Race Results for
Backyard CX
Bargersville, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CODY WOODS   Indianapolis, IN42:22.4 256120   Team Upland p/b Sustainable Cycling
2 DUSTIN JONES   Indianapolis, IN42:33.8 276412   Team Indiebike
3 CAMERON ASHBROOK   Evansville, IN42:35.6 303363   Dan's Competition Factory Racing
4 JUSTIN SORBER   Lafayette, IN43:06.8 306060   
5 DAVID MORSE   Des Moines, IA43:32.0 215016   
6 BENJAMIN WEBER   Indianapolis, IN43:55.3 344124   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
7 VANCE FLETCHER   Chariton44:57.2 278921   ISCorp Cycling Team
8 ERIK ALBERS   Indianapolis, IN45:21.6 330184   Speedway Wheelmen
9 MICHAEL KEPPLER   Indianapolis, IN45:54.6 195291   Speedway Wheelmen
10 JAY BRANT   Indianapolis, IN46:09.8 330608   Team Indiebike
11 MATT GITTINGS   Indianapolis, IN46:20.3 359006   
12 MIKE MINICHIELLO   Westfield, IN46:34.6 332444   Team Nebo Ridge
13 Matthew Hohn   Carmel, IN46:40.4 307977   
14 JOHN HOOPINGARNER   Roseville, MI47:21.5 364732   
15 DONALD WILLIAMS   Indianapolis, IN47:29.3 361151   
16 ANDY PASKINS   Carmel, IN48:35.3 137920   
17 RYAN TRAGESSER   Fishers, IN48:38.7 278631   
20 WILLIAM SORG   Bloomington, IN49:36.2 272073   DRT Racing
24 Chad Nay   Carmel, IN44:23.8 282137   
DNS Rich Smott   Westchester, IL41631   

Men - CAT 1/2/3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC ANDERSON   Indianapolis, IN01:00.0 42611   Zipp Factory Team
2 Douglas Ansel (1 - Cat2)   South Bend, IN01:30.8 213223   Team Upland p/b Sustainable Cycling
3 CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN02:34.3 292101   Team Upland p/b Sustainable Cycling
4 ANTHONY DUST   Edwardsville, IL03:11.2 189613   Dogfish Racing Team
5 SCOTT BAUMER (2 - Cat2)   Indianapolis, IN03:51.0 353428   Team Indiebike
6 DAVID YOHE (3 - Cat2)   Indianapolis, IN04:56.4 290032   Spin
7 RYAN HUBBS (4 - Cat2)   Bargersville , IN05:09.1 343562   Speedway Wheelmen
8 Kyle Perry (5 - Cat2)   Indianapolis, IN06:16.5 240005   Team Upland p/b Sustainable Cycling
9 FREDERICK ROSE   Bloomington, IN06:43.2 30553   BikeReg.com Cycling Club
10 MIKE HEMELGARN (1 - Cat3)   Avon, IN07:21.8 262921   DRT Racing
11 Donald Galligher   Bloomington, IN08:19.5 180004   Don Galligher-DRT Consulting
12 WILLIAM SHERMAN   Indianapolis, IN01:38.7 134321   
13 john schmitz (2 - Cat3)   Bargersville, IN48:09.0 315756   
DNF CORY SWIHART (Cat2)   Indianapolis, IN25:27.9 277488   Team Indiebike
DNF JOEY IULIANO (Cat3)   Muleshoe Tx39:28.2 237283   Purdue University

Men - CAT 1-2-3 - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD ANDERSEN   Fort Wayne, IN41:27.5 1584   Men of Steel Racing
2 DAVE MCCOMB   Yoder, IN42:04.6 172316   Men of Steel Racing
3 Jeffrey Schepper   Greenwood, IN42:40.9 311601   Speedway Wheelmen
4 GEOFF CHANDLER   Indianapolis42:48.7 365647   Speedway Wheelmen
5 JOHN SCHMITZ   Bargersville, IN42:53.2 315756   Team Indiebike
6 WILLIAM HALLBERG   Indianapolis, IN43:22.5 312998   Team Nebo Ridge
7 BRADLEY HAYES   Brazil, IN43:32.3 333804   J's Bikes/IHOP
8 JOHN WISCHMEIER   Columbus, IN43:36.5 286402   DRT Racing
9 SCOTT BOND   Greenfield, IN44:08.0 190551   Speedway Wheelmen
10 GREG BAUER   Muncie, IN44:08.1 310092   
11 Tim ODonnell   Indianapolis, IN45:35.6 205702   
12 James Foster   Indianapolis, IN45:54.6 305928   
13 DAVID LEWIS   Huntertown, IN45:59.6 200944   Ft. Wayne Outfitters
14 MIKE JOHNSON   Pendleton, IN45:59.9 264914   
15 MICHAEL HENRY   Zionsville, IN46:10.0 361289   
16 JOSEPH HATLEY   Indianapolis, IN46:39.1 88011   
17 CRAIG REYNOLDS   Terre Haute, IN47:04.7 274621   J's Bikes/IHOP
18 SCOTT PERRY   Indianapolis, IN49:50.3 208296   Speedway Wheelmen
19 FRANK TROIANO   Fishers, IN50:13.5 206824   
20 CHAD NAY   Carmel, IN50:30.6 282137   
21 Brent Vanlandingham   Terre Haute, IN43:24.0 192194   J's Bikes/IHOP
DNS CHARLES SOUTH   Fort Wayne, IN33532   Men of Steel Racing
DNS JIM CREAMER   Carmel, IN306875   Team Nebo Ridge

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAREK HAYES   Brazil In30:05.3 386461   J's Bikes/IHOP
2 WILL JOHNSON   Pendleton, IN30:23.1 341996   
3 JACK KOVACH   Indianapolis, IN35:06.9 388973   
DNS ELIJAH STANDERS     

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSIAH LONGENECKER   Angola, IN27:48.5 353804   
2 PALMER SCHMITZ   Bargersville, IN30:18.7 319856   Team Indiebike

Men - Cat 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MILLER   Columbus Oh42:38.3 303484   Team Six One Four
2 CORBIN SCHMITZ   Bargersville, IN43:05.4 319856   Team Indiebike
3 JOE LAUX   Indianapolis, IN43:20.1 308730   
4 PATRICK HIRSCHFELD   Indianapolis, IN43:36.3 373456   Team Indiebike
5 SCOTT BRENTON   Indianapolis, IN43:42.9 351196   
6 WILL MCDERMOTT   Floyds Knobs, IN45:01.9 296146   
7 JUSTIN YODER   Indianapolis, IN45:41.7 288502   Team Indiebike
8 MARC JOHNSON   Indianapolis, IN45:55.5 344334   Team Indiebike
9 JIM JENSEN   Indianapolis, IN46:11.6 387449   
10 JOSIAH LONGENECKER   Angola, IN46:21.2 353804   
11 MILES JOHNSON   Indianapolis, IN46:31.9 317598   Team Indiebike
12 SCOTT HELVIE   Noblesville, IN46:34.0 152565   Bissell-ABG-NUVO
13 Chad Murphy   Fort Wayne, IN46:34.6 83066   
14 MATTHEW ALLEN   Lafayette, IN46:59.7 297739   Purdue University
15 BOB COCHRANE   Indianapolis, IN47:21.0 356866   Team Indiebike
16 DANIEL BARTHOLOMEW   Greenwood, IN47:31.1 272494   Speedway Wheelmen
17 AARON HEGERT   Bloomington, IN47:32.7 298790   
18 JEFF SMART   Indianapolis, IN48:02.8 350026   
19 KORY GEORGE   Richmond, IN48:08.8 387046   
20 JOHN WHEELER   Carmel, IN48:51.6 206716   
21 MATT ROUSE   Fishers, IN49:04.6 141871   
22 KARL HALL   Indianapolis, IN49:16.6 258656   
23 JOHN PAUL   Greencastle In49:24.6 364662   
24 ROBERT ANNIS   Indianapolis, IN49:34.4 331390   Team Nebo Ridge
25 TOM ELLIOTT   Carmel, IN49:34.8 345524   
26 BEN METZGER   Fort Lauderdale , FL50:08.3 266233   Team Plan C
27 TOM PEEK   Anderson, IN50:29.4 91366   Speedway Wheelmen
28 TOM STANDERS   Greencastle, IN50:54.8 201563   J's Bikes/IHOP
29 Norman Gwaltney   Indianapolis, IN50:59.5 60099   
30 FRED IVERSEN   Carmel 51:14.8 366391   
31 DAVID THARP   Cicero, IN51:31.7 284848   Team Nebo Ridge
32 CARY SMITH   Indianapolis, IN51:42.2 33064   
33 JOHN CONANT   Indianapolis51:56.1 389918   
34 John Porter   Westfield51:58.6 389740   
35 DAVE GARRIOTT   Indianapolis, IN52:12.2 359215   
36 ANDREW SLIGHTOM   Indianapolis, IN52:22.5 224804   
37 BRENT KINGEN   Greenwood, IN52:22.7 343028   
38 RYAN ELPERS   Indianapolis, IN52:56.6 277704   
39 JOHN GARDNER   Terre Haute, IN52:57.3 360366   J's Bikes/IHOP
40 BRANTLEY BERRY   Richmond, IN53:19.4 360870   
41 Eric Lewis   Indianapolis, IN42:57.3 163589   
42 Jonathan Edwards   Buffton, OH44:36.9 123539   
43 Dan Ramsey   Cincinnati, OH44:41.4 260179   
44 EDWARD FUJAWA   44:44.6   
45 GAVIN SHIPLEY   Indianapolis, IN45:10.4 283091   Bicycle Outfitters Indy
46 CASEY ATCHLEY   Indianapolis, IN45:10.5 341202   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
47 MIKE PIKE   Indianapolis45:29.0 383188   
48 KEVIN WILSON   Indianapolis, IN45:34.8 200173   Heroes Foundation Cycling Club
49 BRENT HOUK   Indianapolis, IN45:50.1 384444   Bicycle Outfitters Indy
50 JEFF RYAN   Indianapolis, IN47:04.8 192058   Blue Ridge Design Cycling Team
51 Joseph McGuire   Carmel, IN48:26.4 162605   Team Nebo Ridge
52 Chad Kauffman   Millersburg, IN48:36.7 378870   
53 MICHAEL CORBY   49:22.8   
54 JEREMY CRUMBAUGH   Fishers, IN52:00.6 280757   Speedway Wheelmen
55 Ralph Pratt III   Batesville, IN52:01.3 214025   Team Indiebike
56 NATE LAKE   52:23.2   
57 JERRY RUSIN   Carmel, IN53:56.3 340260   Team Nebo Ridge
58 CHAD SOMMERVILLE   54:01.9   
59 WILLIAM BRADLEY   54:30.1   
60 Levi Jamison   Indianapolis, IN43:13.9 390769   
61 JIM PIKE   Indianapolis, IN10:15.9 386595   
62 TIMOTHY WOZNIAK   Brownsburg, IN273382   Speedway Wheelmen
DNF RYAN SHARPE   Carmel, IN323282   

Women - CAT 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WHITNEY BURDZILAUSKAS   Indianapolis, IN28:32.2 250974   Team Nebo Ridge
2 CHRISTINA PAUL   Greencastle, IN30:17.8 364661   
3 ELAINE REED   Greenwood, IN31:03.0 380945   
4 JANET SHERMAN   Indianapolis, IN31:51.5 312884   
DNF ANDREA FLANAGAN   25:24.7   

Women - CAT 1/2/3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
18 SARAH FREDRICKSON (1 - Cat2)   Bloomington, IN49:07.6 217611   Speedway Wheelmen
19 Janelle Renschler (2 - Cat2)   Indianapolis, IN49:27.8 261856   Speedway Wheelmen
21 SIERRA SIEBENLIST   Indianapolis, IN49:55.8 166038   Team Indiebike
22 NICOLE BOREM   Warsaw, IN52:23.5 184390   Don Walker Cycles Racing
23 ELIZABETH MARTIN (1 - Cat3)   Des Moines, IA44:00.3 290104   Team Indiebike
25 VALARIE GOSSAGE (2 - Cat3)   Shelbyville, IN44:37.9 298474   Speedway Wheelmen
26 LINDSAY RODKEY (3 - Cat3)   Bloomington, IN51:07.3 242247   Speedway Wheelmen
DNF REBECCA ZINK (Cat3)   Indianapolis, IN12:14.3 278382   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee