Race Results for
Bicycles Outback Fallout
Waco, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Winfield HAGGARD JR.   Houston, TX02:36:02 308865  41 
2 John MACCURDY   Houston, TX02:45:47 202644  44 Juan Solo Cycling Services
3 Aaron FANNING   Waco, TX02:52:09 341622  42 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
DNF Jeff HERRIN   Plano, TXDNF 366863  304 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)

Men - SingleSpeed 2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick STORER   Houston, TX02:03:07 287868  302 Tad Hughes Custom Fit Studio
2 Chris MCCLUNG   Bruceville, TX02:17:17 388508  305 
DNF Richard GARDNER   DNF  301 
DNF Lee FREEMAN   Waco, TXDNF 364769  303 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan UHL   Austin, TX01:56:48 168160  43 ATC Racing
2 Carson LANGE   Austin, TX02:01:58 349134  787 Racing
3 Matt GORDON   Austin, TX02:06:26 13715  10 Team Cycle Progression
4 Adam GAUBERT   Durango, CO02:09:11 219159  Team Wooly Mammoth
5 Andrew DAHLHEIM (1 - Pro)   Dallas, TX02:11:54 188572  
6 Craig KUNZ   Austin, TX02:14:21 124975  Team Bicycle Sport Shop
7 Jacob SACKET   Troy, TX02:15:13 264681  Tri-City Bicycles
8 Joshua deBoisblanc   Austin, TX02:20:48 316522  
DNF Will BLACK   Austin, TXDNF 58540  
DNF Paul SACKET   Troy, TXDNF 243590  Tri-City Bicycles
DNF Rick WETHERALD   Logan, UTDNF 188971  Southern Elite/Subaru

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boone FLYNN   College Station, TX02:13:47 390750  56 What's the Buzz Coffee Co.
DNF John MADDEN   Houston, TXDNF 329156  57 Sugar Cycles

Men - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim RAWLINS   Denton, TX02:18:41 308762  74 
2 Patrick BARRETT   Santa Monica, CA02:19:44 234133  66 Austinbikes/Revenant
3 Todd GEARHART   Dallas, TX02:21:48 340206  73 
4 Eric SUTTON   Sugar Land, TX02:21:52 272155  72 
5 Justin BERNDT   Roanoke, TX02:22:44 209652  68 Mafia Racing
6 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX02:24:23 337506  78 787 Racing
7 Rocky GINGG   Phoenix02:25:13 375122  77 
8 Timothy SPENCE   Austin02:27:02 269816  69 Mafia Racing
9 Eric FLEMING   Damon, TX02:30:50 264099  76 Sugar Cycles Factory Racing
10 Matt SAPPINGTON   Round Rock, TX02:33:23 358266  75 Austinbikes/Revenant
DNF Vincent COLVIN   Austin, TXDNF 367508  70 
DNF Justin LEIGHTON   Houston, TXDNF 129185  67 Shama Cycles
DNF Daniel PARK   Buffalo, NYDNF 160957  71 

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan PATTIE   Austin, TX01:42:01 97614  100 
2 John MADDEN   Houston, TX01:42:04 308953  92 Tile Roofs of Texas/Bike Barn
3 Super Dave ESPER   Cedar Park, TX01:44:49 153692  121 
4 Robert VIA   Belton, TX01:45:33 306106  98 Tri City Bicycles
5 Don BOOKER   Sachse, TX01:48:35 178241  101 Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Vaughn CAVANAUGH   Houston, TX01:50:21 194241  87 Tile Roofs of Texas / Bike Barn
7 Forist DAVID JR   Converse, TX01:50:22 219282  88 RideAway Bikes/U.S. Military
8 Carlos URANGA   Irving, TX01:50:47 325182  97 PACC
9 Jim THOMAS   San Antonio, TX01:57:11 272107  96 Team Sage Cycles
10 Rob SISK   Houston, TX01:57:57 165285  95 Bikesport/ION
11 Brian FREEZE   Houston, TX02:01:49 12361  99 Peaks Coaching Group Racing Team
12 Hirem BRUNO   Spring, TX02:04:33 290110  86 Team Bike Lane/ WCCRT
13 Mick MCDONALD   Houston, TX02:18:44 23403  93 Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
DNF John LAYNE   Waco, TXDNF 297626  90 Bikeland Developmental Factory Team
DNF Mark MIHAILOFF   AustinDNF 385885  94 Monkey Wrench Racing
DNF Terry ROACH   Benbrook, TXDNF 244013  102 

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian ZETTNER   San Antonio, TX01:45:06 186298  119 Team Sage Cycles / Zettner Mows
2 Steve Minnerly   Frisco, TX01:46:49 114399  122 
3 Steve HOULBJERG   Kennedale, TX01:46:54 16827  117 Colonel's / Sho-Air
4 Paul FORDERHASE   Austin, TX01:57:32 73177  125 
5 John ELDER   Bellaire, TX01:58:05 186297  123 
6 Tony STURDIVANT   San Angelo, TX01:58:11 269518  118 concho bike hanks racin
7 John FLEMING   Damon, TX02:00:34 273864  116 Sugar Cycles
8 Segio GARCIA   Waco, TX02:02:50 360973  120 Evergreen Cycling
9 Roel CHAPA   Arlington, TX02:33:21 291206  124 

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolf LAUB   Houston, TX02:01:53 106296  139 Bikesport/ION
2 Whitney FANNING   Waco, TX02:03:38 89401  136 bicycles outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Stanley FORD   Crowley, TX02:14:41 286295  142 
4 Frederic SCHMID   Waco, TX02:18:27 109257  137 Bicycles Outback
5 Mark HARGIS   Grapevine, TX02:19:35 140813  143 
6 Lewis HERRIDGE   Gordonville, TX02:25:01 175630  140 
7 Bo KRAL   Beaumont, TX02:27:27 129177  138 
8 Peter BIELINSKI   Houston, TX02:32:18 154163  141 

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan STORM   Arlington, TX01:53:58 341794  323 Matrix/RBM
2 Luke FLEMING   Damon, TX01:54:14 264100  321 Sugar Cycles
3 Colton SACKET   Troy, TX02:00:51 266357  58 Tri-City Bicycles
4 Austin WAGNER   Burleson, TX02:06:50 336530  322 Matrix Cycling Club

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin GIRKINS   Austin, TX01:42:50 342402  341 
2 Paul WEGMAN   Austin, TX01:56:21 393030  344 
3 Aaron Anderson   Frisco, TX01:56:54 385640  349 
4 Thomas Sebring   Round Rock, TX01:58:18 349588  350 
5 Mark MONTBELLO   01:58:19  348 
6 Arnold HAFFNER   San Antonio, TX01:59:48 394128  342 
7 Armando Espinosa Jr.   Clear Lake01:59:55 369239  347 
8 John QUINN   02:09:03  351 
9 Jeff GONZALEZ   02:09:19  346 
10 Aaron DAUGHERTY   Krum, TX02:13:19 391258  352 

Men - Cat 2 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale DAWSON   Arlington, TX01:43:10 377743  372 
2 Mark MIHAILOFF   Austin01:47:55 385885  374 
3 David NESS   Lewisville, TX01:51:08 361040  373 
4 Joseph ENDER   Manchaca, TX01:55:05 10783  366 
5 Gary HANNA   Durango, CO01:56:02 182242  377 
6 Forrest STREETER   01:56:17  380 
7 Joey HERRIDGE   Haltom City, TX01:59:58 394021  382 
8 Scott MCGOWAN   Canton, TX02:00:48 23494  383 
9 Rudy GUERRERO   New Braunfels, TX02:03:12 124946  384 
10 Darryl ROSENFELD   Bellaire, TX02:03:27 255458  369 Bike Barn Texas
11 Avid WILSON   02:04:09  376 
12 Jeff SOAPE   Longview, TX02:05:54 138940  370 
13 Bennett CROW   Waco, TX02:12:21 329916  378 
14 Ben STOVALL   Austin02:13:25 171518  385 Bicycle Sport Shop Mountain Bike Team
15 Jeff NOON   02:17:11  381 
16 Marc MENDOZA   Smithville, TX02:25:35 311234  367 
17 Jason HARTMANN   San Antonio, TX02:41:23 126863  379 
DNF Chris THOMAS   DNF  375 

Men - Cat 2 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris OLSON   Houston, TX01:56:17 26709  417 
2 Scott MCCOY   Waxahachie, TX02:00:57 366126  420 
3 Jim OLMSTED   Waco, TX02:01:40 370548  413 
4 Joel JIMENEZ   02:03:07  419 
5 Dennis LIVINGSTON   Red Oak, TX02:03:22 185910  416 
6 Rick MENDOZA   Woodway, TX02:07:10 266842  414 
7 Mark DAWSON   02:10:32  418 
8 Alexander LINK   Dallas, TX02:19:01 190280  422 Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 John DOWLING   Seabrook, TX02:19:40 318478  411 
10 William LAMB   Crawford, TX02:22:02 364869  412 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
11 Anthony CHALUPA   Newbraunfels, TX02:22:03 305086  421 
12 Jamie MITCHELL   Texas, TX02:23:33 286360  415 

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor RAINEY   Waco, TX00:30:00 366959  505 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
2 Ian PETKO   Spring, TX00:30:45 377764  504 
3 Layton Ondrias   San Antonio00:33:44 396657  508 
4 Garrett CROW   00:34:59  502 
5 Colby CROW   00:36:14  501 
6 Ethan ADAMS   San Antonio, TX00:38:10 376227  509 
7 Tyler FICKER   00:42:37  506 
8 Max ANDERSON   Stockholm00:49:41 367532  518 
9 Cole BROWN   00:53:40  507 
DNF Dawson LAYNE   00:37:58  503 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant SPRING   Austin, TX00:47:29 386088  517 Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
2 Aidan BOND   San Antonio, TX00:56:38 329966  516 Bike World Racing
3 Blake PILGRIM   Forney, TX00:56:47 366570  521 Matrix/RBM
4 Daniel DURDIN   00:57:47  520 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio GARCIA   Miami, FL01:09:08 139327  539 
2 Harrison WORZEL   Spring, TX01:09:41 349314  535 Southern Elite/Sun & Ski Sports
3 Thomas MADDEN   Houston, TX01:09:55 329158  533 Bike Barn Texas
4 Logan RAINEY   Waco, TX01:12:07 366961  534 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
5 Dylan LAYNE   01:26:55  532 
6 John KETTERLYN   01:31:46  537 
7 Peter BOND   01:39:28  531 
8 Dusty HANNA   01:57:26  536 
9 Nash LILLY   Irving, TX02:02:36 341232  538 Matrix/RBM

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel FARRELL   01:12:23  552 
2 Zach SMITHERMAN   Garland, TX01:14:58 396470  553 
3 Cooper DAWSON   01:25:21  551 
4 Dakota BURKLUND   San Marcos, TX01:36:34 296255  550 Bicycle Sport Shop Mountain Bike Team

Men - Cat 3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramon FIERROS   Katy, TX01:01:17 339980  581 
2 Miguel CORTEZ   Fort Worth , TX01:02:32 364709  600 
3 Zach STOVER   Tulsa01:02:55 302071  588 
4 John Kite   Kingwood Tx01:04:27 391738  586 
5 Chris ARAUJO   League City01:04:53 384197  584 
6 Matt ANDERSON   Waco, TX01:05:17 159192  576 
7 Justin CARVER   Austin01:05:48 377048  578 Bike Barn (Texas)
8 Raul HENAO   Houston, TX01:06:26 395856  590 Suck it up
9 Zach TINER   01:08:02  589 
10 Ross HARRIS   01:08:25  601 
11 Ian MCMAHON   Spring, TX01:08:49 367302  583 
12 Christopher RYMAL   01:09:14  587 
13 Jessie HARRIS   01:10:09  592 Outdoor Waco
14 Tyler ANDREWS   Halifax, VT01:10:29 316932  577 
15 Andrew MYERS   Kerrville, TX01:13:50 365999  591 Team Twin Six
16 David PETERESON   01:14:11  599 
17 Justin MARSTELLER   01:14:27  595 
18 Aaron SORRENTINO   Cedar Park, TX01:14:28 391108  594 Austinbikes/Revenant
19 Jack SULIVAN   01:18:02  582 
20 Charles COGGINS   01:18:57  579 
21 Adam HAMPTON   Houston, TX01:19:23 305578  593 Sugar Cycles Factory Racing
22 Michael LUTEK   01:25:57  598 
23 Wladimer MOQUETE   02:25:59  623 
DNF Nathan SOLLENBERGER   Mckinney, TXDNF 168162  597 
DNF Josh BURLESON   DNF  596 

Men - Cat 3 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance GAY   Belton, TX01:03:16 390048  611 
2 M ALVAREZ   01:04:09  625 
3 Carl OWENS   Longview, TX01:05:03 388150  617 
4 Rick DENNY   01:05:35  629 
5 Steve DAWSON   Grand Prairie, TX01:08:20 384954  622 PACC
6 Mark ANDERSON   Robinson01:08:22 368687  621 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
7 Cooper Sellers   Austin01:10:15 393892  630 
8 David CERVERA   Houston, TX01:11:21 395653  612 
9 Brad REICHERT   01:12:55  628 
10 Jovanne HECITA   Baytown, TX01:14:17 388398  627 
11 Nelson HERRERA   Houston, TX01:15:21 368825  626 
12 Carlos BARRIOS   Houston, TX01:16:31 294738  620 AUPAZ
13 J.c. CROW   01:17:29  613 
14 Humberto VILLANVUEVA   01:17:58  624 
15 Chris WECKWERTH   Brownwood01:19:58 396548  619 
16 Fredis HERRERA   01:24:41  615 
17 Brandon TAYLOR   01:57:19  618 
18 Jeff KRONE   02:00:19  616 
DNF Brandon FALS   DNF  631 

Men - Cat 3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry ALDER   01:07:41  648 
2 Steven Courtney   Austin, TX01:08:26 392029  658 
3 Tom Ketterhagen   Georgetown, TX01:09:01 334056  655 787 Racing
4 Steve JOHNSTON   01:09:07  656 
5 Phil LEWIS   01:09:50  657 
6 Darwin WOTSON   01:10:26  659 
7 Bill PETKO   Spring, TX01:11:03 377003  651 
8 Jeff Westerheide   Dallas, TX01:11:22 232998  662 Rockwall Cycling
9 Don SCHWIETERS   Austin, TX01:13:54 371432  650 
10 Martin ROJAS   Cedar Park, TX01:15:10 197399  652 
11 Lance HOLLOWAY   Boise, ID01:19:43 95323  647 
12 Robert WEAVER   Long Beach, CA01:28:56 120552  661 
13 John PARTEN   Giddings, TX01:29:51 42968  649 
14 Floyd ROMERO   Thecolony, TX01:35:13 303668  646 
15 Jose DE LAROCHA   01:54:33  660 

Women - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa URANGA   Irving, TX02:27:39 325178  27 PACC
2 Jessica Rawlins   Denton, TX02:35:19 308761  30 
3 Penny FICKER   Waco, TX02:36:21 337334  28 Dallas Bike Works
4 Melinda Steele   Austin, TX02:46:33 168893  26 
5 Kathleen HATTAWAY   Austin, TX02:47:34 144579  29 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
DNF Jen PURCELL (Pro)   Austin, TXDNF 193628  31 

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy BROWN   Houston, TX02:59:19 259584  156 Bicycle Sport Shop Mountain Bike Team

Women - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy PARKINSON   Austin, TX02:47:50 364747  167 Austinbikes
2 Lisa HARTMAN   Houston, TX02:55:11 217745  166 Sugar Cycles Factory Team
3 Brenda ANDRESS   North Richland Hills, TX02:57:53 288746  169 Team Bicycles Inc.

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanya WOODY   San Antonio, TX02:37:50 236072  177 Team Hammerhead

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydnei ANDERSON   Frisco, TX01:45:02 385671  462 
2 Carlie SPENCE   Austin, TX01:45:43 315548  168 Pabst/Mafia Racing
3 Caitlin Ryan   Lubbock, TX01:48:46 391299  464 Chaporral Cycling Club
4 Clare SCHOENE   Houston, TX01:54:16 269519  461 Sugar Cycles
DNF Darlene STREETER   Austin, TXDNF 368456  463 

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joy BILLEAUD   Waco Tx02:21:39 365178  477 
2 Sarah DOUGHTRY   02:23:06  479 
3 Laura NEIGHBORS   Austin, TX02:40:00 389117  478 
4 Susan POLLARD   Magnolia, TX02:50:00 368765  476 Bikelane

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie ANDERSON   00:42:47  687 
2 Sophie MOORE   00:44:55  686 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madeleine BRUNO   Spring, TX01:01:42 329440  696 
2 Claire CROW   01:07:21  697 
3 Emmaline BaxterHarwell   Austin01:18:29 396592  519 

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cammie ROBBIANO   San Antonio, TX01:24:22 347478  706 Bike World Racing

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liona Dougherty   01:13:32  716 

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emmylou LAYNE   01:17:21  721 
2 Tram Anh PHAM   01:26:46  722 
3 Natalie WHITEHEAD   01:34:10  724 
DNF Melody VANDIVERE   DNF  723 

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy JOHNSTON   01:21:06  731 
2 Meredith CANDER   01:27:05  732 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSierra NevadaCUOREShimanoSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee