Race Results for
Bikes For Bovine
Keene, NH
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/15/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Lindine   North Ogden, UT1:49:50 205717  907 Redline
2 Matthew O'Keefe   Ipswich, MA1:54:50 83528  908 Riverside Racing
3 Billy Melone   Bolton, MA1:55:48 195364  902 Spin Arts Cycling Team
4 Steven Crossley   Wakefield , MA1:57:34 378011  904 Riverside Racing
5 Neal Burton   Meriden, CT1:58:37 41606  906 Central Wheel Ghec
6 Jeffrey Elie   Beverly, MA2:00:57 241533  901 Riverside Racing
7 Jacob Harris   Swanzey, NH2:03:45 249276  900 Norm's Ski and Bike
8 Clinton Angwin   White River, VT2:08:29 298713  909 Mason Racing
9 Ian Herchenroder   Portsmouth, NH2:09:34 288355  905 
DNF Joshua Krzyzek   North Attleboro, MA 132750  903 Union Velo

Men - First Timers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Hanger   0:37:41  777 
2 Mike Hurd   Pleasant Hill, CA0:46:29 148299  778 
3 Brent Nolan   0:48:27  665 
4 Joshua Gadway   1:01:38  776 

Men - First Timers - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Youngman Won   0:33:10  770 
2 Lucas Schoen   0:39:21  769 
3 Darius Parker   0:41:45  767 Putney Thunderbolts
4 Beau Guenther   0:48:24  765 
5 Noah Hed   0:56:00  766 
6 Caden Biscup   0:54:30  771 
7 Oskar Lehnartz   1:14:25  768 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fabian Esponda   North Haven, CT1:26:56 316320  879 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
2 Nathan Orie   Matapoisett, MA1:27:22 275257  878 Competitive Edgeg Cycling
3 Michael Samartano   Providence, RI1:35:56 226023  889 Greyhound Adoption
4 Nathan Whippie   1:52:40  881 G-FAB
5 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA1:54:44 339584  876 Cycling Huns

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Colvin   Wallingford, CT1:44:12 270420  866 Pedal Power CT
2 Royce Yeomans   Springfield, MA1:47:25 143685  867 Competitive Edgeg Cycling
3 David Terrell   East Longmeadow1:52:59 121821  869 CFM Cycles
4 Tom Wait   1:57:07  868 crankskins.com

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Smith   Feeding Hills, MA1:42:48 376904  119 Family Bike
2 Dylan McKeon   Eastlongmeadow, MA1:46:02 311677  117 Family Bike
3 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:52:40 311452  116 Team Edge
4 Owen Fowler   Cheshire, CT2:08:54 314784  118 Cheshire Cycle Racing

Men - Cat 1 - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA1:45:53 41895  801 
5 Eric Carlson   Bristol, CT1:50:54 233018  800 Team Edge
DNF Tyler Samson   West Hatfield, MA 275070  806 Notch Mechanical

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Lang   Swanzey1:40:06 346896  804 Norm's Ski and Bike
2 Marc Sullivan   Middle Grove, NY1:41:55 195067  805 North American Velo
3 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:43:25 312684  803 Exposition Wheelmen

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dornaus   Marshfield, MA1:40:21 160736  702 Corner Cycle
2 Scott Hood   Jaffrey, NH1:45:58 299523  703 MTB Mind
3 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:51:11 136666  704 Bicycle Concepts
4 Dan Biscup   Plainfield, CT1:54:25 278573  700 Danielson Adventure Sports
5 Josh Egan   Rocky Hill, CT1:58:08 310429  701 Createx-Benidorm-Eastern Bloc

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Rowell   Bedford, MA1:36:46 76361  606 NEBC p/b Cycle Loft
2 Robert Carmen   Simsbury, CT1:40:15 111810  611 Team Edge
3 Charlie Beal   W Hartford, CT1:41:31 106073  600 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
4 Alec Petro   Duxbury, MA1:42:49 216739  615 Corner Cycle
5 Craig Kennedy   Suffield, CT1:44:10 65969  609 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
6 Richard Pirro   Norfolk, MA1:44:40 348614  603 Union Velo
7 Steve Witkus   Northbridge, MA1:48:26 38714  607 bikeman.com
8 David Currie   Littleton, MA1:48:50 167624  602 JRA Cycles
9 Luke Hurley   Epsom, NH1:52:58 86790  608 Training Bible Coaching
10 Peter Abdinoor   South Hamilton, MA1:53:31 191627  614 Riverside Racing
11 George Adams   Gilsum, NH1:57:15 281387  612 
12 Lucas Provost   Brewster, MA1:57:41 310808  604 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
13 Matthew Boulay   Leominster, MA2:04:36 149399  601 Gear Works Cyclery
14 Tim Trotter   Keene, NH2:05:59 160508  613 Claremont Cycle Depot
DNF Mark Stotz   Easthampton, MA 34319  610 Mainline Cycling

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Crisci   West Whately, MA1:43:40 193670  567 Happy Valley Racing
2 James Gloo   Brewster, MA1:52:25 13441  571 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
3 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:01:11 38948  569 Norm's Ski and Bike
4 William Sawyer   Littleton, MA2:01:12 118994  575 Midstate Cycling
5 Steve Fletcher   Guilford, VT2:03:34 11853  576 West Hill Shop
6 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:06:18 190114  568 Team Edge
7 David Genest   Keene, NH2:13:16 58344  570 RGM Watches/Richard Sachs
8 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:22:16 276617  572 Family Bike
DNF Scott Cunningham   Cheshire, CT 8363  566 Team Edge
DNF Bob Bisson   Fall River, MA 3786  574 Midstate Cycling
DNF Chris Logan   Keene, NH 21464  573 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb Guinn   Greenfield Nh1:22:44 378655  189 Norm's Ski and Bike
2 Michael Rossi   1:22:55  188 Family Bike
3 Adam Lovell   Marshfield, MA1:26:08 376975  186 Serious Cycles
4 Alex Turner   1:29:43  187 Team Spark

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Rago   East Granby, CT1:16:34 406175  834 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
2 Josh Matta   Glassport, PA1:19:48 298619  833 Trapp Family
3 Kevin Dahlen   1:22:43  832 Serious Cycles
4 Ian Gielar   Troy, NH1:28:55 359942  830 Rochester Institute

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tadd Ctellara   1:18:09  705 Serious Cycles
2 Robert Czepas   Middletown, CT1:21:28 236438  738 
3 Tim Johnson   Hyannis, MA1:22:25 322570  731 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
4 Brett Severson   Colchester, CT1:23:03 380506  732 Competitive Edgeg Cycling
5 Jack Bell   Putney, VT1:24:45 3228  734 West Hill Shop
6 Chris Northcott   Walpole, NH1:24:46 235341  730 Beam Team Racing
7 Ben Green   1:42:06  737 
8 Michael Bell   1:59:35  735 
9 Patrick Cody   2:06:20  736 
DNF Andrew Yip     733 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Johnson   Shaftsbury , VT1:19:05 252769  637 North American
2 Mark Pellitier   1:20:24  648 Team Edge
3 Rich Woudenberg   1:22:56  652 Team Frank
4 Carl Smith   1:23:12  647 Team Edge
5 Eddie Kababik   Bristol, CT1:23:53 376071  646 Team Edge
6 Douglas McKeon   East Longmeadow, MA1:25:08 223916  645 Family Bike
7 Brad Jones   1:25:17  638 
8 Thane Page   1:27:21  633 
9 Will Raymond   East Longmeadow, MA1:28:22 73188  650 Competitive Edgeg Cycling
10 Mike Shields   1:28:23  641 Greenfield Trials
11 John Allen   East Berlin, CT1:30:32 239954  643 Berlin Bicycle
12 Chris Petrillo   Granby, CT1:32:45 228932  634 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
13 Ken Dayton   Bristol, CT1:34:10 303736  635 Team Edge
14 John Murphy   1:34:18  631 Paradise Sports
15 John Young   Putnam, CT1:35:24 179002  642 Danielson Adventure Sports
16 Bryan Funk   Bristol, CT1:38:20 332548  636 Team Edge
17 Mark McKenney   Sandwich, MA1:39:02 266648  630 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
18 Tim Kennedy   Milford, NH1:42:14 327778  649 
19 Sam Black   Tucson, AZ1:45:21 3828  644 
21 David Keppler   Rowe, MA1:49:42 271586  639 bikeman.com
22 Howard Granat   Merrimac Ma1:50:35 13850  651 NEMBA Racing
DNF Craig Neal   Westhatfield, MA 286245  632 

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Riccio   Keene, NH1:28:32 376774  585 Norm's Ski and Bike
2 Ward Ogden   1:29:00  583 Putney Bike Club
3 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:30:56 268805  582 Competitive Edgeg Cycling
4 David Powell   Longmeadow, MA1:30:57 253074  584 Competitive Edgeg Cycling
5 Juan Mendoza   Otter River, MA1:36:01 318990  590 Norm's Ski and Bike
6 Mike Cyr   Mansfield Center, CT1:36:25 146313  589 Spring Hill Racing
7 Tri Vinh   Enfield, CT1:42:16 210717  586 Competitive Edgeg Cycling
8 Claude Morneault   Haverhill, MA1:42:41 311822  967 Buchickas
9 John Weferling   East Longmeadow, MA1:45:01 272347  587 Competitive Edgeg Cycling
10 Randall Gilmour   Ludlow, VT1:55:10 193239  966 
11 Stefan Wilhelm   1:55:54  969 
12 Ben Rice   Cary, NC2:02:03 317480  968 Inland/Back to Dirt
DNF William Bonin   Hampton, CT 156799  588 Spring Hill Racing

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Perry   Brewster, MA0:58:44 367087  922 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
2 Devon Turner   1:04:37  924 Team Spark
3 Shamus Crowley   1:08:15  929 
4 Harrison Dayton   Bristolbristol, CT1:08:16 346052  926 Team Edge
5 Lane Maher   Harwinton, CT1:09:40 333300  930 Team Edge
6 Gabriel Kovacs   South Hadley, MA1:11:39 355944  921 Cycling Huns
7 Alexander Gray   Barrington, NH1:15:13 378334  928 
8 Benjamin Funk   1:20:33  927 Team Edge
9 TJ Maniscalchi   1:20:24  950 Family Bike
10 Jared Yeomans   Springfield, MA1:56:23 382895  925 Competitive Edgeg Cycling

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Kennedy   North Andover, MA0:58:19 201766  860 Colavita Racing
2 Corey Jakway   1:01:54  863 
3 Austin Barnes   1:03:37  861 
4 Fred Prescott   1:06:11  856 
5 David Gerard   Lewisville, TX1:08:10 180933  858 Matrix/RBM
6 Gary Hoehne   Wallingford, CT1:32:15 261982  859 Cheshire Cycle Racing
7 Christopher Choate   1:54:14  857 
DNF Conor Crowley   Worcester, MA 309327  862 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harten Lanes   Marlboroug, MA1:01:30 376394  758 
2 Christopher Borgatti   Byfield, MA1:06:22 377490  755 Riverside Racing
3 Alfred Gadway   1:13:22  756 Central Mass Cycling Club
4 Teddy Homer   1:27:50  757 bikeman.com

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Blair   1:02:21  657 Cycle Loft
2 Chris Dunn   1:02:42  664 MTB Mind
3 Pasquale Gigliotti   1:07:15  656 
4 John Bentley   Swanzey, NH1:08:38 130314  655 Cycle-Smart, Inc.
5 Gunnar Waldman   Norwalk, CT1:13:07 347594  659 Topanga Creek Cycles
6 Kevin Crowley   1:16:54  660 
7 Timothy Lindsey   1:19:54  661 Acidotic Racing
8 Norman Spring   Grafton1:24:39 291258  663 
9 Juan Cardenas   1:24:41  662 
DNF Max Saunders     658 

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ames   Delaware, OH1:12:23 198391  592 
2 Bob Larkin   1:19:26  591 Serious Cycles of Plymouth

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Crystal Anthony   Beverly, MA2:16:51 182117  671 Riverside Racing
2 Kate Northcott   Walpole, NH2:24:18 186410  672 Beam Team Racing
3 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:26:29 261368  670 Danielson Adventure Sports

Women - First Timers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Effman   0:59:16  717 
DNF Sherri Brady     716 

Women - First Timers - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liza Bell   0:56:00.0  708 West Hill Shop

Women - Cat 1 - Senior - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Severson   Colchester, CT2:07:59 377193  681 Competitive Edgeg Cycling
2 Madeline Bonneville   Saratoga Springs, NY2:11:47 293835  682 Team Elevate Cycles

Women - Cat 1 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:00:23 225308  692 Union Velo
2 Loren Launen   Keene, NH2:16:11 157208  691 Norm's Ski and Bike
3 Cathy Rowell   Bedford, MA2:17:10 146312  690 NEBC p/b Cycle Loft

Women - Cat 2 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Rago   Simsbury, CT1:32:45 381497  777 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
2 Jen Audia   Springfield, MA1:44:50 349508  776 Competitive Edgeg Cycling

Women - Cat 2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Caldwell   Putney, VT1:36:03 181875  889 Caldwell Sport
2 Diane Conway   Rye, NH1:39:55 120228  890 Raliegh Bicycle/Gus' Bike
3 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:40:52 323776  885 Norm's Ski and Bike
4 Pamela Fielding   East Longmeadow1:45:56 376346  886 Competitive Edgeg Cycling
5 Jessica Rockson   Sandwich, MA1:49:59 375775  888 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
6 Laurie Funk   1:58:10  887 Team Edge

Women - Cat 3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Zunti   1:06:31  941 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
2 Jauron Vetter   Milford, NH1:01:39 325382  940 Blue Steel Cyclery
3 Mireille Esponda   1:33:34  942 ESP Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerSpyShimanoCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee