Race Results for
DORBA Fall Series Championship @ RCP
Garland, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Haigh   Dallas2:31:31.25 359282  133 Dallas Bike Works MTB

Men - Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Hellberg   Dallas, TX2:22:45.06 366128  102 Off-Road Racing Team/Dallas Bike Works
2 Grant Mills   Mc Kinney, TX2:29:05.15 330116  103 
DNS Steven Thompson     104 
DNS Vic Dean   Flower Mound, TX 389378  101 

Men - Cat 1 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Sandusky   Frisco, TX2:36:46.81 291129  105 Matrix/RBM/Matrix Cycling Club

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Lee   Pasadena, CA2:31:37.72 313504  115 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Allen   Allen, TX2:22:13.04 357599  132 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
2 William Mabus   Dallas, TX2:50:29.86 42117  116 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Turner   Richardson, TX1:32:45.42 177873  111 Dallas Racing
2 Kevin Shea   Prosper, TX1:34:18.51 246642  117 
3 Herb Jones   Murphy, TX1:34:34.45 358650  107 
4 Keevin Sharp   Amarillo, TX1:35:19.79 139617  114 Team Kordestani Cycling
5 Judge Dobrient   Dallas, TX1:55:02.51 102481  112 

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Johnson   Plano, TX1:35:35.44 365838  134 
2 Phillip Bird   1:36:45.40  110 
3 Drake Moore   Mc Kinney, TX1:43:38.35 24908  108 
4 Jerry McNutt   Mesquite, TX1:44:15.39 287676  109 
DNS Jordan Chaney   Dallas, TX 151023  106 Mirage

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dmitry Zhernokletov   Richardson, TX1:42:54.66 385654  246 
2 Brandon Aly   1:45:34.15  236 
3 Dana Burch   Frisco, TX1:47:22.27 384766  223 
4 Curtis Layton   Greenville, TX1:50:50.30 384426  242 

Men - Cat 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Drury   1:48:03.28  228 
DNF Charles Hoster   Frisco, TX1:03:47.85 265930  255 Plano Athletic Cycling Club/PACC

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sollenberger   Mckinney Tx1:38:33.85 168161  205 
2 Chris Wright   1:39:49.76  230 
3 Nick Harvey   Mckinney, TX1:41:30.75 386648  202 
4 Anthony Rodriguez   Plano, TX1:41:37.92 357787  232 PACC
5 Kevin Dunnahoo   Denton1:43:36.60 361981  201 
6 Sid Sampat   1:48:35.54  245 
7 Jordan Capper   1:48:48.38  251 
8 Roy Williams   Dallas, TX1:51:00.01 306589  229 
9 Christopher Smith   1:53:36.23  233 
10 Shawn McAfee   Rockwall1:56:33.91 380125  235 
DNS Daniel Wright     206 
DNS Jacob Salassi   Dallas, TX 361496  204 Dallas Bike Works MTB
DNF Zackery Rodriguez   Little Elm, TX38:29.41 339114  203 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Pratt   Trophy Club, TX1:30:46.31 392421  253 
2 Chad Plumlee   Prosperprosper, TX1:33:50.58 374931  249 
3 Jared Schreher   Mckinney, TX1:35:19.01 31787  211 
4 Chris Williams   Dallas, TX1:35:19.43 236000  216 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
5 Joshua Storm   Prosper, TX1:37:41.28 200929  213 Crest/RBM Cycling
6 Keith Rohr   Ellicott City, MD1:37:50.14 58114  247 Adventures for the Cure
7 Dan Tarkanick   Flower Mound, TX1:38:13.82 352864  214 
8 Joey Gabel   Grapevine, TX1:39:26.55 381425  208 Dallas Bike Works
9 Nate Goodell   Lewisville, TX1:41:21.54 358058  257 PARK PLACE DEALERSHIPS
10 Rodger Nutt   Mckinney, TX1:43:50.72 346402  254 McKinney Velo Club
11 Marc Lequire   Carrollton, TX1:46:20.58 291354  243 PACC
12 Billy Shultz   1:46:39.29  234 
13 Rylan Balderas   Dallasdallas, TX1:46:43.42 385648  207 
14 Carlos Hernandez   1:48:23.52  226 
15 Justin McCracken   Rowlett, TX1:51:13.31 391127  210 
DNS Ruben MacIas   Plano, TX 274143  209 Dallas Bike Works MTB
DNS Dandy Villanueva   Wylie, TX 376502  215 Dallas Bike Works MTB

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Rigby   Mckinney, TX1:36:14.71 58819  239 McKinney Velo Club
2 David Dederichs   Mckinney, TX1:36:20.48 343156  240 
3 Jp Evans   Mc Kinney, TX1:37:53.02 387950  227 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
4 Dean Nix   1:37:53.42  250 
5 Kevin Witherstine   Prosper, TX1:38:39.72 292486  241 
6 David Key   Newark, DE1:40:00.16 19052  231 
7 Robert Plaskota   Fort Worth, TX1:40:01.33 187400  220 
8 James McGovern   Richardson, TX1:40:26.13 384351  218 
9 Tony Washington   Villa Park, IL1:43:29.48 366211  222 
10 Scott Chidester   Corinth, TX1:44:43.35 282888  217 
11 Rick Knobler   Dallas1:45:40.25 384961  237 
12 Alex Rasmussen   Ft Worth, TX1:52:24.18 187788  267 
13 Gary Owens   Dallas, TX1:53:22.92 284336  219 
14 Chong Kim   2:02:47.14  266 
DNS Scott Schmidt     221 

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Mitas   Denver, CO1:44:23.33 24585  248 
2 Allan Wilson   2:00:49.71  238 
3 Vern Alary   Little Elm, TX2:02:56.43 388864  224 
DNS Randy Rogers     256 
DNF Bill Sharp   Euless, TX52:02.68 195524  212 

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justyn Wilder   Ennis, TX56:09.51 387443  419 
2 Nelson Martinez   Fort Worth, TX56:15.83 385504  474 
3 John Rooney   Forney, TX56:17.70 385389  417 
4 Cody Quirk   1:00:32.77  485 McKinney Velo Club
5 Josh Watkins   Carrollton, TX1:01:30.59 361229  418 
6 Tim Harper   1:08:40.71  450 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradyn Smith   Garland, TX42:50.98 354564  431 Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
2 Jonathan Loggins   Arlington, TX42:54.89 391110  428 
3 Blake Pilgrim   Forney, TX43:05.47 366570  429 Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
4 Devin Carlson   Plano, TX43:07.45 341552  488 Matrix Cycling Club
5 Will Sharp   Katy, TX46:30.65 385678  430 
6 Anthony Phillips   Frisco, TX51:43.00 305637  483 Matrix/RBM
7 Isaac Keenan   Mc Kinney, TX51:43.70 385608  481 
DNS Gage Bullard   Canton, TX 389156  427 

Men - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Vandervaate   Flower Mound, TX54:09.66 385624  471 
2 Zach Smitherman   Garland, TX54:27.69 396470  465 
3 Zachary Yates   Rowlett, TX56:03.03 369871  469 Matrix/RBM
4 Zachary Loggins   Arlington, TX56:05.01 391113  422 
5 Dalton Walters   Richardson, TX58:59.48 387471  460 
6 Graham Grusnis   59:27.67  451 
7 Channing Washlesky   Dallas, TX1:02:56.71 388205  462 
8 James Merkel   Dallas, TX1:04:57.16 368572  461 
9 Nathan Spaulding   1:07:25.35  459 
10 Ryan Gustafson   Rowlett, TX1:18:13.65 395525  486 
11 Daniel Carmona   1:28:13.29  446 
DNS Charlie Satterthwaite     478 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Peterson   47:20.84  479 
2 Royce Barnett   Irving, TX48:06.80 355886  493 
3 David Hartley   Richardson, TX50:59.53 389395  501 
4 Daniel Gill   57:22.84  467 
5 Mark Best   Celina, TX1:00:28.02 389444  442 
6 Adam Bayyoat   1:02:30.76  505 
7 Justin Smith   1:17:16.93  503 
DNS Dylan Knight     468 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Stewart   50:05.25  437 
2 Che Rotramble   Decatur, TX50:20.79 380410  405 
3 Dallas Perry   Dallas Tx52:04.66 385710  404 
4 Heath Wade   Flower Mound, TX52:07.15 385202  408 
5 Miguel Cortez   Fort Worth , TX53:22.65 364709  403 
6 Tom Attaway   Frisco Texas53:22.98 385485  401 
7 Shane Salley   54:28.25  475 
8 Jeff Maze   54:41.49  466 
9 Shad Reif   Wylie, TX54:52.84 389446  439 
10 Wes Salas   Plano, TX55:40.28 389139  406 
11 Kevin Brownlee   55:40.34  484 
12 Dennis Weimer   Nevada, TX55:40.73 341870  409 
13 Wade Nelson   59:32.21  444 
14 Craig Walters   59:33.24  441 
15 Daniel Wright   1:00:07.54  436 
16 Andrew Armstrong   Dallas, TX1:04:26.16 187559  463 
17 Scott Levy   Great Falls, VA1:09:52.89 21038  502 
DNS Don Bullard     402 
DNS Matt Thweatt   Mc Kinney, TX 388287  407 
DNS Thomas Jensen     491 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Phillips   Frisco, TX50:46.40 254525  482 
2 Keith Anderson   50:51.78  473 
3 Alan Pocock   Mckinney, TX52:46.24 385101  416 
4 Dennis Krilie   53:33.07  453 
5 Bill Jones   Carrollton, TX53:34.50 385613  414 
6 Bill Keenan   Mc Kinney, TX53:44.84 385607  480 
7 David Munoz   Rowlett, TX53:53.19 390587  415 
8 Kevin Hill   Krugerville, TX53:53.62 235080  413 
9 Fran Desautels   55:34.15  438 
10 Chris Schmiedele   55:53.25  440 
11 Bryan Eiselt   56:05.94  456 
12 Shaun Smillie   56:18.63  447 
13 Jorge Tovar   Dallas, TX56:26.14 386607  489 
14 Patrick Taylor   56:34.16  476 
15 Jason Legel   Sachse Tx57:56.33 412649  457 
16 Steve Dickerson   58:52.95  464 
17 Steven Whitley   Frisco Tx1:02:09.45 385568  448 
18 Larry Joseph   1:03:07.50  472 
19 Ed Grusnis   Prosper, TX1:03:46.81 391136  452 
DNS Todd Brashear   Dallas, TX 386649  410 
DNS William Herrera   Dallas, TX 360782  412 
DNS Ryan Crissey   Garland, TX 133  411 

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Westerheide   Dallas, TX55:41.75 232998  470 Rockwall Cycling
2 Curtis Cameron   56:13.61  454 
3 Brent Armstrong   Lindale, TX1:02:17.39 385443  420 
4 Dan Marchok   Princeton, TX1:06:59.17 358548  421 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)

Men - Cat 3 - Junior - 9 & Unde

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landry Wycough   Rockwall, TX26:28.99 385003  434 
2 Collin Turner   Baltimore, MD27:46.81 266408  492 
3 Jackson Gabel   42:01.35  487 
DNS Philip Duncan     433 

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Jackson   Garland, TX2:11:24.69 157028  135 Matrix Cycling Club
2 Karie Mueller   Amarillo, TX2:11:25.98 214338  113 Team Kordestani Cycling

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslee Daugherty   Dallas, TX1:51:12.90 384687  225 
2 Misty Blasingame   1:51:58.36  252 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon McNutt   Mesquite, TX2:13:07.94 287673  244 

Women - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Chaney   Rose Haven, MD57:03.36 174790  504 
2 Taylor Moore   Weatherford, TX1:03:14.79 386645  432 
3 Abigail Yates   Rowlett, TX1:05:46.44 386370  455 
4 Cierra Satterthwaite   1:07:07.96  477 

Women - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee Tredway   1:06:44.55  445 
2 Larkin Norris   1:09:30.18  458 
3 Jessica Tudor   1:13:57.18  443 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Porsha Stockton   Allen, TX1:01:22.95 387609  449 
2 Nebile Uysaler   Alvarado, TX1:09:23.46 384328  423 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Jensen   56:41.91  490 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tricia Weir   Plano, TX1:00:40.00 272297  426 Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
2 Jill Moore   Weatherford, TX1:12:32.30 385233  425 
DNS Dana Huffman   Richardson, TX 389454  424 

Women - Cat 3 - Junior - 9 & Unde

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Wade   Flower Mound, TX45:57.06 390450  435 

Mixed - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Allen   Allen, TX2:22:13.04 357599  132 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
2 David Lee   Pasadena, CA2:31:37.72 313504  115 
3 Rob Sandusky   Frisco, TX2:36:46.81 291129  105 Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
4 William Mabus   Dallas, TX2:50:29.86 42117  116 
5 Jeff Turner   Richardson, TX1:32:45.42 177873  111 Dallas Racing
6 Kevin Shea   Prosper, TX1:34:18.51 246642  117 
7 Herb Jones   Murphy, TX1:34:34.45 358650  107 
8 Keevin Sharp   Amarillo, TX1:35:19.79 139617  114 Team Kordestani Cycling
9 Phillip Bird   1:36:45.40  110 
10 Drake Moore   Mc Kinney, TX1:43:38.35 24908  108 
11 Jerry McNutt   Mesquite, TX1:44:15.39 287676  109 
12 Judge Dobrient   Dallas, TX1:55:02.51 102481  112 
13 Pam Jackson   Garland, TX2:11:24.69 157028  135 Matrix Cycling Club
14 Karie Mueller   Amarillo, TX2:11:25.98 214338  113 Team Kordestani Cycling
DNS Jordan Chaney   Dallas, TX 151023  106 Mirage

Mixed - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Pratt   Trophy Club, TX1:30:46.31 392421  253 
2 Chad Plumlee   Prosperprosper, TX1:33:50.58 374931  249 
3 Jared Schreher   Mckinney, TX1:35:19.01 31787  211 
4 Chris Williams   Dallas, TX1:35:19.43 236000  216 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
5 Trevor Rigby   Mckinney, TX1:36:14.71 58819  239 McKinney Velo Club
6 David Dederichs   Mckinney, TX1:36:20.48 343156  240 
7 Joshua Storm   Prosper, TX1:37:41.28 200929  213 Crest/RBM Cycling
8 Keith Rohr   Ellicott City, MD1:37:50.14 58114  247 Adventures for the Cure
9 Jp Evans   Mc Kinney, TX1:37:53.02 387950  227 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
10 Dean Nix   1:37:53.42  250 
11 Dan Tarkanick   Flower Mound, TX1:38:13.82 352864  214 
12 Paul Sollenberger   Mckinney Tx1:38:33.85 168161  205 
13 Kevin Witherstine   Prosper, TX1:38:39.72 292486  241 
14 Joey Gabel   Grapevine, TX1:39:26.55 381425  208 Dallas Bike Works
15 Chris Wright   1:39:49.76  230 
16 David Key   Newark, DE1:40:00.16 19052  231 
17 Robert Plaskota   Fort Worth, TX1:40:01.33 187400  220 
18 James McGovern   Richardson, TX1:40:26.13 384351  218 
19 Nate Goodell   Lewisville, TX1:41:21.54 358058  257 PARK PLACE DEALERSHIPS
20 Nick Harvey   Mckinney, TX1:41:30.75 386648  202 
21 Anthony Rodriguez   Plano, TX1:41:37.92 357787  232 PACC
22 Tony Washington   Villa Park, IL1:43:29.48 366211  222 
23 Kevin Dunnahoo   Denton1:43:36.60 361981  201 
24 Rodger Nutt   Mckinney, TX1:43:50.72 346402  254 McKinney Velo Club
25 Andy Mitas   Denver, CO1:44:23.33 24585  248 
26 Scott Chidester   Corinth, TX1:44:43.35 282888  217 
27 Rick Knobler   Dallas1:45:40.25 384961  237 
28 Marc Lequire   Carrollton, TX1:46:20.58 291354  243 PACC
29 Billy Shultz   1:46:39.29  234 
30 Rylan Balderas   Dallasdallas, TX1:46:43.42 385648  207 
31 Peter Drury   1:48:03.28  228 
32 Carlos Hernandez   1:48:23.52  226 
33 Sid Sampat   1:48:35.54  245 
34 Jordan Capper   1:48:48.38  251 
35 Roy Williams   Dallas, TX1:51:00.01 306589  229 
36 Leslee Daugherty   Dallas, TX1:51:12.90 384687  225 
37 Justin McCracken   Rowlett, TX1:51:13.31 391127  210 
38 Misty Blasingame   1:51:58.36  252 
39 Alex Rasmussen   Ft Worth, TX1:52:24.18 187788  267 
40 Gary Owens   Dallas, TX1:53:22.92 284336  219 
41 Christopher Smith   1:53:36.23  233 
42 Shawn McAfee   Rockwall1:56:33.91 380125  235 
43 Allan Wilson   2:00:49.71  238 
44 Chong Kim   2:02:47.14  266 
45 Vern Alary   Little Elm, TX2:02:56.43 388864  224 
46 Sharon McNutt   Mesquite, TX2:13:07.94 287673  244 
DNS Jacob Salassi   Dallas, TX 361496  204 Dallas Bike Works MTB
DNS Daniel Wright     206 
DNS Dandy Villanueva   Wylie, TX 376502  215 Dallas Bike Works MTB
DNS Ruben MacIas   Plano, TX 274143  209 Dallas Bike Works MTB
DNS Randy Rogers     256 
DNS Scott Schmidt     221 
DNF Zackery Rodriguez   Little Elm, TX38:29.41 339114  203 
DNF Bill Sharp   Euless, TX52:02.68 195524  212 
DNF Charles Hoster   Frisco, TX1:03:47.85 265930  255 Plano Athletic Cycling Club/PACC

Mixed - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradyn Smith   Garland, TX42:50.98 354564  431 Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
2 Jonathan Loggins   Arlington, TX42:54.89 391110  428 
3 Blake Pilgrim   Forney, TX43:05.47 366570  429 Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
4 Devin Carlson   Plano, TX43:07.45 341552  488 Matrix Cycling Club
5 Will Sharp   Katy, TX46:30.65 385678  430 
6 Anthony Phillips   Frisco, TX51:43.00 305637  483 Matrix/RBM
7 Isaac Keenan   Mc Kinney, TX51:43.70 385608  481 
8 Anna Chaney   Rose Haven, MD57:03.36 174790  504 
9 Taylor Moore   Weatherford, TX1:03:14.79 386645  432 
10 Abigail Yates   Rowlett, TX1:05:46.44 386370  455 
11 Cierra Satterthwaite   1:07:07.96  477 
12 Landry Wycough   Rockwall, TX26:28.99 385003  434 
13 Collin Turner   Baltimore, MD27:46.81 266408  492 
14 Jackson Gabel   42:01.35  487 
15 Hailey Wade   Flower Mound, TX45:57.06 390450  435 
16 David Peterson   47:20.84  479 
17 Rogue Barnett   48:06.80  493 
18 Brandon Stewart   50:05.25  437 
19 Che Rotramble   Decatur, TX50:20.79 380410  405 
20 Greg Phillips   Frisco, TX50:46.40 254525  482 
21 Keith Anderson   50:51.78  473 
22 David Hartley   50:59.53  501 
23 Dallas Perry   Dallas Tx52:04.66 385710  404 
24 Alan Pocock   Mckinney, TX52:46.24 385101  416 
25 Miguel Cortez   Fort Worth , TX53:22.65 364709  403 
26 Tom Attaway   Frisco Texas53:22.98 385485  401 
27 Dennis Krilie   53:33.07  453 
28 Bill Jones   Carrollton, TX53:34.50 385613  414 
29 Bill Keenan   Mc Kinney, TX53:44.84 385607  480 
30 David Munoz   Rowlett, TX53:53.19 390587  415 
31 Kevin Hill   Krugerville, TX53:53.62 235080  413 
32 Jake Vandervaate   Flower Mound, TX54:09.66 385624  471 
33 Zach Smitherman   Garland, TX54:27.69 396470  465 
34 Shane Salley   54:28.25  475 
35 Jeff Maze   54:41.49  466 
36 Shad Reif   Wylie, TX54:52.84 389446  439 
37 Fran Desautels   55:34.15  438 
38 Wes Salas   Plano, TX55:40.28 389139  406 
39 Kevin Brownlee   55:40.34  484 
40 Dennis Weimer   Nevada, TX55:40.73 341870  409 
41 Jeff Westerheide   Dallas, TX55:41.75 232998  470 Rockwall Cycling
42 Chris Schmiedele   55:53.25  440 
43 Zachary Yates   Rowlett, TX56:03.03 369871  469 Matrix/RBM
44 Zachary Loggins   Arlington, TX56:05.01 391113  422 
45 Bryan Eiselt   56:05.94  456 
46 Curtis Cameron   56:13.61  454 
47 Shaun Smillie   56:18.63  447 
48 Jorge Tovar   Dallas, TX56:26.14 386607  489 
49 Patrick Taylor   56:34.16  476 
51 Jamie Jensen   56:41.91  490 
52 Daniel Gill   57:22.84  467 
53 Jason Legel   57:56.33  457 
54 Steve Dickerson   58:52.95  464 
55 Dalton Walters   Richardson, TX58:59.48 387471  460 
56 Graham Grusnis   59:27.67  451 
57 Wade Nelson   59:32.21  444 
58 Craig Walters   59:33.24  441 
59 Daniel Wright   1:00:07.54  436 
60 Mark Best   1:00:28.02  442 
61 Tricia Weir   Plano, TX1:00:40.00 272297  426 Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
62 Porsha Stockton   Allen, TX1:01:22.95 387609  449 
63 Steven Whitley   Frisco Tx1:02:09.45 385568  448 
64 Brent Armstrong   Lindale, TX1:02:17.39 385443  420 
65 Adam Bayyoat   1:02:30.76  505 
66 Channing Washlesky   Dallas, TX1:02:56.71 388205  462 
67 Larry Joseph   1:03:07.50  472 
68 Ed Grusnis   Prosper, TX1:03:46.81 391136  452 
69 Andrew Armstrong   Dallas, TX1:04:26.16 187559  463 
70 James Merkel   Dallas, TX1:04:57.16 368572  461 
71 Kaylee Tredway   1:06:44.55  445 
72 Dan Marchok   Princeton, TX1:06:59.17 358548  421 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
73 Nathan Spaulding   1:07:25.35  459 
74 Nebile Uysaler   Alvarado, TX1:09:23.46 384328  423 
75 Larkin Norris   1:09:30.18  458 
76 Scott Levy   Great Falls, VA1:09:52.89 21038  502 
77 Jill Moore   Weatherford, TX1:12:32.30 385233  425 
78 Jessica Tudor   1:13:57.18  443 
79 Justin Smith   1:17:16.93  503 
80 Ryan Gustafson   Rowlett, TX1:18:13.65 395525  486 
81 Daniel Carmona   1:28:13.29  446 
DNS Philip Duncan     433 
DNS Dana Huffman   Richardson, TX 389454  424 
DNS Dylan Knight     468 
DNS Don Bullard     402 
DNS Matt Thweatt   Mc Kinney, TX 388287  407 
DNS Thomas Jensen     491 
DNS Todd Brashear   Dallas, TX 386649  410 
DNS William Herrera   Dallas, TX 360782  412 
DNS Ryan Crissey   Garland, TX 133  411 
DNS Gage Bullard   Canton, TX 389156  427 
DNS Charlie Satterthwaite     478 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee