Race Results for
Tour de Kirche
Bethel, CT
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Steinberg   Mahwah, NJ 33970   Brauer - Mick Management
2 Juan Pimentel Sr.   Maywood, NJ 82795   Brauer - Mick Management
3 Rick Spear   Westport, CT 60296   TARGETRAINING
4 Gregory Pelican   Bethel, CT 56831   Bethel Cycle Sport Club
5 Joe Straub   Middletown, NY 203530   Signature Cycles/Rockstar Games
6 Turgut Balikci   Greenwich, CT 170477   Team Danbury Audi
7 Brian Wolf   Ridgefield, CT 47710   Team Rockstar Games / Signature Cyc
8 Richard Magee   Bethel, CT 22126   Bethel Cycle Sport Club
9 Michael Norton   Monson, MA 51860   Cyclonauts Racers
10 Keith Hala   Campbell Hall, NY 147491   Signature Cycles/Rockstar Games
11 John Alvarez   Yonkers, NY 311216   CRCA/ Echelon Cycles/montecci
12 Kenneth Reilly   Brookfield, CT 303247   pawling cycle & sport
13 Christofer Dehahn   Belchertown, MA 334414   Northampton Cycling Club
14 Christian Kaefer   Oradell, NJ 54742   Brauer - Mick Management
15 Ian Sinclair   Avon, CT 197125   Horst Engineering Cycling Team
16 Steven Smith      Paceline Sports
17 Miguel Torres   Waterbury, CT 109836   Cheshire Cycle Racing
18 Douglas Crane   Norwalk, CT 108078   Cafeteros Cycling Club
19 Daniel Fox   Wilton, CT 12162   Corner Cycle
20 Charles Litty   Southbury, CT 148424   Bethel Cycle Sport Club
21 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY 230224   pawling cycle & sport
22 Steven Suto   Oxford, CT 241325   Signature Cycles/Rockstar Games
23 Gabriel Thomas   Fair Lawn, NJ 322452   Brooklyn Velo Force
24 Joseph Regan   Branford, CT 97302   Central CT Cycling Club
25 Peter Greer   Great Barrington, MA 84805   0
26 David Marti   Northford, CT 22624   unattached
27 Unknown Rider      
28 Mike Allaire   North Salem, NY 115222   Team Danbury Audi
29 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172   Pawling cycle & sport
30 Dennis Johnston      GHCC - Central Wheel
31 James Swift   Sandy Hook, CT 295798   Navone Studios
32 Patrick Cunningham   New Hartford, CT 237439   Horst Engineering Cycling Team
33 Craig Thaler   Chappaqua, NY 222401   Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
34 Donald Fuchs   Wyckoff, NJ 12506   Brauer - Mick Management
35 Robyn Passander   Oxford, CT 210378   ZCC Zanes Cycles
36 Bruce Mcgalliard   North Haven, CT 136481   Cheshire Cycle Racing
37 Paul Parton   Fairfield, CT 306403   Bethel Cycle Sport Club
38 Nelson Macy   Greenwich, CT 22076   Team Danbury Audi
39 David Bailey   Norwalk, CT 2266   Team Danbury Audi
40 Andrew Gillis   Greenwich, CT 280014   Team Danbury Audi
41 Antonio Diaz   Shelton, CT 308711   Cheshire Cycle Racing
42 Don Catlin   Fairfield, CT 60916   Team Danbury Audi
43 Robert Walker   Middlebury, CT 190810   Bethel Cycle
44 Richard Linsky   Bethany, CT 205106   0
45 Lyn Mccabe   Stamford, CT 295891   TARGETRAINING
46 Cheryl Wolf   Ridgefield, CT 207005   Team Rockstar Games/Signature Cycle
47 Matthew Doran   Nyack, NY 268390   Brauer - Mick Management
48 Matt Armstrong   Cos Cob, CT 106758   0
49 Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904   Bethel Cycle Sport Club
50 Matthew Stuart   Unionville, CT 50345   Central Wheel- GHCC
51 Ann marie Miller   New York, NY 127444   CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
52 Wesley Beeman   Branford, CT 3162   Unattached
53 Nancy Ford   Greenwich, CT 189722   Team Danbury Audi
54 John Brown      Laurel Bicycle Club
55 James Bouderau   Clinton, CT 45107   Kissena
56 Vassos Kyprianou   Sandy Hook, CT 72023   Bethel Cycle Sport Club
57 Rebecca Hussey   Bethel, CT 240962   Bethel Cycle Sport Club
58 Andre Hurni   Yonkers, NY 60020   CRCA
59 Joseph Bitetto   Stamford, CT 65408   Team Danbury Audi
60 Wayne Prescott   Bantam, CT 144115   Horst Engineering Cycling Team
61 Dorothy Ramsey   Old Greenwich, CT 46788   Team Danbury Audi
62 Ken Plundeke   Tenafly, NJ 28312   Brauer - Mick Management
63 Richard Broderick   Guilford, CT 4923   Connecticut Yankee BC
64 Nelson Macy   Greenwich, CT 22076   Team Danbury Audi
65 Kevin Fitzmaurice   Middlebury, CT 11761   Bethel Cycle Sport Club
66 Richard Foley   Wallingford, CT 11947   TARGETRAINING | TRI&CYCLE
67 William Thompson      Clinton Cycling Club
68 Gregory Ziebell   Norwalk, CT 126975   unattached
69 Clare Zecher   Greenwich, CT 310470   TARGETRAINING
70 Jorge Ferrer   Bronx, NY 224831   unattached

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luciano Bezerra (1 - Cat1)   Bridgeport, CT 275915   Navone Studios
2 Edson Boaron      Navone Studios
3 Anthony Alessio   Beacon Falls, CT 221606   International Christian Cycling Clu
4 Hammean Walker (1 - Cat2)   Bronx, NY 187485   Major Taylor Iron Racing Racing Tea
5 Darius Shekari (1 - Cat3)   Long Island City, NY 178637   CRCA / FGX Racing
6 Timothy Ratta   Guilford, CT 163893   Cheshire Cycle Racing
7 Matthew Baldwin (2 - Cat1)   Redding, CT 83283   TARGETRAINING
8 Max Lippolis (2 - Cat2)   Pound Ridge, NY 126915   Team Danbury Audi
9 Gregory Dorsch (2 - Cat3)   South Salem, NY 310417   Black Tie Sports/Spine
10 Blaine Hurty (3 - Cat3)   Darien, CT 309274   Black Tie Sports/Spine
11 Alessandro Matteucci (3 - Cat2)   Brooklyn, NY 120157   BH/Comedy Central
12 Chad Butts (3 - Cat1)   New York, NY 83254   CRCA/ Endurance Werx
13 Eric Merrill (4 - Cat2)   New Haven, CT 248621   Zanes Cycling Club
14 Stephen Badger (4 - Cat1)   Roxbury, CT 62085   BETHEL CYCLE SPORT
15 Robert Lombardi (4 - Cat3)   Brooklyn, NY 99949   FinKraft Cycling Team
16 Christopher King      Black Tie Sports/Spine
17 Anthony Santomassimo (5 - Cat3)   Poughquag, NY 155321   Stage 1 / fusionTHINK
18 Andreas Runggatscher (5 - Cat2)   Monroe, NY 189842   CRCA/FinKraft Cycling Team
19 Jeremy Brazeal (6 - Cat2)   Manchester, CT 54411   Capital Velo Club
20 Bryan Haas (6 - Cat3)   Southbury, CT 108686   Exposition Wheelman
21 Brian Milligan (7 - Cat3)   New York, NY 222950   CRCA / FGX Racing
22 Christofer Dehahn (7 - Cat2)   Belchertown, MA 334414   Northampton Cycling Club
23 John Interlandi (8 - Cat3)   Newington, CT 57611   Stage 1 / fusionTHINK
24 Pascual Caputi (9 - Cat3)   White Plains, NY 209085   Unattached
25 Christian Venegas (10 - Cat3)   Bronx, NY 289921   Echelon Cycles/ Montecci
26 Bryan Zieroff (11 - Cat3)   Stamford, CT 181426   Stage 1 / fusionTHINK
27 John Calhoun (12 - Cat3)   Danbury, CT 153190   Bethel Cycle Sport Club
28 Cristian Velasquez      Purium Health Products
29 Robert Bonelli (13 - Cat3)   Milford, PA 296390   Black Tie Sports/Spine
30 Bryan Fried (14 - Cat3)   New York, NY 121224   CRCA/Sixcycle - RK&O
31 Dennis Williams (15 - Cat3)   Danbury, CT 38333   BikeReg/Cannondale
32 Bill Muzzio (8 - Cat2)   Sandyhook, CT 283493   Bethel Cycle
33 Soren Jensen (9 - Cat2)   New York, NY 356782   CRCA / Rapha Racing NYC
34 Wade Summers (10 - Cat2)   Southington, CT 60566   Horst Engineering Cycling Team
35 Kuria Njenga (16 - Cat3)   Nyack, NY 206471   Westwood Velo/CRCA
36 Juan Pimentel Sr. (11 - Cat2)   Maywood, NJ 82795   Brauer - Mick Management
37 Chad Butts (5 - Cat1)   New York, NY 83254   CRCA/ Endurance Werx
38 Robert Mecea (17 - Cat3)   Brooklyn, NY 54448   Brooklyn Velo Force
39 Guy Poirier (18 - Cat3)   Wilton, CT 319160   bethel cycle
40 James Mahlmann (19 - Cat3)   Brooklyn, NY 290950   CRCa/ Finkraft
41 Alvaro Betancur (20 - Cat3)   White Plains, NY 74124   Cafeteros Cycling Club
42 Connor Sallee (6 - Cat1)   Southbury, CT 210129   Team Sherm
43 Matthew Doran (12 - Cat2)   Nyack, NY 268390   Brauer - Mick Management
44 Craig Ross (21 - Cat3)   Redding, CT 72365   Stage 1 / fusionTHINK
45 Aaron Katin (22 - Cat3)   New York, NY 98888   CRCA/BH Comedy Central
46 Michael McGinley (7 - Cat1)   Glastonbury, CT 59721   Zanes Cycling Club
47 Kyle Foley (13 - Cat2)   Wallingford, CT 174494   Berlin Bicycle/Best Cleaners
48 Thomas Officer (14 - Cat2)   Litchfield, CT 45751   Cycle Fitness
49 Juan Pimentel Jr. (23 - Cat3)   Maywood, NJ 243357   Brauer - Mick Management
50 Richard Visinski (15 - Cat2)   Fairfield, CT 221223   0
51 Julio Lujambio   Wallingford, CT 273019   Stage 1 / fusionTHINK
52 Fernando Ferreira (16 - Cat2)   Poughkeepsie, NY 53209   Unattached
53 Ariel Mendez (8 - Cat1)   Brooklyn, NY 301743   Champion System p/b Stan's No Tubes
54 Andrew Williams (24 - Cat3)   Binghamton, NY 286915   RUUD Racing / TVC
55 Neil Suto (25 - Cat3)   Oxford, CT 298844   Signature Cycles/Rockstar Games
56 John O'fallon (26 - Cat3)   Redding , CT 253617   CRCA/ Rapha Racing
57 Kyle Wolfe (17 - Cat2)   Cambridge, NY 38789   Unattached
58 Carlos Restrepo      Targetraining
59 James Jung (18 - Cat2)   New York , NY 18362   CRCA / FGX Racing
60 Christopher Peck   Brookfield, CT 118707   BikeReg.com/Cannondale
61 Rick Beasley (27 - Cat3)   Naugatuck, CT 3030   Cycle Fitness
62 Pascal Sauvayre   New York, NY 64894   Century Road Club Association
63 Phil Penman (19 - Cat2)   New York, NY 234885   CRCA/BH Comedy Central
64 Ronald Fantano (20 - Cat2)   West Haven, CT 61424   Zanes Cycling Club
65 Ian Stanley (28 - Cat3)   Rosedale, NY 102279   CRCA/ Major Taylor
66 Frank Negri (29 - Cat3)   Morris Plains, NJ 48189   Colavita Racing
67 David Hartmann (30 - Cat3)   Woodbury, CT 142369   Stage 1 / fusionTHINK
68 Etsu Taniguchi (31 - Cat3)   New York, NY 237492   CRCA / FGX Racing
69 Ian Sinclair (21 - Cat2)   Avon, CT 197125   Horst Engineering Cycling Team
70 Raymond Tirado (32 - Cat3)   Brooklyn, NY 105923   Brooklyn Velo Force

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Grossman   New York, NY 258203   CRCA / FGX Racing
2 Edenilson Dasilva   South Kent, CT 296124   Navone Studios
3 Leonard Galati   Eastchester, NY 278879   CRCA / FGX Racing
4 Ron Ferraz   New York, NY 280997   CRCA/Foundation
5 Ross Baldwin   New York Ny 292160   Unattached
6 Josh Sakofsky   New York, NY 286215   CRCA/siggi's/NYVelocity
7 Kyle Herlihy   Stamford, CT 278135   Connecticut Coast Cycling
8 Michael Trinkaus   Ridgefield, CT 342264   Pedal and Pump
9 Dwayne Nosworthy   Danbury, CT 334252   Bethel Cycle
10 Lorenzo Serra   Southsalem, NY 310279   Pawling Cylce & Sport
11 Rory Mason   Sandy Hook, CT 22826   Stage 1 / fusionTHINK
12 Sung Pak   Sleepy Hollow, NY 209485   Team Danbury Audi
13 Jason Bell   Sleepyhollow, NY 306725   CRCA/Scotto's Wood Fired Pizza
14 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172   Pawling cycle & sport
15 Steven Kang   Glen Rock, NJ 18498   CRCA/Breakaway Courier
16 Hans Morefield   Katonah, NY 304856   Team Danbury Audi
17 Michael Anderson      CRCA/siggi's/NYVelocity
18 Marc Brumer   New York, NY 311895   CRCA/ siggi's/nyvelocity
19 Jim Klewicki   New Haven, CT 307561   0
20 David Bailey   Norwalk, CT 2266   Team Danbury Audi
21 Glenn Hoffman   Darien, CT 308027   Black Tie Sports/Spine
22 Christopher Kiss   Bethany, CT 250880   Laurel Bicycle Club
23 Craig Thaler   Chappaqua, NY 222401   Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
24 Alister Clarke   Westport, CT 209754   Unattached
25 Markus Bohler   Any Town, NY 242465   Pawling Cycle & Sport
26 Jason Yoakum   New Milford, CT 329000   Bethel Cycle
27 Brian Kelley      Pawling Cylce & Sport
28 Michael Novich   Ny, NY 290551   Rockstar Games/Signature Cycles
29 Paul Bickford   Chester, CT 200820   CVC/Subaru of New England
30 Dwayne Nosworthy   Danbury, CT 334252   Bethel Cycle
31 Anthony Mazzella   New York, NY 150407   CRCA / Sids Bikes NYC
32 Joel Pelletier   Colchester, CT 63262   Exposition Wheelmen
33 Vincent Lore   Bethel, CT 311554   Bethel Cycle Sport Club
34 Esteban Rodriguez      CRCA/SIDS BIKES NYC www.Sidsbikes.c
35 Brandon Freyer   Brewster, NY 281876   Pawling Cycle & Sport
36 Gregory Mccoy   Cold Spring, NY 263593   Tarmac Cycling
37 Paul Casey   Plainville, CT 335032   0
38 Jeffrey Scala   Bolton, CT 31420   Cycling Concepts Racing Team
39 David Devine   Bethel, CT 220638   Stage 1 / fusionTHINK
40 Scott Prosser   Rye, NY 302200   Cycle-Smart Grassroots
41 Bill Anderson      CRCA / FGX Racing
42 Robert Kelley      Pawling Cylce & Sport
43 Donald Higgins   Newburgh, NY 226095   Team bikeway.com
44 Rudy Bleakley   Norwalk, CT 301532   Navone Studios
45 John Debitetto   Yorktown Heights, NY 89638   Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
46 Matt Narel   Sandy Hook, CT 325950   Bethel Cycle
47 Henry Chan   Fishkill, NY 290865   Pawling Cycle & Sport
48 Derrick Dumoulin   Middlebury, CT 158202   Bethel Cycle
49 Paul Parton   Fairfield, CT 306403   Bethel Cycle
50 Gregory Behar   Wilton, CT 365724   Bethel Cycle Sport Club
51 Unknown Rider      
52 Robert Rakowitz   New York, NY 231403   CRCA/ sids bikes NYC
53 David Torres   New York, NY 318418   CRCA / SIDS BIKES NYC
54 Reed Rubey   New York, NY 206971   CRCA / FGX Racing
55 Christopher Deluco   Yonkers, NY 292319   Team Danbury Audi
56 Peter Mccormick   New York, NY 271658   CRCA / FGX Racing
57 James Rather   Bronx, NY 287315   CRCA/ OrganicAthlete
58 Seamus Powell   Round Top, NY 242397   Giant Mid Alantic off road Team
59 Tristan Orford   Santa Monica, CA 332636   CRCA/siggi's/NYVelocity
60 Michael Kuehn   New York, NY 332606   CRCA/siggi's/NYVelocity
61 Brian Pierce      Northampton Cycling Club
62 Anthony Manca   Bethel, CT 334444   bethel cycle sport
63 Niko Triantafillou   New York, NY 242612   CRCA / FGX Racing
64 Derrick Dumoulin   Middlebury, CT 158202   Bethel Cycle
65 Andrew Cullen   New York, NY 224136   CRCA / FGX Racing
66 Jaime Garcia      CRCA/ BH/Comedy Central
67 Al Curtis   New Milford, CT 213915   Bethel Cycle Sport Club
68 Edward Wolf   Fairfield, CT 291171   Bethel Cycle

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ford      Team Danbury Audi
2 Boris Salazar   Newrochelle, NY 299218   Team Danbury Audi
3 Dean Robert   Weston, CT 358023   TARGETRAINING
4 Mark Pattinson   Westport, CT 374790   0
5 Patrick Murray      0
6 Jesse Quagliaroli   Willington, CT 312684   Expowheelmen
7 William Bosch   Redding, CT 366597   bethel cycle sport
8 Rich Payne   White Plains 373170   0
9 Michael Markowicz   Glastonbury, CT 22537   Cycling Concepts Racing Team
10 Michael Staropoli   Westport, CT 290187   0
11 Matthew Lang      0
12 Joe Calbick   Weston, CT 368845   Target Training
13 David Thompson      CRCA
14 Chris Budden   Port Chester, NY 75314   TargeTraining
15 Akil Sutton   Fishkill, NY 282375   Team Bikeway.com
16 Martin Kaufman   Chappaqua, NY 362334   0
17 Jeffrey Lesser   Stamford, CT 306658   Rockstar Games/Signature Cycles
18 Roland Wauthier   Norwalk, CT 340922   0
19 Keith Mullaly   Wethersfield, CT 309018   Capital Velo Club
20 Tracy Boshart   White Plains, NY 253263   Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulti
21 Philip Lavoie   Granite Springs, NY 365721   Rogue Racing
22 Edwin Nazario   Cortlandt Manor, NY 367874   Tarmac
23 Peter Schaffer   Weston, CT 374667   0
24 Steve Burrows   Watertown, CT 113721   0
25 Robert Vaccarino   Breezy Pointbreezy Point, NY 348788   0
26 Glen Brent   Red Hook, NY 365320   Team Bikeway.com
27 Peter Nicolardi   New York, NY 348338   CRCA - Rockstar Games | Signature C
28 Christopher Johnsonbrown   Erving, MA 369909   Northampton Cycling Club
29 James Karper   Norwalk, CT 367479   0
30 Robert Maloof   New Haven, CT 375633   Unattached
31 Amy Passingham   Tarrytown, NY 356412   unattached
32 David Leach   Armonk, NY 370065   0
33 Peter Schaffer   Weston, CT 374667   0

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Braverman   Washington, CT 210995   Stage 1 / FusionTHINK
2 Beth Renner   New York, NY 299267   CRCA: Innervation Fitness/Stan's No
3 Becca Schepps   Boulder, CO 209762   Innervation Fitness
4 Robyn Passander   Oxford, CT 210378   ZCC Zanes Cycles
5 Sarah Sauvayre   New York, NY 118465   CRCA/BH Comedy Central
6 Anneliese Haines   Newyork, NY 281541   CRCA: Innervation Fitness/Stan's No
7 Renee Engelhardt   New York, NY 287624   CRCA: Innervation Fitness/Stan's No
8 Cheryl Wolf   Ridgefield, CT 207005   Team Rockstar Games/Signature Cycle
9 Dorothy Ramsey   Old Greenwich, CT 46788   Team Danbury Audi
10 Lyn Mccabe   Stamford, CT 295891   TARGETRAINING
11 Rebecca Hussey   Bethel, CT 240962   Bethel Cycle Sport Club
12 Brittlee Bowman   New York, NY 280476   Innervation Fitness
13 Birgit Reeves   Lebanon, OH 332672   CRCA Finkraft Cycling Team
14 Ellen Moses   New York, NY 200962   CRCA/BH Comedy Central
15 Susan Fleming   Ridgefield, CT 332954   Bethel Cycle Sport Club
16 Donna Mcmahon   Farmingdale, NY 264367   CRCA/Radical Media
17 Clare Zecher   Greenwich, CT 310470   TARGETRAINING
18 Katie Mullaly   Wethersfield, CT 290966   Capital Velo Club
19 Katherine Amos   New York, NY 308375   CRCA/ Houlihan-Lokey
20 Abigail Isolda   Brooklyn, NY 333528   Speedwell Racing
21 Katie Marshall   White Plains, NY 307378   Tarmac / Iron Bridge Consulting Cyc
22 Meredith Uhl   Jamaica Plain, MA 350972   CRCA: Innervation Fitness/Stan's No
23 Megan Searfoss   Ridgefild, CT 286061   Bethel Cycle Sport Club
24 Unknown Rider      
25 Becca Brown   New York, NY 350202   Unattached
26 Laura Mullaly   Wethersfield, CT 290963   CVC/Subaru New England
27 Megan Cea   West Harrison, NY 340524   Team Danbury Audi
28 Florence Chretien   South Salem, NY 378457   TARGETRAINING
29 Kathryn Chaffin   Brookly, NY 357244   CRCA
30 Jane Pearson   Pound Ridge, NY 212760   Yorktown Cycles
31 Ann marie Miller   New York, NY 127444   CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
32 Karen Williams   Glastonbury, CT 318448   Cycling Concepts
33 Megan Kelly   Stamford, CT 305406   TARGETRAINING
34 Nancy Ford   Greenwich, CT 189722   Team Danbury Audi
35 Emily Spence   Brooklyn, NY 357580   CRCA/BH Comedy Central
36 Kirsten Begg-swider   Danbury, CT 3174   Cycle-Smart Grassroots Team
37 Elizabeth Berilla   Mamaroneck, NY 370504   TARGETRAINING
38 Kara Mullaly   Wethersfield, CT 309019   Capital Velo Club
39 Alexandra Storm   Pawling, NY 330992   Tarmac / Iron Bridge Consulting Cyc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyShimanoOSMOCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee