Race Results for
Bikesport Cyclocross Challenge
houston, TX
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat1/2/3/4 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Calderhed      
2 Dalton Vandivere      
3 Cameron Koen (1 - Cat4)   Cypress, TX 390154   

Men - Cat1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conner Gregory (1 - Cat4)   Dallas, TX 323070   FCS Cycling

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Williamson (1 - Cat2)   Houston, TX 93265   
2 Jeff Park (2 - Cat2)   San Antonio, TX 168358   Bicycle-Heaven
3 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   
4 Craig Fitzgerald (3 - Cat2)   Spring, TX 11748   Woodlands Cycling Club Race Team
5 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   Bat City Cycling
6 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   Bike Barn (Texas)
7 Kelly Kerby (4 - Cat2)   Austin, TX 139799   Austin Nationals Cycling
8 Hirem Bruno (1 - Cat4)   Spring, TX 290110   The Woodlands Cycling Club
9 David Parker (5 - Cat2)   San Antonio, TX 27256   Bicycle-Heaven
10 Gordon Richardson (1 - Cat3)   Houston, TX 268739   Bikesport/ION
11 Leonard Gremillion (2 - Cat3)   Houston, TX 256932   Bikesport/ION
12 Clark Whitley (3 - Cat3)   Houston 203736   Shama Cycles
13 Frank Karbarz (4 - Cat3)   Houston, TX 70407   Gulf Coast Cycling Association
14 Christopher Nowak      
15 Robert Sisk (5 - Cat3)   Houston, TX 165285   Bikesport/ION
16 Joseph Doyle (6 - Cat3)   Austin, TX 188914   Kelly's Team
17 Jack Gutweiler (7 - Cat3)   Katy, TX 167973   Bikesport/ION
18 John Bergeron (2 - Cat4)   Houston, TX 237562   Bikesport/ION
19 JScott King (8 - Cat3)   Austin, TX 19166   Austinbikes Cyclocross Team

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Machado (1 - Cat3)   Austin, TX 91641   Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
2 Eric Jordan (1 - Cat2)   New Braunfels, TX 18277   Lone Star Racing Club
3 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   Oklahoma City Velo Club
4 Michael Ereli (2 - Cat3)   Houston, TX 10893   GCCA
5 Doug Foxworth (3 - Cat3)   Rio Medina, TX 12179   Bicycle-Heaven
6 Don Losawyer (1 - Cat4)   Arlington, TX 275430   Tri-City Bicycles
7 Kevin Highfield (4 - Cat3)   Spring, TX 218694   Southern Elite/Sun & Ski Sports
8 Corvin Alstot (5 - Cat3)   Houston, TX 1477   Bayou City Racing
9 James Slauson   San Antonio, TX 142783   Bicycle Heaven
10 Larry Aune (2 - Cat4)   Houston, TX 294487   
11 Jamie Mitchell (6 - Cat3)   Texas, TX 286360   Violet Crown
12 Douglas Drahem (3 - Cat4)   Richmond Tx 367971   
13 Jerome Baumeister (7 - Cat3)   Houston, TX 2941   Bikesport/ION
14 David Smith (4 - Cat4)   Houston, TX 33108   Bikesport/ION
15 Dan Lundeen (5 - Cat4)   Houston, TX 231659   Century Road Club Assoc
16 Scott Schaefer (8 - Cat3)   Houston, TX 126923   Southern Elite/Sun & Ski Sports

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolf Laub (1 - Cat3)   Houston, TX 106296   Bikesport/ION
2 David French (1 - Cat4)   Houston, TX 287899   
3 M Chris Thibodeau (2 - Cat3)   Telferner, TX 59647   Violet Crown Sports Assoc
4 Frederic Schmid   Waco, TX 109257   
5 Bohumil Kral (3 - Cat3)   Beaumont, TX 129177   
6 Peter Bielinski (4 - Cat3)   Houston, TX 154163   
7 Desmond Rolf (5 - Cat3)   La Marque, TX 105398   Bikesport/ION

Men - Cat/1/2/3/4 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Dunton (1 - Cat2)   Houston Tx 155928   GS Tenzing
2 Rolando Roman (2 - Cat2)   Austin, TX 220829   Austinbikes Cyclocross Team
3 Leonard Mason (1 - Cat3)   Austin, TX 22817   
4 Bryan Voytilla (2 - Cat3)   Houston, TX 258654   
5 Chris Trevelise (3 - Cat3)   Austin, TX 224871   Nelo's Cycles / Trevathlete.com
6 James Edwards      
7 Rebekah Trevelise (3 - Cat2)   Austin, TX 236848   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Bonds (1 - Cat1)   Whitt, TX 4177   Oklahoma City Velo Club
2 Bryan Fawley (2 - Cat1)   Denton, TX 198394   Dallas Bike Works CX
3 Ryan Dromgoole (1 - Cat2)   Denton, TX 275193   PACC
4 Mason O'Neal (3 - Cat1)   Austin, TX 26755   Team Cycle Progression
5 Colton Jarisch (4 - Cat1)   Austin, TX 271716   Team Super Awesome
6 Adam Mills   Lewisville, TX 102467   
7 Luke Yantis (2 - Cat2)   Austin, TX 291841   Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
8 Scott Minard (3 - Cat2)   Houston, TX 92947   Bayou City Racing
9 Craig Virr (5 - Cat1)   Austin, TX 36726   Crumpton Cycles
10 Kevin Koen (6 - Cat1)   Cypress, TX 157452   
11 Troy Fraske (4 - Cat2)   Houston, TX 236760   
12 Keith Gumney (5 - Cat2)   Houston, TX 237540   Bikesport/ION
13 Troy Dunton (6 - Cat2)   Houston Tx 155928   GS Tenzing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Sutton   Sugar Land, TX 272155   
2 Dominic Adl   Houston, TX 277431   Bike Barn Texas
3 Dave McLaughlin   Austin 274610   Jack & Adam's Racing Team
4 Mikey Benes   The Woodlands, TX 268271   Broken Films Racing
5 Chris Marvin   Mission, TX 178009   
6 Andrew Nelson   Houston, TX 328492   Bayou City Racing
7 Roger Prachyl   Arlington, TX 269830   Rockwall Cycling
8 Brett Kinsey   Austin, TX 273017   Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
9 Cassidy Keeland   Austin, TX 324040   
10 Tony Phongsy   Houston, TX 219736   Bikesport/ION
11 Boyd Wallace   Garland, TX 163030   Dallas Bike Works CX
12 Timothy Spence   Austin 269816   Mafia Racing
13 Daniel Curtin   Austin, TX 224674   Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
14 Steven Price   Fort Worth, TX 297871   Colonel's /Sho-Air
15 Michael Shepherd   Houston, TX 207042   Cyclocrossracing.com
16 Holt Harlan   Houston, TX 15091   Bikesport/ION
17 Jeremy Paquette   Houston, TX 295606   
18 Gordon Richardson   Houston, TX 268739   Bikesport/ION
19 Robert Quiroga   Dallas, TX 76582   Dallas Bike Works
20 Kyle Davenport   Missouri City, TX 239805   Sugar Cycles Factory Racing
21 Wyatt Pritchard   Houston, TX 270271   Woodlands Cycling Club Race Team
22 Christopher Schaefer   Dallas, TX 310215   Dallas Bike Works CX

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Fleming   Damon, TX 264100   Sugar Cycles
2 Trent Stephens   Houston, TX 184604   Shama Cycles
3 Daniel Fontenot   Plano, TX 234718   Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Andy Percy   Good Hope, IL 325066   
5 Alberto Spishakoff   Mcallen, TX 306762   
6 Justin Kee   Red Oak, TX 296850   Dallas Bike Works
7 Mathew Sides   Magnolia, TX 335248   
8 Bradford Swaim   Katy, TX 302424   Bike Barn Texas
9 Tak Makino   Galveston, TX 305417   
10 Scott Cryan   Houston, TX 388143   
11 Tyler Stewart   Huntsville, TX 340326   
12 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX 255458   Bike Barn Texas
13 Jon English   Houston, TX 316140   Shama Cycles
14 Lee Keeling   Victoria, TX 367099   
15 Martin Joyce   Houston, TX 392143   
16 James Vitulli      
17 Mitchell Sides   Magnolia, TX 349270   
18 Daniel McGraw      
19 Will Slauson   San Antonio, TX 171724   Bicycle Heaven
20 Douglas Drahem   Richmond Tx 367971   
21 Kai Dussling   Cypress, TX 141302   Northwest Cycling Club
22 John Craft      
23 Brandon Jackson   Cypress, TX 332080   Bikesport/ION
24 David Webb      
25 Jack Varcados   Houston, TX 349464   Bayou City Racing
26 Travis Ward      
27 Frederic Schmid   Waco, TX 109257   
28 Don Paullo   Houston, TX 165414   Bikesport/ION
29 Gregg Kalba   Houston, TX 183946   
30 Matthew Janzow      
31 David Hollyer      
32 Jordan Aune      
33 Jacques Indektu      
34 James Trimble      
35 David Powell      
36 Bert Weeds      
37 Dalton Vandivere      
38 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   GCCA

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Jones   Houston, TX 289166   Bikesport/ION
2 Natalie Kurz (1 - Cat4)   Houston, TX 365313   Bayou City Racing
3 Jessie Tsai (2 - Cat4)   Lubbock, TX 390873   Bayou City Racing
4 Carlie Spence   Austin, TX 315548   Mafia Racing
5 Judy Jones (3 - Cat4)   Houston, TX 388612   
6 Todd Lehr (4 - Cat4)   Landenberg, PA 296722   
7 Theresa Slauson (5 - Cat4)   San Antonio, TX 153973   Team Bicycle Heaven

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Moore   Waco, TX 70436   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
2 Anna Felton (1 - Cat2)   Wenham Ma 349614   Bayou City Racing
3 Faith Watkins (1 - Cat3)   Austin, TX 360970   Austinbikes Cyclocross Team
4 Annie Radecki (2 - Cat3)   Houston, TX 185306   Bayou City Racing
5 Natalie Kurz (1 - Cat4)   Houston, TX 365313   Bayou City Racing
6 Judy Jones (2 - Cat4)   Houston, TX 388612   

Women - Cat1/2/3/4 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gillian Marvin      

Women - Cat1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Walter (1 - Cat4)   Houston Tx 368025   Bayou City Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaShimanoCUORESpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee