Race Results for
26th Outdoors Inc. Cyclocross Championships
Memphis, TN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackson Hays      
2 Luke Andre   Humboldt, TN 381000   Jackson Spokes
3 John Paul Cunningham      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Brown   Covington, TN 255591   Hot Tubes Development Team
2 Dub Sorrells   Marion, AR 265348   
3 David Boyd      BPC Cycling / ACCM
4 Ethan York      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boomer Leopold   Germantown, TN 20940   Los Locos
2 Brian Neukirch   Littlerock, AR 300802   
3 Steven Wells   Germantown, TN 217564   Los Locos
4 Stephen Franklin      Los Locos
5 Shayne Smith   Germantown, TN 134594   Los Locos
DNF Jim Gilliland   Memphis, TN 308901   Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Riccardo Cannone   Nashville, TN 197945   NashvilleCyclist.com
2 Tom Gee   Paris, TN 13000   St Louis Cycling Club

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Griffin (1 - Cat1)   Denver, CO 14176   Cycleton
2 Kevin Conerly (1 - Cat2)   Brandon, MS 290891   boardtownbikes.com
3 Ryan Bosio (2 - Cat2)   Cordova, TN 65704   Marx and Bensdorf Cycling / ACCM

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Rider   Germantown, TN 271437   901 Racing
2 Joshua Eggar   Cordova, TN 329812   Bad Goat Racing
3 Jonathan Brown   Covington, TN 255591   Hot Tubes Development Team
4 Matt Joiner   Milan, TN 18103   Marx and Bensdorf Cycling / ACCM
5 John King   Houston, TX 303793   Marx and Bensdorf Cycling / ACCM
6 Richie Slagle   Columbia, TN 260100   MOAB
7 Will Stoffel   Katy, TX 199999   Marx and Bensdorf Cycling / ACCM
8 Daniel Shaffer   Memphis, TN 300051   Los Locos
9 Alan Rothrock   Jackson, TN 30699   Marx and Bensdorf Cycling / ACCM
10 Todd Mosley   Memphis, TN 88010   Memphis Velo
11 Jason Dallas   Germantown, TN 8556   Los Locos
12 Ross Livingston   Saltillo, MS 353678   Absolute Racing
13 Berkley Burbank   Memphis, TN 424   901 Racing
DNF Eric Martin   Memphis, TN 245163   Dogfish Racing Team

Men - Cat 3/4 - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Fortas (1 - Cat4)   Memphis, TN 230368   Los Locos
2 Matt West (2 - Cat4)   Germantown, TN 204284   901 Racing
3 Dannie Medlin (3 - Cat4)   Memphis 379802   BPC Cycling / ACCM
4 Chris Liberto      
5 Jason Flatt (4 - Cat4)   Memphis, TN 375702   901 Racing
6 Tulio Bertorini (5 - Cat4)   Memphis, TN 100374   Memphis Hightailers

Men - Cat 3/4 - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Killough (1 - Cat4)   Wynne, AR 382349   Birdeye Bike Club
2 Randall Mitchell   Cordova, TN 140066   Memphis Velo
3 Richard Crenshaw (2 - Cat4)   Cordova, TN 387500   Los Locos
4 Neel Gammill (3 - Cat4)   Memphis, TN 307820   Red Ant
5 Scott Ledbetter   Golden, CO 20683   
6 Lowe Hays III      
7 Rick Krapeis      

Men - Cat 3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walt Rider (1 - Cat3)   Germantown, TN 29823   901 Racing
2 Mike Ralston      
3 Gino Bauwens      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Lowe   Dover, TN 382968   Gear Up Cycles
2 Dale Sanford   Memphis, TN 298611   Marx and Bensdorf Cycling / ACCM
3 Peter Reed   Oxford, MS 300740   Quaker City Wheelmen
4 Shane Collins   Canton, GA 289244   Marx and Bensdorf Cycling / ACCM
5 Patrick Andre   Humboldt, TN 100697   Jackson Spokes
6 Steven Wells   Germantown, TN 217564   Los Locos
7 Matt Gandy      CWD
8 Davis Winstead   Clinton, MS 312726   
9 Jonathan Pence   Memphis, TN 338738   901 Racing
10 Curt Arthur   Memphis, TN 250841   Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
11 Charlie Duke   Memphis, TN 246094   Los Locos
12 Michael Nunn      
13 Frank Mills      
14 Nicholas Collins   Canton, GA 288702   Marx and Bensdorf Cycling / ACCM
15 Nick Tolley      Terrapin Racing
16 Justin Alger      
17 Andy Jones   Tuscaloosa 388583   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Leopold      Los Locos

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Jackson   Park City, UT 157332   Memphis Hightailers

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucia Colbert   Cordova, TN 7299   Los Locos

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Wilson   Cordova, TN 256188   Team Outdoors Inc / MSV

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laureen Coffelt   Memphis, TN 294185   Los Locos

- Cat 1/2/3/4/5 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boomer Leopold   Germantown, TN 20940   Los Locos
2 Stephen Franklin      Los Locos
3 David Collins      
4 Shayne Smith   Germantown, TN 134594   Los Locos
5 Clay Eoff   Houston, TX 387421   BlueLine Bike
6 Wes Hale      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFOSMOSpyShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee