Race Results for
Gravity East Downhill Race #3 Launch Bike Park, P
Spring Mount, PA
(Event Information)
View By:
Downhill on 08/12/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Junior - 01-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake TANEY   2:10.39  966 
2 Nathan Perry   Waverly, NY2:14.83 259074  968 Marin Bike
3 Evan PICINOTTI   Charleroi2:26.22 383025  965 racers edge

Men - Cat 1/2/3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob DUNLAP   Cumberland Md.1:48.52 381518  991 back pocket racing
2 Alan DAUM   State College, PA2:12.88 42663  962 Nittanymba.org
3 jay stewart   Mechanicsburg, PA2:44.23 378710  992 
4 Andy BAYUS   Alfred Station, NY2:52.16 375276  977 

Men - Pro - Open - 01-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David FLYNN   Shrewsbury, MA1:30.87 174665  65 Fast Line Racing
2 Jason SCHEIDING   Beacon, NY1:31.97 265153  62 Fast Line Racing
3 Harrison REYNOLDS   Mentor, OH1:33.60 234915  63 TRD/EDge/Intense/Oak
4 Brian YANNUZZI   Coatesville, PA1:34.02 212921  66 Generation Gap Racing
5 Logan MULALLY   Reading, PA1:34.69 247832  61 ODI Trek
6 Justin GREGORY   Ligonier, PA1:37.28 229600  67 7Springs/Trek of Pit
7 Vance NONNO   Massillon, OH1:37.39 297504  TRD/Edge/Intense Racing
8 Jason BECKLEY   Clifton Heights, PA1:39.75 3122  59 GGR/ Maxxis/ KMC/ Body Armor/
9 B.J. TREGLIA   York, PA1:40.54 111141  64 Gung Ho Bikes/FOX/Sh
10 Burke SAUNDERS   Great Falls, VA1:42.82 200536  14 Royal Racing

Men - Cat 1 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam SKIDMORE   Dayton, VA1:36.44 319994  105 TRD/Edge/Intense/SBC
2 Ian TURNER   Purcellville, VA1:36.65 355038  103 Trail's End Cycling Company
3 Davis NONNO   Massillon, OH1:42.23 355514  102 TRD/Edge/Intense Racing
4 Jack DUFFY   Sloatsburg, NY1:50.08 337754  88 Goon Monster racing/Giant
5 Connor GORMAN   Blue Ridge Summit, PA1:59.93 295976  104 Whiteface/GGR/Spy/X Fusion

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey ZELL   Apollo, PA1:32.70 353592  151 Racer's Edge
2 Justin BRIGANDI   Harrington Park, NJ1:34.61 260630  189 Fast Line Racing
3 Cameron NYGUIST   Manheim, PA1:39.59 299565  195 Generation Gap Racing
4 Matt RUSH   Collegeville, PA1:40.03 294984  196 Launch/Royal/X-Fusio
5 Jesse BORROR   Morgantown, WV1:40.28 360570  190 Renthal/Wamsley Cycles/Azonic
6 Gustan ZIMMERMAN   Purcellville, VA1:41.21 334792  191 Trail's End Cycling Company
7 Gus MICHAELS   Medina, OH1:42.42 353702  192 TRD EDGE INTENSE.ONE/KENDA/OAK
8 Juan Vazquez   Danbury, CT1:49.98 305420  194 Mobilebici.com
9 Adam DELONAIS   Salem, MA1:52.24 312764  193 United Freeride / Wheelworks
10 Daniel SIEGFRIED   Myersville, MD1:57.54 317120  197 Eternal Roots

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris HUNTER   Philadelphia1:35.81 381371  336 Community Bikes and Boards
2 Kyle KUTZLER   Saylorsburg, PA1:40.80 162445  302 Marty's Reliable / Oneal
3 Fred HEINLY   Boyertown, PA1:41.71 174028  334 
4 Tom NIERI   Harrison City, PA1:43.15 216807  300 Giant Bicycles/ Pro Bikes
5 Lane BOERTMANN   Toms River, NJ1:44.89 299762  330 Gravity East Pilot
6 Mike HUMMEL   West Newton, PA1:45.11 297610  335 Racers Edge/West Newton Bike S
7 Colby BARTH   Collegeville, PA1:46.04 305391  331 Launch Racing/Yeti/Royal/Strai
8 Casey COULL   Douglassville, PA1:48.26 234632  329 
9 Patrico MERCADO   1:48.28  332 Illadeloh/Azonic
10 Ben WEAVER   Lancaster, PA1:49.73 358824  333 Bunny Hop Bikes
11 Andrew FARRELL   Boston , MA1:50.47 243528  328 
12 Chad HANICAK   Huntingdon Valley, PA2:04.48 165474  312 

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath BOEDEKER   Zanesville, OH1:46.86 93722  392 Sierra Nevada Brewing Company
2 Jacob DALLEGRO   Happon Township, NJ1:47.23 154787  396 King Cyclery
3 Tony PAJAKINAS   Douglassville, PA1:50.19 118437  395 Reading Racing/Kings
4 George BODYCOAT   Burlington, CT1:54.72 307110  394 
5 Jerry MAILLOUX   Greer, SC1:58.96 359637  375 Commercial MaxxisE13
6 Frank Endreson   Haledon, NJ2:03.87 290497  391 Fast Line Racing
7 David GRAY   Aberdeen, MD2:22.74 296132  393 Bikeline of Newark/ DE

Men - Cat 2 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Callum McEwen   Philadelphia, PA1:44.47 313076  422 Community Bikes and Boards
2 Steve CLAYTON   Collegeville1:46.62 382635  428 Launch Bike Park
3 Cole HORNE   Georgetown , TX1:52.18 380446  425 Bunny Hop Bikes
4 Kohl AUMER   Champion1:53.80 380186  427 Giant/Pro-Bikes
5 Ben BODYCOAT   Burlington, CT1:55.89 293349  424 Cutting Edge Racing
6 Quinton JOHNSON   West Milford, NJ2:03.27 347554  421 Pedalshop/Old Dominion Brewing
7 Austen PARRIS   2:07.17  426 
8 Nick GRAY   Aberdeen, MD2:12.01 302320  423 Bikeline of Newark/ DE
9 Brian ANTHONY   Breinigsville, PA3:11.69 320804  403 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian LUPO   Coraopolis, PA1:45.54 348696  497 Giant/ Probikes/ smx optics
2 Zach Reed   Edwardsville, IL1:46.31 29400  507 Dogfish Racing Team
3 Lucas BAYUS   Alfred Station, NY1:46.73 329362  455 Gravity East
4 Danny WASKIEWICZ   Reisterstown, MD1:47.70 295733  508 Tractionmag.com
5 Joe BURKELL   Frederick, MD1:50.63 194359  501 XFusion/JettMTB/Maxxis/Leatt/O
6 Victor Valverde   Danbury, CT1:53.41 356054  499 Mobilebici.com
7 Trevor Gay   Dayton2:01.27 210261  498 Airborne Bicycles
8 George Berger   Bethlehem, PA2:02.71 194956  502 
9 Catfish HARTMAN   2:04.35  496 For the Hell of it!
10 Peter Schuler   Derwood, MD2:07.04 214187  505 
11 Anthony STOCKWELL   Spencerport, NY2:07.74 385340  495 
12 Alan TARWATER   2:11.33  506 Eternal Roots
13 Adam CAIN   Odenton, MD2:14.06 269083  504 
14 Tim WEAVER   2:17.44  503 Gung Ho Bikes/ODI/Az

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam OSTERHOLZ   1:42.68  692 Eternal Roots
2 Daniel CUNNINGHAM   Rochester1:49.48 383302  687 Tryon Bike
3 John KOCH   Philadelphia, PA1:50.74 380314  698 PMBA
4 Kyle SHARP   Morgantown, PA1:52.13 380578  307 Bunny Hop Bikes
5 David PERRY   Waverly, NY1:55.36 259073  699 Marin Bikes
6 Justin STULLER   Millersville, MD1:59.32 361806  697 
7 Michael KARFAKIS   Baltimore, MD2:06.09 380591  693 Spoke Apparel
8 Jacob CARACAPPA   2:09.79  695 
9 Jay Unternahrer   E Stroudsburg, PA2:11.54 201528  696 
10 Vaughn MICCICHE   Stewartstown, PA2:12.61 114823  700 
11 Ritch RICKER   Cumberland, MD2:14.25 309550  689 THE Racers Edge
12 Mike LEMON   Pottstown, PA2:19.85 317070  691 Tator Racing
13 Matthew SHIRK   Mohnton, PA2:27.89 341502  670 Kings Cyclery/ Spy Optics/Nema
14 Carl RODIO   Catonsville, MD2:30.14 353780  694 Eternal Roots
15 Jason HAGUE   Pittsburgh, PA2:55.98 316564  688 Trek of Pittsburgh

Men - Cat 2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lou Harris   Philadelphia1:48.86 137706  771 Launch Trail Brother
2 Jamie JONES (1 - Cat2)   Baltimore, MD1:51.40 353652  665 Eternal Roots/Maxxis
3 Jim CROWLEY   Zanesville, OH1:53.05 354982  755 AOA
4 William LAMIE (2 - Cat2)   Powhatan, VA2:03.56 351970  765 Paradise Garage
5 BILL KEMP (3 - Cat2)   Frederick, MD2:05.08 383129  770 ETERNAL ROOTS
6 Eric DENLINGER   2:25.04  768 
DNF Peter Phillips (Cat2)   Lebanon, PADNS 170918  769 Shirks 10

Men - Cat 3 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian HORNE   Mount Joy1:59.17 380933  824 Bicycle and Fitness Outtfiters
2 Sam HOUSTON   Moseley, VA2:05.74 350480  801 
3 Jimmy DUDDY   2:06.76  826 
4 Sam BUSA   2:34.98  825 Trail's End Cycling Company
5 Trey CROWLEY   Zanesville2:43.95 383233  822 Deep Fried Beats Productions
6 Tanner CROWLEY   Zanesville, OH2:52.07 383234  821 AOA/Advanced Heating and Cooli
DNF Caleb Minthorn   Sarasota, FLDNF 347086  823 Profile Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin LEE   2:43.17  869 
2 Luis VASQUEZ   2:44.52  500 Mobilebici.com

Men - Cat 3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John HILBURN   Drexel Hill, PA1:54.43 379763  911 
2 Joshua REINHART   Pennsburg, PA1:58.01 360040  912 
3 Jorge RUEDO CUETO   2:11.83  916 
4 Adam SMERICK   2:19.66  690 
5 Paul TWIST   Rochester, NY2:28.06 381389  914 
DNF Clinton WIGGINS   Thornton, PADNS 299408  913 Gravity East Series

Women - Pro - Open - 01-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rae GANDOLF   Zanesville, OH1:59.90 272840  600 TRD/ Edge/ Intense
2 Taylor ALLISON   Woodstock2:01.39 269964  601 Fast Line Racing
3 Elinor WESNER   Cresskill, NJ2:05.63 334774  82 Fast Line Racing

Women - Cat 1 - Open - 01-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christie ALLEBACH   Harleysville, PA2:15.25 317482  945 GGR/LOEKA/SAUCON VAL
2 Samantha SIEGFRIED   Myersville, MD2:53.71 209805  948 Eternal Roots

Women - Cat 2/3 - Open - 01-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel POWERS   2:42.43  954 Spring Eternal Roots
2 Elizabeth JONES (1 - Cat2)   Baltimore, MD2:46.54 320780  753 Eternal Roots/Monster Energy
3 Tracy STEWART   3:45.00  955 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaUSACDFShimanoBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee