Race Results for
Reforestation Ramble (WORS 2012 #9)
Suamico, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi2:17:04.5 183112  334 Competitive cyclist / 616 fabr
2 Brian Matter   Sheboygan, WI2:17:05.0 85929  Gear Grinder
3 Mark Lalonde   Madison, WI2:17:05.5 226412  65 Lalonde Bros-Twin Six
4 Isaac Neff   Madison, WI2:17:13.1 200724  52 Williamson Bicycle Works
5 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:18:52.0 293999  Culvers Racingp/b Meyer Famil
6 Darrin Braun   Waukesha, WI2:19:35.8 285001  Adventure 212/Specialized
7 Corey Stelljes   Madison, WI2:20:13.5 307965  10 The Bike Hub/Specialized
8 Chris Peariso   Amherst, WI2:20:26.7 139566  25 Adventure 212/Specialized
9 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:22:08.5 214936  Vision/Wheel &Sprocket
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:23:02.4 207074  79 Kuhl
11 Justin Piontek   Madison, WI2:23:32.0 297073  31 The Bike Hub/Specialized
12 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:26:13.3 212641  62 Polska
13 Scott Cole   Stevens Point, WI2:35:37.0 7340  30 Adventure 212/Specialized
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI0:00:00.0 145071  Rolf Prima / Giant
DNF Tim Drankus   Sheboygan, WI0:00:00.0 151397  149 Racers Against Childhood Cancer

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Poulton   Lake Forest, IL2:28:21.2 259591  105 Expo
2 Myles Beach   Larsen, WI2:30:23.6 208348  34 Adventure 212/Specialized
3 Andrew Senderhauf   Neenah, WI2:32:15.8 293057  104 Wheel and Sprocket
4 Fletcher Arlen   Wausau, WI2:36:57.6 368031  119 Safe Wheels MTB Racing
5 Parker McColl   Oconomowoc, WI2:43:56.1 350022  101 
6 Tony Kaatz   Ripon, WI2:45:59.8 297312  148 Ripon College Cycling Team
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI0:00:00.0 296192  107 POLSKA / RMC /T6

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Haeckel   Madison, WI2:25:02.1 227622  77 Alterra Coffee/W85
2 Joseph Maloney   Milwaukee2:27:05.9 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon
3 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI2:29:46.9 294148  18 Vision / Wheel& Sprocket
4 Scott Neperud   Madison, WI2:32:31.3 275059  53 Magnus
5 Bill Street   Sheboygan, WI2:36:14.7 219245  89 Kuhl / Rocky Mtn
6 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:38:51.7 182019  332 Flyers
DNF Matt Gehling   Madison, WI0:00:00.0 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
DNF Michael Dutczak   Crete, IL0:00:00.0 200766  47 South Chicago Wheelman

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Olson   Rochester, MN2:20:42.9 264356  83 Muddy Cup
2 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:22:13.3 247082  61 Fond du Lac Cyclery
3 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:27:23.1 261138  333 Conti
4 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:28:15.1 317100  60 Treadhead Cycling
5 Michael Humpal   Mundelein, IL2:29:41.1 189221  67 Specialized
6 Brian Heifner   Madison, WI2:30:52.2 176155  42 Magnus
7 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:31:03.5 311654  21 Sprocketz
8 Sanjay Ganju   New Berlin, WI2:31:07.7 196060  64 Trek Midwest Team
9 Kurt Schwiesow   Green Bay, WI2:31:15.5 43402  39 Tower Clock Eye Center
10 Matt Zak   Eveleth, MN2:32:07.2 299300  338 NorthStar Endurance
11 Luke Holtan   Milwaukee, WI2:33:48.6 262458  44 VELO TROCADERO
12 Dan Schaefer   Adell, WI2:35:30.2 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
13 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:38:33.7 257462  46 Team WORS
14 Casey Masterson   Milwaukee, WI2:47:58.4 212244  337 Velo Trocadero
15 Patrick Haley   Milwaukee, WI2:56:30.3 199776  336 Velo Trocadero
DNF Karl Tillman   La Crosse, WI0:00:00.0 294041  14 Team 360 / LAXVelo
DNF Luke Batchelor-Clark   Madison, WI0:00:00.0 93290  32 Magnus
DNF Christopher Mantel   Cedarburg, WI0:00:00.0 227962  339 Velo Trocadero

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL2:19:34.2 193027  100 Treadhead Cycling
2 Jeff Melcher   West Bend, WI2:26:08.2 166066  17 Team Pedal Moraine
3 Josh Shively   La Crosse, WI2:27:33.7 32513  85 Team 360/La Crosse Velo
4 Bill Nigh   West Bend, WI2:28:12.5 197745  48 Team Pedal Moraine
5 Jw Miller   Madison, WI2:28:15.2 233978  99 
6 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:31:07.0 259146  11 Unattached
7 Mike Budd   Wrightstown, WI2:31:38.0 274937  335 Team Wheel & Sprocket
8 John Wypiszinski   Appleton, WI2:32:35.9 211571  43 Titletown Flyers
9 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI2:33:58.1 81966  66 Bikehub Specialized
10 Greg Jones   West Allis, WI2:34:03.0 295007  37 
11 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:37:20.8 17768  80 Element Mobile/Brings
12 Steve Schafer   Barrington, IL2:40:05.8 309583  51 
13 Mark Cole   Stevens Point, WI2:43:53.5 104782  26 Adventure 212/Specialized
14 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:44:17.3 194466  50 Muddy Cup Racing
DNF Barry Winters   Nekoosa, WI0:00:00.0 96156  56 Element Mobile/ Brings

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:39:02.5 98534  57 Pedal Moraine
2 Jeff Sympson   Rockford, IL2:46:31.0 101514  71 Big Ring Flyers
DNF John Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 259398  23 EXPO

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Johnson (1 - Cat2)   Eau Claire, WI2:42:19.0 309999  1801 KHS Bicycles
2 Jeff Steckbauer (2 - Cat2)   Princeton, WI2:48:03.9 210181  1802 Rib Mnt Cycles
3 Marcus Steele (3 - Cat2)   De Pere, WI1:49:21.2 342514  2803 Titletown Flyers
4 Dale Crowell (4 - Cat2)   Eau Claire, WI1:50:29.9 375876  2802 
5 Aaron Fleming (5 - Cat2)   Rockford, IL1:51:58.5 210500  2804 First Supply
6 Gerald Sorce (6 - Cat2)   Hartford Wi1:52:56.0 375114  2806 2DSShape Shifters
7 Jon Holcomb (7 - Cat2)   Plymouth, WI1:52:59.1 235797  2813 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
8 Rick-James Hill   1:55:05.6  2865 
9 Darrin Kolka   1:59:19.7  2818 Tha DSC
10 Garrison Gless   2:03:03.6  2810 2DSS
11 Mark Szudrowitz (8 - Cat2)   Jackson, WI2:05:45.7 317242  2815 Extreme
12 Matthew Knowles   Batavia, IL2:14:01.0 314964  2814 Team All Spoked Up
13 Todd Nutter (9 - Cat2)   Milwaukee, WI2:23:00.0 342136  2801 Eriksen Cycles
DNF Rob Schuette   0:00:00.0  2805 Heavy Pedal Velo
DNF Keith Wolf   Wauwatosa, WI0:00:00.0 265570  2867 Extreme

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Tries (1 - Cat1)   Johnson City, TN2:32:07.8 332900  1962 south shore cyclery
2 Marcus Thorsen (1 - Cat2)   Rhinelander, WI2:36:00.7 376360  1959 Ripon Red Hawks
3 Joel Coon   2:40:57.3  1958 BKB
4 Erik Pueschner   La Crosse, WI2:41:39.1 190491  1912 Team 360/LaxVelo
5 Steve Forss (2 - Cat1)   Rockford, IL2:43:11.0 80530  1907 Kegels
6 Steven Schaefer (2 - Cat2)   Port Washington, WI2:43:13.5 361743  1906 
7 Steve Jeske   2:45:30.7  1903 Pedal Moraine
8 Russell Jobs   Wauwatosa, WI2:56:39.6 92264  1961 Dream Bikes
9 Jesse Jaehnig (3 - Cat2)   Cleveland, WI2:56:46.4 297773  1902 Bikes Limited
10 Christopher McArdle (4 - Cat2)   Greendale, WI1:46:21.9 356852  2907 Alterra CoffeeMTB Race Team
11 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI1:48:51.5 343722  2916 Team Pedal Moraine
12 Andy Swartz (5 - Cat2)   Madison, WI1:49:23.7 34769  2909 Brazen Dropouts
13 Mark Cheyne   Madison, WI1:52:13.4 351538  2914 Muddy Cup
14 Wade Flisram (6 - Cat2)   Onalaska, WI2:01:26.9 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
15 John Grosz (7 - Cat2)   Fond Du Lac, WI2:07:02.5 350930  2917 Waupun Road Warriors
16 Andy Trewyn   Waupun, WI2:11:43.7 360078  2913 Waupun Road Warriors
17 Rob Hofmann   Brookfield, WI2:13:20.4 296144  2919 Team Extreme
DNF Brent Palmer   0:00:00.0  1913 Titletown Flyers
DNF Dave McCloud   Madison, WI0:00:00.0 239833  2904 Chain Smokers
DNF Scott Marx   Little Rock, AR0:00:00.0 22789  1960 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Osborne   Mequon, WI1:46:10.6 299939  2004 Team Extreme1
2 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:47:07.7 377705  2071 
3 Erik Beckman   1:47:24.0  2780 Stadium Bike
4 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:48:05.7 350036  2222 
5 Andy Summers   1:51:34.9  2170 WORS DEVO
6 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:52:05.5 318684  2104 
7 Reed Griffiths   2:15:23.7  2790 Team Activator

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI2:35:56.8 280257  1498 NOVA/ISCORP
2 Mike Sherven   2:37:49.1  1042 Bikes Limited Senic Outlook
3 Kyle Greene   Ripon, WI2:44:32.5 358730  1501 Ripon College
4 Benjamin Jones   Ripon, WI2:56:14.3 320300  1503 Ripon
5 Jeremy Broumer   3:03:28.1  1504 Ripon Red Hawks
6 Paul Meuer   Elburn, IL3:08:45.7 300541  1502 Ripon Red Hawks
7 David Carew   San Diego, CA1:42:41.8 68198  2138 UW-Stout Cycling Club
8 Cory Marty   Plover, WI1:47:00.4 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
9 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:47:43.3 401250  2182 Team AttakTiks
10 Josh Rupnow   1:48:40.6  2195 Team Extreme
11 Nick Wierzba   1:49:25.0  2357 Rib Mountain Cycles
12 Riley Egger   1:52:41.0  2787 
13 Benjamin Fitgens   2:12:05.0  2352 Ripon College
14 Alex Tande   Ripon, WI2:28:11.0 324584  2355 Ripon
15 Jay Pettengill   Ripon, WI2:45:10.5 358731  2354 Ripon
DNF Jordan Boyea   Wausau, WI0:00:00.0 380303  2081 Sprocketz
DNF Mitch Rabida   0:00:00.0  2795 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Samz   Madison Wi2:36:18.7 384848  1053 Heavy Pedal
2 Ben Neubauer   2:37:45.9  1067 The Bike Hub Specialized
3 Ben Marchewka   Waterloo, WI2:38:22.7 302088  1029 Team Pedal Moraine
4 Tony Wagner   West Bend, WI2:38:25.3 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
5 Joshua Meyer   Lincoln, NE2:41:04.3 24201  1076 Heavy Pedal Velo Club
6 Carl Morse   Appleton, WI2:45:41.2 198232  1068 Wheel & Sprocket
7 Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI2:50:02.5 274788  1013 Wheel & Sprocket/SixFifty
8 Patrick Blakeslee   1:50:18.8  2084 
9 Michael Joachim   1:50:42.7  2369 
10 Brian Paterson   Lakemoor1:51:03.2 397513  2200 Team AttakTiks
11 Mitchell Dreher   1:51:11.9  2797 Team Pedal Moraine
12 Martin Reza   1:52:03.1  2149 
13 Adam Carignan   1:53:35.5  2778 
14 Bill Schultz   Missoula, MT1:54:12.6 181384  2126 Heavy Pedal Velo Club
15 Patrick Brock   West Bend, WI1:54:42.2 268180  2788 My Wife Inc
16 Andrew Richter   2:05:22.7  2105 
DNF Patrick Scheibel   Jefferson, WI0:00:00.0 309462  1003 2 Rivers Racing
DNF Eric Weidman   0:00:00.0  1009 Muddy Cup
DNF Joseph Valen   0:00:00.0  2010 =w=
DNF Brandon Teske   0:00:00.0  1497 Titletown Flyers
DNF Matthew Plummer   0:00:00.0  2015 JVC/Michaels Cycles

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Schreiber   Theresa, WI2:37:47.5 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
2 Chad Tucker   Fox Point, WI2:38:21.6 266824  1494 my wife inc.
3 Mikey Verhagen   Allouez, WI2:41:32.9 221776  1047 KS Energy Services / Team Wisc
4 Eric Grissom   Greenville, WI2:44:18.2 348852  1033 
5 Neil Zacharek   2:46:46.7  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts
6 Dan Ellerkamp   Madison, WI2:49:29.7 279709  1499 Magnus
7 Phil Fluegel   Roscoe, IL2:53:49.2 350524  1107 JVC/ Michaels Cycles
8 Jason Gibson   1:42:38.3  2106 Gear N Up
9 Jeremy Ostrowski   Elgin, IL1:44:19.9 350446  2092 Area 51
10 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:46:58.8 376571  2142 Element Mobile
11 Mike Williams   Roscoe, IL1:48:48.7 374728  2027 First Supply
12 Jonathan Hage   Racine1:50:04.0 372670  2132 RPM Belle City Bikers
13 Erik Backhaus   1:53:32.5  2033 Eriksen Cycles
14 Joshua Wood   Rockford, IL1:53:49.0 366280  2052 First Supply
15 Brian Bulkowski   1:54:56.6  2784 
16 Josh Zalewski   1:55:16.5  2051 First Supply
17 Joe Vanderpuy   1:58:18.0  2036 team cthulu
18 Jamie Prange   1:59:48.2  2141 Fly'in Bry'in
19 Justin Schroeter   Hartford, WI2:05:24.7 374924  2050 team pedal moraine
20 Dave Vanlanghbergh   2:16:51.1  2783 
DNF Elginn Cordes   Dakota, MN0:00:00.0 357632  2129 667 Industries
DNF Casey Brauer   Manitowoc, WI0:00:00.0 350016  2121 Heavy Pedal Velo Club
DNF Mike Roethel   Oostburg, WI0:00:00.0 375109  2038 Sheboygan Bicycle Company
DNF Ben Schemensky   0:00:00.0  2029 Overdrive

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Stanke   Green Bay, WI2:37:37.0 371054  1112 Funk Cycles
2 Rick Walls   Wauwatosa, WI2:42:10.0 205152  1006 Muddy Cup Twin Six
3 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL2:42:42.9 342278  1010 TreadHead Cycling
4 Christopher Richmond   Manitowoc2:43:50.6 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
5 Dan Wierzba   2:50:53.6  1045 Rib Mountain Cycles
6 Noel Versch   2:51:41.3  1492 
7 Brett May   Geneva, IL2:52:41.8 378689  1012 Team All Spoked Up
8 John Hughes   Random Lake, WI2:54:50.5 296482  1035 Team Pedal Moraine
9 Nathan Tock   La Crosse, WI2:56:14.5 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra
10 Craig Thomas   1:44:32.5  2366 Legully Adjusted
11 Jason Mork   1:48:54.5  2025 Point Pursuit
12 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:49:26.4 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
13 David Knuff   1:49:28.8  2774 Extreme Ski and Bike
14 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:50:56.4 338872  2002 Ionic Cycling
15 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:52:02.5 339424  2031 2 Rivers Racing
16 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:52:04.3 345440  2006 Safe Wheels MTB racing
17 Ben Leach   La Crosse, WI1:53:57.6 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
18 Eric Gorder   1:54:20.7  2363 Green Bay Multisport
19 Nathan Phelps   De Pere, WI1:54:48.0 272098  2008 Big Ring Flyers
20 Todd Derksen   Iowa City, IA1:55:25.2 170612  2358 
21 Tim Gilbertson   1:55:31.5  2794 Titletown Flyers
22 Nicholas Armstrong   1:56:36.5  2083 Alterra MTBn Bike Team
23 Michael Gordon   Highland Park, IL1:57:56.1 350616  2108 Alberto's
24 Michael Olm   Appleton, WI2:03:11.6 318144  2016 GenXcycling
25 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI2:03:22.1 284582  2119 Gen X Cycling
26 Timothy Hall   2:25:43.1  2775 
DNF Adam Handt   Machesney Park, IL0:00:00.0 365790  2117 First Supply
DNF Joe Greatens   De Pere, WI0:00:00.0 218706  1500 
DNF Ken Bozych   0:00:00.0  1488 
DNF Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI0:00:00.0 293518  1025 Treadhead Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stathy Touloumis   Highland Park, IL2:33:10.6 86745  1493 Albertos Sport
2 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL2:35:51.1 296158  1026 Michael's Cycles/JVC
3 Chris Fellows   Genoa, IL2:40:03.4 280824  1001 Team WORS
4 Jason Ruesch   Medford, WI2:44:20.7 319028  1017 RMC
5 Paul Knoll   Combined Locks, WI2:44:50.4 51787  1496 Diablo Cycling
6 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:50:31.8 227409  1061 Baraboo Sharks
7 Dave Blanke   N. Barrington, IL2:52:22.4 310413  1041 The Bike Connection
8 Gary Ehrike   Marathon, WI2:57:35.0 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
9 Mike Worland   Arbor Vitae, WI3:06:11.9 359736  1014 Big Ring Flyers
10 Michael Carney   Yorkville, IL1:45:14.7 253115  2001 Flatlandia
11 Todd Mertz   Appleton, WI1:48:13.8 163283  2779 
12 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:48:38.9 374811  2078 Heavy Pedal Velo Club
13 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:50:57.9 293921  2123 Big Ring Flyers
14 Chan Barden   Manitowoc, WI1:51:24.9 344212  2114 Heavy Pedal Velo Club
15 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:52:40.1 342844  2032 owtlaw racing
16 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:52:52.1 230862  2049 Alterra Coffee
17 Jeff Bublitz   1:53:50.2  2089 Gen X
18 Brian Coppock   Green Bay, WI1:57:11.8 348282  2144 Titletown Flyers
19 Jonathan Nehring   2:01:26.7  2356 
20 Phil Taylor   2:04:00.7  2360 
21 Jon Matheus   2:04:04.7  2792 
22 Joe Durocher   2:07:38.4  2368 
23 Jon Lauscher   2:07:55.8  2367 
24 Troy Olm   Madison, WI2:07:57.4 297065  2131 Chainsmokers
25 Todd Somers   Milwaukee, WI2:10:18.7 196059  2073 Alterra
26 Dong-son Pham   2:26:40.9  2786 
DNF Scott Veldhuizen   Green Bay, WI0:00:00.0 372552  2796 Team Funk Cycle
DNF Shane Veldhuizen   Green Bay Wi0:00:00.0 372524  2364 Funk Cycles/JEB Bikes
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL0:00:00.0 246726  2145 Sprin Dr CycleWerks
DNF Michael Laufenberg   West Bend, WI0:00:00.0 311890  2018 Team Pedal Moraine
DNF Steve Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 294363  2012 Titletown Flyers
DNF Cole Jacobson   0:00:00.0  1495 Titletownflyers
DNF Joe Villalobos   Racine, WI0:00:00.0 373251  1037 RPM / Belle City Bikers
DNF Gary Frost   Salem, WI0:00:00.0 309780  1034 Tread Head Cycling

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Naef   Green Bay, WI2:33:55.9 304889  1002 Titletown Flyers
2 Mike Daish   Chicago, IL2:41:20.4 375452  1007 
3 Sean Shields   Milwaukee, WI2:41:21.4 76735  1056 Team Pedal Moraine
4 Ross Lemke   Cedarburg, WI2:41:26.2 210815  1111 Team Pedal Moraine
5 Dan Szczepanski   2:41:48.0  1490 BelGioioso
6 Christopher Berge   Madison, WI2:43:56.0 280201  1022 Magnus
7 Jesse Sharp   Green Bay, WI2:44:34.9 313110  1064 The Bike Hub/Specialized
8 Steve Pribek   Hales Corners, WI2:46:47.9 297069  1027 Mill Street Brewhaus
9 Lloyd Cate   Appleton2:52:56.9 380221  1059 catex5
10 Kelly Skinkis   Sobieski, WI1:45:51.0 314676  2167 Titletown Flyers
11 Scott Nyland   Madison, WI1:46:24.2 351518  2111 Magnus
12 Scott Nickoli   Green Bay, WI1:47:38.6 376933  2098 Funk Cycles / JB Cycles
13 Mark Adams   1:48:03.4  2135 Chainsmokers
14 PJ Braun   Manitowoc, WI1:48:30.0 365893  2115 Heavy Pedal Velo Club
15 Jim Marietti   Ishpeming, MI1:50:07.0 354746  2781 Culvers Racing
16 Larry Hipps   1:53:37.7  2039 Pedal Moraine
17 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:53:56.1 70548  2037 TitleTown Flyers
18 Paul Ihde   1:56:06.2  2776 Titletown Flyers
19 Edward Piontek   Wabeno, WI1:57:17.8 297068  2086 Titletown Flyers
20 Jody Arlen   Wausau, WI1:57:18.8 367674  2054 Safe Wheels MTB Race Team
21 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:57:26.6 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
22 Troy Sable   West Bend, WI1:59:23.5 361674  2059 
23 Jeff Wren   West Bend, WI1:59:43.6 297072  2060 Team Extreme
24 Robert Groshek   2:01:02.7  2793 
25 Robert Sleger   Milwaukee, WI2:02:59.4 32926  2799 VCB
26 Scott Noffke   2:10:17.4  2217 CORBA
27 Dave Dahlman   West Allis2:10:57.5 374121  2140 Team Extreme
28 Kevin Knutson   2:16:52.4  2785 Peace Coffee
DNF Ed Schuster   0:00:00.0  2362 
DNF Chris Harold   Lindenhurst, IL0:00:00.0 331674  2155 Activator Cycle Club
DNF Tom Schlueter   0:00:00.0  1491 
DNF Stephen Kobs   0:00:00.0  1004 Team Pedal Moraine
DNF Robert Schlegel   Janesville, WI0:00:00.0 265144  1030 JVC/Michael's Cycles

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL2:37:14.6 28536  1019 Activatorng Club
2 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI2:44:55.2 278570  1023 Overdrive
3 Bob Boone   Eau Claire, WI2:48:58.0 4227  1069 
4 Terry Prewitt   Black Creek, WI2:53:01.3 296195  1489 Attitude Sports
5 Greg Clausen   Lake Geneva, WI2:59:12.9 348544  1505 Treadhead Cycling
6 Donald Carr   Wauwatosa, WI3:01:01.1 185458  1110 IS Corp
7 Todd Fletcher   Waterford, WI1:47:19.6 378275  2080 Wheel & Sprocket/Vision
8 Steve Cummins   Slinger, WI1:53:03.2 311949  2046 Team Pedal Moraine
9 Jeff Gantz   1:53:47.1  2353 Titletown Flyers
10 Steve Drecoll   1:55:35.8  2130 Activator Cycles
11 Jon Derksen   Appleton, WI1:55:55.5 245217  2118 Wheel & Sprocket
12 Kent Jenema   Gwinn, MI1:56:22.4 375524  2040 penpharm.com/ACE hardware
13 Tom Wendland   Port Washington, WI1:56:24.9 262569  2035 Team Extreme
14 David Carignan   1:56:32.7  2789 Carignan
15 Don Freitag   1:57:13.4  2026 Honey Stinger
16 Steve Hoppman   1:57:16.9  2122 Fond du Lac Cyclery
17 Bill Styer   Sheboygan, WI1:57:20.0 340862  2069 
18 Steve Kapaun   Hudson, WI1:57:28.6 118725  2087 Team Extreme
19 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:57:34.2 377639  2056 Element Mobile
20 Jeff Greatens   1:59:31.3  2351 
21 Warren Fowler   Green Bay, WI1:59:54.8 237504  2013 TitleTown Flyers
22 Brad Swenson   Stevens Point, WI2:03:23.0 227555  2079 13
23 Frank Sniadajewski   2:03:25.6  2095 Point Pursuit
24 Timothy Wateski   2:03:42.1  2017 Team360/Smiths
25 Michael Berzinski   Manitowoc, WI2:03:46.4 181930  2361 Heavy Pedal Velo Club
26 Mike Brauer   2:07:38.9  2133 Heavy Pedal Velo Club
27 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI2:07:59.5 225447  2093 Broken Spoke
28 Mike Miller   2:08:09.6  2113 team skunk
29 Jim Splittgerber   2:10:09.0  2777 Wheel and Sproket
30 Frank Lobello   Gurnee, IL2:16:18.6 296152  2047 Muddy Cup
31 Randy Borst   2:18:45.7  2024 Titletown Flyers
32 Paul Traeger   2:27:14.4  2066 Team Extreme
33 Robert Langlois   2:47:08.7  2169 
DNF Dan Smith   0:00:00.0  2791 
DNF Ron Kapaun   Hudson, WI0:00:00.0 253301  2782 Team Extreme
DNF Dale Tease   0:00:00.0  2359 New Rats
DNF George Doty   Berlin, WI0:00:00.0 320626  2146 SAFE WHEELS
DNF Dave Diamond   0:00:00.0  2136 Alterra
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD0:00:00.0 225605  2096 29nSNGL
DNF John Senkerik   Wauwatosa, WI0:00:00.0 288510  2019 Team Extreme
DNF Brad Tennis   0:00:00.0  1054 Sharks

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kargel   Baraboo, WI0:58:21.2 348140  4056 Baraboo Sharks
2 Nathan Knowles   Batavia, IL0:58:29.4 314966  4063 All Spoked Up
3 Nicholas Petersen   0:58:59.7  4726 
4 Caleb Swartz   Madison, WI1:00:33.1 286165  4060 Brazen Dropouts
5 Daniel Gretzinger   Greenville, WI1:04:01.1 296042  4047 PCYCT - The Scarlet Knights
6 Anna Poulton   Lake Forest, IL1:05:17.2 303727  4100 Expo
7 Bridger Flory   1:09:44.1  4705 RASTA
8 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:11:59.2 297081  4008 FCYCT/Scarlet Knights
9 Jake Vanden Heuvel   1:14:07.1  4722 
10 Matt Vanden Heuvel   1:14:09.0  4723 
11 Bryce Brehmer   1:25:53.1  4756 
12 George Burns   1:27:21.4  4759 Emag
13 Alex Dorschner   0:31:25.8  5419 ISCORP
14 Alexander Halfman   Greenville, WI0:31:36.4 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
15 Owen Reich   0:33:07.1  6015 Team Extreme
16 Calhan Norman   Port Washington, WI0:33:08.9 361008  6016 Team Extreme
17 Jackson Jennings   0:33:28.1  6066 
18 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:33:28.4 353908  6052 Team Extreme
19 Cole McDicken   Appleton, WI0:33:32.4 381394  6031 FCYCT Scarlet Knights
20 Zack Kargel   Baraboo, WI0:33:33.5 348136  6039 Baraboo Sharks
21 Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:33:38.8 380580  6020 SCARLET KNIGHTS
22 Sam Komoroske   0:33:43.0  5407 Trail Genius
23 Mitchell Dutczak   Crete, IL0:33:44.5 297673  6032 South Chicago Wheelman
24 Camden Jackson   0:33:57.9  6388 4Jax Racing
25 Rowen Ellenberg   0:34:02.8  6383 
26 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:34:04.2 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
27 Weston Verhoff   0:34:25.4  6377 
28 Nick Niemi   0:34:52.3  6391 
29 Aaron Smith   Appleton, WI0:35:29.6 352126  6034 FCYCT-The Scarlet Knights
30 Gabriel Barden   Manitowoc, WI0:36:22.5 384579  6045 Heavy Pedal Velo Club
31 Ben Iesalnieks   0:36:23.0  6382 
32 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:37:21.9 353906  6043 Team Extreme
33 Ben Smith   Appleton, WI0:37:53.7 352134  6035 FCYCT-The Scarlet Knights
34 Christian Pieper   Kohler, WI0:38:16.1 378654  6048 Just Drive
35 Clay Lemke   0:38:25.0  6049 FCYCT-The Scarlet Knights
36 Porter Thorpe   Wausau, WI0:39:05.1 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
37 Anders Davidson   De Pere, WI0:39:51.4 343542  6059 Titletown Flyers
38 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:39:54.2 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
39 Jaxon Verhoff   0:40:00.0  6376 
40 Grey Rankin   0:40:00.5  6379 
41 Matt Rodenkirch   0:40:09.5  6017 Design Concepts / Dekorra
42 Reed May   Geneva, IL0:40:58.0 349886  6010 Team All Spoked Up
43 Liam Cate   0:41:18.7  6055 WORS
44 Christian Matheus   0:41:37.2  5420 
45 Zachary Fischer   0:41:37.9  6384 
46 Henry Knoll   0:41:38.2  5418 
47 Nathan Roeder   0:41:42.6  5416 
48 Griffin May   0:42:09.0  6011 Team All Spoked Up
49 Jacob Lemke   0:42:34.5  6051 Scarlet Knights Fox Cities You
50 Elliot Harold   0:42:51.9  6057 Activator Cycle Club
51 Jay Babcock   0:43:20.3  5423 FCYCT-The Scarlet Knights
52 Stephen Liepert   Oshkosh, WI0:44:01.1 382385  6018 Team Pedal Moraine
53 Henry Schwiesow   0:44:07.7  5401 Tower Clock Eye Center
54 Kaleb Moore   0:44:22.6  6399 
55 Jacob Royston   0:45:08.8  5410 
56 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:45:31.1 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
57 Lucas Daish   0:46:03.2  5404 
58 Ashton Catteruccia   0:46:11.8  6027 MTBCatt
59 Jacob Mork   Greenville, WI0:46:35.3 375803  6007 The Scarlet Knights
60 Alec Ukkola   0:47:18.1  6380 
61 Brennan Cate   0:47:36.2  6056 WORS
62 Ethan Vogel   0:47:42.3  5422 
63 Justin Munzur   Brookfield0:48:21.0 365809  5413 Cafe De Arts Roastery
64 Ty Martin   0:49:14.7  6389 
65 Ben Babcock   Bozemanbozeman, MT0:49:18.8 317000  5424 FCYCT-The Scarlet Knights
66 Ryan Brown   0:51:05.6  6378 
67 Sebastian Rivera   0:51:18.3  5409 Alterra
68 Eli Lemke   0:52:54.6  6050 Fox Cities Youth Cycling
69 Zachary Ziegert   0:53:42.7  5414 
70 Dylan Wegner   0:54:01.9  5415 Titletown Flyers
71 Brandon McKeon   0:54:10.5  6390 
72 Connor Versch   0:54:27.3  6393 
73 Daish Lochie   0:54:27.7  5405 
74 Kevin Herzog   0:54:49.5  5406 
75 Joe Radtke   0:55:09.9  6395 
76 Jordan Groshek   0:55:59.1  5426 
77 Brady Gilbertson   0:56:41.9  5430 Titletown Flyers
78 Andrew Schwiesow   0:57:00.9  5403 Tower Clock Eye Center
79 Tommy Rose   0:58:10.1  5428 
80 Magnus Davidson   0:58:19.2  5408 Titletown
81 Adam Vogel   1:01:29.1  5421 
82 Jonah Whitedog   La Crosse1:01:39.3 379542  6038 Bikes LTD / Scenic Concepts
83 Cole Rollins   1:09:48.1  5431 
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI0:00:00.0 303828  2091 Treadhead Clcying
DNF Jacob Ahles   Hortonville, WI0:00:00.0 379918  4045 FCYCT/Scarlet Knights
DNF Shane Holcomb   Plymouth, WI0:00:00.0 317350  4071 Bikes Ltd/Scenic Concepts
DNF Cade Haas   Greenville, WI0:00:00.0 376310  6008 The Scarlet Knights
DNF Ethan Haas   Greenville, WI0:00:00.0 376309  6009 The Scarlet a Knights
DNF Karl John Tillman   La Crosse, WI0:00:00.0 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
DNF Sethan Cate   0:00:00.0  6054 Chain ReactionCycling
DNF Dylan Waldner   0:00:00.0  6063 
DNF Jaden Kowalke   0:00:00.0  6392 
DNF Patrick Bielmeier   0:00:00.0  6394 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Steig   Janesville, WI0:55:31.3 344958  4024 JVC/ Michaels Cycle
2 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:56:30.7 377766  4004 
3 Jonathan Wollner   0:56:44.4  4028 Team Extreme
4 Justin Wentworth   Frisco, CO0:58:21.0 54968  4040 Fox Valley Youth Cycling
5 Jonathan Szczepanski   0:58:55.8  4762 BelGioioso
6 Alex Oberthaler   Stevens Point, WI1:00:22.1 382114  4048 WORS DEVO
7 Nathan Hofmeister   1:01:16.8  4073 
8 Philip Melotte   1:03:15.3  4719 
9 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI1:04:19.1 317236  4083 
10 Cory Griffith   Borger, TX1:05:27.8 377019  4075 Kegels
11 Cole Huffman   1:05:33.3  4135 The Bike Hub/Specialized Cycli
12 Rowan Norman   Port Washington, WI1:05:59.2 329464  4019 Team Extreme
13 Ethan Shandonay   1:10:26.2  4727 
14 Jack Davies   Stevens Point1:11:49.4 380302  4052 WORS DEVO
15 Demetrio Velazco   1:12:41.4  4044 
16 Nicholas Koenig   1:17:42.1  4089 Titletown Flyers
17 Nathan Otto   1:50:08.6  4747 
DNF Chris Raatz   New Berlin, WI0:00:00.0 384332  4041 Team WORS
DNF Adam Fleming   Franklin, WI0:00:00.0 378726  4051 Team WORS
DNF Matthew Riebe   Wisconsin Rapids, WI0:00:00.0 382113  4067 Element Mobile
DNF Joseph Masterson   0:00:00.0  4076 kegels
DNF Andrew Willson   0:00:00.0  4697 
DNF Brendan Geiger   0:00:00.0  4714 BYKNBREW CYCLING
DNF Demetrio Velazco   0:00:00.0  4736 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Pattison   Mondovi, WI0:57:55.0 378592  4742 Pattison Organic
2 Brent Williams   0:58:23.8  4739 Diablos Cycling
3 Josh Kruit   0:58:57.7  4709 dirt brothers
4 Tim Wilda   1:00:53.1  4716 Pedalphiles
5 Joshua Schwinn   1:01:04.8  4753 
6 Joe Guse   1:01:26.5  4039 Team WORS
7 Nicholas Moroder   1:02:02.7  4743 
8 Matthew Kletti   Appleton, WI1:02:22.7 358867  4098 Titletown Flyers
9 John Hocker   1:03:16.9  4094 Rib Mountain Cycles
10 Benjamin Wilda   1:03:17.1  4746 Pedalphiles
11 David Powell   Longmeadow, MA1:05:16.3 253074  4845 Broken Spoke Bike Studio
12 Christopher Lesperance   1:06:29.7  4720 
13 Joe Paczkowski   1:06:59.6  4751 
14 Collin Ross   1:07:27.6  4738 
15 Adam Bons   1:08:03.4  4701 BONS
16 Chester Krueger   1:08:34.4  4754 Titletown Flyers
17 Joseph Kowalski   1:09:36.2  4765 CRM114
18 Curt Scray   1:12:55.3  4842 Gravel-Spec Rallysport
19 Daniel Gray   1:13:40.4  4728 
20 Steve Powell   1:20:43.7  4846 Broken Spoke Bike Studio
DNF Seth Boyea   Fort Atkinson, WI0:00:00.0 378793  4013 Honey Stinger
DNF Zach Frankowski   Hartland, WI0:00:00.0 374858  4042 PwnyXpress
DNF Scott Mezzano   Wauconda, IL0:00:00.0 375769  4113 
DNF Derrick Wills   0:00:00.0  4706 
DNF Isaiah Schwinn   Janesville, WI0:00:00.0 380301  4010 michael's cycles

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Kapitz   0:57:38.9  4068 Broken Spoke Bike Studio
2 David Dokman   Deerfield, WI0:59:21.7 381508  4092 
3 Jon Veldboom   1:01:24.5  4704 
4 Shawn Richards   1:01:26.7  4721 
5 Corey Kunzer   1:01:58.9  4750 
6 Bradley Lahner   1:02:01.5  4058 Cranked Bike Studio
7 Allan MacIntyre   1:02:13.9  4026 
8 Josh Johnson   Antigo Wi1:02:14.1 378747  4763 Broken Spoke Bike Studio
9 Jake Miller   Spearfish, SD1:02:16.7 266137  4032 Series No. 4032
10 Christopher Howell   1:02:58.7  4093 
11 Brad Janak   1:03:48.1  4085 
12 Jesse Steinhoff   1:03:59.7  4818 
13 Alan Meyers   1:04:12.7  4731 
14 Scott Liesch   Green Bay Wi1:04:18.7 378567  4696 Wheel & Sprocket / Vision
15 Derek Murphy   Colorado Spgs, CO1:04:19.8 137790  4711 
16 Aaron Messenger   Green Bay, WI1:04:36.0 382540  4817 
17 Blair Van Hemelryk   1:05:01.5  4712 
18 Lucas Krall   1:05:46.3  4733 
19 Jeff Mathis   1:06:42.7  4095 
20 Ryan Usiak   1:06:43.8  4741 Titletown Flyers
21 David Verhoff   1:06:59.1  4698 
22 Joe Woelfle   1:07:33.4  4037 
23 Robb Brabant   1:07:57.6  4737 
24 Troy DeVoe   1:08:05.3  4844 
25 Dan Hoard   1:08:28.4  4761 
26 Tony Young   Grafton, WI1:08:54.1 377074  4715 
27 Peter Fetters   Neenah, WI1:09:03.0 292715  4062 Cranked Bike Studio
28 Jim Scray   1:11:20.0  4732 Gravelspec Rallysport
29 Dan Kowalke   1:12:15.6  4735 
30 David Gorski   1:14:28.8  4035 
31 Mevluet Yilmaz   1:14:55.1  4702 OPCO-Cycling Team
32 Robin Manning   1:17:16.7  4850 
33 Nate Musolff   1:22:03.8  4849 
34 Al Lemke   1:25:32.9  4843 
35 Michael Knudson   1:30:08.2  4847 
DNF Robert McInnes   Neenah, WI0:00:00.0 376463  4802 
DNF Craig Radmann   0:00:00.0  4708 
DNF Beau Perry   Antioch Ca0:00:00.0 309086  4087 Big Ring Flyers
DNF Chris Mattmiller   Malone, WI0:00:00.0 360051  4080 
DNF Darren Haag   0:00:00.0  4069 haag gym
DNF John Peronto   Chicago, IL0:00:00.0 376352  4018 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hanrahan   West Bend, WI0:59:13.0 360655  4025 Team Pedal Moraine
2 Robert Hoefert   0:59:13.2  4752 
3 Jim Steig   Janesville, WI0:59:15.1 344954  4022 JVC/ Michaels Cycle
4 Jon Mathews   Neenah, WI1:00:02.7 386008  4088 Cranked Bike Studio
5 Brad Jorsch   Cleveland, WI1:00:54.1 369701  4123 Sheboygan County Law Enforceme
6 Paul Baltus   Janesville, WI1:01:00.8 345020  4017 
7 Loren Beyer   Kimberly, WI1:01:48.8 349754  4003 
8 Christian Martin   1:03:15.7  4707 
9 John Granger   1:03:59.9  4081 Heavy Pedal velo club
10 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:04:14.7 374749  4805 Design Concepts / Dekorra
11 Scott Barclay   1:06:19.2  4813 Cranked Bike Studio
12 Michael L Dutczak   1:07:20.5  4745 South Chicago Wheelmen
13 Steve Knaus   1:07:20.9  4764 
14 Ray Iesalnieks   1:07:36.3  4717 
15 Steven Brown   1:08:37.9  4699 
16 Thom Brown   Hartford, WI1:09:29.0 296467  4804 Expedition Supply
17 Frederick Rose   1:10:11.6  4851 BikeReg.com Cycling Club
18 Patton Neuser   Green Bay Wi1:10:18.0 379195  4055 Titletown Flyers
19 Timothy Liepert   Oshkosh, WI1:10:21.6 344790  4808 Team Pedal Moraine
20 Kevin Leach   1:13:53.6  4848 
21 Larry Whitt   1:17:41.2  4758 
22 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:19:33.2 367739  4814 Safe wheels MTB Racing
23 Jeff Jackson   1:21:57.4  4729 4Jax Racing
24 Scott Vanden Heuvel   1:23:47.8  4724 
25 Kurt Otto   1:44:08.0  4734 Recyclist
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI0:00:00.0 83745  4020 Ryder 930 Inc.
DNF Mark Eben   Manitowoc0:00:00.0 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
DNF Jorge Sanchez   Long Beach, CA0:00:00.0 105011  4815 Titletowns
DNF Carl Petersen   0:00:00.0  4725 
DNF Kurt Geiger   0:00:00.0  4713 BYKNBREW CYCLING
DNF John Norman   Port Washington, WI0:00:00.0 329462  4021 Team Extreme

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Crowell   Westford, MA1:01:18.5 303906  4740 
2 Steve Messenger   1:02:53.5  4057 
3 Peyton Orr   1:04:23.0  4748 
4 Andrew Mishlove   Glendale, WI1:04:55.3 344022  4002 Hampshire Cycle Cleb
5 Jeffrey Schwinn   1:05:38.3  4755 
6 Tony Smet   Colgate, WI1:05:59.7 366526  4050 team extreme
7 Erik Hofmeister   Fitchburg, WI1:08:37.6 342798  4074 
8 David Gavinski   Wauwatosa1:10:02.8 377455  4038 Badgerland Striders
9 Bruce Meulemans   1:10:41.1  4749 
10 Don Howell   Lexington, SC1:11:20.4 194534  4046 
11 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:12:26.4 211939  4757 Chainsmokers
12 Mark Koenig   Green Bay, WI1:12:46.8 370147  4816 Titletown Flyers
13 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL1:13:08.7 345848  4016 Cyclocrossracing.com
14 Gope Hotchandani   1:15:02.0  4718 
15 Dennis Kinkert   1:17:28.6  4043 none
16 Brian Burns   1:21:21.9  4760 Emag
17 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:23:51.9 204830  4809 Point Pursuit
18 Kevin Simonsen   1:25:16.5  4695 None
DNF Michael Athanas   0:00:00.0  4710 
DNF Ralf Stepani   0:00:00.0  4703 OPCO-Cycling team
DNF Bruce Parker   Edina, MN0:00:00.0 260693  4012 Freewheel Bike
DNF David McFadden   Bartlett, IL0:00:00.0 323588  4001 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Lisa Krayer   North Freedom, WI0:00:00.0 227405  503 Adventure 212/Specialized
DNF Abby Strigel   Madison, WI0:00:00.0 202434  501 Honey Stinger/Bontrager/Pat's

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI2:58:25.6 298510  102 Team Extreme
2 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL2:59:24.3 362410  109 Point Pursuit
3 Rachael Jensen   Shell Lake, WI3:07:18.5 288627  147 RACC p/b Geargrinder
DNF Liz Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264453  117 EXPO
DNF Emily Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264455  111 EXPO

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI2:39:39.1 307289  515 Magnus
2 Anna Ganju   New Berlin, WI2:44:32.2 202435  504 Polska

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Coppock   Green Bay, WI2:45:29.0 316486  514 Titletown Flyers
2 Leia Schneeberger   Madison, WI2:46:37.9 350192  600 Magnus
3 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI2:50:58.3 302860  601 Velo Trocadero
4 April Dombrowski   Oshkosh, WI3:06:28.2 223874  509 Team Pedal Moraine
5 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI3:18:52.0 210713  510 BikesLTD/ScenicConcepts
DNF Sarah Agena   Stevens Point, WI0:00:00.0 190888  505 Adventure 212/Specialized
DNF Michelle Peariso   Amherst, WI0:00:00.0 227741  508 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville2:58:38.8 226461  511 K9 Dynamics

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson (1 - Cat2)   Rochester, MN1:58:17.5 297066  906 Muddy Cup
2 Cyndi Ehrike (2 - Cat2)   Marathon, WI1:59:09.6 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
3 Tracey Ellenberg   2:00:46.5  980 
4 Brenda Zimmermann Thorpe (1 - Cat1)   Wausau, WI2:11:27.9 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
DNF Claire Cannon (Cat1)   Madison, WI0:00:00.0 269897  902 Team WORS
DNF Rachel Horstman (Cat1)   Waterloo, WI0:00:00.0 314874  907 Team WI / KS Energy

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi1:56:54.4 286164  3041 Junior Dropouts
2 Grace Prewitt   Black Creek, WI2:07:29.6 372796  3040 ATTITUDE SPORTS
3 Maja Holcomb   Plymouth, WI2:29:48.8 317352  3019 Bikes Ltd/Scenic Concepts

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Statz   1:57:12.4  3035 
2 Emily Osowski   1:59:40.1  3012 Element Mobile
3 Megan Stelljes   2:01:20.9  3171 
4 Rosette Reynolds   Ripon, WI2:14:18.9 281882  3174 Red Hawks
5 Heather Schmitt   Madison, WI2:14:34.4 309748  3172 Kuhl Midwest
6 Sarah Richter   Greenville, SC2:25:14.2 288350  3016 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Hornak   1:58:50.9  3034 
2 Rachel Drake   South Milwaukee, WI2:08:20.2 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
3 Andrea Roberts   2:08:31.9  3026 Rib Mountain Cycles
4 Becky Rands   Westbend, WI2:10:10.6 310963  3004 Team Pedal Moraine
5 Alice Hagen   Milwaukee, WI2:13:50.6 226675  3173 
6 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI2:14:51.0 316500  3029 Safe Wheels MTB Race Team
7 Jennifer Clark   Milwaukee, WI2:17:53.7 310337  3008 2DSS

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI1:58:27.6 197744  3015 Team Pedal Moraine
2 Sonni Klipp   2:01:43.6  3021 JVC / MichaelsCycles
3 Victoria Pink   Brookfield, WI2:08:18.1 378949  3176 Muddy Cup
DNF Nina Fortune   Madison, WI0:00:00.0 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Candy Hofmann   Brookfield, WI0:00:00.0 371024  3042 Team Extreme

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI2:07:30.1 281223  3013 Sharks
2 Toni House   Oneida, WI2:11:56.8 232113  3177 
3 Christine Griesbach   Rockford, IL2:16:13.2 209601  3039 Point Pursuit
4 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI2:21:08.4 375161  3011 Element Mobile/Brings
5 Janis Heifner   2:26:12.7  3175 
DNF Cheryl Post   Plover, WI0:00:00.0 205453  3027 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf   Neenah, WI1:06:18.5 350540  5005 Wheel and Sprocket
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:07:20.5 317238  5006 FCYCT/Scarlet Knights
3 Marilee Collier   Lake Villa, IL1:10:11.2 297074  5024 Treadhead Cycling
4 Ella Shively   La Crosse, WI1:12:30.9 380775  5025 Team 360/La Crosse Velo
5 Avalon Steele   1:23:39.8  5003 Titletown Flyers
6 Kennedy Bowes   1:29:58.5  5026 Titletown Flyers
7 Arianna Schafer   Barrington, IL0:33:04.8 338174  6002 
8 Hannah Stedl   Menasha, WI0:34:01.0 376208  6012 Scarlet Knights
9 Allison Pieper   Kohler, WI0:34:01.3 378653  6023 Just Drive
10 Lydia McDowell   Sheboygan, WI0:38:06.9 379065  6046 
11 Leah Fletcher   Waterford, WI0:39:08.8 368322  6029 Wheel & Sprocket/Vision
12 Emilie Petersen   0:40:14.5  6385 
13 Katy McDicken   Appleton, WI0:40:52.0 381393  6030 FCYCT Scarlet Knights
14 Maya Steele   0:42:12.3  6006 Titletown Flyers
15 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:42:18.0 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
16 Greta Schwiesow   0:43:17.7  6397 Tower Clock Eye Center
17 Emma Osborne   Mequon, WI0:44:12.6 359179  6001 Team Extreme
18 Julia Whitedog   La Crosse0:45:39.8 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts
19 Katherine Schafer   Barrington, IL0:45:55.3 378878  6044 
20 Grace McDowell   0:47:19.9  5417 
21 Miette Gosse   Eau Claire, WI0:47:24.2 380297  6036 Team WORS
22 Jasmine Jennings   0:47:36.4  6387 
23 Sky Effa   0:48:35.4  5411 
24 Brooklyn Waldner   0:49:38.9  6065 
25 Jaidyn Groshek   0:49:45.0  5427 
26 Grace Harold   0:49:56.4  6058 Activator Cycle Club
27 Louise Gilbertson   0:51:50.4  5429 Titletown Flyers
28 Jaden Liesch   0:53:40.5  6375 Wheel & Sprocket / Vision
29 Aida Schwiesow   0:53:41.4  6400 Tower Clock EyeCenter
30 Ingrid Schwiesow   0:54:22.1  6398 Tower Clock EyeCenter
31 Aryana Knudson   0:56:46.3  6004 TitleTown Flyers
32 Antonia Gengler   0:56:53.5  6064 
33 Kendra Schmitt   0:57:04.2  6386 Team Extreme
34 Sawyer Liesch   0:59:25.0  5425 Vision Wheel &Sprocket
DNF Claudia Schwiesow   0:00:00.0  6396 Tower Clock Eye Center
DNF Hanna Mork   0:00:00.0  6060 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Liepert   1:19:54.1  5009 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI1:10:36.9 255881  5137 my wife inc.
2 Beth Riihinen   1:16:01.9  5146 
3 Chelsea Williams   1:20:29.8  5144 
4 Emelye Sturges   1:25:15.8  5028 Cranked Bike Studio
DNF Jennifer Barr   Madison0:00:00.0 290604  5016 Team WORS

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Olm   1:08:06.0  5007 GenXcycling
2 Wendy Lewin   1:11:03.7  5013 Cranked Bike Studios
3 Alissa Kulas   1:16:23.8  5145 Broken Spoke Bikes
4 Stacy Landsverk   1:19:54.0  5143 
5 Angie Davidson   1:20:23.9  5142 Titletown Flyers
6 Chasity Gabrielson   1:30:44.2  5147 Baraboo Shakks
7 Ishel Quintana   1:33:54.0  5008 xXx Racing - Athletico
DNF Melissa Born   0:00:00.0  5138 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI1:09:45.7 367933  5004 Safe Wheels MTB Racing Team
2 Suzanne Flory   1:10:47.6  5139 RASTA
3 Laura Granger   1:17:21.4  5140 Heavy Pedal
DNF Dena Mattmiller   0:00:00.0  5141 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:19:20.7 10328  5050 Half Acre Cycling
2 Lisa Zimmerman   Onalaska, WI2:08:52.4 378117  5011 Bikes Limited

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFShimanoSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee