Race Results for
Stoudts Cross
Adamstown, PA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/04/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harlan Price   Philadelphia, PA22:43.0 191176   
2 Topher Valenti   Valley Forge, PA23:16.0 279354   Gates Carbon Belt Drive/Raleigh
3 Marten Beels   Lansdale, PA23:32.0 290304   Lamprey Systems
4 Clark Evenitus   23:37.0   
5 Stephan Kincaid   Wyomissing23:43.0 19139   Stan's NoTubes/sscxwc13philly
6 Cole Oberman   Philadelphia, PA24:06.0 302977   Breakawaybikes.com
7 Jordan Czajka   Philadelphia, PA24:08.0 269698   
8 MATTHEW BILHARZ   Phoenixville, PA24:26.0 323538   Bikesport
9 Ryosuke Baba   Philadelphia, PA24:52.0 358798   Sweathogs Racing
10 Nicholas Shaffer   Phoenixville, PA25:02.0 122219   Gates/Raleigh
11 Dustin Manotti   Mifflinburg, PA25:08.0 301738   Earl's Bicycle Store
12 Jamie Bock   Boyertown, PA25:10.0 375333   
13 Selene Yeager   Emmaus, PA25:20.0 138063   Team CF
14 James Drasher   Reading, PA25:30.0 361906   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
15 charles southgate   25:49.0   beach-pleas
16 Dan Rapp   26:03.0   
17 katrina dowidchuk   Wilmington, DE26:04.0 147926   Colavita/EspnW NJ
18 Dave Joachim   26:24.0   
19 Charles Kline   Philadelphia, PA26:32.0 151073   Team CF-Elite
20 Greg Biche   Lansdowne, PA26:50.0 360484   Pok mon are real
21 Unknown Rider   27:08.0   
22 Joseph Oshman   27:17.0   Sponser me
23 Unknown Rider   27:31.0   
24 Kevin Zutell   Lancaster, PA27:35.0 149106   ERA Cycling
25 Hans Mossner   Gilbertsville, PA27:42.0 327130   Bikesport
26 Damien Dabrowski   Philadelphia28:00.0 391328   Bell's Bike Shop Cycling Team
27 Ian French   28:04.0   
28 Kris Molendyke   Philadelphia, PA28:06.0 375137   Team CF
29 Gary Wilpizeski   Downingtown, PA28:34.0 388433   Sweathogs Racing
30 laurence etgen   Lambertville, NJ29:25.0 259862   Green Mountain Tree Service/Fulcrum Engineering
31 Dave Pryor   Emmaus, PA29:35.0 160517   Kapelmuur Independent
32 mike yarnall   Boyertown, PA29:42.0 194066   Bikesport
33 Andrew di Michele   Media, PA29:50.0 330042   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
34 Sean Rotkiske   Reading29:52.0 358723   
35 BARRY MURRAY   Coatesville, PA30:06.0 303246   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
36 damien talese   Blue Bell, PA30:18.0 160502   bikesport trappe pa
37 Nicholas Calcagni   Allentown Pa30:33.0 306115   Team Independence
38 Joe Bailey   Reading, PA32:03.0 357653   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
39 Steve Carman   Phillipsburg, NJ1 Laps 63398   Team Cycle Fitters
40 Jared Vaughn   Telford, PA1 Laps 337056   

Men - Juniors - U19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Saunders   Newark, DE33:45.0 352192   Sportif Coaching Group/BPB
2 Stephen O'Hanlon   Downingtown, PA36:36.0 364818   
3 Sam Margolis   Hellertown37:26.0 368379   Vortex Cycling Club
4 Tommy Quinn   Collegeville, PA 381970   Bikesport
5 Michaela Henry   40:55.0   
6 Owen Brenneman   York Pa41:09.0 360992   Keystone Velo Club
7 Benjamin Carter   Wyomissing, PA 358216   Scooter's Canine Creations
8 Gavin Strauss   Downingtown, PA 323136   TRESTLE BRIDGE RACING
9 Pat Engleman   1 Laps   
10 Dillon Yoder   1 Laps   
11 Ean Mealey   York, PA1 Laps 386262   Keystone Velo Club

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephan Kincaid (1 - Cat1)   Wyomissing56:23.0 19139   Stan's No Tubes/sscxwc13philly
2 Ryan DeWald   Mount Penn, PA56:49.0 89187   Battley Harley-Davidson
3 Steven Ordons (1 - Cat2)   West Chester, PA56:56.0 244268   Philadelphia ciclismo
4 Gerald Adasavage (2 - Cat1)   Ridgewood, NY57:02.0 278103   Bicycle Therapy / Melitta
5 B Jacob Sitler   Wrightsville, PA57:03.0 217193   Nuts About Granola
6 FORREST CONRAD   Lambertville, NJ57:46.0 290482   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
7 Zach Adams (3 - Cat1)   Shippensburg, PA57:49.0 218549   Fast Forward Racing
8 joe pigga (2 - Cat2)   Bethelehem, PA58:23.0 282323   Lamprey Systems
9 Mike Festa   Devon, PA58:52.0 149744   Philadelphia Ciclismo
10 michael green (3 - Cat2)   Philadelphia , PA58:55.0 296751   Bicycle Therapy / Melitta
11 Dan Langlois (4 - Cat2)   Philadelphia, PA58:58.0 200707   Bicycle Therapy/ Melitta
12 Marten Beels   Lansdale, PA59:02.0 290304   Lamprey Systems
13 Cole Oberman   Philadelphia, PA59:52.0 302977   Breakawaybikes.com
14 Ryan Heerschap   Bloomfield, NJ00:02.0 252075   Team Bulldog
15 Craig Lebair   Pipersville, PA00:56.0 211155   philadelphia ciclismo
16 Andy Brooks   Felton, PA02:01.0 149942   
17 Brian Lariviere   Morristown, NJ02:22.0 93139   Team Bulldog
18 Karl Rahn   New York, NY02:34.0 92839   Stan's NoTubes/AXA Equitable
19 Dustin Manotti (5 - Cat2)   Mifflinburg, PA02:39.0 301738   Earl's Bicycle Store
20 Daniel RAPP (1 - Cat3)   Dauphin, PA03:08.0 327020   Mountainside/Toasted Head Racing
21 Steven Mancuso (2 - Cat3)   North Haledon, NJ04:24.0 253675   
22 Mike Kucharski (3 - Cat3)   Franklin Lakes, NJ1 Laps 244770   Team Bulldog
23 William Irving (4 - Cat3)   Gardiner, NY1 Laps 49241   Favata's TRT Bicycles
24 Andrew Bernstein (5 - Cat3)   Allentown, PA1 Laps 204817   XO Communications p/b CISCO

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Salvitti   San Francisco, CA37:52.0 223464   Caffeinated Cyclist
2 Andrew Webster (1 - Cat3)   Millersville, PA38:06.0 207821   Wooden Wheels Racing
3 Caleb Holmes (2 - Cat3)   Philadelphia, PA38:09.0 322698   Campano HVAC/Breakawaybikes.com
4 Eric Greenberg   Philadelphia, PA38:14.0 345000   Sunnybrook Trek / Limerick Chiropractic
5 Mark D'Avino (3 - Cat3)   Philadelphia, PA38:34.0 312166   Team Yacht Club
6 Darrell Engel (4 - Cat3)   Kutztown, PA38:45.0 10801   Kutztown Cutters
7 Robert Abramo (5 - Cat3)   Ambler, PA38:54.0 288856   HIGHROAD TO HOPE
8 Marc Wolman (6 - Cat3)   Philadelphia, PA39:16.0 244058   CampanoHVAC/Breakawaybikes.com
9 Peter Hinmon (7 - Cat3)   Lambertville, NJ39:29.0 379358   
10 Stephen Saxton (8 - Cat3)   Philadelphia, PA39:48.0 376970   KindHuman Sports / Soigneur
11 Curtis Miller (9 - Cat3)   Wilmington, DE40:06.0 306459   Wooden Wheels
12 Mike Mast (10 - Cat3)   Philadelphia, PA40:11.0 251034   Bicycle Therapy / Melitta
13 Adam McNeill (1 - Cat4)   Emmaus, PA40:19.0 360734   South Mountain Cycles
14 Kyle Centrella   Paoli, PA40:21.0 223455   Bike Line
15 Keith Hatton (11 - Cat3)   Philadelphia, PA40:23.0 278237   Amoroso's Racing Team
16 Marty McKeon (12 - Cat3)   Lancaster, PA40:29.0 179762   Orange Street Velo & Retulfit Studio
17 Aaron Ritz (13 - Cat3)   Philadelphia, PA40:57.0 111264   Breakawaybikes.com-IFRACTAL
18 Andrew Johnson (14 - Cat3)   Parkesburg, PA 163272   Mason Dixon Velo
19 Mateus Kaplan (15 - Cat3)   Philadelphia 374408   Team I
20 Steven Blackman   Pitman, NJ 102952   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
21 Mike Stevens (16 - Cat3)   Valley Forge, PA 248447   Bike Line
22 Glenn Stephenson (2 - Cat4)   Barto, PA41:31.0 365252   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
23 Jonathan Dietz (3 - Cat4)   Ambler, PA41:46.0 379736   Bike Line
24 Robert Furr (17 - Cat3)   Bear, DE 341042   Bike Line
25 Douglas Schiel (4 - Cat4)   York, PA 225984   Mason-Dixon Velo/The Cycle Works
26 Andrew Miller (5 - Cat4)   Exton, PA 366742   Bike Line
27 Roland Ettle (6 - Cat4)   Bethlehem, PA42:27.0 259954   Lamprey Systems
28 David Lambert (7 - Cat4)   Philadelphia, PA42:50.0 284186   QCW/Breakway Cycles
29 Joseph Bacinski (18 - Cat3)   Shippensburg, PA43:07.0 293187   Fast Forward Racing
30 Derek Papastrat (19 - Cat3)   Conshohocken, PA43:50.0 358554   
31 Evans Rohrbaugh (8 - Cat4)   Dallastown, PA44:18.0 141704   The Bike Shak
32 Nicholas Calcagni (20 - Cat3)   Allentown Pa44:46.0 306115   Team Independence
33 Blake Bricker (21 - Cat3)   York, PA45:02.0 4804   Mason Dixon Velo
34 Michael Brenneman (9 - Cat4)   York, PA46:38.0 360991   Keystone Velo Club
35 Anthony So (22 - Cat3)   Philadelphia, PA1 Laps 285872   Bicycle Therapy / Melitta
36 David Mitchell (23 - Cat3)   Oreland, PA1 Laps 79443   Team GPOA
37 Toby Broom   1 Laps   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Mabry   Lebanon, PA32:19.0 257002   Shirk's 10
2 David Lambert   Philadelphia, PA32:26.0 284186   QCW/Breakway Cycles
3 Peter Hall   Hatfield, PA32:27.0 105482   Kapelmuur Independent
4 Richard Henning   Philadelphia, PA32:57.0 317886   Unattached
5 Tony Doll   Dallastown, PA33:07.0 82690   The Bike Shak
6 Alexander Roberts   Lancaster, PA33:37.0 108416   
7 Unknown Rider   33:45.0   
8 Jason Temple   Newark, DE33:55.0 395697   Wooden Wheels Racing
9 Brian Hazenski   Duryea, PA33:56.0 341562   Upstate Velo
10 Gary Rothera   Springfield, PA34:03.0 358586   Rothera Cycling
11 Rob DiSibio   Wilmington, DE34:22.0 364898   Wooden Wheels Racing
12 Unknown Rider   34:28.0   
13 James Kondisko   Auburn, PA34:34.0 388446   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
14 Justin Rogers   Wilmington, DE34:37.0 115280   
15 Mark Dennis   Etters, PA35:02.0 9221   Blue Mountain Velo
16 Hans Mossner   Gilbertsville, PA35:02.0 327130   Bikesport
17 Scott Feather   Emmaus, PA35:06.0 248175   Team Vortex
18 William Weismantel   Mount Joy, PA35:17.0 265165   Mason Dixon Velo/ The Cycle Works
19 Greg Biche   Lansdowne, PA35:19.0 360484   Pokmon are real
20 Keanan Barbour-March   Philadelphia, PA35:25.0 269209   Firehouse Bikes
21 Matt Thomas   New Freedom, PA35:36.0 390252   
22 Unknown Rider   35:43.0   
23 John Ronca   Bethlehem, PA35:48.0 181956   Cutters Bike Shop
24 Adam Ankers   Philadelphia, PA36:23.0 325556   Philadelphia Ciclismo
25 Unknown Rider   36:23.0   
26 Jeremy Haag   York, PA36:25.0 314016   Nuts About Granola/Keystone Velo
27 Adam Burke   Allentown, PA36:33.0 329918   FITNESS CENTRAL
28 Joe Luby   Allentown, PA36:34.0 371399   Fitness Central
29 Brian Capps   36:44.0   
30 Alexander Bloom   Shillington, PA36:59.0 276208   QCW Cycling
31 John Squeri   Lansdale, PA37:13.0 358061   
32 Max Knee   Philadelphia, PA37:15.0 258346   Team Independence p/b phillycyclist.com
33 Ron Kriner   Bethlehem, PA37:17.0 278596   Lamprey Systems/St. Luke's
34 Lou Savastani   Narberth, PA37:18.0 327568   
35 Brandon Miller   Downingtown, PA37:26.0 88256   Miller Boys
36 Damien Dabrowski   Philadelphia37:31.0 391328   Bell's Bike Shop Cycling Team
37 Ian Farrell   Fountain Valley, CA37:34.0 172027   
38 Trevor Snyder   37:38.0   
39 Gary Wilpizeski   Downingtown, PA37:53.0 388433   Sweathogs Racing
40 Sean Rotkiske   Reading38:19.0 358723   CCB Racing
41 Sheldon Horst   Columbia, PA38:20.0 274030   International Christian Cycling Club
42 William Haley   Harrisburg, PA38:30.0 273721   
43 Jeffrey Goelz   Glenside, PA38:42.0 287534   
44 Unknown Rider   38:50.0   
45 Christopher White   Etters 38:59.0 386749   
46 Ethan Townsend   Wilmington, DE39:11.0 168201   C3-Athletes Serving Athletes
47 Nat Amato   Easton, PA39:24.0 392088   Never Again
48 Timothy Day   Philadelphia, PA39:29.0 300936   Kind Human Sports
49 Nathan Gebeau   Yardley, PA39:40.0 385807   
50 Darryl Moser   Barto, PA39:45.0 377545   
51 Michael Hoff   Fairfax, VA39:49.0 386105   
52 Dillon Yoder   40:06.0   
53 William Hines   40:08.0   
54 Aaron Bilenky   Elkins Park, PA40:22.0 389426   
55 Ryan Wikane   Danbury, CT40:24.0 281564   Stage 1/fusionTHINK
56 Wayne Beaver   Reading, PA40:28.0 345316   
57 kenny fetsurka   Philadelphia, PA40:34.0 284022   Sweathogs Racing Team
58 joseph hnatishion   Reading, PA40:55.0 139435   jbmountainbikes.com
59 Bob Joos   41:18.0   
60 Steve Mabry   41:46.0   
61 Chris OBrien   42:33.0   
62 Joel Oberman   Harrisburg, PA 358197   Pedal Pusher bike shop
63 Hans Bakermans   Boiling Springs, PA 2364   Mountain Bikers of Michaux
64 Josh Rittenhouse      Mason Dixon Velo / The Cycle Works
65 Unknown Rider      
66 Unknown Rider      
67 Bob Long      
68 Greg Aulenbach      Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
69 Unknown Rider      
70 Pat Engleman      
71 Unknown Rider      

Men - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kevin fryberger (1 - Cat2)   Devon, PA36:28.0 230428   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
2 Bernhard Resch (2 - Cat2)   Allentown, PA36:34.0 358193   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
3 Joseph Piccillo (3 - Cat2)   Doylestown, PA36:49.0 176980   Evolution Racing
4 Matthew Morrison (1 - Cat3)   Emmaus, PA37:42.0 246153   South Mountain Cycles
5 Jack Drummond (4 - Cat2)   Philadelphia, PA38:00.0 257631   Bicycle Therapy / Melitta
6 Josh West   Allentown, PA38:24.0 217713   b i c y c l e t h e r a p y / PURE FARE
7 Ed Hein (2 - Cat3)   Chalfont, PA38:30.0 15699   Guy's Racing Club
8 Werner Freymann (3 - Cat3)   Flourtown, PA38:37.0 151015   Easy Riders Cycling
9 Daniel RAPP (4 - Cat3)   Dauphin, PA38:56.0 327020   Mountainside/Toasted Head Racing
10 Trevor Williams (5 - Cat2)   Radnor, PA39:12.0 149238   Guy's Racing Club
11 Ryosuke Baba (5 - Cat3)   Philadelphia, PA39:55.0 358798   Sweathogs Racing
12 Chris Samuel (1 - Cat1)   Haddonfield, NJ40:00.0 89168   PSCC-Peddler's Shop Cycling Club
13 Unknown Rider   40:14.0   
14 Pete LoBianco (6 - Cat3)   York, PA40:18.0 306912   Mason Dixon Velo/The Cycle Works
15 Brent Longenecker   Downingtown, PA40:26.0 326932   
16 Joel Cahalan (7 - Cat3)   Stewartstown, PA40:42.0 218803   
17 Darrin Miskiewicz (8 - Cat3)   Springcity, PA41:31.0 305795   Philadelphia Ciclismo
18 Jamie Harris (9 - Cat3)   Linfield, PA41:35.0 268754   Philadelphia Ciclismo
19 James Drasher   Reading, PA41:43.0 361906   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
20 Dennis Angelisanti (1 - Cat4)   Kutztown, PA41:49.0 226514   GS Simmeria
21 Scott Green (10 - Cat3)   New Cumberland, PA42:03.0 327500   Spud Racing
22 Brian Wester (2 - Cat4)   Strafford, PA42:12.0 285234   Philadelphia Ciclismo
23 Alex Roberts (11 - Cat3)   Lancaster, PA42:16.0 108416   SPINTECK CYCLING TEAM
24 Dennis Dischler (12 - Cat3)   Wilmington, DE42:28.0 303082   Wooden Wheels Racing
25 Luke Elroth   43:02.0   
26 Michael Hoffman (13 - Cat3)   Loganville, PA43:06.0 300362   Hup United
27 Shaun Kennedy (14 - Cat3)   Chalfont43:13.0 97090   Guy's Racing Club
28 jude Vilain (15 - Cat3)   Bala Cynwyd, PA43:33.0 290258   Sweathogs Racing
29 Mark Harding (16 - Cat3)   Shillington, PA43:50.0 331432   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
30 Greg Eater (17 - Cat3)   Furlong, PA44:07.0 298859   Evolution Racing
31 Wade Andrews (18 - Cat3)   Ephrata, PA44:22.0 63025   Wissahickon
32 mike yarnall (19 - Cat3)   Boyertown, PA44:33.0 194066   Bikesport
33 Chris Evans (3 - Cat4)   Philadelphia, PA44:35.0 170086   Wissahickon/Engin Cycles
34 Chuck Takacs (20 - Cat3)   Allentown, PA44:53.0 263402   South Mountain Cycles
35 Dave Pryor (21 - Cat3)   Emmaus, PA1 Laps 160517   Kapelmuur Independent
36 Chris Mammarella (4 - Cat4)   Blandon, PA1 Laps 279715   GS Simmeria
37 Christopher Stine (5 - Cat4)   Kingston, PA1 Laps 157255   Cedar Bike
38 Joe Bailey (6 - Cat4)   Reading, PA1 Laps 357653   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
39 Jeffrey Hetrick (22 - Cat3)   Riegelsville, PA1 Laps 248779   Lamprey Systems

Men - Masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Reuther (1 - Cat2)   West Chester, PA38:44.0 47958   BikeLine
2 Jeff Appeltans (1 - Cat1)   Philadelphia, PA38:57.0 1826   Mambo CX/GoCycling
3 Martin Mrugal (2 - Cat2)   West Chester, PA38:58.0 226753   Bike Line
4 Ron Huebner (2 - Cat1)   Seattle, WA39:07.0 145895   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5 Raymond Zeimet (3 - Cat2)   Ewing, NJ39:14.0 39437   Guy's Racing Club
6 Blair Saunders (4 - Cat2)   Newark, DE 69445   Western Howard County Cycling
7 Barry Wahner (5 - Cat2)   Drexel Hill, PA39:50.0 252332   MamboCX/GoCycling/DrWahner.com
8 Kelly Cline (6 - Cat2)   Media, PA40:51.0 145697   Revolution Wheelworks Racing
9 Kevin Saint Clair (7 - Cat2)   Philadelphia, PA41:08.0 92253   Main Line Cycling - Bikyle/Mazur coaching
10 joseph piscitello (1 - Cat3)   Rydal, PA41:11.0 218814   Pa Masters rc.
11 Scott Wilson (2 - Cat3)   Warminster, PA41:14.0 81773   Evolution Racing
12 Kirk Reisinger (8 - Cat2)   Schwenksville, PA41:32.0 29503   Club Wissahickon / Engin Cycles
13 Douglass Gray (3 - Cat3)   Elizabethtown, PA41:33.0 70634   First State Velo Sport
14 Bob Piacine (9 - Cat2)   Sellersville, PA41:56.0 97730   Guys Racing Club
15 Douglas Jones (4 - Cat3)   Fleetwood, PA42:04.0 242793   GS Simmeria
16 David Lowe (5 - Cat3)   Bala Cynwyd, PA42:06.0 212255   Philadelphia Ciclismo
17 Peter Fickinger (6 - Cat3)   Lincoln University, PA42:11.0 264652   Bike Line
18 Mark Bowman (7 - Cat3)   Emmaus, PA42:47.0 4455   South Mountain Cycles
19 Ryan Mitchell (8 - Cat3)   Troy, NY42:53.0 197369   PA Masters RC
20 John Miller   43:00.0   Guys Racing
21 Sean Mooney (1 - Cat4)   Mullica Hill, NJ44:16.0 267476   Viking Yachts / Action Wheels / CC Evesham
22 Jon Schafer (2 - Cat4)   Wynnewood, PA1 Laps 60634   Moots
23 Shawn Carey (3 - Cat4)   West Chester, PA1 Laps 360667   Turks Head Racing
24 Gary Snyder (9 - Cat3)   New Hope, PA1 Laps 270006   Evolution Racing
25 Louis D'Amelio (10 - Cat3)   Newtown, PA 96775   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
26 Matthew Graham (11 - Cat3)   Simsbury, CT1 Laps 299111   3D Racing / Tom's Atlantic Cyclery
27 Joe Favara (12 - Cat3)   Macungie, PA1 Laps 11334   South Mountain Cycles
28 Derick Shoff (4 - Cat4)   Doylestown, PA1 Laps 131180   Cycle Sports
29 David Hudson (10 - Cat2)   Clarksboro, NJ1 Laps 17010   Mambo Kings Racing/D&Q
30 Greg Danielewicz (13 - Cat3)   Bensalem, PA1 Laps 55557   Bike King Racing
31 Richard Leibfried (11 - Cat2)   Chester Sprgs, PA1 Laps 50369   PA Masters RC
32 Andrew di Michele (5 - Cat4)   Media, PA1 Laps 330042   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
33 Thaddeus Newnam (6 - Cat4)   Pottstown, PA1 Laps 252871   Snapple Phoenixville Bike Club
34 T.J. DiTullio (7 - Cat4)   Williamstown, NJ1 Laps 279350   Viking Yachts / Action Wheels / CC Evesham
35 William Haley (8 - Cat4)   Harrisburg, PA1 Laps 273721   
36 Harry Langdon (9 - Cat4)   Downingtown, PA1 Laps 379530   
37 John Dzubinski (14 - Cat3)   Ambler, PA1 Laps 298017   Tri-State Velo
38 Wayne Beaver (10 - Cat4)   Reading, PA1 Laps 345316   
39 BARRY MURRAY (11 - Cat4)   Coatesville, PA1 Laps 303246   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes

Men - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Reynolds (1 - Cat3)   Pipersville, PA43:15.0 124693   Guy's Racing Club
2 John Paproski (1 - Cat2)   North Wales, PA43:52.0 73934   PA Masters RC
3 dennis smith (2 - Cat2)   Newark, DE43:55.0 33112   Bike Line
4 Kevin Breckenmaker (3 - Cat2)   Hershey, PA44:30.0 45117   ERA CYCLING
5 Gary Kralik (2 - Cat3)   Furlong, PA1 Laps 311300   Evolution Racing
6 Richard Ambacher (1 - Cat4)   Pitman, NJ1 Laps 287486   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
7 Bob Scharle (3 - Cat3)   Jamison, PA1 Laps 311699   Evolution Racing
8 Joseph Kenas (4 - Cat3)   Meadowbrook, PA1 Laps 177439   Guy's Racing Club
9 Leo Pizzini (5 - Cat3)   Avondale, PA1 Laps 59912   first state vello sport
10 bob perna (4 - Cat2)   West Chester, PA1 Laps 233751   beans bikes
11 Nunzio DiBiasi (5 - Cat2)   Elizabethtown, PA1 Laps 9413   YBR
12 John Hamilton (6 - Cat3)   Williamsport, PA1 Laps 157136   Mainline Cycling
13 Kevin Tuttle (7 - Cat3)   Jeffersonville, PA1 Laps 115508   Main Line Cycling-BiKyle
14 Joel Oberman (2 - Cat4)   Harrisburg, PA1 Laps 358197   Pedal Pusher bike shop
15 Joseph Hoffman (3 - Cat4)   Crossroads, PA1 Laps 361212   Hoffman Die Cast Technologies Inc.
16 Steve Carman (4 - Cat4)   Phillipsburg, NJ1 laps 63398   Team Cycle Fitters
17 daniel reed (5 - Cat4)   West Grove1 Laps 388066   bikeline race team

Women - Juniors - U19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily White   West Chester, PA 314046   
2 Madison Henry   Broomall, PA 368369   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 katrina dowidchuk (1 - Cat1)   Wilmington, DE31:53.0 147926   Colavita/EspnW NJ
2 Selene Yeager   Emmaus, PA32:21.0 138063   Team CF
3 Heather Heinrich (1 - Cat2)   Wilmington, DE34:21.0 329074   Wooden Wheels Racing
4 Linda Molendyke (1 - Cat3)   Philadelphia, PA34:36.0 327618   Bicycle Therapy / Melitta
5 Lauren Festa (2 - Cat3)   Devon, PA35:08.0 313510   Peanut Butter & Co. Human Zoom
6 Cati Scheifele (3 - Cat3)   West Chester, PA35:28.0 303768   Wooden Wheels
7 Dana McAllister   West Chester, PA35:50.0 326174   Peanut Butter and Co. Human Zoom
8 Maria Gaasche (4 - Cat3)   Audubon Pa.35:56.0 366323   Bike Sport
9 Melanie Glenn   35:57.0   CampanoHVAC/breakawaybikes.com
10 Joanne Abbruzzesi (5 - Cat3)   Kennett Square, PA36:07.0 345398   Chester County Velo
11 Diane Castor-Grim (2 - Cat2)   Boyertown, PA37:06.0 143040   C-3 Twenty 20 Cycling
12 Lisa Most   Philadelphia, PA37:24.0 169580   Wissahickon/Engin Cycles
13 Tammy Ebersole (2 - Cat1)   Warminster, PA37:50.0 10408   Evolution Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 lindsey hinmon (1 - Cat3)   Lambertville, NJ36:20.0 389487   
2 Leslie Conrad   Lambertville, NJ37:39.0 279553   Pure Energy Cycling - Pro Air HFA
3 Shaina Kravitz (1 - Cat4)   Philadelphia, PA37:47.0 390888   
4 Emily Huebner (2 - Cat3)   Seattle, WA37:58.0 388123   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5 Donna Tozer (2 - Cat4)   Haddon Heights, NJ38:03.0 357430   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
6 Tamara Cabalu (3 - Cat3)   Philadelphia, PA38:29.0 198336   CampanoHVAC/BreakawayBikes.com
7 Jennifer Franko Dudek (4 - Cat3)   Lafayette Hill, PA38:47.0 284389   KindHuman Sports
8 Laura Carlson (5 - Cat3)   Trenton, NJ38:49.0 152305   Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
9 katherine russell (6 - Cat3)   Cranbury, NJ39:00.0 242109   Team Somerset
10 Angelia Fick (7 - Cat3)   Philadelphia, PA39:34.0 324832   Bicycle Therapy / Melitta
11 Nicole Sheets (3 - Cat4)   Royersford, PA39:58.0 196245   Bikesport
12 Nancy Thompson (8 - Cat3)   Wilmington, DE40:11.0 378381   Wooden Wheels Racing
13 Jill Morgan (9 - Cat3)   East Norriton, PA40:16.0 122762   Bikesport
14 Emily Dubs   Dover, PA40:23.0 396363   
15 Elisabeth Jones   40:28.0   Wooden Wheels Racing
16 April Nabholz   Felton, PA40:51.0 400293   
17 jayme morris (4 - Cat4)   Philadelphia, PA40:54.0 387642   
18 Eva Van Stratum (5 - Cat4)   Aston, PA1 Laps 235037   Tri-Dawgs
19 Elizabeth Allen (6 - Cat4)   Allentown, PA1 Laps 263137   Saucon Valley Bikes/Weyerbacher
20 Diana RAPP   1 Laps   MyFAM
21 Kera Daily   Harrisburg, PA1 Laps 252896   Mountainside Racing
22 Rachel Manotti   1 Laps   
23 Kaylan Dorsch   1 Laps   
24 Camille Durocher (7 - Cat4)   Philadelphia, PA1 Laps 338084   QCW p/b iFractal
25 Kristen Weir (8 - Cat4)   Pottstown, PA1 Laps 360814   Bikesport
26 lacey kleckner   1 Laps   Team Cat Socks
27 Joanne Abbruzzesi (10 - Cat3)   Kennett Square, PA1 Laps 345398   Chester County Velo
28 Marjorie Sher   1 Laps   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee