Race Results for
NM Cross Series #4
Albuquerque, NM
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Brown   Durango, CO 5171  118 Trek
2 Nick Lemke   Albuquerque, NM 202433  108 Scalo Veloce
3 Ryan Travelstead (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 301754  111 JBV Coaching
4 John Verheul (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 36612  107 JBV Coaching
5 Michael Wilder (2 - Cat2)   Albuquerque, NM 260481  110 Team Pacc
6 James Rowan (3 - Cat2)   Durango, CO 283821  106 Colavita SW
7 Caleb Thompson (1 - Cat3)   Durango, CO 173357  189 Gear Grinder
8 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216  150 JBV Coaching
9 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338  186 Scalo Veloce
10 Randy Flores (4 - Cat2)   Santa Fe, NM 11878  116 
11 Casey Cook (2 - Cat3)   Edgewood, NM 7636  170 The Bicycle Company
12 Parmendis Orpinel (3 - Cat3)   Los Lunas, NM 264696  157 get Out!
13 Joe Burtoni (5 - Cat2)   Durango, CO 5632  425 Stans NoTubes
15 Matt Chanin (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 6615  115 The Bicycle Company Team
16 Chris Rice-McClure (4 - Cat3)   Albuquerque, NM 283360  0.9125 
17 Daniel Swinton (5 - Cat3)   Albuquerque, NM 86276  176 Bikeworks
18 Johnathan Petrillo (6 - Cat3)   Albuquerque, NM 272291  113 Sports Systems MTC
19 Jonathon Schreiner (7 - Cat3)   Albuquerque, NM 360430  168 Scalo Veloce
20 Guy Tann (8 - Cat3)   Albuquerque, NM 52991  164 Bikeworks
21 Benjamin Welch (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 301214  100 Team Cross
22 Scott Spangler (9 - Cat3)   Albuquerque, NM 259921  172 Heart and Soul Racing
23 John Algermissen (10 - Cat3)   Albuquerque, NM 346300  154 Goatheads
24 Tyan Hentz (11 - Cat3)   Durango, CO 353262  187 Stans NoTubes
25 Reed Colfax (3 - Cat4)   Santa Fe, NM 361976  204 los Lunaticos Racing
26 Connor Morrison (4 - Cat4)   Cedar Crest, NM 378900  188 Lobos
27 Todd Dye   Corvallis, OR 101157  190 
28 Rick Bennett (12 - Cat3)   Farmington, NM 336424  185 Pale Goat Racing
DNF Al Senft (Cat1)   Albuquerque, NM 32168  105 Colavita
DNF Taylor Squillaci (Cat3)   Albuquerque, NM 303845  153 Get Out!

Men - Cat 1/2/3/4 - Single Speed - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathon Hall (1 - Cat4)   Santa Fe, NM 388434  205 
2 Casey Cook (1 - Cat3)   Edgewood, NM 7636  170 The Bicycle Company Team
3 Mark Thompson (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 333732  201 High Desert Bicycles
4 Jonah Thompson (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 284769  533 High Desert Bicycles

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rosby Robinson     516 

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Thompson (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 284769  533 High Desert Bicycles Team
2 Soloman Barsun (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 367886  531 
3 Liam Carney (3 - Cat4)   Albuquerque 389551  532 
4 Logan Colfax (4 - Cat4)   Santa Fe, NM 361973  507 
5 Carter McGee (5 - Cat4)   Albuquerque, NM 328718  536 High Desert Bicycles Team
6 Avery Marquez (6 - Cat4)   Alb, NM 378929  537 Active Knowledge
7 Eli Amendolagine     535 

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marco Amendolagine   Albuquerque, NM 307259  561 
2 Augustine Marquez (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 387315  563 Active Knowledge

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894  429 BikenSport
2 Kirk Rhinehart (1 - Cat3)   Santa Fe, NM 190563  427 KHSNM
3 David Sammeth (1 - Cat4)   Santa Fe, NM 376275  421 SpinDoc
4 Jeff Huser (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 17240  422 Rio Grande Racing Team
5 Jan Bear (2 - Cat4)   Santa Fe, NM 237003  442 BikenSport
6 Cal Ridgeway (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 260547  416 Rio Grande Racing Team
7 Larry Coons (4 - Cat3)   Albuquerque, NM 56881  432 Olev Rapido Kickstand
8 Jeff Fleming (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 137067  430 
9 David Bernstein (5 - Cat3)   Losranchos, NM 286363  151 Bikeworks Albuquerque
10 James Garner (4 - Cat4)   Santa Fe 376659  437 
11 Peter Brill     497 

Men - Cat 4 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Charles   Albuquerque, NM 296010  496 
2 Ries Robinson   Albuquerque, NM 30208  490 Sports Systems
3 Andrew Yost   Santa Fe, NM 272492  472 
4 Donald Mercer   Albuquerque , NM 314830  854 Melo Vello
5 David Jordan   Albuquerque, NM 18272  482 Olev Rapido Kickstand
6 Marco Quintana   Albuquerque, NM 382325  495 High Desert Bicycles
7 Todd Pilger   Albuquerque, NM 246420  855 Team Cross
8 Matthew McDonald   Escondido, CA 389382  856 Celo Pacific
9 John Squillaci   Albuquerque, NM 83031  459 Get Out! New Mexico
10 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  204 Los Lunaticos Racing
11 Michael Diehl   Albuquerque, NM 320792  462 Lobos
12 Mike Hunter   Edgewood, NM 355982  413 
13 Cole Airheart   Albuquerque, NM 342488  463 High Desert Bicycles
14 Julian Sutter   Albuquerque, NM 389490  456 High Desert Bicycles
15 Gearhart Ackerman   Albuquerque, NM 315120  467 Heart and Soul Racing
16 Arne Leonard   Albuquerque, NM 389495  455 
17 Austin Tradwell     498 Lobos
18 Andrew Padilla   Albuquerque, NM 350246  499 Olev Rapido Kickstand
19 Michael Pedersen   Albuquerque, NM 235900  854 Olev Rapido Kickstand
20 Gary Vincent   Albuquerque, NM 312534  213 

Women - Cat 1/2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Briane Marshall (1 - Cat2)   Durango, CO 287045  731 No Tubes Endurance
2 Nina Baum   Albuquerque, NM 180986  735 Stans NoTubes
3 Mindy Caruso (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 274426  747 Olev Rapido Kickstand
4 Tiziana DeHorney (2 - Cat2)   Albuquerque, NM 269499  734 Get Out!
5 Rebecca Menke (3 - Cat2)   Albuquerque, NM 171965  707 Nob Hill Velo
6 Tove Shere   Albuquerque, NM 73854  709 TNP.COM
7 Beth Ross (2 - Cat3)   Santa Fe, NM 202024  730 

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Fortin (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 332772  702 Goatheads
2 Hayden Colfax (2 - Cat4)   Santa Fe, NM 361975  708 
3 Liesl Barsun (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 367888  705 
4 Aubry Bennett     711 Pale Goat Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Colfax (1 - Cat4)   Santa Fe, NM 361974  707 

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Senft (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 31661  786 Colavita
2 Maripat Glover (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 300071  782 Women Riding Well
3 Chandler Rhinehart (3 - Cat4)   Santa Fe, NM 389127  787 

Women - Cat 4 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Robinson   Albuquerque, NM 309984  772 Sports Systems
2 Sandra Clough     764 
3 Deborah Kearney   Albuquerque, NM 380668  758 Women Riding Well
4 Bailey Colfax   Santa Fe, NM 361974  707 Los Lunaticos Racing
5 Keri Costello   Santa Fe, NM 389120  762 
6 Leigh Norris   Albuquerque, NM 390293  483 
7 Marcie Amendolagine     773 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUORESpyOSMOBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee