Race Results for
The Old Gray Barn Cyclocross Race
Rocky Face, GA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Pyle   Augusta, GA 386016  949 Augusta Cross coalition
2 Ryan Allen   Chattanooga, TN 305182  941 Hub Endurance Chattanooga
3 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854  943 Augusta Cross Coalition
4 David Marbut   Villa Rica, GA 223854  951 Fulton flyers
5 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048  945 ATLX
6 Jim Finger   Summerville, GA 255175  942 Cycle-Therapy GA
7 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158  947 Junior Flyers
8 Stephen Jansa   Atlanta, GA 235407  955 Gwinnett Touring Club (GTC)
9 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  950 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
10 Brian Murphy   Social Circle, GA 302474  953 C Town Bikes
11 Daniel Hamilton   Ooltewah, TN 386024  952 HUB endurance
12 Gordon Dunn   Conyers, GA 390266  956 C Town Bikes
13 Charles Clark   Summerville, GA 333152  944 Cycle-Therapy GA
14 Trey Smith   Rome, GA 33313  954 Cycle-Therapy GA
15 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268  946 ATLX

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davis Branyon   Gainesville, GA 357029  265 Frazier Cycling Juniors
2 Leon Waine   Douglasville, GA 359432  266 Junior Flyers
3 Joseph Gauna     268 HUB Endurance
4 Troy Waine   Douglasville, GA 359433  267 Junior Flyers

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliott Baring   Cumming, GA 305958  327 Cycle Youth
2 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912  324 Frazier Cycling
3 Nicholas Ray     326 Alpha
4 Blake Johnson   Summerville, GA 320480  318 Cycle-Therapy GA
5 Parker Haney   Duluth, GA 331590  317 Frazier Cycling
6 Ian Garrison   Decatur, GA 348098  316 Junior Flyers
7 Corey Bryant   Decatur, GA 348814  320 Cycle Youth
8 Kyle Ellis     330 Team Ellis
9 Justin Bashe   Alpharetta, GA 285246  322 Frazier Cycling Juniors
10 Tomas Petit   Lasne 386927  321 
11 Benjamin Ogle   Barnesville, GA 377346  319 
12 Haegan Altizer   Decatur, GA 350322  323 Junior Flyers
13 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131  329 Junior Flyers
14 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338  331 Frazier Cycling
15 Qise Ibrahim   Johns Creek, GA 390287  333 Alpha Bikes
16 willem Kaiser   Atlanta, GA 377954  325 Junior Flyers
17 Simon Lantinga     334 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shey Lindner   Covington, GA 195152  366 C Town Bikes
2 Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969  369 Hup United
3 Christopher Wyatt   Roswell, GA 87149  381 Peachtree Bikes
4 Ryan Rish   Powder Springs, GA 175361  378 Ridenet
5 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  374 
6 Eric Neely   Cumming, GA 143600  377 
7 Bryan Schoeffler   Savannah, GA 174161  384 SUBARU-AFAS p/b OSP
8 David Hicks   Atlanta, GA 241937  375 HomeSmart/L5Flyers
9 Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967  371 Fulton Flyers Cycling Club
10 Jonathan Cheaves   Lilburn, GA 83369  373 C Town Bikes
11 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310  368 North Georgia Cycling Association Inc.
12 Samuel Thompson   Jasper, GA 203260  380 Cartecay Bicycles
13 Andrew Rytlewski   Marietta, GA 73038  376 
14 Robby Bryant   Decatur, GA 5276  383 HomeSmart/L5Flyers
15 Peter Woodrow   Signal Mountain, TN 38901  367 
16 John Brusk   Atlanta, GA 129635  382 
17 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048  385 ATLX
18 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854  370 Augusta Cross Coalition
19 Muse Davis   Madison, WI 271383  379 ATLX

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370  147 Deeds Publishing
2 John Phelan   Augusta, GA 268502  148 ACC
3 Richard Burton   Atlanta, GA 5629  140 Toyota Forklifts/Sport Factory
4 William (Dub) Smith   Acworth, GA 106351  144 Toyota Forklift / FFCC
5 Richard Mauney   Lilburn, GA 149109  145 Toyota Forklifts/Sport Factory
6 Wayne Nix   Murphy, NC 96120  151 
7 Gregory Schisla   Indianapolis In 72567  149 Gwinnett Touring Club (GTC)
8 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716  152 Pisgah Tavern
9 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391  143 
10 Charles Clark   Summerville, GA 333152  146 Cycle-Therapy GA
11 Andy Bailie   Atlanta, GA 254732  141 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
12 James Behning   Covington, GA 106306  150 Fulton Flyers Cycling Club
13 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666  142 L5Flyers p/b Quantum Mechanics

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner (1 - Cat1)   Canton, GA 103410  14 Team Jamis
2 Andy Reardon   Franklin, TN 177637  Bob's Red Mill Cyclocross
3 Douglas Ollerenshaw (2 - Cat1)   Atlanta, GA 138067  22 LITESPEED-BMW
4 Spencer Whittier (1 - Cat2)   Cohutta, GA 341006  17 Hub Endurance Chattanooga
5 David Sagat   Roswell, GA 207380  12 Fuji Bikes
6 Mclean Harris (1 - Cat3)   Atlanta, GA 300050  11 Smyrna Bicycles
7 Shey Lindner (2 - Cat2)   Covington, GA 195152  21 C Town Bikes
8 Brandon Pruett   Silvercreek, GA 299892  Rome Velo
9 David Gearhart (3 - Cat2)   Smyrna, GA 230227  19 LITESPEED-BMW
10 David Hicks (4 - Cat2)   Atlanta, GA 241937  HomeSmart/L5Flyers
11 Eric Neely   Cumming, GA 143600  
12 Bryan Schoeffler   Savannah, GA 174161  10 SUBARU-AFAS p/b OSP
13 Ryan Allen (2 - Cat3)   Chattanooga, TN 305182  Hub Endurance Chattanooga
14 Elliott Caldwell (5 - Cat2)   Athens , GA 288737  13 ATHCX
15 Chris Chotas (3 - Cat1)   Atlanta, GA 137731  18 LITESPEED-BMW
16 Jafer Beizer (4 - Cat1)   Conyers, GA 192280  16 C Town Bikes
17 Austin Hilliard (6 - Cat2)   Irmo Sc 288459  20 Athens Velo Club
18 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370  Deeds Publishing
19 Jonathan Cheaves (7 - Cat2)   Lilburn, GA 83369  23 C Town Bikes
20 Eric Anderson (8 - Cat2)   Alpharetta, GA 151968  15 Deeds Publishing
21 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131  538 Junior Flyers
22 Nicholas Nichols (9 - Cat2)   Chattanooga Tn 224641  Hub Endurance Chattanooga
23 Alan Dawkins (3 - Cat3)   Red Bank, TN 201680  Hub Endurance Chattanooga
24 Robert Berghel (4 - Cat3)   Chattanooga, TN 306836  24 Krystal Elite Cycling
DNF Ryan Murray (Cat2)   Cumming, GA 210849  Nouveau Velo Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Murray   Cumming, GA 210849  523 Nouveau Velo Cycling Team
2 Hutch Zimmerman   Alpharetta, GA 122668  518 
3 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912  529 Frazier Cycling
4 Alan Dawkins   Red Bank, TN 201680  516 Hub Endurance Chattanooga
5 Haegan Altizer   Decatur, GA 350322  528 Junior Flyers
6 matt ragan   Columbus, GA 254939  531 Drummond Racing
7 Robert Berghel   Chattanooga, TN 306836  547 Krystal Elite Cycling
8 Elliott Baring   Cumming, GA 305958  532 Cycle Youth
9 Robby Bryant   Decatur, GA 5276  525 HomeSmart/L5Flyers
10 Jake Andrews   Gray Ga 259171  544 Georgia Cycling Inc.
11 Todd Palmer   Lafayette, CO 230756  543 Deeds Publishing
12 Joseph Schoenfeld   Stonemountain, GA 302280  520 Fulton Flyers Cycling Club
13 David Marbut   Villa Rica, GA 223854  542 Fulton flyers
14 Peter Woodrow   Signal Mountain, TN 38901  517 
15 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  540 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
16 Andrew Rytlewski   Marietta, GA 73038  521 
17 Chris Shadburn   Cumming, GA 261047  535 Round Here Racing
18 James Bilotto   Atlanta, GA 265381  533 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
19 Jamie Ingalls   Chattanooga, TN 17366  541 Hub Endurance Chattanooga
20 Richard Tillotson   Atlanta, GA 146485  549 
21 Patrick Buckley   Atlanta, GA 335030  537 East Point Track Club
22 Nick Harmer   Decatur, GA 327400  548 
23 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268  527 ATLX
24 Jeremy Paine     539 
25 howard buckley   Atlanta, GA 323108  536 Loose Nuts Cycles
26 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158  530 Junior Flyers
27 John Brusk   Atlanta, GA 129635  524 
28 Muse Davis   Madison, WI 271383  522 ATLX
29 Curtis Cupp   Anniston, AL 8368  546 Mellow Mushroom Pizza Bakers
DNF Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111  526 Litespeed-BMW

Men - Cat 4 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Weigand   Atlanta, GA 358858  658 Stomach of Anger
2 Jake Morman   Loganville, GA 385976  663 
3 Aaron Pyle   Augusta, GA 386016  655 Augusta Cross coalition
4 Donald Hoefer   Atlanta, GA 383626  644 
5 Trey Hair   Hampton, GA 291305  664 southern crescent cycling
6 Blake Johnson   Summerville, GA 320480  645 Cycle-Therapy GA
7 Matthew Reeves   Atlanta Ga 392099  666 Loose Nuts Cycles
8 Daniel Hamilton   Ooltewah, TN 386024  657 HUB endurance
9 Charlie Putnal   Flat Rock, NC 361156  898 Big Ring Racing
10 Ian Garrison   Decatur, GA 348098  643 Junior Flyers
11 Austin Sholly   Roswell, GA 307301  648 
12 Wesley Burruss   Marietta, GA 359186  641 Depaula Racing
13 James DeLong   Apison, TN 238260  660 Krystal Elite Cycling Team
14 Harry Sedwick   Signal Mountain, TN 300861  647 Hub Endurance Chattanooga
15 Tomas Petit   Lasne 386927  651 
16 Paul Dallas   Smyrna 371310  652 Drummond Racing
17 Benjamin Ogle   Barnesville, GA 377346  650 
18 Jeff Hopkins   Decatur, GA 269951  659 
19 Garrett Eckerl   Mcdonough, GA 282366  642 C Town Bikes
20 Dave Campbell     656 
21 Brandon Andrews   Madison, WI 361872  654 Free Flite
22 Jeffery Wiese   Chattanooga, TN 390303  665 Hub Endurance Chattanooga
23 chris sterchi   Menlo, GA 370640  649 Krystal Cycling Team
24 Christopher Slone   Atlanta, GA 225645  661 
25 Thomas Russell   Covington, GA 389971  646 C Town Bikes
26 Jake Jackson   Athens, GA 390240  653 ATHCX
DNF Benjamin Rothschild   Atlanta, GA 288121  662 Frazier Cycling

Men - Cat 4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kenneth fischer   Cumming, GA 352000  892 Reality Bikes
2 Chanel Riveria     893 
3 Jim Farmer   Chattanooga, TN 267054  900 HUB Endurance
4 Chris Bulloch   Atlanta, GA 356772  916 
5 Dan Henry   Chattanooga, TN 283827  897 Krystal Cycling Team
6 Brian Murphy   Social Circle, GA 302474  917 C Town Bikes
7 Daren Rogers   Soddydaisy, TN 302941  921 Krystal Elite Cycling Team
8 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  906 
9 David McDaniel   Chattanooga, TN 254099  922 Hub Endurance Chattanooga
10 Matthew Stahl   Rome, GA 33761  904 Rome Velo
11 Mike Sanders     895 
12 Gary Ross   Shirley, MA 203768  908 
13 Joseph DiChiacchio   Harrison, TN 296907  907 Krystal Cyclng Team
14 Clay Ellington     918 
15 Obed Ingram   Locust Grove, GA 349726  891 C Town Bikes
16 Lyle Lydick   Lawrenceville Ga 387802  896 Frazier Cycling
17 Beth Santoro   Chattanooga, TN 231591  905 Hub Endurance Chattanooga
18 Gordon Dunn   Conyers, GA 390266  915 C Town Bikes
19 Michael Johnson   Duluth, GA 151977  914 North Georgia Cycling Association Inc.
20 Brett Harper   Athens, GA 280699  919 Team Mission Source-NGCA
21 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855  920 Frazier Cycling
22 Mark Mandelbaum   Tucker, GA 386797  912 
23 Brint Scales   Atlanta, GA 140248  902 
24 James Varner   Hampton, GA 360931  911 Southern Crescent Cycling
25 Marty Gulaian   Cleveland, OH 105928  901 On-on
26 Daniel McCarthy   Smyrna, GA 234574  910 Smyrna Bicycles
27 David Heath     899 Cycle therapy
28 Chris King     909 
29 Eric Broadwell   Roswell, GA 203232  903 Junior Flyers
30 Joseph Norman     913 
DNF Gerald Gresham     894 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Greenhill (1 - Cat3)   Atlanta, GA 109095  479 Peachtree Bikes
2 Paula Burks (1 - Cat1)   Chattanooga, TN 5542  471 USSC-Trek p/b Vantaggio
3 Amy Phillips (2 - Cat3)   Chattanooga, TN 337516  475 Mystique Cycling Team
4 Lisa Randall (1 - Cat2)   Canton, GA 172792  477 Sorella cycling
5 Elizabeth Lee (3 - Cat3)   Conyers, GA 231228  473 Louis Garneau Factory Team
6 Beth Santoro (4 - Cat3)   Chattanooga, TN 231591  476 Hub Endurance Chattanooga
7 Kimberly Sawyer (2 - Cat1)   Marietta, GA 108766  469 toyata forklift
8 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662  478 Sorella Cycling p/b BVM Engineering
9 Dominique Shore (5 - Cat3)   Suwanee, GA 236179  474 Frazier Cycling
10 Star Affolter (6 - Cat3)   Ooltewah, TN 259071  472 USSC-Trek p/b Vantaggio
11 Laura Andrews (7 - Cat3)   Madison, WI 327756  470 Free Flite
12 Amy Frank (8 - Cat3)   Atlanta, GA 284849  466 ATLX
13 Trish Albert (9 - Cat3)   Smyrna, GA 140671  468 Sorella Cycling p/b BVM Engineering
14 Janice Eirich   Cumming, GA 307920  467 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Green   Estill Springs, TN 242155  223 USSC-Trek p/b Vantaggio
2 Susie Stanfield   Chattanooga, TN 381223  225 
3 Crystal Henry   Chattanooga, TN 293565  221 Mystique Cycling Team
4 Lori Balistreri     224 ATLX
5 Salma Huque   Douglasville, GA 334838  216 Junior Flyers
6 Sophia Broadwell   Roswell, GA 304929  228 Junior Flyers
7 Kim Pounders   Atlanta, GA 390271  217 Smyrna Bicycles
8 Aimee Henderson   Smyrna, GA 342594  219 
9 Miriam Vos   Decatur, GA 361462  220 Sorella
10 Tracy Moore     226 Onon
11 Kerry Meyers   Atlanta, GA 119827  227 Atlanta cycling
12 Rhys May   Athens, GA 390274  222 Athcx
13 Lauren Reinmann     229 
14 Catherine Donnelly   Atlanta, GA 390273  215 Smyrna Bicycles
15 Caroline Haynie     218 Smyrna Bicycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoBonk BreakerSpyUSACDFOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee