Race Results for
Hayes Apple Farm, NM Cyclocross Series Final
Bosque Farms , NM
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/15/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Shriver (1 - Cat2)   Santa Fe, NM 43870  105 Colavita
2 Nicholas Lemke (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 202433  193 Scalo
3 Ryan Travelstead (2 - Cat1)   Albuquerque, NM 301754  111 JBV Coaching
4 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198  184 BikenSport
5 Andre-Paul Michaud (1 - Cat3)   Durango, CO 156802  192 Durango Wheel Club
6 James Rowan (2 - Cat2)   Durango, CO 283821  106 Colavita SW
7 Michael Wilder (3 - Cat2)   Albuquerque, NM 260481  110 Team Pacc
8 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216  150 JBV Coaching
9 John Verheul (4 - Cat2)   Albuquerque, NM 36612  107 JBV Coaching
10 John Algermissen (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 346300  154 Goatheads
11 Robert Sonora   Durango, CO 59786  109 Colavita
12 Greg Foster (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 217473  165 Scalo Veloce
13 Parmendis Orpinel (4 - Cat3)   Los Lunas, NM 264696  157 get Out!
14 Michael Polka (5 - Cat3)   Las Cruces 339720  807 
15 Jonathon Schreiner (6 - Cat3)   Albuquerque, NM 360430  168 Scalo Veloce
16 Hawke Morgan (5 - Cat2)   Albuquerque, NM 25044  114 Team Cross
17 Andrew Black (7 - Cat3)   Albuquerque, NM 262562  168 High Desert Bicycles
18 Casey Cook (8 - Cat3)   Edgewood, NM 7636  170 The Bicycle Company
19 Daniel Swinton (9 - Cat3)   Albuquerque, NM 86276  176 Bikeworks
20 Gordon Wells (10 - Cat3)   Las Cruces, NM 286413  191 Cruces Syndicate
21 Thomas Jones   Albuquerque, NM 101818  181 JBV Coaching
22 Nick Martinez (11 - Cat3)   Albuquerque, NM 210302  184 
23 Benjamin Welch (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 301214  100 Team Cross
24 Chris Rice-McClure (12 - Cat3)   Albuquerque, NM 283360  183 
25 Reed Colfax (2 - Cat4)   Santa Fe, NM 361976  204 los Lunaticos Racing
26 Mark Ehrhart (13 - Cat3)   Albuquerque, NM 308726  117 UNM
27 Mark Trejtnar (14 - Cat3)   Albuquerque, NM 190764  207 RGRT
28 Taylor Squillaci (15 - Cat3)   Albuquerque, NM 303845  153 Get Out!
29 Michael Gaillour (16 - Cat3)   Albuquerque, NM 274644  160 Rio Grande Racing Team
DNF John Caskey (Cat4)   Santa Fe, NM 362190  468 Los Lunaticos Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Single Speed - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory McGee (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 116118  214 
2 Mark Thompson (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 333732  201 High Desert Bicycles
3 John Caskey (2 - Cat4)   Santa Fe, NM 362190  468 Los Lunaticos Racing
4 Joe Fortin (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 283635  751 
5 Gary Ruddell (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 122275  206 Olev Rapido Kickstand
6 Michael Gaillour (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 274644  160 Rio Grande Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Caskey (1 - Cat4)   Santa Fe 367945  506 
2 Kyle Johnson (2 - Cat4)   Albuquerque 383372  502 
3 Rosby Robinson (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 391637  516 

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Thompson (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 284769  533 High Desert Bicycles
2 Logan Colfax (2 - Cat4)   Santa Fe, NM 361973  507 Los Lunaticos Racing
3 Christopher Milan (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 381374  501 

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Lujan-Stone (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 307632  562 Active Knowledge
2 Marco Amendolagine (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 307259  561 

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Sammeth (1 - Cat4)   Santa Fe, NM 376275  421 SpinDoc
2 Kirk Rhinehart (1 - Cat3)   Santa Fe, NM 190563  427 SpinDoc
3 Jeff Huser (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 17240  422 Rio Grande Racing Team
4 Cal Ridgeway (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 260547  416 Rio Grande Racing Team
5 John Wilger (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 248832  481 High Desert Bicycles
6 Jim Bordegaray (3 - Cat4)   Santa Fe, NM 4258  515 Tam Bikes Team
7 Larry Coons (4 - Cat3)   Albuquerque, NM 56881  432 Olev Rapido Kickstand
8 David Bernstein (5 - Cat3)   Losranchos, NM 286363  151 Bikeworks Albuquerque
9 Jeff Fleming (4 - Cat4)   Albuquerque, NM 137067  430 
10 Randy Silva (6 - Cat3)   Albuquerque, NM 32666  439 Nob Hill Velo
11 Bradley Pickett     445 

Men - Cat 4 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Mercer   Albuquerque , NM 314830  854 Melo Vello
2 Ries Robinson   Albuquerque, NM 30208  490 Sports Systems
3 Nathan Masek   Albuquerque Ca 22797  873 
4 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  533 High Desert Bicycles
5 David Jordan   Albuquerque, NM 18272  482 Olev Rapido Kickstand
6 Chris Giddens     862 
7 John Squillaci   Albuquerque, NM 83031  459 Get Out! New Mexico
8 Bryan Vogel   Albuquerque 391663  872 
9 Samual Smith   Albuquerque, NM 375384  858 UNM
10 Jim Carney   Albuquerque, NM 208714  465 
11 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  204 Los Lunaticos Racing
12 Nick Villalobos     867 
13 Bret Choninard     876 
14 Arne Leonard   Albuquerque, NM 389495  455 
15 Liam Carney   Albuquerque 389551  532 High Desert Bicycles
16 Tracy Johnson   Albuquerque, NM 382637  454 
17 Kyle Johnson   Albuquerque 383372  502 
DNF Mark Ehrhart   Albuquerque, NM 308726  474 UNM

Women - Cat 1/2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiziana DeHorney (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 269499  734 Get Out!
2 Mindy Caruso (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 274426  747 Olev Rapido Kickstand
3 Sarah Burnett (2 - Cat3)   Las Cruces, NM 326522  717 Zia Velo
4 Tove Shere (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 73854  709 Sports Systems MT
5 Rebecca Menke (2 - Cat2)   Albuquerque, NM 171965  707 Nob Hill Velo
6 Jennifer Robinson (4 - Cat3)   Albuquerque, NM 309984  772 Sports Systems MT
7 Hailey Fortin (5 - Cat3)   Albuquerque, NM 309033  751 Get Out!

Women - Cat 1/2/3/4 - Single Speed - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Colfax (1 - Cat4)   Santa Fe, NM 361974  707 Nob Hill Velo

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Fortin (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 332772  702 Goatheads
2 Hannah Linder (2 - Cat4)   Cedar Crest, NM 379652  701 Goatheads
3 Hayden Colfax (3 - Cat4)   Santa Fe, NM 361975  708 Los Lunaticos Racing
4 Zoe Colfax (4 - Cat4)   Santa Fe, NM 386387  709 Los Lunaticos Racing
5 Maya Caskey (5 - Cat4)   Santa Fe 367944  706 Los Lunaticos Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessie Linder (1 - Cat4)   Cedar Crest, NM 379653  700 Goatheads

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Senft (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 31661  786 Colavita
2 Maripat Glover (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 300071  782 Women Riding Well
3 Chandler Rhinehart (3 - Cat4)   Santa Fe, NM 389127  787 

Women - Cat 4 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandra Clough   Albuquerque, NM 391433  764 
2 Deborah Kearney   Albuquerque, NM 380668  758 Women Riding Well
3 Toby Wilson   Albuquerque, NM 338754  752 
4 Hayden Colfax   Santa Fe, NM 361975  708 Los Lunaticos Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerUSACDFCUORESpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee