Race Results for
Wigwam MTB Challenge- WORS 2012 #12
Sheyboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/14/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:44:40.4 183112  355 Competitive cyclist / 616 fabr
2 Mark Lalonde   Madison, WI1:47:36.4 226412  65 Lalonde Bros-Twin Six
3 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:48:49.0 214936  Vision/Wheel &Sprocket
4 Darrin Braun   Waukesha, WI1:49:56.6 285001  Adventure 212/Specialized
5 Mike Phillips   Chicago, IL1:50:29.3 84647  Adventure212/Specialized
6 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:50:48.8 293999  Culvers p/b Meyer Family Visio
7 Justin Piontek   Madison, WI1:51:58.6 297073  31 The Bike Hub/Specialized
8 Chris Peariso   Amherst, WI1:53:11.3 139566  25 Adventure212/Specialized
9 Greg Krieger   Fort Collins , CO1:58:09.5 255039  356 Eriksen Cycles
10 Scott Cole   Stevens Point, WI2:03:13.7 7340  30 Adventure 212/Specialized
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI0:00:00.0 145071  Rolf Prima / Giant

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Arlen   Wausau, WI1:20:59.7 368031  119 Safe Wheels MTB Racing
2 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:26:38.2 350022  101 
3 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:26:58.0 259591  105 Expo
4 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:29:02.7 293057  104 Wheel and Sprocket
5 Myles Beach   Larsen, WI2:14:45.6 208348  34 Adventure 212/Specialized
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI0:00:00.0 296192  107 POLSKA / RMC /T6

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Maloney   Milwaukee2:01:44.4 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon
2 Tyler Jenema   Marquette, MI2:02:26.5 241103  20 Kuhl Racingtain
3 Carlos Haeckel   Madison, WI2:06:45.6 227622  77 Alterra Coffee/W85
4 Michael Dutczak   Crete, IL2:33:57.7 200766  47 South Chicago Wheelman
DNF Cameron Schave   Fond Du Lac, WI0:00:00.0 297078  40 Eriksen cycles
DNF Matt Gehling   Madison, WI0:00:00.0 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
DNF Justin Michels   Neenah, WI0:00:00.0 312324  357 Gear'n Up

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Olson   Rochester, MN1:55:42.0 264356  83 Muddy Cup
2 Brian Heifner   Madison, WI2:03:01.8 176155  42 Magnus
3 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:03:10.4 261138  354 conti
4 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:05:54.0 311654  21 Sprocketz
5 Dan Schaefer   Adell, WI2:14:32.6 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
6 Michael Humpal   Mundelein, IL2:16:39.7 189221  67 Specialized
7 Tim Scanley   Milwaukee, WI2:28:54.1 291820  58 Alterra Coffee
DNF Gabriel Ion   Spring Grove, IL0:00:00.0 317100  60 Treadhead Cycling
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI0:00:00.0 257462  46 Team WORS
DNF Bryan Frazier   Cottage Grove, WI0:00:00.0 293537  76 Baraboo Sharks
DNF Luke Batchelor-Clark   Madison, WI0:00:00.0 93290  32 Magnus
DNF Karl Tillman   La Crosse, WI0:00:00.0 294041  14 Team 360 / LAXVelo

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL1:57:06.6 193027  100 Treadhead Cycling
2 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:57:38.9 227406  28 Adventure212/Specialized
3 John Wypiszinski   Appleton, WI2:17:32.0 211571  43 Titletown Flyers
4 Bill Nigh   West Bend, WI2:23:19.0 197745  48 Team Pedal Moraine
DNF Jw Miller   Madison, WI0:00:00.0 233978  99 
DNF Mark Cole   Stevens Point, WI0:00:00.0 104782  26 Adventure212/Specialized
DNF Steve Schafer   Barrington, IL0:00:00.0 309583  51 
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL0:00:00.0 194466  50 Muddy Cup Racing
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI0:00:00.0 166066  17 Team Pedal Moraine

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL2:08:47.1 259398  23 EXPO

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Holcomb (1 - Cat2)   Plymouth, WI1:38:53.9 235797  1806 Bikes Ltd/Scenic Concepts
2 Marcus Steele (2 - Cat2)   De Pere, WI1:43:15.1 342514  1846 Titletown Flyers
3 Brian Benson (3 - Cat2)   La Crosse, WI2:02:06.0 240054  1803 Bikes Ltd/Scenic Concepts
4 Warren Heise (4 - Cat2)   Hartland, WI1:37:24.5 186878  2876 MercyHill.org
5 Darrin Kolka   1:38:05.5  2818 Tha DSC
6 Gerald Sorce (5 - Cat2)   Hartford Wi1:41:41.7 375114  2806 2DSShape Shifters
7 Garrison Gless   1:45:28.3  2810 2DSS
8 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:52:33.6 374749  2874 Design Concepts / Dekorra
9 Peter Walton   1:53:38.6  2877 Team Suds
10 Todd Nutter (6 - Cat2)   Milwaukee, WI2:01:49.0 342136  2801 Eriksen Cycles
11 Chad Hoppe   2:03:55.0  2816 Fond du Lac Cyclery
12 Patton Neuser   Green Bay Wi2:04:23.9 379195  2822 Titletown Flyers
DNF Kenny Dretzka   Mukwonago, WI0:00:00.0 371040  2820 Team Cyclopath
DNF Randy Jennings   Milwaukeebrown Deer, WI0:00:00.0 345910  2875 Team Extreme
DNF Dale Crowell (Cat2)   Eau Claire, WI0:00:00.0 375876  2802 
DNF Dave Lunz   0:00:00.0  2878 fat-bike.com
DNF Aaron Fleming (Cat2)   Rockford, IL0:00:00.0 210500  2804 First Supply
DNF Matthew Lanser   0:00:00.0  2812 Titletown Flyers

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Melton (1 - Cat2)   Belvidere, IL1:22:27.3 347454  1905 Kegels
2 Zach Giffey   Sheboygan Falls, WI1:27:29.9 389162  1971 
3 Steve Forss (1 - Cat1)   Rockford, IL1:31:05.5 80530  1907 Kegels
4 Douglas House   Dove Canyon, CA1:33:12.0 224106  1972 Velosport Racing
5 Jesse Jaehnig (2 - Cat2)   Cleveland, WI1:45:08.7 297773  1902 Bikes Limited
6 Steve Davidson (3 - Cat2)   De Pere, WI2:00:30.9 294363  1914 Titletown Flyers
7 John Grosz (4 - Cat2)   Fond Du Lac, WI1:27:02.3 350930  2917 Waupun Road Warriors
8 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI1:28:38.8 343722  2916 Team Pedal Moraine
9 Loren Darling (5 - Cat2)   Vernon Hills1:34:17.1 367616  2908 Activator Cycle
10 Rob Hofmann   Brookfield, WI1:35:43.8 296144  2919 Team Extreme
11 Andy Trewyn   Waupun, WI1:38:04.4 360078  2913 Waupun Road Warriors
DNF Mark Cheyne   Madison, WI0:00:00.0 351538  2914 Muddy Cup
DNF Wade Flisram (Cat2)   Onalaska, WI0:00:00.0 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
DNF Christopher McArdle (Cat2)   Greendale, WI0:00:00.0 356852  2907 Alterra CoffeeMTB Race Team
DNF Dave McCloud   Madison, WI0:00:00.0 239833  2904 Chain Smokers
DNF Joshua Blum (Cat2)   La Crosse, WI0:00:00.0 3998  1910 Team 360 / Mt Borah

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Kytta   Negaunee, MI1:17:36.1 379532  2157 Culvers PB Meyer
2 Payson Partridge   1:21:36.0  2397 
3 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:26:22.5 318684  2104 
4 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI1:27:19.2 377766  2171 
5 Nolan Steig   Janesville, WI1:31:00.0 344958  2173 JVC/ Michaels Cycle
6 Reed Griffiths   1:52:20.9  2418 Team Activator
DNF Connor McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350036  2222 
DNF Mitchell Bratz   Schofield, WI0:00:00.0 377705  2071 
DNF Brandon Posewitz   Sheboygan, WI0:00:00.0 282495  1551 Sheboygan Bicycle Co

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sherven   1:28:59.3  1042 Bikes Limited Senic Outlook
2 Cody McGrath   Negaunee, MI1:48:15.8 395544  1552 Culver's Racing
3 Chris Harrison   Green Bay, WI2:04:55.2 296466  1052 Eriksen Cycles
4 David Carew   San Diego, CA1:22:00.7 68198  2138 UW-Stout Cycling Club
5 Joshua Mucinski   1:26:11.4  2400 
6 Cory Marty   Plover, WI1:27:51.5 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
7 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:28:54.0 401250  2182 Team AttakTiks
8 Kagen Mantz   Mequon, WI1:28:59.7 263317  2407 Extreme Ski and Bike
9 Josh Rupnow   1:37:45.3  2195 Team Extreme
10 Brent Williams   1:46:00.1  2395 Diablo Cycling
11 Adam Zeller   Sheboygan, WI1:46:00.3 180899  2411 
DNF Quinn Dombrowski   0:00:00.0  2426 
DNF Alex Christiansen   Olympia, WA0:00:00.0 128504  2417 
DNF Anthony Hoak   0:00:00.0  2401 
DNF Jordan Boyea   Wausau, WI0:00:00.0 380303  2081 Sprocketz

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Russ   Madison, WI1:26:44.8 358927  1074 
2 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:30:16.5 302088  1029 Team Pedal Moraine
3 Cory Samz   Madison Wi1:30:21.3 384848  1053 Heavy Pedal
4 Joshua Meyer   Lincoln, NE1:31:45.7 24201  1076 Heavy Pedal Velo Club
5 Tony Wagner   West Bend, WI1:36:49.4 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
6 Mitchell Dreher   1:22:16.6  2415 Team Pedal Moraine
7 Charles Girkins   1:23:29.5  2413 Wadez Bike Shop
8 Martin Reza   1:26:17.5  2149 
9 Patrick Blakeslee   1:26:20.5  2084 
10 Anthony Van Asten   1:26:24.3  2398 
11 Brian Paterson   Lakemoor1:30:18.7 397513  2200 Team AttakTiks
12 Zeke Dombrowski   1:33:06.4  2427 
DNF Andrew Richter   0:00:00.0  2105 
DNF Matthew Plummer   0:00:00.0  2015 JVC/Michaels Cycles
DNF Joseph Valen   0:00:00.0  2010 =w=
DNF Peter Coenen   0:00:00.0  1550 Northstar Endurance
DNF Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI0:00:00.0 274788  1013 Wheel & Sprocket/SixFifty
DNF Jonathan Krieg   0:00:00.0  2421 Iron Taint

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Schreiber   Theresa, WI1:28:06.6 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
2 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:35:36.0 376571  1082 Element Mobile
3 Eric Grissom   Greenville, WI1:36:05.9 348852  1033 
4 Jason Gibson   1:38:38.7  1555 Gear N Up
5 Jeremy Ostrowski   Elgin, IL1:18:44.0 350446  2092 Area 51
6 Steve Reichel   1:21:42.5  2402 All Spoked Up
7 William Ringeoldus   1:28:08.5  2410 
8 Jamie Prange   1:29:39.0  2141 Fly'in Bry'in
9 Erik Backhaus   1:30:12.5  2033 Eriksen Cycles
10 Joshua Wood   Rockford, IL1:30:30.9 366280  2052 First Supply
11 Jason Zellner   1:30:39.1  2422 
12 Steve Ericksen   1:33:04.2  2409 
13 Joe Vanderpuy   1:35:38.6  2036 team cthulu
DNF Neil Zacharek   0:00:00.0  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts
DNF Matthew Tucker   0:00:00.0  2389 2 Rivers Racing
DNF Matthew Kerr   Melbourne, FL0:00:00.0 275282  2388 
DNF Elginn Cordes   Dakota, MN0:00:00.0 357632  2129 667 Industries
DNF Josh Zalewski   0:00:00.0  2051 First Supply
DNF Justin Schroeter   Hartford, WI0:00:00.0 374924  2050 team pedal moraine
DNF Mike Roethel   Oostburg, WI0:00:00.0 375109  2038 Sheboygan Bicycle Company
DNF Mike Williams   Roscoe, IL0:00:00.0 374728  2027 First Supply
DNF Josh Giffey   0:00:00.0  2420 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Richmond   Manitowoc1:32:54.8 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
2 Brett May   Geneva, IL1:34:12.5 378689  1012 Team All Spoked Up
3 Nathan Tock   La Crosse, WI1:41:19.5 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra
4 Martin Tank II   Oconomowoc, WI1:42:56.3 313440  1040 Wheel & Sprocket / Vision
5 Krystian Pac   Chicago, IL1:47:11.6 149853  1078 RBIKES.COM
6 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:21:45.1 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
7 Ben Leach   La Crosse, WI1:23:19.1 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
8 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:24:23.3 338872  2002 Ionic Cycling
9 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:26:11.1 345440  2006 Safe Wheels MTB Racing Team
10 Jason Mork   1:28:46.7  2025 Point Pursuit
11 Ken Bozych   1:29:44.2  2391 Tortuga Tostadas
12 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:30:44.2 339424  2031 2 Rivers Racing
13 Nicholas Armstrong   1:30:51.7  2083 Alterra MTBn Bike Team
14 Brian Doherty   1:31:51.8  2424 
15 Michael Gordon   Highland Park, IL1:33:32.1 350616  2108 Alberto's
16 Chad Wilson   1:37:13.4  2431 fat-bike.com
17 Michael Block   1:39:52.5  2390 
18 Ron Odekirk   1:40:46.5  2423 Redline Tri club
DNF Adam Handt   Machesney Park, IL0:00:00.0 365790  2117 First Supply
DNF Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI0:00:00.0 293518  1025 Treadhead Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Ruesch   Medford, WI1:26:05.2 319028  1017 RMC
2 Dave Blanke   N. Barrington, IL1:33:36.3 310413  1041 The Bike Connection
3 Chris Fellows   Genoa, IL1:34:04.3 280824  1001 Team WORS
4 Gary Ehrike   Marathon, WI1:36:06.9 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
5 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL1:42:31.2 191741  1070 XXX Racing AthletiCo
6 Roy Bailey   1:27:11.3  2405 Dekorra DesignConcept
7 Jonathan Nehring   1:27:21.5  2425 Peddle Morraine
8 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:29:05.3 342844  2032 owtlaw racing
9 Ruben Valdez   1:30:30.9  2408 
10 Brian Coppock   Green Bay, WI1:33:22.3 348282  2144 Titletown Flyers
11 Jason Ecclestone   1:35:38.9  2394 
12 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:37:51.6 311890  2018 Team Pedal Moraine
13 Dain Trittau   1:40:46.1  2403 Area 51
14 Troy Olm   Madison, WI1:50:45.9 297065  2131 Chainsmokers
15 Scott Graff   1:58:16.1  2428 
DNF Mark Clinton   Havertown, PA0:00:00.0 213336  2416 Attitude Sports
DNF Randy Snyder   Dixon, IL0:00:00.0 126893  2030 
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL0:00:00.0 246726  1084 Sprin Dr CycleWerks
DNF Jason White   0:00:00.0  2399 
DNF Brendan George   Deerfield, IL0:00:00.0 73524  2165 Alberto's
DNF Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL0:00:00.0 296158  1026 Michael's Cycles/JVC

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Naef   Green Bay, WI1:28:27.1 304889  1002 Titletown Flyers
2 Christopher Berge   Madison, WI1:29:23.7 280201  1022 Magnus
3 Mike Daish   Chicago, IL1:31:58.5 375452  1007 
4 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:34:46.7 210815  1111 Team Pedal Moraine / Hammer Nu
5 Matt Dale   Saint Louis, MO1:44:00.7 383564  1057 Eriksen Cycles
6 Mark Adams   1:17:06.3  2135 Chainsmokers
7 Scott Nyland   Madison, WI1:19:39.1 351518  2111 Magnus
8 Jody Arlen   Wausau, WI1:25:55.3 367674  2054 Safe Wheels MTB Race Team
9 Clive Warren   Saint Charles, IL1:26:19.8 333314  2009 Safe Wheels MTB Racing
10 Dave Reich   Pine River, WI1:29:29.3 292243  2075 Team Extreme
11 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:30:06.6 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
12 Jeff Wren   West Bend, WI1:32:15.1 297072  2060 Team Extreme
13 Jim Steig   Janesville, WI1:33:01.2 344954  2172 JVC/ Michaels Cycle
14 Larry Hipps   1:37:49.0  2039 Pedal Moraine
15 Dave Dahlman   West Allis1:45:15.9 374121  2140 Team Extreme
16 John Heyerholm   1:46:49.3  2412 
17 Michael Kaspar   2:20:20.2  2406 
DNF Eric Huff   0:00:00.0  2433 FatKats
DNF Adrian Bainton   Milwaukee, WI0:00:00.0 122269  2430 
DNF Dan Szczepanski   0:00:00.0  1553 BelGioioso
DNF Raymond Moody   Sheboygan, WI0:00:00.0 376199  2387 
DNF Lloyd Cate   Appleton0:00:00.0 380221  1059 Team WORS
DNF John Ryan   Highland Park, IL0:00:00.0 72843  2393 Alberto's Sport

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:31:40.2 28536  1019 Activatorng Club
2 Nick Christofalos   Chicago1:34:47.4 296031  1080 Activator Cycle Club
3 Gary Meader   La Crosse, WI1:46:40.8 356637  1062 Team 360
4 Brad Tennis   1:47:15.4  1054 Sharks
5 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:22:21.4 296195  2419 Attitude Sports
6 Todd Fletcher   Waterford, WI1:26:39.3 378275  2080 Wheel & Sprocket/Vision
7 Kent Jenema   Gwinn, MI1:29:33.2 375524  2040 penpharm.com/ACE hardware
8 Don Freitag   1:29:41.3  2026 Honey Stinger
9 Dave Diamond   1:29:50.5  2136 Alterra
10 Scott Palmersheim   1:32:02.9  2068 Pedal Moraine
11 Jay Gunderson   1:32:42.9  2072 team SUDS
12 Jeff Greatens   1:32:45.0  2429 
13 Bill Styer   Sheboygan, WI1:33:52.0 340862  2069 
14 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:34:02.1 378294  2396 Chicago Area Mountain Bikers, Inc. - South Chapter
15 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:34:21.6 259757  2163 Alterra MTB
16 Steve Kapaun   Hudson, WI1:34:50.9 118725  2087 Team Extreme
17 Steve Drecoll   1:35:11.1  2130 Activator Cycles
18 Dirk Racine   1:35:40.5  2070 Team Suds
19 Jim Feuerstein   1:36:35.6  2053 Heavy Pedal Velo Club
20 Tom Wendland   Port Washington, WI1:37:46.9 262569  2035 Team Extreme
21 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:47:19.8 288510  2019 Team Extreme
22 James Mistark   Marinette Wisconsin1:48:02.3 370790  2082 Titletown Flyers
23 Mike Wanek   Green Bay, WI1:48:15.7 225832  2061 
24 George Doty   Berlin, WI1:53:47.2 320626  2146 SAFE WHEELS
25 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI1:55:59.5 225447  2093 Broken Spoke
26 Randy Feuillerat   Beloit, WI2:04:39.8 296455  2134 JVC / MichaelsCycles
27 Robert Maloney   Centreville, MD2:13:12.7 137579  2414 
28 Frank Sniadajewski   2:15:51.1  2095 Point Pursuit
29 Frank Lobello   Gurnee, IL2:17:33.5 296152  2047 Muddy Cup
30 Robert Langlois   2:29:30.4  2169 
31 Paul Traeger   2:36:38.6  2066 Team Extreme
DNF Brad Swenson   Stevens Point, WI0:00:00.0 227555  2079 13
DNF Donald Carr   Wauwatosa, WI0:00:00.0 185458  1110 IS Corp
DNF Randy Borst   0:00:00.0  2024 Titletown Flyers
DNF James Heinecke   Sheboygan, WI0:00:00.0 241024  2124 Get Over It - Downunder
DNF Jim Splittgerber   0:00:00.0  2392 Wheel and Sproket
DNF Bob Boone   Eau Claire, WI0:00:00.0 4227  1069 

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Knowles   Batavia, IL0:40:50.9 314966  4063 All Spoked Up
2 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:44:44.9 296042  4047 FCYCT - The Scarlet Knights
3 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:45:00.4 379918  4045 FCYCT/Scarlet Knights
4 William Darling   Vernon Hills, IL0:45:24.8 318222  4053 Activator Cycles
5 Owen Reich   0:45:57.0  4335 Team Extreme
6 Anna Poulton   Lake Forest, IL0:46:28.0 303727  4100 Expo
7 Shane Holcomb   Plymouth, WI0:52:55.5 317350  4071 Bikes Ltd/Scenic Concepts
8 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI0:59:57.6 297081  4008 FCYCT/Scarlet Knights
9 Calhan Norman   Port Washington, WI0:32:27.1 361008  6016 Team Extreme
10 Alexander Halfman   Greenville, WI0:32:27.5 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
11 Carter Warren   0:33:33.0  6270 
12 Samuel Spende   Walworth, WI0:33:53.3 388853  6264 Treadhead Cycling
13 Porter Thorpe   Wausau, WI0:34:03.6 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
14 Christian Pieper   Kohler, WI0:34:08.2 378654  6048 Just Drive
15 Nick Niemi   0:34:13.9  6262 Sheboygan CoLaw
16 Cole McDicken   Appleton, WI0:34:24.6 381394  6031 FCYCT Scarlet Knights
17 Mitchell Dutczak   Crete, IL0:34:35.0 297673  6032 South Chicago Wheelman
18 Jackson Jennings   0:35:41.9  6066 
19 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:35:59.7 353908  6052 Team Extreme
20 Sam Komoroske   0:36:37.4  6256 Trail Genius
21 Jonah Whitedog   La Crosse0:36:55.3 379542  6038 Bikes LTD / Scenic Concepts
22 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:38:34.7 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
23 Ethan Baher   0:39:16.6  6253 
24 Camden Jackson   0:40:37.0  6260 4 Jax Racing
25 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:43:17.7 353906  6043 Team Extreme
26 Ethan Janssen   Mayville, WI0:44:50.8 428673  6252 
27 Matt Rodenkirch   0:45:01.2  6017 Design Concepts / Dekorra
28 Grant Slocum   0:46:54.2  6033 FCYCT - The Scarlet Knights
29 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:47:13.7 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
30 Kaleb Moore   0:48:11.4  6259 
31 Griffin May   0:48:42.9  6011 Team All Spoked Up
32 Jacob Mork   Greenville, WI0:51:54.9 375803  6007 The Scarlet Knights
33 Reed May   Geneva, IL0:52:53.6 349886  6010 Team All Spoked Up
34 Brody Endres   0:53:36.8  6268 
35 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:53:52.2 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
36 Nick Georges   1:00:06.5  6251 
37 Stephen Liepert   Oshkosh, WI1:00:32.9 382385  6018 Team Pedal Moraine
38 Jack Spende   1:01:47.2  6263 Treadhead
39 Sebastian Armstrong   1:02:58.0  6272 Alterra MTB
40 Justin Munzur   Brookfield1:03:09.3 365809  6269 Cafe De Arts Roastery
41 Colin Knowles   1:06:22.8  6267 Team All Spoked Up
42 Caleb McDowell   1:06:41.7  6047 
43 Ryan Brown   1:12:48.6  6255 
44 Will Knowles   1:13:04.4  6266 Team All Spoked Up
DNF Benjamin Parsons   Cumberlnd Ctr, ME0:00:00.0 133904  6261 
DNF Samuel Keon   0:00:00.0  6254 Alterra Coffee
DNF Ethan Bertche   0:00:00.0  6257 
DNF Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 380580  6020 SCARLET KNIGHTS
DNF Karl John Tillman   La Crosse, WI0:00:00.0 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
DNF Ashton Catteruccia   0:00:00.0  6027 MTBCatt
DNF Joshua Caron   0:00:00.0  6258 Caron
DNF Elliot Harold   0:00:00.0  6057 Activator Cycle Club
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI0:00:00.0 303828  2091 Treadhead Cycling

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Wollner   0:38:13.2  4028 Team Extreme
2 Justin Wentworth   Frisco, CO0:39:34.9 54968  4040 Fox Valley Youth Cycling
3 Jack Knutson   0:40:38.7  4366 DreamBikes
4 William Meyer   0:41:28.4  4364 Wolf Cycle
5 James Grenier   Verona Wi0:41:51.1 387381  4334 
6 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI0:42:12.8 317236  4083 
7 Billy Alverson   0:43:05.7  4054 Team Extreme
8 Dean Fredricks   0:43:28.9  4363 Wolfcycle
9 Philip Melotte   0:43:33.3  4344 
10 Nathan Hofmeister   0:44:28.7  4073 unattached
11 Rowan Norman   Port Washington, WI0:44:45.1 329464  4019 Team Extreme
12 Carver Hass   0:46:31.5  4356 
13 Cole Huffman   0:46:49.0  4135 The Bike Hub/Specialized Cycli
14 Garth Post   0:49:01.3  4376 
15 Cory Griffith   Borger, TX0:49:09.5 377019  4075 Kegels
16 Matthew Meyle   0:50:25.4  4327 None
17 Hayden Brost   0:51:47.4  4343 
18 Adam Fleming   Franklin, WI0:56:39.1 378726  4051 Team WORS
19 Joseph Masterson   0:59:55.4  4076 kegels
DNF Ian Ecclestone   0:00:00.0  4339 
DNF Demetrio Velazco   0:00:00.0  4044 
DNF Chris Raatz   New Berlin, WI0:00:00.0 384332  4041 Team WORS

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Kruit   0:39:08.5  4348 dirt brothers
2 Jake Eigenberger   0:41:07.6  4384 Christ Punchers
3 Benjamin Fullerton   0:42:56.1  4368 
4 Matthew Kletti   Appleton, WI0:44:04.1 358867  4098 Titletown Flyers
5 Edward Eigenberger   0:44:09.5  4382 Christ Punchers
6 Tim Wilda   0:45:09.0  4337 Pedalphiles
7 Joe Guse   0:45:45.2  4039 Team WORS
8 David Powell   Longmeadow, MA0:46:22.8 253074  4870 Broken Spoke Bike Studio
9 Max Fischer   0:47:16.1  4385 Christ Punchers
10 Brad Sippel   0:48:03.5  4331 Paddle and Trail
11 Rob Wolk   0:48:42.7  4345 
12 Andrew Baldyga   Chicago0:49:12.6 376213  4360 Half Acre Cycling
13 John Hocker   0:49:32.3  4094 Rib Mountain Cycles
14 Aaron Frink   Madison, WI0:50:13.2 377912  4031 
15 Ben Vansluys   0:50:27.5  4354 
16 Jordan Jazdzewski   0:50:28.9  4333 
17 Micah Christiansen   0:51:09.9  4350 
18 Alex Wichmann   0:52:05.4  4359 
19 Benjamin Wilda   0:54:20.5  4377 Pedalphiles
20 Justin Thompson   1:05:12.2  4329 
21 Raymond Melotte   1:07:59.0  4866 
DNF Seth Boyea   Fort Atkinson, WI0:00:00.0 378793  4013 Honey Stinger
DNF Zach Frankowski   Hartland, WI0:00:00.0 374858  4042 PwnyXpress
DNF Chester Krueger   0:00:00.0  4330 Titletown Flyers
DNF Andrew Shad   0:00:00.0  4317 Midwest Misfits
DNF Scott Mezzano   Wauconda, IL0:00:00.0 375769  4113 
DNF Justin Swiatowiec   0:00:00.0  4349 Midwest Misfit

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Kapitz   0:37:29.0  4068 Broken Spoke Bike Studio
2 David Dokman   Deerfield, WI0:38:37.7 381508  4092 
3 Mark Hanson   0:39:04.1  4389 Loose Gravel
4 Troy Krysh   0:39:14.7  4328 Bike Connection
5 Jeremiah Pritzl   0:39:41.0  4320 Sheboygan County Law Enforceme
6 Jim Krajnik   0:40:24.4  4362 Broken Spoke
7 Jon Veldboom   0:40:33.0  4353 
8 Derrick Reinke   0:40:59.9  4378 
9 Jake Miller   Spearfish, SD0:41:58.1 266137  4032 Series No. 4032
10 Kurt Baehmann   0:43:25.1  4388 Cloud 9 Racing
11 Jeff Pitts   Westseneca, NY0:43:51.6 283888  4386 Swamp Donkeys
12 Jesse Steinhoff   0:45:49.1  4818 
13 Eric Zarwell   Wauwatosa, WI0:46:07.2 324992  4379 Alterra Coffee
14 Scott Vale   0:47:31.0  4358 
15 Benjamin Gasper   0:47:38.9  4352 
16 Joe Woelfle   0:48:41.9  4037 
17 Tony Young   Grafton, WI0:49:11.5 377074  4338 
18 Jason Huff   0:49:16.2  4869 
19 Patrick Leichtnam   0:49:19.7  4357 
20 Dorian McFarlane   0:49:56.5  4390 
21 Reo Owens   1:00:22.4  4319 
22 Brian Smith   Janesville, WI1:01:30.0 212540  4803 Michaels Cycles/JVC
23 Jesse O'Boyle   1:04:46.7  4867 
24 Matthew Crave   1:05:24.5  4871 
DNF Dave Pringnitz   0:00:00.0  4313 
DNF John Peronto   Chicago, IL0:00:00.0 376352  4018 
DNF Marcin Hawryla   0:00:00.0  4326 Tatry Ski Club
DNF Michael Lohmiller   Oconomowoc, WI0:00:00.0 380286  4314 Wheel and Sprocket / Vision
DNF Adam Gaedke   Kohler, WI0:00:00.0 382254  4332 
DNF Darren Haag   0:00:00.0  4069 haag gym
DNF Shelly Knaffla   0:00:00.0  4347 Team Extreme
DNF Aaron Messenger   Green Bay, WI0:00:00.0 382540  4817 
DNF Aaron Brault   0:00:00.0  4340 
DNF Adam Zouski   0:00:00.0  4801 
DNF Robert McInnes   Neenah, WI0:00:00.0 376463  4802 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Hoefert   0:39:09.6  4375 Heavy Pedal/Broken Spoke
2 Mike Nass   0:39:29.1  4381 
3 Rick Johnson   0:40:15.6  4361 Bike Connection
4 Brad Jorsch   Cleveland, WI0:40:45.7 369701  4123 Sheboygan County Law Enforceme
5 John Norman   Port Washington, WI0:41:35.1 329462  4021 Team Extreme
6 Alexander Pieper   Kohler, WI0:42:49.8 378652  4807 
7 Dave Hanrahan   West Bend, WI0:43:25.0 360655  4025 Team Pedal Moraine
8 Allen Brost   0:43:40.8  4342 
9 Michael Dutczak   Crete, IL0:43:50.7 261776  4365 South Chicago Wheelman
10 John Granger   0:43:59.5  4081 Heavy Pedal Velo Club
11 Steven Brown   0:44:00.8  4321 
12 Loren Beyer   Kimberly, WI0:44:40.1 349754  4003 
13 Scott Knaffla   Mequon, WI0:45:50.6 89231  4346 Team Extreme
14 Mike Becker   0:45:53.8  4370 
15 Greg Mann   0:45:55.6  4367 
16 Brian Toltzmann   Manitowoc, WI0:46:41.1 246630  4380 Broken Spoke Race Team
17 Chris Endres   Janesville0:47:21.9 386665  4868 
18 Thom Brown   Hartford, WI0:48:37.3 296467  4804 Expedition Supply
19 Scott Barclay   0:49:04.1  4813 Cranked Bike Studio
20 Michael Slimmer   Sheboygan, WI0:49:19.5 67052  4323 
21 Andrew McDicken   0:50:09.4  4341 
22 Greg Spende   Walworth, WI0:50:16.0 90741  4355 Treadhead
23 Steve Slocum   0:50:31.7  4810 Wheel & Sprocket - Appleton
24 Mike Farrell   Sioux City0:50:56.0 375246  4322 US Coast Guard
25 Todd Somers   Milwaukee, WI0:51:31.8 196059  4102 Alterra
26 Keith Eggebrecht   0:53:11.3  4082 Wheel and Sprocket
27 Rod Janssen   Mayville, WI0:54:42.4 300973  4316 
28 Timothy Liepert   Oshkosh, WI1:01:30.3 344790  4808 Team Pedal Moraine
29 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:04:29.7 367739  4814 Safe wheels MTB Racing
30 Alex Hansen   Astoria Or.1:04:53.6 247034  4865 HOKUSAI
31 Jerry Cooper   1:07:42.1  4324 
DNF Paul Baltus   Janesville, WI0:00:00.0 345020  4017 
DNF Mark Eben   Manitowoc0:00:00.0 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
DNF Steve Caron   0:00:00.0  4336 Caron
DNF Brad Giesel   0:00:00.0  4872 
DNF Matt Keon   0:00:00.0  4318 Alterra Coffee

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Pearson   0:47:01.6  4373 Michaels Cycles
2 David Gavinski   Wauwatosa0:49:17.1 377455  4038 Badgerland Striders
3 Jeffrey Schwinn   0:53:34.9  4369 
4 Tony Smet   Colgate, WI0:57:45.5 366526  4050 team extreme
5 Donald Howell   Maitland, FL0:57:47.4 130557  4046 
6 Dennis Kinkert   0:58:33.8  4043 none
7 Brance Modin   0:58:57.7  4351 
8 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:04:08.4 204830  4809 Point Pursuit
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI0:00:00.0 344022  4002 Hampshire Cycle Cleb
DNF Bruce Parker   Edina, MN0:00:00.0 260693  4012 Freewheel Bike
DNF David McFadden   Bartlett, IL0:00:00.0 323588  4001 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C
DNF Jan Krupa   0:00:00.0  4325 Tatry Ski Club

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:29:10.4 202434  501 Honey Stringer/Bontager/Pat's
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:35:42.2 227405  503 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI2:17:48.5 288627  152 RACC p/b Geargrinder
2 Emily Shull   Libertyville, IL2:40:41.4 264455  111 EXPO
DNF Corrie Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 298510  102 Team Extreme
DNF Liz Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264453  117 EXPO

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Dendel   Marquette, MI1:36:26.4 378183  604 Culvers
2 Amber Markey   Madison, WI1:37:45.4 307289  515 Magnus

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Peariso   Amherst, WI1:45:53.3 227741  508 Adventure212/Specialized
2 Denise Coppock   Green Bay, WI1:51:37.5 316486  514 Titletown Flyers
3 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:55:14.9 210713  510 BikesLTD/ScenicConcepts
4 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:12:36.2 223874  509 Team Pedal Moraine
DNF Leia Schneeberger   Madison, WI0:00:00.0 350192  517 Magnus
DNF Sarah Agena   Stevens Point, WI0:00:00.0 190888  505 Twin Six

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Van Epps   1:49:18.5  910 BikesLTD/ScenicConcepts
2 Cyndi Ehrike (1 - Cat2)   Marathon, WI1:58:47.8 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
3 Karlene Olson (2 - Cat2)   Rochester, MN2:06:15.7 297066  906 Muddy Cup
4 Sonni Klipp   2:16:07.8  909 JVC / MichaelsCycles
5 Brenda Zimmermann Thorpe (1 - Cat1)   Wausau, WI2:24:07.4 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
DNF Regina Campbell (Cat2)   Chicago0:00:00.0 258314  982 The Bonebell/TwinSix
DNF Rachel Horstman (Cat1)   Waterloo, WI0:00:00.0 314874  907 Team WI / KS Energy
DNF Claire Cannon (Cat1)   Madison, WI0:00:00.0 269897  902 Team WORS
DNF Cassey Lynn (Cat2)   Madison, WI0:00:00.0 294376  905 Kuhl
DNF Wendy Gaddey (Cat2)   Waukegan, IL0:00:00.0 241055  908 Alberto's

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maja Holcomb   Plymouth, WI1:52:08.6 317352  3019 Bikes Ltd/Scenic Concepts
2 Alex Christofalos   Lake Bluff, IL1:58:44.5 392411  3187 Activator Cycles
DNF Grace Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 372796  3040 ATTITUDE SPORTS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:39:45.8 366306  3028 Team All Spoked Up
2 Mary Hable   1:43:30.0  3188 
3 Amy Statz   1:56:54.5  3035 
4 Heather Marty   Plover, WI2:14:17.6 367716  3005 Safe Wheels MTB Racing Team
5 Arin Lemke   2:18:44.6  3030 Team Pedal Moraine
DNF Sarah Richter   Greenville, SC0:00:00.0 288350  3016 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Hornak   1:42:50.8  3034 
2 Jennifer Clark   Milwaukee, WI1:58:31.5 310337  3008 2DSS
3 Andrea Roberts   1:59:06.9  3026 Rib Mountain Cycles
4 Rachel Drake   South Milwaukee, WI2:07:56.0 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Becky Rands   Westbend, WI0:00:00.0 310963  3004 Team Pedal Moraine
DNF Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI0:00:00.0 316500  3029 Safe Wheels MTB Race Team

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI1:45:15.8 197744  3015 Team Pedal Moriane
2 Ivonne Menendez   1:50:27.6  3189 
3 Lynne Senkerik   1:59:41.1  3006 Team Extreme
DNF Nina Fortune   Madison, WI0:00:00.0 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Emily Keon   0:00:00.0  3186 Alterra Coffee

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Griesbach   Rockford, IL1:49:18.0 209601  3039 Point Pursuit
2 Helmy Tennis   Baraboo, WI2:18:53.8 281223  3013 Sharks
DNF Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI0:00:00.0 375161  3011 Element Mobile/Brings
DNF Cheryl Post   Plover, WI0:00:00.0 205453  3027 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Splittgerber   Appleton0:52:40.9 317238  5006 FCYCT/Scarlet Knights
2 Kennedy Bowes   1:26:57.6  5026 Titletown Flyers
3 Hannah Stedl   Menasha, WI0:34:49.2 376208  6012 Scarlet Knights
4 Allison Pieper   Kohler, WI0:35:16.6 378653  6023 Just Drive
5 Lydia McDowell   Sheboygan, WI0:38:05.3 379065  6046 
6 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:42:09.1 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
7 Hanna Mork   0:42:25.7  6060 Point Pursuit
8 Leah Fletcher   Waterford, WI0:45:34.8 368322  6029 Wheel & Sprocket/Vision
9 Katy McDicken   Appleton, WI0:48:45.3 381393  6030 FCYCT Scarlet Knights
10 Grace McDowell   0:51:05.0  6265 
11 Emma Osborne   Mequon, WI0:53:44.6 359179  6001 Team Extreme
12 Miette Gosse   Eau Claire, WI1:00:51.7 380297  6036 Team WORS
13 Grace Harold   1:02:26.7  6058 Activator Cycle Club
14 Aryana Knudson   1:03:19.7  6004 TitleTown Flyers
DNF Julia Whitedog   La Crosse0:00:00.0 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts
DNF Marilee Collier   Lake Villa, IL0:00:00.0 297074  5024 Treadhead Cycling
DNF Arianna Schafer   Barrington, IL0:00:00.0 338174  6002 
DNF Antonia Gengler   0:00:00.0  6064 Vision/Wheel and Sprocket
DNF Miranda Lanser   0:00:00.0  5018 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Liepert   1:00:20.5  5009 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brianna Smet   1:00:42.7  5163 
DNF Jennifer Barr   Madison0:00:00.0 290604  5016 Team WORS
DNF Michelle Simmons   0:00:00.0  5164 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Knudson   1:02:38.8  5159 TitleTown Flyers
2 Sara Kinsella   1:05:15.5  5161 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Baehmann   0:51:10.3  5166 
2 Laura Granger   0:56:20.7  5165 Heavy Pedal
3 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI1:01:29.5 367933  5004 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Jeannie Ryan   Highland Park, IL0:00:00.0 355664  5162 Alberto's Sport

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Zimmerman   Onalaska, WI2:09:00.0 378117  5011 Bikes Limited

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpySierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee