Race Results for
Azcross.com Flag Double Cross #1
Flagstaff, AZ
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/13/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan WOODROFFE (1 - Cat4)   Cave Creek, AZ 364891   

Men - Cat 1/2/3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John SAWASKY (1 - Cat1)   Flagstaff, AZ 80638   
2 Chris RAMSEY (1 - Cat3)   Tucson, AZ 165364   
3 Sam GROSS   Cave Creek 292354   
4 Jake BEGLEY (1 - Cat2)   Tempe, AZ 268804   
5 Steve McNAMEE (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse Cycling Team
6 Zachary KELLER (2 - Cat1)   Mesa, AZ 257387   Focus Racing
7 Brian MEYER (2 - Cat3)   Tucson, AZ 220650   
8 Jeffrey FROST   Tucson, AZ 12483   Absolute Bikes Team
9 Jeremy BOUNDS (3 - Cat3)   Scottsdale, AZ 85352   AZ Cross
10 Jules MILLER (1 - Cat4)   Mesa, AZ 361162   Magnus
11 Jake MERRY (2 - Cat4)   Tucson, AZ 197044   
12 Devin KELLY (3 - Cat4)   Tucson 366926   

Men - Cat 3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich WEIS   Gilbert, AZ 57466   
2 Michael CASTRO (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch
3 Alexander LEONARD (2 - Cat3)   Flagstaff, AZ 253218   
4 Kieran SIKDAR (3 - Cat3)   Tucson, AZ 187387   02 Modern Fitness
5 Brian ABRAHAM (4 - Cat3)   Buckeye, AZ 76774   
6 Michael GOLDMAN   Flagstaff, AZ 303237   Red Rock Racing
7 Nathan FRANKE (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 151972   
8 Robert KROHN (1 - Cat4)   Flagstaff, AZ 331074   Flagstaff Cycling
9 Joshua CHRISTENSEN (6 - Cat3)   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe
10 Jake MERRY (2 - Cat4)   Tucson, AZ 197044   
11 Bradley ARNOLD (7 - Cat3)   Scottsdale, AZ 217841   
12 Andrew COPE (3 - Cat4)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
13 Rex MUNGER (4 - Cat4)   San Diego, CA 56496   Step Down Racing
14 Elliot ANDERSON (5 - Cat4)   Tucson, AZ 259990   TriSports Cycling/Eclipse Racing
15 Kiral THOMPSON (8 - Cat3)   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
16 Patrick LINGLEY (6 - Cat4)   Flagstaff, AZ 187695   Red Rock Racing
17 Katherine FARAGO   Mesa, AZ 141474   Global Bikes Racing / Specialized
DNF Nathaniel COGHLAN (Cat3)   Phoenix, AZ 291461   Bicycle Haus Racing
DNF David NICHOLLS (Cat4)   Cave Creek, AZ 296085   
DNF Dale AGAR (Cat4)   Sun Lakes, AZ 254131   Focus Racing
DNF Michael O'DONNELL (Cat3)   Flagstaff, AZ 212160   Absolute Bikes Team

Men - Cat 4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt BONESS   Flagstaff, AZ 217868   
2 Ryan MAZURA   Tucson, AZ 390057   
3 David NICHOLLS   Cave Creek, AZ 296085   
4 Michael GOLDMAN   Flagstaff, AZ 303237   Red Rock Racing
5 Patrick LINGLEY   Flagstaff, AZ 187695   Red Rock Racing
6 Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
7 Marshall MOORE   Providence, RI 307065   Brown University
8 Jules MILLER   Mesa, AZ 361162   Magnus
9 Thomas DAVIS   New River, AZ 8859   

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich WEIS   Gilbert, AZ 57466   
2 Nathan FRANKE (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 151972   
3 Michael O'DONNELL (2 - Cat3)   Flagstaff, AZ 212160   Absolute Bikes Team
4 Jeff BAYLOR (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 282609   Bicycle Ranch
5 Craig CHESTER (3 - Cat3)   Scottsdale, AZ 83640   Hammer Nutrition
6 Bradley ARNOLD (4 - Cat3)   Scottsdale, AZ 217841   
7 Jeremy BOUNDS (5 - Cat3)   Scottsdale, AZ 85352   AZ Cross
8 Terry JORDON   Flagstaff, AZ 112911   

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey FROST   Tucson, AZ 12483   Absolute Bikes Team
2 Keith BRODHAGEN (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
3 James JOHNSON (1 - Cat4)   Cornville Az 46530   
4 Dale AGAR (2 - Cat4)   Sun Lakes, AZ 254131   Focus Racing
5 Richard WOODROFFE (3 - Cat4)   Cave Creek, AZ 361951   
6 Randy BOLES (4 - Cat4)   Tempe, AZ 304215   Bicycle Haus Racing
7 Kiral THOMPSON (2 - Cat3)   Tucson, AZ 204637   Summit Velo

Women - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daisy WARD (1 - Cat3)   Flagstaff, AZ 354060   
2 Olivia NICHOLLS (1 - Cat4)   Cave Creek, AZ 356742   

Women - Cat 1/2/3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie HUNTER (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 305458   Bicycle Ranch
2 Sue RAWLEY (2 - Cat3)   Flagstaff, AZ 29243   Absolute Bikes Team
3 Pamela BAYLOR (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 361710   Bicycle Ranch
4 Katherine FARAGO (1 - Cat2)   Mesa, AZ 141474   Global Bikes Racing / Specialized
5 Caris MARKOS (2 - Cat4)   Hartland Wi 389956   Magnus

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFSpyShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee