Race Results for
Ohio State Cyclocross Championship Master & Junior
Dublin, Ohio, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544   Pivot Cycles - Crankskins.com
2 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804   Swallow Bicycle Works
3 Brandon Halleen   Akron, OH 302187   Raleigh/Gates Carbon Drive
4 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118   Cap City Cyclocross
5 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715   Lake Effect Racing
6 JANES DIERINGER   Lakewood, OH 171905   Spin
7 Matt Harbaugh   Cincinnati, OH 302357   Team Hungry
8 AARON CRUIKSHANK   Akron, OH 258844   CARBON RACING
9 SEAN BURKEY   Lyndhurst, OH 5533   Raleigh/Gates Carbon Drive
10 Craig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062   TEAM LAKE EFFECT
11 Layne Peters   Columbus, OH 91115   Team Awesome
13 JOHN PETROV   Mason, OH 304080   Queen City Wheels
DNF Alex Steinker   Cincinnati, OH 310918   Team Hungry

Men - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Christian   Cincinnati, OH 324300   QCW Lionhearts
2 A. Enzo Allwein   Cincinnati, OH 301180   QCW Lionhearts
3 Dylan Rockwood   Loveland, OH 358574   QCW Lionhearts
4 Eli Woodard   Apex, NC 329312   QCW Lionhearts
5 Zane Ash   Cincinnati, OH 301021   QCW Lionhearts
6 Owen Busch   Loveland, OH 387255   Lionhearts
7 Max Savage   Loveland, OH 323824   QCW Lionhearts
8 Matthew Grolmes   Cincinnati, OH 301019   QCW Lionhearts
9 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   WAS Labs

Men - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Petrov   Mason, OH 301051   QCW Lionhearts/Blue
2 Nicholas Vorwerk   Southbloomfield, OH 303537   Team Type 1
3 Zachary Ross   Cincinnati, OH 301225   QCW Lionhearts
4 Nathan Ross   Cincinnati, OH 301226   QCW Lionhearts
5 Andrew Rademacher   Loveland, OH 267448   QCW Lionhearts
6 Robert Prewitt   Loveland, OH 267669   Lionhearts
7 Andrew Rudy   Cincinnati, OH 387787   Lionheart
8 Parker Hopson   Mason, OH 358877   QCW Lionhearts

Men - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sroka   North Royalton, OH 270997   Lake Effect Racing
2 Erick Madis   Hudson, OH 237913   WAS Labs

Men - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Clevidence   Athens, OH 341590   Team Athens
2 Andrew Miller   Tallmadge, OH 309911   Snakebite Racing
3 Michael Schena   Kettering, OH 221109   Team Racing Cyclocross on Lundbecks Presented by Lundbeck Cycles
4 DANIEL BROWN   Athens Oh 300286   Team Athens
5 zachary chappell   Akron, OH 358069   snakebite racing
DNF Nathan Szabo   Parma, OH 235675   Team Lake Effect
DNF Joseph Hall   Columbus, OH 221249   Mama Mimi's p/b Kenda

Men - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 shawn adams   Akron, OH 179664   Cycle-Smart
2 James Billiter   Cincinnati, OH 285273   BioWheels/Reece-Campbell Racing
3 Jay Karpinski   Cleveland, OH 342768   Scum City Racing
4 JOHN STONER   Athens, OH 139111   Fiets Met Slagroom
5 andrew hague   Columbus, OH 62149   echelon cycling team
6 Chris Huck   Navarre, OH 165499   Snakebite Racing
7 Cory Muth   Columbus, OH 309938   
8 Scott Murschel   Cincinnati, OH 202250   BioWheels/Reece-Campbell Racing
9 Ian Newcomb   Sacramento, CA 265515   Ghisallo Cycling Team
10 Roberto Barrios   Carbondale, IL 263715   Heckawee
11 Kristian Graham   Granville, OH 231846   Team Six One Four
DNF David Neis   Yellow Springs, OH 276289   Merrill Lynch Cycling
DNF Anthony Mominee   Dayton, OH 296166   Merrill Lynch Cycling/Team Dayton

Men - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Baldesare   Kent, OH 63797   cleveland clinic sports health/RGF
2 Bruce Pisarek   Powell, OH 73174   COBC National Engineering
3 Peter Hills   Loveland, OH 117544   Merrill Lynch Cycling
4 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Bandwidth.com/Revolution Fitness
5 GARTH PROSSER   Dublin, OH 28761   
6 brooke furio   Rocky River, OH 12572   Northbrook Garner Bicycling Club
7 Doug Carraway   Columbus, OH 287612   Team Six One Four
8 Scot Herrmann   Loveland, OH 196635   Fuji pb team DAYTON
9 James Dieringer   Lakewood, OH 171905   Spin/RR Donnelley
10 EMILIO POGGIO   Shaker Heights, OH 326258   Team Lake Effect
11 Patrick Lach   Cincinnati, OH 145722   ZWS/Bertolli
12 Jon Clous   Bexley, OH 361742   
13 Michael Prater   Cincinnati Oh 40640   Hagens Berman LLP
14 Rick Maier   Liberty Twp, OH 48035   Merrrill Lynch Cycling
15 Brian Bishop   Springboro, OH 222878   Ghisallo Cycling Team
16 Rick Parr   Canton, OH 27316   Stark Velo
17 Kevin Wellendorf   Pickerington, OH 283318   Olympus Homes Cycling Team
18 Matthew Berrisford   Westerville, OH 327136   
DNF Craig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062   Team Lake Effect

Men - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Gatch   Terrace Park, OH 153866   RGF Cleveland Clinic pb Felt bicycles
2 brent evans   Novelty, OH 11037   Roberta's Sun p/b Dawn Patrol Cycling
3 Nate Loman   Fairlawn, OH 236165   Team Lake Effect/Hammer Nutrition
4 Michael Schulze   Cincinnati, OH 155831   BioWheels/Reece-Campbell Racing
5 JOSEPH PALLOTTO   Mantua, OH 54101   Lake Effect Cycling Team
6 Joseph Bellante   Cincinnati, OH 199092   BioWheels/Reece-Campbell Racing
7 Glen Gardner   Westerville, OH 12819   Team Six One Four
8 Larry Pesyna   Westerville, OH 169556   Team Roll
9 duncan spillman   Dublin, OH 300113   A World of Pain
10 John D. Kimple   Carroll, OH 327694   CyclocrossWorld.com
11 Chris Freter   Columbus, OH 275071   Echelon Cycling Team
12 James Votaw   Norton, OH 276818   Was Labs
13 Dave Bartels   Twinsburg, OH 303715   Ohio Cycle Works / Summit Freewheelers
14 Rick McKenzie   Cincinnati, OH 273545   ZWS Bertolli
15 Rich Hamrick   Columbus 381568   
DNF russell verlinger   Cleveland, OH 36616   russell lee photo

Men - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ehrlinger   South Euclid, OH 209482   Team Spin/RR Donnelly
2 Derek Wilford   Euclid, OH 134363   Team Spin
3 BLAIR FRALEY   Columbus, OH 193213   Echelon Cycling Team
4 David Hart   Cincinnati, OH 166902   ZWS Bertolli
5 Scott Young   Millersport, OH 109205   Tri Tech
6 Rick Toler   Dayton, OH 66088   Merrill Lynch Cycling
7 CHRISTOPHER GRISVARD   Dublin, OH 52865   New Hampshire Cycling Club
8 alan willey   Cincinnati, OH 296822   Queen City Wheels
9 EVANS WACHS   Cleveland, OH 36843   
10 Peter Czerwinski   Dublin, OH 252055   New Hampshire Cycling Club
11 John Bodell   Westerville 258095   Spin

Men - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715   
2 Jeffrey Craft   Madison, OH 8033   Lake Effect Racing
3 William McCasland   Albuquerque, NM 285485   Merrill Lynch/Team Dayton
4 Doug Hamilton   Fairborn, OH 198036   BioWheels/Reece-Campbell Racing
5 Marshall Leininger   Canton, OH 205294   Stark Velo
6 Thomas Wilson   Chesterland, OH 300061   
7 Frank Strang   Mcdonald, OH 316942   MVC
8 Dale Eads   Loveland, OH 142059   Zephyr Wheels/Bertoli
9 Robert Neuman   Chillicothe, OH 53682   

Men - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Linden   Yellow Springs, OH 190519   Merrill Lynch Cycling
2 William Flecher   Medina, OH 277014   Stark Velo
3 Dale Seeds   North Canton, OH 63439   Stark Velo

Men - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Skillings   Kettering, OH 45949   Merrill Lynch Cycling

Men - <12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Petrov   Mason, OH 325072   QCW Lionhearts
2 Lewis Gatch   Terrace Park, OH 327078   QCW Lionhearts
3 Joseph Weisgerber   Loveland, OH 358628   Lionhearts/Queen City Wheels
4 Joseph Grolmes   Cincinnati, OH 358612   Queen City Wheels Lionhearts CX
5 Christopher McKenzie   Cincinnati, OH 358350   Queen City Wheels/Lionhearts
6 Clement Hannibal      Team Lake Effect
7 Keaton Adams   Stow, OH 359202   WAS Labs Cycling
8 meredith Herzog      
DNF gavin Parr      

Men - CAT 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Rohrer   Athens, OH 289434   Team Athens
2 Duncan Russell   Corvallis, OR 313872   Echelon
3 Joe McDaniel   Brooklyn, OH 392058   
4 TAYLOR KRUSE   Columbus, OH 256839   
5 MATT HARBAUGH   Cincinnati, OH 302357   Team Hungry
6 Michael Schena   Kettering, OH 221109   Team Racing Cyclocross on Lundbecks Presented by Lundbeck Cycles
7 Luke Sundermeier   Columbus, OH 294885   Mama Mimi's p/b Kenda
8 Nathan Szabo   Parma, OH 235675   Team Lake Effect
9 JOEL BRUMMEL      
10 Steve Czerwinski   Somerville, MA 354828   Boston Road Club
11 Anthony Mominee   Dayton, OH 296166   Merrill Lynch Cycling/Team Dayton
12 Mark Leiter   Columbus, OH 384431   
13 Ambrose Dobrozsi   Loveland, OH 175987   Queen City Wheels

Women - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Adams   Stow, OH 310691   WAS Labs Cycling
2 Sydney Lach   Cincinnati, OH 359638   Lionhearts

Women - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Green   Mason, OH 300251   QCW Lionhearts

Women - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorena Brown   Navarre, OH 139053   Team SnakeBite
2 VICTORIA STEEN   Columbus, OH 298672   
3 JEN PETERS      JENI ICECREAM
4 Jillian Hall   Columbus, OH 220409   Mama Mimi's p/b Kenda

Women - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELISSA WICK   Columbus, OH 293995   Central Ohio Bicycle Club
2 Laura Webb   Lakewood, OH 379521   Scum City
3 Julie Herrmann   Loveland, OH 287605   team DAYTON
4 Amy Kulesza   Columbus, OH 216124   Team Jeni's
5 Nancy Henderson   West Des Moines, IA 208557   NATIONAL ENGINERING
6 Tiffanie Hills   Loveland, OH 302106   Secret Cycling

Women - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Ridgel   Lakewood, OH 231289   Snakebite Racing
2 Heather Maier   Liberty Township, OH 308982   Secret Cycling-Team Dayton

Women - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Schulze   Cincinnati, OH 293521   BioWheels/Reece-Campbell Racing
2 Katina Walker   Tully, NY 31408   Crankskins.com
3 Teresa Patrick   Columbus, OH 328848   Team Six One Four
4 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754   Cleveland Clinic RGF p/b felt

Women - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis Sroka   N Royalton, OH 143111   Lake Effect Racing

Women - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARY BILL   Miamisburg, OH 286616   Secret Cycling

Women - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jane geisse   Chagrin Falls, OH 261161   spin
2 Karen Wells-Hamilton   Fairborn, OH 274282   BioWheels/Reece-Campbell Racing

Women - <12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MariadelPilar Grolmes   Cincinnati, OH 358617   Queen City Wheels Lionhearts CX
2 Lauren Maier   Liberty Township, OH 386212   Secret Cycling
3 Maddie Barter   Cincinnati, OH 326718   QCW Lionhearts
4 Camden Adams   Stow 365682   WAS Labs Cycling
5 Olivia Rademacher   Loveland, OH 367604   QCW Lionhearts

Women - SINGLESP

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATINA WALKER   Tully, NY 31408   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee