Race Results for
TWO Speedway Criterium
Speedway, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Puffer (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 116272   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
2 Gregory Strock (2 - Cat1)   Martinsville, IN 34438   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
3 HARRY CLARK (3 - Cat1)   Carmel, IN 65323   Racing For Riley
4 MATTHEW LIGHT (1 - Cat2)   Warsaw, IN 277747   Racing For Riley
5 John Grant (4 - Cat1)   Louisville, KY 193579   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
6 Doug Fagan (5 - Cat1)   Indianapolis, IN 205802   Racing For Riley
7 RICHARD STUART (6 - Cat1)   Indianapolis, IN 297948   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
8 Jason Fowler (7 - Cat1)   Indianapolis, IN 203834   Bissell-ABG-NUVO
9 CODY Woods (2 - Cat2)   Indianapolis, IN 256120   Team Upland p/b Sustainable Cycling
10 Andrew Otte (8 - Cat1)   West Lafayette, IN 281578   Bissell-ABG-NUVO
11 RUDY PETERSON   Kalamazoo, MI 215610   Borah
12 Mark Alford (3 - Cat2)   Indianapolis, IN 307004   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
13 Karim Abdelkader (9 - Cat1)   Bloomington, IN 41398   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
14 CHRISTOPHER WEST (4 - Cat2)   Indianapolis, IN 279554   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
15 Kyle Perry (5 - Cat2)   Indianapolis, IN 240005   Team Upland p/b Sustainable Cycling
16 CHESTER BROSHEARS (6 - Cat2)   Evansville 241007   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
17 Joshua Johnson   Fort Wayne, IN 257134   Bissell-ABG-NUVO
18 JEB SLOAN (1 - Cat3)   Westfield, IN 210690   
19 Andrzej Banaszkiewicz (7 - Cat2)   Indianapolis, IN 263833   Bissell-ABG-NUVO
20 MICHAEL LANGAN (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 59681   Heroes Foundation Cycling Club
21 MATT TANNER (8 - Cat2)   Carmel, IN 221474   Wheeltags
22 Brad Schaeffer (10 - Cat1)   Indianapolis, IN 206320   Bissell-ABG-NUVO
23 Joseph Bosemer (9 - Cat2)   Louisville, KY 237064   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
24 Kevin Depasse (10 - Cat2)   Bloomington, IN 323640   Bissell-ABG-NUVO
25 John Eisinger (11 - Cat1)   Louisville, KY 202079   Kentucky Flyers Cycling Inc
26 Chad Burdzilauskas (12 - Cat1)   Indianapolis, IN 122674   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
27 CHARLES CROUSE (13 - Cat1)   Indianapolis, IN 194993   Racing For Riley
28 CHRIS KROLL (14 - Cat1)   Bloomington, IN 188069   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
29 CORY SWIHART (11 - Cat2)   Indianapolis, IN 277488   Team Indiebike
30 ERIC ANDERSON (12 - Cat2)   Bloomington, IN 266766   Racing For Riley
31 Michael Schroeder (13 - Cat2)   Indianapolis, IN 282632   Team Upland p/b Sustainable Cycling
32 Hayden Warner (14 - Cat2)   Neoga, IL 325222   Off the Front Racing
33 JOHN SCHMITZ (3 - Cat3)   Bargersville, IN 315756   Team Indiebike

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ryan (1 - Cat3)   Indianapolis, IN 278498   Racing For Riley
2 BLAKE VOGES (2 - Cat3)   Santa Claus, IN 256471   Team Upland p/b Sustainable Cycling
3 MATT GREEN (3 - Cat3)   Indianapolis, IN 242004   
4 JOHN CALLAHAN   Terre Haute, IN 289458   Team Upland p/b Sustainable Cycling
5 Jim Creamer   Carmel, IN 306875   Team Nebo Ridge
6 Jim Marcero (4 - Cat3)   Carmel, IN 209069   Team Nebo Ridge
7 SCOTT BAUMER   Indianapolis, IN 353428   Team Indiebike
8 TOBIAS HOLSMAN (5 - Cat3)   Indianapolis, IN 223735   MOB Squad - U Build IT
9 MICHAEL LANGAN (6 - Cat3)   Indianapolis, IN 59681   Heroes Foundation Cycling Club
10 ANDREW TRUEMPER (7 - Cat3)   Indianpolis, IN 242744   xXx Racing
11 JASON MYGRANT (8 - Cat3)   Noblesville, IN 58623   Blue Ridge Design Cycling Team
12 BRENT DAWES   Avon, IN 242814   Heroes Foundation Cycling Club
13 THOMAS WALSH   Bloomington In 332210   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
14 Luke Neubauer (9 - Cat3)   Louisville, KY 244075   Clarksville Schwinn Racing
15 James Coudright (10 - Cat3)   Vacaville Ca 310351   
16 ZACHARY DEITCH (11 - Cat3)   Greenwood In 311604   Speedway Wheelmen
17 JEFFREY MEADE (12 - Cat3)   Westfield, IN 314908   Purdue University
18 JAY BRANT (13 - Cat3)   Indianapolis, IN 330608   Team Indiebike
19 STEVE ELLIS (14 - Cat3)   Indianapolis, IN 10703   Team Indiebike
20 ANDREW KRAMER (15 - Cat3)   Ballwin, MO 244789   Off the Front Racing
21 RYAN HUBBS (16 - Cat3)   Bargersville , IN 343562   Speedway Wheelmen
22 MATT BRINDLE (17 - Cat3)   Evansville, IN 283652   Guitar Lab
23 ERIK ALBERS (18 - Cat3)   Indianapolis, IN 330184   Speedway Wheelmen
24 THOMAS REVARD (19 - Cat3)   Carmel, IN 318688   Racing For Riley
25 ANDREW BECKMAN   Louisville, KY 233714   Clarksville Schwinn Racing
26 TIMOTHY NIXON   Bloomington, IN 337314   Team Upland p/b Sustainable Cycling
27 scott mooon   Avon, IN 306782   Team CFW - Freewheelin
28 MICHAEL KUBANCSEK (1 - Cat4)   Indianapolis, IN 299226   Team Indiebike
29 DAVID SHIRLEY (2 - Cat4)   Bloomington, IN 201450   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
30 Seth Fickel (20 - Cat3)   Chesterton, IN 283239   
31 CASEY ATCHLEY (21 - Cat3)   Indianapolis, IN 341202   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
32 Mark Hoffman (3 - Cat4)   Indianapolis, IN 309678   
33 Robert Beck (22 - Cat3)   Indianapolis, IN 49527   Mission Berry Farms Cycling
34 Gunner Dygert (4 - Cat4)   Brownsburg, IN 351414   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACHARY DEITCH   Greenwood In 311604   Speedway Wheelmen
2 Shane Lay (1 - Cat4)   Marshall, IL 367104   J's Bikes/IHOP
3 BRENDAN WISE (2 - Cat4)   Bloomington, IN 340660   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 Robert McFadden (3 - Cat4)   Fishers, IN 360212   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
5 BRAD HAYES   Brazil, IN 333804   J's Bikes/IHOP
6 Joe Fox (4 - Cat4)   Bargersville, IN 375518   
7 ERIK ALBERS   Indianapolis, IN 330184   Speedway Wheelmen
8 RYAN HUBBS   Bargersville , IN 343562   Speedway Wheelmen
9 Joseph Van Denburg (5 - Cat4)   Terre Haute, IN 85323   J's Bikes/IHOP
10 JAMES CLARY (1 - Cat5)   Westfield, IN 338802   Wheeltags
11 James Book   Floyds Knobs, IN 343020   Clarksville Schwinn Racing
12 CHRIS KELLAR (2 - Cat5)   Indianapolis, IN 361656   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
13 JOHNNY LANE (6 - Cat4)   Zionsville, IN 377072   Team Nebo Ridge
14 ANTHONY SANSON (7 - Cat4)   Warsaw, IN 326264   KCV Cycling Club
15 JEFFREY MEADE   Westfield, IN 314908   Purdue University
16 CASEY ATCHLEY   Indianapolis, IN 341202   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
17 BRIAN DEPASSE (8 - Cat4)   Terre Haute, IN 366098   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
18 PAUL JANSEN (9 - Cat4)   Indianapolis, IN 298849   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
19 JOE GREENLEE (10 - Cat4)   Fort Wayne, IN 354320   
20 Beemer       Bicycle Outfitters Indy
21 Chad Kuhn (11 - Cat4)   Silver Lake, IN 151215   
22 CHRIS DAWSON      
23 MICHAEL HART      
24 Thomas Dunbar (12 - Cat4)   Cicero, IN 307219   Wheeltags
25 TROY TETZLAFF (3 - Cat5)   Downs, IL 379485   
26 BRUCE FAGAN (13 - Cat4)   Greenwood, IN 323578   Wheeltags
27 JEROD KIZER (14 - Cat4)   Dana 339162   J's Bikes/IHOP
28 CHAD NAY (15 - Cat4)   Carmel, IN 282137   
29 Robert Oberbeck (16 - Cat4)   Mccordsville, IN 173133   
30 FRANK TROIANO (4 - Cat5)   Fishers, IN 206824   Heroes Foundation Cycling Club
31 CARY SMITH (17 - Cat4)   Indianapolis, IN 33064   
32 ALEK MINKIS   Brownsburg, IN 356889   
33 Jacob Read (18 - Cat4)   Bloomington, IN 349648   
34 Matt Sheade      
35 DANNY CLARK (5 - Cat5)   Avon, IN 378831   Wheeltags
36 THOMAS DUNBAR (19 - Cat4)   Cicero, IN 307219   Wheeltags
37 ROBERT MCFADDEN (20 - Cat4)   Fishers, IN 360212   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
38 DANIEL BARTHOLOMEW      
39 James Book   Floyds Knobs, IN 343020   Clarksville Schwinn Racing
DNF STEVEN HESS (Cat5)   Fishers, IN 351000   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McFadden   Fishers, IN 360212   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
2 Shane Lay   Marshall, IL 367104   J's Bikes/IHOP
3 James Clary   Westfield, IN 338802   Wheeltags
4 Johnny Lane   Zionsville, IN 377072   Team Nebo Ridge
5 Daniel Bartholomew      
6 Thomas Dunbar   Cicero, IN 307219   Wheeltags
7 Andy Paskins   Carmel, IN 137920   
8 Jose Cisneros   Fishers, IN 344228   
9 Jordan Fleming   Carmel, IN 371391   
10 Dave Haughs   Indianapolis, IN 362158   
11 Brandon Fry   Spanish Fork, UT 287038   Infinite Cycles
12 Charlie Hicks   Zionsville, IN 355898   
13 Tobias Kemp   Greenwood, IN 349366   
14 Terry McDonald   Indianapolis, IN 376337   
15 Jeff Noe   Crestwood, KY 219576   
16 Danny Clark   Avon, IN 378831   Wheeltags
17 John Gibel   Zionsville, IN 381124   
18 William Macleod   Rome, GA 318224   
19 Jacob Read   Bloomington, IN 349648   
20 Keith Schmidt      
21 Kevin Strawbridge   Indianapolis, IN 386621   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee