Race Results for
Metal Cross
St Cloud, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Roeser (1 - Cat2)   Buffalo, MN06:58.st 160630   Crossniacs
2 Jesse Rients   Shakopee, MN07:07.st 147524   Trek Cyclocross Collective
3 Christopher Smith (2 - Cat2)   Minneapolis, MN07:15.st 118619   Hup United
4 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN08:39.st 244650   Crossniacs
5 Lance Beuning (3 - Cat2)   Saint Cloud, MN10:02.st 160665   Revolution Cycle/Twin Six
6 Christopher Fisher (1 - Cat1)   Inver Grove Heights, MN11:49.st 182827   Crossniacs
7 Jonathan Toftoy (2 - Cat1)   Eden Prairie, MN12:17.st 233166   Revolution Cycle/Twin Six
8 Fred Mills (4 - Cat2)   Saint Louis Park, MN12:33.st 261006   Revolution Cycle/Twin Six
9 Brian Koeneman (5 - Cat2)   Apple Valley, MN12:33.st 46700   Team Wheel & Sprocket
10 Michael Pederson   St Paul, MN08:57.st 27579   Hup United
11 Andy Reichert (6 - Cat2)   Minneapolis, MN09:10.st 49810   Birchwood/GIS
12 Matthew Allen   Minneapolis, MN09:28.st 200426   Behind-Bars/LGR
13 John Thompson (3 - Cat1)   Shoreview, MN09:42.st 63849   St Paul Bicycle Racing Club
14 Spencer Haugh (7 - Cat2)   Dorchester, MA09:56.st 214228   Behind-Bars/LGR
15 Lew Perna (8 - Cat2)   Rochester, MN11:21.st 56269   Team Rio Grande
99 Daniel Jansen (9 - Cat2)   Minnetonka, MN 17677   Hollywood Cycles
99 Daniel Jacobsen (10 - Cat2)   Saint Paul, MN 277887   Omnium Racing
99 Innokenty Zavyalov (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
99 Matt Leizinger (12 - Cat2)   Minnetonka, MN 284245   Sweet'n Salty Cycling

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Wavrin (1 - Cat3)   Henderson, MN31:10.st 342900   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Tristan Manderfeld   Sauk Rapids, MN32:46.st 269090   crossniacs
3 Noah Middlestaedt (1 - Cat4)   Saint Cloud34:32.st 347262   Revolution Cycle/Twin Six
4 Samuel Westlake (2 - Cat4)   Farmington35:21.st 375888   Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Nick Gordon   Chanhassen, MN36:07.st 364797   MNJRC
6 Wyatt Furois (3 - Cat4)   Falcon Heights, MN37:00.st 361699   Gopher Wheelmen
7 Will Curtis (4 - Cat4)   Saint Paul, MN38:04.st 348506   Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Nick Carter (5 - Cat4)   Minneapolis, MN38:10.st 361308   Birchwood/GIS
9 Trek Malarski   Duluth Mn32:18.st 389774   
10 Ellis Nordhougen (6 - Cat4)   Minneapolis, MN34:29.st 361303   Crossniacs
11 Anthony Hilligoss (7 - Cat4)   Eden Prairie, MN32:14.st 384819   Angry Catfish
12 Tanner Janaszak   43:27.st   
97 Logan Anderson (8 - Cat4)   Saint Paul, MN34:31.st 340696   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN46:43.st 46700   Team Wheel & Sprocket
2 Keith Bianchi (2 - Cat2)   Saint Paul, MN48:07.st 188055   St Paul Bicycle Racing Club
3 Thomas Thornquest (1 - Cat3)   Golden Valley, MN48:18.st 147521   Kenwood Racing
4 Matt Leizinger (3 - Cat2)   Minnetonka, MN48:23.st 284245   Sweet'n Salty Cycling
5 Michael Phillips (4 - Cat2)   Minneapolis, MN48:25.st 200784   Curt Goodrich Racing Team
6 Caleb Donaldson (5 - Cat2)   Minneapolis, MN48:27.st 224416   Omnium Racing
7 Steve Laurel (6 - Cat2)   Longmont, CO48:43.st 240886   
8 Steve Kuhl   49:11.st   Chocolay
9 Daniel Wheeler (2 - Cat3)   St. Paul, MN49:18.st 227791   Gopher Wheelmen
10 Mark Mlinar (7 - Cat2)   Hutchinson, MN49:34.st 48557   St Paul Bicycle Racing Club
11 Bryan Harwood (3 - Cat3)   Minneapolis, MN49:38.st 139651   CROSS PROPZ RACING
12 Thomas Manderfeld (4 - Cat3)   Sauk Rapids, MN49:57.st 82764   Revolution Cycle/Twin Six
13 Martin Rudnick (8 - Cat2)   Minneapolis, MN50:04.st 298216   Behind-Bars/LGR
14 Lew Perna (9 - Cat2)   Rochester, MN50:22.st 56269   Team Rio Grande
15 Charles Townsend (5 - Cat3)   Mendota Heights, MN50:24.st 46011   St Paul Bicycle Racing Club
16 Robert Marhefke (6 - Cat3)   River Falls, WI51:28.st 22498   
17 William Kuster (7 - Cat3)   Anoka, MN51:54.st 59499   Loon State Cyclists
18 Bart Hollaren (8 - Cat3)   Rosemount, MN52:00.st 333156   
19 Stuart Benson (1 - Cat4)   Shafer, MN53:05.st 100413   Cyclova xc
20 Grant Larvick (9 - Cat3)   Burnsville, MN46:53.st 328058   Angry Catfish
21 Stephen Cragle (10 - Cat3)   Saint Cloud, MN47:01.st 193342   Revolution Cycle/Twin Six
22 Bryan Gerding (11 - Cat3)   Minneapolis, MN47:17.st 177126   Freewheel Bike
23 Dan Meyer (12 - Cat3)   Lake Elmo, MN47:23.st 117486   Loon State Cyclists
24 Steven Pippin (13 - Cat3)   Minneapolis, MN47:27.st 103461   Freewheel Bike
25 Barry Schmitt (14 - Cat3)   Eagan, MN48:02.st 182024   
26 Andrew Barlage (15 - Cat3)   Hopkins, MN48:16.st 301985   Omnium Racing
27 Bruce Porter (2 - Cat4)   Woodbury, MN48:16.st 358801   St Paul Bicycle Racing Club
28 John Iltis (10 - Cat2)   Savage, MN48:55.st 50903   
29 Eric Swenson (16 - Cat3)   Minneapolis, MN49:08.st 212056   Crossniacs
30 Mark Overgaard (3 - Cat4)   Vadnaisheights, MN49:42.st 297849   Gopher Wheelmen
31 Ken Earley (4 - Cat4)   Minneapolis, MN49:46.st 381525   Category 6 Racing Squad
32 Adam Staufenberg (11 - Cat2)   Plymouth, MN50:26.st 146505   Revolution Cycle/Twin Six
33 Michael Cisek (17 - Cat3)   Minneapolis, MN50:54.st 269355   Team Plan C
34 Tom Bengel (18 - Cat3)   St Paul, MN52:04.st 200781   
35 John Bryant (5 - Cat4)   St Paul, MN54:20.st 42615   St Paul Bicycle Racing Club
36 Robert Vigil (6 - Cat4)   Eden Prairie, MN46:46.st 223690   Minnesota Cycling Team
37 Jon Jensen (19 - Cat3)   Hopkins, MN51:04.st 94488   
38 Avery Dahl (7 - Cat4)   Hudson, WI54:29.st 120592   BIG KING FLYERS
99 David Ludwigson (8 - Cat4)   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
99 Michael Pederson (20 - Cat3)   St Paul, MN 27579   Hup United
99 Jeremy Ames (21 - Cat3)   Minneapolis, MN 285970   Angry Catfish
99 Paul Sanders (9 - Cat4)   Minneapolis, MN 384755   one on one

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Furois   Falcon Heights, MN48:23.st 322612   Gopher Wheelmen
2 Buckley Birkholz   Wausau, WI48:42.st 310285   Cyclocrossracing.com
3 Jeremy Ames   Minneapolis, MN49:22.st 285970   Angry Catfish
4 Ryan Marsel   Minneapolis, MN49:37.st 313268   Behind-Bars/LGR
5 Brian Bice   Minneapolis49:51.st 360268   Omnium Racing
6 Adam Staufenberg   Plymouth, MN49:58.st 146505   Revolution Cycle/Twin Six
7 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN50:03.st 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
8 Taylor George   Apple Valley, MN50:16.st 245466   Crossniacs
9 Chris Van Ert   Saint Paul, MN51:25.st 230802   Peace Coffee Racing
10 Mike Brotman   Saint Paul, MN51:32.st 360474   Synergy
11 William Greenwood   Minneapolis, MN51:55.st 247257   Bikes To You / World of Bikes
12 Reece Oleson   Jordan, MN52:43.st 349404   St Paul Bicycle Racing Club
13 Benjamin Cox   Woodbury, MN52:44.st 313208   crossniacs
14 Grant Larvick   Burnsville, MN52:47.st 328058   Angry Catfish
15 Mitchel Bruns   Otsego, MN53:46.st 361998   42
16 Mark Long   St Paul, MN54:22.st 254201   Omnium Racing
17 Erik Paulsen   Excelsior, MN50:42.st 284912   crossniacs
99 Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764   Behind-Bars/LGR
99 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985   Omnium Racing
99 Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951   Gopher Wheelmen

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Barnes   Rochester, MN30:28.st 359799   
2 Robert Holmberg   Waverly, MN30:35.st 294463   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
3 Dave Fetters   Minneapolis, MN30:37.st 266342   
4 Ryan Carlson   Minnetonka, MN31:08.st 264020   Twin Six
5 Ken Hum   Waukesha31:12.st 291669   Omnium Racing
6 Gregorio Ramirez   Hopkins, MN31:19.st 326564   Dominican Republic
7 Mark Mondloch   Saint Cloud, MN31:23.st 347196   Revolution Cycle/Twin Six
8 Derrick Frank   Kimball, MN31:32.st 209288   
9 David Jensen   Fergus Falls, MN31:42.st 378928   Ramsey Cycling Club
10 Daven Kokkila   Willmar, MN31:53.st 352304   BSD
11 Kevin Guiney   Minneapolis, MN32:12.st 389137   
12 Trent Luger   Edina, MN32:12.st 386182   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
13 Josh Fiedler   Sartell, MN33:16.st 294419   
14 Mark Halstrom   Sartell, MN33:33.st 282297   Revolution Cycle/Twin Six
15 Aaron Avenido   Saint Paul, MN34:13.st 342918   UMCT
16 Evan Heisler   Minneapolis, MN34:28.st 361166   
17 Weston Tardy   Duluth, MN34:41.st 389749   
18 Jeff Bauerly   St Cloud, MN35:08.st 238527   Revolution Cycle/Twin Six
19 Brian Malarski   Chicago Il35:11.st 68091   Gopher Wheelmen
20 Ken Earley   Minneapolis, MN35:59.st 381525   Category 6 Racing Squad
21 John Bryant   St Paul, MN31:49.st 42615   St Paul Bicycle Racing Club
22 Dane Weeks   35:00.st   
99 Gary Underdahl   Eagan, MN 244139   Twin Six
99 Erik Erickson   Blaine, MN 389892   Gopher Wheelmen
99 Gregory Moore   Zimmerman, MN 376249   SCSU

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN50:29.st 224939   Cycle-Smart Inc.
2 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN52:15.st 261947   Cyclocrossracing.com
3 Niki Soderberg (2 - Cat2)   Wausau , WI54:00.st 310193   Cyclocrossracing.com
4 Carol Jeane Sansome (3 - Cat2)   Eagan, MN48:36.st 211756   Silver Cycling
5 Alexandra Lacey (1 - Cat3)   Saint Paul, MN49:37.st 210133   Omnium Racing
6 Lindsey Hillesheim (4 - Cat2)   Minneapolis, MN50:53.st 244915   Squadra Coppi

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn36:43.st 302412   Gopher Wheelmen
2 Emily Bramel   Little Canada, MN37:33.st 346420   St Paul Bicycle Racing Club
3 Jennie Zhu   Minneapolis, MN39:15.st 343332   
4 Anne Normand   Duluth, MN31:24.st 359404   Velo Duluth
5 Becca Hackensack   Saint Cloud, MN31:54.st 247189   Revolution Cycle/Twin Six
6 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN32:42.st 302230   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Skye Goedert   Crystal, MN38:54.st 379498   MNJRC
8 Jenna Westlake   Farmington, MN32:29.st 388767   Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUOREShimanoUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee