Race Results for
Sunburst Showdown- 2012 WORS #7
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:47:37.1 145071  Rolf Prima / Giant
2 Brian Matter   Sheboygan, WI1:48:58.0 85929  Gear Grinder
3 Corey Stelljes   Madison, WI1:49:54.4 307965  10 The Bike Hub/Specialized Cycli
4 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:50:40.5 293999  Culvers Racingp/b Meyer Famil
5 Darrin Braun   Waukesha, WI1:51:59.6 285001  Adventure 212/Specialized
6 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:52:46.9 258735  Mercy-Specialized
7 Justin Piontek   Madison, WI1:53:42.8 297073  31 The Bike Hub/Specialized
8 Chad Sova   Thiensville, WI1:55:14.3 189115  49 On The Rivet
9 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:55:28.9 212641  62 Polska
10 Isaac Neff   Madison, WI1:55:52.1 200724  52 Williamson Bicycle Works
11 Mike Phillips   Chicago, IL1:58:21.5 84647  Adventure 212/Specialized
12 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:10:27.0 207074  79 Kuhl
13 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:10:56.6 214936  Vision/Wheel &Sprocket

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:39:59.7 293057  104 Wheel and Sprocket
2 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:44:36.1 259591  105 Expo
3 Kevin Atkins   Green Bay, WI1:51:23.0 333972  103 The Bike Hub/Specialized Cycli
DNF Fletcher Arlen   Wausau, WI0:00:00.0 368031  119 Safe Wheels MTB Racing
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI0:00:00.0 296192  107 POLSKA / RMC /T6
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350022  101 
DNF Myles Beach   Larsen, WI0:00:00.0 208348  34 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI1:55:01.7 294148  18 Vision wheel &sprocket
2 Carlos Haeckel   Madison, WI1:59:25.5 227622  77 Alterra Coffee/W85
3 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:00:51.5 285206  22 KS Energy Services/Team Wiscon
4 Tyler Jenema   Marquette, MI2:02:08.4 241103  20 Kuhl Racingtain
5 Micheal Dutczak   Crete, IL2:05:33.4 200766  47 South Chicago Wheelman
6 Nick Sabel   Ripon, WI2:15:25.1 263354  296 Fond du Lac Cyclery
DNF Michael Wenzel   Edgar, WI0:00:00.0 352116  293 KS Energy Services/Team Wiscon
DNF Joseph Maloney   Milwaukee0:00:00.0 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon
DNF Cameron Schave   Fond Du Lac, WI0:00:00.0 297078  40 Eriksen cycles
DNF Matt Gehling   Madison, WI0:00:00.0 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
DNF Kyle Warras   Waukesha, WI0:00:00.0 280628  69 Expo Racing

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:59:33.3 317100  60 Treadhead Cycling
2 Michael Humpal   Mundelein, IL2:02:03.6 189221  67 Specialized
3 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:05:25.7 247082  61 Fond du Lac Cyclery
4 Dan Schaefer   Adell, WI2:07:00.1 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
5 Sanjay Ganju   New Berlin, WI2:07:22.2 196060  64 Trek Midwest Team
6 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:08:22.2 285418  12 Wheel & Sprocket
7 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:10:03.7 311654  21 Sprocketz
8 Karl Tillman   La Crosse, WI2:10:51.5 294041  14 Team 360 / LAXVelo
9 David Bender   Kenosha, WI2:10:56.9 260585  95 JVC/Michaels Cycle's
10 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:16:34.4 291522  33 The Bike Hub/Specialized Cycli
11 Tim Scanley   Milwaukee, WI2:19:25.2 291820  58 Alterra Coffee
DNF Luke Batchelor-Clark   Madison, WI0:00:00.0 93290  32 Magnus
DNF John Brown   Stevens Point, WI0:00:00.0 279991  294 Wheel & Sprocket
DNF Bryan Frazier   Cottage Grove, WI0:00:00.0 293537  76 Baraboo Sharks
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI0:00:00.0 257462  46 Team WORS
DNF Brian Heifner   Madison, WI0:00:00.0 176155  42 Magnus

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:55:43.8 227406  28 Adventure 212/Specialized
2 Jw Miller   Madison, WI1:56:28.8 233978  99 
3 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:57:45.5 256256  88 Wheel Werks/Gore
4 Ray Nelson   Woodstock, IL1:58:07.7 193027  100 Treadhead Cycling
5 Bill Nigh   West Bend, WI2:03:27.9 197745  48 Team Pedal Moraine
6 Josh Shively   La Crosse, WI2:06:35.5 32513  85 Team 360/La Crosse Velo
7 John Wypiszinski   Appleton, WI2:07:56.2 211571  43 Titletown Flyers
8 Jose Barraza   Chicago, IL2:10:43.9 188356  297 CC BARRAZAcycles
9 Barry Winters   Nekoosa, WI2:11:44.2 96156  56 Element Mobile/ Brings
10 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:11:45.2 17768  80 Element Mobile/Brings
11 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:14:46.7 259146  11 Unattached
12 Steve Schafer   Barrington, IL2:14:59.9 309583  51 
13 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:23:55.2 194466  50 Muddy Cup Racing
DNF Michael Bobelak   Ballwin, MO0:00:00.0 4030  295 Pfoodman Racing
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI0:00:00.0 166066  17 Team Pedal Moraine

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL2:00:25.3 259398  23 EXPO
2 Jeff Sympson   Rockford, IL2:23:15.6 101514  71 Big Ring Flyers

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Johnson (1 - Cat2)   Eau Claire, WI1:52:35.2 309999  1801 KHS Bicycles
2 Marty Leum   La Crosse, WI2:03:55.0 377300  1804 Bikes Limited/Scenic Concepts
3 Nathan Schneeberger (2 - Cat2)   Lake In The Hills, IL1:24:22.6 326150  2808 Johnny Sprockets
4 Marcus Steele (3 - Cat2)   De Pere, WI1:24:41.4 342514  2803 Titletown Flyers
5 Mike Malicki   1:27:26.2  2859 
6 Aaron Fleming (4 - Cat2)   Rockford, IL1:28:49.2 210500  2804 First Supply
7 Matthew Lanser   1:36:22.4  2812 Titletown Flyers
8 Eric Johnson   1:38:10.2  2809 Titletown Flyers
9 Darrin Kolka   1:39:36.7  2818 Tha DSC
10 Gerald Sorce (5 - Cat2)   Hartford Wi1:39:48.9 375114  2806 2 Dimensional Shape Shifters
11 Chad Hoppe   1:54:31.0  2816 Fond du Lac Cyclery
12 Scott Nelson (6 - Cat2)   Spokane, WA2:18:58.0 292879  2860 
DNF Warren Heise (Cat2)   Hartland, WI0:00:00.0 186878  2858 MercyHill.com
DNF Garrison Gless   0:00:00.0  2810 2DSS
DNF John Rhude   0:00:00.0  2857 
DNF Eric Edwards   0:00:00.0  2856 
DNF Mark Szudrowitz (Cat2)   Jackson, WI0:00:00.0 317242  2815 Extreme
DNF Dale Crowell (Cat2)   Eau Claire, WI0:00:00.0 375876  2802 
DNF Todd Nutter (Cat2)   Milwaukee, WI0:00:00.0 342136  2801 Eriksen Cycles
DNF Ricardo Cotto   0:00:00.0  1843 Unattached

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Blum (1 - Cat2)   La Crosse, WI1:42:48.9 3998  1910 Team 360 / Mt Borah
2 Mark Melton (2 - Cat2)   Belvidere, IL1:43:47.6 347454  1905 Kegels
3 Steve Forss (1 - Cat1)   Rockford, IL1:45:46.4 80530  1907 Kegels
4 Erik Pueschner   La Crosse, WI1:48:26.8 190491  1912 Team 360/LaxVelo
5 Sam Dries (2 - Cat1)   West Bend Wi1:50:39.6 332404  1957 Brazen Dropouts
6 Steve Jeske   1:56:27.4  1903 Pedal Moraine
7 Jesse Jaehnig (3 - Cat2)   Cleveland, WI2:03:25.4 297773  1902 Bikes Limited
8 Christopher McArdle (4 - Cat2)   Greendale, WI1:21:47.5 356852  2907 Alterra CoffeeMTB Race Team
9 Michael Owens   1:25:40.6  2918 Alterra Mountain Bike
10 Rob Hofmann   1:32:08.9  2919 Team Extreme
11 Jeff Schneider   1:32:34.7  2958 Kettle MoraineFlyers
12 Andy Borell (5 - Cat2)   Ripon, WI1:35:05.0 269270  2910 Attitude Sports
13 Andy Trewyn   Waupun, WI1:53:23.4 360078  2913 Waupun Road Warriors
DNF Derek Slates   0:00:00.0  2959 
DNF Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI0:00:00.0 343722  2916 Team Pedal Moraine
DNF Mark Cheyne   Madison, WI0:00:00.0 351538  2914 Muddy Cup
DNF Wade Flisram (Cat2)   Onalaska, WI0:00:00.0 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
DNF Dave McCloud   Madison, WI0:00:00.0 239833  2904 Chain Smokers
DNF Joel Coon   0:00:00.0  1956 BKB/BelGioioso
DNF Brent Palmer   0:00:00.0  1913 Titletown Flyers
DNF Steven Schaefer (Cat2)   Port Washington, WI0:00:00.0 361743  1906 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Osborne   Mequon, WI1:20:51.7 299939  2004 Team Extreme1
2 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:21:24.8 377705  2071 
3 Robert Riutta   1:23:04.5  2772 
4 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:29:20.1 318684  2104 
5 Riley Shelton   1:44:48.2  2755 
6 Reed Griffiths   1:54:41.6  2766 
DNF Connor McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350036  2222 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sherven   1:53:44.9  1042 Bikes Limited Senic Outlook
2 Vesselia Velev   1:57:59.3  1417 Northwestern University
3 Tony Lemke   Fitchburg, WI2:04:58.0 229660  1421 Lemke WorlwideRacing
4 Taylor Kimberly   Madison, WI1:19:37.9 379131  2150 
5 Josh Rupnow   1:22:37.8  2195 Team Extreme
6 Cory Marty   Plover, WI1:25:38.9 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
7 Terrence Fletcher   1:27:42.7  2749 Call Me Maybe
8 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:30:44.8 401250  2182 Team AttakTiks
9 Andrew Reed   Ortonville, MI1:38:02.2 308575  2759 Flying Rhinos Cycling Club
10 Travis Schirpke   Sussex, WI1:49:27.5 299361  2103 Team Extreme
DNF Kyle Hierlmeier   0:00:00.0  2741 
DNF Jordan Boyea   Wausau, WI0:00:00.0 380303  2081 Sprocketz

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Street   Sheboygan, WI1:40:02.6 219245  1046 Kuhl / Rocky Mtn
2 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:41:53.8 302088  1029 Team Pedal Moraine
3 Patrick Scheibel   Jefferson, WI1:42:05.2 309462  1003 2 Rivers Racing
4 Cory Samz   Madison Wi1:43:03.1 384848  1053 Heavy Pedal
5 Tony Wagner   West Bend, WI1:43:17.5 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
6 Kyle Russ   Madison, WI1:45:26.2 358927  1074 
7 Ben Neubauer   1:52:14.3  1067 The Bike Hub Specialized
8 Michael Eckert   1:53:46.1  1415 Northstar Endurance
9 Mitchell Dreher   2:13:06.7  1406 
10 Christopher Rodriguez   1:18:55.4  2770 Multi-Sport Madness
11 Josh Heinecke   Sheboygan, WI1:22:27.4 241021  2011 EYE RIDE BIKES
12 Martin Reza   1:23:30.7  2149 
13 Brian Paterson   Lakemoor1:24:57.2 397513  2200 Team AttakTiks
14 Patrick Blakeslee   1:29:01.7  2084 
DNF Ryan Howard   Aptos, CA0:00:00.0 189667  2765 Dandies Vegan
DNF Andrew Richter   0:00:00.0  2105 
DNF Matthew Plummer   0:00:00.0  2015 JVC/Michaels Cycles
DNF Joseph Valen   0:00:00.0  2010 =w=
DNF Joshua Meyer   Lincoln, NE0:00:00.0 24201  1076 Heavy Pedal Velo Club

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Schreiber   Theresa, WI1:41:01.8 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
2 Matthew Bohm   Dunlap, IL1:42:13.0 249934  1408 PeoriaBicycle/eClub
3 Eric Stull   La Crosse1:42:32.1 288265  1060 Team 360 / LAXVelo
4 Phil Fluegel   Roscoe, IL1:46:53.3 350524  1107 JVC/ Michaels Cycles
5 Nicolas Sandoval   1:53:45.4  1414 
6 Tony Ferrara   Minneapolis, MN2:02:14.1 291373  1413 Twin Six
7 Matthew Holter   Chicago, IL2:12:22.5 16633  1416 Northwestern Univ
8 Jason Gibson   1:15:43.5  2106 Gear N Up
9 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:16:56.2 376571  2142 Element Mobile
10 Chad Tucker   Fox Point, WI1:17:36.7 266824  2097 my wife inc.
11 Mike Williams   Roscoe, IL1:24:23.8 374728  2027 First Supply
12 Steve Reichel   1:26:23.6  2747 All Spoked Up
13 Joe Vanderpuy   1:26:36.3  2036 Retrospeed
14 Joshua Wood   Rockford, IL1:27:37.3 366280  2052 First Supply
15 Salvatore Virgilio   Woodridge, IL1:28:48.4 311698  2760 
16 Mike Roethel   Oostburg, WI1:32:47.6 375109  2038 Sheboygan Bicycle Company
17 Josh Zalewski   1:34:55.3  2051 First Supply
18 Jason Dahlby   1:35:27.7  2099 Bikes LtdBrennan
19 Elginn Cordes   Dakota, MN1:35:40.1 357632  2129 667 Industries
20 Greg Sheppard   1:43:15.9  2771 
DNF Jarrod Stokes   0:00:00.0  2769 
DNF Justin Schroeter   Hartford, WI0:00:00.0 374924  2050 team pedal moraine
DNF Erik Backhaus   0:00:00.0  2033 Eriksen Cycles
DNF Neil Zacharek   0:00:00.0  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett May   Geneva, IL1:44:33.9 378689  1012 Team All Spoked Up
2 Christopher Richmond   Manitowoc1:44:52.1 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
3 Jimmy Toombs   Madison, WI1:46:16.8 309850  1043 Eriks Bikes n Boards
4 Mark Morgan   Madison, WI1:47:24.5 239705  1011 Brazen Dropouts Cycling Team
5 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:50:19.6 342278  1010 TreadHead Cycling
6 Joe Greatens   1:52:32.5  1412 
7 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:56:12.4 205152  1006 Muddy Cup Twin Six
8 Adam Kaplan   Chicago, IL2:06:00.3 380223  1405 Spidermonkey
9 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:22:01.3 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
10 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:24:41.5 339424  2031 2 Rivers Racing
11 Ben Leach   La Crosse, WI1:24:54.3 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
12 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:27:57.6 345440  2006 Safe Wheels MTB Racing Team
13 Nathan Phelps   De Pere, WI1:29:54.7 272098  2008 Big Ring Flyers
14 Jason Klingkammer   1:30:14.1  2744 
15 Rob Willmas   1:31:17.6  2767 
16 Nicholas Armstrong   1:33:02.7  2083 Alterra MTBn Bike Team
17 Jon Krouse   1:33:47.7  2064 
18 Nate Andrews   1:39:09.9  2090 Alterra Coffee
19 Bart Steffes   1:48:42.1  2768 
20 Dan Ziegler   1:52:21.5  2764 Dandies Vegan
DNF Mike Mennenoh   0:00:00.0  2762 Tread Head Cyclng
DNF Adam Handt   Machesney Park, IL0:00:00.0 365790  2117 First Supply
DNF Greg Hewitt   0:00:00.0  2043 
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL0:00:00.0 309401  1404 xXx Racing Athletico
DNF Erin Sikora   Green Bay, WI0:00:00.0 291867  1077 Bike Hub / Spesh
DNF John Hughes   Random Lake, WI0:00:00.0 296482  1035 Team Pedal Moraine
DNF Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI0:00:00.0 293518  1025 Treadhead Cycling
DNF Nathan Tock   La Crosse, WI0:00:00.0 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Spiro   1:39:54.0  1419 
2 Chris Fellows   Genoa, IL1:43:58.2 280824  1001 Team WORS
3 Mark Olski   Neenah, WI1:44:16.6 342712  1031 Cranked Bike Studio
4 Stathy Touloumis   Highland Park, IL1:46:11.2 86745  1409 Albertos Sport
5 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL1:48:50.9 191741  1070 XXX Racing
6 Dave Blanke   N. Barrington, IL1:49:58.7 310413  1041 The Bike Connection
7 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:50:20.7 296158  1026 Michael's Cycles/JVC
8 Jason Ruesch   Medford, WI1:53:47.8 319028  1017 RMC
9 Gary Ehrike   Marathon, WI1:56:50.5 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
10 Brian Christensen   Sheboygan, WI2:02:34.0 53856  1065 
11 Andrew Jennings   Menasha, WI2:11:50.1 105632  1081 Element Mobile
12 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL1:20:41.4 286420  2745 Half Acre Cycling
13 Chan Barden   Manitowoc, WI1:22:53.6 344212  2114 Heavy Pedal Velo Club
14 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:25:28.1 230862  2049 Alterra Coffee
15 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:28:17.9 342844  2032 owtlaw racing
16 Brendan George   Deerfield, IL1:28:31.8 73524  2165 Alberto's
17 Don Iwen   Milwaukee1:29:28.2 208154  2021 Alterra Coffee
18 Brian Coppock   Green Bay, WI1:30:05.2 348282  2144 Titletown Flyers
19 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:31:44.2 293921  2123 Big Ring Flyers
20 Geoff Scott   Chicago, IL1:35:54.5 297534  2743 Spidermonkey Cycling
21 Steve Davidson   De Pere, WI1:37:37.0 294363  2012 Titletown Flyers
22 Randy Snyder   Dixon, IL1:38:05.0 126893  2030 
23 Troy Olm   Madison, WI1:44:53.3 297065  2131 Chainsmokers
24 Todd Somers   Milwaukee, WI1:52:57.8 196059  2073 Alterra
25 Scott Graff   2:08:55.6  2746 
DNF Joseph Luniak   Kildeer, IL0:00:00.0 338528  2753 Vision Quest
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL0:00:00.0 246726  2145 Sprin Dr CycleWerks
DNF Michael Laufenberg   West Bend, WI0:00:00.0 311890  2018 Team Pedal Moraine
DNF Greg Cullen   Menasha, WI0:00:00.0 53729  1420 Diablo Cycling

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Kobs   1:45:17.9  1004 Team Pedal Moraine
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:45:58.4 210815  1111 Team Pedal Moraine
3 Mike Daish   Chicago, IL1:47:02.0 375452  1007 
4 Ken Naef   Green Bay, WI1:50:34.2 304889  1002 Titletown Flyers
5 Mike Stanislaus   1:51:10.5  1418 
6 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:51:44.6 193353  1407 Village Verdigris
7 Lloyd Cate   Appleton1:56:53.0 380221  1059 catex5
8 Mark Adams   1:18:37.3  2135 Chainsmokers
9 Scott Nyland   Madison, WI1:21:30.7 351518  2111 Magnus
10 Chris Harold   Lindenhurst, IL1:23:40.8 331674  2155 Activator Cycle Club
11 Paul Manke   Naperville, IL1:25:12.0 349816  2756 
12 John Ryan   Highland Park, IL1:25:44.6 72843  2754 Alberto's Sport
13 Larry Hipps   1:25:58.1  2039 Pedal Moraine
14 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:26:53.0 70548  2037 TitleTown Flyers
15 Edward Piontek   Wabeno, WI1:27:25.4 297068  2086 Titletown Flyers
16 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:28:10.6 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
17 Robert Zimmerman   1:28:16.6  2151 Pedal Moraine
18 Dave Reich   Pine River, WI1:30:14.1 292243  2075 Team Extreme
19 Paul Warloski   Milwaukee, WI1:30:32.9 97808  2752 My wife inc cross
20 Clive Warren   Saint Charles, IL1:31:08.0 333314  2009 Safe Wheels MTB Racing
21 Barry Campbell   1:32:15.7  2751 CRANKED Bike Studio
22 Jeff Wren   West Bend, WI1:35:20.4 297072  2060 Team Extreme
23 Robert Sleger   1:38:06.7  2757 VCB
24 Demetrius Banks   Onalaska1:39:58.0 375316  2152 Team 360 LaCrosse Velo Club
DNF Matt Luger   0:00:00.0  2773 Team Pedal Moraine
DNF Dan C. Kutz   0:00:00.0  2758 
DNF Brad Babcock   Cedarburg, WI0:00:00.0 274026  2750 Team Extreme
DNF Raymond Moody   Sheboygan, WI0:00:00.0 376199  2739 
DNF Scott Noffke   0:00:00.0  2217 CORBA
DNF Troy Sable   West Bend, WI0:00:00.0 361674  2059 
DNF Jesse Kusserow   0:00:00.0  1058 
DNF Christopher Berge   Madison, WI0:00:00.0 280201  1022 Magnus

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:41:58.9 28536  1019 Activatorng Club
2 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:47:53.6 278570  1023 Overdrive
3 Gary Meader   La Crosse, WI1:48:57.5 356637  1062 Team 360
4 Donald Carr   Wauwatosa, WI1:50:56.2 185458  1110 IS Corp
5 Nick Christofalos   Chicago1:51:07.0 296031  1080 Activator Cycle Club
6 John Timm   Germantown, WI1:54:29.5 209235  1044 Team Extreme
7 Jerry Leair   1:23:56.9  2156 Vision Wheel and Sprocket
8 Don Freitag   1:25:10.4  2026 
9 Jeff Greatens   1:28:53.0  2763 
10 Steve Drecoll   1:29:41.3  2130 Activator Cycles
11 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:31:43.1 259757  2163 Alterra MTB
12 Steve Hoppman   1:32:25.6  2122 Fond du Lac Cyclery
13 Todd Fletcher   Waterford, WI1:33:20.8 378275  2080 Wheel & Sprocket/Vision
14 Steve Bulik   1:33:22.9  2761 Rat City Racing
15 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:33:24.9 377639  2056 Element Mobile
16 George Doty   Berlin, WI1:34:13.7 320626  2146 SAFE WHEELS
17 Dave Diamond   1:34:27.6  2136 Alterra
18 Bill Styer   Sheboygan, WI1:34:51.5 340862  2069 
19 Julian Coupland   Chicago, IL1:35:24.8 166704  2748 Verdigris-Village
20 Scott Palmersheim   1:35:44.7  2068 Pedal Moraine
21 Dustin Vande Zande   Waupaca, WI1:36:25.3 323006  2120 Safe Wheels
22 Mike Brauer   1:38:36.0  2133 Heavy Pedal Velo Club
23 Warren Fowler   Green Bay, WI1:38:47.3 237504  2013 Titletown Flyers
24 Frank Sniadajewski   1:39:24.4  2095 Point Pursuit
25 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:41:19.9 227555  2079 
26 Jim Splittgerber   1:41:21.0  2742 Wheel and Sproket
27 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:43:22.8 288510  2019 Team Extreme
28 Alex Derderian   1:44:14.5  2740 ABD Cycling Team
29 Rich Mennenoh   Mchenry, IL1:44:38.2 258036  2058 Tread Head Cycling
30 Frank Lobello   Gurnee, IL1:48:05.2 296152  2047 Muddy Cup
31 James Heinecke   Sheboygan, WI1:55:59.5 241024  2124 Get Over It - Downunder
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD0:00:00.0 225605  2096 29nSNGL
DNF James Mistark   Marinette Wisconsin0:00:00.0 370790  2082 Titletown Flyers
DNF Dirk Racine   0:00:00.0  2070 Team Suds
DNF Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI0:00:00.0 218705  2062 Team Extreme
DNF Terry Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  1410 Attitude Sports

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Swartz   Madison, WI1:01:14.0 286165  4060 Brazen Dropouts
2 Kyle Kargel   Baraboo, WI1:01:24.1 348140  4056 Baraboo Sharks
3 Anna Poulton   Lake Forest, IL1:03:03.6 303727  4100 Expo
4 Daniel Gretzinger   Greenville, WI1:08:51.8 296042  4047 PCYCT - The Scarlet Knights
5 Benjamin Pink   1:11:28.4  4096 Muddy Cup
6 Nathan Knowles   Batavia, IL1:11:37.1 314966  4063 All Spoked Up
7 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:13:53.3 297081  4008 FCYCT/Scarlet Knights
8 Alex Dorschner   0:23:26.4  6324 ISCORP
9 Christian Pieper   Kohler, WI0:23:42.0 378654  6048 Just Drive
10 Alexander Halfman   Greenville, WI0:24:27.4 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
11 Calhan Norman   Port Washington, WI0:24:27.6 361008  6016 Team Extreme
12 Carter Warren   0:24:43.5  6312 
13 Cole McDicken   Appleton, WI0:25:04.9 381394  6031 FCYCT-Scarlet Knights
14 Jackson Jennings   0:25:07.7  6066 
15 Zack Kargel   Baraboo, WI0:25:07.9 348136  6039 Baraboo Sharks
16 Owen Reich   0:25:31.0  6015 Team Extreme
17 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:26:02.2 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
18 Sam Komoroske   0:26:35.5  6320 Trail Genius
19 Shawn Brown   0:26:55.7  6331 
20 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:27:43.7 353906  6043 Team Extreme
21 Sethan Cate   0:27:46.2  6054 WORSCycling
22 Gabriel Barden   0:27:47.7  6045 Heavy Pedal Velo Club
23 Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:28:04.0 296195  6020 SCARLET KNIGHTS
24 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:28:30.6 353908  6052 Team Extreme
25 Levi Taylor   0:28:38.8  6313 Broken Spoke
26 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:28:43.6 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
27 Colton Campbell   0:29:14.5  6330 CRANKED Bike Studio
28 Porter Thorpe   Wausau, WI0:29:14.7 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
29 Reed May   Geneva, IL0:29:36.8 349886  6010 Team All Spoked Up
30 Austin Peterson   0:29:39.1  6315 Peterson Pedalers
31 Hunter Babcock   0:30:17.1  6329 Team Extreme
32 Elliot Harold   0:30:32.2  6057 Activator Cycle Club
33 Alex Phillips   0:31:18.1  6323 
34 Emmit Kuphal   0:31:22.3  6304 n/a
35 Liam Cate   0:31:35.5  6055 WORS
36 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:32:10.5 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
37 Clay Lemke   0:32:24.9  6049 FCYCT-The Scarlet Knights
38 Henry Knoll   0:32:27.5  6322 
39 Ashton Catteruccia   0:32:46.3  6027 MTBCatt
40 Griffin May   0:32:50.1  6011 Team All Spoked Up
41 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:32:50.8 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
42 Caleb McDowell   0:32:54.2  6047 
43 Niko Dorschner   0:33:30.0  6037 ISCORP
44 Stephen Liepert   0:33:30.2  6018 Team Pedal Moraine
45 Jacob Lemke   0:33:35.3  6051 Scarlet Knights Fox Cities You
46 Jacob Mork   Greenville, WI0:33:52.1 375803  6007 The Scarlet Knights
47 Brennan Cate   0:35:00.2  6056 WORS
48 Jay Babcock   0:35:14.3  6333 FCYCT-The Scarlet Knights
49 Jonah Whitedog   La Crosse0:35:51.8 379542  6038 Bikes LTD / Scenic Concepts
50 Ben Babcock   0:35:56.6  6332 FCYCT-The Scarlet Knights
51 Jacob Royston   0:36:06.2  6318 
52 Zach Fischer   0:36:08.5  6327 
53 Jacob Fischer   0:36:14.8  6326 
54 Brian Hatton   0:36:21.9  6301 TitleTown Flyers
55 Yannis Spicuzza-Pesicek   0:37:33.7  6308 Vision/Wheel &Sprocket
56 Benjamin Schwartzbauer   0:39:14.9  6336 FCYCT
57 Lucca Spicuzza-Pesicek   0:39:25.2  6307 Vision/Wheel &Sprocket
58 Justin Munzur   Brookfield0:39:30.0 365809  6303 Cafe De Arts Roastery
59 Kade Golden   0:39:47.5  6305 
60 Tommy Rose   0:41:14.8  6328 
61 Ethan Janssen   Mayville, WI0:41:18.5 428673  6310 
62 Eugene Gasper   0:41:26.3  6316 
63 Eli Lemke   0:41:45.6  6050 Fox Cities Youth Cycling
64 Hunter Gengler   0:45:18.5  6317 
65 Sebastian Armstrong   0:54:05.3  6319 Alterra
DNF Chris Stein   0:00:00.0  4639 
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI0:00:00.0 303828  2091 Treadhead Clcying
DNF Mitchell Dutczak   Crete, IL0:00:00.0 297673  6032 South Chicago Wheelman
DNF Breck Golden   0:00:00.0  6306 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Steig   Janesville, WI0:55:52.2 344958  4024 JVC/ Michaels Cycle
2 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:57:07.9 377766  4004 
3 Jonathan Wollner   0:57:19.3  4028 Team Extreme
4 Andy Summers   1:00:06.3  4079 WORS DEVO
5 Justin Wentworth   Frisco, CO1:00:25.0 54968  4040 Fox Valley Youth Cycling
6 Riley Powers   1:00:31.6  4624 
7 William Meyer   1:00:56.2  4627 Wolf Cycle
8 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI1:04:12.6 317236  4083 
9 Frank Frassetto   1:05:19.9  4625 
10 Alex Oberthaler   Stevens Point, WI1:05:39.1 382114  4048 WORS DEVO
11 Matthew Riebe   1:08:25.5  4067 Element Mobile
12 Ben Freas   Elkhorn, WI1:09:31.1 338970  4642 ISCORP CyclingTeam
13 Jared Taylor   1:10:12.1  4616 Broken Spoke
14 Cole Huffman   1:11:24.5  4135 The Bike Hub/Specialized Cycli
15 Rowan Norman   Port Washington, WI1:12:34.3 329464  4019 Team Extreme
16 Joseph Masterson   1:12:53.0  4076 kegels
17 Demetrio Velazco   1:15:55.8  4044 
18 Nico Akeman   1:17:22.9  4099 WORS
19 Dean Fredricks   1:17:24.8  4626 Wolfcycle
20 Blayne Vanderloop   1:20:45.3  4618 Broken Spoke
21 Cory Griffith   Borger, TX1:21:21.4 377019  4075 Kegels
22 Adam Fleming   Franklin, WI1:30:41.8 378726  4051 Team WORS
23 Johnathan West   1:43:32.9  4622 
DNF Chris Raatz   0:00:00.0  4041 Team WORS
DNF Jack Davies   Stevens Point0:00:00.0 380302  4052 WORS DEVO
DNF Billy Alverson   0:00:00.0  4054 Team Extreme

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Girkins   Wautoma, WI0:58:30.0 383033  4059 Wade'z Bike Shop
2 Alex Beutel   Colorado Springs, CO0:59:00.4 340664  4641 RACC
3 Brian Hennig   Madison, WI1:00:01.2 367551  4610 UW-Madison
4 Richard Steele   1:00:25.3  4621 Nordlock
5 Joshua Mucinski   1:01:31.8  4606 
6 Joe Guse   1:01:33.0  4039 Team WORS
7 Brent Williams   1:02:10.4  4647 Diablos Cycling
8 Tim Wilda   1:04:20.7  4608 Pedalphiles
9 Matthew Kletti   Appleton, WI1:08:51.9 358867  4098 Titletown Flyers
10 Joseph Kowalski   1:11:28.7  4644 CRM114
11 Benjamin Firgens   1:11:42.7  4623 Ripon College
12 John Hocker   1:13:10.1  4094 Rib Mountain Cycles
13 David Powell   Longmeadow, MA1:23:19.7 253074  4833 Broken Spoke Bike Studio
DNF Joe Keifer   0:00:00.0  4640 
DNF Scott Mezzano   Wauconda, IL0:00:00.0 375769  4113 
DNF Zach Frankowski   Hartland, WI0:00:00.0 374858  4042 PwnyXpress
DNF Seth Boyea   Fort Atkinson, WI0:00:00.0 378793  4013 Honey Stinger

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sobocinski   0:53:04.8  4837 
2 William Ringenoldus   0:58:40.4  4634 
3 David Dokman   Deerfield, WI0:59:03.4 381508  4092 
4 Nathan Gayeski   Monee, IL0:59:08.9 279119  4636 Iron Cycles
5 Mark Larson   1:02:11.4  4832 Cache Money
6 Bradley Lahner   1:03:15.5  4058 Cranked Bike Studio
7 Jon Veldboom   1:04:05.6  4897 
8 Jon Bailey   Glendale, WI1:04:34.0 323114  4896 
9 Jesse Steinhoff   1:04:39.0  4818 
10 Jeff Mathis   1:06:06.4  4095 Dashed Hopes
11 Jason Knapp   1:06:13.8  4607 
12 Craig Radmann   1:07:30.6  4643 
13 Nick Perifanos   Wauwatosa1:09:01.4 328846  4635 My Wife INC
14 Aaron Messenger   Green Bay, WI1:09:05.2 382540  4817 
15 Nate Piotrowski   1:09:23.6  4646 Cloud 9 Racing
16 Kyle Jefcik   1:11:27.8  4072 
17 Ben Gasper   1:12:24.1  4898 
18 Jason Didier   1:13:00.1  4620 Team Extreme
19 Kurt Baehmann   1:13:52.5  4611 Cloud 9
20 Eric Zarwell   Wauwatosa, WI1:15:42.1 324992  4615 Alterra
21 Chris Criddle   1:18:26.2  4629 
22 Jeff Pitts   1:19:30.7  4836 
23 Peter Fetters   Neenah, WI1:19:54.1 292715  4062 Cranked Bike Studio
24 Tony Young   1:21:40.3  4613 
25 George Kapitz   1:31:22.5  4068 Broken Spoke Bike Studio
26 Patrick Leichtnam   1:43:22.4  4619 
DNF Ryan Hunn   0:00:00.0  4899 Team Hunn
DNF Robert McInnes   Neenah, WI0:00:00.0 376463  4802 
DNF Brandon Phillips   0:00:00.0  4631 
DNF Michael Lohmiller   Oconomowoc, WI0:00:00.0 380286  4601 Wheel and Sprocket / Vision
DNF David Gorski   0:00:00.0  4035 
DNF Joe Woelfle   0:00:00.0  4037 
DNF Darren Haag   0:00:00.0  4069 haag gym
DNF Christopher Howell   0:00:00.0  4093 
DNF Chris Mattmiller   Malone, WI0:00:00.0 360051  4080 
DNF Allan MacIntyre   0:00:00.0  4026 
DNF John Peronto   Chicago, IL0:00:00.0 376352  4018 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Steig   Janesville, WI0:58:48.4 344954  4022 JVC/ Michaels Cycle
2 Mases Movsessian   1:00:59.1  4630 
3 Dave Hanrahan   West Bend, WI1:01:32.0 360655  4025 Team Pedal Moraine
4 Brad Jorsch   Cleveland, WI1:03:18.4 369701  4123 Sheboygan County Law Enforceme
5 Rick Dwyer   1:03:22.6  1411 
6 Jeffrey Walls   1:04:54.3  4605 Fox Lake Wrestling Club
7 John Granger   1:07:34.3  4081 Heavy Pedal Velo Club
8 Paul Baltus   Janesville, WI1:08:32.1 345020  4017 
9 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:09:13.9 374749  4805 
10 Mark Eben   Manitowoc1:09:37.7 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
11 Gregory Mann   1:10:27.9  4637 
12 Loren Beyer   Kimberly, WI1:11:10.6 349754  4003 
13 Brian Toltzmann   1:11:54.6  4645 Broken Spoke Race Team
14 Eric Huff   1:12:53.2  4604 FatKats
15 Keith Eggebrecht   1:14:15.1  4082 Wheel and Sprocket
16 Scott Barclay   1:16:34.9  4813 Cranked Bike Studio
17 Thom Brown   Hartford, WI1:18:10.4 296467  4804 Expedition Supply
18 Timothy Liepert   Oshkosh, WI1:21:29.4 344790  4808 Team Pedal Moraine
19 Kurt Otto   1:24:20.9  4633 Recyclist
20 Robert Fulton   Westmont, IL1:24:39.9 382656  4834 
21 Francis Bongey   1:26:41.5  4835 
22 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:28:45.4 367739  4814 Safe wheels MTB Racing
23 Derrill Peters   1:48:32.2  4602 
DNF John Vant   0:00:00.0  4900 
DNF Dan Stein   0:00:00.0  4638 
DNF Philip Peterson   0:00:00.0  4617 Peterson Pedalers
DNF Andy Stapleton   0:00:00.0  4612 
DNF Rod Janssen   Mayville, WI0:00:00.0 300973  4603 
DNF John Norman   Port Washington, WI0:00:00.0 329462  4021 Team Extreme
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI0:00:00.0 83745  4020 Ryder 930 Inc.

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Mishlove   Glendale, WI1:05:35.7 344022  4002 Hampshire Cycle Cleb
2 Don Howell   Lexington, SC1:08:25.3 194534  4046 
3 Erik Hofmeister   Fitchburg, WI1:10:00.1 342798  4074 
4 James Simmons   1:12:49.3  4097 
5 David Gavinski   Wauwatosa1:13:56.2 377455  4038 Badgerland Striders
6 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL1:17:09.2 345848  4016 Cyclocrossracing.com
7 Greg Niles   1:17:12.3  4614 
8 Dennis Kinkert   1:18:18.4  4043 none
9 Bruce Parker   Edina, MN1:26:41.1 260693  4012 Freewheel Bike
DNF Richard Hobbs   0:00:00.0  4831 
DNF Tom Borchardt   0:00:00.0  4628 
DNF Steve Messenger   0:00:00.0  4057 
DNF Richard Wenborne   0:00:00.0  4007 Titletown Flyers
DNF David McFadden   Bartlett, IL0:00:00.0 323588  4001 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:53:48.2 227405  503 Adventure 212/Specialized
DNF Abby Strigel   Madison, WI0:00:00.0 202434  501 Honey Stinger/Bontrager/Pat's

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI1:28:50.4 298510  102 Team Extreme
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:33:10.6 288627  129 RACC p/b Geargrinder
3 Emily Shull   Libertyville, IL1:34:55.5 264455  111 EXPO
4 Liz Shull   Libertyville, IL1:42:15.0 264453  117 EXPO
DNF Moriah Griesbach   Davis Junction, IL0:00:00.0 362410  109 Point Pursuit

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI1:44:15.3 307289  515 Magnus

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Coppock   Green Bay, WI1:57:14.4 316486  514 Titletown Flyers
2 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:59:13.8 190888  505 Adventure 212/Specialized
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:08:36.1 223874  509 Team Pedal Moraine
4 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:17:02.1 210713  510 BikesLTD/ScenicConcepts
DNF Claire Cannon   Madison, WI0:00:00.0 269897  902 Team WORS

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:48:31.4 226461  511 K9 Dynamics

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   Madison, WI1:27:19.3 350192  910 Magnus
2 Heather Stelljes   Madison, WI1:27:32.7 375432  979 
3 Wendy Gaddey (1 - Cat2)   Waukegan, IL1:28:19.5 241055  908 Alberto's
4 Brenda Zimmermann Thorpe (1 - Cat1)   Wausau, WI1:46:43.7 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
5 Cyndi Ehrike (2 - Cat2)   Marathon, WI2:09:25.0 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Cassey Lynn (Cat2)   Madison, WI0:00:00.0 294376  905 Kuhl
DNF Rachel Horstman   0:00:00.0  907 

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Prewitt   Black Creek, WI1:42:08.4 296195  3040 ATTITUDE SPORTS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Statz   1:30:02.9  3035 
2 Emily Osowski   1:34:50.6  3012 Element Mobile
3 Mary Hable   1:39:02.7  3148 
4 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:43:00.1 366306  3028 Team All Spoked Up
5 Megan Stelljes   1:43:55.1  3156 
6 Heather Marty   Plover, WI1:50:15.2 367716  3005 Safe Wheels MTB Racing Team
7 Renee Debruin   1:56:22.1  3152 Ripon College
8 Sarah Richter   Greenville, SC2:03:27.1 288350  3016 
DNF Alyssa Thuftin   Madison, WI0:00:00.0 358147  3033 Magnus

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Beard   Madison, WI1:35:14.9 334352  3150 Brazen Dropouts
2 Jeanne Hornak   1:35:29.6  3034 
3 Terra Nicklas   Wauwatosa, WI1:36:57.8 279779  3151 
4 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:46:44.7 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
5 Becky Rands   Westbend, WI1:48:35.9 310963  3004 Team Pedal Moraine
6 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:54:24.5 316500  3029 Safe Wheels MTB Race Team
7 Cassie Zwart   2:07:54.5  3153 
DNF Andrea Roberts   0:00:00.0  3026 Rib Mountain Cycles

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI1:40:32.5 197744  3015 Team Pedal Moraine
2 Kristin Long   Madison, WI1:41:39.7 21529  3155 
3 Amy Giuffre   1:42:35.2  3154 
4 Lynne Senkerik   1:44:44.3  3006 Team Extreme
5 Caroline Warren   Campton Hills, IL1:48:56.9 333316  3003 Safe Wheels MTB Racing
6 Karmen Woelber   Cedar Falls, IA1:55:36.6 307199  3149 Zoom Performance
7 Nina Fortune   Madison, WI2:10:21.7 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team
8 Candy Hofmann   2:33:44.2  3042 Team Extreme
DNF Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI0:00:00.0 235599  3007 Trifaster

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Griesbach   1:47:09.4  3039 Point Pursuit
2 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI1:51:30.1 375161  3011 Element Mobile/Brings

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:15:39.5 317238  5006 FCYCT/Scarlet Knights
2 Kennedy Bowes   1:35:20.0  5026 Titletown Flyers
3 Ella Shively   La Crosse, WI1:42:56.0 380775  5025 Team 360/La Crosse Velo
4 Arianna Schafer   Barrington, IL0:24:18.5 338174  6002 
5 Hannah Stedl   Menasha, WI0:26:02.5 376208  6012 Scarlet Knights
6 Leah Fletcher   Waterford, WI0:27:26.0 368322  6029 Wheel & Sprocket/Vision
7 Allison Pieper   Kohler, WI0:28:09.1 378653  6023 Just Drive
8 Lydia McDowell   Sheboygan, WI0:29:26.3 379065  6046 
9 Maya Steele   0:29:46.6  6006 Titletown Flyers
10 Danielle Krebs   Saint Charles, IL0:30:40.0 368788  6309 Village Verdigris
11 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:31:04.8 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
12 Andrea Zimmermann   0:31:18.5  6321 
13 Emma Osborne   Mequon, WI0:31:47.7 359179  6001 Team Extreme
14 Katy McDicken   Appleton, WI0:34:47.6 381393  6030 FCYCT-Scarlet Knights
15 Lindsey Coons   0:34:48.0  6335 FCYCT Scarlet K
16 Jasmine Jennings   0:35:32.8  6311 
17 Katherine Schafer   Barrington, IL0:36:06.7 378878  6044 
18 Mckenna Dwyer   0:37:38.8  6325 
19 Grace Harold   0:39:19.8  6058 Activator Cycle Club
20 Antonia Gengler   0:42:58.3  6064 
21 Claire Kaiser   Menominee Falls0:44:57.0 375140  6005 Wheel & Sprocket Vision Team
22 Zelia Zwart   0:50:13.3  6334 
DNF Miranda Lanser   0:00:00.0  5018 Titletown Flyers
DNF Marilee Collier   Lake Villa, IL0:00:00.0 297074  5024 Treadhead Cycling
DNF Aryana Knudson   0:00:00.0  6004 TitleTown Flyers
DNF Julia Whitedog   La Crosse0:00:00.0 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Heather Liepert   0:00:00.0  5009 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey Weber   1:10:39.8  5124 
2 Steffi Klawiter   1:22:00.0  5125 
3 Nastassja Bates   1:22:40.8  5014 2DSS
DNF Emelye Sturges   0:00:00.0  5028 Cranked Bike Studio
DNF Jennifer Barr   Madison0:00:00.0 290604  5016 Team WORS

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Lewin   1:33:28.4  5013 Cranked Bike Studios
DNF April Knudson   0:00:00.0  5121 TitleTown Flyers

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI1:10:40.0 367933  5004 Safe Wheels MTB Racing Team
2 Laura Granger   1:32:19.1  5122 Heavy Pedal
3 Kimberly Reed   1:34:23.3  5021 Purely NaturalFitness

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:28:56.6 10328  5050 Half Acre Cycling
2 Janis Heifner   1:29:45.8  5123 
DNF Lisa Zimmerman   Onalaska, WI0:00:00.0 378117  5011 Bikes Limited

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUOREShimanoSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee