Race Results for
Rumble at 18 Road
Fruita, CO
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/14/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Brown   Gunnison, CO1:23:07 131657  573 
2 David Ochs   Crested Butte, CO1:26:36 179668  582 Alpine Orthopaedics Cycling
3 Richard Trent   Boulder, CO1:27:09 345078  585 
4 Tim Sewell   Grand Junction, CO1:28:01 162550  570 
5 Mark Thompson   Breckenridge, CO1:31:35 189745  584 Wilderness Sports
6 Matthew Bowe   Dillon, CO1:33:11 377180  571 
7 Tyler McLaughlin   Fruita, CO1:33:21 253259  581 
8 Kevin Donoher   Grand Junction, CO1:39:22 305488  575 
9 Adam Leiferman   Casper, WY1:41:36 310613  579 
10 Brian Burgfechtel   Casper, WY1:43:37 377063  574 
11 Ryan McLaughlin   Grand Junction, CO1:44:53 259287  580 
12 Joshua Wilson   Grand Junction, CO1:52:29 270511  588 
13 Mike Flieg   Avon, CO1:53:06 377980  576 
14 Michael Bowerman   Delta, CO1:58:32 368946  572 
15 Jamie Sharpe   Fruita, CO2:18:20 377544  583 
DNS Mitchell Hamilton   Grand Junction, CODNS 221860  577 
DNF tr larson   Montrose, CODNF 375896  578 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cares   Boulder, CO1:52:05 216528  119 Kenda/Felt
2 Troy Wells   Durango, CO1:53:30 112599  113 
3 Mitchell Hoke   Boulder, CO1:53:31 203760  106 Team Clif Bar
4 Chris Baddick   Boulder1:55:40 284559  114 The Gear Movement/Epic Pro Cycling
5 Jay Henry   Avon, CO1:55:41 15853  118 
6 Bryan Alders   Boulder, CO1:55:50 198436  104 Epic Endurance Cycling Team
7 Travis Brown   Durango, CO1:57:40 5171  124 
8 Graham Aldredge   Boulder, CO1:58:39 260538  108 Mesa Cycles Shop and Racing Team
9 Josh Whitney   Boulder, CO2:03:43 246841  120 RockyMounts~Izze Racing
10 Shawn Meredith   Denver, CO2:03:46 251715  102 Golden Bike Shop
11 Erich McAlister   Durango, CO2:04:52 81886  115 Bikeman.com
12 Doug Johnson   Colorado Springs, CO2:05:03 17932  110 
13 Alex Pond   Steamboat Springs, CO2:05:03 325804  112 Steamboat Velo
14 Craig Stappler   2:05:36 377584  103 Deadgoat Racing
15 Trevor Walz   Steamboat Springs, CO2:06:59 244662  117 Honey Stinger/Bontrager Off Road/MTB PRO Team: Honey Stinger/Bontrager Off Road
16 Jason Hilimire   Lafayette, CO2:13:25 165165  105 The Gear Movement/Epic Pro Cycling
17 Chris Brandt   Carbondale, CO2:17:19 115063  123 MTB PRO Team: Honey Stinger/Bontrager Off Road
DNS Thomas Spannring   Longmont, CODNS 189584  109 Epic Endurance Cycling Team
DNS Len Zanni   Steamboat Springs, CODNS 39400  111 Honey Stinger/Bontrager Off Road/MTB PRO Team: Honey Stinger/Bontrager Off Road
DNS Colin Osborn   Carbondale, CODNS 210855  116 MTB PRO Team: Honey Stinger/Bontrager Off Road
DNS John Nobil   La Jolla, CADNS 26168  121 Team Velosport Club
DNS Kelly Magelky   Denver, CODNS 199904  122 Honey Stinger - Trek
DNF Ryan Ellis   Lusaka ZambiaDNF 376964  107 
DNF Joshua Bezecny   Golden, CODNF 114873  101 

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Blevins   Durango, CO1:21:25 255493  201 Durango Devo
2 Stephan Davoust   Durango, CO1:25:24 264191  200 Durango Devo
3 Matthew DeBalski   Colorado Springs, CO1:28:02 317262  202 Front Rangers Junior Cycling

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Petrowski   Littleton, CO2:09:29 200788  213 Primal - 1st Bank
2 Casey Roberts   Durango, CO2:14:40 322116  215 Fort Lewis College
3 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO2:15:20 229072  214 Pabst/ Mafia Racing
4 Rick Vermeil   Boulder Co2:30:21 366071  210 
5 Sam Blomquist   Berthoud, CO2:42:01 298233  211 
DNS Derek Brinkerhoff   Lakewood, CODNS 182630  212 Pabst/Mafia Racing/Pabst/ Mafia Racing

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristoffer Nielsen   Boulder, CO2:01:16 216229  237 Boulder Cycle Sport
2 Wade Newsom   Carbondale, CO2:03:15 171286  238 
3 Corey Piscopo   Steamboat Springs, CO2:03:46 146402  240 Steamboat Velo
4 Paul Friehauf   Grand Junction, CO2:04:29 76453  232 Livetrainrace.com
5 Robb Parsons   Grand Junction, CO2:06:39 310142  224 Livetrainrace.com
6 John Mallow   Grand Junction, CO2:07:27 353656  239 
7 Scott Leonard   Carbondale, CO2:10:03 90502  220 
8 Doug Schuler   Boulder, CO2:10:08 262367  222 Boulder Cycle Sport
9 Tyson Kaman   Fort Collins, CO2:12:07 99202  236 
10 Ian Anderson   Carbondale, CO2:13:19 303370  225 
11 Vince Anderson   Grand Junction, CO2:13:55 358150  229 
12 Cannon Shockley   Leadville, CO2:14:19 337668  231 
13 Taylor Williams   Glenwood Springs, CO2:16:41 368480  230 
14 Bill Frielingsdorf   Fort Collins, CO2:18:34 199185  226 Peloton-Specialized Cycling Team
15 Barry Croker   Manassas, VA2:21:45 100615  234 Cycleton
16 Ian Metcalf   Aspen, CO2:25:05 349888  228 
17 Dustin Gillingham   Lakewood, CO2:34:14 262242  223 
18 Ryan Kohler   Louisville, CO2:38:26 206123  227 
19 Ryan Schultz   Grand Junction, CO2:41:39 240082  235 
DNS Kevin Dixon   Breckenridge, CODNS 110594  221 
DNS Kellen Tanner   Littleton, CODNS 337116  233 

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Harward   Salt Lake City, UT2:02:00 15338  255 Team Plan7
2 Michael Carroll   Durango, CO2:10:24 175586  299 Durango Wheel Club
3 Brian Sells   Castle Rock, CO2:11:58 332068  256 Epic Endurance Cycling Team
4 Dean Hill   Aspen, CO2:17:10 300928  259 AJAX Tavern Cycling Team
5 Jeffrey Minotto   Steamboat Springs, CO2:18:19 206160  253 
6 Dave Wright   Evergreen, CO2:18:42 290265  257 Team Kappius
7 Brian McCall   Carbondale, CO2:31:08 23189  254 
8 Mike Armstrong   Basalt, CO2:37:18 59890  250 
DNS William Wheeler   Louisville, CODNS 172791  251 Epic Endurance Cycling Team
DNS Jeff Botelho   Aurora, CODNS 178010  252 
DNS Ryan Gilmer   Wheat Ridge, CODNS 13306  258 Local Velo
DNS Thomas Meiser   Lakewood, CODNS 23951  260 Team Rockford / Clif
DNS christopher dechet   Salt Lake City, UTDNS 375413  261 

Men - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Burtoni   Durango, CO2:15:50 5632  269 Durango Wheel Club
2 Jack Boltz   Morrison, CO2:34:56 275381  267 Team Kappius
3 Daniel Mills   Avon, CO2:35:14 75854  272 
4 Ron Gruber   Avon, CO2:37:07 295381  266 Colgate University
5 Mark Hogan   Snowmass Village, CO2:46:08 296205  265 
6 Andy Ramirez   Superior, CO2:52:01 176007  273 
7 Lou Supino   Boulder, CO2:54:19 34670  264 
8 Charlie Eckart   Aspen, CO4:00:00 10427  262 
DNS Gary Thacker   Boulder, CODNS 35266  263 Team Kappius

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurtis Barth   Boulder, CO41:11 317448  306 BJC/Tokyo Joe's Junior Development /Boulder Junior Cycling
2 Garrett Gerchar   Boulder, CO42:55 344890  305 BJC/Tokyo Joe's Junior Development /Boulder Junior Cycling
3 Adin Baird   Denver, CO43:30 302831  304 BJC/Tokyo Joe's Junior Development /Boulder Junior Cycling
4 Chris Key   Boulder, CO43:46 363082  302 Boulder Junior Cycling
5 Wyatt Svarczkopf   Boulder, CO45:36 344134  300 Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
6 Henry Harris   Louisville, CO46:01 295992  308 BJC/Tokyo Joe's Junior Development /Boulder Junior Cycling
7 Trey Lopez   Grand Junction, CO50:24 367469  307 Livetrainrace.com
8 Charles Greenberg   Durango, CO51:17 314728  301 Durango Devo
9 Eric Pipkin   Grand Junction, CO55:36 376945  303 

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Duval   Grand Junction, CO1:24:58 377379  322 
2 Adam Kollgaard   Seattle Wa1:26:56 375081  321 
3 Alec Hamilton   Madison Wi1:32:03 285121  326 
4 Bryce Straka   Casper, WY1:34:56 284637  323 
5 Noah Sears   Fruita, CO1:39:36 289720  325 
6 Phillip Martin   St. Louis, MO1:43:43 284214  327 
7 Ross Deardorff   Grand Junction, CO1:45:53 377972  324 
DNS Elliot Carroll   Snowmass Village CoDNS 369031  320 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Burleigh   Denver, CO1:26:42 345802  335 
2 Eric Landis   Grand Junction, CO1:29:01 288034  343 Grassroots Cycles
3 Nathan Friday   Carbondale, CO1:30:04 244141  338 
4 Chris Edmundson   Boulder, CO1:33:48 368781  340 Boulder Cycle Sport
5 Mike Swanson   Westminster, CO1:38:00 119270  332 
6 Nathan Duval   Denver, CO1:38:32 377897  342 
7 Ben Johnson   Grand Junction, CO1:39:45 370175  339 
8 David Gonzalez   Longmont, CO1:45:06 376917  330 
9 Keith Wharton   Bar Nunn, WY1:47:00 376276  334 
10 Steve Goodknight   Grand Junction, CO1:50:19 376982  336 
11 Todd Anderson   Carbondale, CO1:57:54 375277  337 
12 Michael Flack   Fruita, CO2:21:26 377556  341 
DNS Jason Hodgson   Colorado Springs, CODNS 370339  333 
DNF Richard Price   Grand Junction, CODNF 28700  331 Livetrainrace.com

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harold Stephenson   Broomfield, CO1:33:58 271424  363 Boulder Cycle Sport
2 Scott Mercier   Grand Junction, CO1:33:59 66628  356 Colorado Mesa University
3 Steven Myers   Arvada, CO1:34:59 125652  365 
4 Tom Eatwell   Fruita , CO1:36:21 85990  350 Livetrainrace.com
5 Ron PalmerLeger   Park City, UT1:38:02 377727  351 
6 Vernon Harris   Louisville, CO1:40:18 15167  362 Team Kappius
7 Brian Martin   Highlands Ranch, CO1:42:55 368603  361 
8 Brian Sullivan   Grand Junction1:44:58 368037  364 
9 Scott Finley   Montrose, CO1:45:13 376641  353 
10 Michael Belser   Casper, WY1:45:17 317882  360 
11 Alex Mintling   Eagle, CO1:45:50 151368  358 
12 Dan Kindall   Denver, CO1:48:47 377863  357 
13 Steve Kindall   Grand Junction, CO1:52:35 183212  359 
DNS Ian Jardine   Colorado Springs, CODNS 285734  355 
DNF Robert Crawford   Eagle, CODNF 377565  352 
DNF Jeremy Templin   Thornton, CODNF 288038  354 Team Evergreen Racing

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Emerson   Berthoud Co1:32:34 292000  370 
2 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT1:32:43 67936  366 Canyon Bicycles-Draper/VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles
3 Jamie Longe   Holladay, UT1:36:07 202145  372 VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles
4 Mike Egner   Westminster, CO1:42:05 376521  371 
5 Ronald White   Boulder, CO1:43:39 369018  368 
6 Bill Rockwood   Grand Junction, CO1:51:57 205252  369 
7 Tim Forbert   Bailey, CO1:57:00 288629  373 Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
8 Robert Tiernan   Exeter, NH2:02:16 368429  367 

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nevin Whittemore   Boulder, CO47:27 361565  406 BJC/Tokyo Joe's Junior Development /Boulder Junior Cycling
2 Evan Lake   New Castle49:01 364139  404 Two Rivers Cycling
3 Drew PalmerLeger   Park City, UT49:23 352638  507 
4 Steven Adams   Grand Junction, CO57:17 376948  405 
DNS Jake Yackle   Reno, NVDNS 307192  401 Yackle Brothers Racing
DNS Nye Yackle   Reno, NVDNS 307201  402 Yackle Brothers Racing
DNS Toler Kastengren   Boulder, CODNS 352390  403 Boulder Junior Cycling

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremia Venter   Pretoria South Africa48:47 279252  416 Bike Raising
DNS Michael Becker   U S A F Academy, CODNS 375749  415 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Meredith   Lafayette, CO51:28 377895  425 
2 John ORiordan   Fruita, CO54:32 376366  428 
3 Pete Lipson   Grand Junction, CO1:01:01 368856  426 
DNS Jeff Thompson   Littletonl, CODNS 377032  427 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Wertz   Fruita, CO52:35 37751  439 
2 Bryan McCary   Fruita, CO54:29 377757  437 
3 Robert Davoust   Durango, CO1:10:03 350316  438 
DNS Kelly Feagans   Erie, CODNS 75837  436 Epic Endurance Cycling Team
DNF Jason Reynolds   Littleton, CODNF 368659  435 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Davis   Fruita, CO57:33 376464  448 
2 Loren Hettinger   Littleton, CO58:24 49896  447 
3 Gary Behlen   Boulder, CO59:39 198968  446 
4 david leathers   Clifton, CO1:11:40 368648  445 

Men - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wyatt Sharpe   31:36  521 
DNS Son of Scott Mercier   DNS  520 Colorado Mesa University

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denzel Stephenson   Broomfield, CO26:46 331144  505 Boulder Junior Cycling
2 Cassidy Bailey   Lyons, CO28:42 289005  504 BJC/Tokyo Joe's Junior Development /Boulder Junior Cycling
3 Jack Tanner   Boulder, CO30:31 309291  506 Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
4 Eric Brunner   Boulder, CO32:25 298963  508 Boulder Junior Cycling
5 Logan Ramsay   Dillon, CO33:45 277191  510 
6 David Harris   Louisville, CO36:32 297686  509 Boulder Junior Cycling
7 Aidan Clark   Grand Junction38:46 377432  500 
8 Mark Harris   Louisville, CO41:34 311063  502 Boulder Junior Cycling
DNS Dylan Gressett   BasaltDNS 377536  501 
DNF Aidan ORiordan   Fruita, CODNF 376366  503 

Women - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Wade   Dillon, CO1:47:22 228978  587 Wilderness Sports
2 Johanna Mickle   Leadville, CO1:47:24 372628  586 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Smith   Gunnison, CO2:14:37 173838  150 Stan's NO tubes Women's elite
2 Erin Huck   Boulder, CO2:15:55 194901  156 Tokyo Joes
3 Amanda Carey   Victor, ID2:17:19 223212  151 Kenda/Felt
4 Rebecca Gross   Golden, CO2:20:05 176014  160 Tough Girl Cycling
5 Heidi Rentz   Moab, UT2:25:42 252832  153 
6 Amy Beisel   Gunnison, CO2:25:45 321990  152 
7 Rebecca Blatt   Lakewood, CO2:38:55 241201  154 BRC Real Estate
8 Katie Sodergren   Breckenridge, CO2:41:31 284503  158 Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
DNS Gretchen Reeves   Avon, CODNS 29423  155 
DNS Teal Stetson-Lee   Reno, NVDNS 252205  157 
DNS Deidre York   Boulder, CODNS 178289  161 The Gear Movement/Epic Pro Cycling
DNF Jill Behlen   Boulder, CODNF 210228  159 Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee Blevins   Durango, CO1:38:40 278472  270 Durango Devo
2 Ksenia Lepikhina   Boulder, CO1:41:02 296745  271 BJC/Tokyo Joe's Junior Development /Boulder Junior Cycling

Women - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaime Brede   Breckenridge, CO2:38:31 279679  276 
2 Kirsten Kuhn   Edwards, CO2:51:43 282440  275 Primal/McDonald Audi Women's racing/Team Primal Racing
3 Evelyn Calhoun   Denver, CO3:23:00 288128  277 
DNF Cynthia Gillingham   Lakewood , CODNF 346178  278 

Women - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Boltz   Fraser, CO2:31:19 275382  281 Tough Girl Cycling
2 Coreen Wright   Evergreen, CO2:40:58 290266  285 Tough Girl Cycling
3 Christine Irelan   Colorado Springs, CO2:42:36 293959  280 
4 Pam Seidler   Carbondale, CO2:57:01 277022  284 
5 Marina Lepikhina   Boulder, CO3:02:54 366090  283 
DNS Lynne McDade   Lakewood, CODNS 320830  282 

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Harris   Louisville, CO1:01:52 297671  375 BJC/Tokyo Joe's Junior Development /Boulder Junior Cycling

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Sampey   Gunnison, CO1:44:01 339186  381 Pedal Pushers Cyclery
2 Jennifer Summers   Salida1:46:51 374491  382 
3 Leigh Tofte   Dillon, CO1:54:36 285479  380 
4 Sarah Youngblood   Eagle, CO2:13:35 369367  386 
DNS Jennifer Hare   Westminster, CODNS 72949  383 Velo Bella
DNS Amy GraySmith   Aurora, CODNS 304329  384 
DNS Ali Meyers   Golden, CODNS 377200  385 

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cait Boyd   Eagle, CO1:39:19 376484  394 
2 Lori Harward   Salt Lake City, UT1:46:57 247090  392 Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
3 Diana Tanner   Boulder, CO1:49:06 363833  390 
4 Beth Olsen   Corrales, NM2:02:11 369650  393 Women Riding Well
5 Amy Engelmann   Snowmass Village, CO2:20:47 302301  391 
DNS Melissa Archey   Golden, CODNS 352996  395 

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Birgit Morris   Grand Junction, CO59:08 357254  455 Two Rivers Cycling
2 Rebecca Roskowski   Grand Junction, CO1:24:25 377640  400 

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Behlen   Boulder, CO1:18:26 365036  470 

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney PalmerLeger   Park City, UT37:03 352670  530 
2 Isabella Olsson   Granby, CO47:37 375003  531 Boulder Junior Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUORESierra NevadaUSACDFBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee