Race Results for
Noyes Park Cross
Milwaukee, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms   Madison, WI 180869  618 5Nines Cycling
2 Christopher Jensen   Chicago, IL 268178  412 ROBOTS <3
3 Andy Swartz   Madison, WI 34769  594 Brazen Dropouts Cycling Team
4 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  621 Diablo Cycling
5 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  575 
6 John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  578 
7 Michael Glodowski   Milwaukee, WI 379160  596 
8 Andrew Trewyn   Waupun, WI 360078  577 

Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Leone   Wauwatosa 384242  567 
2 Paul Kinsman (1 - Cat4)   Fort Atkinson, WI 375678  560 2 Rivers Racing
3 Mike Bown (2 - Cat4)   West Bend, WI 389289  563 
4 Rit Booth (3 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club
5 Andrew Reiland (4 - Cat4)   Waukesha, WI 203977  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Gary Johnson (5 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  558 Hampshire Cycle Club
7 Oliver Clements (6 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 173076  566 
8 Mark Mendelson (7 - Cat4)   Shorewood, WI 273628  551 
9 Jerry Pearce (8 - Cat4)   Milwaukee, WI 139093  559 Hampshire Cycle Club

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Jones (1 - Cat3)   Madison, WI 237780  266 Trek Midwest Team
2 Darryl Mataya (2 - Cat3)   Mount Horeb, WI 224896  261 MadCity Velo Club
3 Craig Busche (3 - Cat3)   Wauwatosa, WI 250106  278 Velo Trocadero
4 David McCollum (4 - Cat3)   Cedarville, IL 23291  277 
5 Robert Schueler (5 - Cat3)   Waukesha, WI 45910  262 Hampshire Cycle Club
6 Tom Palmer (6 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF David McClenahan (Cat3)   Winthrop Harbor, IL 91037  274 

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Antonneau (1 - Cat4)   Racine, WI 47991  629 
2 Jed Schleisner (2 - Cat4)   Greenville, WI 31600  610 Diablo Cycling
3 Troy Sable (3 - Cat4)   West Bend, WI 361674  605 
4 Jeff Wren (4 - Cat4)   West Bend, WI 297072  617 Team Extreme
5 Kurt Farrell (5 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  611 Hampshire Cycle Club
6 Jay LaBonne (1 - Cat3)   Pleasant Prairie, WI 216019  644 Velo Trocadero
7 Tom Held   Milwaukee, WI 371743  639 
8 John Grosz (6 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 350930  615 
9 Jeff Greatens     646 
10 Andrew Trewyn (7 - Cat4)   Waupun, WI 360078  614 
11 Brien Christopherson (8 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  630 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 David Hanrahan (9 - Cat4)   West Bend, WI 360655  604 Team Pedal Moraine
13 Barry Zellmer (10 - Cat4)   Pewaukee 67730  603 velo trocadero cycling
14 kurt greenslit (11 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 
15 Mike Hulen (12 - Cat4)   Milwaukee, WI 265328  620 Hampshire Cycle Club
16 Stephen Drew (13 - Cat4)   Geneva, IL 389140  647 
DNF Timm Jacobson (Cat3)   Windsor, WI 211459  609 ISCorp Cycling Team

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Meteyer (1 - Cat2)   Madison, WI 321876  205 Trek Midwest Team
2 Michael Hills (2 - Cat2)   Springfield, IL 199941  239 Wheelfast Cycling Team
3 JW Miller (3 - Cat2)   Madison, WI 233978  201 
4 Gregory Ferguson (4 - Cat2)   Middleton, WI 218703  202 Trek Midwest Team
5 Tedd Jacobson (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  204 ISCorp Cycling Team
6 Michael Garber (5 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 12765  216 Hampshire Cycle Club
7 Robert Garner (2 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 V.C. Bikesport
8 Sean Shields (3 - Cat3)   Milwaukee, WI 76735  209 Hampshire Cycle Club
9 Paul Warloski (6 - Cat2)   Milwaukee, WI 97808  233 My Wife Inc
10 Tom Winkel (4 - Cat3)   Wauwatosa, WI 348922  232 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  206 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Timothy Theobald (5 - Cat3)   Milwaukee, WI 35298  210 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
13 Todd Kalkoske (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 199792  231 Velo Trocadero

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Schaefer (1 - Cat3)   Port Washington, WI 361743  701 
2 Christopher StClair (2 - Cat3)   West Allis, WI 346954  703 
3 Erik Jensen (1 - Cat4)   Waunakee, WI 305246  711 MadCity Velo Club
4 John Svanda (3 - Cat3)   Neenah Wi 278789  722 LAPT CC
5 Brian Turany (2 - Cat4)   Madison, WI 351084  718 MadCity Velo Club
6 Joseph Smessaert (4 - Cat3)   Eagle, WI 53537  725 
7 Benjamin Barbera (3 - Cat4)   Milwaukee, WI 257827  757 Team Wisconsin
8 Jeffrey Killberg (4 - Cat4)   Fox Point, WI 282399  732 Hampshire Cycle Club
9 Jeremy Drake (5 - Cat4)   South Milwaukee, WI 345440  758 
10 Donald Heckel (6 - Cat4)   Racine, WI 115202  748 
11 Michael Cudahy (7 - Cat4)   Glendale, WI 356981  750 Team Velocause
12 Jeff Bublitz     729 

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher (1 - Cat2)   West Bend, WI 166066  101 Team Pedal Moraine
2 Mark Harms (2 - Cat2)   Madison, WI 180869  162 5Nines Cycling
3 Lee Unwin (3 - Cat2)   Verona, WI 43739  147 
4 Chad Tucker (4 - Cat2)   Fox Point, WI 266824  165 My Wife Inc
5 William Tyson Hausdoerffer (1 - Cat3)   Shorewood, WI 15440  127 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Ross Cerniglia (5 - Cat2)   Wauwatosa, WI 280197  140 My Wife Inc
7 John Brown (2 - Cat3)   Stevens Point, WI 279991  125 Team Wheel & Sprocket
8 Chris Zugel (6 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  139 Team Velocause
9 Nathan Jacques (3 - Cat3)   Madison, WI 280199  131 Magnus
10 McGee Young (4 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978  130 Team Velocause
11 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  164 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Reed Cornia (5 - Cat3)   Madison, WI 132111  138 
13 Quentin Gniot (6 - Cat3)   Green Bay, WI 293921  121 Big Ring Flyers
DNF Christopher Newlin (Cat2)   Viroqua, WI 207374  118 

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  731 ISCorp Cycling Team
2 Maxx Hall   Niles, IL 297898  741 Verdigris-Village CX Team
3 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  728 RACC pb GG
4 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  734 ISCorp Cycling Team
5 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  711 ISCorp Cycling Team
6 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  739 ISCorp Cycling Team

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  788 ISCorp Cycling Team
2 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  702 Junior Dropouts
3 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  781 Baraboo Sharks
4 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  782 Baraboo Sharks
5 Nikolai Dorschner   Cedarburg, WI 381302  704 
6 Jason Wiemer     707 

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxx Hall   Niles, IL 297898  200 Verdigris-Village CX Team
2 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  192 Tread Head Cycling
3 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  201 ISCorp Cycling Team
4 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  193 Tread Head Cycling
5 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  248 ISCorp Cycling Team
6 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  229 Brazen Dropouts Cycling Team
7 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  217 
8 Robert Ringle   Madison, WI 310858  306 
9 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  158 
10 Steven Schaefer   Port Washington, WI 361743  153 
11 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  317 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Royce Breckon   Madison, WI 284293  224 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Bradley Stegall   Peoria, IL 266411  321 
14 Brian Turany   Madison, WI 351084  207 MadCity Velo Club
15 Andrew Lowe   Fontana, WI 386730  203 Tread Head Cycling
16 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  240 ISCorp Cycling Team
17 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  255 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
18 Adam Zimmerman   Oak Creek, WI 301979  247 
19 Joshua North   Bayside, WI 262938  167 
20 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  218 
21 Peter Speers   Racine, WI 301734  250 
22 Benjamin Barbera   Milwaukee, WI 257827  318 Team Wisconsin
23 Kyle Bender   Milwaukee, WI 389059  210 
24 Nicholas Perifanos   Wauwatosa 328846  281 My Wife Inc
25 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI 345440  282 
26 Kurt Farrell   Whitefish Bay, WI 355538  162 Hampshire Cycle Club
27 David Weis     327 
28 Caleb Drew   Geneva, IL 389550  324 
29 Jeff Greatens     323 
30 Brian Thomas   Wauwatosa, WI 359293  196 
31 Robert Marks   Mundelein, IL 374913  322 
32 Andy Baran   Chicago, IL 308266  320 
33 Ben Wuellner   Chicago, IL 387306  319 
34 Chris Reed   Wheaton, IL 350488  325 
35 Mike McFadden   Watertown, WI 389562  294 
DNF Lance Johnson     326 
DNF Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  297 RACC pb GG

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Gruchow   Madison, WI 328924  303 Magnus
2 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  357 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  375 Magnus
4 chris tries   Johnson City, TN 332900  364 
5 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  340 Colavita Racing
6 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  345 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Erik Vangsnes   Berkeley, CA 387258  402 Magnus
8 Cale Dorn   Sun Prairie, WI 358324  304 Magnus
9 Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137  369 Genesee Valley Cycling Club
10 Christopher Jensen   Chicago, IL 268178  412 ROBOTS <3
11 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  320 
12 Zach Giffey   Sheboygan Falls, WI 389162  416 
13 Nathan Jacques   Madison, WI 280199  315 Magnus
14 Joe Greatens   De Pere, WI 218706  413 
15 Mark Vareschi   Madison, WI 186205  301 Verge Sport/Test Pilot
16 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036  376 Brazen Dropouts Cycling Team
17 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  399 ISCorp Cycling Team
18 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  343 ISCorp Cycling Team
19 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  414 ISCorp Cycling Team
20 Keith Tussey   Milwaukee 365184  323 
21 Trent Williams   Chicago, IL 306386  370 Spidermonkey Cycling
22 Eric Waldron   Iowa City, IA 180909  415 Goosetown Racing Club
23 Don Iwen   Milwaukee 208154  314 
24 Julio Jacobo   Libertyville 218778  308 KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260  317 Big Ring Flyers
26 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers
DNF Patrick Brock   West Bend, WI 268180  347 My Wife Inc

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Stelljes   Madison, WI 307965  Cyclo-crossracing.com
2 Chad Hartley     Kenda pb Geargrinder
3 Christopher Fisher (1 - Cat1)   Inver Grove Heights, MN 182827  61 Crossniacs
4 Paul Mumford (1 - Cat2)   Chicago, IL 167887  62 Chicago Cuttin Crew
5 Lionel Rocheleau (2 - Cat2)   Waukesha, WI 274025  11 Racers Against Childhood Cancer
6 Michael Hemme (2 - Cat1)   Chicago, IL 153182  52 
7 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  29 RACC pb GG
8 Alexander Martin (3 - Cat1)   Madison, WI 308924  58 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Trevor Koss (3 - Cat2)   Madison, WI 269759  Magnus
10 Kip Spaude (4 - Cat1)   Watertown, WI 199775  34 ISCorp Cycling Team
11 Kevin Berger (5 - Cat1)   Madison, WI 246306  60 Team Wheel & Sprocket
12 Luke Holtan (4 - Cat2)   Milwaukee, WI 262458  15 velo trocadero cycling
13 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  55 ISCorp Cycling Team

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  
2 Abby Strigel   Madison, WI 202434  Cyclo-crossracing.com
3 Skylar Schneider (1 - Cat2)   West Allis, WI 300089  18 
4 Alyssa Severn (2 - Cat2)   Lees Summit, MO 325718  My Wife Inc
5 Sarah Huang (3 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  Exergy TWENTY12
6 Julie Phelps (4 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers
7 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  Team Extreme
8 Patricia Kaufmann (5 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621  My Wife Inc
9 Meredith Peterson (6 - Cat2)   Madison, WI 248348  
10 Eleanor Blick (7 - Cat2)   Chicago, IL 309878  22 Johnny Sprockets

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Konkle   Madison, WI 359510  54 
2 Shannon Russell   Cambridge, WI 356970  83 2 Rivers Racing
3 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  74 Baraboo Sharks
4 Jennifer Barr   Madison 290604  71 
5 Virginia Lingham   Albany, CA 388080  105 
6 Evan Moss     104 
7 Julie King     102 
8 Tracy Hulen   Greenfield, WI 246314  52 Hampshire Cycle Club
9 Sue Czarniak     103 
10 Berta Glodowski     73 
11 Julie ONeill   Milwaukee, WI 350878  101 

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Johns   Madison, WI 379243  516 
2 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  509 Brazen Dropouts Cycling Team
3 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  503 Team Wheel & Sprocket
4 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  505 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Rebecca Welbes   Chicago, IL 323492  518 Kinky Llama Racing
6 Susan Uphill   Kenosha, WI 178385  520 WDT-Allvoi International Cycling Team
7 Gina Kenny   Orland Park, IL 210270  519 PSIMET Racing

Women - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  743 Baraboo Sharks

- Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 unknown rider     52 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerCUOREOSMOShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee