Race Results for
Kringle Kross
Hales Corners, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 55+ Category 4 - 5+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bown (1 - Cat4)   West Bend, WI 389289  563 
2 Michael Berzinski (2 - Cat4)   Manitowoc, WI 181930  570 Heavy Pedal Velo Club
4 Rit Booth (3 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club
5 Jerry Pearce (4 - Cat4)   Milwaukee, WI 139093  559 Hampshire Cycle Club
6 Andrew Reiland (5 - Cat4)   Waukesha, WI 203977  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Andrew Mishlove (6 - Cat4)   Glendale, WI 344022  552 Hampshire Cycle Club
8 Mark Mendelson (7 - Cat4)   Shorewood, WI 273628  551 
9 erik hofmeister (8 - Cat4)   Fitchburg, WI 342798  571 
10 Oliver Clements (9 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 173076  566 
11 Gary Johnson (10 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  558 Hampshire Cycle Club
12 Thomas Silbernagel (11 - Cat4)   Wauwatosa, WI 218705  555 Team Extreme
13 Dennis Klinkert     569 

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 5+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI 9947  271 Planet Bike
2 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  264 Planet Bike
3 David McClenahan (1 - Cat3)   Winthrop Harbor, IL 91037  274 
4 Tom Palmer (2 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts Cycling Team
5 Robert Schueler (3 - Cat3)   Waukesha, WI 45910  262 Hampshire Cycle Club
6 Don Carr (4 - Cat3)   Wauwatosa, WI 185458  269 ISCorp Cycling Team
7 Richard Alderman (5 - Cat3)   Madison, WI 278976  275 

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jed Schleisner (1 - Cat4)   Greenville, WI 31600  610 Diablo Cycling
2 Paul Fox (2 - Cat4)   Oconomowoc, WI 214614  627 velo trocadero cycling
4 Jeffrey Hatton (3 - Cat4)   Appleton, WI 70548  640 Titletown Flyers Cycling Team
5 Kurt Farrell (4 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  611 Hampshire Cycle Club
6 john lichtenberg (5 - Cat4)   Menasha, WI 386051  612 
7 Greg Spende (6 - Cat4)   Walworth, WI 90741  663 Tread Head Cycling
11 Troy Sable (7 - Cat4)   West Bend, WI 361674  605 
12 John Norman (8 - Cat4)   Port Washington, WI 329462  602 Team Extreme
15 kurt greenslit (9 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 
16 Barry Zellmer (10 - Cat4)   Pewaukee 67730  603 velo trocadero cycling
18 Mike Hulen (11 - Cat4)   Milwaukee, WI 265328  620 Hampshire Cycle Club
19 alan kinnaman (12 - Cat4)   Madison, WI 309614  665 
DNF Brien Christopherson (Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  630 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Andrew Meyer (Cat4)   Racine, WI 374544  664 
DNF John Grosz (Cat4)   Fond Du Lac, WI 350930  615 

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Roltgen (1 - Cat3)   Cottage Grove, WI 159534  222 Brazen Dropouts
2 Gregory Ferguson (1 - Cat2)   Middleton, WI 218703  202 Trek Midwest Team
3 Sean Shields (2 - Cat3)   Milwaukee, WI 76735  209 Hampshire Cycle Club
4 Michael Garber (2 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 12765  216 Hampshire Cycle Club
5 Brian Petted (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  212 Team Extreme
7 William Koehler (4 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  208 BVC/Nomad Cycling
8 Mike Norman (5 - Cat3)   Evanston, IL 270641  247 The Pony Shop
9 Timothy Theobald (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 35298  210 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
10 David Jablonowski (1 - Cat1)   Glendale, WI 47846  248 Hollander RDC
11 Tim Skinner (7 - Cat3)   Fitchburg, WI 280200  246 Flying Bobcats
12 Andrew Ohlsson (1 - Cat4)   Hartland 48064  249 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 JW Miller (3 - Cat2)   Madison, WI 233978  201 

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Smessaert (1 - Cat3)   Eagle, WI 53537  725 
2 Christopher StClair (2 - Cat3)   West Allis, WI 346954  703 
3 John Svanda (3 - Cat3)   Neenah Wi 278789  722 LAPT CC
4 Peter Tampa (4 - Cat3)   Racine, WI 170593  751 
5 John Young (1 - Cat4)   Wauwatosa, WI 377546  735 Hollander RDC
6 Mac Schroeder (5 - Cat3)   Oregon, WI 329336  746 
7 Wesley Hotchkiss (2 - Cat4)   Verona, WI 359972  729 Magnus
8 Jeffrey Killberg (3 - Cat4)   Fox Point, WI 282399  732 Hampshire Cycle Club
9 Jeremy Drake (4 - Cat4)   South Milwaukee, WI 345440  758 
10 Timothy Bryan (5 - Cat4)   Oconomowoc 235174  734 
11 Aaron McGinnis (6 - Cat4)   Combined Locks, WI 284582  753 
12 Paul Liesse (7 - Cat4)   Madison, WI 386751  716 
13 Andrew Rossa (8 - Cat4)   Milwaukee, WI 69191  752 Team Extreme
14 Otley Freymiller (9 - Cat4)   Deerfield, WI 381981  724 

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 182177  102 Twin Six
2 Mark Harms (2 - Cat2)   Madison, WI 180869  117 5Nines Cycling
3 Maciej Nowak (1 - Cat3)   Waukesha, WI 182256  135 
4 Jeff Melcher (3 - Cat2)   West Bend, WI 166066  101 Team Pedal Moraine
5 Andy Hoenisch (2 - Cat3)   Madison, WI 208707  111 Twin Six
6 Gabriel Ion (3 - Cat3)   Spring Grove, IL 317100  393 
7 Ronald Knutowski (4 - Cat3)   Cross Plains, WI 205988  108 Twin Six
8 Gregory Ferguson (4 - Cat2)   Middleton, WI 218703  112 Trek Midwest Team
9 Daniel Holsen (5 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  174 Heavy Pedal Velo Club
10 JW Miller (6 - Cat2)   Madison, WI 233978  109 
11 Ross Cerniglia (7 - Cat2)   Wauwatosa, WI 280197  140 My Wife Inc
12 Nathan Jacques (5 - Cat3)   Madison, WI 280199  131 Magnus
13 Travis Goodlund (6 - Cat3)   Mc Farland, WI 78315  166 TEAM MADCROSS
14 Chris Goehrig (7 - Cat3)   Stoughton, WI 277258  182 TEAM MADCROSS
15 Paul Roltgen (8 - Cat3)   Cottage Grove, WI 159534  181 Brazen Dropouts
16 Chris Zugel (8 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  139 Team Velocause
17 Benjamin Harrison (9 - Cat3)   Manitowoc, WI 391367  183 Heavy Pedal Velo Club
18 Quentin Gniot (10 - Cat3)   Green Bay, WI 293921  121 Big Ring Flyers
DNF Sean Shields (Cat3)   Milwaukee, WI 76735  171 Hampshire Cycle Club
DNF Tim Skinner (Cat3)   Fitchburg, WI 280200  178 Flying Bobcats
DNF Robert Garner (Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 V.C. Bikesport
DNF William Koehler (Cat3)   Cedarburg, WI 214442  184 BVC/Nomad Cycling
DNF Ronald Stawicki (Cat1)   Waukesha, WI 212641  145 

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  711 ISCorp Cycling Team
2 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  728 RACC pb GG
3 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464  735 Team Extreme

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Spende   Walworth, WI 388853  719 Tread Head Cycling
2 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  781 Baraboo Sharks
3 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  720 Team Extreme
4 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  782 Baraboo Sharks
6 Henry McAlvanah   Madison, WI 364854  726 Magnus
8 Jack Norman   Evanston, IL 302907  779 The Pony Shop
9 Avery Hotchkiss   Verona, WI 360320  710 Magnus

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  248 ISCorp Cycling Team
2 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  229 Brazen Dropouts Cycling Team
3 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  158 
4 Cory Samz   Madison Wi 384848  358 
5 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  297 RACC pb GG
6 Andrew Lowe   Fontana, WI 386730  203 Tread Head Cycling
7 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  217 
9 Joshua North   Bayside, WI 262938  167 
10 alex applegate   Madison 389509  289 
11 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  317 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 John Svanda   Neenah Wi 278789  256 LAPT CC
13 Andrew Douglass   Waukesha, WI 230862  260 
14 John Young   Wauwatosa, WI 377546  279 Hollander RDC
17 Kurt Farrell   Whitefish Bay, WI 355538  162 Hampshire Cycle Club
20 Kyle Bender   Milwaukee, WI 389059  210 
22 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  296 Baraboo Sharks
24 kurt greenslit   Hollywood Ca 375465  151 
25 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI 284582  353 
26 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  306 KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Timothy Bryan   Oconomowoc 235174  259 
29 Otley Freymiller   Deerfield, WI 381981  376 
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  154 Hampshire Cycle Club
DNF Joseph Smessaert   Eagle, WI 53537   

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  375 Magnus
2 chris tries   Johnson City, TN 332900  364 
3 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  380 Trek Midwest Team
4 Keith Tussey   Milwaukee 365184  323 
5 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  357 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  417 Colavita Racing
7 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  359 Trek Midwest Team
8 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  320 
9 Joe Greatens   De Pere, WI 218706  413 
10 Nathan Jacques   Madison, WI 280199  315 Magnus
11 Alan Krueger   Menomonee Falls, WI 129126  425 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137  369 Genesee Valley Cycling Club
13 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  427 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036  376 Brazen Dropouts Cycling Team
15 Zachary Redding   Madison, WI 302164  387 
16 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  414 ISCorp Cycling Team
17 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  439 ISCorp Cycling Team
18 Ron Knaflic   Eagle, WI 153493  351 Lake Country Endurance By Edward Jones Investments
19 Robert Ringle   Madison, WI 310858  437 
20 Taylor Kimberly   Madison, WI 379131  440 
21 Grant Coisman   Stillwater, MN 204535  438 MadCity Velo Club
22 Don Iwen   Milwaukee 208154  314 
23 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  29 RACC pb GG
2 Chad Hartley     Kendra
3 Benjamin Senkerik (1 - Cat2)   Wauwatosa, WI 294148  77 ISCorp Cycling Team
4 Daniel Ajer (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  40 Great Dane Velo Club
5 Lionel Rocheleau (2 - Cat2)   Waukesha, WI 274025  11 Racers Against Childhood Cancer
6 Bill Mulligan (3 - Cat2)   Lake Mills, WI 297004  78 Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Luke Batchelor-Clark (4 - Cat2)   Madison, WI 93290  28 Magnus
8 Ben Marchewka (5 - Cat2)   Waterloo, WI 302088  41 Team Pedal Moraine

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  
2 Skylar Schneider (1 - Cat2)   West Allis, WI 300089  18 
3 Antonia Leal (2 - Cat2)   Waukesha, WI 130161  19 Planet Bike
4 Kristin Korevec (3 - Cat2)   Madison, WI 387761  34 MadCity Velo Club
5 Julie Phelps (4 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers
6 Diane Ostenso (5 - Cat2)   Cottage Grove, WI 177665  17 Trek Midwest Team
7 Patricia Kaufmann (6 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621  My Wife Inc

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Feldhausen     119 
2 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  74 Baraboo Sharks
3 Shannon Russell   Cambridge, WI 356970  83 2 Rivers Racing
8 Mary Kok   Blue Mounds, WI 388252  82 
9 Virginia Lingham   Albany, CA 388080  57 
12 Tracy Hulen   Greenfield, WI 246314  52 Hampshire Cycle Club
DNS Kitima Boonvisudhi   Canandaigua, NY 348148  118 

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Johns   Madison, WI 379243  516 
2 Claire Pettersen   Madison, WI 360551  502 My Wife Inc
3 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  509 Brazen Dropouts Cycling Team
4 Cynthia Bannink   Madison, WI 193391  526 
5 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  515 
6 Kate Konkle   Madison, WI 359510  522 
7 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  508 Great Dane Velo Club (GDVC)

Women - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  743 Baraboo Sharks

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  724 Team Extreme

Women - Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Jessica Bouziane   Janesville, WI 391474  76 
5 Stephanie Skladziem     95 
6 Jennifer Harrison     120 
7 Heather La Freniere     121 
10 Julie King     102 
11 Sue Czarniak     103 
13 Anne Dixon     112 

- Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms   Madison, WI 180869  618 5Nines Cycling
2 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI 93290  634 Magnus
3 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  599 Team Velocause
4 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  625 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  621 Diablo Cycling
6 Grant Coisman   Stillwater, MN 204535  587 MadCity Velo Club
7 Joseph Winston   Idaho Falls 367529  603 
8 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  575 
DNS John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  758 

- Masters 55+ Category 4 - 5+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Craig Pate   New Berlin, WI 391252  572 

- Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Jeff Abitz   Appleton, WI 211068  659 
8 Jeff Greatens     646 
9 Hugh Kelly   Franksville, WI 190864  645 
10 Matthew King   Cedarburg, WI 383513  655 
13 Allen Brunner     666 
14 Bill O'Connell     653 
17 Ron Hein   Hartalnd, WI 252067  637 

- Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Robert Garner (1 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 

- Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Jason Wiemer     707 
10 Kellen Hintz     749 
11 Justin Munzur   Brookfield 365809  800 
12 Owen Hintz     799 
13 Alex Johnnies     797 

- Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Jeff Abitz   Appleton, WI 211068  351 
15 Nicholas Hallbeck     350 
15 Nicholas Hallbeck   Hudson Wisconsin 391479  350 
16 Jeff Greatens     323 
18 Nick Dahl     194 
19 Ted Ignasiak     378 
21 Allen Brunner     377 
23 Andrew Stiff     355 
28 Sam Kok     270 
DNF Nils Gibson   Madison, WI 211831  363 Magnus

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee