Race Results for
2012 MN RR Championship
Richmond, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1/2/3 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
2 Adam Gorski (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 246159   Freewheel Bike
3 Jens Brabbit   La Crosse 184406   River Valley Cycling Club- RVCC
4 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032   Kentucky Flyers Cycling Inc
5 Nicholas Kimpton (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Derek Goerke   Minneapolis, MN 226819   Mitsubishi Laser/Grand Performance
7 Nicholas Vetter (3 - Cat2)   St. Paul, MN 263471   Mitsubishi Laser/Grand Performance
8 Gregory LaVick (4 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
9 Chris Yotter (5 - Cat2)   Saint Paul, MN 318312   St Paul Bicycle Racing Club
10 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Freewheel Bike
11 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Mitsubishi Laser/Grand Performance
12 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
13 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   Revolution Cycle/Twin Six
14 Lance Beuning (6 - Cat2)   Saint Cloud, MN 160665   Revolution Cycle/Twin Six
15 Scott Hebel (7 - Cat2)   Prior Lake, MN 15616   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
16 Andrew Neuser (8 - Cat2)   St. Paul, MN 293420   Mitsubishi Laser/Grand Performance
17 Adam Froemming   Edina, MN 160145   Freewheel Bike
18 Kenneth Pike (9 - Cat2)   Sioux Falls, SD 210706   CORE Orthopedics Avera Medical Group
19 Sean Mailen (10 - Cat2)   Minneapolis, MN 251907   Flat City Cycling Club Inc.
20 William Pankonin (11 - Cat2)   Boulder, CO 273937   xXx Racing
21 Caleb Vukovich (1 - Cat3)   West Des Moines , IA 305778   CORE Orthopedics Avera Medical Group
22 Michael Moriarity (12 - Cat2)   Bloomington, MN 294003   Flat City Cycling Club Inc.
23 Thai Nguyen (2 - Cat3)   Richfield, MN 296357   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
24 Brandon Manske (13 - Cat2)   Edenprairie, MN 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF Gregory Alexander (Cat2)   Woodbury, MN 298718   
DNF Nick Schaffner (Cat2)   Truckee, CA 187296   Marc Pro - Strava
DNF Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   Freewheel Bike
DNF Tristin Bentzler (Cat2)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
DNF Mark Hartney (Cat3)   Afton Mn 15314   
DNF Laszlo Alberti   Minneapolis, MN 193347   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF Matthew Petersen (Cat2)   Minneapolis, MN 244920   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edison Foster   Northfield, MN 358142   SilverCycling
2 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
3 Samuel Westlake   Farmington 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Nick Gordon   Chanhassen, MN 364797   
5 Patrick Welch   Readfield, ME 100960   
6 Axel Sontgerath   Saint Paul 384580   
7 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.
8 Jacob Baker      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 15+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048   Bianchi/Grand Performance
2 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   County Cycles
3 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   St Paul Bicycle Racing Club
5 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   Bianchi/Grand Performance
6 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Bianchi/Grand Performance
7 Chase Wark   Zimmerman, MN 382221   
8 Melissa Kittock      
9 Meghan Mason   Saint Paul, MN 402160   
10 Ethan Berry   Stillwater, MN 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
11 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
12 Kelly Catlin   Arden Hills 383424   
13 Ivy Andersen   La Crosse Wi 376065   GP Velotek
14 Joe Meyer   Minneapolis, MN 378716   St Paul Bicycle Racing Club
15 Emily Bramel   Little Canada, MN 346420   St Paul Bicycle Racing Club
16 Sara Nispel   Lincoln, NE 329582   SHECLISMO
17 Skye Goedert   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.
18 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.
19 Jacob Totall   Minneapolis, MN 379985   
DNF Noah Middlestaedt   Saint Cloud 347262   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Ray Coyle   St Paul, MN 200899   Revolution Cycle/Twin Six
3 Todd Foster   Northfield, MN 311475   SilverCycling
4 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
5 Paul Krumrich   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
6 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
7 Richard Werbowenko   St. Paul, MN 116927   Birchwood/GIS
8 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
9 Michael Tocko   St. Paul, MN 58052   St Paul Bicycle Racing Club
10 Bryan Joas   Eagan, MN 56745   Shamrocks Racing
11 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
12 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
13 Todd Heiser   Savage, MN 92909   Silver Cycling
14 Mike Johnson   Minnetonka, MN 76631   Synergy
15 Allen Farrow   Rochester, MN 281839   
16 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
17 Charlie Schad   Sartell, MN 279431   Revolution Cycle/Twin Six
18 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
19 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   MBRC/Flanders
20 Chad Weisgram   Fargo, ND 289827   Mitsubishi Laser/Grand Performance
21 Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055   St Paul Bicycle Racing Club
22 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616   Shamrocks Racing
23 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   Revolution Cycle/Twin Six
24 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   Revolution Cycle/Twin Six
25 Alex Butterfield   Minneapolis 242987   Clean Currents p/b Beyer Kia
26 Paul Peterson   Hastings, MN 47954   Velo Duluth
DNF Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   SilverCycling
DNF Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764   Revolution Cycle/Twin Six

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
2 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
3 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
4 David Uppgaard   Saint Paul, MN 316044   Gopher Wheelmen
5 Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189   St Paul Bicycle Racing Club
6 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
7 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700   Basso pb Tonka Cycle
8 David Watson   Burnsville, MN 350874   MBRC/Flanders
9 David Herbert   Rochester, MN 173959   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 John Dyste   Carver, MN 48836   Minnesota Cycling Team
11 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
12 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
13 Steve Hirsh   Saint Paul, MN 290283   Birchwood/GIS
14 Dave Gray   Saint Paul, MN 192457   MBRC/Flanders
15 Howard Wiebold   Eden Prairie, MN 251126   
16 Brian Siska   Orono, MN 305825   Category 6 Racing Squad
17 Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   Basso pb Tonka Cycle
18 Adam Hawkinson   Mound, MN 256523   IC3 Twin Cities
19 David Hastert   Minneapolis, MN 15371   Minneapolis Bicycle Racing Club
20 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
21 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486   Loon State Cyclists
22 Gary Johnson   Rosemount, MN 130430   Minneapolis Bicycle Racing Club
23 P Fred Storti   Stillwater, MN 59577   St Paul Bicycle Racing Club
24 David Montgomery   St Paul, MN 45697   St Paul Bicycle Racing Club
25 Gary Groen   Lakeville, MN 357215   
DNF William Kuster   Anoka, MN 59499   Loon State Cyclists
DNF John Kueng   Champlin, MN 46569   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Steven Mackey      

Men - Cat 3/4 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Sprague   Horace, ND 311210   US Military Cycling Team Fueled by FRS
2 John Glynn (1 - Cat4)   Edina, MN 379978   Category 6 Racing Squad
3 Tim Savre   St Paul, MN 371826   University of St Thomas
4 Jeff Weyrens (1 - Cat3)   Rosemount, MN 76843   Revolution Cycle/Twin Six
5 Garrett Ping (2 - Cat3)   La Crosse, WI 234060   River Valley Cycling Club- RVCC
6 Jeremiah Sagel   Edina, MN 31058   Freewheel Bike
7 Matthew Broeren (3 - Cat3)   Rochester, MN 310534   
8 Grant Harrison (4 - Cat3)   La Crosse, WI 309144   GP Velotek
9 Fred Mayer (5 - Cat3)   Minneapolis, MN 261384   Synergy
10 Sam Beveridge (6 - Cat3)   Edina, MN 312526   Freewheel Bike
11 Vince Rosetta (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 254966   Synergy
12 Taylor George (8 - Cat3)   Apple Valley, MN 245466   Birchwood/GIS
13 Josh Andersen (2 - Cat4)   Algona, IA 356707   GP Velotek
14 Mark Betzer (9 - Cat3)   St Louis Park, MN 80795   Revolution Cycle/Twin Six
15 Ryan Cate (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 161311   Category 6 Racing Squad
16 Adam Staufenberg (10 - Cat3)   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
17 John Hammje (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 376442   Category 6 Racing Squad
18 Andrew Ruggles (5 - Cat4)   Minneapolis, MN 251471   Category 6 Racing Squad
DNF Noah Middlestaedt (Cat4)   Saint Cloud 347262   
DNF Kevin Sidwell (Cat4)   Minneapolis, MN 350184   Loon State Cyclists
DNF Jeremiah Andersen (Cat4)   La Crosse, WI 356726   GP Velotek
DNF David Ziemer (Cat3)   Greenfield, MN 200339   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Trent Ping (Cat3)   Winona, MN 246489   River Valley Cycling Club- RVCC
DNF John Loquai (Cat3)   Hastings, MN 377204   
DNF Rhett Finley (Cat3)   Wayzata, MN 233002   
DNF Mark Halstrom (Cat3)   Sartell, MN 282297   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Aaron Shaw (Cat3)   Rogers, MN 264910   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Men - Cat 4/5 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Nelson (1 - Cat4)   Saint Paul, MN 377744   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
2 Raul Titla Luna      
3 Mike Brotman (2 - Cat4)   Saint Paul, MN 360474   Synergy
4 James VanSloun (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
5 matt swenson      
6 Derrick Frank (4 - Cat4)   Kimball, MN 209288   
7 Andrew Krosbakken (5 - Cat4)   Fargo, ND 374838   Great Plains Cycling Club
8 Ross Lazaroy      
9 Adam Cincoski (1 - Cat5)   Plymouth, MN 385335   Basso pb Tonka Cycle
10 Wil Kratz   Minneapolis, MN 344896   BiPro/Hoigaard's
11 Daniel Nelson      
12 Zach Johnson (6 - Cat4)   Fargo Nd 284804   Great Plains Cycling Club
13 Micah Turman (7 - Cat4)   Minneapolis, MN 227439   St Paul Bicycle Racing Club
14 Vibol Deng (8 - Cat4)   Battle Creek, MI 313970   BiPro/Hoigaard's
15 Tjorvi Perry (9 - Cat4)   Eden Prairie, MN 370693   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
16 alan arends      
17 stephen wilson   Golden Valley, MN 304044   
18 David Stegall (2 - Cat5)   Saint Paul 382879   Omnium Racing
19 Patrick McCann (3 - Cat5)   Saint Paul, MN 357560   Bianchi/Grand Performance
20 Brett Turner (10 - Cat4)   Saint Paul, MN 281511   Omnium Racing
21 Michel Dalal (11 - Cat4)   Lakeville, MN 42458   
22 Peter Behm   Northfield, MN 342680   Bianchi/Grand Performance
23 Dominic Howes (12 - Cat4)   Minneapolis, MN 378752   
24 joshua doane      
25 Jeremy Ames (13 - Cat4)   Minneapolis, MN 285970   
26 Martin Lacey (14 - Cat4)   Saint Paul, MN 193390   Omnium Racing
27 Michael Theiler (15 - Cat4)   Minneapolis, MN 368462   
28 Benito Juarez   Minneapolis, MN 344822   
29 Tim Oolman (16 - Cat4)   Plymouth, MN 311084   Basso pb Tonka Cycle
30 Matthew McLean (17 - Cat4)   Rosemount, MN 296184   MBRC/Flanders
31 David Olsen (4 - Cat5)   Blue Earth, MN 383325   
32 Todd Thurmes (18 - Cat4)   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
33 David Aguirre (19 - Cat4)   Edina, MN 344372   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
34 John Peter      
35 Michael ODay (5 - Cat5)   Minneapolis, MN 358149   
36 robert ashton   Eagan 292335   
37 Mark Fiddler (20 - Cat4)   Minneapolis, MN 293961   MBRC/Flanders
38 Bruce Porter (21 - Cat4)   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
39 Arthur Palileo (6 - Cat5)   Kailua Hawaii 382415   
40 Roger Kozub (7 - Cat5)   Delano, MN 348948   
41 Jonathan Doane      
42 Kevin Laux (8 - Cat5)   Edina, MN 384500   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
43 John Deering (9 - Cat5)   Minneapolis, MN 380372   Bianchi/Grand Performance
44 Jason Brown (10 - Cat5)   Long Prairie, MN 337960   
45 James St Peter      
46 Reed Steek      
47 Loren Willis (22 - Cat4)   Saint Paul, MN 329358   Synergy
48 Brian Malarski (11 - Cat5)   Chicago Il 68091   County Cycles
49 Kevin Keane (12 - Cat5)   Northfield, MN 40918   Cannon Valley Velo Club
50 Nicholas Maciosek (23 - Cat4)   Hudson, WI 233325   Chilkoot Velo
DNF Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
DNF Kevin Arends      
DNF Mark Mondloch   Saint Cloud, MN 347196   
DNF Geoff IkutaSchodde (Cat5)   Stillwater, MN 360901   Synergy
DNF Peter Gustafson   Brainerd 383214   
DNF Chris Schwanz (Cat4)   Chanhassen, MN 353350   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF Sinthang Has (Cat4)   Saint Paul, MN 143236   BiPro/Hoigaard's
DNF Andrew Kay (Cat4)   Minneapolis, MN 370653   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Women - Cat 1/2/3 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monika Sattler (1 - Cat1)   Indoroopilly 300593   XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2 Teresa Moriarty (2 - Cat1)   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
3 Mia Loquai (1 - Cat2)   Valparaiso , FL 354752   
4 Bianca Bergman (2 - Cat2)   Saint Paul, MN 281786   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
5 Linda Sone (3 - Cat2)   Northfield, MN 224939   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Jennifer Rife (4 - Cat2)   Saint Paul, MN 345626   Birchwood/GIS
7 Angie Johnson (1 - Cat3)   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
8 Terra James (5 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
9 Abby Ruess (6 - Cat2)   Saint Paul, MN 312258   Bianchi/Grand Performance
10 Rachel Lathrop (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 348038   Bianchi/Grand Performance
11 Heather Porter (3 - Cat3)   Saint Paul, MN 335062   St Paul Bicycle Racing Club
12 Amy Kline (4 - Cat3)   Maplewood, MN 266646   St Paul Bicycle Racing Club
13 Bonnie Donzella (5 - Cat3)   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
14 Emily Flynn (7 - Cat2)   Eagle Lake, MN 234057   Ann Arbor Velo Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUOREShimanoBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee