Race Results for
Cascade Park Cyclocross
Elyria, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/09/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1197.88Steve Twining (1 - Cat1)   N. Lawrence, OH0:56:30 236108   
2214.45Shawn Adams   Akron, OH0:56:56 179664   Cycle-Smart, Inc.
3231.02Jordon Snyder (1 - Cat3)   Rochester, PA0:57:27 293469   Beaver Valley Velo
4247.59Brent Evans   Novelty, OH1:00:39 11037   Spin
5264.16Robert Sroka   North Royalton, OH1:02:05 270997   Team Lake Effect
6280.73Cameron Jackson (1 - Cat2)   Bay Village, OH1:02:16 243794   Carbon Racing
7297.30Jay Karpinski (2 - Cat2)   Cleveland, OH1:03:28 342768   
8313.87Jason Suppan (2 - Cat3)   Orrville, OH1:04:32 310626   SoupCan Racing
9330.44Scott Gartman (3 - Cat3)   Berea, OH0:56:45 282666   Lake Effect Cycling Team
10347.01Craig Hannibal (4 - Cat3)   Pepper Pike, OH0:57:06 236062   Lake Effect Cycling Team
11363.58Dave Steiner (5 - Cat3)   Chagrin Falls, OH0:58:07 209770   Spin
12380.15Nate Veselenak   Brooklyn, OH0:59:45 312196   Spin
13396.72Dave Chernosky (2 - Cat1)   Cuyahoga Falls, OH1:01:07 49665   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
14413.29Mark Gori (6 - Cat3)   Chagrin Falls, OH1:01:14 320320   Spin
15429.86John Ehrlinger (7 - Cat3)   South Euclid, OH1:01:26 209482   Spin
16446.43Nate Szabo (8 - Cat3)   Parma, OH1:05:52 235675   Team Lake Effect
17463.00Michael Mihalik   Sewickley, PA0:47:27 245927   Freddie Fu Cycling Team
DNFZach Dieringer (Cat3)   Lakewood, OHDNF 171905   Spin
DNFMitch Gabel (Cat3)   Lakewood, OHDNF 262227   

Men - Cat 3/4 - SS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1318.10Rudy Sroka   N Royalton, OH0:39:38 33715   Lake Effect Cycling Team
2342.41Zack Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH0:41:18 171905   Spin
3366.72Alex Kinney (1 - Cat4)   Cleveland Heights, OH0:44:27 307869   
4391.03Shawn Burkey (2 - Cat3)   Lyndhurst, OH0:45:29 5533   
5415.34Brandon Halleen (3 - Cat3)   Akron, OH0:47:21 302187   
6439.65Wes Flickinger   Akron, OH0:47:43 298929   Prochain Cycling
7463.96Dave Schalmo (2 - Cat4)   Cleveland, OH0:48:20 379080   
8488.27Kirk Morrison (4 - Cat3)   Butler, PA0:54:00 308594   Ag3r

Men - Cat 3/4 - Open - 18-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1413.83Jared Preston (1 - Cat3)   North Royalton, OH0:41:58 319528   MERRILL LYNCH CYCLING
2425.71Scott Kuboff (2 - Cat3)   University Heights, OH0:42:32 298848   Snake Bite Racing
3437.59Kenneth Gardner (3 - Cat3)   Chesterland, OH0:43:39 290880   Blue Sky Cycling Club
4449.47Andrew Miller (4 - Cat3)   Tallmadge, OH0:44:25 309911   Team Snakebite
5461.35John Nichols (1 - Cat4)   Chagrin Falls, OH0:44:36 313270   Chagrin River Cycling
6473.23Chris Nicula (5 - Cat3)   Philadelphia, PA0:45:49 254842   Chagrin River Cycling
7485.11Zac Chappell (6 - Cat3)   Akron, OH0:47:35 358069   
8496.99Erick Madis   Hudson, OH0:48:25 237913   WAS Labs Cycling
9508.87Bill Neidinger (7 - Cat3)   Broadview Heights, OH0:49:58 331826   Team Snakebite
10520.75David Helmuth (2 - Cat4)   Orrville, OH0:51:14 386084   Team Velocity
11532.63Kirk Morrison (8 - Cat3)   Butler, PA0:42:02 308594   Ag3r
12544.51Christopher Lee (3 - Cat4)   Euclid, OH0:47:32 386351   Blue Sky Cycling Club

Men - Cat 3/4 - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1357.55Brooke Furio   Rocky River, OH0:38:47 12572   Northbrook Garner Bicycle Club
2375.88Christopher Huck (1 - Cat3)   Navarre, OH0:40:20 165499   Team Snakebite
3394.21Emilo Poggio (2 - Cat3)   Shaker Heights, OH0:40:52 326258   Team Lake Effect
4412.54Michael Adams (3 - Cat3)   Stow, OH0:42:55 115151   WAS Labs Cycling
5430.87Christopher Smith (4 - Cat3)   Canton, OH0:44:05 263109   Stark Velo
6449.20Wes Jones (5 - Cat3)   Orrville, OH0:44:43 200114   SoupCan Racing
7467.53Ryan Knopf (6 - Cat3)   Strongsville, OH0:45:50 200115   
8485.86Michael Chapman (7 - Cat3)   Norton, OH0:46:31 291562   Orrville Cycling Club
9504.19Josh Schmidt (8 - Cat3)   Oberlin, OH0:46:41 287999   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
10522.52Shawn Jones (1 - Cat4)   Wadsworth, OH0:48:18 266650   SoupCan Racing
11540.85Seth Kafferlin (9 - Cat3)   Erie, PA0:41:06 253644   Team Snakebite
12559.18Jason Rapp (2 - Cat4)   Peninsula, OH0:46:43 189752   Snake Bite Racing
DNFMehul Gala   North Ridgeville, OHDNF 203217   Spin

Men - Cat 3/4 - MR - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1310.35Tom Franek   Hiram, OH0:38:21 344242   
2326.08Joe Pallotto (1 - Cat3)   Mantua, OH0:40:32 54101   Lake Effect Cycling Team
3341.81Dave Bartels (1 - Cat4)   Twinsburg, OH0:41:01 303715   Chagrin River Cycling
4357.54Mark Farmer (2 - Cat3)   Columbus, OH0:41:50 208828   
5373.27Russell Verlinger (3 - Cat3)   Cleveland, OH0:43:02 36616   
6389.00Jeff Kompa (4 - Cat3)   Cleveland Ohio0:44:21 282965   Spin
7404.73Scott Main (5 - Cat3)   Bowling Green, OH0:46:15 168702   
8420.46Tom Wilson (6 - Cat3)   Chesterland, OH0:46:45 300061   
9436.19Ron Kubala (2 - Cat4)   Northfield, OH0:47:02 346212   
10Michael Schmidt   0:47:11   
11467.65Dave Sawitke (3 - Cat4)   Sagamore Hills, OH0:48:40 62451   Spin
12483.38Edson Madis (4 - Cat4)   Hudson, OH0:48:53 326356   WAS Labs Cycling
13499.11Marshall Leininger   Canton, OH0:49:03 205294   Stark Velo
14514.84Jim Laing (7 - Cat3)   Northolmsted, OH0:33:16 302256   Stark Velo
15530.57Tim Fortner (8 - Cat3)   Lakewood, OH0:38:26 77664   Team Snakebite
16Ed Masta   0:39:59   
17562.03James Votaw (5 - Cat4)   Norton, OH0:42:30 276818   WAS Labs Cycling
18577.76Rick Bennett (6 - Cat4)   Strongsville, OH0:31:45 3334   

Men - Cat 4 - MR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.66Richard Brink   Cleveland, OH0:34:08 4859   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
2480.76Mark Davis   Bay Village, OH0:35:32 365941   A World Of Pain
3489.86David Sawitke   Sagamore Hills, OH0:36:24 62451   Spin
4498.96Phillip Wadsworth   Avon Lake, OH0:38:05 284529   Spin
5508.06Jos Belich   Vermilion, OH0:38:28 254015   
6517.16Robert Breedlove   Painesville, OH0:39:32 59456   Chagrin River Cycling
7526.26William Gibson   Euclid, OH0:39:37 285140   
8Mike Didomenico   0:42:00   
9544.46Richard Grella   North Canton, OH0:42:31 51308   Stark Velo
10553.56Dale Seeds   North Canton, OH0:43:11 63439   Stark Velo
11562.66Rick Mace   Valley City0:32:12 375756   
12571.76Morris Wheeler   Beachwood, OH0:34:31 327696   
13580.86Daryl Breedlove   Painesville, OH0:34:38 4716   
14Ed Farmer   0:35:29   

Men - Cat 4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1445.87Aaron Stevenson   Lorain, OH0:31:42 294662   Maumee Valley Wheelmen
2453.88Jacob Crow   Kent, OH0:31:43 390290   
3461.89Kyle Johannes   Kent, OH0:32:55 388484   
4469.90Josh McKinney   Sun Prairie, WI0:33:26 361677   
5477.91Ryan Madis   Hudson, OH0:33:56 284218   WAS Labs Cycling
6485.92Renato Pereira   Cleveland, OH0:34:06 378353   
7493.93Jeremy Paul   Cleveland, OH0:34:17 360340   
8501.94Martin Zakes   Brecksville, OH0:35:09 366465   
9Jonathan Scott   0:35:17   
10517.96David Helmuth   Orrville, OH0:35:57 386084   Orrville Cycling Team
11525.97Jakob Bills   Bowling Green, OH0:36:28 372110   
12Eric Fassracht   0:38:30   
13541.99Jason Schraibman   Strongsville, OH0:39:57 388350   
14Matt Jennings   0:40:33   
15558.01Randell Hammons   Cleveland0:41:15 386391   
16Josh Gram   0:42:06   
17James Kavalee   0:42:32   
18Frank Macilnilar   0:43:09   
19590.05William Cousino   North Ridgeville, OH0:35:01 329382   Snake Bite Racing
DNFRyan Comeau   Kent, OHDNF 386291   
DNFRoger Sapp   Kent, OHDNF 387997   

Men - Junior - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1537.53Keaton Adams   Stow, OH0:42:43 359202   WAS Labs Cycling
2548.02jeremy neth   Hudson, OH0:43:43 387954   
3Colin Wadsworth   0:51:14   
4569.00Camden Adams   Stow0:38:48 365682   WAS Labs Cycling
5579.49Logan Chapman   Norton, OH0:39:08 388257   
6589.98Morrison Stoneking   Broadview Heights, OH0:41:28 387413   WAS Labs Cycling

Women - Cat 1/2/3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1303.94Sally Price (1 - Cat3)   Cuyahoga Falls, OH0:43:12 172593   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
2328.67Emily Ponti (2 - Cat3)   Mentor, OH0:46:25 359459   
3353.40Julie Lewis-Sroka (3 - Cat3)   N Royalton, OH0:49:22 143111   Team Lake Effect
4378.13Veda Gerasimek   Transfer, PA0:50:14 297211   Young Medalists / Team Rothrock
5402.86Kennedy Adams (4 - Cat3)   Stow, OH0:50:51 310691   WAS Labs Cycling
6427.59Lorena Brown (5 - Cat3)   Navarre, OH0:51:27 139053   Team Snakebite
7452.32Julie Healy (6 - Cat3)   Butler, PA0:42:26 387071   
8477.05Amanda Schmidt (7 - Cat3)   Oberlin, OH0:49:30 288000   Avanti Racing Club
9501.78Emily Benson (1 - Cat2)   Cleveland, OH0:50:48 261327   Snake Bite Racing
DNFMelody Gerasimek   Transfer, PADNF 304981   

Women - Cat 4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.66Laura Webb   Lakewood, OH0:37:27 379521   
2467.03Kellie Strang   Mcdonald, OH0:42:24 303754   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
3Beth Goran   0:32:22   
4495.77Lori Erwine   North Royalton, OH0:32:54 377713   Team Lake Effect
5510.14Michelle Mead   Berea, OH0:34:10 389166   
6524.51Elizabeth Hiser   Westlake Ohio0:34:23 389080   
7Kristina Boric   0:37:17   
8Katy Fassnaucht   0:28:32   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee