Race Results for
Litespeed BMW Twilight Criterium
Atlanta, GA
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO/CAT 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler MAGNER   Griffin, GA 222180   
2 Emile ABRAHAM   Atlanta, GA 222021   Latino Cycling Team
3 Thomas BROWN   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
4 Oscar CLARK   Athens, GA 221975   The 706 Project
5 Joonas HENTTALA   Cumming, GA 385535   
6 Christopher BROWN   Chattanooga, TN 5048   LITESPEED-BMW
7 Alexey SHMIDT   Cumming, GA 309411   
8 Stephan HIRSCH   Indianapolis, IN 337040   The 706 Project
9 Alder MARTZ   Charlotte Nc 202082   
10 Brendan CORNETT   Athens, GA 201118   TBB Sports
11 Andrew SCARANO   Athens, GA 178109   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
12 David CUELI   Miami, FL 288788   Team Cocos
13 Philip O'DONNELL   Suwanee, GA 257659   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
14 Andrew JOSEPH   Roswell, GA 102042   Depaula Racing
15 Benjamin BRYANT   Athens 211145   Latino Cycling Team
16 Branden RUSSELL   Enumclaw Wa 320408   Team Type 1- Development
17 Frank TRAVIESO   Athens, GA 160295   Team Coco's
18 Liam HARLAND   Cumming, GA 385533   
19 Andrea CIACCHINI   Cumming, GA 385532   
20 Jafer BEIZER   Conyers, GA 192280   
21 Juan ARIAS (1 - Cat2)   Kennesaw, GA 374968   
22 Oliver FLAUTT (2 - Cat2)   Boulder 307228   Athens Velo Club
23 Anders SWANSON   Chattanooga, TN 251156   LITESPEED-BMW
24 Matthew BROOKS (3 - Cat2)   Alpharetta, GA 249788   Team Type 1- Development
25 Christian PARRETT   Macon, GA 220179   
26 Neil BEZDEK   New York, NY 276693   Team Mountain Khakis
27 Ryan SULLIVAN   Nashville, TN 305979   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
DNS Brady ROGERS   Atlanta, GA 144524   
DNS Wes PARRISH (Cat2)   Atlanta, GA 27328   Litespeed-BMW
DNS Spencer GADDY   Charlotte, NC 256705   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
DNS Chris CHOTAS   Atlanta, GA 137731   LITESPEED-BMW
DNS Jake ANDREWS (Cat2)   Gray Ga 259171   Georgia Cycling Inc.
DNF Edison TURNER   Waxhaw, NC 261080   Hincapie Development team
DNF Ty TAGAMI (Cat2)   Decatur, GA 221683   HomeSmart/L5Flyers
DNF Jason SMITHERMAN (Cat2)   Atlanta, GA 306781   Round Here Racing
DNF Artur SAGAT   Roswell, GA 207381   LITESPEED-BMW
DNF Daniel RUDALEV (Cat2)   Alpharetta, GA 277981   Iron Data Racing
DNF Nathan ROBINSON (Cat2)   Auburn, AL 288972   
DNF Paul PRICE JR (Cat2)   Columbia, SC 296500   Forest Acres Cycling Team
DNF Douglas OLLERENSHAW   Atlanta, GA 138067   
DNF Matthew MILLER (Cat2)   Atlanta, GA 183102   Athens Velo Club
DNF Colby MILLEN (Cat2)   Atlanta, GA 113617   LITESPEED-BMW
DNF Frank MARRS (Cat2)   Atlanta, GA 272691   
DNF Leonardo MARQUEZ (Cat2)   Lawrenceville, GA 347902   Lifetime Bikes Loganville
DNF Marek LIPOLD (Cat2)   Bogart, GA 228079   
DNF Stephen LEOTIS (Cat2)   Atlanta, GA 282334   Doulos Cycling
DNF Artiom KRAITOR   Cumming, GA 380037   
DNF Neil KOPITSKY (Cat2)   Atlanta, GA 19643   Litespeed-BMW
DNF Jan KOLAR   Anniston, AL 274936   HomeSmart/L5Flyers
DNF Zachary HOOVER (Cat2)   Chattanooga 296838   Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Andrew HODGES (Cat2)   Suwanee, GA 274017   Frazier Cycling
DNF Austin HILLIARD (Cat2)   Irmo Sc 288459   Athens Velo Club
DNF Timothy HENRY   Franklin, TN 127993   Litespeed-BMW
DNF Mclean HARRIS (Cat2)   Atlanta, GA 300050   Smyrna Bicycles
DNF David GOODMAN (Cat2)   Suwanee, GA 229367   Athens Velo Club
DNF Damien DUNN (Cat2)   Athens, GA 227817   Cycle Sport Concepts
DNF Joseph DUHON (Cat2)   Florence, AL 10137   Spring City Cycling Club
DNF James DONAHUE (Cat2)   Hilton Head Island, SC 365192   SUBARU-AFAS p/b OSP
DNF Dylan DEGAN   Marietta, GA 238093   
DNF Christopher CUNDIFF (Cat2)   Owens Cross Roads, AL 138418   Bicycles Etc.
DNF Paolo CRAVANZOLA   Cumming, GA 380036   
DNF Benjy COIL (Cat2)   Decatur, GA 85178   Litespeed-BMW
DNF Corentin Cherhal   Cumming, GA 385931   
DNF Chad CAPOBIANCO (Cat2)   Watkinsville, GA 299925   Athens Velo Club
DNF Mike BUECHEL   Portland, OR 50377   Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
DNF Simon BENNETT   Greenville, SC 326758   Team Athletix Benefitting Globalbike
DNF Emilio ASCONEGUY   Duluth, GA 259337   
DNF Josh_paul BARRETT (Cat2)   Bluffton, SC 52903   SUBARU-AFAS p/b OSP
DNF Hank BEAVER   Decatur, GA 123734   LITESPEED-BMW
DNF Jason Spruill   Atlanta, GA 68356   
DNF Isaac STRICKLAND (Cat2)   Newnan, GA 275823   BeckJanitorial.com
DNF Eric MURPHY   Athens, GA 127087   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
DNF Robert EVANS (Cat2)   Atlanta, GA 90410   Team Mission Source-NGCA
DNF Phil GAIMON   North Hollywood, CA 211475   
DNF Veda GERASIMEK   Transfer, PA 297211   Young Medalists / Team Rothrock
DNF Brian HILL   Greenville, SC 264211   Stan's NoTubes/AXA Equitable

Men - MASTERS - MASTER - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher BROWN (1 - Cat1)   Chattanooga, TN 5048   LITESPEED-BMW
2 J Thomas SMITH (2 - Cat1)   Seven Springs, NC 161927   Asheville Bicycle Racing Club
3 Leonardo MARQUEZ (1 - Cat2)   Lawrenceville, GA 347902   Lifetime Bikes Loganville
4 Emilio ASCONEGUY (3 - Cat1)   Duluth, GA 259337   
5 Damien Dunn (2 - Cat2)   Athens, GA 227817   Cycle Sport Concepts
6 Igor RUDALEV (4 - Cat1)   Alpharetta, GA 261409   Iron Data Racing
7 Michael BURNS (3 - Cat2)   Roswell, GA 75370   Deeds Publishing
8 Christopher CUNDIFF (4 - Cat2)   Owens Cross Roads, AL 138418   Bicycles Etc.
9 Paul DUFFY (1 - Cat3)   Alpharetta, GA 316742   Team Mission Source-NGCA
10 Brady ROGERS (5 - Cat1)   Atlanta, GA 144524   
11 Brad HARPER (5 - Cat2)   Atlanta , GA 185352   North Georgia Cycling Association, Inc.
12 Robby BRYANT (2 - Cat3)   Decatur, GA 5276   HomeSmart/L5Flyers
13 Josh_paul BARRETT (6 - Cat2)   Bluffton, SC 52903   SUBARU-AFAS p/b OSP
14 Joseph DUHON (7 - Cat2)   Florence, AL 10137   Spring City Cycling Club
15 Javier Rozo   Duluth, GA 220726   
16 Eric MURPHY (6 - Cat1)   Athens, GA 127087   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
17 Robert WATKINS (8 - Cat2)   Hendersonville, NC 213592   Chainheart Masters p/b ABRC
18 Charles ROSSIGNOL (9 - Cat2)   Atlanta, GA 173111   Litespeed-BMW
19 Jason Spruill   Atlanta, GA 68356   
20 Robert DONOVAN (10 - Cat2)   Greenville, SC 259635   Les Amis
21 Reginald PINEDA (3 - Cat3)   Cumming, GA 112223   Deeds Publishing
22 David COURDIN (4 - Cat3)   Lookout Mountain, GA 137822   Litespeed-BMW
23 Tony BLANSIT (5 - Cat3)   Warner Robins, GA 231516   Doulos Cycling
24 Adam HANDLER (6 - Cat3)   Atlanta, GA 168447   HomeSmart/L5Flyers
25 Lee SHOWERS (11 - Cat2)   Statesboro, GA 52234   BeckJanitorial.com
26 David GEARHART (12 - Cat2)   Smyrna, GA 230227   LITESPEED-BMW
27 Charlie PUTNAL (1 - Cat4)   Flat Rock, NC 361156   Doulos Cycling
28 John WILKES (2 - Cat4)   Atlanta, GA 311255   
29 Justin MESCHLER (3 - Cat4)   Juliette, GA 110595   Peaks Coaching Group Racing Team
30 Don FIELDS (7 - Cat3)   Nashville, TN 245874   Treehouse Racing
DNF Kevin CLEVELAND (Cat4)   Fairview, TN 241640   Treehouse Racing
DNF Chris CHOTAS (Cat1)   Atlanta, GA 137731   LITESPEED-BMW
DNF Eric ANDERSON (Cat2)   Alpharetta, GA 151968   Deeds Publishing
DNF Emile ABRAHAM (Cat1)   Atlanta, GA 222021   Latino Cycling Team
DNF Marc WONG (Cat4)   Atlanta, GA 342046   L5Flyers p/b Quantum Mechanics

Men - MASTERS - MASTER - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy LOUGHER (1 - Cat1)   Atlanta, GA 21638   Iron Data Racing
2 Neil KOPITSKY (1 - Cat2)   Atlanta, GA 19643   Litespeed-BMW
3 Kent WHEELER (2 - Cat1)   Albany, GA 175991   Deeds Publishing
4 Tony ESPOSITO (1 - Cat3)   Anniston, AL 173319   BBC p/b WheelWorx
5 Juan ARIAS (2 - Cat2)   Kennesaw, GA 374968   
6 Dale HAIR (3 - Cat2)   Dalton, GA 55034   Global BMW-Mini p/b Economy Honda Master
7 Richard BURTON (2 - Cat3)   Atlanta, GA 5629   Toyota Forklifts/Sport Factory
8 Michael FITZGERALD (3 - Cat3)   Decatur, GA 261128   L5Flyers p/b Quantum Mechanics
9 Charles SEWARD (4 - Cat2)   Stockbridge, GA 45926   Unione Sportiva Italiana
10 Jim PALMER (1 - Cat4)   North Augusta, SC 232169   
11 Ronnie BRATCHER (4 - Cat3)   Cumming, GA 4666   L5Flyers p/b Quantum Mechanics
12 Gilbert SHILLCUTT (5 - Cat3)   Atlanta, GA 92532   Fulton Flyers Cycling Club
13 Greg CASTEEL (2 - Cat4)   Lenoir City, TN 95775   Harper Auto
DNF David HOFFMAN (Cat3)   Maryville, TN 109365   MOAB Masters Racing
DNF Jeff ARMSTRONG (Cat4)   Atlanta, GA 200283   

Men - CAT 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Kirk   Athens, GA 266412   
2 Dawson MORTON   Decatur, GA 348432   
3 George VALENTINE   Marietta 368850   North Georgia Cycling Association, Inc.
4 Kevin OGDEN   Decatur, GA 379769   
5 Adam HEWITT   New Bern, NC 349346   Atomic Cycles
6 Willliam VARGAS      
7 Jason YOUNG   Canton, GA 386552   
8 Matthew O'CONNELL   Atlanta, GA 159216   
9 Crispin DEL NERO   Atlanta, GA 295438   
10 Scott Skrove   Tallahassee 144504   
11 Peter SMITH   Marietta, GA 381099   
12 Jeff PILATO   Woodstock, GA 291858   Atlanta Cycling
13 William ROUSE   Atlanta 381882   Frazier Cycling
14 Miles GREATHOUSE   Columbus, GA 383049   
15 Ian GARRISON   Decatur, GA 348098   Junior Flyers
16 Rodney BURKS   Beaufort Sc 382771   Hilton Head Cycling Inc
17 Devin VERNICK   Lilburn, GA 286780   L5Flyers p/b Quantum Mechanics
18 Tyler PITTMAN   Athens Ga 380259   Athens Velo Club
19 Gary LUCERO   Alpharetta, GA 264092   Peachtree Bikes
20 Benjamin SPANGLER   Atlanta Ga 376035   
21 kareem maddox   Covington Ga 386423   
22 Sean FLETCHER      
23 Daniel WEILAND   Atlanta, GA 336054   
24 Nicholas Plotts   Augusta Ga 386788   
25 Ben CALLAWAY   Atlanta, GA 310162   
26 Martin SPALDING   Atlanta 386175   
27 Daniel Evans   Sissonville, WV 183928   
28 Errol STEWART      
29 Willem KAISER   Atlanta, GA 377954   Junior Flyers
30 Yogi PATEL      
DNF Jerry ANDRICK   Cumming, GA 1758   Reality Bikes
DNF Tim JORDAN   Woodstock, GA 283265   Depaula Racing
DNF Jody YOUNG   Atlanta 383473   

Men - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert LOOMIS   Gainesville, GA 358544   Dingo Race Productions, LLC
2 Marcelo MARTINO   Grayson, GA 345944   Lifetime Bikes Loganville
3 Alexander DIJKEMA   Lawrenceville, GA 273828   Frazier Cycling
4 Don FIELDS   Nashville, TN 245874   Treehouse Racing
5 Justin MESCHLER   Juliette, GA 110595   Peaks Coaching Group Racing Team
6 Modesto DIAZ   Puerto Rico 369051   Southern Crescent Cycling
7 Scott MORRIS   Lawrenceville, GA 306802   Lifetime Bikes Loganville
8 Marc WONG   Atlanta, GA 342046   L5Flyers p/b Quantum Mechanics
9 Edward FELTY   Sharpsburg, GA 341416   BeckJanitorial.com
10 Joseph KOCH   Lilburn, GA 367984   University of Georgia
11 Lino ASIATICO   Sharpsburg, GA 314822   Team Mission Source-NGCA
12 Steve RILEY   Atlanta, GA 125478   North Georgia Cycling Association, Inc.
13 Jerry ANDRICK   Cumming, GA 1758   Reality Bikes
14 Philip Andersson   Atlanta, GA 385750   
15 Shawn SHIELDS   Tucker, GA 311478   
16 Sean PHILYAW   Buford, GA 336742   Dingo Race Productions, LLC
17 Nathaniel ROWE   Atlanta, GA 358683   Georgia Institute of Technology
18 Greg LATHAM   Roswell, GA 219101   Team Mission Source-NGCA
19 Brian COLL   Marietta, GA 227169   North Georgia Cycling Association, Inc.
20 Brandon TAYLOR   Centerville, GA 204612   Doulos Cycling
21 Pablo DI MARCO   Cumming, GA 279707   North Georgia Cycling Association, Inc.
22 Justin BASHE   Alpharetta, GA 285246   Frazier Cycling Juniors
23 Stephen TOUSET   San Francisco, CA 358575   
24 Johnny MAYERO   Lawrenceville, GA 223855   Frazier Cycling
25 Greg BRYANT   Warner Robins, GA 366933   Doulos Cycling
26 Greg CASTEEL   Lenoir City, TN 95775   Harper Auto
27 Tim SMITH   Kennesaw, GA 228179   Team Mission Source-NGCA
28 Kevin CLEVELAND   Fairview, TN 241640   Treehouse Racing
29 Nick OESTREICH   Powder Springs, GA 277048   Junior Flyers
30 Mikey WAINE   Douglasville, GA 281158   Junior Flyers
31 Jeff KAHLEY   Macon, GA 338314   Big Ring Racing, Inc.
32 Daniel MCCARTHY   Smyrna, GA 234574   Smyrna Bicycles
33 Aditya GUMMADI   Suwanee, GA 279393   Suwanee Creek Bicycles Inc.
DNF Richard PARK   Lookout Mountain, TN 27233   Hub Endurance Chattanooga

Men - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon PRUETT   Silvercreek, GA 299892   Rome Velo
2 Nicholas NICHOLS   Chattanooga Tn 224641   Hub Endurance Chattanooga
3 Steve SIMMONS   Alpharetta, GA 318380   North Georgia Cycling Association, Inc.
4 Jacob TUBBS   Homewood, AL 243955   Tria Market / DonohooAuto
5 JONATHAN CUCAZ   Lawrenceville, GA 288098   
6 Austin SHOLLY   Roswell, GA 307301   
7 Reginald PINEDA   Cumming, GA 112223   Deeds Publishing
8 Connor ARDREY   Augusta, GA 360406   
9 David HICKS   Atlanta, GA 241937   HomeSmart/L5Flyers
10 Ryan CLEARY   Cumming, GA 279917   Round Here Racing
11 Tony ESPOSITO   Anniston, AL 173319   BBC p/b WheelWorx
12 Robert DONOVAN   Greenville, SC 259635   Les Amis
13 Michael FORSYTH   Salt Lake City, UT 364851   BeckJanitorial.com
14 Ryan PUMPIAN   Marietta, GA 153776   North Georgia Cycling Association, Inc.
15 Paul DUFFY   Alpharetta, GA 316742   Team Mission Source-NGCA
16 Andrew SCHLUCK   Monticello, FL 266290   
17 Amos HARVEY   Cumming, GA 298681   Round Here Racing
18 Michael RUSSELL   Lawrenceville, GA 324796   Lifetime Bikes Loganville
19 Nick GASTLEY   Atlanta, GA 248376   LITESPEED-BMW
20 Mark BRACKENBURY   Roswell, GA 179409   North Georgia Cycling Association, Inc.
21 Christopher MCGEE   Rome, GA 147396   Rome Velo
22 E Daniel KLAPHEKE   Atlanta, GA 126632   North Georgia Cycling Association, Inc.
23 Boris SIMMONDS   Birmingham, AL 224868   Bici Coop Racing
24 Drago CEPAR   Mableton, GA 276916   Depaula Racing
25 Daniel BROSHAR   Marietta, GA 288650   Drummond Racing
26 Fletcher LYDICK   Lawrenceville, GA 252912   Frazier Cycling
27 Jonathan WOODROOF   Atlanta 303846   Faster Mustache
28 James TOBIAS   Simpsonville, SC 319362   
29 Benjamin ROTHSCHILD   Atlanta, GA 288121   Frazier Cycling
30 David COURDIN   Lookout Mountain, GA 137822   Litespeed-BMW
31 Olbap ROJAS   Atlanta, GA 276165   AeroCat Cycling
32 Tomas PETIT   Lasne 386927   
33 Nicholas FRAZIER   Suwanee, GA 229339   Frazier Cycling
34 Kevin LEE   Roswell, GA 301846   Team Mission Source-NGCA
35 Stephen DEAN   Flowery Branch, GA 151340   Habersham Bicycles
DNS Robert COTRELL   Stockbridge, GA 267242   the RED Line Cycling
DNF David HOFFMAN   Maryville, TN 109365   MOAB Masters Racing
DNF Cyrus HEDRICK   Marietta, GA 153708   LITESPEED-BMW
DNF Ronnie BRATCHER   Cumming, GA 4666   L5Flyers p/b Quantum Mechanics
DNF Travis NEUMULLER   Acworth, GA 160310   North Georgia Cycling Association, Inc.
DNF Daniel BUSCH   Roswell, GA 313642   BeckJanitorial.com
DNF Calvin O'KEEFFE   Atlanta, GA 255639   Litespeed-BMW

Men - JUNIOR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James TODD   Norcross, GA 272621   Frazier Cycling
2 Rishi Teja MOCHERLA   Alpharetta, GA 277334   Frazier Cycling
3 Shawn Waters   Morgantown, WV 284255   
4 Kierra EDGE      
5 Blake Wilson   Acworth, GA 336652   Frazier Cycling Juniors
6 David WORSNOP   Atlanta, GA 336546   Junior Flyers
7 Ian SCHIRMER   Marietta, GA 322692   Frazier Cycling Juniors
8 David HEATH   Alpharetta, GA 383705   Frazier Cycling Juniors
9 Sean BRANYON   Gainesville, GA 367920   Frazier Cycling
10 Davis BRANYON   Gainesville, GA 357029   Frazier Cycling Juniors
11 Toby WAKELIN   Suwanee, GA 323478   Frazier Cycling Juniors
12 Annalise OESTREICH   Powder Springs, GA 333298   Junior Flyers
13 Holly WAKELIN   Suwanee, GA 367543   Frazier Cycling Juniors
14 Thayne DEAN   Lawrenceville, GA 351328   Frazier Cycling
15 Paris RODRIGEZ      
16 Reece LATHAM   Roswell 370045   Junior Flyers
17 Gabriel HEAD      

Men - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tomas PETIT   Lasne 386927   
2 Jake MORMAN   Loganville, GA 385976   
3 Benjamin ROTHSCHILD   Atlanta, GA 288121   Frazier Cycling
4 Fletcher LYDICK   Lawrenceville, GA 252912   Frazier Cycling
4 JONATHAN CUCAZ   Lawrenceville, GA 288098   Frazier Cycling
6 Benjamin BELCHER   Opelika, AL 318744   
7 Alexander WEXLER   Suwanee, GA 257892   Frazier Cycling
8 Parker HANEY   Duluth, GA 331590   Frazier Cycling
9 Dallas HEAD      
10 Rashaun GILLISPIE      
11 Phillip INGRAM      
DNF Paul PRICE JR   Columbia, SC 296500   Forest Acres Cycling Team
DNF Willem KAISER   Atlanta, GA 377954   Junior Flyers
DNF Caleigh HEBERT   Roswell, GA 312900   Frazier Cycling Juniors

Women - PRO/CAT 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl FULLER-MULLER   Cumming, GA 235133   Louis Garneau Factory Team
2 Jamie BOOKWALTER   Asheville, NC 229620   Colavita Racing
3 Ann KOEHLER   Portsmouth, NH 195481   Modry/Evergreen Partners
4 Mary ZIDER   Barre, VT 212025   
5 Emma Grant   Pleasanton, CA 379338   
6 Shannon PARRISH (1 - Cat2)   Atlanta, GA 298925   Team Kenda presented by Geargrinder
7 Debbie PROUTY (2 - Cat2)   Savannah, GA 308680   SUBARU-AFAS p/b OSP
8 Amy PHILLIPS (3 - Cat2)   Chattanooga, TN 337516   Mystique Cycling Team
9 Zoe FRAZIER (4 - Cat2)   Suwanee, GA 229338   Frazier Cycling
10 Stephanie CUCAZ (5 - Cat2)   Lawrenceville 288099   Frazier Cycling
11 Morgan PATTON   Athens, GA 257696   Team Type 1
12 Nancy JONES (6 - Cat2)   Monroe, GA 273590   VeloShine Cycling Team
14 Michele MOULTON   Albany, GA 283377   Louis Garneau Factory Team
DNS Tina PIC   Hailey, ID 41951   Colavita Racing
DNF Megan COLE (Cat3)   Dartmouth Ma 287393   CU Cycling-Boulder
DNF Marilyn CULLINANE (Cat2)   Greenville 202115   Florida Velo
DNF Elizabeth LEE (Cat3)   Greenville, SC 231228   Louis Garneau Factory Team
DNF Courteney Lowe   Asheville, NC 379339   

Women - CAT 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kailin ACHESON   Brentwood, TN 274816   Team Belladium
2 Debbie PROUTY   Savannah, GA 308680   SUBARU-AFAS p/b OSP
3 Elizabeth LEE   Greenville, SC 231228   Louis Garneau Factory Team
4 Diana RAMOS   Woodstock, GA 295037   Junior Flyers
5 Anna MCFARLAND   Nashville, TN 306261   Team Belladium
6 Dani GRABOL   Decatur, GA 386343   
7 Tina LOCKLEAR   Warner Robins, GA 333532   Rome Velo
8 Julia BRYANT   Decatur, GA 218310   Sorella Cycling
9 Kimberly CAMPIONE   Lawrenceville, GA 354256   Lifetime Bikes Loganville
10 Sophia BROADWELL (1 - Cat4)   Roswell, GA 304929   Junior Flyers
11 Valerie NAGOSHINER   Nashville, TN 271999   Team Belladium
12 Maria CARRELLI   Decatur, GA 221037   
13 Salma HUQUE (2 - Cat4)   Douglasville, GA 334838   Junior Flyers
14 Lauren KLEIN (3 - Cat4)   Atlanta, GA 186203   Sorella Cycling p/b BVM Engineering
15 Shelly COLLINS   Franklin, TN 305394   Team Belladium
16 Madeleine HANEY (4 - Cat4)   Duluth, GA 361133   Frazier Cycling
17 Victoria HANEY (5 - Cat4)   Duluth Ga 365521   Frazier Cycling
18 Caleigh HEBERT (6 - Cat4)   Roswell, GA 312900   Frazier Cycling Juniors
19 Katherine ECKROTE (7 - Cat4)   Suwanee, GA 314442   Frazier Cycling
20 Amy CHRISTIAN (8 - Cat4)   Chattanooga, TN 307286   Mystique Cycling Team
21 Jessica SCOTT   Edmond Ok 379746   
22 Sophie WAKELIN (9 - Cat4)   Suwanee, GA 307786   Frazier Cycling Juniors

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREOSMOShimanoBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee