Race Results for
Eastern States Cup
Bartlett, NH
(Event Information)
View By:
Downhill on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Kmetz   Keene, NH02:56.31 139600  Voncooper
2 Gavin Vaughan   Sharon, VT02:56.53 173589  57 Voncooper - Yeti - Deity
3 Mathew Dodd   03:03.27  21 
4 Adam Morse   Burlington, VT03:04.72 216324  83 POC - Rocky Mountain
5 Tim White   Colchester, VT03:06.64 201948  58 Voncooper - Yeti - Deity - Sugarbush
6 Damon Morin   Dunbarton, NH03:07.13 287565  89 Team Highland
7 Oliver Levick   Troy, NH03:11.47 195365  86 Drummer Racin
8 Chris Higgerson   Deansboro, NY03:12.48 208966  Ride on the Hairy Edge
9 Corey McMahon   North Conway03:12.50 355756  25 J-Mac
10 Dylan Conte   Stowe, VT03:13.32 292804  41 Voncooper - Yeti - Deity
11 Leif Lorenzen   Croton On Hudson, NY03:19.06 168141  Turner Bikes - Speed Legion
12 Jordan Newth   West Rutland, VT03:19.45 282818  82 True Wheels - Specialized Bikes
13 Geoffrey Ulmer   Troy, NY03:20.68 197485  69 
14 Jesse Beare   03:22.31  67 Commencal - Fox - Teva - Tekin Sus
15 Alex Couture   Conway, NH03:30.74 266641  23 Nona - Ryno Power
16 Benjamin Moody   Rumney, NH03:35.98 24837  91 
17 Max Morgan   Duluth, GA03:41.76 320502  81 Team Billy Goat Bikes - Mountain Khakis

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Burney   North Sutton, NH03:13.71 350588  351 SCHRAALP
2 Colman Lamb   Keene, NH03:37.11 353716  247 Oliver Racing
3 Damian Dryjas   Glen, NH06:01.67 322676  90 Turnador

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Slowey   Martinsville, NJ03:11.11 277539  311 Oliver Racing
2 Willem Cooper   Newport, RI03:22.03 201902  335 Voncooper - Yeti - Deity
3 Matt Halupowski   Intervale, NH03:22.59 320756  243 
4 Matt Henderson   High Bridge, NJ03:25.14 141944  207 
5 Dick Patty   East Lyme, CT03:27.01 170407  224 Oliver Racing - Banshee
6 Dan O'Connor   West Haven, CT03:33.39 359735  255 
7 Scott Bureau   Old Lyme, CT03:38.72 298961  387 Oliver Racing - Banshee Bikes
8 Dan Currier   Wells, ME03:47.26 320950  365 
9 Adam Delonais   Salem, MA04:00.79 312764  347 United Freeride - Wheelworks
10 Samuel Centolella   Utica, NY04:36.83 159149  384 Voncooper
DNF Benjamin Dodd   Waltham, MA 301475  248 Mantis United - Globe - Equilibryu

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conor Rowan   Montpelier, VT03:20.44 30732  250 Royal - Vans - Protec
2 Jack Williams   Stowe Vt, VT03:23.24 164519  361 Drummer Racin
3 Tim Lagerstedt   Northfield, VT03:24.04 184986  249 Team PBR
4 Judson Umberger   Dover, NH03:24.96 115591  379 Generation Gap - Lupine Lighting Systems
5 Rob Westover   Walpole, NH03:27.78 162851  233 Drummer Racin
6 Eric Clark   Keene03:42.80 356034  373 Drummer Racin
7 Eric Allocco   Hamden, CT04:05.13 262124  367 Azonic O'Neal

Men - Cat 1 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Bassett   Yarmouth Port, MA03:21.87 88016  244 Fast Freddy Racing
2 Chuck Morin   Dunbarton, NH03:24.86 311451  251 Team Highland
3 Ian Forgays   Lincoln, VT03:33.97 350860  225 Team PBR
4 Doug Wilson   Keene, NH03:43.59 280148  232 Drummer Racin
5 Daniel Mutz   Alton, NH04:00.87 200747  221 Likin Bikin
6 Doug Quinn   Canton, MA04:07.31 175232  245 Fast Freddy Racing
7 George Ulmer   Troy, NY04:24.27 197486  399 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob DeBrusk   Leicester, MA03:41.60 353340  552 
2 Matt Gregory   Campbell, CA04:32.17 195774  442 Bum Rut
3 Zach Rocco   Intervale, NH04:37.48 353474  436 
4 Anthony Reardon   Prospect, CT04:49.35 256916  569 
5 Justice Khan   Yonkers, NY05:43.19 319774  535 
6 Joshua Ribeiro   Burlington, CT06:16.38 315596  534 TRD
7 Grayson Morin   Dunbarton, NH07:14.82 311071  443 Team Highland

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendon Schweitzer   Queens03:19.32 380359  447 Real Treez
2 William Anderson   Weare, NH03:19.54 378586  448 Real Treez
3 Michael Oliver   Old Lyme, CT03:29.21 222289  538 Oliver Racing - Banshee Bikes
4 Eric McNeil   Loudon, NH03:38.40 341880  434 
5 Jake Goss   Stowe Vt03:42.06 380385  400 
6 Steven Vautour   Danville03:46.98 375119  435 
7 Marc Schneider   South Windsor, CT03:52.52 297153  550 Big T Racing
8 Ian Bower   East Stroudsburg, PA03:54.15 374945  555 
9 Thomas Estabrooks   Milan, NH03:55.35 342926  433 
10 Barry O'Neill   03:55.65  545 
11 Jonathan Lamb   Mystic03:57.30 380468  547 Drummer Racin
12 Ben Hibbitts   Broadalbin03:58.67 361571  520 Northeast Alliance Racing
13 Brendan Looby   Swampscott, MA03:58.82 378284  411 
14 Aubrey Zules   Killingworth , CT04:07.76 352156  439 
15 Chris Patterson   04:12.69  440 
16 Chad Kilmartin   Portland, ME04:35.67 247815  446 Kilmartin Racing
17 Tyler Latour   04:47.54  437 
18 Ryan O'Connor   Cincinnati, OH06:51.99 91766  432 Likin Bikin

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Albert   Biddeford, ME03:57.31 361785  536 Northeast Alliance Racing
2 Rob Walker   Glenside, PA03:59.91 247790  438 Mason Racing
3 Joe Eaton   Colchester, VT04:11.97 235658  441 Flatline Racing
4 Allan Bishop   Gilmanton Iron Works, NH04:42.72 365146  431 
5 David Page   05:16.65  444 
6 William Downes   Astoria, NY08:42.02 213794  516 Mobile Bici - Sweet Bites

Men - Cat 2 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Kahn   Putnam Valley, NY04:09.36 352146  566 Danny's Cycles

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Yahna   North Conway, NH04:48.37 382604  626 
2 Casey Sandman   05:25.08  627 
DNF Austin Nealley   Bartlett, NH 382602  619 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Tidman   Westborough Ma 0158104:00.34 380197  623 Wachusett Brewing Company
2 Kenneth Sears   04:13.79  625 
3 James Riley   04:36.02  620 
4 Wilson McAllister   05:05.28  622 Drummer Racin
5 Greg Franciscovich   05:05.55  624 Real Treez
6 Kurt Bradford   Hatfield, MA05:38.58 381299  621 

Men - Cat 3 - Master - 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damien Wimbush   Somerville, MA04:59.76 273833  600 

Men - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Kahn   Putnam Valley, NY04:08.77 352646  710 Danny's Cycles
2 Roberto Bonometti   Rye, NH04:11.79 382603  722 
3 David Kahn   Putnam Valley, NY04:35.92 352648  709 Danny's Cycles
4 Andrew Wegiel   Leominster, MA04:49.74 377134  707 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Parhiala   Arlington, MA04:12.61 218448  Wachusett Brewing Company
DNF Lauren Daney   Stafford, VADNF 282816  88 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elixandria Porru   New Rochelle, NY07:46.82 317126  252 Mobile bici

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caityn Franciscovich   Weare, NH05:05.01 321466  532 Real Treez
2 Jennel Santos   Little Falls, NJ08:02.12 278924  517 Team Marty's Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoSpyBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee