Race Results for
Smith Farms Awesome Cross
Columbus, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/23/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed (Cyclo-cros )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715   Lake Effect Cycling Team
2 Matt Harbaugh   Cincinnati, OH 302357   Team Hungry
3 Josh Direen   Columbus, OH 396732   
4 Chris Knapp   Columbus, OH 229003   Team Six One Four
5 Justin Brown   Columbus, OH 399667   
6 Noah Hutson   Columbus, OH 360139   Backroom Coffee Roasters / Echelon Cycling Team

Men - Masters 35+ (Cyclo-cros )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Turner (1 - Cat3)   Dayton, OH 189407   The Midwest Express
2 Derek Wilford (2 - Cat3)   Euclid, OH 134363   Spin
3 Scott Young (3 - Cat3)   Millersport, OH 109205   
4 Peter Czerwinski (1 - Cat4)   Dublin, OH 252055   Backroom Coffee Roasters / Echelon Cycling Team
5 Rick Voithofer (4 - Cat3)   Columbus, OH 284567   Team Six One Four
6 Thomas Decker      
7 John D. Kimple (5 - Cat3)   Carroll, OH 327694   
8 Laurence Pesyna (6 - Cat3)   Westerville, OH 169556   Cap City Cyclocross
9 Chris Freter (7 - Cat3)   Columbus, OH 275071   Backroom Coffee Roasters / Echelon Cycling Team
DNF Michael Adams (Cat3)   Stow, OH 115151   WAS Labs Cycling
DNF Jeffery Craft (Cat2)   Madison, OH 8033   Team Lake Effect

Men - Category 4 (Cyclo-cros )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brantley Berry   Richmond, IN 360870   
2 Michael Moran   Milford, OH 275881   
3 Chris Niesen   Milford, OH 391241   
4 Kristen Graham   Granville, OH 231846   Team Six One Four
5 Daniel Antoon   Colorado Springs, CO 336262   Team Jeni's
6 Matthew Berrisford   Westerville, OH 327136   
7 Troy Haines      
8 Jeff Davis   Columbus, OH 387142   
9 Ed Hayman   Westerville, OH 391147   Westerville Bicycle Club
10 Mike Castelld      
11 Eddie Clark   New Albany, OH 356907   
12 Neal Schmitt   Columbus, OH 311842   
13 Gianni Allwein   Cincinnati, OH 391124   
DNF Richard Hamrick   Columbus 381568   

Men - Category 3/4 (Cyclo-cros )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Bonecutter   Shelby, OH 230499   
2 Matt Harbaugh   Cincinnati, OH 302357   Team Hungry
3 Christopher Arndt   Columbus, OH 365072   Team Six One Four
4 Aiden Seufert      
5 Tim Delgado   Cincinnati, OH 209838   Team Hungry
6 Denis de Verteuil (1 - Cat4)   Columbus, OH 392290   
7 Taylor Kruse   Columbus, OH 256839   
8 Scott Young   Millersport, OH 109205   
9 Joel Ronschke   Columbus, OH 301026   Team Six One Four
10 Enzo Allwein (2 - Cat4)   Cincinnati, OH 301180   
11 Andrew Allwein   Cincinnati, OH 123421   
12 Brad Fischer (3 - Cat4)   Columbus, OH 255434   Team Six One Four
13 Daniel Newhart (4 - Cat4)   Columbus, OH 241049   
14 Thomas Wilson   Chesterland, OH 300061   
15 Chris Knapp   Columbus, OH 229003   Team Six One Four
16 Josh McKinney   Waterloo, WI 361677   
17 Alex Steinker   Cincinnati, OH 310918   Team Hungry
18 Neil Schmitt (5 - Cat4)   Columbus, OH 311842   
DNF Andrew Nisho      

Men - Category 1/2/3 (Cyclo-cros )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Card   Sylvania, OH 6078   
2 John Proppe (1 - Cat2)   North Royalton, OH 301502   Team Lake Effect
3 Shawn Adams   Akron, OH 179664   Washington University-St. Louis
4 Jonathan Freter (2 - Cat2)   Columbus, OH 266654   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
5 Daniel Neis (1 - Cat3)   Yellow Springs, OH 276289   TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
6 Nate Loman (3 - Cat2)   Fairlawn, OH 236165   Team Lake Effect
7 Garth Prosser (4 - Cat2)   Dublin, OH 28761   
8 Robert Sroka (5 - Cat2)   North Royalton, OH 270997   Team Lake Effect
9 Nicholas Vorwerk (6 - Cat2)   Southbloomfield, OH 303537   Prochain Cycling
10 Trevor Miller (7 - Cat2)   Columbus, OH 313282   Olympus Homes Cycling Team
11 Justin Miller (2 - Cat3)   Columbus Oh 303484   Team Six One Four
12 Spencer Hackett (8 - Cat2)   Columbus, OH 297118   Cap City Cyclocross
13 Katie Arnold   Columbus, OH 344864   A World Of Pain
14 Nate Szabo (3 - Cat3)   Parma, OH 235675   Team Lake Effect
15 Richard Toler (4 - Cat3)   Dayton, OH 66088   TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
DNF Anthony Viton (Cat2)   Westerville, OH 288957   Trek CXC

Women - Category 3/4 (Cyclo-cros )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Schilling      
2 Kim Cory (1 - Cat4)   Hilliard, OH 369286   
3 Rhonda Wamsley      

Women - Category 1/2/3 (Cyclo-cros )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis-Sroka (1 - Cat3)   N Royalton, OH 143111   
2 Kennedy Adams (2 - Cat3)   Stow, OH 310691   WAS Labs Cycling
3 Victoria Steen (3 - Cat3)   Columbus, OH 298672   
4 Kristen Arnold   Columbus, OH 375540   Team Six One Four
5 Kari Hutson   Columbus, OH 381574   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSpyUSACDFBonk BreakerSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee