Race Results for
Gravity East Series #4 Swain Resort, NY
Swain, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 08/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan PICINOTTI   Charleroi2:36.09 383025  965 Racers Edge
2 Zach JOHNSON   Akron, OH2:40.06 381520  970 Right Direction/Edge
3 Robin GREENFIELD   2:48.34  969 
4 Owen SIENER   2:56.86  433 Ridgeruners
5 Aden SEELEY   4:31.27  971 

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan DAUM   State College, PA2:34.70 42663  962 Nittanymba.org
2 Andy BAYUS   Alfred Station, NY2:47.82 375276  977 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leland O'CONNOR   Ithaca, NY2:06.49 224089  293 Trek e13
2 Brian YANNUZZI   Coatesville, PA2:06.98 212921  68 
3 Jason SCHEIDING   Beacon, NY2:08.37 265153  292 Fast Line Racing/Gravity East
4 David FLYNN   Shrewsbury, MA2:10.83 174665  291 Fast Line Racing/Gravity East
5 Jason BECKLEY   Clifton Heights, PA2:12.38 3122  290 GGR/Maxxis/SMAC

Men - Cat 1 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane LESLIE   Birmingham, MI2:08.12 317122  107 High Gear Racing
2 Sam SKIDMORE   Dayton, VA2:10.30 319994  108 TRD/Edge/Intense/SBC
3 Ian TURNER   Purcellville, VA2:10.70 355038  106 Trails End Cyling Co/Royal Rac
4 Jack DUFFY   Sloatsburg, NY2:16.91 337754  88 Goon Monster racing/Giant

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron NYGUIST   Manheim, PA2:06.65 299565  198 Generation Gap Racing
2 Corey ZELL   Apollo, PA2:06.93 353592  151 Dirty Harry's Bike Shop / Race
3 Justin BRIGANDI   Harrington Park, NJ2:09.27 260630  512 Fast Line Racing/Gravity East
4 Daniel SIEGFRIED   Myersville, MD2:15.73 317120  200 Eternal Roots
5 Jesse BORROR   Morgantown, WV2:16.46 360570  201 Renthal/Wamsley Cycles/Azonic
6 Eddie MAZURSKI   Three Rivers, MI2:17.30 327268  202 High Gear Racing
7 Juan VAZQUEZ   Danbury, CT2:22.27 305420  199 Mobilbici.com

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred HEINLY   Boyertown, PA2:10.70 174028  334 Reading Racing/Kings
2 Mike HUMMEL   West Newton, PA2:11.00 297610  335 Racers Edge/West Newton Bike S
3 Tom NIERI   Harrison City, PA2:11.08 216807  300 Giant Bikes/ Pro Bikes
4 Kyle KUTZLER   Saylorsburg, PA2:13.57 162445  302 Marty's Reliable / oneal
5 Lane BOERTMANN   Toms River, NJ2:16.32 299762  330 Gravity East Pilot
6 Luke WENSCHHOF   Fairport, NY2:18.52 298954  338 
7 Ben WEAVER   Lancaster, PA2:20.93 358824  337 Bunny Hop Bikes

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath BOEDEKER   Zanesville, OH2:12.49 93722  392 Sierra Nevada Brewing Company
2 John LESLIE   Birmingham, MI2:15.83 20962  398 High Gear Racing
3 Frank ENDRESON   Haledon, NJ2:20.98 290497  397 Fast Line Racing/Gravity East
4 Tony PAJAKINAS   Douglassville, PA2:22.81 118437  395 Reading Racing/Kings
DNF George BODYCOAT   Burlington, CTDNF 307110  394 

Men - Cat 2 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aidan Greenfield   Millfield, OH2:12.41 401890  434 
2 Callum MCEWEN   Philadelphia, PA2:12.80 313076  436 Community Bikes and Boards
3 Ben BODYCOAT   Burlington, CT2:15.15 293349  429 Cutting Edge Racing
4 Steve CLAYTON   Collegeville2:16.22 382635  431 Launch Bike Park
5 Cole HORNE   Georgetown , TX2:17.43 380446  430 Bunny Hop Bikes
6 Eric HICKMAN   Columbus, OH2:23.08 355520  435 
7 Matt GUARD   South Wales, NY2:25.77 386774  432 Ridgerunners
8 Brian ANTHONY   Breinigsville, PA2:28.04 320804  403 
9 Ryan BULLARD   2:51.05  437 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian LUPO   Coraopolis, PA2:09.11 348696  513 Giant/ Probikes/ smx optics
2 Trevor GAY   Dayton2:11.15 210261  511 Airborne Bicycles
3 Victor VALVERDE   Danbury, CT2:17.01 356054  514 Mobilbici.com
4 Anthony STOCKWELL   Spencerport, NY2:17.83 385340  495 Roc City Riders/Marshall Stree
5 Lucas BAYUS   Alfred Station, NY2:21.44 329362  455 Gravity East
6 Matt ST DENIS   2:32.69  509 Team Lion Floors
7 Nicholas GRIFFEE   2:38.41  510 Team Lion Floors

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam OSTERHOLZ   Ashburn2:15.38 387398  701 Eternal Roots
2 Brooks MUNDY   Elizabethtown, PA2:15.44 380579  666 Bunny Hop Bikes
3 Daniel CUNNINGHAM   Rochester2:17.37 383302  687 Team Flour Power
4 Vaughn MICCICHE   Stewartstown, PA2:19.66 114823  704 
5 Justin STULLER   Millersville, MD2:21.39 361806  707 
6 Joseph PHAROAH   Trumansburg, NY2:22.14 384213  717 Dont Punk Out
7 Daniel WENSCHHOF   2:24.47  708 
8 Kyle SHARP   Morgantown, PA2:28.63 380578  307 Bunny Hop Bikes
9 Chad MEYERHOEFER   Hellertown, PA2:30.17 379622  706 Once Again Nut Butter Racing
10 Michael KARFAKIS   Baltimore, MD2:32.00 380591  703 Spoke Apparel
11 Gary Lessner   Baltimore, MD2:34.28 142342  702 Mobtown Velo
12 Jason HAGUE   Pittsburgh, PA2:35.73 316564  705 Trek of Pittsburgh

Men - Cat 2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim CROWLEY   Zanesville, OH2:17.90 354982  755 HWB Cycling Sierra Nevada Brew
2 Jamie JONES (1 - Cat2)   Baltimore, MD2:19.51 353652  665 Eternal Roots/Maxxis
3 Steve FREGOE   2:20.26  772 Team Flower Power/Roc City Rid
4 Bill KEMP (2 - Cat2)   Frederick, MD2:21.27 383129  777 Eternal Roots
5 Giancarlo GIANNINI   2:22.28  774 Giannini Racing
6 Peter Phillips (3 - Cat2)   Lebanon, PA2:22.97 170918  773 Shirks 10
7 Chad BEACH   Brockport, NY2:24.39 115038  775 shumway marine
8 Kevin MUNT   Penn Yan, NY2:50.95 380033  776 Big Green

Men - Cat 3 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian HORNE   Mount Joy2:22.63 380933  828 Bicycle and Fitness Outtfiters
2 Sam HOUSTON   Moseley, VA2:23.20 350480  801 
3 Brad BOYER   2:27.34  831 
4 Alex FREGOE   2:28.41  827 Team Flower Power/Roc City Rid
5 Tanner CROWLEY   Zanesville, OH2:42.68 383234  808 AOA
6 Trey CROWLEY   Zanesville2:50.55 383233  829 
7 Tyler TOOMEY   Baldwinsville, NY3:12.57 384301  830 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee WESTON   2:27.86  872 
2 Juan VASQUEZ   Tamarac, FL2:32.34 55435  871 mobilbici.com
3 Scott MASON   Rochester, NY2:38.25 381186  800 
4 Luis VASQUEZ   Sunnyvale, CA2:48.48 132018  870 Mobilbici.com

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul TWIST   Rochester, NY2:37.96 381389  917 
2 Sam DANA   3:16.85  918 Nugget
3 Clinton WIGGINS   Thornton, PA3:46.47 299408  920 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elinor WESNER   Cresskill, NJ2:25.79 334774  602 Fast Line Racing/Gravity East
2 Rae GANDOLF   Zanesville, OH2:27.21 272840  600 TRD/Edge/Intense
3 Taylor ALLISON   Woodstock2:33.60 269964  603 Fast Line Racing/Gravity East

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christie ALLEBACH   Harleysville, PA2:38.05 317482  945 Generation Gap Racing/Sacuon V
2 Samantha SIEGFRIED   Myersville, MD2:47.43 209805  949 Eternal Roots

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey GEARY   2:54.23  956 
2 Elizabeth JONES (1 - Cat2)   Baltimore, MD2:55.83 320780  951 Eternal Roots/Monster Energy

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSpyUSACDFCUORESierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee