Race Results for
Team Nebo Ridge CX at Boone County Fairgrounds
Zionsville, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL KEPPLER   Indianapolis, IN39:46.4 195291   Speedway Wheelmen
2 JUSTIN YODER   Indianapolis, IN40:02.2 288502   Team Indiebike
3 JEFF FETTERER   Columbus, IN40:06.3 169518   
4 SCOTT BRENTON   Indianapolis, IN40:18.4 351196   
5 Erik Paavola   Chicago Il40:18.5 387611   
6 JOE LAUX   Indianapolis, IN40:26.5 308730   
7 PATRICK HIRSCHFELD   Indianapolis, IN40:39.3 373456   Team Indiebike
8 AARON HEGEST   40:56.9   
9 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL41:01.5 266233   
10 James Frazier   Fishers, IN41:10.5 103874   
11 KARL HALL   Indianapolis, IN41:11.5 258656   
12 CORBIN SCHMITZ   Bargersville, IN41:19.0 319856   Team Indiebike
13 Kenneth Buchanan   Greencastle41:40.0 375139   
14 DAVID HALLANDER   Indianapolis, IN41:59.5 242144   
15 JEFF SMART   Indianapolis, IN42:02.3 350026   
16 James Jensen   Indianapolis, IN42:02.8 387449   
17 JOHN WHEELER   Carmel, IN42:09.5 206716   Shamrock
18 MATTHEW ALLEN   Erie, CO42:11.8 199175   
19 Samuel Ruff   Zionsville, IN42:11.9 304976   
20 FRANK TROIANO   Fishers, IN42:13.2 206824   Speedway Wheelmen
21 BOB COCHRANE   Indianapolis, IN42:13.6 356866   Team Indiebike
22 STEVE HARPSTER   Indianapolis, IN42:19.7 229677   
23 BENJAMIN MASON   Indianapolis, IN42:25.8 387499   Speedway Wheelmen
24 TOM PEEK   Anderson, IN42:51.6 91366   Speedway Wheelmen
25 JOHN CONANT   43:05.2   
26 Timothy Casady   Zionsville, IN43:07.4 191381   
27 Thomas Elliott   Carmel, IN43:09.6 345524   
28 FRED IVERSEN   Carmel 43:23.3 366391   
29 ROBERT ANNIS   Indianapolis, IN43:31.4 331390   Team Nebo Ridge
30 TIMOTHY WOZNIAK   Brownsburg, IN43:31.6 273382   Speedway Wheelmen
31 Jeffrey Ryan   Indianapolis, IN43:46.7 192058   
32 PAT HERRICK   Auburn, IN43:51.4 293500   Men Of Steel Racing LLC
33 JOHN GARDNER   Terre Haute, IN44:05.6 360366   J's Bikes/IHOP
34 ANDREW SLIGHTOM   Indianapolis, IN44:13.8 224804   
35 KEVIN HOUK   44:23.6   
36 JOHN PAUL   Greencastle In44:37.8 364662   
37 Timothy Wegner   Fort Wayne, IN44:55.2 386650   
38 CHRIS HALIORIS   Crestwood, KY45:20.2 211555   Rogue Racing Project
39 KARL KOVACH   Indianapolis, IN45:31.5 388800   
40 BRENT HOUK   Indianapolis, IN46:04.8 384444   Bicycle Outfitters Indy
41 GAVIN SHIPLEY   Indianapolis, IN46:34.8 283091   Bicycle Outfitters Indy
42 Eric Lewis   Indianapolis, IN46:41.5 163589   
43 AARON PLEITNER   West Lafayette, IN46:57.3 389843   Purdue University
44 JOSEPH SLADE   Carmel, IN47:32.9 360196   
45 Jonathan Edwards   Buffton, OH47:37.4 123539   
46 CHRISTOPHER JONES   Greenfield, IN41:33.6 286228   Speedway Wheelmen
47 Joseph McGuire   Carmel, IN42:24.4 162605   
48 JERRY RUSIN   Carmel, IN43:19.0 340260   Team Nebo Ridge
49 CHAD SOMMERVILLE   44:47.2   
50 NATE LAKE   44:56.4   
51 KEITH SCHMIDT   Fishers, IN47:06.9 308127   Team Nebo Ridge
DNF Jon Persinger   Indianapolis, IN 390257   

Men - CAT 3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GAVIN HALEY   Louisville, KY44:09.5 259719   Red Zone Cycling
2 BENJAMIN WEBER   Indianapolis, IN44:33.4 344124   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
3 DUSTIN JONES   Indianapolis, IN44:45.8 276412   Team Indiebike
4 John Woods   Indianapolis, IN44:47.6 256120   Team Upland
5 JUSTIN SORBER   Lafayette, IN44:50.1 306060   
6 DAVID MORSE   Des Moines, IA45:14.3 215016   
7 JOSHUA KUSH   Martinsville, IN45:22.6 281852   Team Nebo Ridge
8 PAWEL RUTKOWSKI   Olsztyn (poland)45:34.8 369471   
9 CAMERON ASHBROOK   Evansville, IN46:01.1 303363   Dan's Competition Factory Racing
10 ANDY PASKINS   Carmel, IN46:11.8 137920   
11 ERIK ALBERS   Indianapolis, IN46:23.4 330184   Speedway Wheelmen
12 JOHN CALLAHAN   Terre Haute, IN46:39.9 289458   Team Upland p/b Sustainable Cycling
14 JAY BRANT   Indianapolis, IN46:58.2 330608   Team Indiebike
15 MARTIN MEADOWS   Indianapolis, IN46:58.4 242541   Speedway Wheelmen
16 JASON POPE   Greencastle, IN47:25.3 256440   Team Nebo Ridge
17 RYAN TRAGESSER   Fishers, IN47:44.1 278631   
18 MIKE MINICHIELLO   Westfield, IN47:58.4 332444   Team Nebo Ridge
19 JEFFREY DUNN   New Bern, NC48:11.8 115729   
20 Alek Minkis   Brownsburg, IN48:44.5 356889   
21 DONALD WILLIAMS   Indianapolis, IN49:46.5 361151   
21 JOSH KLINE   Zionsville, IN48:47.8 310471   Team Nebo Ridge
22 WILLIAM SORG   Bloomington, IN45:03.6 272073   DRT Racing
23 CHAD NAY   Carmel, IN46:19.6 282137   
24 Nicholas Leonard   Owensboro, KY47:12.1 240152   
DNS OLIVER BEESON   Fishers, IN 204060   Heroes Foundation Cycling Club
DNF TONY SILVENS      

Men - CAT 1/2/3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM BURKE   Grand Rapids, MI0:59:41 179205   Midwest Cycling Group
2 ROBERT KENDALL   Georgetown, IN1:00:22 117036   Racing For Riley
3 LUKE HALEY   Louisville, KY1:00:30 259716   Red Zone Cycling
4 FREDERICK ROSE   Bloomington, IN1:00:34 30553   BikeReg.com Cycling Club
5 KYLE PERRY (1 - Cat2)   Indianapolis, IN1:01:02 240005   Team Upland p/b Sustainable Cycling
6 CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN1:01:23 292101   Team Upland p/b Sustainable Cycling
7 SCOTT BAUMER (2 - Cat2)   Indianapolis, IN1:01:42 353428   Team Indiebike
8 LUKE BEEMER (3 - Cat2)   Brownsburg, IN1:02:05 354164   Midwest Devo
9 GUNNER DYGERT (4 - Cat2)   Brownsburg, IN1:02:33 351414   Nuvo/Bissell
10 RYAN HUBBS (5 - Cat2)   Bargersville , IN1:03:07 343562   Speedway Wheelmen
11 Michael Hemelgarn (1 - Cat3)   Avon, IN1:03:12 262921   DRT racing
12 OLIVER BEESON (6 - Cat2)   Fishers, IN1:05:31 204060   Heroes Foundation Cycling Club
13 STEVE BIVENS (7 - Cat2)   Evansville, IN1:05:38 257617   
14 NICK DIETRICH (2 - Cat3)   Prospect, KY1:06:36 285648   Red Zone Cycling
15 John Williams (8 - Cat2)   Belleville, IL1:06:42 181455   
DNS WILLIAM SHERMAN   Indianapolis, IN 134321   Shamrock Cycling
DNS BRAD WUNDERLICH (Cat3)   Louisville, KY 39083   Main Street Velo
DNF BRIAN LARK (Cat2)   New Albany, IN 258079   Midwest Devo

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David McComb (1 - Cat2)   Yoder, IN45:41.9 172316   Men of Steel Racing
2 TODD ANDERSEN (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN45:41.9 1584   Men of Steel Racing
3 GEOFFREY CHANDLER (2 - Cat3)   Indianapolis46:17.1 365647   Speedway Wheelmen
4 JOHN WISCHMEIER (3 - Cat3)   Columbus, IN46:19.2 286402   DRT Racing
5 Jeffrey Schepper (4 - Cat3)   Greenwood, IN46:19.7 311601   
6 BRADLEY HAYES (5 - Cat3)   Brazil, IN47:02.8 333804   J's Bikes/IHOP
7 JOHN SCHMITZ (6 - Cat3)   Bargersville, IN47:02.9 315756   Team Indiebike
8 DAVID COAR (7 - Cat3)   Ft Wayne, IN47:03.8 57399   Men of Steel Racing
9 GREG BAUER (8 - Cat3)   Muncie, IN47:05.7 310092   
10 WILLIAM HALLBERG (2 - Cat2)   Indianapolis, IN47:06.9 312998   Team Nebo Ridge
11 MIKE SHIPMAN (9 - Cat3)   Richmond, IN47:21.6 303145   
12 BRAD WUNDERLICH (10 - Cat3)   Louisville, KY47:30.6 39083   Main Street Velo
13 MIKE JOHNSON (11 - Cat3)   Pendleton, IN47:44.8 264914   
14 TODD NIX (12 - Cat3)   Owensboro, KY47:46.3 242343   
15 DAVID LEWIS (13 - Cat3)   Huntertown, IN47:47.2 200944   Ft. Wayne Outfitters
16 JOSEPH HATLEY (3 - Cat2)   Indianapolis, IN47:50.5 88011   
17 SCOTT BOND (14 - Cat3)   Greenfield, IN48:07.9 190551   Speedway Wheelmen
18 JOE FOX (15 - Cat3)   Bargersville, IN48:31.1 375518   
19 JIM CREAMER (16 - Cat3)   Carmel, IN48:58.8 306875   Team Nebo Ridge
20 KEVIN NOONE (4 - Cat2)   Indianapolis, IN48:59.8 66206   Bissell-ABG-NUVO
21 BRAD DEMOTT (17 - Cat3)   Shelbyville, IN49:28.8 9179   
22 CHARLES SOUTH (18 - Cat3)   Fort Wayne, IN49:32.8 33532   Men of Steel Racing
23 YNGVAR BRYNILDSSEN (19 - Cat3)   Indianapolis, IN49:35.9 5285   Speedway Wheelmen
24 TIM ODONNELL (20 - Cat3)   Indianapolis, IN49:50.0 205702   
25 JASON POPE (21 - Cat3)   Greencastle, IN50:11.1 256440   Team Nebo Ridge
26 SCOTT PERRY (22 - Cat3)   Indianapolis, IN50:33.7 208296   Speedway Wheelmen
27 CRAIG REYNOLDS (23 - Cat3)   Terre Haute, IN50:40.5 274621   J's Bikes/IHOP
28 CHAD NAY   Carmel, IN51:20.3 282137   
29 JAMES FOSTER (24 - Cat3)   Indianapolis, IN51:22.0 305928   
30 SHAWN COOPER   Plainfield, IN52:06.8 354678   
31 Michael Conaway   Fishers, IN52:53.5 180478   
32 GLENN TANK   Yorktown, IN47:58.3 371700   

Men - JUNIOR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Kovach   Indianapolis, IN35:03.0 388973   
2 WILL JOHNSON   Pendleton, IN35:07.5 341996   
3 Tristin Cooper   Plainfield, IN39:08.1 371811   
4 MAREK HAYES   Brazil In31:12.8 386461   J's Bikes/IHOP
5 AYRTON HOUK   36:37.4   
6 Kincaid McIntosh   Brownsburg42:59.5 383434   

Men - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSIAH LONGENECKER   Angola, IN30:09.3 353804   
2 ADAM RUFF   30:48.3   

Women - CAT 4 - OPEN - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELIZABETH MARTIN   Des Moines, IA31:36.5 290104   Team Indiebike
2 ELLIE BURKE   Grand Rapids, MI31:37.7 342636   Team Kenda presented by Geargrinder
3 CHRISTINA PAUL   Greencastle, IN31:57.4 364661   Terre Haute Cycling Club
4 MOLLY TRUEBLOOD   Indianapolis, IN31:58.8 386802   
5 MELISSA MOELLER   Valparaiso, IN32:25.1 351602   
6 ELAINE REED   Greenwood, IN32:29.5 380945   
7 LYNN COY   Zionsville, IN35:01.5 280716   
8 Chienhui (Janet) Sherman   Indianapolis, IN35:09.0 312884   Shamrock
9 MEREDITH LANGHORST   Fishers, IN36:24.3 279802   
10 KRISTEN SCHWARK   Indianapolis, IN36:24.7 376802   Speedway Wheelmen
11 CHRISTINA HALIORIS   Crestwood, KY39:48.9 275569   Rogue Racing Project

Women - CAT 1/2/3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN46:45.4 217836   Papa John's
2 NICOLE BOREM   Warsaw, IN49:00.4 184390   Don Walker Cycles Racing
3 ELIZABETH COBB (1 - Cat2)   Bloomington, IN49:06.6 302950   BikeReg.com Cycling Club
4 SIERRA SIEBENLIST   Indianapolis, IN50:55.7 166038   Team Indiebike
5 VALARIE GOSSAGE (1 - Cat3)   Shelbyville, IN 298474   Speedway Wheelmen
DNF CHLOE DYGERT      

Women - JUNIOR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATE DIETRICH   Prospect, KY 285651   Red Zone Cycling
2 CORA MINKIS   Brownsburg, IN 380184   
DNS RILEY SHIPMAN   Richmond, IN 386534   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee