Race Results for
Cafe Hollander Sussex Criterium
Sussex, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Post (1 - Cat4)   Menasha, WI 378602  662 Diablo Cycling
2 Randy King (2 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  664 Lakes Area Physical Therapy
3 Steve Werner (3 - Cat4)   Sussex, WI 208604  651 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Chad McMahon (4 - Cat4)   Verona, WI 379084  652 
5 Briant Kelly (1 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  643 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Matt Bennett (2 - Cat3)   Chicago, IL 274551  641 Village-Verdigris Cycling Team
7 Steven Scherck (5 - Cat4)   Menasha, WI 116306  647 Diablo Cycling
8 John Grisa (6 - Cat4)   Brookfield, WI 244444  665 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Robert Selberg (7 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  658 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Jim Elkins (1 - Cat5)   La Crosse, WI 378362  656 
13 John Young (8 - Cat4)   Wauwatosa, WI 377546  644 Hollander RDC
14 Todd Bugnacki (3 - Cat3)   Franklin, WI 81238  674 Tread Head Cycling
15 Brien Christopherson (9 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  649 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Scott Rice (10 - Cat4)   Hartland, WI 349616  648 
17 Matthew Nitka (11 - Cat4)   New Berlin, WI 344292  676 CZ Velo
18 John Lutz     650 
19 Dennis Klumb (12 - Cat4)   East Troy, WI 294347  653 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Randy Bremhorst     646 
21 Andrew Schwartz (13 - Cat4)   Milwaukee, WI 226605  659 LAPT CC
22 Mark Badger (14 - Cat4)   Stoughton, WI 253967  668 Brazen Dropouts Cycling Team
23 Tim Gullickson (15 - Cat4)   Fox Point, WI 352490  667 Team Velocause
24 Michael Sullivan (16 - Cat4)   Appleton, WI 354902  677 Diablo Cycling
25 BRAD BABCOCK (17 - Cat4)   Cedarburg, WI 274026  680 Team Extreme
26 Robert Anderson (2 - Cat5)   Neenah, WI 380801  654 
27 Matthew Allen (18 - Cat4)   La Crosse, WI 367983  679 GP Velotek
28 Dave Dineen (19 - Cat4)   Wauwatosa, WI 336678  645 KS Energy Services / Team Wisconsin
29 Bradley Byrge (20 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230  670 
30 Kurt Farrell (21 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  661 Hampshire Cycle Club
31 John Coyle (22 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  655 Brazen Dropouts Cycling Team
32 Craig Busche (3 - Cat5)   Wauwatosa, WI 250106  666 Velo Trocadero
33 Bradley Wells (23 - Cat4)   West Allis, WI 233000  675 Team Extreme
34 Richard Janisch (4 - Cat5)   Wauwatosa, WI 184399  642 Hollander RDC
35 Kevin Horvath (24 - Cat4)   Elkhorn, WI 118728  660 LAPT
36 Jim Michler (5 - Cat5)   Milwaukee, WI 196246  669 Racers Against Childhood Cancer
37 David Davis (25 - Cat4)   Mcfarland, WI 301536  673 2 Rivers Racing
38 Richard Mckenna (26 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 361723  663 
39 William Langhoff (27 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 49046  678 
DNF Eric Brandt (Cat4)   Mukwonago, WI 340300  657 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF David Nelson (Cat4)   Cedarburg, WI 274913  671 Team Extreme
DNF Stephen Bloen     672 

Men - Masters Category 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Voigt (1 - Cat2)   Oconomowoc, WI 53599  359 LAPT CC
2 Chris Halverson (2 - Cat2)   Madison, WI 188913  364 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3 Mike McKenna (1 - Cat1)   Richfield, WI 50145  356 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
4 Albertus Rohling (3 - Cat2)   West Allis, WI 150594  366 
5 Michael Klapperich (4 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141  367 Lakes Area Physical Therapy
6 John Van Susteren (5 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  358 LAPT CC
7 Gene Tolli (6 - Cat2)   Albany, WI 83764  362 Enzo's-PSIMET
8 Tedd Jacobson (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  360 
9 Taggert Brooks (2 - Cat3)   La Crosse, WI 4987  385 CZ Velo
10 Mario Medina (7 - Cat2)   Sussex, WI 181488  375 Raceplan Team
11 Kenneth Haines (8 - Cat2)   Wausau, WI 14626  373 Team Wheel & Sprocket
12 William Ochowicz (2 - Cat1)   Pewaukee, WI 101140  379 LAPT CC
13 Erik Kolda (3 - Cat3)   Appleton, WI 312298  347 Diablo Cycling
14 Bob Karlow (9 - Cat2)   Crystal Lake, IL 285533  377 Enzo's-PSIMET
15 Anthony Marino (4 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 106776  381 CZ Velo
16 Rick Flayter (5 - Cat3)   Waukesha, WI 200716  353 
17 Robert Sollenskog (10 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  357 Team Wheel & Sprocket
18 Mike Budd (6 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937  350 Team Wheel & Sprocket
19 Doug Bailey (11 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  374 Trek Midwest Team
20 David Jablonowski (3 - Cat1)   Glendale, WI 47846  354 Hollander RDC
21 Samuel Tobias (7 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 183996  363 ISCorp Cycling Team
22 Gregory Ferguson (8 - Cat3)   Middleton, WI 218703  352 Trek Midwest Team
23 Daniel Truesdale (9 - Cat3)   Wauwatosa, WI 124980  382 Velo Trocadero
24 Scott Farrell (10 - Cat3)   Orchard Park, NY 102230  378 Tom's Pro Bike/Ingram Micro Cycling
25 John Robertson (12 - Cat2)   Sherwood, WI 59327  368 Diablo Cycling
26 Eric Knuth (13 - Cat2)   Madison, WI 203995  361 Trek Midwest Team
27 Corey Dempski (11 - Cat3)   Sussex, WI 257610  355 Hollander RDC
28 Brian Rybarik (14 - Cat2)   Madison, WI 120099  365 ISCorp Cycling Team
29 Lowell Kellogg (12 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 18804  384 ISCorp Cycling Team
30 Joseph Shanahan (15 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 139118  370 ISCorp Cycling Team
31 Tige Prickett (16 - Cat2)   Glendale, WI 150532  380 CZ Velo
32 Ben Lund (17 - Cat2)   Delafield, WI 104579  376 Hollander RDC
33 Forrest Smith (13 - Cat3)   Waukesha, WI 33131  386 Trek Midwest Team
34 Bill King (14 - Cat3)   Waukesha, WI 228762  371 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
35 Gregg Coroleuski (15 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  369 Lakes Area Physical Therapy
36 Michael Weber (16 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 249214  383 ISCorp Cycling Team
DNF James Broennimann (Cat3)   Fox Point, WI 274295  346 Hollander RDC
DNF Jed Schleisner (Cat3)   Greenville, WI 31600  351 Diablo Cycling
DNF Derek Hughes (Cat2)   Appleton, WI 291716  387 Diablo Cycling
DNF Brian Janssen (Cat2)   Milwaukee, WI 192576  372 Colavita Racing
DNF Brian Davis (Cat3)   Appleton, WI 266027  348 Diablo Cycling
DNF Andrew Swokowski (Cat3)   Appleton, WI 312344  349 Diablo Cycling

Men - Masters Category 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Davis (1 - Cat3)   Appleton, WI 266027  575 Diablo Cycling
2 Eric Schram (2 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959  584 Heavy Pedal Velo Club
3 Grant Stevens (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 125520  589 Team Extreme
4 Glen Jones (4 - Cat3)   Madison, WI 237780  568 Trek Midwest Team
5 Daniel Truesdale (5 - Cat3)   Wauwatosa, WI 124980  593 Velo Trocadero
6 Scott Farrell (6 - Cat3)   Orchard Park, NY 102230  560 Tom's Pro Bike/Ingram Micro Cycling
7 Taggert Brooks (7 - Cat3)   La Crosse, WI 4987  586 CZ Velo
8 James Broennimann (8 - Cat3)   Fox Point, WI 274295  550 Hollander RDC
9 Rick Flayter (9 - Cat3)   Waukesha, WI 200716  583 
10 Chris Gola (10 - Cat3)   Chicago, IL 251363  592 WDT-Allvoi International Cycling Team
11 Mike Budd (11 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937  578 Team Wheel & Sprocket
12 Thomas Gerdes (12 - Cat3)   Shorewood, WI 325310  594 Hampshire Cycle Club
13 Jeffrey Gantz (13 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  571 Team Extreme
14 jeremiah andersen (1 - Cat4)   La Crosse, WI 356726  567 GP Velotek
15 Michael Froh (14 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255  558 Team Velocause
16 Erik Kolda (15 - Cat3)   Appleton, WI 312298  574 Diablo Cycling
17 Unknown Rider     559 
18 Randy Scoville (2 - Cat4)   Fox Point, WI 265746  591 Team Velocause
19 Sean Strosahl (3 - Cat4)   Neenah, WI 350656  580 
20 Darin Chic (16 - Cat3)   Sussex, WI 229777  555 LAPT CC
21 Jed Schleisner (17 - Cat3)   Greenville, WI 31600  579 Diablo Cycling
22 John Svanda (18 - Cat3)   Neenah Wi 278789  582 LAPT CC
23 John Franceschi (4 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632  577 
24 Robert Garner (19 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  587 V.C. Bikesport
25 Michael Weber (20 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 249214  595 ISCorp Cycling Team
26 Brian Petted (21 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  572 Team Extreme
27 Dennis Klumb (5 - Cat4)   East Troy, WI 294347  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
28 Gregory Ferguson (22 - Cat3)   Middleton, WI 218703  581 Trek Midwest Team
29 Lowell Kellogg (23 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 18804  554 ISCorp Cycling Team
31 Jeff Zillner (6 - Cat4)   Brookfield, WI 239450  590 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
32 Briant Kelly (24 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  553 KS Energy Services / Team Wisconsin
33 Andrew Reiland (25 - Cat3)   Waukesha, WI 203977  573 KS Energy Services / Team Wisconsin
34 Tyson Beck (26 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605  551 Lakes Area Physical Therapy
35 Michael Sullivan (7 - Cat4)   Appleton, WI 354902  566 Diablo Cycling
36 James Buckley (27 - Cat3)   De Pere, WI 226361  588 Colavita Racing Inc.
37 Kevin Eccles   Milwaukee, WI 42928  552 Hollander RDC
38 Andrew Swokowski (28 - Cat3)   Appleton, WI 312344  576 Diablo Cycling
39 James Merrifield (29 - Cat3)   Janesville, WI 52315  570 Trek Midwest Team
40 Steven Roeder (30 - Cat3)   Milwaukee, WI 81307  556 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
41 Patrick Callahan (31 - Cat3)   Milwaukee, WI 214543  549 Trek Midwest Team
42 Kurt Farrell (8 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  561 Hampshire Cycle Club
43 Bradley Byrge (9 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230  564 
DNF Alan Krueger (Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126  596 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Stephen Moretti (Cat4)   Manitowoc, WI 139865  585 Heavy Pedal Velo Club
DNF Todd Bugnacki (Cat3)   Franklin, WI 81238  565 Tread Head Cycling
DNF Jim Michler (Cat5)   Milwaukee, WI 196246  562 Racers Against Childhood Cancer
DNF John Boudry (Cat3)   Waukesha, WI 285578  563 Team Extreme

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Meger   La Crosse, WI 336360  261 Racers Against Childhood Cancer
2 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  246 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Matt Bennett   Chicago, IL 274551  240 Village-Verdigris Cycling Team
4 Bryan WItry   Chicago, IL 290447  242 Rhythm Racing
5 Spencer Kruse   Racine, WI 379841  244 
7 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  249 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Michael Zimmermann (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 375835  259 Team Extreme
8 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  254 
9 Matthew Allen   La Crosse, WI 367983  255 GP Velotek
10 Tom Barry   Madison 378039  251 
11 Scott Rice   Hartland, WI 349616  260 
12 Andrew Zens   Chicago, IL 276599  245 Rhythm Racing
13 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  250 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
14 Ben Grabow   Madison, WI 254084  253 Brazen Dropouts Cycling Team
15 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  256 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Randy Bremhorst     257 
17 Ian Kresnak   Granger, IN 369763  247 
18 Evan Kilpatrick   Glendale, WI 284438  252 
19 Alan Stoughton   Colorado Springs, CO 326306  248 PSIMET Racing
20 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  262 ISCorp Cycling Team
21 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  243 MOB Squad - U Build IT
22 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  241 ISCorp Cycling Team
DNF Steven Scherck   Menasha, WI 116306  258 Diablo Cycling

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Blankinship   Chicago, IL 265147  128 Rhythm Racing
2 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  132 Team Wheel & Sprocket
3 Owen Aronson   Chicago, IL 308292  129 Rhythm Racing
4 John Kunert   Madison, WI 87929  125 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  131 Lakes Area Physical Therapy
7 John Villena   Chicago, IL 290160  130 Rhythm Racing
8 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  134 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Grant Harrison   La Crosse, WI 309144  126 GP Velotek
10 James Buckley   De Pere, WI 226361  127 Colavita Racing Inc.

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Acker (1 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  70 Team Wheel & Sprocket
2 Robert White (2 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  80 RACC pb GG
3 Jacob Mueller (3 - Cat1)   Fish Creek, WI 248510  68 Stan's NoTubes/AXA Equitable
4 Eric Hill (4 - Cat1)   Hartland, WI 334878  71 Lakes Area Physical Therapy
5 Maxwell Anderson (5 - Cat1)   Hartford, WI 178840  77 LAPT CC
6 Thomson Remo (6 - Cat1)   Fond Du Lac, WI 212914  79 Team Wheel & Sprocket
7 Chris Zugel (1 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  63 Team Velocause
8 Brian Kaker (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  81 LAPT CC
9 Brian Hill   Greenville, SC 264211  67 Stan's NoTubes/AXA Equitable
10 Erik Tomlinson (7 - Cat1)   Genoa, IL 162381  59 
11 Zachary Davies (1 - Pro)   Boulder, CO 182034  61 Team Exergy
12 Sam Stone (8 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  73 Lakes Area Physical Therapy
13 Leif Byrge-Liebig (3 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257  52 ISCorp Cycling Team
14 Adam McClurg (4 - Cat2)   Waukesha, WI 222744  69 Lakes Area Physical Therapy
15 Nicholas Sabel (1 - Cat3)   Ripon, WI 263354  65 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
16 Brian Schwaller (5 - Cat2)   Elkhart Lake, WI 164577  64 Team Velocause
17 Kip Spaude (9 - Cat1)   Watertown, WI 199775  72 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
18 Timothy Campbell (6 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  66 ISCorp Cycling Team
19 Robert Sollenskog (7 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  53 Team Wheel & Sprocket
20 Kenneth Haines (8 - Cat2)   Wausau, WI 14626  57 Team Wheel & Sprocket
DNF Antonio Valenti (Cat2)   Delavan, WI 292580  74 RACC pb GG
DNF David Jablonowski (Cat1)   Glendale, WI 47846  75 Hollander RDC
DNF Mike McKenna (Cat1)   Richfield, WI 50145  76 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
DNF David Kay (Cat1)   Appleton, WI 130383  78 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Luke Holtan (Cat2)   Milwaukee, WI 262458  60 velo trocadero cycling
DNF Aaron Busche (Cat2)   Wauwatosa, WI 185455  62 Velo Trocadero
DNF Brian Rybarik (Cat2)   Madison, WI 120099  56 ISCorp Cycling Team
DNF Ben Lund (Cat2)   Delafield, WI 104579  58 Hollander RDC
DNF John Voigt (Cat2)   Oconomowoc, WI 53599  54 LAPT CC
DNF Chris Halverson (Cat2)   Madison, WI 188913  55 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  763 ISCorp Cycling Team
2 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  762 Baraboo Sharks
3 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  764 ISCorp Cycling Team

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  718 ISCorp Cycling Team
2 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  723 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
3 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  719 ISCorp Cycling Team
4 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  721 ISCorp Cycling Team
5 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  720 ISCorp Cycling Team
6 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  724 ISCorp Cycling Team
7 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  722 ISCorp Cycling

Women - Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Giddens   Wanganui  380901  416 ISCorp Cycling Team
2 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  422 ISCorp Cycling Team
3 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  420 ISCorp Cycling Team
4 Katie Isermann   Chicago, IL 300135  423 Enzo's-PSIMET
5 Sarah Rice   Chicago, IL 93856  426 Spidermonkey Cycling
6 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  424 Lakes Area Physical Therapy
7 Sarah Bertram   Waukesha, WI 296341  421 
8 Jennifer Greenberg   Chicago , IL 231027  425 Team Kenda presented by Geargrinder
9 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  427 ISCorp Cycling Team
10 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462  419 Trek Midwest Team
DNS Marnie Pearsall   Fox Point , WI 314986  417 Hollander RDC
DNF Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  418 LAPT CC

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  459 ISCorp Cycling Team
2 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  463 Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Therese Luna   Whitefish Bay, WI 292091  458 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
4 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506  464 Lakes Area Physical Therapy
5 Sydney Chamberlin   Milwaukee, WI 244906  462 
6 Marnie Pearsall   Fox Point , WI 314986  460 Hollander RDC
7 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  461 LAPT CC

Women - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Hayley Giddens   Wanganui  380901  133 ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSpyShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee