Race Results for
Sandpoint Cx (Part of the INWCXS)
Sandpoint, ID
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TJ Anderson   Moscow, ID 324292  566 University of Idaho
2 Ryan Bibko   Kent, WA 215821  313 WSU
3 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119  1052 University of Idaho
4 Nick Stroud   Boise Idaho 390786  2020 University of Idaho
5 Ryne Christen   Oregon Il 361087  2115 University of Idaho

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Milbrath   Postfalls, ID 286741  1467 Vertical Earth
2 Alejandro Kopczynski     2031 
3 Nathan Limbaugh   Pasco, WA 330098  1475 Chinook Cycling
4 Conner Milbrath   Post Falls, ID 326584  1465 Vertical Earth
5 Max Poole     2026 
DNF Lenny O'Riley     2024 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623  208 Vertical Earth
2 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  557 Palouse Bicycle Racing
3 Eric Kopczynski   Asotin, WA 166685  2030 Cyclocrossracing.com
4 Steve Meyer   Sandpoint, ID 390693  1470 TB 24/7
5 Jeffrey Larson   Coeur D'alene, ID 145854  2030 Vertical Earth
6 Charles Mortensen   Sandpoint, ID 206987  1476 unattached
7 Sean Mirus     2007 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Milbrath   Post Falls, ID 387730  1466 Vertical Earth

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676  315 Team W.A.R.
2 John Limbaugh   Pasco, WA 106281  209 Chinook Cycling
3 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016  1260 Two Wheeler/ Specialized
4 Randy Opp   Coeur D Alene, ID 285864  1036 Vertical Earth
5 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729  544 Spokane Rocket Velo
6 Garth Billstin   Sammamish, WA 3697  2045 JL Velo
7 James Barton   Cocolalla, ID 179418  1074 unattached
8 Marty Anderson     2060 
9 Daniel Gillespie   Spokane, WA 265267  1083 Spokane Rocket Velo
10 Clifford Kiracofe   Hayden, ID 100833  2037 Two Wheeler Dealer
10 Kelly Milbrath   Post Falls, ID 326248  1464 Vertical Earth
12 Brad Epker     2035 
13 Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941  542 Spokane Rocket Velo
14 Colin Cox   Sandpoint, ID 7977  1075 Dirt Chicken
DNF Scott Krallman   Post Falls, ID 189533  1069 unattached
DNF Matt Larsen   Spokane, WA 101307  561 Emde Sports/ MLW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Morra   Moscow, ID 25110  961 Palouse Bicycle Racing
2 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615  559 Vertical Earth
3 Timothy Orton   Boulder 69384  2003 
4 Pat Kautzman   Spokane, WA 79761  1090 River City Red
5 Eric Kopczynski   Asotin, WA 166685  2030 
6 Jeff Larson   Coeur D'alene, ID 145854  2022 Vertical Earth
7 Peter Emsky   Fall City, WA 128596  1173 Cucina Fresca
8 Charles Mortensen   Sandpoint, ID 206987  1476 unattached
9 Tim Crum   Spokane, WA 94190  1048 Bicycle Butler
10 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690  1001 Vertical Earth
11 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418  991 River City Red
12 Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619  1080 Vicious Cycle
13 Andrew Worlock   Spokane, WA 38971  564 Emde Sports
14 Hank Greer   Spokane, WA 360201  1064 Team Double Check
15 Tony Brown   Spokane, WA 250220  1436 Spokane Rocket Velo
16 Rick Evans     2082 Evans Bro
17 Bruce Treios     2015 Sports Plus
18 Alan Millar     2062 
19 Joel Fields   Veradale, WA 360978  1460 unattached
20 Tom Letorneau     2034 
DNF Steve Meyer   Sandpoint, ID 390693  1470 24/7 Autism

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Eggleston   Hayden, ID 56089  555 4th Street
2 David Mahelona   Spokane, WA 212638   Emde Sports
3 Brian Gavin   Spokane, WA 212931  1035 Emde Sports
4 Tony Brittain   Spokane, WA 302611  1065 Wheatland Wheelers

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Pinto (1 - Cat2)   Moscow, ID 58106  211 Palouse Bicycle Racing
2 Mike Gaertner (1 - Cat1)   Coeur D Alene, ID 12623  208 Vertical Earth
3 Cameron York (2 - Cat2)   Colbert, WA 148725  480 Two Wheeler
4 Michael Emde (2 - Cat1)   Spokane, WA 109163  42 Emde Sports/ Fitness Fanatics

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628  538 Audi
2 Matt Larsen   Spokane, WA 101307  651 Emde Sports/ MLW
3 Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID 34700  562 Vertical Earth
4 Andrew McNett   Seattle, WA 203892  2046 JL Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Yates   Coeur D Alene, ID 99753  1439 Two Wheeler/ Specialized
2 Tom Ryse   Spokane, WA 388148  1463 Two Wheeler/ Specialized
3 Justin Jensen   Sandpoint Idaho 388159  1067 Mountain View
4 Jason Oestreicher   Spokane , WA 339936  673 The Bike Hub
5 Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481  1044 Bike Hub
6 Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243  1085 The Bike Hub
7 Nigel Davies   Spokane  360719  1422 Emde Sports/ Fitness Fanatics
8 Matt Gillis     2074 
9 Andy Lukes   Spokane, WA 367893  1370 River City Red
10 Brian Johnson   Liberty Lake, WA 307306  1057 Forza Veloce
11 Troy Blood   Hayden Lake, ID 295648  2073 Vertical Earth
12 Scott Knapp   Oregon, WI 230549  2024 Mt. View Cyclery
14 David Brown     1078 Vicious Cycle
15 Todd Conley   Spokane, WA 94192  1081 Team W.A.R.
16 Dru McMackin   Soap Lake, WA 359451  2061 Vicious Cycle
17 Matt Cusack   Spokane, WA 368185  1318 The Bike Hub
18 Jason DeVoir   Dayton, WA 360250  748 Allegro Cyclery
19 Nate Stephan     2081 Vicious Cycle
20 Greg Smith     2026 Sports Plus
21 Alex Vastlyev     2034 
22 Jarred Yost     2066 
23 David Parkins     2056 Greasy Fingers/ Joels Mexican Food
DNF Vince Poff     2029 unattached

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andi Oden   Moscow, ID 340446  2058 University of Idaho
2 Sierra Reid   Portland, OR 220306  152 Gonzaga

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sierra Kozak     2068 CyckeMetrix
2 Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445  375 Palouse Bicycle Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Gaertner   Coeur D Alene, ID 22279  51 Motofish Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Pollard   Moscow 390832  101 Palouse Bicycle Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Reid   Portland, OR 42977   Team Rose City
2 Julie Meyer   Sandpoint, ID 198271  2082 Team 7B
3 Arlene Cook     374 Team 7B
4 Alison Boggs     2002 
5 Debra Creamer   Hayden, ID 302265  366 Two Wheeler

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Stredwick (1 - Cat3)   Coeur D' Alene, ID 261253  1087 Team Rep
2 Jessica Daugharty-Sterner (2 - Cat3)   Coeur D Alene, ID 337468  149 Team Rep
3 Allison Beall (1 - Cat1)   Spokane, WA 72485  37 Team Rep

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Gray   Seattle, WA 377586  351 Zuster Cycling
2 Steph Sammons   Liberty Lake, WA 332802  358 Zuster Cycling
3 Julie Kelsey   Spokane, WA 207048  355 Zuster Cycling
4 Bryn Ballenotr ?     2059 
5 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360316  335 Allegro Cyclery
6 Susie Kubiak     2058 
7 Heidi Henneberg   Coeur D Alene, ID 390058  2029 
DNF Erin Morra   Emmett 381503  373 University of Idaho

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaCUORESpyUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee