Race Results for
Azcross.com Flag Double Cross #2
Flagstaff, AZ
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/13/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny POLLEY (1 - Cat3)   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 Brandon McNULTY (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 275694   Fly Racing Team
3 Ryan WOODROFFE (2 - Cat4)   Cave Creek, AZ 364891   
4 David POLLEY (3 - Cat4)   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek

Men - Cat 1/2/3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary KELLER (1 - Cat1)   Mesa, AZ 257387   Focus Racing
2 John SAWASKY (2 - Cat1)   Flagstaff, AZ 80638   
3 Sam GROSS   Cave Creek 292354   
4 Chris RAMSEY (1 - Cat3)   Tucson, AZ 165364   
5 Jake BEGLEY (1 - Cat2)   Tempe, AZ 268804   
6 Kieran SIKDAR (2 - Cat3)   Tucson, AZ 187387   02 Modern Fitness
7 Jules MILLER (1 - Cat4)   Mesa, AZ 361162   Magnus
8 Jeffrey FROST   Tucson, AZ 12483   Absolute Bikes Team
DNF Jacob GRANTHAM (Cat2)   Pittsburgh, PA 228252   
DNF Brian MEYER (Cat3)   Tucson, AZ 220650   
DNF Rex MUNGER (Cat4)   San Diego, CA 56496   Step Down Racing

Men - Cat 3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott COUNTRYMAN (1 - Cat3)   Flagstaff, AZ 258025   San Tan Racing
2 Michael CASTRO (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch
3 Ian WILKEY (3 - Cat3)   Casa Grande, AZ 353972   
4 Nathan FRANKE (4 - Cat3)   Phoenix, AZ 151972   
5 Brian ABRAHAM (5 - Cat3)   Buckeye, AZ 76774   
6 Erik NELSON (6 - Cat3)   Gilbert, AZ 240674   
7 Matt BONESS (1 - Cat4)   Flagstaff, AZ 217868   
8 Jeremy BOUNDS (7 - Cat3)   Scottsdale, AZ 85352   AZ Cross
9 Nick THOMAS (8 - Cat3)   Phoenix, AZ 352702   AZ Devo
10 Keith BRODHAGEN (9 - Cat3)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
11 Joshua CHRISTENSEN (10 - Cat3)   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe
12 Bradley ARNOLD (11 - Cat3)   Scottsdale, AZ 217841   
13 Patrick LINGLEY (2 - Cat4)   Flagstaff, AZ 187695   Red Rock Racing
14 Richard WOODROFFE (3 - Cat4)   Cave Creek, AZ 361951   
DNS Elliot ANDERSON (Cat4)   Tucson, AZ 259990   TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNS Andrew COPE (Cat4)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
DNF Kenny POLLEY (Cat3)   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
DNF Nathaniel COGHLAN (Cat3)   Phoenix, AZ 291461   Bicycle Haus Racing
DNF Josh ROBERTSON (Cat3)   Phoenix, AZ 30139   

Men - Cat 4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt BONESS   Flagstaff, AZ 217868   
2 Ryan MAZURA   Tucson, AZ 390057   
3 Patrick LINGLEY   Flagstaff, AZ 187695   Red Rock Racing
4 Jules MILLER   Mesa, AZ 361162   Magnus
5 Devin KELLY   Tucson 366926   
6 Thomas DAVIS   New River, AZ 8859   
DNS Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
DNF Brandon McNULTY   Phoenix, AZ 275694   Fly Racing Team

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve McNAMEE (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse Cycling Team
2 Nathan FRANKE (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 151972   
3 Michael O'DONNELL (2 - Cat3)   Flagstaff, AZ 212160   Absolute Bikes Team
4 Jeff BAYLOR (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 282609   Bicycle Ranch
5 Craig CHESTER (3 - Cat3)   Scottsdale, AZ 83640   Hammer Nutrition
DNS Bradley ARNOLD (Cat3)   Scottsdale, AZ 217841   
DNS Rex MUNGER (Cat4)   San Diego, CA 56496   Step Down Racing

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith BRODHAGEN (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
2 Jeffrey FROST   Tucson, AZ 12483   Absolute Bikes Team
3 David SWAIN (1 - Cat4)   Tucson, AZ 271595   Team Broadway Bicycles
4 James JOHNSON (2 - Cat4)   Cornville Az 46530   
5 Kiral THOMPSON (2 - Cat3)   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
6 Richard WOODROFFE (3 - Cat4)   Cave Creek, AZ 361951   
7 Dale AGAR (4 - Cat4)   Sun Lakes, AZ 254131   Focus Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daisy WARD (1 - Cat3)   Flagstaff, AZ 354060   

Women - Cat 1/2/3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue RAWLEY (1 - Cat3)   Flagstaff, AZ 29243   Absolute Bikes Team
2 Clara BEARD (1 - Cat2)   Williams, AZ 176101   
3 Pamela BAYLOR (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 361710   Bicycle Ranch
4 Caris MARKOS (2 - Cat4)   Hartland Wi 389956   Magnus

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpySierra NevadaShimanoUSACDFBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee