Race Results for
NEOCX #11: Lake Effect Cross @ Hiram
Hiram, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - Under 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tad Hannibal      Team Lake Effect
2 Jeremy Neth   Hudson, OH 387954   Waslabs
3 Keaton Adams   Stow, OH 359202   Waslabs
4 Camden Adams   Stow 365682   Waslabs
5 Nolan Wysong      

Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Twining (1 - Cat1)   N. Lawrence, OH 236108   Team Lake Effect
2 John Proppe (1 - Cat2)   North Royalton, OH 301502   Team Lake Effect
3 Tom Franek (2 - Cat2)   Hiram, OH 344242   The Edge Outdoors
4 Ernie Marenchin   Stow, OH 41544   Crankskins.com
5 Brent Evans   Novelty, OH 11037   Roberta's Sun
6 Robert Sroka (3 - Cat2)   North Royalton, OH 270997   Team Lake Effect
7 Zak Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH 171905   Spin
8 Jeff Craft (4 - Cat2)   Madison, OH 8033   Team Lake Effect
9 Jim Baldesare (2 - Cat1)   Kent, OH 63797   Cleveland Clinic / RGF
10 Spencer Hackett (5 - Cat2)   Columbus, OH 297118   Cap City
11 John Ehrlinger (2 - Cat3)   South Euclid, OH 209482   Spin
12 Peter Dy   Dayton, OH 166004   
13 Craig Hannibal (3 - Cat3)   Pepper Pike, OH 236062   Team Lake Effect
DNS Jared Bonecutter (Cat3)   Shelby, OH 230499   Y-Not Cycling
DNF Aaron Cruikshank   Akron, OH 258844   Carbon Racing
DNF Nate Szabo (Cat3)   Parma, OH 235675   Team Lake Effect
DNF Nate Loman (Cat2)   Fairlawn, OH 236165   Team Lake Effect

Men - Cat 1/2/3/4 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ernie Marenchin      Crankskins.com
2 Rudy Sroka (1 - Cat2)   N Royalton, OH 33715   Team Lake Effect
3 Zak Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH 171905   Spin
4 Brandon Halleen (2 - Cat3)   Akron, OH 302187   Raleigh / Gates
5 Sean Burkey (3 - Cat3)   Lyndhurst, OH 5533   Raleigh / Gates
6 Paul Hamad   Cleveland, OH 235316   
7 David schalmo (1 - Cat4)   Cleveland, OH 379080   Scum city

Men - Cat 3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe McDaniel   Brooklyn, OH 392058   
2 Doug Carraway (1 - Cat3)   Columbus, OH 287612   Team 614
3 Kenneth Gardner (2 - Cat3)   Chesterland, OH 290880   Blue Sky
4 Kyle Johannes (3 - Cat3)   Kent, OH 388484   Lost Cogs
5 Ryan Comeau (4 - Cat3)   Kent, OH 386291   Lost Cogs
6 Chris Nicula (5 - Cat3)   Philadelphia, PA 254842   Chagrin River Cycling
7 Andrew Miller (6 - Cat3)   Tallmadge, OH 309911   Snakebite
8 Jared Bonecutter (7 - Cat3)   Shelby, OH 230499   Y-Not Cycling
9 Jason Church (1 - Cat4)   Stowstow, OH 387193   Eddy's
10 John Nichols (2 - Cat4)   Chagrin Falls, OH 313270   Chagrin River Cycling
11 William Neidinger (8 - Cat3)   Broadview Heights, OH 331826   Snakebite
12 Zac Chappell (9 - Cat3)   Akron, OH 358069   Snakebite
13 Mitch Gabel (10 - Cat3)   Lakewood, OH 262227   Scum city
14 Erik Madis (3 - Cat4)   Hudson, OH 237913   Was Labs
DNF Roger Sapp (Cat4)   Kent 387997   Lost Cogs
DNF Jacob Crow (Cat3)   Kent, OH 390290   Lost Cogs

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Furio   Rocky River, OH 12572   Northbrook Velo Club
2 Chris Huck (1 - Cat3)   Navarre, OH 165499   Snakebite
3 Chris Smith (2 - Cat3)   Canton, OH 263109   Stark Velo
4 Emilio Poggio (3 - Cat3)   Shaker Heights, OH 326258   Team Lake Effect
5 Joel Ronschke (4 - Cat3)   Columbus, OH 301026   Team 614
6 Joe Stratton (1 - Cat4)   Rocky River, OH 301549   Mad Alchemy
7 Seth Kafferlin (5 - Cat3)   Erie, PA 253644   Snakebite
DNF Jason Wysong      
DNF Unknown Rider      

Men - Cat 3/4 - Masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Pallotto (1 - Cat3)   Mantua, OH 54101   Team Lake Effect
2 Bill Marut (2 - Cat3)   Painesville, OH 169120   Team Lake Effect
3 Chris Riccardi (3 - Cat3)   Tallmadge, OH 115805   Team Lake Effect
4 Dave Bartels (1 - Cat4)   Twinsburg, OH 303715   Chagrin River Cycling
5 Derek Wilford (4 - Cat3)   Euclid, OH 134363   Spin
6 John Fiumara (5 - Cat3)   New Middletwn, OH 50524   MVC
7 Wayne Pignolet (6 - Cat3)   Sandpoint, ID 204615   Vertical Earth
8 Jim Yankush (7 - Cat3)   Youngstown, OH 72219   Stark Velo
9 Ron Kubala (2 - Cat4)   Northfield, OH 346212   
10 Michael Mikes   Chesterland, OH 100622   Blue Sky
11 Mike Schmidt      
12 Dick Brink   Cleveland, OH 4859   Cleveland Clinic / RGF
13 Marshall Leininger (8 - Cat3)   Canton, OH 205294   Stark Velo
14 Tom Wilson (9 - Cat3)   Chesterland, OH 300061   
15 Edson Madis (3 - Cat4)   Hudson, OH 326356   Was Labs
16 Ed Masta      

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Larson      
2 Jeremy Paul   Cleveland, OH 360340   
3 Josh McKinney   Waterloo, WI 361677   
4 Mitch Schrader   Uniontown 380583   
5 Heath Brown   Kent 358758   
6 Joe Edwards   Parkman 391927   
7 David Miceli   Westlake, OH 273686   Bike Hub
8 Martin Zakes   Brecksville, OH 366465   The Edge Outdoors
9 Brandon Mercer   Mantua, OH 389500   
10 Ryan Havlicek   Ashley, OH 355504   A World of Pain
11 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   Was Labs
12 Alex Kloss   Cleveland, OH 388872   Case Western Reserve University
13 Dean Koch      
14 Eric Fassnacht      
15 Stephen Cinch   Cleveland 384523   
16 Aaron Krocke      
17 Brandon Mesi      
18 Rob Giorgi   Rocky River, OH 13351   
19 Bobbie Mocilaikar      
20 Hank Stock      

Men - Cat 4 - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Davis   Bay Village, OH 365941   A World Of Pain
2 Phil Wadsworth   Avon Lake, OH 284529   Spin
3 William Gardner   Mcmurray, PA 202965   Blue Sky
4 Joe Belich   Vermilion, OH 254015   
5 Bill Gibson   Mentor, OH 285140   Blue Sky
6 Bob Breedlove   Painesville, OH 4716   Chagrin River Cycling
7 Dale Seeds   North Canton, OH 63439   Stark Velo
8 Mike DiDomenico   Euclid, OH 388841   Blue Sky
9 Darryl Breedlove      Chagrin River Cycling

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Price (1 - Cat3)   Cuyahoga Falls, OH 172593   Cleveland Clinic / RGF
2 Lorena Brown (2 - Cat3)   Navarre, OH 139053   Snakebite
3 Julie Lewis-Sroka (3 - Cat3)   N Royalton, OH 143111   Team Lake Effect
4 Julie Healy (4 - Cat3)   Butler, PA 387071   Team ER
5 Laura Webb (5 - Cat3)   Lakewood, OH 379521   Scum city
6 Gwen Davis (6 - Cat3)   Tallmadge, OH 245157   Team Lake Effect
7 Emily Ponti (7 - Cat3)   Mentor, OH 359459   Bicycle Hub
8 Angie Ridgel (8 - Cat3)   Lakewood, OH 231289   Snakebite

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Hiser   Westlake Ohio 389080   Bike Hub
2 Rosalie Franek   Hiram, OH 387951   
3 Marie Rote   Copley, OH 382288   Snakebite
4 Michelle Meade      Snakebite
5 Rebecca Schur   Cleveland Heights, OH 375334   Case Western Reserve University

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREShimanoUSACDFSpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee