Race Results for
Ohio State Cyclocross Championship Category Event
Dublin, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Proppe (1 - Cat2)   North Royalton, OH 301502   Team Lake Effect Racing
2 Paul Martin (1 - Cat1)   North Royalton, OH 207549   Panther pb Competitive Cyclist
3 shawn adams   Akron, OH 179664   Cycle-Smart
4 Jim Baldesare (2 - Cat1)   Kent, OH 63797   cleveland clinic sports health/RGF
5 Anthony Viton (2 - Cat2)   Westerville, OH 288957   BSM Cycling
6 ryan gamm   Oxford, OH 149656   Revolution
7 Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544   Pivot Cycles - Crankskins.com
8 Nate Loman (3 - Cat2)   Fairlawn, OH 236165   Team Lake Effect/Hammer Nutrition
9 Trevor Miller (4 - Cat2)   Columbus, OH 313282   The Sensitives
10 GARTH PROSSER (5 - Cat2)   Dublin, OH 28761   
11 Robert Sroka (6 - Cat2)   North Royalton, OH 270997   Lake Effect Racing
12 David Neis (1 - Cat3)   Yellow Springs, OH 276289   Merrill Lynch Cycling
13 CHRIS METZLER (7 - Cat2)   Columbus, OH 250312   Cap City Cyclocross
14 JASON KAREW (8 - Cat2)   Cincinnati, OH 133936   Bandwidth.com
15 Bruce Pisarek (2 - Cat3)   Powell, OH 73174   Central Ohio Bicycle Club
16 Spencer Hackett (9 - Cat2)   Columbus, OH 297118   Cap City Cyclocross
17 Andy Klumb (10 - Cat2)   Toledo, OH 248080   Drake's Coffee Roasting
18 Rudy Sroka (11 - Cat2)   N Royalton, OH 33715   Lake Effect Racing
19 JARED BONECUTTER (3 - Cat3)   Shelby, OH 230499   Y-NOT CYCLING / TREK
20 Rick Toler (4 - Cat3)   Dayton, OH 66088   Merrill Lynch Cycling
DNF JAY KARPINSKI (Cat2)   Cleveland, OH 342768   SCUM CITY

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Vorwerk   Southbloomfield, OH 303537   Team Type 1
2 Doug Carraway   Columbus, OH 287612   Team Six One Four
3 Duncan Russell   Corvallis, OR 313872   Echelon
4 Jay Karpinski   Cleveland, OH 342768   Scum City Racing
5 Michael Clevidence   Athens, OH 341590   Team Athens
6 Jacob Crow   Kent, OH 390290   Lost Cogs
7 Joseph Hall   Columbus, OH 221249   Mama Mimi's p/b Kenda
8 George Gantner   South Euclid, OH 355416   Scum City Racing
9 russell verlinger   Cleveland, OH 36616   russell lee photo
10 Andrew Miller   Tallmadge, OH 309911   Snakebite Racing
11 Michael Otting   Cincinnati, OH 26933   7 HILLS RACING
12 CHRIS SMITH   Canton, OH 263109   Stark Velo
13 jared preston   North Royalton, OH 319528   merryl Lynch
14 Rick Parr   Canton, OH 27316   Stark Velo
15 Kurtis Fraley   Lewis Center, OH 295857   BikeSource
16 John D. Kimple   Carroll, OH 327694   CyclocrossWorld.com
17 Alex Steinker   Cincinnati, OH 310918   Team Hungry
18 MARK FARMER   Columbus, OH 208828   614
19 Joel Ronschke   Columbus, OH 301026   Team 614
20 Marshall Leininger   Canton, OH 205294   Stark Velo
21 Larry Pesyna   Westerville, OH 169556   Team Roll
22 Chris Freter   Columbus, OH 275071   Echelon Cycling Team
23 Brian Schultz   Columbus, OH 284685   Mama Mimis P/B Kenda
DNF CHRIS GRISVARD   Dublin, OH 52865   HEW HAMPHIRE
DNF IAN BROADHEAD   Kent, OH 346976   Lost Cogs

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Hughes   Worthington, OH 89405   Olympus Homes Cycling Team
2 Daniel Brown   Athens Oh 300286   Team Brown
3 Ryan Comeau   Kent, OH 386291   Lost Cogs - Kent Cycle
4 Aaron Stevenson   Lorain, OH 294662   Red Bike
5 John Scott   Worthington, OH 288776   Mama Mimi's p/b Kenda
6 Kyle Brenner      Bike Source
7 Josh McKinney   Waterloo, WI 361677   Y-Not Cycling/Trek/Bontrager
8 Brian Bishop   Springboro, OH 222878   Ghisallo Cycling Team
9 duncan spillman   Dublin, OH 300113   A World of Pain
10 Christopher Milthaler   Dayton, OH 385609   Ghisallo Cycling Team
11 Renato Pereira   Cleveland, OH 378353   Scum City Racing / Joy Machines Bike Shop
12 Emily Ponti   Mentor, OH 359459   The Bicycle Hub
13 Jon Wolery   Cincinnati, OH 362208   Trek Store Cincinnati
14 Taylor Kruse   Columbus, OH 256839   
15 Zach Douglas      BikeSource
16 Robert Magness   Cincinnati, OH 375378   Team Hungry
17 Luke Sundermeier   Columbus, OH 294885   Mama Mimi's p/b Kenda
18 Jakob Bills   Bowling Green, OH 372110   Red Bike
19 Kristian Graham   Granville, OH 231846   Team Six One Four
20 Tim Boring   South Orange, NJ 348658   Hilltop Bicycles
21 Rick Voithofer   Columbus, OH 284567   Team 614
22 Paul Adams   Dublin, OH 268786   
23 Noah Hutson   Columbus, OH 360139   Echelon
24 Thomas Wilson   Chesterland, OH 300061   
25 Aaron Daniels   Dublin, OH 298109   Cap City Cross
26 Mark Leiter   Columbus, OH 384431   Mama Mimi's p/b Kenda
27 Roger Sapp   Kent 387997   Lost Cogs- Kent Cycle
28 Eddy Wright      Scum City Racing / Joy Machines Bike Shop
29 Jeff Davis   Columbus, OH 387142   B1 Bicycles-Cafe Brioso
30 James Votaw   Norton, OH 276818   Was Labs
31 Matthew Berrisford   Westerville, OH 327136   Cap City Cyclocross
32 Mark MacNaughten      
33 Frank Strang   Mcdonald, OH 316942   MVC
34 Bruce Caldwell      
35 Christopher Averett   Cincinnati, OH 155464   Trek Store Cincinnati

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katina Walker (1 - Cat3)   Tully, NY 31408   Crankskins.com
2 Emily Ponti (2 - Cat3)   Mentor, OH 359459   team bicycle hub
3 Lorena Brown (3 - Cat3)   Navarre, OH 139053   Team SnakeBite
4 Julie Lewis-Sroka (4 - Cat3)   N Royalton, OH 143111   
5 Kennedy Adams (5 - Cat3)   Stow, OH 310691   WAS Labs Cycling
6 KELLIE STRANG (6 - Cat3)   Mcdonald, OH 303754   CLEVELAND CLINIC

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis Sroka (1 - Cat3)   N Royalton, OH 143111   Lake Effect Racing
2 victoria steen   Columbus, OH 298672   
3 Laura Webb (2 - Cat3)   Lakewood, OH 379521   Scum City
4 Elli Sigmond (3 - Cat3)   Dayton, OH 361061   Oregon District Brewing
5 Erin Clemons (1 - Cat4)   Mason, OH 359857   Bishop's Bicycles
6 jane geisse (4 - Cat3)   Chagrin Falls, OH 261161   spin
7 Kristen Arnold (2 - Cat4)   Columbus, OH 375540   Team SixOneFour
8 flavia sancier (3 - Cat4)   Yellow Springs, OH 318994   
9 Kim Cory (4 - Cat4)   Hilliard, OH 369286   
10 Kari Hutson (5 - Cat4)   Columbus, OH 381574   Team Jeni's
11 Jillian Hall (5 - Cat3)   Columbus, OH 220409   Mama Mimi's p/b Kenda
12 Angela Ridgel (6 - Cat3)   Lakewood, OH 231289   Snakebite Racing
13 beth goran   Kent, OH 390909   
14 geanie helfrich (6 - Cat4)   Centerville, OH 284601   Secret Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerOSMOSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee