Race Results for
Stump Jump 2012
Spartanburg , SC
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1 - Senior - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Koballa   Greensboro, NC2:19:44 256611   Storm Racing Team
2 Bradford Perley   Brevard, NC2:20:55 192115   Champion Sys/Cannondale
3 Chad Salla   Greenville, SC2:27:53 228233   Racking for Pailey
4 Tristan Cowie   Brevard , NC2:27:54 220084   
5 Andrew Raab   Charlotte, NC2:31:45 111496   CCB Racing

Men - Novice - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hames   Spartanburg, SC1:02:02 365871   
2 Sam McGee   1:02:21   
3 Raymond Clark   Simpsonville, SC1:03:37 331278   Upstate SORBA
4 Matthew Sotelo   Clemson, SC1:04:06 378023   
5 Jack ROBINSON   Denver, CO1:04:11 369896   
6 Josh McRoberts   1:08:01   
7 Michael RIORDAN   1:09:49   
8 Matthew Sage   Rochester, NY1:09:51 276343   
9 Jordan Bradley   1:11:29   Schanewolfs Cycle Sport
10 Erik Horton   1:11:31   
11 Travis Waters   Roebuck, SC1:11:37 378182   
12 Bubba Brunson   1:14:32   
13 Michael Holden   Woodruff, SC1:19:31 374793   
14 Tony Evans   Louisville, KY1:22:39 378287   
DNS Gary Coats   Boiling Springs, SC 368336   
DNF Troy Beavers      

Men - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Zimmerman (1 - Cat2)   Palm Beach Gardens, FL1:10:48 250100   First Place Racing
2 James Frith Jr (1 - Cat1)   Martinsville, VA1:14:44 193116   Cone Health/cycles de ORO/Greensboro Velo Club
3 Jonathan Martin (2 - Cat1)   Fayetteville, NC1:16:04 179913   Hawley's Bicycle World Racing Team/Cross Creek Cycling Club-C4
4 Andrew Good (3 - Cat1)   Mooresville, NC1:17:12 141589   Cool Breeze/Trek Bike Store
5 Brad Cooley (4 - Cat1)   Greensboro, NC1:17:32 173549   The Generals
6 Michael Cobler (2 - Cat2)   Clemmons, NC1:23:20 40776   Cycletherapy
7 David Knowles   1:28:36   Tours
8 Scott Wagner (3 - Cat2)   Fort Wayne, IN1:29:30 241678   Men of Steel Racing /Men Of Steel Racing LLC
9 Bob Szymkiewicz (4 - Cat2)   Rock Hill, SC1:35:13 42573   
10 Lee Owens   2:05:16   

Men - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Locke (1 - Cat2)   Portland Oregon 1:19:54 367668   The Generals
2 Craig Roubaud   Greenville, SC1:21:45 105005   
3 Doyce Johnson   Augusta, GA1:31:36 17934   
4 Martin Cochran   Mustang, OK1:32:16 197738   Outspoken
5 Daniel Burress (1 - Cat3)   Winston Salem, NC1:34:12 368665   
6 David Tesh (2 - Cat2)   Lewisville, NC1:34:35 246907   Cycletherapy
7 Michael Wise (2 - Cat3)   Thomasville, NC1:35:12 372527   
8 Jim Kelleher   Travelers Rest, SC1:43:24 378113   
DNS David Joyce (Cat2)   Brevard, NC 148440   Brevard College

Men - Masters - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Burress (1 - Cat3)   Winston Salem, NC1:34:12 368665   

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byron Rice   Durham, NC1:45:01 288002   Inland Construction Racing

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Vrouwenvelder   Chapelhill, NC1:45:06 304239   Cycle Youth
DNF Jake Arthur   Charlotte, NC0:45:36 305666   

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thatcher Hurt   Boone, NC1:46:50 258195   Abby Design
2 Davis Bentley   Banner Elk, NC1:47:23 219980   Above Category Racing
3 Kevin Satterfield   Easley, SC2:04:58 275103   

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wes Richards   Winston-salem, NC1:43:14 286794   Clemmons Bike Shop
2 Seth Cooley   Asheville, NC1:48:22 319676   Velosports Racing
3 Carlos Norena   Grennville S.c1:53:40 278167   Gusto Cycle Team
4 Joseph Grimes   Boone, NC1:53:48 242647   Boone Bike/Specialized/Boone Velo

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bryson   Charlotte, NC1:47:08 110315   
2 Chris Rouisse   Fort Mill, SC1:48:19 270421   
3 Aaron Bayard   Columbia, SC1:56:21 294935   Champion Systems
4 Colin Watkins   Brevard, NC2:16:44 209776   The Hub

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Sagur   Huntersville, NC1:43:32 334568   Carolina Bicycle Company
2 Christopher Wieczorek   Charlotte, NC1:43:45 84040   
3 Tommy Rodgers   Greensboro, NC1:43:55 183183   Generals
4 Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL1:45:09 171238   GearLink Racing INC.
5 John Donnie Kirkwood   Mountain Home, NC1:49:22 147072   Crosstown Velo/Sycamore
6 Donald Galligher   Bloomington, IN1:51:33 180004   Don Galligher-DRT Consulting
7 Gregory Frame   Rock Hill, SC1:52:14 161303   Tailwind Cycles
8 Christopher Audet   Indian Trail, NC1:52:58 55594   BikeSource
9 Brent Lester   Summerfield, NC1:53:15 184278   The Generals
10 Thomas Esposito   Fuquay Varina, NC1:57:52 172830   Hawley's Bicycle World Racing Team/Cross Creek Cycling Club-C4
11 Rob Payette   Irmo, SC2:04:04 27487   Cycle Center/Carolina Velo

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL1:43:07 250101   First Place Racing
2 Eric Marland   Boone, NC1:45:46 91085   Boone Bike/Specialized/Boone Velo
3 Carl Peltzer   Colfax, NC1:52:56 251499   Clemmons Bicycle Racing
4 Clarke Phillips   Greenville, SC1:53:02 215546   Upstate SORBA
5 Christopher Hilton   Lexington, NC1:55:57 139580   
6 Bruce Stauffer   Statesville, NC1:56:47 275994   
7 Brian Hackathorne   North Charleston, SC1:57:55 177246   Piggily Wiggily
8 Eric Sauer   Kernersville, NC1:59:24 272863   Revolting Cogs

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Olsson   Colfax, NC1:48:55 226661   Revolting Cogs
2 Brian Conroy   Charlotte, NC1:52:48 48118   Giordona/Clif Bar
3 Michael Schafer   Winnsboro, SC1:53:27 343036   NBOUNDZ Racing
4 Jeff McConaghy   Rock Hill, SC1:56:07 128386   

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Fitzgerald   Apex, NC1:15:11 319600   Cycle Youth
2 Hayden Miller   Raleigh Nc1:25:22 324260   Garneau Custom

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hight   Charlotte, NC1:17:23 238474   Giordanna - Clifbar

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Miller   Mountain View, CA1:15:40 289288   
2 William Zackowski   Oak Ridge, NC1:17:15 366706   The Generals
3 Cameron Moss   Dallas, NC1:17:34 355832   Velo 16 BSG
4 Jimmy Awad   Kernersville, NC1:26:44 343972   Paul's Racing/Specialized
5 Jason Marshall   Stanley, NC0:41:41 266082   Velo 16 BSG

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Campbell   Spartanburg, SC1:16:09 377093   
2 Robert Corbett   Summerville , SC1:17:55 364902   
3 Matthew Sand   Asheville, NC1:19:53 183169   Crosstown Velo/Sycamore
4 Dustin Dew   Concord, NC1:21:01 285452   Storm Racing Team
5 Glen Potter   Pendleton, SC1:23:15 368795   
6 David Davidson   Pendleton, SC1:56:51 283954   Clemson

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Carmical   Charleston, SC1:14:49 366694   Low Country Biking
2 Erik Everson   Charlotte, NC1:15:57 305236   
3 Scott Key   Clemson, SC1:17:57 207194   
4 Giles Branch   Mount Pleasant, SC1:18:36 355300   Mt. Pleasant Velo
5 Shu Elamm   1:42:37   GALT Innovations/Specialized
6 Joel Nunez   Greenville, SC0:42:44 308436   

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 gabor szilagyi   Greensboro, NC1:15:41 368141   The Generals
2 keith isenberg   Denver, NC1:16:00 301815   Velo 16 BSG
3 Brent Clymer   1:17:38   Galt Innovations/Specialized
4 Chad Johnson   Thomasville, NC1:18:37 90681   
5 Joe Pirelli   Mercer Island, WA1:20:44 308392   
6 Chad Greenwood   Greenville, SC1:25:34 378269   
7 Christopher Connell   Greer, SC1:29:07 99143   

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Adams   Moravian Falls, NC1:12:31 213371   Brushy Mountain Cyclists Club
2 Santana Wilkinson   Stanley, NC1:17:03 234047   
3 KEVIN KYSETH   Charlotte, NC1:17:06 205835   
4 Daniel Allen   Kernersville, NC1:18:30 274192   Clemmons Bicycle Racing
5 Michael Tennyson   Winston Salem, NC1:18:40 271297   Mock Orange Racing/Mock Orange Bikes
6 Robert Bennett   Mount Pleasant, SC1:20:04 76831   Trek Bicycle Store of Mount Pleasant
7 Dale Zuckert   Carrboro, NC1:18:01 122216   Storm Racing
8 Donnie Matthews   Jamestown, NC1:20:47 340910   
9 David Nolletti   Asheville, NC1:21:28 322386   Velosports Racing/Velosports Racing Asheville
10 Chris Coney   Swannanoa, NC1:21:50 7540   
11 JJ McDowell   Trinity, NC1:22:21 147076   
12 Michael Hudson   Greenville, SC1:22:45 175466   
13 Dwayne Hunter   Tucson, AZ1:24:22 236720   Hearts Racing Club
14 Mark Henninger   Simpsonville, SC1:25:15 205503   
15 Rob Seefelt   1:26:02   Team Fayetteville
16 Albert Ferri   Hope Mills, NC1:32:56 313526   Hawley's Bicycle World Racing Team
DNS Todd Sykes   Creedmoor, NC 43843   
DNS Mike Hensley   Lexington, NC 296078   CTSC Racing/Cycletherapy

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fitzgerald   Apex, NC1:20:49 321354   
2 Greg Beasley   Fayetteville, NC1:24:13 343480   Hawley's Bicycle World Racing Team/Cross Creek Cycling Club-C4
3 Barry Robinson   Greensboro, NC1:27:14 343116   Cone Health/cycles de ORO/Greensboro Velo Club
4 Guilford York   Winston-salem, NC1:33:41 335786   
5 Ken TUCKMANTEL   1:36:34   
6 Darrell Keeling   1:43:52   

Men - Cat 3 - Senior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Stark   1:04:46   

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Mathis   Columbia, SC0:52:10 370751   
2 Michael Jones   Columbia, SC0:52:39 374583   
3 Chad Capece   Charleston, SC0:56:50 366288   
4 Michael Siegel   1:20:11   

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Hinklin   Huntersville, NC0:51:59 330840   
2 Timothy Kennedy   Franklin, NC0:52:44 365480   
3 Kyle Morgan   Belton Sc0:58:20 194276   
4 William Henderson   High Point, NC1:01:51 375390   
5 Matthew Tate   Landrum Sc1:16:12 375410   
6 Michael Paschal   Spartanburg, SC1:28:56 377804   
7 John Degnan   0:59:20   
8 Roth Smith   1:00:04   
DNF Eric Potter   Pelzer, SC 369621   

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Gardner   Greenville, SC0:53:16 395444   Galt Innovations/Specialized
2 Daniel Duncan   Wilkesboro, NC0:54:17 369168   Brushy Mountain Cyclists Club
3 Sacha Maillbux   0:58:08   
3 Sacha Mailloux   0:58:08   
4 Jonathan Levi Jones   0:58:09   
5 Christopher DuPre   Greenville, SC1:10:50 378341   
6 Robert Hare   1:11:04   
7 Derrick Owens   0:47:33   
DNS Brian Chapman   Piney Flats Tn 87865   Piney Flats Bicycles and fitness
DNF robert jolley   Spartanburgrtanburg, SC 315636   

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Champney   Winston Salem, NC0:53:19 375386   Clemmons Bicycle Racing
2 Michael Gunnells   Anderson, SC0:53:58 369620   
3 Tyler Graf   Greensboro, NC0:58:04 370663   The Generals
4 Stephen Willis   Greensboro, NC0:58:32 371296   Generals - Trek GSO
5 Brent Hawkins   Kings Mountain, NC0:59:15 343114   
6 Timothy Barrett   Greenville, SC1:00:00 150558   
7 bradley robinson   Easley, SC1:05:22 345880   
8 Jeffrey Moore   Simpsonville, SC1:05:59 365353   
9 Patrick Milne   Simpsonville, SC1:07:57 368886   
DNS Derrick Kruse   Pickens, SC 350630   
DNF Edwin Lozano   Greer, SC 206907   Gusto Cycles

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Keesaer   Greenville, SC0:57:03 309838   Gusto Cycles/Go!Go!Gusto
2 Chris LaSpaluto   Holly Springs, NC0:58:18 376156   
3 Keith Arbogast   Brevard, NC1:00:38 212688   
4 Will Brown   Lookout Mountain, GA1:03:18 251249   
5 Doug Siegfried   Charlotte, NC1:03:45 286680   
6 Luc Morand   Spartanburg, SC1:04:50 377336   
7 Todd Chumley   1:06:10   
8 Christopher Hill   Linwood, NC1:06:24 343928   Paul's Racing/Specialized
9 Matt BUXBAUM   1:07:28   
10 Austol Youmans   West Columbia, SC1:08:01 348782   
11 vincent bienish   Simpsonville, SC1:12:34 334090   
12 chris guerrero   Tr, SC1:14:17 378273   
13 Leonard VanHorn   Simpsonville, SC1:17:27 378368   
14 craig busby   Easley, SC1:22:25 378236   
15 stephen dunn   Simpsonville, SC1:25:17 378425   
DNS George Roberts   San Diego, CA 350354   

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chip Harris   Greensboro, NC0:56:55 368595   
2 Jay Capers   Asheboro, NC0:57:02 183956   
3 Frederick Corn   Rock Hill Sc. 1:01:08 366449   
4 Todd Waltmann   High Point, NC1:01:31 358797   
5 Phil Graves   1:03:14   
6 Bryon Hight   Charlotte, NC1:03:35 205278   Giordanna - Clifbar
7 Jeffery Speaks   1:08:43   
8 Adrian Vrouwenvelder   Chapel Hill, NC1:09:18 376070   
9 Russell Frank   1:17:14   
10 Terry Watters   Simpsonville, SC1:27:12 201512   
DNF James Begley   Mauldin, SC 378272   

Men - Cat 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Sweeney   Anderson, SC0:58:07 240873   
2 Scott Hammontree   Lake Wylie, SC1:01:18 239402   Apex Cycling
3 Derek Cleary   1:01:51   CTSC Mountain Biking
4 Warren Owens   Lexington, SC1:02:25 334110   Cycle-Smart Inc.
5 Dan Troop   Elgin, SC1:07:19 365317   
6 Bill Dodrill   Pisgah Forest, NC1:08:10 378508   
7 Russell Henderson   Fort Mill, SC1:19:12 255663   Rock Hill Bicycle Club

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Jones   Fayetteville, NC0:56:05 345852   Hawley's Bicycle World Racing Team
2 Bill Sweeney   Anderson, SC0:58:07 240873   
3 Scott Hammontree   Lake Wylie, SC1:01:18 239402   Apex Cycling
4 David Blakeley   Boone, NC1:01:36 376264   
5 Derek Cleary   1:01:51   CTSC Mountain Biking
6 Warren Owens   Lexington, SC1:02:25 334110   Cycle-Smart Inc.
7 Dan Troop   Elgin, SC1:07:19 365317   
8 Bill Dodrill   Pisgah Forest, NC1:08:10 378508   
9 Russell Henderson   Fort Mill, SC1:19:12 255663   Rock Hill Bicycle Club

Men - Cat 3 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Jones   Fayetteville, NC0:56:05 345852   Hawley's Bicycle World Racing Team/Cross Creek Cycling Club-C4
2 David Blakeley   Boone, NC1:01:36 376264   

Men - Master - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Lee   1:16:30   Galt Innovations/Specialized
2 Ryan Kelley (1 - Cat2)   Charlotte, NC1:24:59 174835   BikeSource
3 Todd Tucker (2 - Cat2)   Fayetteville1:25:01 349150   Storm Racing Team
4 Ben Souther   Campobello, SC1:29:54 378290   
5 Jack Hobby (1 - Cat3)   Clemmons, NC1:30:13 336440   Cycletherapy
6 Thomas Sleboda   Simpsonville, SC1:30:41 103468   
7 Chris Morgan   Fayetteville, NC1:31:39 372605   
8 Kip Johnson (2 - Cat3)   Greensboro, NC1:34:14 375797   
9 Owen Simpson (1 - Cat1)   Swannanoa, NC1:34:17 206017   Asheville Bicycle Racing Club
10 David Sage   Columbia, SC1:34:58 171119   
11 Rodney Wise (3 - Cat2)   Winston Salem, NC1:36:11 222934   
12 Chris Muddiman (3 - Cat3)   Charlotte, NC1:36:32 288289   
13 David Harlowe (4 - Cat2)   Greensboro, NC1:38:53 283785   INACTIVE Skeleton Crew Mountain Biking
14 Nick Varakin   Spartanburg, SC1:39:37 377608   
15 Paul Bourgeois   Lockport, LA1:44:14 228855   
16 David Hutcherson   1:45:22   
17 Brian Miller (4 - Cat3)   Raleigh, NC1:45:33 324266   
DNS James Clanton      
DNF Doug Hix   Simpsonville, SC 378080   

Men - Master - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Hance   Asheville, NC1:12:34 190877   Gary Fisher 29er Crew
2 Bart Wellisley   Flushing Mi1:13:35 343010   The Generals
3 Eric Hagerty (1 - Cat2)   Monroe, NC1:17:27 146899   
4 simon cloutier (2 - Cat2)   Greensboro, NC1:18:52 341352   Cone Health/cycles de ORO/Greensboro Velo Club
5 Scott Sidener (3 - Cat2)   Lexington, SC1:19:20 352580   Team Upstate SORBA/Upstate SORBA
6 Curtis Kesler (1 - Cat1)   Salisbury, NC1:19:22 257408   Cycletherapy/Skeleton Crew
7 Ahmet Erbas   1:25:02   
8 Howard Rhyne (2 - Cat1)   Southern Pines, NC1:30:33 72287   Storm Racing Team
9 lawrence wright (1 - Cat3)   Hopkins, SC1:41:36 336974   
DNF Alexander Butler (Cat2)   Columbia, SC 365263   

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Faw   North Wilkesboro, NC0:58:24 360471   Brushy Mountain Cyclists Club
2 Levi Marland   Boone, NC0:58:45 253785   Boone Velo
3 Ty Gibbs   Charlotte, NC1:05:30 338000   SV/Bike Source Racing Team
4 Paul Phillips   Greenville, SC1:15:24 374510   
5 Robert Halbkat   1:22:41   
6 Jacob Martin   Columbia, SC1:29:32 375008   

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Marland   Boone, NC0:58:07 253784   Boone Bike/Specialized/Boone Velo
2 Cade Bennett   Mount Pleasant, SC1:02:26 369713   Trek Bicycle Store of Mount Pleasant
3 Dustin Zimmerman   Jupiter, FL0:55:47 277595   First Place Racing
4 Lucas Morand   Spartanburg, SC1:27:59 377337   
5 Garrett Blakeley   1:29:42   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendal James   Belmont, NC0:54:42 337400   
2 Cory Lewis   Trinity0:55:17 367047   
3 Adam Hollingsworth   Trinity, NC0:55:18 341952   
4 Jacob Deen   Jupiter, FL0:55:26 277596   First Place Racing
5 Ethan Thompson   0:56:19   
6 Nicholas Brown   0:59:17   
7 Nathan Dawkins   High Point, NC1:03:14 314222   Moses Cone/Cycles de ORO/GVC

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boniface Hunter   1:10:22   
2 Matthew Hammond   Goleta, CA1:11:51 103831   
3 Zack Hix   Simpsonville, SC 378081   

Women - Pro/Cat 1 - Senior - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Kleffman   Fort Mill, SC2:04:34 272951   Giordana/Clif Bar
2 Eva Wilson   Kensington, NH2:14:27 279817   

Women - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Ancel   Greensboro, NC2:09:54 341474   Moses Cone/Cycles de ORO/GVC
2 Jodi Winterton   Charlotte, NC2:26:16 180608   Modry/Evergreen Partners

Women - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Gleason   Charlotte, NC2:15:10 220001   Giordana/Clif Bar
DNS Alison Rhyne   Southern Pines, NC 254269   Storm Racing Team

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Irene Manning   Southern Pines, NC1:36:28 270670   Storm Racing Team

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Salman   Brevard, NC1:27:38 346556   

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Luzardo   King, NC1:30:37 374736   

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackie Batson   Greenville, SC1:31:27 286310   GHS Every Woman Cycling Team/Greenville Spinners Bicycle Club
2 Sharon Brown   Greer, SC1:37:57 288282   

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Allgire   Palm Harbor, FL1:31:56 334338   GearLink Racing INC.
2 Kimberly Marland   Boone, NC1:51:43 91250   Boone Bike/Specialized/Boone Velo
3 Ellen Adams   Moravian Falls, NC 200683   Brushy Mountain Cyclists Club

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jana Morris   Charlotte, NC1:36:11 207118   Giordana-Clif Bar/Charlotte Sports Cycling

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah O'Neil   1:03:32   
2 Tiffany McDowell   Trinity, NC1:03:37 332680   

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Chumley   1:13:51   

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy BUXBAUM   1:09:24   
2 Kellie Muddiman   Hamburg Ny1:11:55 366171   Giordana-Clif Bar/Charlotte Sports Cycling

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janda Hefner   Marion, NC1:22:18 361801   
2 Angie Vrouwenvelder   1:24:40   

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Schwarting   Fort Bragg, NC1:06:03 357892   Storm Racing
2 Stephanie Truell   Thomasville, NC1:10:19 370600   CTSC Racing/Cycletherapy
3 Beth Coe   Simpsonville, SC1:12:27 290435   Gusto Cycles

Women - Cat 3 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roberta Kimsey   Fort Mill, SC1:09:31 291792   

Women - Master - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz McNamara (1 - Cat2)   Greenville, SC1:58:01 256375   Team Upstate SORBA/Upstate SORBA

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Irene Manning   Southern Pines, NC0:40:41 270670   Storm Racing Team

Mixed - Kids - 3-11

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey TUCKMANTEL      
1 Kellston ARBOGAST      
1 Julian ARBOGAST      
1 Cameron James   Petaluma, CA 126478   
1 Aaron Sproupe      
1 Shelton Milne      
1 Dillon Martin      
1 Logan BUXBAUM      
1 Grayson Gunnells      
1 Paul Vrouwenvelder   Chapel Hill, NC 375369   
1 Landon Martin   Madison, NC 263925   Cone Health/cycles de ORO
1 Eric Martin      
1 Theodore Hurst   Greenville, SC 377786   
1 Jack Bassett      Ride Smooth Brother
1 Mackenzie Wrenn      
1 Payten BUXBAUM      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREUSACDFSpyOSMOSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee