Race Results for
Ernie Simpson Memorial 20K Time Trial
Gardners, PA
(Event Information)
View By:
Time Trial on 09/09/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 2 Person Team - 18-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Khang Le   Chantilly, VA00:33:45.9 332952  99 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
1 Victor Siegfried   Reston, VA00:33:45.9 185280  98 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Men - 2 Person Team - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Kaehler   00:32:23.1  96 South Mountain Velo Club
1 Jim Hartnett   Gettysburg, PA00:32:23.1 46664  97 South Mountain Velo Club

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Robinson   Arlington, VA00:28:53.5 30220  47 Battley Harley-Davidson/Sonoma Masters Racing
2 michael miller   Morgantown, PA00:29:30.5 57947  51 Team Alliance Environmental
3 Russell Blake   Dover, PA00:30:26.0 60238  56 Lancaster Regional Cycling Team
4 ed krasnai   Lancaster, PA00:30:30.3 115580  53 Lancaster Regional Cycling Team
5 Victor Siegfried   Reston, VA00:30:40.3 185280  Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Mark Gorman   Philadelphia, PA00:30:52.7 54963  54 Bike Line Lehigh Wheelmen Bike Line
7 Patrick Dolan   Arlington, VA00:31:38.6 286515  55 District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop
8 Alexander Rapavi   Mclean, VA00:31:45.9 307162  48 GRIPPED RACING
9 Patrick Hankins   Newville, PA00:31:50.2 245569  57 South Mountain Velo
10 Chris Peris   Lancaster, PA00:32:50.9 286654  50 Thru It All Body Shop
11 Chris Laudo   00:39:57.8  52 Thru It All Body Shop
DNF Michael Stearns   Arlington, VADNS 90951  46 Battley Harley-Davidson/Sonoma Masters Racing
DNF Joseph Petruso   Lancaster, PADNS 277441  49 Thru-It-All Body Shop

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Riley   Philadelphia, PA00:28:34.2 89457  62 IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com
2 Spencer Beckett   Elkton, MD00:28:56.4 199532  71 Cecil County Cycling Club
3 Raymond Trentini   Frederick, MD00:30:20.0 225714  61 NCVC/UnitedHealthcare
4 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA00:30:43.0 67395  65 Tri-State Velo
5 Mike Zban   Landisville, PA00:32:00.9 81236  58 Thru It All Body Shop
6 Randy Haluck   Lititz, PA00:32:30.9 280213  67 Thru It All Body Shop
7 art miller   Conestoga, PA00:33:53.3 221543  64 Thru It All Body Shop
8 Kevin Greene   Philadelphia, PA00:34:35.1 61162  68 Ifractal-Qcw Cycling p.b. Breakaway Bikes.com
9 Keith Wilson   Mount Joy, PA00:34:49.5 113448  59 Team Thru It All
10 Jeff Palm   Johnstown, PA00:34:52.1 49808  63 
11 Brian Wacik   Fogelsville, PA00:36:27.0 76052  60 Bike Line Racing
12 David Hersh   Mineralpoint, PA00:39:10.6 305948  66 
DNF Jan Felice   Lancaster, PADNS 224945  70 Thru It All Body Shop
DNF Robert Garwood   Harrisonburg, VADNS 91980  69 Final Kick Racing p/b Fortress

Men - Master - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Gaunt   Lock Haven, PA00:30:08.9 40113  81 MainLine Cycling Club
2 Dennis Crockett   Keymar, MD00:30:39.1 264085  85 AVC/Team Hagerstown-Washington Co
3 Mark Halbeisen   Mclean, VA00:31:23.8 172546  79 WWVC
4 Paul Kornet   West Chester, PA00:31:30.9 261523  77 Chester County Velo
5 John Dalzell   King Of Prussia, PA00:31:49.5 188836  84 PA Masters RC
6 Mark Hastings   Philadelphia, PA00:32:30.8 15376  78 IFRACTAL--QCW p.b. Breakawaybikes.com
7 William Care   Mt Gretna, PA00:33:16.3 172697  86 ERA Cycling
8 william gentile   Lebanon, PA00:33:26.2 13043  80 Thru It All Body Shop/Lupine
9 Jim Hartnett   Gettysburg, PA00:33:38.3 46664  South Mountain Velo Club
10 Thomas F. Tice   Centreville, VA00:34:25.4 145740  72 The Bike Lane
11 Rick Thomas   Baltimore, MD00:35:11.4 321746  73 Chesapeake Wheelmen/Joe's Bike Shop
12 Andreas Felschow   Springfield, VA00:35:56.5 304394  82 Potomac Velo Club
13 Mark Pye   Richmond, VA00:36:09.0 206180  75 Full Spectrum Racing
14 Robert Stives   Moncks Corner Sc00:41:05.1 367657  74 unattached
DNF James DeGoey   Reston, VADNS 181214  83 NCVC/UnitedHealthcare
DNF Steve Barnes   Phoenixville, PADNS 173333  87 Guy's Racing Club
DNF Martin Lorenz   Jenkintown, PADNS 164676  76 Guy's Racing Club

Men - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Free   Lebanon, PA00:35:07.8 12333  90 ERA Cycling
DNF Don Riggs   Ellicott City, MDDNF 48977  89 Team Latitude/ABRT
DNF Jim Youngblood   Silver Spring, MDDNS 39327  88 NVRC
DNF John Cox   Parkville, MDDNS 45210  91 CHESAPEAKE WHEELMEN / JOE'S BIKE SHOP

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Sacawa (1 - Cat1)   Baltimore, MD00:28:14.1 218882  Integrated Sports Medicine p/b Pyramid Training Systems

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANGGON COMSAN   Herndon, VA00:29:35.3 305125  24 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
2 Michael Wagner   Bowie, MD00:30:08.0 36898  17 ABRT
3 Luis Infante   Aldie, VA00:30:36.6 304036  19 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
4 Patrick Hankins   Newville, PA00:30:49.7 245569  South Mountain Velo
5 Byron Horgash   Hanover, PA00:31:17.6 333312  21 Team Traveller
6 Jeff Godfrey   New Providence, PA00:31:24.7 317722  22 Thru It All Body Shop
7 Matthew Dishart   Mount Joy, PA00:31:31.6 238088  23 Thru It All Body Shop
8 Tom Simchak   Takoma Park Md00:32:07.3 289991  18 District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop
9 Jeremy Hunter   Lancaster, PA00:33:40.1 362003  20 Thru It All

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Hydrick   Mount Joy, PA00:28:51.9 368709  34 Orange Street Velo
2 Lee Sobotkin   King Of Prussia, PA00:29:17.2 188264  27 Tri-State Velo
3 Christopher Grady   Leesburg, VA00:29:25.5 172545  35 WWVC Racing
4 Kenneth Rowe   Takoma Park, MD00:30:58.8 280659  29 All American Bicycle Club
5 Steve Owens   Friendship, MD00:31:15.7 222509  30 Annapolis Bicycle Racing Team
6 Tim Baldwin   Rockville, MD00:31:24.1 145782  36 All American Bicycle Club
7 Khang Le   Chantilly, VA00:31:46.0 332952  Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
8 Kenneth McDowell   North Bethesda, MD00:31:51.6 195596  32 ABRT
9 Phil Steinschneider   Sterling, VA00:32:37.4 237759  26 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
10 john wilson   King Of Prussia, PA00:33:07.1 91489  25 
11 Richard Kennedy   Annapolis, MD00:35:07.4 310264  33 A B R T
DNF Cory Schaeffer   Palmyra, PADNS 376470  28 Lambs gap cycling team
DNF Chas Offutt   Washington, DCDNS 277783  31 District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Strine   Hershey, PA00:32:39.0 384277  39 
2 Michael Sims   Gambrills, MD00:32:52.1 269264  40 
3 Paul Timmons   Rehoboth, DE00:33:51.4 299485  38 Firm Fitness Cycling
4 Matt Klicka   Ashburn, VA00:34:40.0 324090  42 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5 Adam Waickman   Elkridge, MD00:35:14.8 198298  37 
6 Chris Romano   Woodbridge, VA00:36:45.6 282981  41 
7 John Horgash   00:38:18.7  43 
8 Robert Stives   Moncks Corner Sc00:40:14.0 367657  unattached
9 Eric Garwood   Bristow, VA00:41:45.7 338132  44 
DNF Tim Ellenwood   Leesburg, VADNS 343384  45 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Men - Junior - .10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Evan Goldberg   Bethesda, MDDNS 375090  Rock Creek Velo

Women - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcy Diem   Lititz, PA00:41:34.6 84211  93 Thru It All Body Shop
2 Molly Wood   Lancaster, PA00:42:35.1 379457  92 Team Thru It All

Women - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Kelley   Middletown, MD00:35:11.6 166665  94 Team Kenda p/b Geargrinder
2 Molly Wood   Lancaster, PA00:37:26.7 379457  Thru-It-All
3 Evelyn Cook   Severna Park, MD00:41:36.6 208263  95 ABRT

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline McClure (1 - Cat2)   Malvern, PA00:33:22.2 323226  10 SPINTECK Cycling Team
DNF Alaina Gurski (Cat2)   Philadelphia, PADNS 148911  11 CAWES/iFractal/ p/b Specialized
DNF Kacy Wander (Cat1)   Philadelphia, PADNS 300978  Farm Team Elite Women's Cycling

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Mulderrig   Jenkintown, PA00:35:10.0 270071  13 North Point Women's Racing Team
2 Tania Steinschneider   Sterling, VA00:36:20.0 276221  12 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabina Olenchock   Bethlehem, PA00:35:02.2 176986  14 Lamprey Systems
2 A'nna Horgash   00:39:30.3  15 
DNF Siew-Ching Chin   Alexandria, VADNS 365349  16 Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUORESpyUSACDFBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee