Race Results for
Criterium de Bethel
Bethel, CT
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 45 +

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Steinberg   Mahwah, NJ 33970   Brauer - Mick Management
2 Rick Spear   Westport, CT 60296   TARGETRAINING
3 Richard Foley   Wallingford, CT 11947   TARGETRAINING | TRI&CYCLE
4 Juan Pimentel Sr.   Maywood, NJ 82795   Brauer - Mick Management
5 Brian Wolf   Ridgefield, CT 47710   Team Rockstar Games / Signature Cyc
6 Michael Sernyak   Branford, CT 330438   Capital Velo Club
7 John Funk   South Kent, CT 12562   Verge Sport / Test Pilot
8 Joseph Staub   Gunnison, CO 47644   Signature Cycles/ Rockstar Games
9 Gregory Pelican   Bethel, CT 56831   Bethel Cycle Sport Club
10 Steven Suto   Oxford, CT 241325   SignatureCycles/Rockstar Games
11 Daniel Fox   Wilton, CT 12162   Corner Cycle
12 Richard Magee   Bethel, CT 22126   Bethel Cycle Sport Club
13 David Bailey   Norwalk, CT 2266   Team Danbury Audi
14 Christofer Dehahn   Belchertown, MA 334414   Northampton Cycling Club
15 Antonio Diaz   Shelton, CT 308711   Cheshire Cycle Racing
16 Kenneth Reilly   Brookfield, CT 303247   Pawling Cycle & Sport
17 John Brown      Laurel Bicycle Club
18 Miguel Torres   Waterbury, CT 109836   Cheshire Cycle Racing
19 Charles Litty   Southbury, CT 148424   Bethel Cycle Sport Club
20 David Marti   Northford, CT 22624   Unattached
21 Peter Greer   Great Barrington, MA 84805   
22 Don Catlin   Fairfield, CT 60916   Team Danbury Audi
23 Gerry Clapper   Avon, CT 223515   TWZ Masters Cycling Team
24 James Swift   Sandy Hook, CT 295798   Navone Studios
25 Gene Primomo   Delmar, NY 192318   Capital Bicycle Racing Club
26 Donald Fuchs   Wyckoff, NJ 12506   Brauer - Mick Management
27 Russell Bogin   New York, NY 319680   CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
28 Laura Lee Vo   Brooklyn, NY 297234   CRCA/Radical Media
29 Bruce Mcgalliard   North Haven, CT 136481   Cheshire Cycle Racing
30 John Pescatore   New Haven, CT 328608   New Haven Bicycling Club/Devils Gea
31 Dennis Johnston      GHCC - Central Wheel
32 Matt Armstrong   Cos Cob, CT 106758   
33 Paul Parton   Fairfield, CT 306403   Bethel Cycle
34 Andrew Gillis   Greenwich, CT 280014   Team Danbury Audi
35 Cheryl Wolf   Ridgefield, CT 207005   Team Rockstar Games/Signature Cycle
36 Matthew Stuart   Unionville, CT 50345   Central Wheel- GHCC
37 Karen Williams   Glastonbury, CT 318448   Cycling Concepts Racing Team
38 Matthew Doran   Nyack, NY 268390   Brauer - Mick Management
39 Wesley Beeman   Branford, CT 3162   Laurel Bicycle Club
40 Nancy Ford   Greenwich, CT 189722   Team Danbury Audi
41 Erica Adelberg   New York, NY 242487   CRCA/Radical Media
42 Lyn Mccabe   Stamford, CT 295891   TARGETRAINING
43 Joseph Regan   Branford, CT 97302   Central CT Cycling Club
44 John Specht   Bethel, CT 48000   Cycle Fitness Cycling Club
45 Joseph Bitetto   Stamford, CT 65408   Team Danbury Audi
46 Mark Mahoney   Bethel, CT 22175   Bethel Cycle Sport Club
47 Nelson Macy   Greenwich, CT 22076   Team Danbury Audi
48 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY 230224   Pawling Cycle & Sport
49 Robert Guatelli   New York, NY 65169   CRCA/CycleLifeUSAGFCapital
50 Dorothy Ramsey   Old Greenwich, CT 46788   Team Danbury Audi
51 Richard Broderick   Guilford, CT 4923   Connecticut Yankee BC
52 Gabriel Dunn   Newtown, CT 249839   Bethel Cycle Sport Club
53 Vassos Kyprianou   Sandy Hook, CT 72023   Bethel Cycle Sport Club
54 Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904   Bethel Cycle Sport Club
55 Carl Reglar   Mount Vernon, NY 281196   Verge Sport / Test Pilot

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Steinberg (1 - Cat1)   Mahwah, NJ 33970   Brauer - Mick Management
2 Filip Capala (1 - Cat2)   Columbia, KY 208888   Capala Brothers/Polska
3 Willie Payton (2 - Cat2)   Brooklyn, NY 137827   Unattached
4 Jeremy Brazeal (3 - Cat2)   Manchester, CT 54411   Capital Velo Club
5 Andrew Walsh (4 - Cat2)   Hackensack, NJ 251325   CRCA/ Scotto's Wood Fire Pizza
6 Eric Merrill (5 - Cat2)   New Haven, CT 248621   Zanes Cycling Club
7 Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739   CRCA/ Foundation
8 Julio Lujambio   Wallingford, CT 273019   Stage 1 Cycling
9 Bryan Zieroff (1 - Cat3)   Stamford, CT 181426   Stage 1 Cycling
10 Gregory Dorsch (2 - Cat3)   South Salem, NY 310417   Black Tie Sports / Spine
11 Richard Foley (6 - Cat2)   Wallingford, CT 11947   TARGETRAINING | TRI&CYCLE
12 Timothy Ratta   Guilford, CT 163893   Cheshire Cycle Racing
13 Christofer Dehahn (7 - Cat2)   Belchertown, MA 334414   Northampton Cycling Club
14 Anthony Hall   Richmond, VA 220560   CRCA/ Champion System p/b Stan's No
15 Kyle Foley (8 - Cat2)   Wallingford, CT 174494   Berlin Bicycle/Best Cleaners
16 Jacinto Pereira (9 - Cat2)   New Haven, CT 304470   
17 Robert Bonelli (3 - Cat3)   Milford, PA 296390   Black Tie Sports / Spine
18 Christian Venegas (4 - Cat3)   Bronx, NY 289921   CRCA/ Echelon Cycles/Montecci
19 Christopher King      Black Tie Sports / Spine
20 Guy Poirier (5 - Cat3)   Wilton, CT 319160   bethel cycle
21 Paul Coluccio (6 - Cat3)   Massapequa, NY 66269   East End/Kreb Cycle
22 Gerry Clapper (7 - Cat3)   Avon, CT 223515   TWZ Masters Cycling Team
23 Bryan Fried (8 - Cat3)   New York, NY 121224   CRCA/Sixcycle - RK&O
24 Benjamin Fackler (9 - Cat3)   New York, NY 269252   CRCA/Sixcycle - RK&O
25 David Anthony (10 - Cat2)   New York, NY 280592   CRCA/BH Comedy Central
26 Alistair Sponsel   Nashville, TN 33657   The Pony Shop
27 Thomas Officer (11 - Cat2)   Litchfield, CT 45751   Cycle Fitness Cycling Club
28 Jonathan Schottler (12 - Cat2)   Overland Park, KS 233567   Big Shark/Cannondale
29 Bill Muzzio (13 - Cat2)   Sandyhook, CT 283493   Bethel Cycle
30 Sean Mannion (14 - Cat2)   Carmel, NY 79883   Verge Sport / Test Pilot
31 Bryan Borgia (15 - Cat2)   Weston, CT 222014   CRCA/ Rapha Racing
32 Kuria Njenga (10 - Cat3)   Nyack, NY 206471   Westwood Velo/CRCA
33 Kathleen Billington   Norwalk, CT 172658   Vanderkitten
34 Taylor Ladd (11 - Cat3)   Paducah, KY 246264   Lindsey WIlson College
35 Sam Dodge (12 - Cat3)   New Milford, CT 245578   Stage 1
36 Samuel Morkal Williams (13 - Cat3)   Briarcliff Manor, NY 295708   sCRCA Junior Development
37 Philip Riggio (16 - Cat2)   Darien, CT 29879   CRCA/ Rapha Racing
38 Matthew Doran (17 - Cat2)   Nyack, NY 268390   Brauer - Mick Management
39 Wade Summers (18 - Cat2)   Southington, CT 60566   Horst Engineering Masters Cycling
40 Kyle Wolfe (19 - Cat2)   Cambridge, NY 38789   Unattached
41 Matthew Timmerman   Bethel, CT 35613   Cannondale
42 Don Catlin (14 - Cat3)   Fairfield, CT 60916   Team Danbury Audi
43 Carl Reglar (20 - Cat2)   Mount Vernon, NY 281196   Verge Sport / Test Pilot
44 Edson Boaron      Navone Studios
45 Anthony Alessio   Beacon Falls, CT 221606   International Christian Cycling Clu
46 Alvaro Bentacur      Cafeteros Cycling Club
47 Matthew Vandivort (15 - Cat3)   Newyork, NY 292631   CRCA/Sixcycle - RK&O

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacinto Pereira   New Haven, CT 304470   
2 Bill Muzzio   Sandyhook, CT 283493   Bethel Cycle
3 Omri Roden (1 - Cat3)   Chappaqua, NY 299780   The Bicycle Depot
4 Joseph Staub   Gunnison, CO 47644   Signature Cycles/ Rockstar Games
5 Samuel Morkal Williams (2 - Cat3)   Briarcliff Manor, NY 295708   sCRCA Junior Development
6 Daniel Crespo   Golden, CO 297822   CRCA/CycleLifeUSAGFCapital
7 Benjamin Fackler (3 - Cat3)   New York, NY 269252   CRCA/Sixcycle - RK&O
8 David Anthony   New York, NY 280592   CRCA/BH Comedy Central
9 Christopher Adams (4 - Cat3)   Old Saybrook, CT 246755   Exposition Wheelmen
10 Hammean Walker   Bronx, NY 187485   Major Taylor Iron Racing Team
11 Akira Sato (5 - Cat3)   Tariffville, CT 31337   Exposition Wheelmen
12 Ian Farrar (6 - Cat3)   Greenwich, CT 51922   Purium Health Products Cycling Team
13 David Maynard (7 - Cat3)   Middletown, CT 214503   Colavita Racing , Inc
14 Brian Wolf      Team Rockstar Games / Signature Cyc
15 Marc Eisen (1 - Cat4)   West Hartford, CT 80233   GHCC/Army/Central Wheel
16 Mike Hyman (2 - Cat4)   Norwalk, CT 337680   
17 John Calhoun (8 - Cat3)   Danbury, CT 153190   Bethel Cycle Sport Club
18 Paul Coluccio (9 - Cat3)   Massapequa, NY 66269   East End/Kreb Cycle
19 Sam Dodge (10 - Cat3)   New Milford, CT 245578   Stage 1
20 Brandon Freyer   Brewster, NY 281876   Pawling Cycle & Sport
21 Christopher Mahoney (3 - Cat4)   New Haven, CT 291226   Pacific Swim Bike and Run
22 Guy Poirier (11 - Cat3)   Wilton, CT 319160   bethel cycle
23 Alvaro Bentacur      Cafeteros Cycling Club
24 John Pescatore (4 - Cat4)   New Haven, CT 328608   New Haven Bicycling Club/Devils Gea
25 Gabriel Dunn (12 - Cat3)   Newtown, CT 249839   Bethel Cycle Sport Club
26 Vassos Kyprianou (13 - Cat3)   Sandy Hook, CT 72023   Bethel Cycle Sport Club
27 Matt Narel (5 - Cat4)   Sandy Hook, CT 325950   Bethel Cycle
28 Kuria Njenga (14 - Cat3)   Nyack, NY 206471   Westwood Velo/CRCA
29 Andrew Gillis (6 - Cat4)   Greenwich, CT 280014   Team Danbury Audi
30 Kenneth Reilly (7 - Cat4)   Brookfield, CT 303247   Pawling Cycle & Sport
31 Donald Higgins (8 - Cat4)   Newburgh, NY 226095   Team Bike Way
32 Unknown Rider      
33 Jason Yoakum (9 - Cat4)   New Milford, CT 329000   Bethel Cycle
34 Mark McPherson (10 - Cat4)   Brooklyn, NY 295887   Champion System p/b Stan's NoTubes/
35 Ian Stanley (15 - Cat3)   Rosedale, NY 102279   Unattached
36 Chris Anderson      CRCA/ Rockstar Games/ Signature Cyc
37 Andreas Lihv      Team Postil
38 Henry Chan (11 - Cat4)   Fishkill, NY 290865   Pawling Cycle & Sport
39 Michael Beckerman      CRCA / FGX Racing
40 Chris Samuels   Hackensack, NJ 201953   Unattached
41 Christopher Kiss (12 - Cat4)   Bethany, CT 250880   Laurel Bicycle Club
42 Christian Venegas (16 - Cat3)   Bronx, NY 289921   CRCA/ Echelon Cycles/Montecci
43 Edward Hook (17 - Cat3)   Bethel, CT 56515   Unattached
44 Amanda Braverman   Washington, CT 210995   Stage 1 / FusionTHINK
45 Kenneth Barreto (18 - Cat3)   Union, NJ 189755   GS Gotham/ Toga Bikes
46 Paul Wojciak (19 - Cat3)   Poughkeepsie, NY 230224   Pawling Cycle & Sport
47 Bryan Fried (20 - Cat3)   New York, NY 121224   CRCA/Sixcycle - RK&O
48 Darius Shekari (21 - Cat3)   Long Island City, NY 178637   CRCA / FGX Racing
49 Joel Pelletier (22 - Cat3)   Colchester, CT 63262   Exposition Wheelmen
50 Joseph Bitetto (23 - Cat3)   Stamford, CT 65408   Team Danbury Audi
51 Matt Armstrong (24 - Cat3)   Cos Cob, CT 106758   
52 Joseph Regan (25 - Cat3)   Branford, CT 97302   Central CT Cycling Club
53 William Rigler (13 - Cat4)   Boulder, CO 304573   CRCA/SIDS BIKES
54 Edgar Pimentel      Brawer
55 Jeffrey Weaver (26 - Cat3)   New Haven, CT 166319   New Haven Bicycling Club/Devils Gea
56 Unknown Rider      
57 Eric Mclaughlin (14 - Cat4)   Newyork, NY 304276   CRCA/FGX Racing
58 Nelson Macy (15 - Cat4)   Greenwich, CT 22076   Team Danbury Audi
59 Lance Jones   Willimantic, CT 18205   Exposition Wheelmen
60 Etsu Taniguchi (27 - Cat3)   New York, NY 237492   CRCA / FGX Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Grossman   New York, NY 258203   CRCA / FGX Racing
2 Anthony Manca   Bethel, CT 334444   bethel cycle sport
3 David Bailey   Norwalk, CT 2266   Team Danbury Audi
4 Kyle Herlihy   Stamford, CT 278135   Connecticut Coast Cycling
5 Michael Sernyak   Branford, CT 330438   Capital Velo Club
6 Mike Hyman   Norwalk, CT 337680   
7 Paul Armstrong   South Windsor, CT 297352   Regulators
8 Brandon Freyer   Brewster, NY 281876   Pawling Cycle & Sport
9 Sean Sheridan   Brookfield, CT 50452   Pawling Cycle and Sport
10 Christopher Cosgrove   East Greenwich, RI 255716   Bikeworks/Hallamore
11 Glenn Hoffman   Darien, CT 308027   Black Tie Sports/ Spine
12 Dwayne Nosworthy   Danbury, CT 334252   Bethel Cycle Sport Club
13 James Swift   Sandy Hook, CT 295798   Navone Studios
14 Matt Narel   Sandy Hook, CT 325950   Bethel Cycle
15 Reginald Rasch   New York, NY 237266   CRCA / FGX Racing
16 Sammy Moseley   Scarsdale, NY 354966   CRCA/ Junior Development
17 Derrick Dumoulin   Middlebury, CT 158202   Bethel Cycle
18 Henry Chan   Fishkill, NY 290865   Pawling Cycle & Sport
19 Jason Bell   Sleepyhollow, NY 306725   CRCA/ Scotto's Wood Fired Pizza
20 Carlos Fonseca   Worcester, MA 249465   Team Bikeway.com
21 Donald Higgins   Newburgh, NY 226095   Team bikeway.com
22 Jim Klewicki   New Haven, CT 307561   Unattached
23 Lyle Baron   West Haven, CT 201246   USI
24 Peter Mccormick   New York, NY 271658   CRCA / FGX Racing
25 William Rigler   Boulder, CO 304573   CRCA/SIDS BIKES
26 Jason Yoakum   New Milford, CT 329000   Bethel Cycle
27 Lance Jones   Willimantic, CT 18205   Exposition Wheelmen
28 Russell Bogin   New York, NY 319680   CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
29 Joel Pelletier   Colchester, CT 63262   Exposition Wheelmen
30 Bill Anderson   Plymouth, CT 134070   CRCA / FGX Racing
31 Jose Soriano   Newyork, NY 284137   CRCA / FGX Racing
32 Reed Rubey   New York, NY 206971   CRCA/FGX Racing
33 Rudy Bleakley   Norwalk, CT 301532   Navone Studios
34 Curtis Cess   Pawling, NY 59744   Pawling Cycle & Sport
35 Mark Mahoney   Bethel, CT 22175   Bethel Cycle Sport Club
36 Eric Mclaughlin   Newyork, NY 304276   CRCA/FGX Racing
37 Alister Clarke   Westport, CT 209754   Navone Studios
38 Bob Ludecke   Milldale, CT 215502   Laurel Bicycle Club
39 Paul Parton   Fairfield, CT 306403   Bethel Cycle
40 Edward Wolf   Fairfield, CT 291171   Bethel Cycle
41 Andrew Valvano   Mount Marion, NY 312316   Unattached
42 Robert Kelley   Patterson, NY 148571   Pawling Cylce & Sport

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boris Salazar   Newrochelle, NY 299218   Team Danbury Audi
2 John Ford   West Harrison, NY 356990   Team Danbury Audi
3 David Lourd   Wilton, CT 338018   Team Honorificabilitudinitatibus
4 Rich Payne   White Plains 373170   
5 William Bosch   Redding, CT 366597   bethel cycle sport
6 Michael Willman   Yorktown Heights, NY 366539   
7 Michael Staropoli   Westport, CT 290187   
8 Patrick Murray   Beacon Falls, CT 244422   
9 Chris Pollino   Wilton, CT 338410   Team Honorificabilitudinitatibus
10 Joseph Markey   White Plains, NY 193073   
11 Tracy Boshart   White Plains, NY 253263   Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulti
12 James Dao   Glen Rock, NJ 344706   Breakaway Courier/CRCA
13 Mike Przygocki   Guilford, CT 332530   CT Cycle Center
14 William McEnery   Middletown, CT 367788   Pedal Power
15 Edwin Nazario   Cortlandt Manor, NY 367874   Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
16 Rade Popovic   Katonah, NY 346428   Pop Works
17 Keith Mullaly   Wethersfield, CT 309018   Capital Velo Club
18 Jeffrey Lesser   Stamford, CT 306658   Rockstar Games/Signature Cycles
19 Philip Lavoie   Granite Springs, NY 365721   Rogue Racing
20 Matthew Lang   Milford, CT 365740   
21 Akil Sutton   Fishkill, NY 282375   Team Bikeway.com
22 Marcell Giron   Ridgefield, CT 366678   Bethel Cycle Sport Club
23 Martin Kaufman   Chappaqua, NY 362334   
24 Paul Londrigan   Pound Ridge, NY 365343   
25 Larry Braunstein      Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulti
26 Peter Schaffer   Weston, CT 374667   

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Braverman   Washington, CT 210995   Stage 1 / FusionTHINK
2 Fabienne Gerard   New York, NY 281037   CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
3 Becca Schepps   Boulder, CO 209762   CRCA/ Innervation Fitness, Stan's N
4 Dorothy Ramsey   Old Greenwich, CT 46788   Team Danbury Audi
5 Laura Summers   Southington, CT 41711   Greater Hartford Cycling Club
6 CarolLynn Mills   Massapequa, NY 320308   CRCA/ Houlihan Lokey
7 Ann marie Miller   New York, NY 127444   CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
8 Megan Searfoss   Ridgefild, CT 286061   Bethel Cycle Sport Club
9 Erica Adelberg   New York, NY 242487   CRCA/Radical Media
10 Kirsten Begg-swider   Danbury, CT 3174   Cycle-Smart Grassroots Team
11 Rebecca Hicks   New York, NY 180479   CRCA/ BH Comedy Central
12 Karen Williams   Glastonbury, CT 318448   Cycling Concepts Racing Team
13 Laura Lee Vo   Brooklyn, NY 297234   CRCA/Radical Media
14 Rebecca Hussey   Bethel, CT 240962   Bethel Cycle Sport Club
15 Colleen Conway   New York, NY 258039   CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
16 Laura Mullaly   Wethersfield, CT 290963   CVC/Subaru New England
17 Kelsea Mullaly   Wethersfield, CT 290967   Capital Velo Club
18 Suzanne Lucash   Golden, CO 310226   CRCA/CyclelifeUSAGFCapital
19 Lisa Kennish   New York, NY 334422   CRCA/ Asphalt Green Cycling Team
20 Nancy Ford   Greenwich, CT 189722   Team Danbury Audi
21 Cheryl Wolf   Ridgefield, CT 207005   Team Rockstar Games/Signature Cycle
22 Stephanie Kaplan   New York, NY 331706   CRCA/ Asphalt Green Cycling Team
23 Lyn Mccabe   Stamford, CT 295891   TARGETRAINING
24 Beth Renner   New York, NY 299267   CRCA/ Innervation Fitness, Stan's N

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerCUOREUSACDFShimanoOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee