Race Results for
Fat Tire Challenge
Pensacola,, AL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/24/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior/Cat3 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Avery McNeal      
2 Jakob Burt      
3 Aaron Warren      

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Hudgens   Milton, FL 258431   
2 Grant Chaffin   Opelika, AL 288014   James Bros. Bikes
3 Brad Nelson      

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Mark Damaso   Pensacola, FL 260356   
2 Brian Atkins   Opelika, AL 251980   James Bros. Bikes

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   

Men - Cat 1/2/3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Gruszka      
2 Christopher Maloney (1 - Cat2)   Pensacola, FL 367243   
3 Peter Botzenmayer      

Men - Cat 1/2/3 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Hood (1 - Cat3)   Jacksonville, AL 347506   
2 James Beck   Naples, FL 102177   
3 Brian Hart      
4 Ryan Elrite      
5 Bryan Harrington      
6 Robert Hardy      
7 Eric Gordon (2 - Cat3)   Cantonment, FL 369104   
8 Craig Laing (3 - Cat3)   Cary, NC 379950   Twin Six

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Bolza      
2 Dalton Meadows   Trussville, AL 380361   
3 Coleton Parks   Trussville, AL 349640   

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Davis   Pensacola, FL 348324   
2 Ryan Schwarzman   Deatsville, AL 372822   Competitive Velo
3 Michael Flessner   Opelika, AL 368114   
4 Jeremy Quinn   Jacksonville, AL 374586   Mellow Mushroom Racing
5 Joe Russo   Columbus, OH 123533   
6 Daniel Villere      

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David McDuff   Pensacola, FL 344812   
2 Chris Davis   Pace, FL 277617   
3 Galen Counselman   Pensacola, FL 336478   
4 Brian Rayburn   Mobile, AL 77271   
5 Joe Heintz      
6 Kevin Napier   Houston, TX 174454   Southern Elite/Sun & Ski Sports
7 Robert Cook      

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wanye Price      
2 Ed Sarfert   Cantonment, FL 176102   
3 Dan Sarfert   Pensacola Fl 180539   
4 Brian Roth   Montgomery, AL 263920   
5 Gerald Lagos   Pensacola Fl 370620   
6 Brendon O'Connor      
7 Donald Davis   Pensacola, FL 201550   
8 Scott Murphy      
9 Barry Parker      

Men - Cat 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Schwarzman   Deatsville, AL 368965   Competitive Velo
2 John Dorminey   Montgomery, AL 85261   
3 Mike Bagent      
4 Michael Weiss      
5 Mort Hudson      
6 Jim Cook      

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rusty Nall   Oxford 371056   Mellow Mushroom Racing
2 Paul Brouillette   Mobile, AL 113109   
3 Matthew Phillips   Auburn, AL 377860   
4 Christian Nelson   West Bend, WI 200608   
5 Patrick Wilkes      

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Snyder      
2 Jesse James-Pate      
3 Adam McGhee   Opelika, AL 367244   
4 Andre Pene   Albany, GA 173582   
5 Christopher Olson      
6 Mark Pettibone      
7 Chad Smith   Pensacola, FL 203300   
8 Jaya Derrickson      
9 John Holloway      
10 Michael Sims      

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseef Brown      
2 Mike Elliott   Durango, CO 10682   
3 Keith English      
4 Glenn Larson      
5 Doug Littrell   Same 370283   
6 Wes Woodham      
7 Shane Lincke      
8 Paul Machado      
9 Carlos Carey   Pensacola, FL 209432   
10 Charles Herbstreith      

Men - Cat 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Nall   Lineville, AL 352928   
2 Mark Hudson   Richmond, VA 291033   
3 Paul Wilson   Mobile, AL 357644   
4 Art Harrison      

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lila Bowers   Wetumpka, AL 271973   

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ria Story   Auburn, AL 367840   

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Meharg      

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candince Tritt      
2 Julie Blankenship      

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melinda McAllister      
2 Lisa Littrell   Somervillesomerville, AL 377231   
3 Lisa Brown      
4 Carrie Johnston      

Women - Cat 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phyllis Johnson      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaUSACDFShimanoSpyOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee