Race Results for
Arizona State Individual Time Trial Championship
Arizona City, AZ
(Event Information)
View By:
Time Trial on 09/16/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Under 23 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Babler   Tucson, AZ01:03:01 356946  183 TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Brandon Rop   Tempe, AZ01:11:15 388475  184 Tribe Multisport

Men - Cat 1 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George W Cyrus   Queen Creek, AZ00:52:25 324344  190 Landis/Trek
2 Mark Aasmundstad   Flagstaff, AZ00:53:35 210273  189 Flagstaff Cycling
3 Daniel Eaton   Mesa, AZ00:53:37 306276  191 Gateway Harley-Davidson
4 Isaiah Adams   Tucson, AZ01:02:17 1139  193 Unattached
5 Quinn Keogh   Tucson, AZ01:04:56 254092  192 Team Exergy

Men - Cat 2 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Ellis   Tucson, AZ00:54:43 288591  188 TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Christian Maldonado   Vail, AZ00:55:42 305869  185 TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 David Swanson   Tucson, AZ00:56:09 195946  186 Tachycardia Racing
4 Mark Feser   Scottsdale, AZ00:56:29 349216  187 OTR Training Center/GPE

Men - Cat 3 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Davis   Tucson, AZ00:53:25 305495  177 Tolero Racing
2 Nathan Franklin   Tucson, AZ00:55:42 306603  179 El Grupo Youth Cycling Club/NAU
3 Zach Stelling   Scottsdale, AZ00:57:34 285879  182 Carlos O'Brien's Racing pb Tribe
4 Anthony Chavez   Tucson, AZ00:59:42 266284  174 Unattached
5 Brian Barrett   Mesa, AZ01:00:30 185409  176 NBOUNDZ Racing
6 Paul Kealey   Tucson, AZ01:00:33 151304  180 02 Modern Fitness
7 Elliot Anderson   Tucson, AZ01:01:06 259990  175 TriSports Cycling/Eclipse Racing
8 Jake Brooks   Muncie, IN01:07:13 322864  178 Ball State University

Men - Cat 4 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Parkman   Tucson, AZ00:56:31 359379  165 Southwest Hand Cycling Team
2 Terry Steeves   Henderson, NV00:57:30 357164  160 Les Rois Cycling Club
3 Dan Redivo   Mesa, AZ00:58:09 107652  173 Landis/Trek
4 Paul Rosenberg   Scottsdale, AZ00:59:50 338514  158 Southwest Hand Cycling Team
5 Philip Butler   Cave Creek, AZ01:00:20 205668  171 FASTER Performance Center
6 Kevin La Ra   Chandler, AZ01:00:50 218894  162 Landis/Trek
6 Dennis Lach   Tucson, AZ01:00:50 63492  154 Unattached
8 Bill Harman   Tucson, AZ01:01:00 218198  172 Saguaro Velo
9 Mike Cinalli   Tucson, AZ01:02:21 304500  168 Tolero Racing
10 Son Nguyen   Oro Valley, AZ01:02:37 333650  161 Tolero Racing
11 Seth Crozier   Pinetop, AZ01:02:38 256504  163 Cycle Mania
12 Stanley Graves   Phoenix, AZ01:03:18 289810  170 Bicycle Haus Racing
13 Dave Goedecke   Pinetop, AZ01:03:23 13493  155 Cycle Mania
14 Randall Hrna   Tucson, AZ01:04:53 311785  157 Summit Velo
15 Erich LeFevre   Tucson, AZ01:05:57 240970  167 TriSports Cycling/Eclipse Racing
16 Peter Lofquist   Mesa, AZ01:06:11 301875  164 DNA Cycles Racing
17 Todd Fernau   Show Low, AZ01:06:26 272212  159 Cycle Mania
18 Derek Rich   Phoenix, AZ01:06:32 307417  169 Landis/Trek
19 Eddie McKee   Gilbert, AZ01:06:55 167315  166 Landis/Trek

Men - Cat 5 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Bruce   Cave Creek00:59:50 304213  141 Unattached
2 Connor Bowe   Scottsdale, AZ01:00:47 330208  150 Strada Racing Club
3 Benjamin Gherardi   Scottsdale, AZ01:01:44 388087  143 Unattached
4 Kevin Burns   Phoenix01:02:32 197097  149 Tachycardia Racing
5 Stephen Klock   Phoenix, AZ01:03:37 289181  145 Swiss American Bicycle Club
6 Daniel Guaderrama   01:03:47  132 Unattached
7 Joshua Strauss   Tucson, AZ01:03:52 325506  151 TriSports Cycling/Eclipse Racing
8 Nik Hammarberg   Fountain Hills, AZ01:04:18 332538  152 Carlos O'Brien's Racing p/b Tribe
9 Robert Jones   Tucson, AZ01:04:19 292405  142 Unattached
10 Eric Hadley   Tucson, AZ01:04:47 389191  133 Unattached
11 Rich Sloan   01:05:13  137 Unattached
12 Michael Branson   Scottsdale, AZ01:05:18 4650  146 Bicycle Haus Racing
13 Randy Sookoo   Vail, AZ01:05:34 309749  139 Unattached
14 John-Matthew Roth   Peoria, AZ01:06:03 353158  140 Unattached
15 Ryan Brown   01:07:20  130 Unattached
16 Matthew Teusink   Fountain Hills01:07:55 84635  147 Carlos O'Brien's Racing pb Tribe
17 David Woodruff   Tucson, AZ01:08:59 309611  148 TriSports Cycling/Eclipse Racing
18 Mario Andreozzi   Phoenix, AZ01:09:53 386914  129 Unattached
19 Adam Burleson   Mesa, AZ01:10:50 317838  144 NBOUNDZ Racing
20 Wolfgang Oswald   Phoenix, AZ01:12:18 296038  135 Unattached
21 Jeff Pichotta   01:13:37  136 Unattached
22 Ricardo Chao   01:19:06  131 Unattached

Men - Master - 30-34 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Neff (1 - Cat5)   Snowflake, AZ01:03:26 366429  116 Cycle Mania
2 Raul Vargas (1 - Cat4)   Gilbert, AZ01:05:12 306065  117 FASTER Performance Center

Men - Master - 35-39 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Radcliff (1 - Cat2)   Tucson, AZ00:54:20 294312  115 TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Andrew Cope (1 - Cat3)   Clearwater, FL01:00:00 279994  111 Tribe Multisport
3 Gustavo Amado (1 - Cat5)   Tucson, AZ01:00:51 1508  113 Aggress
4 Andrew Fernandez (1 - Cat4)   Phoenix, AZ01:03:35 352246  114 Tribe Multisport

Men - Master - 40-44 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Chacon (1 - Cat3)   Tucson, AZ00:56:51 303855  110 P&S-Specialized
2 Todd Tankersley (1 - Cat4)   Phoenix, AZ00:58:45 273891  109 FASTER Performance Center
3 Kurt Garbe (2 - Cat3)   Tucson, AZ00:59:28 261467  105 Aggress
4 Clayton Peck (1 - Cat2)   Mesa, AZ01:04:15 27558  107 OTR Training Center / GPE
5 Jason Hepler (2 - Cat4)   Tucson, AZ01:04:30 218876  106 Summit Velo
6 Jason Hanson (1 - Cat5)   Florence, AZ01:30:48 386748  108 Unattached

Men - Master - 45-49 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie Amelburu (1 - Cat1)   Las Vegas, NV00:54:22 65992  94 Harmony Homes.com racing
2 Jesus Lamb (1 - Cat3)   Tucson, AZ00:54:56 191857  100 GST Racing
3 Matthew Pobloske (1 - Cat2)   Tucson, AZ00:57:15 288775  96 GST Racing
4 Jesus Adrian (1 - Cat5)   Tucson, AZ00:57:35 303836  93 Southwest Hand Cycling Team
5 Marty Giles (1 - Cat4)   Tucson, AZ00:58:40 282141  97 Southwest Hand Cycling Team
6 Steven Geerligs (2 - Cat2)   Vail, AZ00:58:50 189184  88 Landis/Trek
7 Mike Bridschge (2 - Cat3)   Coolidge, AZ00:59:26 48992  87 Tachycardia Racing
8 Steve Gurley (2 - Cat4)   Phoenix, AZ00:59:51 58573  92 FASTER Performance Center
9 Eric Taylor (3 - Cat3)   Tucson, AZ01:00:44 273841  71 Unattached
10 Jim Holbrook (4 - Cat3)   Peoria, AZ01:01:06 247766  95 FASTER Performance Center
11 Carlos Zamora (5 - Cat3)   Phoenix, AZ01:01:42 52255  98 Swiss American Bicycle Club
12 Steven Goble (3 - Cat4)   Gold Canyon, AZ01:04:10 254386  89 FASTER Performance Center
13 Dave Magras (4 - Cat4)   Phoenix, AZ01:06:13 305147  90 Fleming Wealth Strategies.com
14 Ronald McFadden (2 - Cat5)   Chandler, AZ01:19:49 272933  91 Strada Racing Club

Men - Master - 50-54 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Brodhagen (1 - Cat2)   Phoenix, AZ00:54:26 257201  84 FASTER Performance Center
2 Dan McGehee (1 - Cat3)   Mesa, AZ00:56:14 59573  68 Unattached
3 Peter Smith (2 - Cat3)   Scottsdale, AZ00:56:29 266653  82 FASTER Performance Center
4 Brian Lemke (1 - Cat1)   Cave Creek, AZ00:57:52 59550  83 Landis/Trek
5 Jeffrey Ulbrich (1 - Cat4)   Tucson, AZ00:58:13 206909  81 Southwest Hand Cycling Team
6 Joel Thompson (3 - Cat3)   Tucson, AZ00:59:09 110241  73 Southwest Hand Cycling Team
7 Kurt Kroemer (4 - Cat3)   Phoenix, AZ01:00:02 200910  76 FASTER Performance Center
8 Ed Navarro (1 - Cat5)   Lake Havasu City, AZ01:01:25 358828  75 G.S.Jibofo
9 Greg Albert (2 - Cat5)   Scottsdale, AZ01:01:53 319056  78 Strada Racing Club
10 Donald Lewis (5 - Cat3)   Tucson, AZ01:03:01 21068  77 Team Rhino
11 William Kahn (3 - Cat5)   Phoenix, AZ01:03:26 205658  72 Strada Racing Club
12 Robert Fleckenstein (2 - Cat4)   Tucson, AZ01:03:42 247132  70 Tolero Racing
13 Alex Garcia (3 - Cat4)   Marana, AZ01:05:52 272960  74 Tolero Racing
14 Kaveh Faroughi   01:08:56  69 Tri Scottsdale
15 Michael Morross   Mesa, AZ01:08:59 122999  67 Unattached
16 James Johnson (4 - Cat4)   Cornville Az01:09:55 46530  66 Absolute Bikes Team

Men - Master - 55-59 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Guyot (1 - Cat3)   Tucson, AZ00:57:53 126818  59 GST Racing
2 David Bixby (2 - Cat3)   Phoenix, AZ00:58:26 125651  65 Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
3 Clif Cassidy (1 - Cat4)   Dallas, TX00:58:39 310674  56 Colavita Racing Inc.
4 Dwight Nelson (3 - Cat3)   Tucson, AZ01:00:54 56097  60 Southwest Hand Cycling Team
5 Kenneth Doss (4 - Cat3)   Glendale, AZ01:01:31 9873  64 Bicycle Haus Racing
6 Jim Browning (2 - Cat4)   Phoenix, AZ01:02:42 336502  55 FASTER Performance Center
7 David Swain (3 - Cat4)   Tucson, AZ01:03:02 271595  61 Team Broadway Bicycles
8 Steve Wetmore (4 - Cat4)   Tucson, AZ01:03:19 220081  57 Team Broadway Bicycles
9 Joseph Suida (5 - Cat4)   Tucson, AZ01:04:00 185082  62 Southwest Hand Cycling Team
10 Doug Forsha (6 - Cat4)   Scottsdale, AZ01:04:48 155879  58 Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes

Men - Master - 60-64 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Treinen (1 - Cat4)   San Tan Valley, AZ00:57:03 218677  47 Focus Racing
2 Philip Holman (1 - Cat2)   Tucson, AZ00:58:30 58212  54 Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
3 Joe Puchi (2 - Cat4)   Tubac, AZ01:00:59 49587  46 Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
4 Craig Liming (1 - Cat3)   Hereford, AZ01:01:09 113000  53 Unattached
5 David Lehnen (3 - Cat4)   Tempe, AZ01:02:38 204907  51 Landis/Trek
6 Glenn Harris (4 - Cat4)   Tucson, AZ01:04:04 180527  52 Summit Velo
7 Robert Tompkins (2 - Cat3)   Anthem, AZ01:04:21 305794  50 Fleming Wealth Strategies.com
8 Don Sax (2 - Cat2)   Basalt, CO01:06:08 46730  49 Unattached
9 Tom Kelly (1 - Cat5)   Cave Creek, AZ01:15:23 322320  48 Strada Racing Club

Men - Master - 65-69 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reg Dowdall (1 - Cat4)   Tucson, AZ00:28:02 54272  39 Team Colleen
2 Jack Dillon (2 - Cat4)   Tucson, AZ00:30:04 314848  35 Team Broadway Bicycles
3 Harold (Tom) Wallace (3 - Cat4)   Vail, AZ00:30:55 304767  38 Team Rhino
4 John Conahay (1 - Cat5)   Tucson, AZ00:31:20 249689  33 Southwest Hand Cycling Team
5 Douglas Perry (4 - Cat4)   Tucson, AZ00:31:32 280420  34 Aggress
6 Jim Hoover (2 - Cat5)   Lk Havasu Cty, AZ00:32:49 127387  37 GS Jibofo
7 Richard Ellwanger (5 - Cat4)   Tucson, AZ00:32:59 272136  36 Aggress
8 Gary Sax (6 - Cat4)   Tucson, AZ00:36:34 127028  32 Summit Velo

Men - Master - 70-74 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Hanelin (1 - Cat5)   Tucson, AZ00:32:58 298836  42 Unattached
2 Pancho Rodriguez (1 - Cat4)   Tucson, AZ00:34:00 60591  40 Unattached
3 William Barnes (2 - Cat4)   Tucson, AZ00:35:18 170417  41 Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
4 Jack Quinn (3 - Cat4)   Phoenix, AZ00:36:26 257821  43 Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes

Men - Master - 75-79 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz Hammer (1 - Cat2)   Oro Valley, AZ00:30:27 45423  44 Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
2 Richard Reynolds (1 - Cat5)   Tempe, AZ00:33:30 186922  45 Summit Velo

Men - Junior - 10-12 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hemmerlin   Mesa, AZ00:36:46 286193  Strada Racing Club
2 A. Christopher Bennett   Sahuarita, AZ00:42:25 385888  Strada Racing Club

Men - Junior - 13-14 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ00:28:51 275694  Fly Racing
2 John Bennett   Sahuarita, AZ00:31:00 277888  Strada Racing Club
3 Kyle Kent   Scottsdale, AZ00:31:42 350110  Strada Racing Club
4 Tyler Stites   Tucson, AZ00:32:22 341120  El Grupo Youth Cycling Club
5 Joseph DeMarco   Scottsdale, AZ00:33:50 380145  Strada Racing Club
6 Christian Sookoo   Vail, AZ00:42:24 349038  Unattached

Men - Junior - 15-16 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Suozzi   San Pedro, CA00:29:46 337242  15 FASTER Performance Center
2 Chaz Lane   Chandler Heights, AZ00:29:56 335454  13 Two Wheel Jones Racing
3 Nicholas Harris   Tucson, AZ00:31:06 361322  10 El Grupo Youth Cycling Club
4 Lancelot Eddis-Finbow   Phoenix, AZ00:31:25 359920  11 Fly Racing Team
5 Connor Adkisson   Tucson, AZ00:32:09 333592  12 El Grupo Youth Cycling Club
6 Keenan Duncan   Tucson, AZ00:33:19 342600  14 El Grupo Youth Cycling Club
6 Ben Duncan   Tucson Az00:33:19 342602  16 El Grupo Youth Cycling Club

Men - Junior - 17-18 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ00:26:36 258285  17 Flagstaff Cycling
2 Josh PrattFerguson   Orovalley, AZ00:28:00 309840  19 Team Winded
3 Sammy Levey   Phoenix, AZ00:33:10 349594  18 Strada Racing Club

Women - Cat 2 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louisa Larson   Glendale, AZ01:03:49 287779  127 Jobing.com Women's Racing
2 Heather Dunphy   Mesa, AZ01:04:10 127285  126 TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Kristen Hetzel   Tucson, AZ01:04:41 239691  128 TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - Cat 3 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Ribes   Tucson, AZ00:59:46 269054  125 Southwest Hand Cycling Team
2 Kimberly Beisner   Tucson, AZ01:09:02 207815  123 TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - Cat 4 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Holzer   Las Vegas, NV01:02:52 341242  120 Colavita/Outback Steakhouse
2 Kat Salthouse   Tucson, AZ01:04:26 341410  122 TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Andrea Gonzales   Tucson, AZ01:11:50 304625  119 Tolero Racing
4 Lucy Kovari   Scottsdale, AZ01:12:13 368332  121 Jobing.com Women's Racing

Women - Master - 30-34 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Thomson (1 - Cat4)   Mesa, AZ01:13:59 193186  118 Tri Scottsdale

Women - Master - 45-49 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Dickson (1 - Cat1)   Glendale, AZ01:01:29 177668  102 Unattached
2 Caroline Leonard (1 - Cat4)   Vail, AZ01:09:22 187601  103 Team Rhino
3 Corinna Suozzi (2 - Cat4)   Fountain Hills, AZ01:19:05 349474  101 Unattached

Women - Master - 50-54 (40 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Merritt (1 - Cat4)   Mesa, AZ01:11:58 254640  86 Curbside Cyclery Racing Team
2 Mary Julia Albert (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ01:13:11 319132  85 Strada Racing Club

Women - Master - 55-59 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Stedman (1 - Cat3)   Tucson, AZ00:32:03 48605  30 Southwest Hand Cycling Team
2 Lynn Myers (1 - Cat4)   Tucson, AZ00:34:02 385049  28 Team Colleen
3 Karen Kelly (2 - Cat4)   Cave Creek, AZ00:34:06 322314  27 Strada Racing Club
4 Janet Itsell (3 - Cat4)   Fountain Hills, AZ00:34:10 220124  26 Unattached
5 LeeAnn Land (4 - Cat4)   Scottsdale, AZ00:37:59 354858  29 Strada Racing Club

Women - Master - 70-75 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Chadwick (1 - Cat4)   Tempe, AZ00:41:40 319444  31 Strada Racing Club

Women - Junior - 10-12 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kayla Hankins   Scottsdale, AZ00:49:08 354122  20 Strada Racing Club

Women - Junior - 13-14 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Arriaga   Phoenix, AZ00:35:21 357031  23 Strada Racing Club
2 Jessica Wilder   Scottsdale, AZ00:38:52 354788  21 Strada Racing Club
3 Chloe Welch   Tucson, AZ00:39:09 367827  22 El Grupo Youth Cycling Club

Women - Junior - 15-16 (20 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ00:34:13 271873  25 Two-Wheel Jones Racing
2 Elizabeth Lizzy Caputo   Tucson, AZ00:36:56 305597  24 El Grupo Youth Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaCUORESpyOSMOUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee