Race Results for
Centennial Cyclocross Crusade
Roswell, GA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4 (35+) - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Morris   Lawrenceville, GA 306802  9700 Lifetime Bikes Loganville
2 Brian Murphy   Social Circle, GA 302474  9170 C Town Bikes
3 Eric VanName   Atlanta, GA 105218  9400 L5Flyers
4 Clay Benoit   Mableton, GA 286590  9250 Smyrna Bicycles
5 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  9060 
6 Greg Brown   Sugar Hill, GA 40483  9780 Deeds Publishing
7 Ray Healy   Alpharetta, GA 82398  9530 
8 Lyle Lydick   Lawrenceville Ga 387802  8960 Frazier Cycling
9 Matthew Sexton     734 
10 Andrew Kimball   Decatur, GA 53385  9390 Atlanta Cycling-Northstar
11 Doug Mclaughlin   Boise, ID 152522  9960 Smyrna Bicycles
12 Cornelio Delasalas   Decatur 385512  9880 Team Sopo Bikes
13 Ted Pazur*   Atlanta, GA 390061  9860 
14 Gary Ross   Shirley, MA 203768  9080 
15 Obed Ingram   Locust Grove, GA 349726  8910 C Town Bikes
16 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855  9200 Frazier Cycling
17 Michael Johnson   Duluth, GA 151977  9140 North Georgia Cycling Association Inc.
18 Brett Harper   Athens, GA 280699  9190 Team Mission Source-NGCA
19 Woitek Wysocki   Lawrenceville, GA 200578  9940 GTC
20 Akewetee Watkins   Atlanta, GA 304544  9490 
21 Carlos Saavera     9910 
22 Michael Mende   Acworth, GA 24011  9890 Wheel Hopper
23 Jim Cullen     9340 Alpha Bikes
24 Brent Scales   Atlanta, GA 140248  9510 
25 Steve Jackson   Dawsonville, GA 209721  9610 ACC
26 James Varner   Hampton, GA 360931  9110 C Town Bikes
27 Richard Hubbard   Cumming, GA 273623  9470 Northstar Racing
28 Howard Lukens   Marietta, GA 288047  9930 
29 Pete Wicker   Hoschton 38127  9450 L5Flyers
30 Larry Mayse   Milton, GA 386155  9240 Studio 7
31 Robert McCollum     9260 Team Cadence
32 Bob Knoll   Roswell, GA 390567  9410 Wheel Hopper
33 Jack Whisler     9230 
34 James Lane   Roswell, GA 327852  9350 NARC
35 Nick Kitchen     9320 Alpha Bikes
36 Michael Horwitz   Alpharetta, GA 390472  9920 Alpha Bikes
37 Jason Miller   Greenville Sc 368711  9900 Cross Country Cycles
38 Manuel Ramos   Woodstock, GA 296647  9280 Junior Flyers
39 Oguz Eribac   Roswell, GA 365945  9950 

Men - Cat 4 (19-34) - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Ray     701 
2 Austin Sholly   Roswell, GA 307301  648 
3 Kinzer Hewitt   New Bern, NC 349346  744 Atomic Cycles
4 Matt Sweeney   Atlanta, GA 361750  731 
5 Paul Nesmith*     555 Bike Raising
6 Charlie Putnal   Flat Rock, NC 361156  668 Big Ring Racing
7 Tomas Petit   Lasne 386927  651 
8 Stephen LaVoie   Athens, GA 329648  679 ATHCX
9 Joseph Chapman     748 All City
10 Blake Bradford   Conyers, GA 295286  685 C Town Bikes
11 James Kennedy     694 REI 54
12 Drew Jordan   Medford, NJ 325194  722 ACC
13 Willem Kaiser   Atlanta, GA 377954  671 Junior Flyers
14 David Shaefer     742 
15 Jeff Hopkins   Decatur, GA 269951  659 
16 Cody Elder   Atlanta, GA 325070  692 
17 Baron Lip   Marietta, GA 358788  749 Peachtree Bikes
18 Garrett Eckerl   Mcdonough, GA 282366  642 C Town Bikes
19 Brandon Andrews   Madison, WI 361872  654 Freeflite
20 Phillip Canning     737 
21 Allen Richardson   Fayetteville 256701  730 All 3 Sports
22 Christopher Slone   Atlanta, GA 225645  661 
23 Dmitriy Zasyatkin   Portland 365920  745 
24 Jake Jackson   Athens, GA 390240  653 ATHCX
25 Mike Albamen     677 
26 Mike Ingmire     738 
27 Devin Vernick   Lilburn, GA 286780  746 Quantum Mechanics
28 Gary Lucero   Alpharetta, GA 264092  753 Peachtree Bikes
29 Ron Witcher   Alpharetta, GA 391537  741 
30 Ricky Stokes   Marietta, GA 365538  743 Peachtree Bikes
31 Todd Shuford     747 Smyrna Bicycles
32 Eric Schnapp     750 

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner (1 - Cat1)   Canton, GA 103410  14 Team Jamis
2 Douglas Ollerenshaw (2 - Cat1)   Atlanta, GA 138067  22 LITESPEED-BMW
3 Artur Sagat (3 - Cat1)   Roswell, GA 207381  56 LITESPEED-BMW
4 Frank Travieso (4 - Cat1)   Athens, GA 160295  52 Miami Chasis
5 David Sagat (1 - Cat2)   Roswell, GA 207380  12 Fuji Bikes
6 Eric Nicoletti (2 - Cat2)   Decatur, GA 286427  39 Faster Mustache
7 Alex Clifford (3 - Cat2)   Atlanta, GA 270008  38 Faster Mustache
8 Jafer Beizer (5 - Cat1)   Conyers, GA 192280  16 C Town Bikes
9 Shey Lindner (4 - Cat2)   Covington, GA 195152  21 C Town Bikes
10 Hunter Garrison (5 - Cat2)   Athens, GA 273663  31 ATHCX
11 Eric Neely   Cumming, GA 143600  
12 Chris Wyatt (6 - Cat2)   Roswell, GA 87149  59 Peachtree Bikes
13 Mclean Harris (1 - Cat3)   Atlanta, GA 300050  11 Smyrna Bicycles
14 Hutch Zimmerman (7 - Cat2)   Alpharetta, GA 122668  55 
15 Ian Prunier (8 - Cat2)   Smyrna, GA 331176  32 Smyrna Bicycles
16 Stephan Hirsch   Indianapolis, IN 337040  58 The 706 Project
17 David Gearhart (9 - Cat2)   Smyrna, GA 230227  19 LITESPEED-BMW
18 David Hicks (10 - Cat2)   Atlanta, GA 241937  HomeSmart/L5Flyers
19 Eddie Murray (11 - Cat2)   Dawsonville, GA 235813  29 
20 Elliott Baring (12 - Cat2)   Cumming, GA 305958  28 Alpha Bikes

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912  529 Frazier Cycling
2 Aaron Pyle   Augusta, GA 386016  575 ACC
3 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892  534 Florida Velo
4 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158  530 Junior Flyers
5 Chris Lessing   Alpharetta, GA 274824  607 RHR
6 Robert Simpson   Athens, GA 229843  579 ATHCX
7 Chris Constantin   Alpharetta, GA 55651  577 Nouveau Velo Cycling Team
8 David Marbut   Villa Rica, GA 223854  542 FFCC
9 Robby Bryant   Decatur, GA 5276  525 HomeSmart/L5Flyers
10 Chris Shadburn   Cumming, GA 261047  535 Round Here Racing
11 Michael Weigand   Atlanta, GA 358858  606 Stomach of Anger
12 Michael Askew   Roswell, GA 188316  557 SUBARU-AFAS p/b OSP
13 Donald Hoefer   Atlanta, GA 383626  581 
14 James Bilotto   Atlanta, GA 265381  533 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
15 kenneth fischer   Cumming, GA 352000  406 Reality Bikes
16 Scott Glowa   Providence, RI 221583  610 Broadway Bike Schools
17 Richard Tillotson   Atlanta, GA 146485  549 
18 Duncan McGuire   Gainesville, GA 258196  559 Deeds Publishing
19 Todd Palmer   Lafayette, CO 230756  543 Deeds Publishing
20 Richard Mauney   Lilburn, GA 149109  604 Toyota Forklifts/Sport Factory
21 Matt Ragan   Columbus, GA 254939  531 Drummond Racing
22 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268  527 ATLX
23 James Tudor   Alpharetta, GA 185440  597 Peachtree Bikes
24 Franklin Paine   Cumming, GA 126278  571 Deeds Publishing
25 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  540 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
26 Haegan Altizer   Decatur, GA 350322  528 Junior Flyers
27 Stephen Jansa   Atlanta, GA 235407  593 GTC
28 Amos Harvey   Cumming, GA 298681  609 Round Here Racing
29 Daniel McCarthy   Smyrna, GA 234574  592 Smyrna Bicycles
30 Nick Harmer   Decatur, GA 327400  548 
31 Ted Pazur   Atlanta, GA 390061  594 
32 Andy Bailie   Atlanta, GA 254732  598 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
33 Howard Buckley   Atlanta, GA 323108  536 Loose Nuts Cycles
34 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666  519 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
35 Mike Waine   Douglasville, GA 331702  589 
36 Muse Davis   Madison, WI 271383  522 ATLX
37 Mike Fitzgerald     612 

Women - Women 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338  254 Frazier Cycling
2 Jean Miller   Lawrenceville, GA 366146  252 Sorella
3 Lori Balistreri     224 ATLX
4 Kim Pounders   Atlanta, GA 390271  217 Smyrna Bicycles
5 Anna Pickerel   Atlanta 420220  235 REI 54
6 Elaine Sipos     256 
7 Salma Huque   Douglasville, GA 334838  216 Junior Flyers
8 Miriam Vos   Decatur, GA 361462  220 Sorella
9 Sophia Broadwell   Roswell, GA 304929  228 Junior Flyers
10 Ashley Chan     253 
11 Rhys May   Athens, GA 390274  222 Athcx
12 Catherine Donnelly   Atlanta, GA 390273  215 Smyrna Bicycles
13 Cara McNamee     255 
14 Caroline Haynie     218 Smyrna Bicycles
15 Gloria Duarte     257 
16 Kelli Rogan   Lawrenceville, GA 55761  236 Frasier

Women - Women 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542  471 USSC-Trek p/b Vantaggio
2 Shannon Greenhill (1 - Cat3)   Atlanta, GA 109095  479 Peachtree Bikes
3 Lisa Randall (1 - Cat2)   Canton, GA 172792  477 Sorella Cycling
4 Elizabeth Lee (2 - Cat3)   Conyers, GA 231228  473 Louis Garneau Factory Team
5 Cheryl Fuller-Muller   Cumming, GA 235133  481 LG Factory Team
6 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766  469 FFCC
7 Laura Andrews (3 - Cat3)   Madison, WI 327756  470 Fee Flyte
8 Janice Eirich (4 - Cat3)   Cumming, GA 307920  467 
9 Amy Frank (5 - Cat3)   Atlanta, GA 284849  466 ATLX
10 Trish Albert (6 - Cat3)   Smyrna, GA 140671  468 Sorella Cycling p/b BVM Engineering
11 Beth Gearhart (7 - Cat3)   Smyrna, GA 284432  492 Sorella Cycling p/b BVM Engineering

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Barrett   Roswell, GA 152291  969 Roswell Bikes
2 Robert Simpson   Athens, GA 229843  976 ATHCX
3 David Marbut   Villa Rica, GA 223854  951 Fulton flyers
4 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  950 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048  945 ATLX
6 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268  946 ATLX
7 James Behning   Covington, GA 106306  991 C Town Bikes
8 Cornelio Delasalas   Decatur 385512  967 Team Sopo Bikes
9 Bryan Berryman   Cumming, GA 386570  989 
10 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158  947 Junior Flyers
11 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666  973 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
12 Joseph Chapman     990 
13 Bennett Brian   Covington, GA 360947  985 
14 Muse Davis   Madison, WI 271383  963 ATLX
15 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854  943 ACC
16 Aaron Pyle   Augusta, GA 386016  949 ACC

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davis Branyon   Gainesville, GA 357029  265 Frazier Cycling Juniors
2 Ethan Brown   Roswell, GA 383611  280 Fulton Flyers Cycling Club
3 Owen Braunecker   Sandy Springs, GA 370824  281 Junior Flyers
4 Keegan Schimmelman     278 
5 Reece Latham   Roswell 370045  279 Junior Flyers
6 Hunter Murray   Ridgeland, MS 240615  269 Ridgeland Cycling Club
7 Leon Waine   Douglasville, GA 359432  266 Junior Flyers
8 Sean Branyon   Gainesville, GA 367920  270 Frazier Cycling Juniors

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892  336 Florida Velo
2 Adam Christopher   Dunwoody, GA 322482  339 Cycle Youth
3 Nick Ray     701 
4 Ian Garrison   Decatur, GA 348098  316 Junior Flyers
5 Tomas Petit   Lasne 386927  321 
6 Ethan Bell     340 
7 Blake Johnson   Summerville, GA 320480  318 Cycle-Therapy GA
8 Kyle Ellis   Cumming, GA 390751  330 Team Ellis
9 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912  324 Frazier Cycling
10 Corey Bryant   Decatur, GA 348814  320 Cycle Youth
11 Haegan Altizer   Decatur, GA 350322  323 Junior Flyers

Mixed - Cat 1/2/3 - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kuhn (1 - Cat2)   Dunwoody, GA 19969  369 Hup United
2 Christopher Wyatt (2 - Cat2)   Roswell, GA 87149  381 Peachtree Bikes
3 Eric Neely   Cumming, GA 143600  377 
4 Jay Wansley (3 - Cat2)   Atlanta, GA 37168  390 Peachtree Bikes
5 Daryl Sawyer (4 - Cat2)   Marietta, GA 41967  371 FFCC
6 Brady Rogers (1 - Cat1)   Atlanta, GA 144524  389 LITESPEED-BMW
7 Ryan Rish (2 - Cat1)   Powder Springs, GA 175361  378 Ridenet
8 Mitchell Askew (1 - Cat3)   Roswell, GA 188316  398 SUBARU-AFAS p/b OSP
9 David Hicks (5 - Cat2)   Atlanta, GA 241937  375 HomeSmart/L5Flyers
10 Eric Anderson (6 - Cat2)   Alpharetta, GA 151968  402 Deeds Publishing
11 Jonathan Cheaves (7 - Cat2)   Lilburn, GA 83369  373 C Town Bikes
12 kenneth fischer   Cumming, GA 352000  406 Reality Bikes
13 Andrew Rytlewski (2 - Cat3)   Marietta, GA 73038  376 
14 James Tudor (3 - Cat3)   Alpharetta, GA 185440  403 Peachtree Bikes
15 Franklin Paine   Cumming, GA 126278  387 Deeds Publishing
16 Michael Barman (4 - Cat3)   Atlanta, GA 53054  391 East Point Track Club
17 Samuel Thompson (5 - Cat3)   Jasper, GA 203260  380 Cartecay Bicycles
18 Nils Mack   Atlanta 94318  407 
19 Joshua Frank (6 - Cat3)   Atlanta, GA 270048  385 ATLX
20 Curt Arey (7 - Cat3)   Atlanta, GA 251868  405 ATLX
21 Gabriel Charvat (8 - Cat3)   Atlanta, GA 270127  408 Faster Mustache
22 Jason Miller   Greenville Sc 368711  409 Cross Country Cycles

Mixed - Cat 1/2/3 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370  147 Deeds Publishing
2 Richard Mauney (1 - Cat3)   Lilburn, GA 149109  145 FFCC
3 William (Dub) Smith (2 - Cat3)   Acworth, GA 106351  144 FFCC
4 Jeff Armstrong (3 - Cat3)   Atlanta, GA 200283  162 C Town Bikes
5 Richard Burton (4 - Cat3)   Atlanta, GA 5629  140 FFCC
6 Michael Fitzgerald (5 - Cat3)   Decatur, GA 261128  171 Aarons
7 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391  143 FFCC
8 Brad Harper (6 - Cat3)   Atlanta , GA 185352  165 North Georgia Cycling Association, Inc.
9 Patrick Buckley (7 - Cat3)   Atlanta, GA 335030  157 East Point Track Club
11 Charles Clark (8 - Cat3)   Summerville, GA 333152  146 Cycle-Therapy GA
12 Tom Butler (9 - Cat3)   Smyrna, GA 287084  153 Smyrna Bicycles
13 James Behning (10 - Cat3)   Covington, GA 106306  150 C Town Bikes
14 Neil Kopitsky (11 - Cat3)   Atlanta, GA 19643  160 LITESPEED-BMW
15 Ronnie Bratcher (12 - Cat3)   Cumming, GA 4666  142 L5Flyers p/b Quantum Mechanics

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerOSMOUSACDFSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee