Race Results for
Jim R Miller CX
Marietta, GA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/14/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4 (35+) - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Fischer   Cumming, GA 352000  8920 Reality Bikes
2 Chanel Riveria     8930 
3 Eric VanName   Atlanta, GA 105218  9400 L5Flyers
4 Bob Knoll   Roswell, GA 390567  9410 Wheel Hopper
5 Chris Bulloch   Atlanta, GA 356772  9160 
6 Scott Morris   Lawrenceville, GA 306802  9430 Lifetime/Loganville Ford
7 Harry Boxler   Atlanta, GA 394235  9440 
8 Ray Healy   Alpharetta, GA 82398  9530 
9 Dan Henry   Chattanooga, TN 283827  8970 Krystal Cycling Team
10 Clay Benoit   Mableton, GA 286590  9250 Smyrna Bicycles
11 Matthew Harris   Covington, GA 299215  9520 C Town Bikes
12 Steve Spence   Smyrna, GA 329352  9500 Smyrna Bicycles
13 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  9060 
14 Brian Murphy   Social Circle, GA 302474  9170 C Town Bikes
15 tony blansit   Warner Robins, GA 231516  9550 
16 Richard Foster     9270 Smyrna Bicycles
17 Matthew Stahl   Rome, GA 33761  9040 Rome Velo
18 Obed Ingram   Locust Grove, GA 349726  8910 C Town Bikes
19 Lyle Lydick   Lawrenceville Ga 387802  8960 Frazier Cycling
20 Joseph DiChiacchio   Harrison, TN 296907  9070 Krystal Cyclng Team
21 Andrew Kimball   Decatur, GA 53385  9390 
22 Gary Ross   Shirley, MA 203768  9300 ATLX
23 Brett Harper   Athens, GA 280699  9190 Team Mission Source-NGCA
24 Jim Cullen     9340 
25 Heath Lambert   Coppell, TX 322160  9460 Alpha Bikes
26 Michael Johnson   Duluth, GA 151977  9140 North Georgia Cycling Association Inc.
27 Daniel McCarthy   Smyrna, GA 234574  9100 Smyrna Bicycles
28 Robert Bourne   Atlanta, GA 193409  9540 Faster Mustache
29 Richard Hubbard   Cumming, GA 273623  9470 Northstar Racing
30 Brent Scales   Atlanta, GA 140248  9510 
31 Curtis King     9290 
32 Nick Kitchen     9320 Alpha Bikes
33 Richard Terry   Anchorage, KY 83119  9330 C Town Bikes
34 Robert McCollum     9260 Team Cadence
35 Manuel Ramos   Woodstock, GA 296647  9280 Junior Flyers
36 Michael Fonseca     9380 
37 Andrew Davidson     9310 Smyrna Bicycles
38 David Smith   Bremen, GA 156700  9370 Crossniacs
39 James Lane   Roswell, GA 327852  9350 NARC
40 Larry Mayse   Milton, GA 386155  9240 
41 Gerald Gresham     8940 
42 Jack Whisler     9230 
43 Dan Heisel   Covington, GA 252561  9360 C Town Bikes
44 Akewetee Watkins   Atlanta, GA 304544  9490 
45 Chris Sterchi   Menlo, GA 370640  9480 
46 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855  9200 Frazier Cycling
47 Gordon Dunn   Conyers, GA 390266  9150 C Town Racing
48 Joseph Flynn   Atlanta, GA 336182  9420 
49 Pete Wicker   Hoschton 38127  9450 L5Flyers

Men - Cat 4 (19-34) - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Sholly   Roswell, GA 307301  648 
2 Donald Hoefer   Atlanta, GA 383626  644 
3 Aaron Pyle   Augusta, GA 386016  655 Augusta Cross Coalition
4 Charlie Putnal   Flat Rock, NC 361156  668 Big Ring Racing
5 Blake Johnson   Summerville, GA 320480  645 Cycle-Therapy GA
6 Stephen LaVoie   Athens, GA 329648  679 ATHCX
7 Trey Hair   Hampton, GA 291305  697 southern crescent cycling
8 Wesley Burruss   Marietta, GA 359186  641 Depaula Racing
9 Nick Ray     701 
10 Thomas Russell   Covington, GA 389971  646 C Town Bikes
11 Chad Conley   Cartersville 374617  678 Peachtree Bikes
12 Jeff Hopkins   Decatur, GA 269951  659 
13 Ian Garrison   Decatur, GA 348098  643 Junior Flyers
14 Tomas Petit   Lasne 386927  651 
15 Baron Lip   Marietta, GA 358788  693 Peachtree Bikes
16 Cody Elder   Atlanta, GA 325070  692 
17 Blake Bradford   Conyers, GA 295286  685 C Town Bikes
18 Jeremy Paine     698 
19 Phillip Stiff   Woodstock, GA 347678  681 Kennesaw State University
20 Jake Jackson   Athens, GA 390240  653 ATHCX
21 Garrett Eckerl   Mcdonough, GA 282366  642 C Town Bikes
22 Nolan Wehr   Chattanooga, TN 313910  673 Dalton St. Cycling
23 Willem Kaiser   Atlanta, GA 377954  671 Junior Flyers
24 Christopher Slone   Atlanta, GA 225645  661 
25 Brandon Andrews   Madison, WI 361872  654 Freeflite
26 Ben Callaway   Atlanta, GA 310162  689 Loose Nuts Cycles
27 Alex M. Lee     672 Chain Reaction
28 Mike Albamen     677 
29 Todd May   Tallahassee, FL 164913  676 Reality Bikes
30 Charles Weaving   Lawrenceville, GA 386414  670 C Town Bikes
31 Jonathan Adel   Alpharetta, GA 334614  688 Team Mission Source
32 Nathan Woloslewicz     680 
33 Zachary Wright     691 
34 John Sprinkle     700 
35 Chris Lewis   Atlanta, GA 285626  684 Faster Mustache
36 Michael Horwitz   Alpharetta, GA 390472  682 Alpha Bikes
37 James Kennedy     694 REI 54
38 Matthew Reeves   Atlanta Ga 392099  666 Loose Nuts Cycles
39 Ruster Blackburn     667 
40 Gene Kirk     675 Breakaway Cycles
41 Cornelio Delasalas   Decatur 385512  695 Team Sopo Bikes
42 Julian Zehr   Sugar Valley, GA 273042  674 Dalton St. Cycling
43 Andrew Muldowney   Atlanta 362167  696 Peachtree Bikes
44 Michael Dunn     686 

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner (1 - Cat1)   Canton, GA 103410  14 Team Jamis
2 Brandon Pruett   Silvercreek, GA 299892  30 Rome Velo
3 David Gearhart (1 - Cat2)   Smyrna, GA 230227  19 LITESPEED-BMW
4 Spencer Whittier (2 - Cat2)   Cohutta, GA 341006  17 Hub Endurance Chattanooga
5 David Sagat (3 - Cat2)   Roswell, GA 207380  12 Fuji Bikes
6 Eric Nicoletti (4 - Cat2)   Decatur, GA 286427  39 Faster Mustache
7 Hunter Garrison (5 - Cat2)   Athens, GA 273663  31 ATHCX
8 Mclean Harris (1 - Cat3)   Atlanta, GA 300050  11 Smyrna Bicycles
9 Shey Lindner (6 - Cat2)   Covington, GA 195152  21 C Town Bikes
10 Austin Hilliard (7 - Cat2)   Irmo Sc 288459  20 Athens Velo Club
11 Jafer Beizer (2 - Cat1)   Conyers, GA 192280  16 C Town Bikes
12 Nate Zukas (8 - Cat2)   Augusta, GA 39556  35 ACC
13 Garey Gomez (9 - Cat2)   Atlanta, GA 166346  40 HomeSmart/L5Flyers
14 Ian Prunier (10 - Cat2)   Smyrna, GA 331176  32 Smyrna Bicycles
15 Alex Clifford (11 - Cat2)   Atlanta, GA 270008  38 Faster Mustache
16 Nicholas Nichols (12 - Cat2)   Chattanooga Tn 224641  Hub Endurance Chattanooga
17 Brian Deloughy   Marietta, GA 230587  41 Bikeman . Com
18 David Hicks (13 - Cat2)   Atlanta, GA 241937  HomeSmart/L5Flyers
19 Elliott Caldwell (14 - Cat2)   Athens , GA 288737  13 ATHCX
20 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370  Deeds Publishing
21 Elliott Baring (15 - Cat2)   Cumming, GA 305958  28 Alpha Bikes
22 Eric Anderson (16 - Cat2)   Alpharetta, GA 151968  15 Deeds Publishing
23 Dub Smith (2 - Cat3)   Acworth, GA 106351  34 FFCC
24 Richard Mauney (3 - Cat3)   Lilburn, GA 149109  37 FFCC
25 Richard Burton (4 - Cat3)   Atlanta, GA 5629  36 FFCC
26 Charles Weaving III (5 - Cat3)   Lawrenceville, GA 325454  27 C Town Bikes

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  374 Bike Man
2 Brady Rogers (1 - Cat1)   Atlanta, GA 144524  389 LITESPEED-BMW
3 Robert Kuhn (1 - Cat2)   Dunwoody, GA 19969  369 Hup United
4 Ryan Rish (2 - Cat1)   Powder Springs, GA 175361  378 Ridenet
5 Daryl Sawyer (2 - Cat2)   Marietta, GA 41967  371 FFCC
6 Andy Johnston (3 - Cat1)   Lilburn, GA 18075  393 Cycle Youth
7 Jonathan Cheaves (3 - Cat2)   Lilburn, GA 83369  373 C Town Bikes
8 Chris Chotas (4 - Cat1)   Atlanta, GA 137731  392 LITESPEED-BMW
9 Travis Neumuller (1 - Cat3)   Acworth, GA 160310  368 North Georgia Cycling Association Inc.
10 Andrew Rytlewski (2 - Cat3)   Marietta, GA 73038  376 
11 Samuel Thompson (3 - Cat3)   Jasper, GA 203260  380 Cartecay Bicycles
12 Franklin Paine   Cumming, GA 126278  387 Deeds Publishing
13 Ben Dillingham (4 - Cat3)   Lawrenceville, GA 180065  388 GTC
14 Darren Comer   Dublin Ireland 180507  394 LITESPEED-BMW
15 Kelly Edwards (5 - Cat3)   North Augusta, SC 270854  370 Augusta Cross Coalition
16 Joshua Frank (6 - Cat3)   Atlanta, GA 270048  385 ATLX

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Phelan (1 - Cat2)   Augusta, GA 268502  148 ACC
2 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370  147 Deeds Publishing
3 Richard Mauney (1 - Cat3)   Lilburn, GA 149109  145 FFCC
4 Richard Burton (2 - Cat3)   Atlanta, GA 5629  140 FFCC
5 Gregory Schisla (3 - Cat3)   Indianapolis In 72567  149 GTC
6 William (Dub) Smith (4 - Cat3)   Acworth, GA 106351  144 FFCC
7 Scott Bass (5 - Cat3)   Atlanta, GA 49767  155 Buckhead Velo
8 Gary Dalton (6 - Cat3)   Wakefield Ri 50156  156 Cox/WE Stedman Cycling
9 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391  143 FFCC
10 Patrick Buckley (7 - Cat3)   Atlanta, GA 335030  157 East Point Track Club
11 Wayne Nix (8 - Cat3)   Murphy, NC 96120  151 
12 Neil Kopitsky (9 - Cat3)   Atlanta, GA 19643  160 LITESPEED-BMW
13 Charles Clark (10 - Cat3)   Summerville, GA 333152  146 Cycle-Therapy GA
14 James Behning (11 - Cat3)   Covington, GA 106306  150 C Town Bikes
15 Douglas Masters     159 
16 Stephen Jansa (12 - Cat3)   Atlanta, GA 235407  158 GTC
17 Tom Butler (13 - Cat3)   Smyrna, GA 287084  153 Smyrna Bicycles
18 Ronnie Bratcher (14 - Cat3)   Cumming, GA 4666  142 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
19 Sergei Grigorian (15 - Cat3)   Decatur, GA 317054  154 Bike Raising

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Murray   Cumming, GA 210849  523 Nouveau Velo Cycling Team
2 David Hicks   Atlanta, GA 241937  565 HomeSmart/L5Flyers
3 Hutch Zimmerman   Alpharetta, GA 122668  518 
4 Robert Berghel   Chattanooga, TN 306836  547 Krystal Elite Cycling
5 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017  560 GA Tech
6 Joseph Schoenfeld   Stonemountain, GA 302280  520 FFCC
7 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158  530 Junior Flyers
8 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  540 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Ryan Wolfe   Fayetteville, GA 310126  570 ATHCX
10 Joshua Bennett   Grovetown, GA 233046  556 ACC
11 Paul Nesmith   Clarkston, GA 235565  555 Bike Raising
12 Richard Tillotson   Atlanta, GA 146485  549 
13 Ryan Allen   Chattanooga, TN 305182  564 Hub Endurance Chattanooga
14 James Bilotto   Atlanta, GA 265381  533 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
15 Duncan McGuire   Gainesville, GA 258196  559 Deeds Publishing
16 Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111  526 Litespeed-BMW
17 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131  538 Junior Flyers
18 Jake Andrews   Gray Ga 259171  561 Macon Cyclocross
19 Matt Ragan   Columbus, GA 254939  531 Drummond Racing
20 Charles Weaving III   Lawrenceville, GA 325454  562 C Town Bikes
21 Eddie Murray   Dawsonville, GA 235813  563 
22 Patrick Buckley   Atlanta, GA 335030  537 East Point Track Club
23 John Brusk   Atlanta, GA 129635  524 
24 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310  550 NGCA
25 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892  534 Florida Velo
26 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268  527 ATLX
27 Rob Evans   Atlanta, GA 90410  566 NGCA
28 Eric Burke   Buford, GA 276572  558 Faster Mustache
29 Howard Buckley   Atlanta, GA 323108  536 Loose Nuts Cycles
30 Theodore Pazur     567 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
31 Mitchell Askew   Roswell, GA 188316  557 SUBARU-AFAS p/b OSP
32 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666  519 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
33 Sergei Grigorian   Decatur, GA 317054  568 Bike Raising
34 Muse Davis   Madison, WI 271383  522 ATLX

Women - Women 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Green   Estill Springs, TN 242155  223 
2 Crystal Henry   Chattanooga, TN 293565  221 Mystique Cycling Team
3 Salma Huque   Douglasville, GA 334838  216 Junior Flyers
4 Sophia Broadwell   Roswell, GA 304929  228 Junior Flyers
5 Lori Balistreri     224 ATLX
6 Kim Pounders   Atlanta, GA 390271  217 Smyrna Bicycles
7 Kelly Dasher   Atlanta, GA 361960  233 Faster Mustache
8 Anna Pickerel   Atlanta 420220  235 REI 54
9 Julia Radmann   Smyrna, GA 207115  240 Sorella
10 Aimee Henderson   Smyrna, GA 342594  219 
11 Miriam Vos   Decatur, GA 361462  220 Sorella
12 Michelle Stahl   Marietta, GA 369402  232 
13 Rhys May   Athens, GA 390274  222 Athcx
14 Tracy Anderson   Alpharetta, GA 285690  239 Reality Bikes
15 Ali Whittier   Cohutta, GA 387005  234 Hub Endurance Chattanooga
16 Caroline Haynie     218 Smyrna Bicycles
17 Sharon Anderson   Portland, OR 240213  231 Hillbilly Cycling
18 Ann Cintruly     238 LG Factory
19 Kelli Rogan   Lawrenceville, GA 55761  236 Frasier
20 Kinga Butler   Atlanta, GA 304874  230 Smyrna Bicycles
21 Priscilla Smith     237 Sorella

Women - Women 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Greenhill (1 - Cat3)   Atlanta, GA 109095  479 Peachtree Bikes
2 Elizabeth Lee (2 - Cat3)   Greenville, SC 231228  473 Louis Garneau Factory Team
3 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542  471 USSC-Trek p/b Vantaggio
4 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766  469 FFCC
5 Cheryl Fuller-Muller   Cumming, GA 235133  481 LG Factory Team
6 Beth Santoro (3 - Cat3)   Chattanooga, TN 231591  484 Hub Endurance Chattanooga
7 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662  478 Sorella Cycling p/b BVM Engineering
8 Stephanie Rynas (4 - Cat3)   Chattanooga, TN 254020  482 Mystique Cycling Team
9 Rebecca Phelan (5 - Cat3)   Augusta, GA 275758  480 ACC
10 Laura Andrews (6 - Cat3)   Madison, WI 327756  470 Fee Flyte
11 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074  487 
12 Alexandria Martinez (7 - Cat3)   Chattanooga, TN 22743  483 Sorella
13 Amy Frank (8 - Cat3)   Atlanta, GA 284849  466 ATLX
14 Janice Eirich   Cumming, GA 307920  467 
15 Trish Albert (9 - Cat3)   Smyrna, GA 140671  468 Sorella Cycling p/b BVM Engineering
16 Jennie May (10 - Cat3)   Cumming, GA 258525  485 LG Factory Team

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Barrett   Roswell, GA 152291  969 Roswell Bikes
2 Aaron Pyle   Augusta, GA 386016  949 Augusta Cross Coalition
3 David Marbut   Villa Rica, GA 223854  951 Fulton flyers
4 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854  943 Augusta Cross Coalition
5 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048  945 ATLX
6 Charlie Putnal   Flat Rock, NC 361156  959 Big Ring Racing
7 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  950 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
8 Chad Conley   Cartersville 374617  970 Peachtree Bikes
9 James Behning   Covington, GA 106306  961 C Town Bikes
10 Andrew Rytlewski   Marietta, GA 73038  960 
11 Charles Clark   Summerville, GA 333152  944 Cycle-Therapy GA
12 Howard Buckley   Atlanta, GA 323108  948 Loose Nuts Cycles
13 Steve Spence   Smyrna, GA 329352  966 Smyrna Bicycles
14 Brian Murphy   Social Circle, GA 302474  953 C Town Bikes
15 Thomas Russell   Covington, GA 389971  972 C Town Bikes
16 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268  946 ATLX
17 Darrell Lee   Kingston, GA 20711  965 
18 Muse Davis   Madison, WI 271383  963 ATLX
19 Cornelio Delasalas   Decatur 385512  967 Team Sopo Bikes
20 Gabriel Charvat   Atlanta, GA 270127  962 Faster Mustache
21 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158  947 Junior Flyers

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davis Branyon   Gainesville, GA 357029  265 Frazier Cycling Juniors
2 Michael Garrison     273 Junior Flyers
3 Leon Waine   Douglasville, GA 359432  266 Junior Flyers
4 Troy Waine   Douglasville, GA 359433  267 Junior Flyers
5 Will Shirley     271 
6 Aditya Gummadi   Suwanee, GA 279393  272 Suwanee Creek Bicycles
7 Hunter Murray   Ridgeland, MS 240615  269 Ridgeland Cycling Club

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Christopher   Dunwoody, GA 322482  335 Cycle Youth
2 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131  329 Junior Flyers
3 Nicholas Ray     337 Alpha Bikes
4 Blake Johnson   Summerville, GA 320480  318 Cycle-Therapy GA
5 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892  336 Florida Velo
6 Kyle Ellis   Cumming, GA 390751  330 Team Ellis
7 Tomas Petit   Lasne 386927  321 
8 Ian Garrison   Decatur, GA 348098  316 Junior Flyers
9 Corey Bryant   Decatur, GA 348814  320 Cycle Youth
10 Haegan Altizer   Decatur, GA 350322  323 Junior Flyers

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee