Race Results for
River Hill Park CX
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms   Madison, WI 180869  605 5Nines Cycling
2 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  599 Team Velocause
4 Ben Coates   Madison, WI 198428  581 
5 Michael Glodowski   Milwaukee, WI 379160  596 
6 Andrew Trewyn   Waupun, WI 360078  577 
7 John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  578 

Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Johnson (1 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  558 Hampshire Cycle Club
2 Mike Bown (2 - Cat4)   West Bend, WI 389289  563 
3 Andrew Mishlove (3 - Cat4)   Glendale, WI 344022  552 Hampshire Cycle Club
4 Rit Booth (4 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club
5 Thomas Silbernagel (5 - Cat4)   Wauwatosa, WI 218705  555 Team Extreme
6 Mark Mendelson (6 - Cat4)   Shorewood, WI 273628  551 
7 Ronald Sloan (7 - Cat4)   Lake In The Hills, IL 304282  556 

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dag Selander   Hudson, WI 93949  279 
2 Craig Busche (1 - Cat3)   Wauwatosa, WI 250106  278 Velo Trocadero
3 David McClenahan (2 - Cat3)   Winthrop Harbor, IL 91037  274 
4 David McCollum (3 - Cat3)   Cedarville, IL 23291  277 
5 Tom Palmer (4 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Don Carr (5 - Cat3)   Wauwatosa, WI 185458  269 ISCorp Cycling Team
7 Robert Schueler (6 - Cat3)   Waukesha, WI 45910  262 Hampshire Cycle Club
DNF Richard Alderman (Cat3)   Madison, WI 278976  275 

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Dineen (1 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678  607 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jed Schleisner (1 - Cat4)   Greenville, WI 31600  610 Diablo Cycling
3 PJ Braun (2 - Cat4)   Manitowoc, WI 365893  608 Heavy Pedal Velo Club
4 Timm Jacobson (2 - Cat3)   Windsor, WI 211459  609 ISCorp Cycling Team
5 John Grosz (3 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 350930  615 
6 Jeffrey Hatton (4 - Cat4)   Appleton, WI 70548  640 Titletown Flyers Cycling Team
7 David Hanrahan (5 - Cat4)   West Bend, WI 360655  604 Team Pedal Moraine
8 Jeff Wren (6 - Cat4)   West Bend, WI 297072  617 Team Extreme
9 Steve Cummins (7 - Cat4)   Slinger, WI 311949  641 Team Pedal Moraine
10 John Norman (8 - Cat4)   Port Washington, WI 329462  602 Team Extreme
11 Troy Sable (9 - Cat4)   West Bend, WI 361674  605 
12 Barry Zellmer (10 - Cat4)   Pewaukee 67730  603 velo trocadero cycling
13 Kurt Farrell (11 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  611 Hampshire Cycle Club
14 john lichtenberg (12 - Cat4)   Menasha, WI 386051  612 
15 Jeff Sorenson   Pasadena, CA 93171  642 
16 kurt greenslit (13 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 
17 Robert Anderson (14 - Cat4)   Neenah, WI 380801  626 
18 Andrew Trewyn (15 - Cat4)   Waupun, WI 360078  614 
19 Allen Arte     643 

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tedd Jacobson (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  204 ISCorp Cycling Team
2 Christopher Berge (1 - Cat2)   Madison, WI 280201  203 Magnus
3 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  206 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Michael Garber (2 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 12765  216 Hampshire Cycle Club
5 JW Miller (3 - Cat2)   Madison, WI 233978  201 
6 William Koehler (2 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  208 BVC/Nomad Cycling

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Schaefer (1 - Cat3)   Port Washington, WI 361743  701 
2 Randy Wegener     710 
3 Ben Harrison     745 
4 Christopher StClair (2 - Cat3)   West Allis, WI 346954  703 
5 John Svanda (3 - Cat3)   Neenah Wi 278789  722 LAPT CC
6 Chan Barden (1 - Cat4)   Manitowoc, WI 344212  744 Heavy Pedal Velo Club
7 Mac Schroeder (4 - Cat3)   Oregon, WI 329336  746 
8 Eric Schram (2 - Cat4)   Manitowoc, WI 172959  743 Heavy Pedal Velo Club
9 Kurt Baenmann     747 
10 Paul Liesse (3 - Cat4)   Madison, WI 386751  716 

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak (1 - Cat3)   Waukesha, WI 182256  135 
2 Joe Curtes (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 182177  102 Twin Six
3 Jeff Melcher (2 - Cat2)   West Bend, WI 166066  101 Team Pedal Moraine
4 William Tyson Hausdoerffer (2 - Cat3)   Shorewood, WI 15440  127 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Lee Unwin (3 - Cat2)   Verona, WI 43739  147 
6 Mark Harms (4 - Cat2)   Madison, WI 180869  117 5Nines Cycling
7 Randy Wegener     157 
8 Matthew Block (3 - Cat3)   Schofield, WI 216921  128 Bikeman.com
9 Daniel Holsen (5 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  156 Heavy Pedal Velo Club
10 Chris Zugel (6 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  139 Team Velocause
11 John Brown (4 - Cat3)   Stevens Point, WI 279991  125 Team Wheel & Sprocket
12 Christopher Morris (7 - Cat2)   Wausau, WI 55692  158 Great Dane Velo Club
13 Christan Griego (8 - Cat2)   Elkhorn, WI 249212  144 Team Velocause
14 Jason Boynton   Madison, WI 187093  159 
15 Wade Loberger (5 - Cat3)   Oshkosh, WI 114529  105 Team Wheel & Sprocket
16 Quentin Gniot (6 - Cat3)   Green Bay, WI 293921  121 Big Ring Flyers
DNF Michael Curtes (Cat2)   Mequon, WI 227470  104 Twin Six
DNF Tedd Jacobson (Cat3)   Pewaukee, WI 161238  155 ISCorp Cycling Team

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  731 ISCorp Cycling Team
2 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  711 ISCorp Cycling Team
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  734 ISCorp Cycling Team
5 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464  735 Team Extreme

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  788 ISCorp Cycling Team
2 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  720 Team Extreme
3 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  781 Baraboo Sharks
4 Gabriel Barden   Manitowoc, WI 384579  795 

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Giffey   Sheboygan Falls, WI 389162  175 
2 Randy Wegener     286 
3 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  216 ISCorp Cycling Team
4 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  248 ISCorp Cycling Team
5 Royce Breckon   Madison, WI 284293  224 
6 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  201 ISCorp Cycling Team
7 Clayton Griessmeyer   Madison, WI 360764  276 MadCity Velo Club
8 Ben Coates   Madison, WI 198428  172 
9 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  240 ISCorp Cycling Team
10 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  170 Team Extreme
11 Jon Beisenger     268 
12 Nolan Johnson   Madison, WI 389055  292 Magnus
13 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  160 Diablo Cycling
DNF Robert Anderson   Neenah, WI 380801  208 
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  154 Hampshire Cycle Club
DNF Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  233 ISCorp Cycling Team
DNF Bey Harrison     267 
DNF PJ Braun   Manitowoc, WI 365893  159 Heavy Pedal Velo Club

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840  403 LAPT CC
2 Samuel Weinberg   Boulder, CO 306485  372 5Nines
3 Gabriel Ion   Spring Grove, IL 317100  393 
4 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  357 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Gary Baisa   Madison, WI 97196  321 Brazen Dropouts
6 Sam Dries   West Bend Wi 332404  322 Brazen Dropouts Cycling Team
7 Travis Gruchow   Madison, WI 328924  303 Magnus
8 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  312 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  320 
10 Erik Vangsnes   Berkeley, CA 387258  402 Magnus
11 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  345 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Cory Gwin   Madison, WI 223072  394 Magnus
13 David Blodgett   Madison, WI 296428  368 Magnus
14 Jason Boynton   Madison, WI 187093  373 
15 Mark Vareschi   Madison, WI 186205  301 Verge Sport/Test Pilot
16 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424  355 
17 Michael Fitch   Madison, WI 181526  313 
18 Jereme Noffke   Madison, WI 185686  385 
19 Ron Knaflic   Eagle, WI 153493  351 Lake Country Endurance By Edward Jones Investments
20 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers
DNF Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879  346 Magnus
DNF Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  343 ISCorp Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI 200724  
2 Bjorn Selander (1 - Cat1)   Hudson, WI 192966  45 
3 Trevor Koss (1 - Cat2)   Madison, WI 269759  Magnus
4 Travis Braun (2 - Cat2)   Madison, WI 285469  Magnus
5 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  29 RACC pb GG
6 William Street   Sheboygan, WI 219245  21 KUHL
7 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  55 ISCorp Cycling Team
8 Luke Batchelor-Clark (3 - Cat2)   Madison, WI 93290  28 Magnus
9 Bryan Fosler (4 - Cat2)   Madison, WI 197058  56 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Ben Marchewka (5 - Cat2)   Waterloo, WI 302088  41 Team Pedal Moraine

Women - Women Pro/1/2 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  
2 Abby Strigel   Madison, WI 202434  Cyclo-crossracing.com
3 Skylar Schneider (1 - Cat2)   West Allis, WI 300089  18 
4 Heidi Beck (2 - Cat2)   Delafield, WI 306581  12 Twin Six
5 Julie Phelps (3 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers

Women - Women Category 4 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Russell   Cambridge, WI 356970  83 2 Rivers Racing
2 Kate Konkle   Madison, WI 359510  54 
3 Heather Schmitt   Madison, WI 309748  94 
4 Virginia Lingham   Albany, CA 388080  57 
5 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  74 Baraboo Sharks
6 Mary Kok   Blue Mounds, WI 388252  82 
7 Berta Glodowski     73 

Women - Women Category 3 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Pettersen   Madison, WI 360551  502 My Wife Inc
2 Lisa Johns   Madison, WI 379243  516 
3 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  503 Team Wheel & Sprocket
4 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  508 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Stevie Koepp   Madison Wi 361663  514 

Women - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Melissa Putzer (1 - Cat3)   Oshkosh, WI 161325  237 Team Wheel & Sprocket

Women - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  743 Baraboo Sharks

- Single Speed - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 David Merry   Marshfield, WI 390143  614 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREShimanoOSMOBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee