Race Results for
Tacoma Twilight Criterium
Tacoma, WA
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/30/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Wilkerson (1 - Cat1)   Dallas 52:59 52173   Kryki Sports
2 David Richter   Seattle, WA52:59 29781   HSP
3 Ryan Iddings (2 - Cat1)   Seattle, WA52:59 146372   Kryki Sports
4 Ian Mensher (3 - Cat1)   Seattle, WA52:59 156693   Keller Rohrback Cycling
5 Stephen Bedford (4 - Cat1)   Portland, OR52:59 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
6 Pete Groblewski (1 - Cat2)   Seattle, WA52:59 82975   Ritte Racing
7 Steve Fisher   Spokane, WA52:59 58261   Baddlands Cycling Club
8 Colin Gibson   Seattle, WA52:59 250723   Hagens Berman Cycling
9 Mike Hone (5 - Cat1)   Seattle, WA52:59 155193   Audi
10 Christopher Wingfield (6 - Cat1)   Bainbridge Island, WA52:59 247269   Hagens Berman Cycling
11 Scott Laliberte   52:59 379394   
12 Nick Bennette (7 - Cat1)   Seattle, WA52:59 186239   Keller Rohrback Cycling
13 Aaron Levin (8 - Cat1)   Mercer Island, WA52:59 46828   Peterson's Five
14 Matt Mikul (2 - Cat2)   Sunnyvale, CA53:03 271933   Recycled Cycles Racing
15 Dwayne Farr (3 - Cat2)   Vancouver53:03 365467   
16 Maurice Worsfold   53:03   Westwood Velo
17 Patrick Stanko (9 - Cat1)   Seattle, WA53:05 221231   Kryki Sports
18 Warren Atkey (10 - Cat1)   Bothell, WA53:09 50756   Union Bay Cycling/Bikesale.com
19 Brent Carlson (4 - Cat2)   Seattle, WA53:11 223236   Kryki Sports
20 Todd Herriott (11 - Cat1)   Seattle, WA53:13 50707   Herriott Sports Performance
21 James Stangeland (12 - Cat1)   Seattle, WA53:14 208222   Keller Rohrback Cycling
22 Chris Worsfold   53:14   
23 Evan Hepner (13 - Cat1)   Albuquerque, NM53:19 161841   Cascade Bicycle Studio
24 Yanni Papadopoulos (5 - Cat2)   Silver Spring, MD53:24 146488   Annapolis Bicycle Racing Team
25 Aaron Shaw (6 - Cat2)   Seattle, WA53:38 128315   HSP
26 Brian Hitchcock (7 - Cat2)   Seattle, WA53:42 284741   HSP
27 Ed French (14 - Cat1)   Portland, OR53:51 53767   Guinness Cycling Team
28 Brad Kilcline (8 - Cat2)   Kirkland, WA-1 Lap 254141   HSP
DNF Trevor Kosa (Cat2)   Olympia, WADNF 161850   
DNF Robert Velez (Cat2)   Issaquah, WADNF 179565   Keller Rohrback Cycling
DNF Robert Campbell (Cat1)   Olympia, WADNF 73795   CBC Racing
DNF Jeff Hoover (Cat2)   Bellevue, WADNF 335684   Audi
DNF Ian Tubbs (Cat1)   Bellevue, WADNF 111313   Audi
DNF Kent Johnston (Cat2)   Lake Oswego, ORDNF 197212   
DNF Peter Drake (Cat2)   Portland, ORDNF 306599   
DNF Will Teal (Cat2)   Seattle, WADNF 318226   HSP
DNF David Fleischhauer (Cat1)   Seattle, WADNF 176226   Hagens Berman Cycling

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Phillips (1 - Cat2)   Bellevue, WA34:52 274488   Garage Racing
2 Robert Campbell (1 - Cat1)   Olympia, WA34:54 73795   CBC Racing
3 Travis Biechele (2 - Cat2)   Seattle, WA34:54 294358   Apex Racing Team
4 Unknown Rider   34:54   
5 Jim Flynn (3 - Cat2)   Port Orchard, WA34:54 51090   Keller Rohrback Cycling
6 Kent Johnston   34:54   Old Town Bicycle (OTB)
7 Jeffrey Reed (1 - Cat3)   Lake Stevens, WA34:54 297596   
8 Ryan Denney (4 - Cat2)   Mt Vernon, WA34:54 299562   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
9 Chris Adolf (2 - Cat3)   Everett, WA34:54 1204   JL Velo Racing Team
10 Steve Matson (3 - Cat3)   Tacoma, WA34:54 171544   Old Town Bicycle (OTB)
11 Tom Potter (4 - Cat3)   Browns Point, WA34:54 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
12 Alfredo Ramirez (5 - Cat2)   Tacoma, WA34:54 169507   Audi
13 Joel T Jones (5 - Cat3)   Tacoma, WA34:54 279235   Old Town Bicycle (OTB)
14 Mark Portin (6 - Cat3)   Renton, WA34:54 271175   Seattle Super Squadra
15 Peter Drake   34:54   SCCA/Starbucks Cycling
16 Tom Hackleman (7 - Cat3)   Tacoma, WA34:54 58115   Old Town Bicycle (OTB)
17 Chris Bright   34:54   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
18 Scot Weeks (6 - Cat2)   Seattle, WA34:58 290608   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF DL Byron (Cat2)   Seattle, WADNF 5761   Bikesale.com
DNF David Mezera (Cat3)   Issaquah, WADNF 70532   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Yanni Papadopoulos (Cat2)   Silver Spring, MDDNF 146488   Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Paul McCormick   DNF   Bikesale.com

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Storrar   Tacoma, WA44:08 198969   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
2 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA44:08 299287   HSP
3 Tony Blazejack   Seattle, WA44:08 304571   SCCA/Starbucks Cycling
4 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA44:08 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Jeff Nettles   Seattle, WA44:08 159943   Recycled Cycles Racing
6 Tony Pletcher   Seattle, WA44:08 305767   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 Brian Sullivan   Mishawaka, IN44:08 238604   Audi
8 Travis Biechele   Seattle, WA44:08 294358   Apex Racing Team
9 Chad Richmond   Bothell, WA44:08 266765   Lake Washington Velo
10 Bradlee Haley   Burien, WA44:08 288845   Cycle U
11 Alec Moorman   Seattle, WA44:08 255970   Bikesale.com
12 David Clark   Kennewick, WA44:08 293937   Firefighters Cycling Association
13 Rick Roof   Puyallup, WA44:08 242755   Old Town Bicycle (OTB)
14 Chad Sullivan   Bellevue, WA44:08 305201   Apex Racing Team
15 Nick Duckstein   Seattle44:08 276304   Bikesale.com
16 Chris Bright   Portland, OR44:08 55163   Emerald Velo Cycling Team Inc.
17 Scott Larson   Orting, WA44:08 266713   Lake Washington Velo
18 Matt Munson   Seattle, WA44:08 205145   Union Bay Cycling/Bikesale.com
19 Josh Simpson   Seattle, WA44:08 256802   Boat Street Cycle Club (BSCC)
20 Paul Bishop   Snohomish, WA44:08 335908   Recycled Cycles Racing
21 Vaughn Nelson   Lacey, WA44:19 275351   CBC Racing
22 Alex Walker   Tacoma, WA44:19 212549   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
23 Guy Tucker   Bellingham, WA44:21 252718   HSP
24 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA44:29 297596   
25 Daniel Studley   Bothell, WA-1 Lap 189528   Pabst/Mafia Racing
DNF Francis Atkinson   Port Townsend, WADNF 310182   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Todd Baumeister   Redmond, WADNF 286284   Apex Racing Team
DNF Harry Pepe   Kenmore, WADNF 58774   Slalom Consulting Racing
DNF Bryon Cline   Seattle, WADNF 297665   Bikesale.com
DNF Rick Raymond   Olalla, WADNF 29283   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Peter Streit   Seattle, WADNF 370543   Second Ascent
DNF Derek Churchyard   Bothell, WADNF 339716   Bikesale.com
DNF Avi Mahan   Seatac, WADNF 210067   Revel Consulting/Rad Racing NW
DNF Lane Wilkinson   Seattle, WADNF 170051   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Greg Luniewski   Seattle, WADNF 207153   Bikesale.com
DNF Eric Holman   Seattle, WADNF 222790   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Steve Owens   Seattle, WADNF 251280   Apex Racing Team
DNF Scott Musgrove   Seattle, WADNF 207185   Apex Racing Team
DNF Michael Blizniak   Seattle, WADNF 243958   Apex Racing Team
DNF Chris Adolf   Everett, WADNF 1204   JL Velo Racing Team

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ezra Kahn   Baltimore, MD36:18 365892   University of Washington-Seattle
2 Allen Butler   Seattle, WA36:18 326902   Second Ascent
3 Calvin Spranger   Seattle, WA36:18 310931   Motofish Racing
4 Andrew Austin   University Place, WA36:18 316276   Old Town Bicycle (OTB)
5 Benjamin Peterson   Seattle, WA36:18 354994   JL Velo Racing Team
6 Timothy Hughes   Olympia, WA36:18 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 Rick Birdsey   Seattle, WA36:18 366692   Second Ascent
8 Scott McSpadden   Seattle, WA36:18 52519   River City Red
9 Timothy Lewis   Seattle, WA36:18 294080   Audi
10 Andrew Roths   Kenmore, WA36:18 305716   Bikesale.com
11 Michael Sanderson   Seattle, WA36:18 309751   Bikesale.com
12 Juan Guerra   Seattle, WA36:18 417   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13 Darnell Umagat   Kent, WA36:18 307266   SCCA/Starbucks Cycling
14 Tim Farrell   Seattle, WA36:18 292499   FareStart
15 Jordon Bressler   Dupont, WA36:18 358593   
16 Mark Rogers   Woodinville, WA36:18 269636   Lake Washington Velo
17 Ayden Young   Olympia, WA36:18 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
18 Aaron Adelstein   Seattle, WA36:18 305846   SCCA/Starbucks Cycling
19 Kevin Stewart   Aberdeen, WA36:18 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
20 Pete Hinckley   Seattle, WA36:18 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
21 Sean Murphy   Tacoma, WA36:18 120568   Tacoma Bike
22 Travis Dougan   Kirkland, WA36:18 280758   Cycle U
23 Morgan Simon   Seattle, WA36:26 310319   Apex Racing Team
24 Hugh Barrington   Seattle, WA36:28 184544   Audi
25 Paul Coffee   Federal Way, WA36:28 331942   Tacoma Bike
26 Anthony Carroll   Seattle, WA36:28 331670   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Charlon Palacay   Renton, WADNF 337782   Apex Racing Team
DNF Erik Brooks   Seattle, WADNF 235484   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF Gerardo Mores   Seattle, WADNF 340232   Evolution Racing
DNF Mark Hubbard   Kirkland, WADNF 302869   Audi
DNF David Garate   Buckley, WADNF 367407   
DNF Evan Geary   Seattle, WADNF 251552   JL Velo Racing Team

Men - Cat 4 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McSpadden   Seattle, WA26:59 52519   River City Red
2 Calvin Spranger   Seattle, WA26:59 310931   Motofish Racing
3 Timothy Hughes   Olympia, WA26:59 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Brian Bolin   Medina, WA26:59 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
5 Anthony Carroll   Seattle, WA26:59 331670   SCCA/Starbucks Cycling
6 Scott Monett   Tacomaa, WA26:59 343104   
7 Juan Guerra   Seattle, WA26:59 417   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
8 Jordon Bressler   Dupont, WA26:59 358593   
9 Dave Haugen   26:59   
10 Unknown Rider   26:59   
11 Pat Harrington   Kirkland26:59 334794   Bikesale.com
12 John Rodgers   Tacoma, WA26:59 264341   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
13 Sean Murphy   Tacoma, WA26:59 120568   Tacoma Bike
14 Aaron Adelstein   Seattle, WA26:59 305846   SCCA/Starbucks Cycling
15 Paul Dinger   Newcastle, WA26:59 271936   Seattle Super Squadra
16 Cynthia Maree   26:59   Helens Racing
17 Andrew Zeigler   Seattle, WA26:59 305925   Team Stanley
18 Michael Payne   Gig Harbor, WA26:59 285183   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
19 Chris Johns   Tacoma, WA26:59 310331   Avanti Racing Club
20 Chris Mahan   Seatac, WA26:59 190831   Step Down Racing
21 Travis Dougan   Kirkland, WA26:59 280758   Cycle U
22 Randy Schultz   Bothell, WA26:59 334112   Union Bay Cycling/Bikesale.com
23 Matt Swanson   University Place, WA26:59 206149   Old Town Bicycle (OTB)
24 Kenneth Dong   Seattle, WA26:59 294079   Fischer Plumbing Cycling Team
25 Matt Niles   Olympia, WA27:18 371945   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Jeff Evans   Tacoma, WADNF 142720   Team Double Check
DNF Philip Love   Richland, WADNF 309932   Firefighters Cycling Association
DNF Mark Hubbard   Kirkland, WADNF 302869   Audi
DNF Andrew Roths   Kenmore, WADNF 305716   Bikesale.com
DNF David Garate   Buckley, WADNF 367407   

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hendra Palisades   Columbus, OH26:34 370844   
2 Brad Gillis   Seattle, WA26:34 161099   
3 Martin J. Van Eycke   Tacoma26:39 375025   Tacoma Bike
4 Brandon Hardaway   Tacoma, WA26:39 233414   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
5 Chris Blanton   Sammamish, WA26:39 255135   Lakemont Cycling Club
6 Jeff Nelson   Seattle, WA26:39 367319   Husky Cycling - University of Washington
7 Steven Curry   Yelm, WA26:39 216208   
8 Stephen Gavette   Seattle26:39 382864   
9 robin sarner   Tacoma, WA26:39 319610   
10 David Mullen   Eatonville, WA26:43 306785   Tacoma Bike
11 Kenneth Ramirez   Seattle, WA26:44 255649   Cycle U
12 William Alcorn   Spokane, ME26:44 270414   
13 Devin Marcus   Puyallup, WA26:47 379039   
14 Ivan Cintron   Gig Harbor, WA26:47 227426   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
15 Adam Zabler   Redmond, WA26:49 313950   University of Wisconsin-Platteville
16 Patrick Hultgren   Tacoma, WA27:09 382738   
17 Marcus Williams   Seattle, WA27:34 341866   House Wine Racing
DNF Scott Rhodes   Seattle, WADNF 360054   Cycle U
DNF Erik Philipson   Seattle, WADNF 281375   
DNF Daniel Haller   Puyallup, WADNF 312866   Tacoma Bike
DNF Corey Sanderford   Tacoma, WADNF 138424   Firefighters Cycling Association
DNF David Foster   SeattleDNF 382793   
DNF Ken Gunkel   DNF   
DNF Jason Johnson   Tacoma, WADNF 382650   

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivy Audrain (1 - Cat1)   Seattle, WA32:00 287816   Keller Rohrback Cycling
2 Elizabeth Nettles (1 - Cat2)   Seattle, WA32:00 179798   Recycled Cycles Racing
3 Amara Edwards (2 - Cat2)   Renton , WA32:00 170202   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
4 Cynthia Maree   32:00   Helens Racing
5 Anne Gerard (3 - Cat2)   Indianapolis, IN32:00 289625   Bikesale.com
6 Laura Dodd (4 - Cat2)   Seattle, WA32:00 347268   SCCA/Starbucks Cycling
7 Brook Nunn (5 - Cat2)   Seattle, WA32:00 195171   Recycled Cycles Racing
8 Pam Massey (1 - Cat3)   Seattle, WA32:00 178475   Union Bay Cycling/Bikesale.com
9 Rachel Hong (2 - Cat3)   Seattle, WA32:00 270643   Team Group Health
10 Anne-Marije Rook (3 - Cat3)   Seattle, WA32:00 332470   Team Group Health
11 Theresa Harding (4 - Cat3)   Seattle, WA32:00 333834   SCCA/Starbucks Cycling
12 Lori Swanson (5 - Cat3)   University Place, WA32:00 223550   SCCA/Starbucks Cycling
13 Beth Lyndon-Griffith (2 - Cat1)   Seattle, WA32:00 21930   Recycled Cycles Racing
14 Eryn Maris (6 - Cat3)   Buckley, WA32:00 264004   Peterson Racing
15 LB Kregenow (7 - Cat3)   Seattle, WA32:00 239673   Team Group Health
16 Shannon Payne (8 - Cat3)   Seattle, WA32:00 177331   Union Bay Cycling/Bikesale.com
17 Sara King   32:00   
18 Sarah Carroll (6 - Cat2)   Seattle, WA32:00 305968   SCCA/Starbucks Cycling
19 Irena Netik (9 - Cat3)   Seattle, WA32:00 257146   Union Bay Cycling/Bikesale.com
20 Tricia Sandstrom (7 - Cat2)   Seattle, WA32:10 220308   Sound Velo Cycling Club
DNF Lisa Coyne (Cat3)   Seattle, WADNF 328328   Sound Velo Cycling Club
DNF Melissa DeSimone (Cat3)   Seattle, WADNF 340766   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Nevin   Seattle, WA27:01 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
2 Karine Valliant-Saunders   Seattle, WA27:01 367868   SCCA/Starbucks Cycling
3 Sabrina Hendrick   Seattle, WA27:01 364721   Fischer Plumbing Cycling Team
4 Julie Gretzner   Puyallup, WA27:01 383393   
5 sheila walsh   Seattle, WA27:01 331096   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Liese Anex   Seattle, WA27:01 365055   Team Group Health
7 Christi Kenyon   Seattle, WA27:38 272209   Bikesale.com
8 Nicole Weiss   Seattle, WA28:03 324610   Cycle U
9 Cynthia Freed   Federal Way, WA28:06 212912   Bikesale.com
10 Marijo Martini   -1 Lap   
11 Stacey Giuffre   Sammamish Wa-2 Laps 249805   Northwest Velo
12 Heather Barnett   Seattle Wa-2 Laps 372211   Bikesale.com
13 Kathleen McMahon   Seattle, WA-3 Laps 252816   Bikesale.com
14 Angela Cudone-Sheridan   Bainbridge Island, WA-5 Laps 275104   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Alicia King   Seattle WaDNF 368371   Bikesale.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpySierra NevadaUSACDFOSMOCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee