Race Results for
Team Group Health Independence Valley Road Race
Rochester, WA
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/24/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Benson   Seattle, WA01:44:45 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
2 Anthony Whiley   Olympia, WA01:44:45 102809   JL Velo Racing Team
3 Rodney Brandon   Bainbridge Island, WA01:44:45 4631   JL Velo Racing Team
4 Paul La Stayo   Salt Lake City, UT01:44:45 270312   Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
5 Dan Donahue   Olympia, WA01:44:45 224948   CBC Racing
6 Jeff Pfost   Seattle, WA01:44:45 67360   Apex Racing Team
7 Tom Potter   Browns Point, WA01:44:45 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
8 Henry Gertje   Olympia, WA01:44:45 107920   CBC Racing
9 Charles Arndt   Coupeville, WA01:44:45 303710   NWCC - Dimensional
10 Don Stimson   Newcastle, WA01:44:45 67392   Cucina Fresca Cycling Team
11 Dave Ryan   Jackson, WY01:44:45 30982   SCCA/Starbucks Cycling
12 Brian Wentz   Olympia, WA01:44:45 185302   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
13 Joe Bowen   Seattle, WA01:44:45 46363   Northwest Velo
14 RC Rogers   Seattle, WA01:44:45 222969   FareStart
15 John Hadden   Olympia, WA01:44:47 151086   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16 John Austin   Seattle01:44:49 157301   Old Town Bicycle (OTB)
17 Dave Reed   Seattle, WA01:44:51 163525   Herriott Sports Performance
18 Nick Duckstein   Seattle01:46:43 276304   Bikesale.com
19 J Michael Manning   Portland, OR01:47:49 127735   
20 David Hecht   Issaquah, WA01:47:49 15626   Thumbprint Racing
21 John McMahon   Covington, WA01:49:28 89054   Cycle Therapy 4 Corners
22 Garth Ferber   Seattle, WA01:49:54 277301   JL Velo Racing Team
23 Brian Gore   Seattle, WA01:51:30 59560   Cucina Fresca Cycling Team
24 David Steiner   Kirkland, WA01:51:52 288410   Fischer Plumbing Cycling Team
25 Jon Magnuson   Richland, WA01:52:36 57426   
26 Randall Nordfors   Woodinville, WA01:52:36 49052   
27 Paul Krebsbach   Kent, WA01:52:39 19808   JL Velo Racing Team
28 David Foster   Kirkland, WA01:52:39 82452   
29 Gary Hocking   Kirkland, WA01:56:44 271937   Cycle U
30 Corrie Martin   Seattle, WA01:57:10 220576   Thumbprint Racing
31 Cosmic Miller   Lake Stevens, WA02:00:45 203491   Team Double Check
32 Robbin Goldfoos   Maple Valley, WA02:03:08 196376   Northwest Velo
33 Stephen Grasser   Silverdale, WA02:08:37 304582   
DNF John Ospina   Woodinville, WADNF 26886   Excel Sports Boulder

Men - Cat4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA01:37:28 297596   
2 Michael Turner   Raymond, WA01:37:28 305616   CBC Racing
3 Darrel Brown   Kennewick, WA01:37:28 337290   Chinook Cycling Club, Inc
4 Martin Turek   North Bend, WA01:37:28 336434   Audi
5 Garrett Charlson   Issaquah, WA01:37:28 331232   Audi
6 Todd Morse Tucker   Seattle, WA01:37:28 251275   Team Stanley
7 Paul Noyes   Redmond, WA01:37:30 308323   Audi
8 Eric Cockrell   Seattle, WA01:37:30 311819   Team B+ RADSPORT
9 Christopher Carter   Fountain Hills, AZ01:37:30 306854   
10 Tony Blazejack   Seattle, WA01:37:30 304571   SCCA/Starbucks Cycling
11 Francis Atkinson   Port Townsend, WA01:37:44 310182   SCCA/Starbucks Cycling
12 Aaron Griffith   Kent, WA01:43:12 305626   FareStart
13 James Anderson   Mill Creek, WA01:43:19 304352   Kryki Sports
14 Andrew Austin   University Place, WA01:43:19 316276   Old Town Bicycle (OTB)
15 Paul Bishop   Snohomish, WA01:43:19 335908   Recycled Cycles Racing
16 Richie Strong   Kenmore, WA01:43:19 290771   SCCA/Starbucks Cycling
17 Samuel Park   Seattle, WA01:43:19 285679   Hagens Berman Cycling
18 Daniel Liberator   Seattle, WA01:43:19 125693   Cucina Fresca Cycling Team
19 Gabriel Holmes   Seattle, WA01:43:19 323466   Cycle U
20 Killian Bailey   Vancouver, WA01:43:19 355614   Beaverton Bicycle Club
21 Brian Bolin   Medina, WA01:43:19 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
22 Adam Cramer   Olympia, WA01:43:19 300450   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
23 Peter Tang   Seattle, WA01:43:19 338864   NWCC - Dimensional
24 David Meyers   Bellevue, WA01:43:19 24225   Apex Racing Team
25 John Alving   Seattle, WA01:43:19 299088   Apex Racing Team
26 Phil Macino   Newcastle, WA01:43:24 333960   Audi
27 Christopher Nelson   Puyallup, WA01:43:24 239255   Old Town Bicycle (OTB)
28 Unknown Rider   01:43:24   
29 Allen Butler   Seattle, WA01:43:24 326902   Second Ascent
30 Morgan Simon   Seattle, WA01:43:24 310319   Apex Racing Team
31 Frank Colich   Seattle, WA01:43:24 270202   Cucina Fresca Cycling Team
32 Justin Calvo   Seattle, WA01:43:24 310467   SCCA/Starbucks Cycling
33 Daniel Milner   Bellingham, WA01:43:31 307354   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
34 Tim Farrell   Seattle, WA01:43:31 292499   FareStart
35 Jim Peterson   Seattle, WA01:43:34 272335   Herriott Sports Performance
36 Pavel Kritovich   Bellevue, WA01:48:24 309174   Union Bay Cycling/Bikesale.com
37 Kevin Tamura   Seattle, WA01:48:36 256590   
38 Andrew Roths   Kenmore, WA01:49:03 305716   Bikesale.com
39 Jeff Rasor   Seattle, WA01:49:07 210470   
40 Andrew Eisen   Seattle, WA01:49:47 305019   FareStart
41 Bradlee Haley   Burien, WA01:50:25 288845   Cycle U
42 Bart Hawkinson   Seattle, WA01:50:28 272789   Avanti Racing Club
43 Anthony Carroll   Seattle, WA01:50:28 331670   SCCA/Starbucks Cycling
44 Bryan Urakawa   Seattle, WA01:50:28 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
45 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA01:50:28 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
46 John Rasanen   Seattle, WA01:50:28 312638   Fischer Plumbing Cycling Team
47 Matt Leary   Seattle, WA01:50:31 311391   Audi
48 Kevin Stewart   Aberdeen, WA01:50:31 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
49 Nolan Brady   Steilacoom, WA01:53:40 329058   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
50 Todd Schneider   Seattle, WA01:56:33 272529   Boat Street Cycle Club (BSCC)
51 Jordon Bressler   Dupont, WA01:58:07 358593   
52 Jason Corbridge   Redmond, WA01:58:07 293327   SCCA/Starbucks Cycling
53 Travis Dougan   Kirkland, WA01:58:07 280758   Cycle U
54 Scott Stout   Sammamish, WA01:58:11 297455   CONTENDER BICYCLES
55 Steven Glasgow   Issaquah, WA01:58:11 305268   CONTENDER BICYCLES
56 Smith Anderson   Brighton, MA01:59:35 318100   Green Line Velo
DNF Michael McGuffin   Mercer Island, WADNF 331382   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Brian Mars   Redmond, WADNF 335606   Audi
DNF Kurt Litsinger   SeattleDNF 235532   Apex Racing Team
DNF Terence AuYeung   Seattle, WADNF 282762   Audi
DNF Michael Thornton   Issaquah, WADNF 295555   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Nicholas MorozKoops   Kenmore, WADNF 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Alfonso Lopez   Seattle, WADNF 333054   Apex Racing Team
DNF Jason Spears   Lake Forest Park, WADNF 301866   Apex Racing Team
DNF Avi Mahan   Seatac, WADNF 210067   Revel Consulting/Rad Racing NW
DNF Landon Sealey   Federal Way, WADNF 308514   Garage Racing

Men - Cat 4-5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ludo Max   Seattle, WA01:48:37 355916   HSP
2 Doug Wilcox   Seattle, WA01:48:37 135167   
3 Kent Ross   Portland, OR01:48:37 370153   Word-RCB by Cyclisme
4 Peter Kriofske   Seattle, WA01:48:37 374871   Cycle U
5 Michael Loveland   Seattle, WA01:48:37 338006   Second Ascent
6 Phil Newman   Seattle, WA01:48:37 361796   Lake Washington Velo
7 Steven Walker   Bellevue, WA01:48:37 367426   
8 Michael Marler   Bothell, WA01:48:37 361136   
9 Zack Hewell   Seattle Wa01:48:37 365582   Apex Racing Team
10 Pete Hinckley   Seattle, WA01:48:37 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
11 Daniel Hubbell   Seattle, WA01:48:37 362279   Cucina Fresca Cycling Team
12 Mike Foster   Seattle, WA01:48:37 360739   SCCA/Starbucks Cycling
13 Manual Medina   Seattle, WA01:48:37 376180   
14 Graeme Murray   Seattle, WA01:48:37 245173   University of Chicago
15 Benjamin Peterson   Seattle, WA01:48:37 354994   JL Velo Racing Team
16 Zachary Smith   Seattle, WA01:48:37 366506   HSP
17 Ethan Lyons   Issaquah, WA01:48:37 298733   
18 Lucas Weyand   Bainbridge Island, WA01:48:37 316224   
19 Ryan Hill   01:48:37   
20 James Hart   Buckley, WA01:48:37 339566   
21 Bryan Torian   Olympia, WA01:48:37 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
22 Sam Dodd   Seattle, WA01:52:30 366311   SCCA/Starbucks Cycling
23 Lucas Sokolsky   Tacoma, WA01:53:08 362114   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
24 Alex Nelson   Kennewick , WA01:53:35 311951   Chinook Cycling Club, Inc
25 Rick Birdsey   Seattle, WA01:54:32 366692   Second Ascent
26 Nick Horton   Freeland, WA01:54:32 366796   
27 Alexander Perez Paz   Seattle, WA01:54:32 325726   Apex Racing Team
28 Joshua Bonvissuto   North Tonawanda, NY01:54:32 349964   
29 David Garate   Buckley, WA01:54:32 367407   
30 Rodger Voorhies   Seattle, WA01:54:35 374478   Cycle U
31 Neal Goldberg   Seattle, WA01:54:37 302005   FareStart
32 Thomas Catalina   Seattle, WA02:00:35 239086   SCCA/Starbucks Cycling
33 Jason Grahn   Seattle, WA02:03:11 366229   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
34 Eliyah Smith   Kenmore, WA02:03:11 369245   Second Ascent
35 Larry Elliott   Olympia, WA02:07:30 253010   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
36 Travis Elliott   Kenmore, WA02:07:30 360417   
37 Kevin Yarnell   Issaquah, WA02:10:44 365094   SCCA/Starbucks Cycling
38 Tony Cordova   Mercer Island, WA02:20:01 336548   Fischer Plumbing Cycling Team
39 Tyler Daniel   Woodinville, WA02:24:40 292775   JL Velo Racing Team
DQ Joshua Simmons   Lakewoodlakewood, WADQ 366292   Old Town Bicycle (OTB)
DQ Kirk Beatty   Olympia, WADQ 365190   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
DNF Quinn Dusenberry   Bothell, WADNF 344730   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF John Martin   Seattle, WADNF 365840   Apex Racing Team
DNF Todd Allen   Seattle, WADNF 236437   
DNF Michael Hodgins   Mercer Island, WADNF 360674   Cycle U
DNF Alec Williams   Olympia, WADNF 361359   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Scott Villalon   Puyallup, WADNF 340950   
DNF Dennis Schleder   Seattle, WADNF 309598   Motofish Racing
DNF Ryan Whitehead   Seattle, WADNF 351562   
DNF Paul Jackson   Steilacoom, WADNF 349818   
DNF Keegan ONeill   Portland, ORDNF 370290   
DNF John B. Greer   Tacoma, WADNF 369803   
DNF Christopher Stewart   University Place, WADNF 375817   Tacoma Bike

Men - Cat 4-5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Reinholtz   Bellingham, WA01:50:07 244686   Fanatik Bike Co.
2 Erik Hokanson   Bellingham, WA01:50:07 365003   Fanatik Bike Co.
3 Scott Whaley   Seattle, WA01:50:07 347040   
4 Matt Martel   01:50:07 350166   
5 Michael Sanderson   Seattle, WA01:50:07 309751   Bikesale.com
6 Alex Votry   Edmonds, WA01:50:07 330594   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
7 Juan Guerra   Seattle, WA01:50:07 417   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
8 Paul Coffee   Federal Way, WA01:50:07 331942   Tacoma Bike
9 Eric O'Daffer   Sammamish, WA01:50:07 288161   Lakemont Cycling Club
10 Don Miller   Millcreek, WA01:50:07 288346   Slalom Consulting Racing
11 Michael Heusdens   Seattle, WA01:50:07 275394   Bikesale.com
12 Paul Claeys   Bellevue, WA01:50:07 362192   Seattle Super Squadra
13 Daniel Filonowich   Seattle, WA01:50:07 288357   Branford Bike/DeLaurenti/Pagliacci
14 David Hose   Kirkland, WA01:50:07 305294   Union Bay Cycling/Bikesale.com
15 Jason Casebolt   Olympia, WA01:50:07 121599   Revel Consulting/Rad Racing NW
16 Paul Blough   Woodinville, WA01:50:07 337910   Union Bay Cycling/Bikesale.com
17 Scott Monett   Tacomaa, WA01:50:07 343104   
18 Mark Gosney   Kirkland, WA01:50:07 358144   Apex Racing Team
19 Francisco Pons   Maple Valley, WA01:50:07 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
20 Dave Bishop   Bellingham, WA01:50:17 221351   Fanatik Bike Co.
21 Erik Brihagen   Seattle, WA01:50:23 304646   Apex Racing Team
22 Tom Fryer   Bellingham, WA01:50:25 256191   Fanatik Bike Co.
23 Joe Huber   Seattle01:50:25 158054   Cielo Velo
24 Kyle Anderson   Olympia, WA01:50:25 306848   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
25 Paul Way   Fremont Ne01:50:25 303048   Fischer Plumbing Cycling Team
26 John Rodgers   Tacoma, WA01:50:25 264341   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
27 Chris Mahan   Seatac, WA01:53:29 190831   Step Down Racing
28 Chris Blanton   Sammamish, WA01:53:40 255135   Lakemont Cycling Club
29 Jon Gornick   01:53:43   
30 David Inadomi   Woodway, WA01:53:56 303930   SCCA/Starbucks Cycling
31 Brooks Brainerd   Seattle, WA01:54:43 260154   Bikesale.com
32 Glenn Fontelera   Bothell, WA01:56:32 339592   Union Bay Cycling/Bikesale.com
33 Ron Jones   Olympia, WA01:57:25 246852   Olympia Orthopaedic Assoc. Cycl
34 Patrick Powers   Olympia, WA02:01:35 364956   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
35 Pat Harrington   Kirkland02:01:35 334794   Bikesale.com
36 Eric Moselle   Bellevue, WA02:01:44 356821   
37 Larry Baker   University Place, WA02:03:25 258014   Old Town Bicycle (OTB)
38 Richard Levandowski   Tacoma, WA02:06:54 52734   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
39 John Hill   02:06:54   
40 Bukie Mabayoje   Hillsboro, OR02:10:39 332662   
41 Unknown Rider   02:14:27   
42 Michael Skinner   Clinton, WA02:24:12 169468   Avanti Racing Club
DNF Mark Rogers   Woodinville, WADNF 269636   Lake Washington Velo
DNF Derek Churchyard   Bothell, WADNF 339716   Bikesale.com
DNF J. Scott Hile   Centralia, WADNF 316088   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Timothy Hughes   Olympia, WADNF 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Christopher Korus   Buckley, WADNF 300970   
DNF John Dowell   Bremerton, WADNF 235670   Hagens Berman Cycling
DNF Richard Barnwell   Mercer Island, WADNF 72682   Apex Racing Team

Men - Cat 1-3 - Senior - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Gerrish   Stanwood, WA02:29:41 292965   NWCC - Dimensional
2 Brent Davis   Seattle, WA02:31:49 8750   Audi
3 Nikos Mills   Bellevue, WA02:37:08 183614   Garage Racing
4 Ryan Dean   Seattle, WA02:37:11 260400   FareStart
5 Steve Sonheim   Seattle, WA02:37:44 54980   Team Steam
6 Kevin Masterson   Newcastle, WA02:37:44 188289   Garage Racing
7 Sean Phillips   Bellevue, WA02:37:58 274488   Garage Racing
8 Tom Wick   Seattle, WA02:37:58 204808   Garage Racing
9 David Hills   Bellevue, WA02:37:58 176885   Garage Racing
10 Matthew Oseto   Kirkland, WA02:38:01 59413   Audi
11 Gregory Kauper   Seattle, WA02:38:04 221706   FareStart
12 Neil Casserly   Seattle, WA02:38:17 161972   Garage Racing
13 Nicholas Perera   Coupeville, WA02:41:31 126804   NWCC - Dimensional
14 Ryan Denney   Mt Vernon, WA02:41:31 299562   NWCC - Dimensional
15 Gary Brown   Auburn, WA02:46:52 5069   Audi
16 Robert Campbell   Olympia, WA02:47:55 73795   CBC Racing
17 Mario Medina   Sussex, WI02:58:15 181488   Raceplan Team
DNF Mike Burdo   Kirkland, WADNF 48373   Team Steam
DNF Brad Halstead   Olympia, WADNF 14767   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF David Mazzarella   Mount Vernon, WADNF 166845   
DNF Ryan Perlman   Sammamish, WADNF 130051   Keller Rohrback Cycling
DNF Marco Desimone   Seattle, WADNF 113202   Audi
DNF Chandler Leach   Seattle, WADNF 302633   Audi
DNF Randy Salamon   Seattle, WADNF 179918   Stranamanti Cycling
DNF Daryl Hemenway   San JoseDNF 133838   BRIHOP Cycling

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Tubbs (1 - Cat1)   Bellevue, WA03:15:06 111313   Audi
2 Benjamin Swedberg   Kent, WA03:15:46 200484   
3 David Richter   Seattle, WA03:15:46 29781   HSP
4 Logan Owen   Bremerton, WA03:15:46 222488   Lake Washington Velo
5 Todd Gallaher (1 - Cat2)   Seattle, WA03:15:46 12680   
6 Adam Branfman (2 - Cat1)   Portland, OR03:15:46 214352   
7 Zach Jones (2 - Cat2)   Kent, WA03:15:46 225834   Garage Racing
8 Chris Parrish   Bend, OR03:15:46 220473   Hagens Berman Cycling
9 Shawn Ongers (3 - Cat1)   Walla Walla, WA03:15:46 220235   Audi
10 Zachary Kovalcik (3 - Cat2)   Portland, OR03:15:46 266774   Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
11 Kyle Farrell (4 - Cat1)   Seattle, WA03:15:46 230828   Garage Racing
12 Ryan Carlson (4 - Cat2)   Portland, OR03:15:46 61406   
13 David Wells (5 - Cat2)   Eugene, OR03:15:46 277020   
14 Rusty Dodge (6 - Cat2)   Bellingham, WA03:15:46 297179   Shuksan Velo Club
15 Rashid Farooqui (7 - Cat2)   Boulder, CO03:15:46 269846   Rally Sport Cycling Team
16 Quinn Keogh   Tucson, AZ03:15:46 254092   Team Rubicon-ORBEA
17 Logan Wetzel   Renton Wa03:15:46 216334   Second Ascent
18 Daniel Quirk (8 - Cat2)   Petaluma, CA03:15:46 201585   Veloce Racing P/B smith&nephew
19 Steven Wilssens (5 - Cat1)   Bothell, WA03:15:46 287991   Bikesale.com
20 Brent Emoff (9 - Cat2)   Oakland, CA03:15:46 259427   Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
21 Colby Wait-Molyneux   Vancouver, WA03:15:46 293479   Hammer Nutrition/CMG Racing Team
22 Paul Bourcier (6 - Cat1)   Eugene, OR03:15:46 4391   Veloce Racing P/B smith&nephew
23 Mathew Braun (10 - Cat2)   Portland, OR03:15:52 89765   Kryki Sports
24 Ian McKissick (7 - Cat1)   Seattle, WA03:15:55 172573   Audi
25 Jeff Hoover (11 - Cat2)   Bellevue, WA03:16:10 335684   
26 Nick Zylkowski (12 - Cat2)   Seatac, WA03:16:10 297629   Stranamanti Cycling
27 Aaron Shaw (13 - Cat2)   Seattle, WA03:16:14 128315   HSP
28 Brian Hitchcock (14 - Cat2)   Seattle, WA03:16:14 284741   HSP
29 Aaron Sander (8 - Cat1)   Vancouver, WA03:19:04 247674   
30 Qayam Jetha (15 - Cat2)   Olympia, WA03:19:04 279022   Garage Racing
31 Michael Palmer (16 - Cat2)   Portland, OR03:19:07 277993   
32 Alex Wentz (17 - Cat2)   Portland, OR03:19:09 306702   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
33 Patrick Stanko (9 - Cat1)   Seattle, WA03:19:10 221231   Kryki Sports
34 James Stangeland (10 - Cat1)   Seattle, WA03:19:20 208222   Keller Rohrback Cycling
35 Samuel Nicoletti (18 - Cat2)   Portland, OR03:19:20 263069   
36 Nick Bennette   03:19:20   
37 Steven Kusy (19 - Cat2)   Alexandria, VA03:20:32 306704   Recycled Cycles Racing
38 Travis Monroe (20 - Cat2)   Coeurdalene, ID03:20:36 253956   Hammer Nutrition-CMG Racing Team
39 Ryan Liverman (21 - Cat2)   Eugene, OR03:20:57 299395   Veloce Racing P/B smith&nephew
40 Joe Prettyman (22 - Cat2)   Portland, OR03:20:57 284314   Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
41 Michael Benno (23 - Cat2)   Portland, OR03:20:57 3347   Veloce Racing P/B smith&nephew
42 Todd Herriott (11 - Cat1)   Seattle, WA03:22:16 50707   Herriott Sports Performance
43 Brian Marcroft (24 - Cat2)   Hood River, OR03:27:36 109664   Upper Echelon Fitness
44 William Laubernds (25 - Cat2)   Portland, OR03:27:36 327726   
45 Chris Shim   03:27:36   
DNF Andrew Itz   DNF   
DNF Christopher Dubuis   DNF   
DNF Marcel Alisser   DNF   
DNF Kevin Hansen (Cat2)   Lake Forest Park, WADNF 221895   Second Ascent
DNF Kenny Williams (Cat1)   Kenmore, WADNF 57046   Slalom Consulting Racing
DNF David Iannotti (Cat2)   Seattle, WADNF 71685   Bikesale.com
DNF Warren Atkey (Cat1)   Bothell, WADNF 50756   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Ryan Gist (Cat2)   Seattle, WADNF 214975   Herriott Sports Performance
DNF Colin Krebsbach (Cat2)   Kent, WADNF 217642   Audi
DNF Derek Wilkerson (Cat1)   Dallas DNF 52173   Audi
DNF Stephen Bedford (Cat1)   Portland, ORDNF 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
DNF John Sindell (Cat2)   Anchorage, AKDNF 272655   Garage Racing
DNF Joe Baum (Cat2)   Seattle, WADNF 54315   Garage Racing

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Teal   Seattle, WA02:25:34 318226   HSP
2 Vaughn Nelson   Lacey, WA02:25:36 275351   CBC Racing
3 Bill Booth   Seattle, WA02:25:37 333350   Apex Racing Team
4 Travis Biechele   Seattle, WA02:30:19 294358   Apex Racing Team
5 Al Urbanksy   02:30:19   
6 Tony Pletcher   Seattle, WA02:30:19 305767   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 PJ Bauser   Seattle, WA02:30:19 332266   Hagens Berman Cycling
8 Steven Case   Seattle, WA02:30:19 337346   
9 Jesse Coombs   Corvallis, OR02:30:19 365224   
10 John McAllister   Redmond, WA02:30:19 306966   
11 Ben Storrar   Tacoma, WA02:30:19 198969   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
12 Ron Sielinski   Redmond, WA02:30:19 260190   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13 Jed Barden   Spokane, WA02:30:19 292436   FareStart
14 Jeff Gaeckle   Olympia, WA02:30:19 12621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
15 David Gordon   Olympia, WA02:30:19 279863   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16 Timothy Lang   02:30:19   
17 Unknown Rider   02:30:19   
18 Keiichi Otani   Kirkland, WA02:30:19 289231   Lake Washington Velo
19 Matt Mikul   Sunnyvale, CA02:30:19 271933   Recycled Cycles Racing
20 Jason Connell   Lynnwood, WA02:30:19 305679   Apex Racing Team
21 James Wood   Seattle, WA02:30:19 213076   Alki/Rubicon Racing
22 Tim Smith   Olympia, WA02:30:19 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
23 Evan Siroky   Portland, OR02:30:19 309756   Guinness Cycling Team
24 Brian Sullivan   Mishawaka, IN02:30:19 238604   Audi
25 Joseph Skokan   Seattle, WA02:30:19 289466   Union Bay Cycling/Bikesale.com
26 Richard Urena   Seattle, WA02:30:19 211490   Garage Racing
27 Scott Larson   Orting, WA02:30:19 266713   Lake Washington Velo
28 Jason Cemanski   Waterloo Wi02:30:19 318408   Apex Racing Team
29 Dana Harper   Spokane, WA02:34:29 339224   
30 Mark Franks   North Bend, WA02:40:10 183911   Herriott Sports Performance
31 Jason Cameron   Seattle, WA02:41:12 288763   Boat Street Cycle Club (BSCC)
32 Stephen Mair   Bellevue, WA02:41:12 305645   Fischer Plumbing Cycling Team
33 Craig Hammond   Mercer Island, WA02:41:12 264726   Bikesale.com
34 Nate Pitts   Seattle, WA02:41:19 304664   Puget Sound Cycling Club
35 Chad Richmond   Bothell, WA02:42:17 266765   Lake Washington Velo
36 Mike Gladfelter   Redmond, WA02:48:05 267218   Seattle Super Squadra
37 Ed Rosenberg   Seattle, WA02:49:37 286466   Apex Racing Team
38 Rick Roof   Puyallup, WA02:49:37 242755   Old Town Bicycle (OTB)
39 Jeffrey Patterson   University Place, WA03:02:16 47123   Old Town Bicycle (OTB)
40 Sergio Palma   Olympia, WA03:05:34 206337   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Alex Walker   Tacoma, WADNF 212549   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
DNF Vern Cole   Kent, WADNF 65114   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Thorsten Askervold   Lake Stevens, WADNF 299287   HSP
DNF Stephen Berard   Seattle, WADNF 207698   Bikesale.com
DNF David Chipchase   Dupont, WADNF 220071   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Tom Hackleman   Tacoma, WADNF 58115   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Jordan Rasmussen   Seattle, WADNF 307269   Team Steam
DNF Mike Rolcik   Bellevue, WADNF 155561   Second Ascent
DNF Andrew Malakoff   Seattle, WADNF 73850   Boat Street Cycle Club (BSCC)
DNF Steve Matson   Tacoma, WADNF 171544   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Robert McDaniel   Seattle, WADNF 284692   Recycled Cycles Racing
DNF Dan Doran   Seattle, WADNF 268282   HSP

Women - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Cutler   Seattle, WA02:45:45 158992   Peterson Racing
2 Jocelyn Setter (1 - Cat1)   Bothell, WA02:47:56 278305   Stranamanti Cycling
3 Jennifer Burtner (2 - Cat1)   Olympia, WA02:47:56 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Courtenay McFadden   Bellingham, WA02:47:56 262453   Peterson Racing
5 Elizabeth Nettles (1 - Cat2)   Seattle, WA02:47:56 179798   Boat Street Cycle Club (BSCC)
6 Lindsay Fox (2 - Cat2)   Phoenix, AZ02:47:56 293037   
7 Michele Conrad (3 - Cat1)   Seattle, WA02:47:56 157480   Keller Rohrback Cycling
8 Gina Kavesh (3 - Cat2)   Bellevue, WA02:49:23 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
9 Sara Fletcher (4 - Cat2)   Bainbridge Island, WA02:50:25 320616   
10 Carrie Eller (5 - Cat2)   Seattle, WA02:53:20 152541   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
11 Rosalyn Zylkowski   Seatac, WA02:54:49 303507   Keller Rohrback Cycling
12 Cathy Varland (6 - Cat2)   Seattle, WA02:54:51 241479   Peterson Racing
13 Mirna Nieto (7 - Cat2)   Seattle, WA02:54:56 303593   Peterson Racing
14 Tricia Sandstrom (8 - Cat2)   Seattle, WA02:58:05 220308   Sound Velo Cycling Club
15 Kathleen Taylor (9 - Cat2)   Seattle, WA02:58:05 285965   Sound Velo Cycling Club
16 Laura Chang (10 - Cat2)   Kent, WA03:09:41 258166   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DQ Kelly Woznicki (Cat2)   Seattle, WADQ 238403   Peterson Racing
DNF Sara Youmans (Cat1)   Ketchum, IDDNF 268528   Keller Rohrback Cycling
DNF Michelle Kautzmann (Cat2)   Olympia, WADNF 18634   CBC Racing
DNF Jo Markham   DNF   

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Carroll   Seattle, WA02:47:56 305968   SCCA/Starbucks Cycling
2 Mare Osborn   02:47:56   
3 Jessica Culnane   Seattle, WA02:47:56 360053   Spokeswomen Racing
4 Eryn Maris   Buckley, WA02:47:58 264004   Peterson Racing
5 Stephanie Bergh   02:49:23   
6 Erin Miller   Los Angeles, CA02:50:39 333810   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 Theresa Harding   Seattle, WA02:51:15 333834   SCCA/Starbucks Cycling
8 Danyel Longmire   Issaquah, WA02:51:17 244537   
9 Jodie Bolt   Lakewood, WA02:51:17 280723   Old Town Bicycle (OTB)
10 Tara O'Brien   Seattle, WA02:51:44 304810   Peterson Racing
11 Sheila Raff   Seattle, WA02:51:44 252143   Spokeswomen Racing
12 Emily Eggers   Seattle, WA02:51:44 307722   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13 Katie Poinier   Seattle, WA02:54:11 270751   Sound Velo Cycling Club
14 Lori Swanson   University Place, WA02:54:47 223550   SCCA/Starbucks Cycling
15 Jenny Dallas   Seattle, WA02:54:47 307489   Union Bay Cycling/Bikesale.com
16 Megan Zdancewic   Seattle, WA03:03:37 342476   
17 Heather Van Vallenburg   03:04:30   
18 Amy Shepard   Portland, OR03:04:30 318922   BRIHOP Cycling
19 Robin Sheedy   Seattle, WA03:15:04 268225   Team Group Health
20 Jamie Schoenborn   Seattle, WA03:15:04 205987   Recycled Cycles Racing
DQ Suzie Kauper   Seattle, WADQ 239232   Recycled Cycles Racing
DNF Heidi Wood   Seattle, WADNF 309733   Alki/Rubicon Racing
DNF Carrie Bennette   Seattle, WADNF 238235   Century Road Club Assoc
DNF Andera Casebolt   Olympia, WADNF 256332   Revel Consulting/Rad Racing NW

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne-Marije Rook   Seattle, WA02:01:02 332470   Team Group Health
2 Lori Surges   Seattle, WA02:01:02 331092   Peterson Racing
3 Lauren Cramer   Olympia, WA02:03:14 323608   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Naoko Forderer   Kirkland, WA02:05:33 253148   Fischer Plumbing Cycling Team
5 Melissa DeSimone   Seattle, WA02:05:33 340766   Union Bay Cycling/Bikesale.com
6 Keira Ehler   Kirkland, WA02:05:33 309184   Bikesale.com
7 Alicia King   Seattle Wa02:05:33 368371   Bikesale.com
8 Whitney Anderson   Bellingham, WA02:09:25 291552   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
9 Sabrina Hendrick   Seattle, WA02:11:04 364721   Fischer Plumbing Cycling Team
10 Sandrine McFadden   Bothell, WA02:11:17 258469   Sound Velo Cycling Club
11 Cynthia Freed   Federal Way, WA02:11:43 212912   Bikesale.com
12 Linda Moul   Seattle, WA02:12:43 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
13 Brianne Kwasny   Seattle, WA02:12:45 327494   SCCA/Starbucks Cycling
14 Karine Valliant-Saunders   Seattle, WA02:12:45 367868   SCCA/Starbucks Cycling
15 Heather Zimchek   Olympia, WA02:12:48 375204   Peterson Racing
16 Alexandra Mertens   Seattle, WA02:12:48 214378   Herriott Sports Performance
17 Maria Hetland   Yelm, WA02:15:30 360920   CBC Racing
18 Michelle Williams-Davis   Seattle, WA02:15:41 319984   
19 Emily Nevin   Seattle, WA02:16:02 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
20 Michaela Markusson   Seattle, WA02:18:10 292614   Bikesale.com
21 Jean Fisher   Olympia, WA02:18:10 332986   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
22 Stephanie Sipes   Gig Harbor, WA02:18:19 375556   Tacoma Bike
23 Colleen Skinner   Clinton, WA02:19:08 198820   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
24 Carla Brock   Issaquah, WA02:21:16 342996   Team Group Health
25 Heather Barnett   Seattle Wa02:24:07 372211   Bikesale.com
26 Jennifer Deem   Seattle, WA02:27:44 332508   Sound Velo Cycling Club
DQ Emily Beedle   Seattle, WADQ 369659   Bikesale.com
DNF sheila walsh   Seattle, WADNF 331096   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Jessica Culnane   Seattle, WADNF 360053   Spokeswomen Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee