Race Results for
Town Hall Cross
Bethlehem, PA
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 10/06/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Dodge   Huntingdon Valley, PA 317662   Scott Pro Mountain Bike Team
2 Roger Aspholm   Haworth, NJ 136195   Finkraft
3 Michael Yozell   Emmaus, PA 64243   Kapelmuur Independent
4 Gerald Adasavage (1 - Cat1)   Ridgewood, NY 278103   Bicycle Therapy
5 Steven Ordons (1 - Cat2)   West Chester, PA 244268   Philadelphia Ciclismo
6 Ralf Warmuth (2 - Cat2)   Piscataway, NJ 231788   Finkraft
7 Joe Pigga (3 - Cat2)   Bethelehem, PA 282323   Unattached
8 Ryan Heerschap   Bloomfield, NJ 252075   Team Bulldog
9 Dag Anderson (1 - Cat3)   Bridgewater, NJ 231596   Somerset Wheelmen
10 Mark Pohndorf   Pottersville, NJ 237877   Finkraft
11 Daniel Sturm (2 - Cat1)   Vernon 376973   Black Bear Cycling
12 Marten Beels   Lansdale, PA 290304   Lamprey Systems
13 Brendan McGrath (4 - Cat2)   Philadelphia, PA 294033   Bicycle Therapy
14 Fred Brown (3 - Cat1)   Hillsborough, NJ 261198   MTBNJ.com
15 Craig Lebair   Pipersville, PA 211155   Philadelphia Ciclismo
16 Kenneth Lundgren (5 - Cat2)   Pompton Plains, NJ 187996   C C Evesham
17 Christopher Garges (2 - Cat3)   Bethlehem, PA 286472   Lamprey Systems
18 Ryan Dudek (6 - Cat2)   Lafayette Hill, PA 269328   KindHuman Sports / Soigneur
19 Sean Estes   Morgan Hill Ca 248976   Unattached
20 Kyle Peppo (7 - Cat2)   New York, NY 231787   Century Road Club Assoc
21 Gale Hess (3 - Cat3)   Columbia, PA 207498   Thru-It-All Body Shop Inc
22 Mike Festa   Devon, PA 149744   Philadelphia Ciclismo
23 Nicholas Shaffer (8 - Cat2)   Phoenixville, PA 122219   Gates/Raleigh
24 Dustin Manotti (9 - Cat2)   Mifflinburg, PA 301738   Earl's Bicycle Store
DNF Nick Iacovelli (Cat3)   Bloomfield, NJ 273826   Colavita Racing Inc.
DNF Ilya Cantor (Cat3)   Princeton, NJ 295680   MTBNJ.com
DNF Mike Montalbano   Hewitt, NJ 214668   Bicycle Tech/Eleven Madison Park/GU/S
DNF Ben Williams (Cat1)   Stony Point, NY 38300   CCI Racing/Town Cycle
DNF Arthur Gorka (Cat3)   Philadelphia, PA 305124   Philadelphia Ciclismo

Men - Cat 1/2/3/4 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Yozell   Emmaus, PA 64243   Kapelmuur Independent
2 Jeffrey Walker (1 - Cat2)   Tully, NY 144931   Team Ommegang - Syracuse Bicycle
3 Dustin Manotti (2 - Cat2)   Mifflinburg, PA 301738   Earl's Bicycle Store
4 Marten Beels   Lansdale, PA 290304   Lamprey Systems
5 Ryosuke Baba (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 358798   Sweathogs Racing
6 Matthew Bilharz (3 - Cat2)   Phoenixville, PA 323538   BikeSport
7 Nicholas Shaffer (4 - Cat2)   Phoenixville, PA 122219   Gates/Raleigh
8 Katina Walker (2 - Cat3)   Tully, NY 31408   Unattached
9 Greg Biche (1 - Cat4)   Lansdowne, PA 360484   Team Escape Rope
10 Markus Bowman (3 - Cat3)   Emmaus, PA 4455   South Mountain Cycles
11 Nicholas Calcagni (4 - Cat3)   Allentown Pa 306115   Team Independence
12 Ryan Dudek (5 - Cat2)   Lafayette Hill, PA 269328   KindHuman Sports / Soigneur
13 Richard Dreyer (2 - Cat4)   Philadelphia, PA 285052   Gates Carbon Drive
14 Jason Eicholtz (5 - Cat3)   Norristown, PA 252827   Philadelphia Ciclismo
15 Thomas Berg (3 - Cat4)   Glenolden, PA 377021   Kind Human Sports
16 Laurence Etgen (4 - Cat4)   Lambertville, NJ 259862   Green Mountian Tree Service
17 Selene Yeager   Emmaus, PA 138063   Team CF
18 Andrew Di Michele (5 - Cat4)   Media, PA 330042   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
19 Gary Wilpizeski (6 - Cat4)   Downingtown, PA 388433   Sweathogs Racing
20 Dave Pryor (6 - Cat3)   Emmaus, PA 160517   Kapelmuur Independent
21 Peter Hall (7 - Cat3)   Hatfield, PA 105482   Kapelmuur Independent
22 Robert Sands (8 - Cat3)   Perkasie, PA 43028   Evolution Racing
23 David Molinero Giles (7 - Cat4)   Irvine, CA 299814   Lamprey Systems
24 Mark Harding (9 - Cat3)   Shillington, PA 331432   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
25 Joseph Bailey (8 - Cat4)   Troy, NY 204254   Jonestown Velo P/B Flavor Aid
26 Sandie Reynolds (10 - Cat3)   York, PA 302364   Mason Dixon Velo
27 Steve Carman (9 - Cat4)   Phillipsburg, NJ 63398   Team Cycle Fitters
28 Barry Murray (10 - Cat4)   Coatesville, PA 303246   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marco Mora   New York, NY 105965   Team Ecuador
2 Marc Wolman (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 244058   Campanohvac/Breakawaybikes.com
3 Matt Cuttler   Venice, CA 266432   Cicli Devotion
4 Eric Greenberg   Philadelphia, PA 345000   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
5 Darrell Engel (2 - Cat3)   Kutztown, PA 10801   Kutztown Cutters
6 Robert Abramo (3 - Cat3)   Ambler, PA 288856   Highroad to Hope
7 Caleb Holmes (4 - Cat3)   Philadelphia, PA 322698   Campanohvac/Breakawaybikes.com
8 Michael Miller (5 - Cat3)   Philadelphia, PA 358139   Unattached
9 Joseph Mueller (6 - Cat3)   Brooklyn, NY 254410   Kissena Cycling Club
10 Peter Hinmon (7 - Cat3)   Lambertville, NJ 379358   Unattached
11 Martin McKeon (8 - Cat3)   Lancaster, PA 179762   Orange Street Velo & Retl Studio
12 Ryosuke Baba (9 - Cat3)   Philadelphia, PA 358798   Sweathogs Racing
13 mark fetsurka   Philadelphia, PA 360700   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
14 Seth Gallagher (10 - Cat3)   New Paltz, NY 333006   Unattached
15 Brett Cleaver   Brooklyn, NY 186936   Philadelphia Cyclocross School
16 Mateus Kaplan (11 - Cat3)   Philadelphia 374408   Team Independence
17 Jeremy Garges   Perkasie, PA 321618   Lamprey Systems
18 Samuel Salisbury (12 - Cat3)   Brooklyn, NY 328144   CRCA
19 Mike Kucharski (13 - Cat3)   Franklin Lakes, NJ 244770   Team Bulldog
20 Soren Jensen   New York, NY 356782   Rapha Racing
21 Chris Young (14 - Cat3)   Brooklyn, NY 330644   Unattached
22 ANDREW MUTTER (1 - Cat4)   Yonkers, NY 249624   Unattached
23 William Doyle-Capitman (15 - Cat3)   New York, NY 222566   Kissena Cycling Club
24 Sean Tarricone (16 - Cat3)   Belmar, NJ 173561   Watchung Wheelmen
25 Keith Garrison (17 - Cat3)   Brooklyn, NY 314038   Pink Rhino Racing
26 Anthony Cross (18 - Cat3)   Los, CA 306742   Cicli Devotion
27 Sean Runnette (19 - Cat3)   Hillsborough, NJ 102918   Bailey Bikes
28 Matthew Bowne (2 - Cat4)   Brooklyn, NY 326198   Cicli Devotion
29 Andrew Johnson (20 - Cat3)   Parkesburg, PA 163272   Mason Dixon Velo
30 Josh Robeson   Philadelphia, PA 386734   Firehouse Racing
31 Adam McNeill (3 - Cat4)   Emmaus, PA 360734   South Mountain Cycles
32 Nicholas White (21 - Cat3)   Danville, CA 197788   Team Marty's
33 Scott Steele (22 - Cat3)   Nazareth, PA 218288   Gotham Cyclists
34 Brett Champlain (23 - Cat3)   Palisade Co 389447   NYC Velo
35 Douglas Schiel (4 - Cat4)   York, PA 225984   Mason Dixon Velo
36 Zachary Kanapkey (5 - Cat4)   Brooklyn, NY 358093   Cicli Devotion
37 Chad McCurdy (24 - Cat3)   Richboro, PA 214449   Unattached
38 Stephen Saxton (25 - Cat3)   Philadelphia, PA 376970   Kind Human Sports
39 Peter Dziembowski (26 - Cat3)   Philadelphia, PA 338208   QCW Cycling
40 Todd McLoughlin (27 - Cat3)   New York, NY 220944   Kissena Cycling Club
41 John Cerasulo (28 - Cat3)   Brooklyn, NY 361435   Cicli Devotion
42 Keith Hatton (29 - Cat3)   Philadelphia, PA 278237   Tri State Velo
43 Nicholas Alutin (6 - Cat4)   Ridgewood, NJ 1490   Century Road Club Assoc
44 Gregory Orticelle (30 - Cat3)   Denver, CO 344280   Team Marty's
45 Eric Noonan (31 - Cat3)   Morristown, NJ 318570   Team Marty's
46 Andrew Neumann (32 - Cat3)   King Of Prussia, PA 172894   Unattached
47 Mike Stevens (33 - Cat3)   Valley Forge, PA 248447   Bike Line
48 Blake Rubin (7 - Cat4)   Philadelphia, PA 256449   Kind Human Sports
49 Kyle Centrella   Paoli, PA 223455   Bike Line
50 Chris Dietrich (34 - Cat3)   Flemington, NJ 91682   Advanced Sports
51 Larry Everett (35 - Cat3)   Philadelphia, PA 322268   Firehouse Racing
52 Robert Mecea (36 - Cat3)   Brooklyn, NY 54448   Brooklyn Velo Force
53 shawn wolf (8 - Cat4)   Brooklyn, NY 357612   King Kog/ROSKO
54 David McGinn (9 - Cat4)   Holland , PA 318212   Bicycle Therapy
55 Mitchell Franko (10 - Cat4)   Jim Thorpe, PA 328178   Kind Human Sports
56 Joseph Favara (37 - Cat3)   Macungie, PA 11334   South Mountain Cycles
57 Nicholas Calcagni (38 - Cat3)   Allentown Pa 306115   Team Independence
58 Christopher Lee (39 - Cat3)   Brooklyn, NY 389379   King Kog/ROSKO
59 Steven Wittig (11 - Cat4)   Mont Clare, PA 292231   Campanohvac/Breakawaybikes.com
60 William Haley (12 - Cat4)   Harrisburg, PA 273721   Unattached
61 Gary Thornton   Doylestown, PA 75081   Charm City Cycling LLC
62 Grant Harding (13 - Cat4)   Brooklyn, NY 311529   Ride Brooklyn
63 Andres Jimenez (14 - Cat4)   Dover, NJ 375995   Team Marty's
64 David Molinero Giles (15 - Cat4)   Irvine, CA 299814   Lamprey Systems
65 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ 259615   High Gear
66 Richard Bravo (40 - Cat3)   New York, NY 255600   ICP
DNS Christopher Barthel (Cat4)   Langhorne, PA 214331   Unattached
DNS Mike Mast (Cat3)   Philadelphia, PA 251034   Bicycle Therapy
DNS Thomas Berg (Cat4)   Glenolden, PA 377021   Kind Human Sports
DNS Zachary Hutchins (Cat4)   Milford, NJ 293632   Mid-Atlantic Cycling Club
DNS Colin Townrow (Cat4)   New York, NY 379081   Unattached
DNS Paul Thomasch (Cat4)   South Orange , NJ 311915   Speedwell Racing
DNS Sean Hourigan (Cat4)   Brooklyn, NY 193622   Century Road Club Assoc
DNS Corey Williams (Cat3)   New York, NY 269625   Columbia University-NYC
DNS Jules Roazen (Cat4)   Brooklyn, NY 292659   Kissena Cycling Club
DNS Paul Frandsen (Cat3)   Piscataway, NJ 341666   Rutgers University-New Brunswick/Piscataway
DNS Breogan Alvarez (Cat3)   Astoria, NY 286803   Century Road Club Assoc
DNS Ray Cooper      King Kog/ROSKO
DNS Seth Gunderson (Cat3)   Charlottesville , VA 256169   Lancaster Regional Cycling Team
DNS Collin Olan (Cat3)   Brooklyn, NY 335162   Cicli Devotion
DNS Jeffrey Salvitti   San Francisco, CA 223464   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Davino   Philadelphia, PA 312166   Team Yacht Club
2 Justin Kast      Fitness Central
3 phil garofolo   Brooklyn, NY 344332   Cicli Devotion
4 Jules Roazen   Brooklyn, NY 292659   Kissena Cycling Club
5 Jason Heckle   Brooklyn, NY 386491   Unattached
6 Brett Champlain   Palisade Co 389447   NYC Velo
7 Richard Henning   Philadelphia, PA 317886   Unattached
8 Stephen Olenchock   Bethlehem, PA 270579   Lamprey Systems
9 william johnson   Brooklyn, NY 370961   King Kog
10 Gary Rothera   Springfield, PA 358586   Rothera Cycling
11 Nathan Bowser   Philadelphia, PA 388959   Bicycle Therapy
12 Sean Smith   New Brunswick, NJ 114304   Somerset Wheelmen
13 Andrew Fleming   Philadelphia, PA 292105   Unattached
14 Mark Dennis   Etters, PA 9221   Blue Mountain Velo
15 John Ronca   Bethlehem, PA 181956   Lamprey Systems
16 Erik Siebelist   Rumson, NJ 367695   Team Leather Bathrobe
17 Christopher Ohngemach   Hillsborough, NJ 368420   Century Road Club Assoc
18 Greg Biche   Lansdowne, PA 360484   Team Escape Rope
19 Johnny Hsu   Brooklyn, NY 352676   Cicli Devotion
20 Carl Jacob   North Brunswick, NJ 334476   Joyful Cycles Team
21 Robert Swart   Middletown, NY 139784   Dark Horse Cycles
22 Peter Hall   Hatfield, PA 105482   Kapelmuur Independent
23 Hans Mossner   Gilbertsville, PA 327130   BikeSport
24 Hans Morefield   Katonah, NY 304856   Team Danbury
25 Brian Hazenski   Duryea, PA 341562   Upstate Velo
26 Roland Ettle   Bethlehem, PA 259954   Lamprey Systems
27 William Weismantel   Mount Joy, PA 265165   Mason Dixon Velo
28 Yohta Namba   Brooklyn, NY 387502   King Kog
29 Brian McGee   Brooklyn, NY 359022   Cicli Devotion
30 Jared Vaughn   Telford, PA 337056   Unattached
31 Robson Dunwody   York, PA 388769   Mason Dixon Velo
32 Richard Dreyer   Philadelphia, PA 285052   Gates Carbon Drive
33 Jeffrey White   Brooklyn, NY 292639   Kissena Cycling Club
34 Keanan Barbour-March   Philadelphia, PA 269209   Firehouse Racing
35 Jeffrey Bays   Bethlehem, PA 311829   Lamprey Systems
36 Rob Raichle   Phoenixville, PA 29036   Keswick Cycle
37 David Molinero Giles   Irvine, CA 299814   Lamprey Systems
38 Ryan Humes   Philadelphia, PA 197892   Lamprey Systems
39 Michael Pettit   Narberth, PA 345234   Unattached
40 John Squeri   Lansdale, PA 358061   Unattached
41 Ron Kriner   Bethlehem, PA 278596   Lamprey Systems
42 Joe Luby   Allentown, PA 371399   Fitness Central
43 James Gironta   Merrick, NY 13363   Kissena Cycling Club
44 Micha Ophir   New York, NY 318338   Century Road Club Assoc
45 Brandy Boyle   Highlands, NJ 374874   Liberty Cycle
46 Adam Ankers   Philadelphia, PA 325556   Philadelphia Ciclismo
47 Michael McCormick   Hummelstown, PA 351854   Blue Mountain Velo
48 Thomas Berg   Glenolden, PA 377021   Kind Human Sports
49 Josh Reger      Unattached
50 TIMOTHY BLAGG   Brooklyn, NY 362141   TCB
51 Raymund Calaquian   Princeton, NJ 301957   Evolution Racing
52 Brian Capps      Unattached
53 Derek Papastrat   Conshohocken, PA 358554   Unattached
54 Aaron Goldstein      Unattached
55 Aleksandr Usherenko   Brooklyn, NY 352568   Ride Brooklyn
56 Bladdymir Coronel   Bloomingdale, NJ 103299   DeathRow Velo
57 Frank Ingraham   Coopersburg, PA 278972   Lamprey Systems
58 Gary Wilpizeski   Downingtown, PA 388433   Sweathogs Racing
59 Timothy Day   Philadelphia, PA 300936   Kind Human Sports
60 Brad Williams   Sanatoga, PA 320596   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
61 Steven Hecht   Harleysville, PA 345256   Spinteck Cycling Team
62 Robert Myaing      Fairends
63 Damien Dabrowski      Unattached
64 Colin Sheridan      Got Duvel?
65 Andrew Pattison   Brooklyn, NY 386732   Unattached
66 Robert Lomblad   Brooklyn, NY 358458   Cicli Devotion
67 Benjamin Fong   West Norriton, PA 310890   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
68 Aaron Bilenky   Elkins Park, PA 389426   Unattached
69 Robert deQuevedo   Coopersburg, PA 280466   Lamprey Systems
70 Joseph Schaar      Death Row Velo
71 Thomas Kanyak   Swoyersville, PA 48737   Upstate Velo
72 James Ambrosini   Morris Plains, NJ 300365   Unattached
73 kenneth fetsurka   Philadelphia, PA 284022   Sweathogs Racing Team
74 Nathan Gebeau   Yardley, PA 385807   Unattached
75 Anthony Skorochod   Pen Argyl Pa 387485   Philadelphia Ciclismo
76 edmond bonnie   Brooklyn, NY 322566   Ride Brooklyn
77 Peter Michael   Fairless Hills, PA 386784   Guys Racing Club
78 Darryl Moser   Barto, PA 377545   Unattached
79 Robert Eugster   Emmaus, PA 11021   South Mountain Cycles
80 Cameron OMara   Philadelphia, PA 378032   Unattached
81 David Borden   Blandon, PA 284542   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
82 Nathan Amato      Unattached
83 Max Knee   Philadelphia, PA 258346   Team Independence
DNS Jeffrey Lau   Washington, NJ 380824   Van Dessel Factory Team
DNS Don Haring      Unattached
DNS Joshua Caesar   Astoria, NY 296059   Kissena Cycling Club
DNS Christopher Barthel   Langhorne, PA 214331   Unattached
DNS Steven Sillett   Phillipsburg, NJ 194482   Cycle Fitters
DNS Christopher Ruiz   Ridgefield Park, NJ 313134   MTBNJ.com
DNS Jeff Allen   Harleysville, PA 359519   BikeSport
DNS Taylor Antrim      Unattached
DNS Scott Feather   Emmaus, PA 248175   Vortex Cycling Club
DNS Paul Thomasch   South Orange , NJ 311915   Speedwell Racing
DNS kevin hull   Sewell, NJ 306402   The Caffinated Cyclist
DNS Sean Hourigan   Brooklyn, NY 193622   Century Road Club Assoc
DNS Matthew Doyal   Hillsborough, NJ 301294   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
DNS Joshua Ferrer      Firehouse Racing
DNS Robert Kuntz   Laurysstation, PA 292362   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
DNF Eric Sandrow   Flemington, NJ 320604   Century Road Club Of America
DNF William Bray   Zionsville, PA 97195   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher

Men - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fryberger (1 - Cat2)   Devon, PA 230428   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
2 Joseph Piccillo (2 - Cat2)   Doylestown, PA 176980   Evolution Racing
3 Bernhard Resch (3 - Cat2)   Allentown, PA 358193   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
4 Glenn Turner (1 - Cat3)   Wilmington, DE 157619   Charm City Cycling LLC
5 Robert Campos (4 - Cat2)   Nesconset, NY 101149   Century Road Club Assoc
6 Dylan Gallagher (5 - Cat2)   Kingston , NY 164600   Team Overlook
7 Eric Ragot (1 - Cat1)   Brooklyn, NY 149752   Kissena Cycling Club
8 Matthew Morrison (2 - Cat3)   Emmaus, PA 246153   South Mountain Cycles
9 Chad Culbertson (6 - Cat2)   Pennington, NJ 230098   Guys Racing Club
10 John Drummond (7 - Cat2)   Philadelphia, PA 257631   Bicycle Therapy
11 Brian Lariviere   Morristown, NJ 93139   Team Bulldog
12 Trevor Williams (8 - Cat2)   Radnor, PA 149238   Guys Racing Club
13 Jason Eicholtz (3 - Cat3)   Norristown, PA 252827   Philadelphia Ciclismo
14 Gregory Ahnert (4 - Cat3)   Bethlehem, PA 188457   Lamprey Systems
15 Werner Freymann (5 - Cat3)   Flourtown, PA 151015   Easy Riders Cycling
16 Edward Haack (6 - Cat3)   Rye, NY 250343   Team Bulldog
17 Dennis Angelisanti (1 - Cat4)   Kutztown, PA 226514   GS Simmeria
18 Dan Tarrant (7 - Cat3)   Newtown, PA 239291   Cycle Sports
19 Christoffel Prinsloo (8 - Cat3)   Tappan, NY 232344   Century Road Club Assoc
20 Barry Jones (9 - Cat3)   Sewell, NJ 283544   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
21 Wade Hess (10 - Cat3)   Wenonah, NJ 16043   Team Independence
22 Wade Andrews (11 - Cat3)   Ephrata, PA 63025   Club Wissahickon
23 Charles Erndl   Morristown, NJ 10934   3D Racing Team
24 Hans Morefield (2 - Cat4)   Katonah, NY 304856   Team Danbury
25 Angelo Mascelli (12 - Cat3)   Easton, PA 213084   SRAM Factory
26 Greg Eater (13 - Cat3)   Furlong, PA 298859   Evolution Racing
27 Christopher Stine (3 - Cat4)   Kingston, PA 157255   Cedar Bike
28 Mark Harding (14 - Cat3)   Shillington, PA 331432   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
29 Gary Grim (15 - Cat3)   Coopersburg, PA 136537   Easy Riders Cycling
30 Michael Pettit (16 - Cat3)   Narberth, PA 345234   Unattached
31 Dave Pryor (17 - Cat3)   Emmaus, PA 160517   Kapelmuur Independent
32 Brian Quinn (9 - Cat2)   Ridgewood, NY 303180   Cicli Devotion
33 Timothy Day (4 - Cat4)   Philadelphia, PA 300936   Kind Human Sports
DNS Eric Morgan (Cat4)   Philadelphia, PA 165430   Club Wissahickon
DNS N Johan Anestad (Cat2)   Quakertown, PA 133023   Evolution Racing
DNS Michael Montalbano (Cat4)   Loveland, OH 197620   Team Dayton Bicycling
DNS Ilya Cantor (Cat3)   Princeton, NJ 295680   MTBNJ.com
DNS Jason Reckner (Cat2)   Chester Springs, PA 278445   Campanohvac/Breakawaybikes.com
DNS Kevin Horan (Cat3)   New York, NY 154136   Colavita Racing Inc.
DNS Chris Buonomo (Cat3)   Philadelphia, PA 288618   Campanohvac/Breakawaybikes.com
DNS James Nelson (Cat4)   Brooklyn, NY 137714   Kissena Cycling Club
DNS George Vlahogiannis (Cat3)   Rutherford, NJ 215972   Jimenez Velo Sport
DNS Jeffrey Mardell      Unattached
DNF Jeffrey Hetrick (Cat3)   Riegelsville, PA 248779   Lamprey Systems

Men - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Reuther (1 - Cat2)   West Chester, PA 47958   Chester County Velo
2 Eric Schlauch (2 - Cat2)   Califon, NJ 31595   Somerset Wheelmen
3 Christopher Long (3 - Cat2)   Woodside, NY 21521   GS Gotham
4 Raymond Zeimet (4 - Cat2)   Ewing, NJ 39437   Guys Racing Club
5 Jeffrey Appeltans (1 - Cat1)   Philadelphia, PA 1826   Mid Atl Masters Bicycle Org
6 Mark Featherman (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 60451   Guys Racing Club
7 Eric Anderson (2 - Cat3)   Bridgewater, NJ 1620   Somerset Wheelmen
8 Barry Wahner (5 - Cat2)   Drexel Hill, PA 252332   Mambo CX/Go Cycling
9 Ilya Cantor (3 - Cat3)   Princeton, NJ 295680   MTBNJ.com
10 Martin Mrugal (6 - Cat2)   West Chester, PA 226753   PA Masters RC
11 Kirk Reisinger (7 - Cat2)   Schwenksville, PA 29503   Club Wissahickon
12 Kelly Cline (8 - Cat2)   Media, PA 145697   Revolution Wheel Works
13 Charles Chichester (4 - Cat3)   Yardley, PA 226814   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
14 Joseph Piscitello (5 - Cat3)   Rydal, PA 218814   PA Masters RC
15 David Lowe (6 - Cat3)   Bala Cynwyd, PA 212255   Philadelphia Ciclismo
16 Matt Perry (7 - Cat3)   West Chester, PA 224448   PA Masters RC
17 Robert Piacine (9 - Cat2)   Sellersville, PA 97730   Guys Racing Club
18 Todd Schwartz (8 - Cat3)   Meadowbrook, PA 222976   Guys Racing Club
19 Markus Bowman (9 - Cat3)   Emmaus, PA 4455   South Mountain Cycles
20 Joseph Johnston (10 - Cat3)   Middletown, NY 18087   Black Bear Cycling
21 Douglas Jones (11 - Cat3)   Fleetwood, PA 242793   GS Simmeria
22 Douglass Gray (12 - Cat3)   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
23 Russell Green (13 - Cat3)   Pleasanton 277791   3D Racing Team
24 Ed Kallatch (1 - Cat4)   Danboro, PA 18460   Evolution Racing
25 Richard Weinstock (14 - Cat3)   Trenton, NJ 100161   Van Dessel Factory Team
26 Gary Cohen (2 - Cat4)   Willow Grove , PA 49037   Guys Racing Club
27 Matthew Graham (15 - Cat3)   Simsbury, CT 299111   3D Racing Team
28 Steven Fairchild (3 - Cat4)   Fountainville, PA 163014   Sports T.E.A.M.
29 Andrew Di Michele (4 - Cat4)   Media, PA 330042   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
30 Mark Wanco (16 - Cat3)   New Cumberland, PA 238331   Hup United
31 T Perkins (17 - Cat3)   South Plainfield, NJ 111892   Cyclocrossworld
32 Raymond Brettle (5 - Cat4)   Lawrenceville, NJ 63830   Guys Racing Club
33 Craig Rotile (18 - Cat3)   Demarest, NJ 302367   Finkraft
34 Charles Crocco (19 - Cat3)   Flemington, NJ 196092   Somerset Wheelmen
35 Laurence Etgen (6 - Cat4)   Lambertville, NJ 259862   Green Mountian Tree Service
36 Richard Karasiewicz (20 - Cat3)   Northampton, PA 263036   Bike Line
37 Dusan Strika (7 - Cat4)   Parlin, NJ 61737   Kissena Cycling Club
38 Mark Lentz (8 - Cat4)   Wrightsville, PA 20903   Mason Dixon Velo
39 Louis D'Amelio (21 - Cat3)   Newtown, PA 96775   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
40 Patrick Leonard (22 - Cat3)   Newtown, PA 152637   Evolution Racing
41 Barry Murray (9 - Cat4)   Coatesville, PA 303246   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
DNS Kevin Saint Clair (Cat2)   Philadelphia, PA 92253   Main Line Cycling - Bikyle/Mazur coaching
DNS Sean Mooney (Cat4)   Mullica Hill, NJ 267476   Viking Yachts/Action Wheels/CC Evesham
DNS Jamie Bothwell (Cat3)   Bethlehem, PA 45106   Wolverine Sports Club
DNS Jim Ludovici (Cat3)   New Hope, PA 191795   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
DNS Ryan Mitchell (Cat3)   Troy, NY 197369   PA Masters RC
DNS Harold Wood      Unattached

Men - Masters - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Towner (1 - Cat2)   Boonton, NJ 35822   Liberty Cycle
2 Scott Reynolds (1 - Cat3)   Pipersville, PA 124693   Guys Racing Club
3 Robin Kinney (1 - Cat4)   Skillman, NJ 233709   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
4 Gary Kralik (2 - Cat3)   Furlong, PA 311300   Evolution Racing
5 John Paproski (2 - Cat2)   North Wales, PA 73934   PA Masters RC
6 David Stokes (3 - Cat3)   New York, NY 46613   Kissena Cycling Club
7 Kevin Breckenmaker (3 - Cat2)   Hershey, PA 45117   ERA Cycling
8 Patrick Kennedy (4 - Cat3)   Denville, NJ 72967   Liberty Cycle
9 Lawrence Dudek (5 - Cat3)   Skillman, NJ 88231   Somerset Wheelmen
10 Robert Scharle (6 - Cat3)   Jamison, PA 311699   Evolution Racing
11 Bob Perna (4 - Cat2)   West Chester, PA 233751   Beans Bikes
12 Richard Steele (2 - Cat4)   West Chester, PA 237198   Tri State Velo
13 Nunzio Dibiasi (5 - Cat2)   Elizabethtown, PA 9413   Yellow Breeches Racing
14 Jerome Weiner (7 - Cat3)   Elkins Park, PA 97960   Guys Racing Club
15 Joseph Kenas (8 - Cat3)   Meadowbrook, PA 177439   Guys Racing Club
16 Bill Fleming (3 - Cat4)   Morgantown, PA 301399   PA Masters RC
17 Steve Carman (4 - Cat4)   Phillipsburg, NJ 63398   Team Cycle Fitters
18 Daniel Reed (5 - Cat4)   West Grove 388066   Bikeline Race Team
DNS Gerard Remsen (Cat4)   Wharton, NJ 29530   Skylands Cycling
DNF Richard Kazimir (Cat4)   Flemington, NJ 296036   Pete's Bike & Fitness

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Dietz   Ambler, PA 379736   EWR Racing
2 Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA 299289   Vortex Cycling Club
3 Sam Margolis   Hellertown 368379   Vortex Cycling Club
4 Timothy Kline   Emmaus, PA 329618   Unattached
5 Cole Reece   Philadelphia 325336   Unattached
6 Tommy Quinn   Collegeville, PA 381970   BikeSport
7 John Clark   Philadelphia, PA 374855   Philadelphia Cyclocross School
8 Malik Calaquian   Princeton, NJ 362368   Philadelphia Cyclocross School
9 Jacob Boyle   West Keanburg, NJ 375443   Liberty Cycle
10 Daniel Szallai   Whitehouse Station, NJ 353174   Vortex Cycling Club
11 Hugo Schreur   Basking Ridge, NJ 311717   Liberty Cycle

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erica Yozell   Emmaus, PA 187396   South Mountain Cycles
2 Selene Yeager   Emmaus, PA 138063   Team CF
3 Katrina Dowidchuk (1 - Cat1)   Wilmington, DE 147926   Colavita Racing Inc.
4 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
5 Michelle Bishop (1 - Cat2)   Bala Cynwyd, PA 283001   North Point Women's Racing Team
6 Kathrin Schumacher   Pennington, NJ 253641   Guys Racing Club
7 Lisa Most   Philadelphia, PA 169580   Club Wissahickon
8 Maria Gaasche (1 - Cat3)   Audubon Pa. 366323   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
9 Jennifer Kraut (2 - Cat2)   Wilmington, DE 244272   Team TBB/Deep Blue
10 Cati Scheifele (2 - Cat3)   West Chester, PA 303768   Wooden Wheels
11 Dana McAllister   West Chester, PA 326174   Peanut Butter & Co. Human Zoom
12 Erin Mascelli   Easton, PA 291056   Peanut Butter & Co. Human Zoom
13 Brooke Wilson (3 - Cat2)   Morris Plains, NJ 161138   Somerset Wheelmen
14 Kimberly Ann Zubris (4 - Cat2)   Alburtis Pa 291369   Peanut Butter & Co. Human Zoom
15 Caitlin Thompson   Philadelphia, PA 207716   Peanut Butter & Co. Human Zoom
16 Jill Morgan (3 - Cat3)   East Norriton, PA 122762   BikeSport

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Hetrick   Riegelsville, PA 306486   Lamprey Systems
2 Lauren Festa (1 - Cat3)   Devon, PA 313510   Peanut Butter & Co. Human Zoom
3 Melanie Glenn (2 - Cat3)   Philadelphia, PA 309056   Campanohvac/Breakawaybikes.com
4 lindsey hinmon (3 - Cat3)   Lambertville, NJ 389487   Unattached
5 Lisa Staub (4 - Cat3)   York, PA 360317   Mason Dixon Velo
6 Lauren Dagostino (5 - Cat3)   Morristown, NJ 387679   Unattached
7 Leslie Conrad   Lambertville, NJ 279553   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
8 Luci Olewinski (6 - Cat3)   Denver, CO 354150   Century Road Club Assoc
9 Maria Murphy (7 - Cat3)   West Nyack, NY 174111   Finkraft
10 Jennifer Franko Dudek (8 - Cat3)   Lafayette Hill, PA 284389   Kind Human Sports
11 Tamara Cabalu (9 - Cat3)   Philadelphia, PA 198336   Campanohvac/Breakawaybikes.com
12 Laurence Chesnutt      Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
13 Heather Muller (1 - Cat4)   Brooklyn, NY 261016   King Kog/ROSKO
14 Katherine Russell (10 - Cat3)   Cranbury, NJ 242109   Somerset Wheelmen
15 Laura Carlson (11 - Cat3)   Trenton, NJ 152305   Riptide Cycling
16 Nicole Sheets (2 - Cat4)   Royersford, PA 196245   Unattached
17 Caroline Gaynor (3 - Cat4)   Austin, TX 223163   Jimenez Velo Sport
18 Jayme Morris (4 - Cat4)   Philadelphia, PA 387642   Unattached
19 Krista Ciminera (5 - Cat4)   Brooklyn, NY 389261   Unattached
20 Stacie Freymann (6 - Cat4)   Flourtown, PA 326936   Easy Riders Cycling
21 Mary Latza   Quakertown, PA 295457   Unattached
22 Andrea Vasilevski (7 - Cat4)   Hoboken, NJ 240317   Unattached
23 Jennifer Rhodes (8 - Cat4)   Glenside, PA 164760   Peanut Butter & Co. Human Zoom
24 Elizabeth Allen (9 - Cat4)   Allentown, PA 263137   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
25 Clair Sauer (10 - Cat4)   Philadelphia, PA 325706   Sweathogs Racing
26 Elisabeth Van Winkle      Unattached
DNS Angelia Fick (Cat3)   Philadelphia, PA 324832   Bicycle Therapy
DNF Emma Freymann      Easy Riders Cycling

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Delfina Picchio   Flemington, NJ 344804   Philadelphia Cyclocross School
2 Elissa Antelman   Flemington, NJ 312352   Philadelphia Cyclocross School

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee