Race Results for
Tampa Riverfront CX
Tampa, FL
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/24/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SS - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   TOP GEAR CYCLING
2 Christian Ahrens   Gainesville, FL 326524   352 RACING
3 Pete Young   Nashville, TN 311280   ORANGE STATE
4 Keith Richards   Gainesville, FL 222964   352 RACING
5 Taylor Norton   Brandon, FL 268696   ORANGE STATE
6 Bob Croslin   Saint Petersburg, FL 292980   ORANGE STATE
7 John Hovius   Groveland, FL 306148   AAA
8 Drew Smith   Orange Park, FL 309110   VELO BREW
9 Rick Buning   Gainesville, FL 297424   352 RACING
10 Mike Weimar   Oldsmar, FL 296248   ORANGE STATE

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lochlan Hovius   Groveland, FL 331438   AAA
1 Alex Meucci   Lithia, FL 268812   BENT'S
2 Ava Sykes   Seminole, FL 364652   OUTSPOKIN
2 Michael Hernandez   Clermont, FL 296605   SLIPSTREAM GARMIN
3 Jackson Mehr   Clearwater, FL 365097   OUTSPOKIN
4 Joel Hovius   Groveland, FL 392644   AAA

Men - Cat4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Meucci   Lithia, FL 268812   BENT'S
2 Todd Frobish   Ocala, FL 77996   
3 Michael Hernandez   Clermont, FL 296605   SLIPSTREAM GARMIN
4 Scott Ward   Clermont, FL 364689   AAA
5 Shawn Drees   Saint Petersburg, FL 345538   ORANGE STATE
6 Greg Hodges   Clearwater Fl 242262   UNATTATCHED
7 Brian Jensen   Mt. Dora, FL 186719   PURE RACING
8 Ivan Castillo   Hialeah, FL 288821   
9 Michael King   West Melbourne, FL 365939   INFINITY
10 Mike Toth   Valrico, FL 349112   UNATTATCHED
11 Chris Stevens      
12 Mark Szymanski      
13 Greg Apotsos   Melbourne Beach, FL 152047   
14 Robert Bell   Port Saint Lucie, FL 327466   
15 Michael Folino   Beavercreek Ohio 390586   UNATTATCHED
16 John Graham   West Point, NY 390833   WEST POINT CYCLING TEAM
17 Todd Carter   Clermont, FL 365477   UNATTATCHED
18 Matthew Pourbaix   Miami, FL 367706   TOP DOG CYCLES
19 Daniel Klinz      Buffalo Bicycling Club Inc.
20 Chris Kyle   Ocala 380445   
21 Kyle Casteline   Lutz 378395   USF
22 Evan Benderson   University Park , FL 379120   NIAGARA BLUE
23 Walter Redel   Ocoee 391285   UNATTATCHED
24 Lachlan Hovius   Groveland, FL 331438   AAA
25 Michael Ploch   Riverview, FL 308563   FLORIDA MASTERS
26 Robert Laseter   Delray Beach, FL 115719   
27 David Kessler      UNATTATCHED
28 Jackson Mehr   Clearwater, FL 365097   OUTSPOKIN
29 Jonathan Lord   New Port Richey, FL 391308   
30 Mark Schwab   Lutz, FL 393586   
31 Conrad Concelini      AS MASTER
32 Jeremy Quijano      UNATTATCHED
33 Gregory Vondrusky      UNATTATCHED

Men - Cat3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   BIKE WORKS OF JONESVILLE
2 Ed Dunne   Gainesville, FL 349438   CYCLE LOGIC
3 Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136   BIKE WERX
4 Chase Tennyson   Clermont, FL 362335   352 RACING
5 Bob Croslin   Saint Petersburg, FL 292980   ORANGE STATE
6 Rich Dybdahl   Eustis, FL 358668   PURE RACING
7 Taylor Norton   Brandon, FL 268696   ORANGE STATE
8 John Hovius   Groveland, FL 306148   AAA
9 Tommy Wilson   Leicester, NC 38592   VELOSPORTS RACING
10 Michael Davis   St Petersburg, FL 220348   ORANGE STATE
11 Drew Smith   Orange Park, FL 309110   VELO BREW
12 Mike Weimar   Oldsmar, FL 296248   ORANGE STATE

Men - cat1/2/3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   TEAM TOP GEAR
2 Chris Slack (1 - Cat2)   Venice, FL 270967   INFINITY
3 Eric Stubbs (2 - Cat2)   Gainesville, FL 255870   352 RACING
4 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   THE BIKERY
5 Keith Richards (3 - Cat2)   Gainesville, FL 222964   352 RACING
7 Jason Guillen (4 - Cat2)   Winter Garden, FL 280227   GEARLINK
8 Zach Fout (5 - Cat2)   Clearwater, FL 330894   GEARLINK
10 Tim Hayes (6 - Cat2)   Gainesville, FL 208801   352 RACING
11 Rick Buning (7 - Cat2)   Gainesville, FL 297424   352 RACING
13 Matt Nagel (1 - Cat3)   West Branch, IA 267792   ORANGE STATE
14 John-Paul Russo   Oakland, FL 219827   COLAVITA

Men - cat1/2/3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Jack Rich (1 - Cat2)   Sarasota, FL 79839   INFINITY
9 Graham Partain (1 - Cat4)   Gainesville, FL 250066   352 RACING
12 Ken Vida (2 - Cat2)   Lithia, FL 60148   FLORIDA VELO
15 John Gissal (1 - Cat3)   Tampa, FL 173583   GEARLINK

Men - 55+ - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Sullivan   Tampa, FL 259791   WEST COAST CYCLING
2 Paul Schwartz   Winter Garden, FL 246620   UNATTATCHED
3 John Torrey   South Daytona, FL 199705   
4 Conrad Cancelini      AS MASTER

Men - 45+ - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Zipperer   Indian Harbour Beach, FL 79035   INFINITY
2 Steve Noble   North Port, FL 222335   INFINITY
3 Todd Frobish   Ocala, FL 77996   
4 Michael Scotty Graham      West Coast Cycling
5 Grant Panaccione   Lake Mary, FL 390391   UNATTATCHED
6 Todd Leedy   Gainesville, FL 392335   352 RACING
7 Mike Toth   Valrico, FL 349112   
8 Rick Adams   Dunedin, FL 209771   GearLink Racing INC.
9 Robert Reineke   Clermont, FL 182268   AAA
10 Daniel Kunz   Port Orange, FL 375391   NIAGARA BLUE

Women - Cat4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Apotsos   Melbourne Beach 391786   
2 Nicole Carson   Sarasota, FL 393906   UNATTATCHED
3 Jody Alexander   Ocala, FL 183977   Citrus Cycling
4 Katherin Adams   Sarasota 391282   UNATTATCHED
5 Ava Sykes   Seminole, FL 364652   OUTSPOKIN
6 Kerri Dienhart      UNATTATCHED
7 Emily Gerrity   Tampa, FL 378523   
8 Allison Tiberia   Oldsmar, FL 361885   ORANGE STATE
9 Kelly Campana   Tampa, FL 387946   

Women - cat1/2/3/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Brooke Rich (1 - Cat3)   Sarasota, FL 304534   INFINITY

Women - cat1/2/3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Parsons (1 - Cat2)   Miami, FL 298947   ROSE BANDITS

Women - cat1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Parsons (1 - Cat2)   Miami, FL 298947   Rose Bandits
2 Brooke Rich (1 - Cat3)   Sarasota, FL 304534   Infinity

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaCUOREOSMOBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee