Race Results for
Red Flint Firecracker (WORS 2012 #5)
Eau Claire, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/24/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:05:49.9 293999  Culvers Racingp/b Meyer Famil
2 Mike Phillips   Chicago, IL2:06:15.0 84647  Adventure 212/Specialized
3 Darrin Braun   Waukesha, WI2:06:19.4 285001  Adventure 212/Specialized
4 Corey Stelljes   Madison, WI2:06:26.1 307965  10 The Bike Hub/Specialized Cycli
5 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:06:37.3 258735  Mercy-Specialized
6 Justin Piontek   Madison, WI2:07:59.6 297073  31 The Bike Hub/Specialized
7 Ben Koenig   Schofield, WI2:10:29.3 267964  The Bike Hub/Specialized
8 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:10:34.9 212641  62 Polska
9 Chad Sova   Thiensville, WI2:11:11.3 189115  49 On The Rivet
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI0:00:00.0 145071  Rolf Prima / Giant
DNF Nathan Guerra   Oconomowoc, WI0:00:00.0 214936  Vision/Wheel &Sprocket
DNF Chris Peariso   Amherst, WI0:00:00.0 139566  25 Adventure 212/Specialized
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI0:00:00.0 7340  30 Adventure 212/Specialized
DNF Isaac Neff   Madison, WI0:00:00.0 200724  52 Williamson Bicycle Works

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:39:15.9 293057  104 Wheel and Sprocket
2 Ian Haupt   Whitefish Bay, WI1:39:25.0 253603  127 My Wife Inc
3 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:41:18.3 259591  105 Expo
4 Kevin Atkins   Green Bay, WI1:41:55.9 333972  103 The Bike Hub/Specialized Cycli
5 Reece Oleson   Jordan, MN1:45:47.0 349404  128 Angry Catfish
6 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:47:30.8 350022  101 
7 Daniel Henderson   Hancock, MI1:50:08.4 376229  110 Cross Country Sports Racing
8 Casey Hildebrandt   Weston, WI2:13:26.5 296192  107 POLSKA / RMC /T6
9 Myles Beach   Larsen, WI2:18:58.8 208348  34 Adventure 212/Specialized
DNF Fletcher Arlen   Wausau, WI0:00:00.0 368031  119 Safe Wheels MTB Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Gehling   Madison, WI2:09:35.1 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
2 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:10:04.3 285206  22 KS Energy Services/Team Wiscon
3 Tyler Jenema   Marquette, MI2:11:52.7 241103  20 Kuhl Racingtain
4 Carlos Haeckel   Madison, WI2:12:19.9 227622  77 Alterra Coffee/W85
5 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI2:13:28.3 294148  18 Vision / Wheel& Sprocket
6 Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI2:14:25.9 262146  75 Element Mobile
7 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:15:07.3 210080  266 Maplelag
8 Ryan Baumann   Green Bay, WI2:15:12.3 207813  70 Titletown Flyers
9 Scott Neperud   Madison, WI2:22:10.6 275059  53 Magnus
10 Michael Dutczak   Crete, IL2:28:31.0 200766  47 South Chicago Wheelman
11 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI2:28:37.2 297078  40 Eriksen cycles
DNF Joseph Maloney   Milwaukee0:00:00.0 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Groethe   Delafield, WI2:09:44.8 74398  265 Badger Velo Club
2 Brian Heifner   Madison, WI2:10:00.4 176155  42 Magnus
3 Vincent Steger   Fitchburg, WI2:11:55.3 356588  16 Erik's Bikes &Boards
4 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:13:31.5 317100  60 Treadhead Cycling
5 Matthew Omeara   Eau Claire, WI2:14:58.8 367964  264 On THe Rivet
6 Josh Roeser   Buffalo, MN2:16:17.3 160630  273 FCCC
7 Nathan Lillie   Altoona, WI2:19:10.9 313414  269 
8 Dan Schaefer   Adell, WI2:21:09.6 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
9 David Bender   Kenosha, WI2:21:15.3 260585  95 JVC/Michaels Cycle's
10 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:21:31.5 257462  46 Team WORS
11 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN2:22:20.4 262606  271 Peace Coffee Racing
12 Michael Humpal   Mundelein, IL2:24:58.8 189221  67 Specialized
13 Matt Zak   Eveleth, MN2:26:59.6 299300  274 NorthStar Endurance
14 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:28:22.3 78139  86 OTR
15 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN2:31:04.5 134220  275 Kenwood
16 Karl Tillman   La Crosse, WI2:41:27.5 294041  14 Team 360 / LAXVelo
DNF Nicholas Holzem   Wausau, WI0:00:00.0 311654  21 Sprocketz
DNF Luke Batchelor-Clark   Madison, WI0:00:00.0 93290  32 Magnus
DNF Tim Scanley   Milwaukee, WI0:00:00.0 291820  58 Alterra Coffee
DNF Bryan Frazier   Cottage Grove, WI0:00:00.0 293537  76 Baraboo Sharks
DNF John Brown   Stevens Point, WI0:00:00.0 279991  263 Wheel & Sprocket
DNF Barry Tungseth   Stillwater, MN0:00:00.0 211935  270 Hollywood Cycles

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL2:08:14.1 193027  100 Treadhead Cycling
2 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:10:02.3 227406  28 Adventure 212/Specialized
3 Jw Miller   Madison, WI2:11:00.1 233978  99 
4 Jeff Melcher   West Bend, WI2:11:41.4 166066  17 Team Pedal Moraine
5 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:11:54.1 256256  88 Wheel Werks/Gore
6 Bill Nigh   West Bend, WI2:14:07.6 197745  48 Team Pedal Moraine
7 Josh Shively   La Crosse, WI2:20:35.5 32513  85 Team 360/La Crosse Velo
8 Aaron Swanson   Ashland, WI2:20:59.1 209665  276 Swanson Financial/Ski Hut
9 Steve Schafer   Barrington, IL2:21:52.5 309583  51 
10 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:22:02.5 17768  80 Element Mobile/Brings
11 Barry Winters   Nekoosa, WI2:24:19.7 96156  56 Element Mobile/ Brings
12 Lonie Sauber   Farmington, MN2:27:27.4 314254  268 Leopard/LCR
13 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI2:33:43.7 288396  267 FCCC/Penn Cycle
14 Eric Guse   St Louis Park, MN2:36:31.8 211199  272 Penn Cycle
DNF John Wypiszinski   Appleton, WI0:00:00.0 211571  43 Titletown Flyers
DNF Mark Cole   Stevens Point, WI0:00:00.0 104782  26 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL2:11:52.6 259398  23 EXPO
2 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:22:51.4 98534  57 Pedal Moraine

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Johnson (1 - Cat2)   Eau Claire, WI1:45:30.5 309999  1801 KHS Bicycles
2 Mark Anderson   1:46:42.9  1840 On The Rivet
3 Jeff Steckbauer (2 - Cat2)   Princeton, WI1:47:10.0 210181  1802 Rib Mnt Cycles
4 Marty Leum   La Crosse, WI1:54:20.8 377300  1804 Bikes Limited/Scenic Concepts
5 Aaron Pidde   Bloomington, MN1:56:16.4 133195  1842 
6 Samuel Hughes   1:57:18.2  1841 Spring Street Sports
7 Brian Benson (3 - Cat2)   La Crosse, WI1:57:32.0 240054  1803 Bikes Ltd/Scenic Concepts
8 Dale Crowell (4 - Cat2)   Eau Claire, WI1:09:03.9 375876  2802 
9 Nathan Schneeberger (5 - Cat2)   Lake In The Hills, IL1:09:39.1 326150  2808 Johnny Sprockets
10 Eric Schoenberg   1:09:58.0  2850 
11 Marcus Steele (6 - Cat2)   De Pere, WI1:11:57.2 342514  2803 Titletown Flyers
12 Aaron Fleming (7 - Cat2)   Rockford, IL1:14:50.6 210500  2804 First Supply
13 Warren Heise (8 - Cat2)   Hartland, WI1:15:06.8 186878  2847 Mercy Hill
14 Joe Bottensek   1:15:41.5  2844 
15 Kenny Dretzka   Mukwonago, WI1:16:22.6 371040  2820 Team Cyclopath
16 Gerald Sorce (9 - Cat2)   Hartford Wi1:18:08.2 375114  2806 2DSShape Shifters
17 Paul Darrington   1:18:27.2  2846 
18 Jon Holcomb (10 - Cat2)   Plymouth, WI1:19:10.7 235797  2813 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
19 Todd Nutter (11 - Cat2)   Milwaukee, WI1:19:47.4 342136  2801 Eriksen Cycles
20 Chad Hoppe   1:19:50.4  2816 Fond du Lac Cyclery
21 Mark Schindel   1:20:50.7  2817 Big Ring Flyersd
22 Mark Szudrowitz (12 - Cat2)   Jackson, WI1:21:22.5 317242  2815 Extreme
23 Garrison Gless   1:22:20.3  2810 2DSS
24 Mike Cass   1:27:04.0  2848 Gopher Wheelman
25 Chris Iverson   2:35:54.7  2849 
DNF Matthew Knowles   Batavia, IL0:00:00.0 314964  2814 Team All Spoked Up
DNF Elisha Kruit   0:00:00.0  2845 Gopher Wheelmen

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Weinberg (1 - Cat1)   Boulder, CO1:42:08.9 306485  1904 5Nines
2 Mark Melton (1 - Cat2)   Belvidere, IL1:42:12.6 347454  1905 Kegels
3 Pete Brueggen   1:42:30.6  1949 29nSNGL
4 Erik Pueschner   La Crosse, WI1:43:17.5 190491  1912 Team 360/LaxVelo
5 Joshua Blum (2 - Cat2)   La Crosse, WI1:43:20.3 3998  1910 Team 360 / LaXVelo
6 Rodney Moon (3 - Cat2)   Blair, WI1:46:30.8 243112  1908 
7 Thomas Gaier   1:49:45.1  1947 Old Fart
8 Steve Forss (2 - Cat1)   Rockford, IL1:50:21.1 80530  1907 Kegels
9 Lowell Johnson Jr   1:54:10.5  1909 
10 Aaron Johnson   1:54:47.4  1948 29nSNGL
11 Terry Prewitt (4 - Cat2)   Black Creek, WI1:08:32.2 296195  2946 Attitude Sports
12 Michael Owens   1:09:06.2  2918 Alterra MTB Team
13 Andy Swartz (5 - Cat2)   Madison, WI1:10:05.2 34769  2909 Brazen Dropouts
14 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI1:11:25.3 343722  2916 Team Pedal Moraine
15 Christopher Magyar   1:11:47.2  2948 EC Velo
16 Nick Pettis   1:12:55.2  2949 Silver Cycling
17 Andy Borell (6 - Cat2)   Ripon, WI1:12:59.9 269270  2910 Attitude Sports
18 Dave McCloud   Madison, WI1:13:27.2 239833  2904 Chain Smokers
19 John Grosz (7 - Cat2)   Fond Du Lac, WI1:14:56.5 350930  2917 Waupun Road Warriors
20 Wade Flisram (8 - Cat2)   Onalaska, WI1:16:36.6 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
21 Jeff Schneider   1:16:57.8  2947 
22 Andy Trewyn   Waupun, WI1:19:06.5 360078  2913 Waupun Road Warriors
23 Loren Darling (9 - Cat2)   Vernon Hills1:21:30.8 367616  2908 Activator Cycle
DNF Jesse Jaehnig (Cat2)   Cleveland, WI0:00:00.0 297773  1902 Bikes Limited
DNF Brent Palmer   0:00:00.0  1913 Titletown Flyers
DNF Mark Cheyne   Madison, WI0:00:00.0 351538  2914 Muddy Cup
DNF Todd Heinz   0:00:00.0  2945 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Kytta   Negaunee, MI1:06:27.1 379532  2157 Culvers PB Meyer
2 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:07:12.8 377705  2071 
3 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:10:19.5 350036  2222 
4 Chris Dominski   1:12:16.0  2603 CORBA
5 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:13:05.6 318684  2104 
6 Alex Darrington   1:15:16.9  2599 
7 Nolan Wanous   1:22:47.2  2641 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sherven   1:45:31.6  1042 Bikes Limited Senic Outlook
2 Cody McGrath   Negaunee, MI1:46:16.3 395544  1349 Culvers
3 Eric Boyles   Anoka1:47:24.7 376993  1373 Behind-Bars/LGF
4 Jake Szymanski   Minneapolis, MN1:49:00.1 328180  1355 Freewheel Bike
5 Luke Schuttenhelm   1:06:10.1  2614 Three Sixty MtBorah
6 Dustin Marsh   1:06:11.6  2588 CORBA
7 Josh Rupnow   1:06:25.2  2195 Team Extreme
8 Matthew Scott   1:07:29.5  2602 
9 Kyle Retallick   1:08:09.8  2585 Eriks Bike Shop
10 Taylor Kimberly   Madison, WI1:08:59.2 379131  2150 
11 David Carew   San Diego, CA1:09:44.8 68198  2138 UW-Stout Cycling Club
12 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:09:50.9 401250  2182 Team AttakTiks
13 Cory Marty   Plover, WI1:11:04.2 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
14 Kyle Krause   Elmwood, WI1:11:15.6 433201  2633 
15 Dominic Del Vecchio   1:13:14.2  2596 
16 Parker Wewerka   1:15:03.3  2622 
17 Andrew Kilness   1:16:56.4  2639 
18 Travis Schirpke   Sussex, WI1:29:23.0 299361  2103 Team Extreme
19 Tim Weller   1:29:56.4  2623 
DNF Tayler Schoenberg   0:00:00.0  2635 
DNF Jordan Boyea   Wausau, WI0:00:00.0 380303  2081 Sprocketz
DNF Kevin Thum   River Falls0:00:00.0 371405  1356 UW-Platteville

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Samz   Madison Wi1:42:20.8 384848  1053 Heavy Pedal
2 Kyle Russ   Madison, WI1:43:01.0 358927  1074 
3 Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI1:44:21.6 274788  1013 Wheel & Sprocket/SixFifty
4 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:45:24.3 302088  1029 Team Pedal Moraine
5 Andrew Tegge   Green Bay , WI1:45:34.2 296361  1364 Wheel and Sprocket
6 Benjamin Wizner   Onalaska, WI1:46:03.6 200310  1072 Team 360 / LaxVelo
7 Tony Wagner   West Bend, WI1:46:05.7 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
8 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:46:17.0 278248  1372 Behind Bars/LGR
9 Daniel Hanson   1:46:45.2  1346 
10 Ryan Marsel   Minneapolis, MN1:48:25.4 313268  1374 Behind-Bars/LGR
11 Brandon Teske   1:49:17.1  1369 Titletown Flyers
12 Ian Johnson   Minneaplois, MN1:55:57.0 300764  1366 Behind-Bars/LGR
13 Sam Janicki   1:58:32.5  1344 E Side Boys
14 Josh Heinecke   Sheboygan, WI1:08:07.1 241021  2011 EYE RIDE BIKES
15 Adam Carignan   1:09:33.6  2606 
16 Patrick Blakeslee   1:10:42.3  2084 
17 Brian Paterson   Lakemoor1:10:49.7 397513  2200 Team AttakTiks
18 John Starich   1:10:52.1  2600 Corba
19 Martin Reza   1:11:08.7  2149 
20 Bill Schultz   Missoula, MT1:11:35.5 181384  2126 Heavy Pedal Velo Club
21 Mike Malicki   1:12:45.1  2619 
22 Benji Norberg   1:13:36.3  2109 
23 David Smith   1:15:48.9  2634 EC Velo
24 Andrew Richter   1:22:00.1  2105 
25 Ellery Perry   1:27:45.8  2593 
DNF Joseph Valen   0:00:00.0  2010 =w=
DNF Matthew Plummer   0:00:00.0  2015 JVC/Michaels Cycles

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Stull   La Crosse1:40:28.2 288265  1060 Team 360/LaX Velo
2 Aaron Sturgis   Eau Claire, WI1:41:44.6 346342  1348 Twin Six
3 Neil Zacharek   1:42:10.4  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts
4 Ben Schreiber   Theresa, WI1:44:29.5 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
5 James Parman   Oshksoh, WI1:44:33.1 239516  1352 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
6 Dan Johnston   1:45:01.1  1015 Bone and Joint
7 Rennis Delgado   1:45:34.9  1055 Funk Cycles
8 Phil Fluegel   Roscoe, IL1:46:50.3 350524  1107 JVC/ Michaels Cycles
9 Scott Spoo   Woodbury, MN1:49:54.2 297802  1365 Wannabee Racing
10 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:50:53.3 291373  1359 Twin Six
11 Jeremy Vogels   Green Bay, WI2:00:37.9 200919  1048 
12 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:06:44.2 376571  2142 Element Mobile
13 Mike Williams   Roscoe, IL1:07:39.0 374728  2027 First Supply
14 Jason Gibson   1:07:59.0  2106 Gear N Up
15 Rob Glieden   1:09:50.4  2632 
16 Jason Dahlby   1:10:42.9  2099 Bikes Ltd/ J.F.Brennan
17 Rusty Daines   Lacrosse, WI1:10:44.6 297207  2609 Muddy Cup
18 Erik Backhaus   1:11:12.8  2033 Eriksen Cycles
19 Travis Christman   1:11:41.2  2645 
20 Andrew Van Osdol   1:12:29.4  2586 
21 Joshua Wood   Rockford, IL1:12:52.8 366280  2052 First Supply
22 Ben Schemensky   1:13:01.1  2029 Overdrive
23 Wilhelm Harm   1:13:33.2  2618 Trekstore Madison
24 Justin Schroeter   Hartford, WI1:15:28.2 374924  2050 team pedal moraine
25 Josh Zalewski   1:16:37.1  2051 First Supply
26 Daniel Schilling   1:18:13.9  2604 
27 Shawn Stutzman   1:19:41.4  2608 
28 Casey Brauer   Manitowoc, WI1:20:42.3 350016  2121 Heavy Pedal Velo Club
DNF Elginn Cordes   Dakota, MN0:00:00.0 357632  2129 667 Industries

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Toombs   Madison, WI1:43:26.8 309850  1043 Eriks Bikes n Boards
2 Christopher Richmond   Manitowoc1:43:49.6 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
3 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:44:11.5 293518  1025 Treadhead Cycling
4 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:44:24.5 342278  1010 TreadHead Cycling
5 Eric Stanke   Green Bay, WI1:45:00.9 371054  1112 Funk Cycles
6 Mark Morgan   Madison, WI1:48:42.4 239705  1011 Brazen Dropouts Cycling Team
7 David Schoenherr   Tijeras, NM1:50:02.1 242716  1351 Polska
8 Nate Sherman   1:51:21.4  1347 O.T.R.
9 Martin Tank II   Oconomowoc, WI1:53:00.5 313440  1040 Wheel & Sprocket / Vision
10 Gabor Bach   2:00:10.4  1354 
11 Nathan Tock   La Crosse, WI2:12:08.0 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra
12 Matt Chmielewski   1:06:45.9  2592 Bikes Ltd / Scenic Concepts
13 Arlen Beaudette   1:08:21.2  2584 OTR
14 chad klaus   Green Bay, WI1:09:06.6 374074  2638 Funk Cycles
15 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:10:02.2 339424  2031 2 Rivers Racing
16 Justin Fredricks   1:10:23.1  2591 
17 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:10:31.4 345440  2006 Safe Wheels MTB racing
18 Ben Leach   La Crosse, WI1:10:46.0 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
19 Jason Mork   1:11:10.0  2025 Point Pursuit
20 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:12:21.3 338872  2002 Ionic Cycling
21 Nicholas Armstrong   1:12:30.4  2083 Alterra Mountain Bike Team
22 Tim Gilbertson   1:12:57.4  2640 Titletown Flyers
23 David Olson   1:12:57.6  2587 Overdrive
24 Eric Cheatwood   Naperville, IL1:13:21.3 307261  2597 
25 Nathan Phelps   De Pere, WI1:15:51.3 272098  2008 Big Ring Flyers
26 Adam Handt   Machesney Park, IL1:17:00.5 365790  2117 First Supply
27 Michael Olm   Appleton, WI1:18:58.5 318144  2016 GenXcycling
28 Brock Lundberg   1:23:19.7  2589 
29 Matthew Forst   1:31:07.8  2159 
DNF Josh Moe   0:00:00.0  2612 Herd of Turtles
DNF Troy Schaden   Oconto, WI0:00:00.0 346728  1119 Funk Cycles ofWisconsin
DNF Dan Wierzba   0:00:00.0  1045 Rib Mountain Cycles

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Veldhuizen   Green Bay Wi1:40:32.5 372524  1358 Funk Cycles/JEB Bikes
2 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:42:59.8 185684  1036 Team Seven Cycles
3 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:44:18.0 296158  1026 Michael's Cycles/JVC
4 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:45:35.4 227409  1061 Baraboo Sharks
5 Damian Budzinski   1:47:19.7  1361 Overdrive
6 Jason Ruesch   Medford, WI1:47:57.7 319028  1017 RMC
7 Chris Fellows   Genoa, IL1:48:04.9 280824  1001 Team WORS
8 Robert Kohl   1:50:09.1  1360 
9 Eric Noreen   Gettysburg, PA1:51:24.8 56971  1343 Gettysburg Bicycle
10 Gary Ehrike   Marathon, WI1:53:34.4 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
11 Chad Olson   1:58:37.1  1370 
12 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL2:01:15.0 191741  1070 XXX Racing
13 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI1:07:07.7 372552  2621 Funk Cycles
14 Troy Dube   1:08:19.3  2601 
15 Michael Carney   Yorkville, IL1:08:22.6 253115  2001 Flatlandia
16 Joshua Walter   Saint Paul, MN1:09:17.0 102348  2628 
17 Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL1:10:05.1 246726  2145 Sprin Dr CycleWerks
18 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:10:24.1 374811  2078 Heavy Pedal Velo Club
19 Brian Coppock   Green Bay, WI1:11:13.9 348282  2144 Titletown Flyers
20 Todd Schmidt   Brooklyn, WI1:11:14.1 97588  2161 Vision / Wheel& Sprocket
21 Matthew Nelson   1:11:50.5  2613 Herd of Turtles
22 Steven Roe   Rochester, MN1:11:53.3 296450  2627 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
23 Matthew Johnson   1:12:02.6  2617 Freewheel Bike
24 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:12:05.1 342844  2032 owtlaw racing
25 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:14:13.4 311890  2018 Team Pedal Moraine
26 Andrew Jennings   Menasha, WI1:14:52.1 105632  2162 Element Mobile
27 Vince Meyer   Lakeland, MN1:15:00.9 293688  2626 Big Ring Flyers
28 Erik Johnson   1:15:50.2  2620 
29 Randy Snyder   Dixon, IL1:16:15.4 126893  2030 
30 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:17:22.7 230862  2049 Alterra Coffee
31 Cal Collins   Eden Prairie, MN1:19:21.3 324062  2637 Wannabee Racing
32 Jon Lauscher   1:22:46.4  2615 
33 Eric Sockness   Eau Claire, WI1:23:28.8 207693  2594 
34 Troy Olm   Madison, WI1:24:02.5 297065  2131 Chainsmokers
35 Todd Olund   1:24:07.9  2023 
36 Whitney Schauer   1:24:51.7  2583 
37 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:25:07.6 293921  2123 Big Ring Flyers
DNF Steve Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 294363  2012 Titletown Flyers
DNF Jeff Bublitz   0:00:00.0  2089 Gen X
DNF Steve Strobel   0:00:00.0  2221 Rib Mountain Cycles
DNF Shawn Houser   0:00:00.0  2605 Riverside Bikeand Skate

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:43:46.0 297069  1027 Mill Street Brewhaus
2 Ken Naef   Green Bay, WI1:44:07.0 304889  1002 Titletown Flyers
3 Sean Shields   Milwaukee, WI1:44:14.3 76735  1056 Team Pedal Moraine
4 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:44:45.4 210815  1111 Team Pedal Moraine / Hammer Nu
5 Christopher Berge   Madison, WI1:45:52.3 280201  1022 Magnus
6 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:46:59.4 283600  1075 360 Reelestate
7 Wade Bergner   Maiden Rock, WI1:50:10.3 380342  1353 
8 Thomas Hanegraaf   1:50:30.9  1367 
9 Lloyd Cate   Appleton1:53:36.7 380221  1059 catex5
10 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI1:55:39.9 61542  1362 Spring Street Sports
11 Kris Lien   2:01:51.4  1368 
12 Michael McKinney   Hudson, WI2:03:53.6 360010  1357 Big Ring Flyers
13 Scott Nickoli   Green Bay, WI1:08:30.0 376933  2098 Funk Cycles / JB Cycles
14 Mark Adams   1:08:44.2  2135 Chainsmokers
15 Robert Zimmerman   North Conway, NH1:09:03.4 116427  2151 Pedal Moraine
16 Scott Nyland   Madison, WI1:09:55.1 351518  2111 Magnus
17 Robert Golin   1:10:12.6  2636 Free Wheel
18 Kelly Skinkis   Sobieski, WI1:11:03.0 314676  2616 Titletown Flyers
19 Jody Arlen   Wausau, WI1:12:14.6 367674  2054 Safe Wheels MTB Race Team
20 John Gretzinger   Greenville, WI1:12:44.7 46604  2153 
21 Dave Reich   Pine River, WI1:13:39.4 292243  2075 Team Extreme
22 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:14:18.3 70548  2037 TitleTown Flyers
23 Troy Sable   West Bend, WI1:14:20.3 361674  2059 
24 Edward Piontek   Wabeno, WI1:15:05.0 297068  2086 Titletown Flyers
25 Robert Groshek   1:17:01.9  2644 
26 Demetrius Banks   Onalaska1:17:54.8 375316  2152 La Crosse VeloClub
27 Scott Noffke   1:22:54.8  2217 CORBA
28 Rick Speckien   1:24:49.1  2624 Strange Brew Racing
29 Alan Potter   1:25:21.8  2625 Speed Bike Shop
30 Kevin Knutson   1:27:01.5  2598 Peace Coffee
DNF Kevin Lisowe   Plymouth, WI0:00:00.0 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Mike Daish   Chicago, IL0:00:00.0 375452  1007 
DNF Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN0:00:00.0 82764  1363 Revolution Twin6

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:43:15.7 28536  1019 Activatorng Club
2 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:43:34.4 278570  1023 Overdrive
3 Tom Tio   1:44:05.0  1345 Overdrive
4 Gary Meader   La Crosse, WI1:48:04.4 356637  1062 Team 360
5 Bob Boone   Eau Claire, WI1:49:24.6 4227  1069 
6 Paul Ayres   1:49:39.3  1350 Red Flint Racing
7 Donald Carr   Wauwatosa, WI1:51:23.2 185458  1110 IS Corp
8 Larry Reimer   1:54:57.9  1039 JVC / Michael's Cycles
9 Bob Benedum   1:57:06.3  1371 
10 Todd Fletcher   Waterford, WI1:10:52.5 378275  2080 Wheel & Sprocket- Vision
11 Don Freitag   1:12:22.3  2026 
12 Dave Wall   1:13:02.3  2022 Pomps
13 Jerry Leair   1:13:15.6  2156 Vision
14 Dave Diamond   1:13:17.0  2136 Alterra
15 Steve Kapaun   Hudson, WI1:14:30.8 118725  2087 Team Extreme
16 Timothy Wateski   1:14:56.6  2017 Team360/Smiths
17 David Carignan   1:15:31.6  2607 Carignan
18 Steve Drecoll   1:16:01.3  2130 Activator Cycles
19 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:16:32.3 378294  2590 Chicago Area Mountain Bikers, Inc. - South Chapter
20 Bill Stuber   1:16:52.2  2629 Loon State Cyclists
21 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:17:24.1 288510  2019 Team Extreme
22 keith kaufman   Eau Claire, WI1:17:27.7 263664  2646 Overdrive
23 Bill Styer   Sheboygan, WI1:17:37.8 340862  2069 
24 Todd Wanous   Eau Claire, WI1:17:40.2 99586  2642 
25 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:18:28.8 377639  2056 Element Mobile
26 Bruce Brown   Indianola, IA1:18:41.0 263804  2595 BikeIowa.com
27 George Doty   Berlin, WI1:18:43.0 320626  2146 SAFE WHEELS
28 Ron Kay   Rice Lake, WI1:21:40.5 210985  2610 
29 Jim Washatka   1:21:41.2  2630 
30 Mike Brauer   1:21:41.4  2133 Heavy Pedal Velo Club
31 Mike Sherman   Box Elder, SD1:21:44.6 225605  2096 29nSNGL
32 Warren Fowler   Green Bay, WI1:22:06.3 237504  2013 TitleTown Flyers
33 Frank Sniadajewski   1:22:46.0  2095 Point Pursuit
34 Michael Cisek   Minneapolis, MN1:22:47.7 269355  2643 Maplelad/Paramount
35 Rodney Hynes   1:23:19.9  2631 
36 Chris Roberts   1:23:21.3  2166 Baraboo Sharks
37 Jim Splittgerber   1:24:14.6  2611 Wheel and Sproket
38 Chris Kemble   1:24:26.0  2139 Emerys
39 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:26:12.6 227555  2079 
40 Frank Lobello   Gurnee, IL1:28:12.9 296152  2047 Muddy Cup
41 James Heinecke   Sheboygan, WI1:33:16.5 241024  2124 Get Over It - Downunder

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI1:09:03.4 303828  2091 Treadhead Cycling
2 Nathan Knowles   Batavia, IL0:45:52.2 314966  4063 All Spoked Up
3 Kyle Kargel   Baraboo, WI0:47:35.1 348140  4056 Baraboo Sharks
4 William Darling   Vernon Hills, IL0:48:38.9 318222  4053 Activator Cycles
5 Anna Poulton   Lake Forest, IL0:49:33.2 303727  4100 Expo
6 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:50:12.4 296042  4047 FCYCT - The Scarlet Knights
7 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:50:40.0 379918  4045 FCYCT/Scarlet Knights
8 Alex Kay   0:52:06.0  4486 River Brook Momentum
9 Kyle Hermann   0:52:26.9  4506 Peace Coffee Racing
10 Ben Iesalnieks   0:54:47.1  4472 
11 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI0:54:59.7 297081  4008 Fox Valley Youth Cycling Team
12 Paighton Gardner   0:55:13.3  4476 Team 360
13 Shane Holcomb   Plymouth, WI0:58:38.2 317350  4071 Bikes Ltd/Scenic Concepts
14 Jake Omeara   1:02:20.4  4510 
15 Sam Chumas   0:17:24.1  6218 
16 Calhan Norman   Port Washington, WI0:17:24.9 361008  6016 Team Extream
17 Owen Reich   0:17:33.1  6015 Team Extreme
18 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:17:34.5 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
19 Cole McDicken   Appleton, WI0:17:34.6 381394  6031 FCYCT Scarlet Knights
20 Dan Dominski   0:17:38.8  6230 CORBA
21 Mitchell Dutczak   Crete, IL0:17:40.2 297673  6032 South Chicago Wheelman
22 Joe Phillips   0:17:41.1  6216 
23 Zack Kargel   Baraboo, WI0:17:44.5 348136  6039 Baraboo Sharks
24 Alexander Halfman   Greenville, WI0:18:01.5 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
25 Jackson Jennings   0:19:00.0  6217 
26 Sethan Cate   0:19:14.0  6054 WORS
27 Matthew Moseler   0:19:16.8  6219 
28 Aaron Smith   Appleton, WI0:19:20.8 352126  6034 FCYCT-The Scarlet Knights
29 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:19:50.5 353908  6052 Team Extreme
30 Matt Rodenkirch   0:20:12.5  6017 
31 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:20:18.7 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
32 Liam Cate   0:20:27.4  6055 WORS
33 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:20:44.3 353906  6043 Team Extreme
34 Pavel Nelson   0:20:59.9  6242 Herd of Turtles
35 Collin Neuser   Mosinee, WI0:21:08.5 374521  6022 Rib Mountain Cycles
36 Dylan Waldner   0:21:54.5  6063 
37 Erik Weber   0:21:56.0  6244 
38 Leo Bergner   0:22:05.2  6226 
39 Porter Thorpe   Wausau, WI0:22:21.1 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
40 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:22:23.7 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
41 Jacob Lemke   0:22:24.7  6051 Scarlet Knights Fox Cities You
42 Jonah Whitedog   La Crosse0:22:36.2 379542  6038 Bikes LTD / Scenic Concepts
43 Aiden Schauer   0:22:52.9  6214 
44 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:22:57.3 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
45 Clay Lemke   0:23:00.8  6049 FCYCT-The Scarlet Knights
46 Caleb McDowell   0:23:08.0  6047 
47 Brennan Cate   0:23:12.1  6056 WORS
48 Stephen Liepert   Oshkosh, WI0:23:33.4 382385  6018 Team Pedal Moraine
49 Forrest Michaels   0:23:35.6  6232 
50 Cole Johnson   0:23:47.9  6253 Free Wheel Bike
51 Sam Spende   0:24:18.2  6231 Threadhead
52 Brian Hatton   0:25:01.6  6215 TitleTown Flyers
53 Jacob Mork   Greenville, WI0:26:09.2 375803  6007 The Scarlet Knights
54 Sam Anderson   0:26:16.1  6234 OTR
55 Braydin Mehrman   0:26:24.2  6247 
56 Eli Lemke   0:26:30.3  6050 Fox Cities Youth Cycling
57 Kaleb Ramaker   0:27:51.9  6251 All Spoked Up
58 Nathan Hagstrom   0:28:35.2  6224 
59 Colin Knowles   0:30:00.9  6248 Team All Spoked Up
60 Max Bergner   0:30:07.5  6225 
61 Will Knowles   0:30:32.5  6249 Team All Spoked Up
62 Kian Heise   0:33:03.4  6236 
63 Wesley Ramaker   0:34:57.2  6252 All Spoked Up
DNF Noah Agata   0:00:00.0  4479 
DNF Ashton Catteruccia   0:00:00.0  6027 MTBCatt
DNF Ben Smith   Appleton, WI0:00:00.0 352134  6035 FCYCT-The Scarlet Knights
DNF Christian Pieper   Kohler, WI0:00:00.0 378654  6048 Just Drive

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:42:35.3 377766  4004 
2 Nolan Steig   Janesville, WI0:42:35.5 344958  4024 JVC/ Michaels Cycle
3 Justin Wentworth   Frisco, CO0:45:02.5 54968  4040 Fox Valley Youth Cycling
4 Andy Summers   0:45:17.8  4079 WORS DEVO
5 Nathan Hofmeister   0:45:37.7  4073 
6 Alex Oberthaler   Stevens Point, WI0:45:40.8 382114  4048 WORS DEVO
7 Ryan Kay   0:46:56.5  4485 
8 Daniel Buckler   0:49:31.7  4077 Kegels
9 Chris Raatz   0:49:32.9  4041 Team WORS
10 Rowan Norman   Port Washington, WI0:50:08.1 329464  4019 Team Extreme
11 Cory Griffith   Borger, TX0:50:59.2 377019  4075 Kegels
12 Taylor Bludlett   0:51:40.7  4478 Overdrive
13 Colton Nelson   0:51:48.2  4454 Colton Nelson
14 Cole Huffman   0:52:07.4  4135 The Bike Hub/Specialized Cycli
15 Ben Nelson   0:52:09.4  4461 Corba
16 Nico Akemann   0:52:11.4  4487 WORS
17 Joseph Masterson   0:53:55.6  4076 kegels
18 Demetrio Velazco   0:58:10.3  4044 
19 Gabe Anderson   0:58:13.2  4458 
20 Patrick Brown   Boulder, CO1:00:56.3 144927  4508 
21 Jack Davies   Stevens Point1:05:05.4 380302  4052 WORS DEVO
22 Benjamin Tinder   1:06:55.1  4475 
DNF Adam Fleming   Franklin, WI0:00:00.0 378726  4051 Team WORS

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Schaller   0:45:07.4  4482 
2 Zach Anderson   0:45:07.7  4460 
3 Brian Hennig   Madison, WI0:45:47.1 367551  4465 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
4 Chuck Girkins   Wautoma, WI0:45:52.2 383033  4059 Wade'z Bike Shop
5 Derek Parr   0:45:56.2  4513 Overdrive
6 Cody Pattison   Mondovi, WI0:46:33.6 378592  4505 Corba
7 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI0:46:35.7 378793  4013 Honey Stinger
8 Matthew Kletti   Appleton, WI0:47:35.7 358867  4468 Team Shake n' Bake
9 Tim Kubetz   0:48:11.6  4448 
10 Joe Guse   0:48:19.9  4039 Team WORS
11 Travis Moin   0:48:23.2  4511 
12 Grant Wewerka   0:48:29.7  4509 
13 Jared Brodjeski   0:49:07.6  4500 Virgil Productions
14 John Ard   0:49:20.8  4484 
15 Nick Dahl   0:50:10.3  4503 Nail Trail
16 Joe Paczkowski   0:50:49.7  4498 
17 Jonathan Krieg   0:51:29.1  4066 PB&J
18 Max Kappus   0:52:35.9  4481 
19 Mitchell Miller   0:53:27.6  4466 
20 John Hocker   0:54:23.3  4094 Rib Mountain Cycles
21 Travis Jensen   0:54:28.1  4483 
DNF Michael Elsbury   Edgerton, WI0:00:00.0 380252  4034 2 Rivers Racing
DNF Zach Frankowski   Hartland, WI0:00:00.0 374858  4042 PwnyXpress
DNF Scott Mezzano   Wauconda, IL0:00:00.0 375769  4113 
DNF Jordan Jazdzewski   0:00:00.0  4474 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Juel   La Crosse, WI0:46:08.3 382112  4086 Team 360/La Crosse Velo
2 Charles Krall   0:46:08.7  4495 
3 Travis Gay   0:46:18.0  4456 
4 George Sreckov   0:46:26.6  4496 
5 Kyle Jefcik   0:47:04.6  4072 
6 George Kapitz   0:47:56.9  4068 Broken Spoke Bike Studio
7 Bradley Lahner   0:48:17.2  4058 Cranked Bike Studio
8 Jake Miller   Spearfish, SD0:48:34.5 266137  4032 Series No. 4032
9 David Mayer   0:48:36.8  4865 
10 J.r. Menard   0:48:46.5  4453 
11 Christopher Howell   0:49:05.6  4093 
12 Jan Stauss   0:49:49.6  4455 
13 Brad Janak   0:49:50.8  4085 
14 Kristopher Dubiel   0:50:16.0  4501 
15 David Peters   0:51:03.2  4864 
16 Matthew Steele   0:51:52.3  4870 Titletown flyers
17 Jereme Rauckman   0:51:59.7  4480 
18 Jesse Steinhoff   0:52:26.7  4862 
19 Hynek Hermann   0:52:56.5  4507 
20 Nate Thompson   0:54:07.8  4499 
21 Matthew Olson   0:54:12.1  4469 
22 Cesar Arauz   0:55:19.2  4494 
23 Aaron Roths   Eau Claire, WI0:56:27.8 357246  4463 
24 Beau Perry   Antioch Ca0:56:41.6 309086  4087 Big Ring Flyers
25 Scott Marek   0:58:49.2  4866 
26 Kris Dubiel   1:03:00.8  4462 
27 Bradley Schauer   1:04:31.8  4452 
28 Matthew Biren   1:05:15.9  4464 
29 Douglas Pier   1:08:37.3  4488 Broken Spoke Studio
DNF John Peronto   Chicago, IL0:00:00.0 376352  4018 
DNF Darren Haag   0:00:00.0  4069 haag gym
DNF Brad Miller   0:00:00.0  4477 
DNF Robert McInnes   Neenah, WI0:00:00.0 376463  4802 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Steig   Janesville, WI0:46:07.9 344954  4022 JVC/ Michaels Cycle
2 Brad Jorsch   Cleveland, WI0:46:08.7 369701  4123 Sheboygan County Law Enforceme
3 Ernie Huerta   0:46:13.0  4061 Vision / Wheel& Sprocket
4 Paul Baltus   Janesville, WI0:46:30.4 345020  4017 
5 Dave Hanrahan   West Bend, WI0:46:37.1 360655  4025 Team Pedal Moraine
6 Loren Beyer   Kimberly, WI0:46:54.1 349754  4003 
7 Ray Iesalnieks   0:48:47.2  4473 
8 Chris McDonald   0:48:56.7  4863 CORBA
9 Dan Wateski   0:49:00.3  4490 
10 Mark Eben   Manitowoc0:50:25.3 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
11 Doug Rodenkirch   Sun Prairie0:50:44.9 374749  4805 
12 Scott Barclay   0:50:57.4  4813 Cranked Bike Studio
13 Matthew Weber   0:50:59.3  4493 
14 Michael Dutczak   Crete, IL0:51:04.3 261776  4492 South Chicago Wheelman
15 Kenny Patenaude   0:52:33.6  4450 
16 Alexander Pieper   Kohler, WI0:53:17.4 378652  4807 
17 Robert Schaller   0:54:28.4  4867 
18 Daniel O'Malley   0:54:59.5  4497 
19 John Granger   0:56:12.2  4081 Heavy Pedal velo club
20 Timothy Liepert   Oshkosh, WI0:56:23.4 344790  4808 Team Pedal Moraine
21 Jeff Sieckert   0:56:28.7  4871 
22 Jon Riggs   0:57:27.8  4868 CORBA
23 John Rees   0:58:47.8  4449 
24 Jeff Robinson   0:59:50.0  4869 
25 Jason Pecor   1:04:41.6  4467 
DNF Thom Brown   Hartford, WI0:00:00.0 296467  4804 Expedition Supply

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Hintz   0:45:00.5  4504 Overdrive Cycling Cycling Club
2 Ricky Wells   0:45:00.7  4502 Overdrive
3 Donald Crowell   Westford, MA0:46:07.7 303906  4512 
4 Andrew Mishlove   Glendale, WI0:50:08.6 344022  4002 Hampshire Cycle Cleb
5 Tim Kilness   0:51:22.2  4491 
6 Tony Smet   Colgate, WI0:52:15.0 366526  4050 team extreme
7 erik hofmeister   Fitchburg, WI0:53:10.1 342798  4074 
8 James Simmons   0:53:48.2  4097 
9 Dennis Kinkert   0:54:14.8  4043 none
10 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL0:54:53.0 345848  4016 Cyclocrossracing.com
11 Tom Anderson   0:55:22.6  4459 
12 David Gavinski   Wauwatosa0:58:08.4 377455  4038 Badgerland Striders
13 David McFadden   Bartlett, IL0:58:52.1 323588  4001 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C
14 Richard Johnston   0:59:21.3  4457 
15 Mark Schuttenhelm   1:01:42.9  4489 Team 360
DNF Bruce Parker   Edina, MN0:00:00.0 260693  4012 Freewheel Bike
DNF Todd Peterson   0:00:00.0  4451 
DNF Wally Sniadajewski   Plover, WI0:00:00.0 204830  4809 Point Pursuit

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Sauber   Farmington , MN1:45:34.0 235476  590 Leopard/LCR
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:47:05.8 227405  503 Adventure 212/Specialized
DNF Abby Strigel   Madison, WI0:00:00.0 202434  501 Honey Stringer/Bontager/Pat's

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL1:16:47.3 362410  109 Point Pursuit
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:18:34.4 288627  126 RACC p/b Geargrinder
DNF Liz Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264453  117 EXPO
DNF Corrie Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 298510  102 Team Extreme
DNF Emily Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264455  111 EXPO

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI1:45:36.7 307289  515 Magnus
2 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI1:57:18.8 350598  513 Element Mobile

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:48:07.0 190888  505 Adventure 212/Specialized
2 Michelle Peariso   Amherst, WI1:51:15.0 227741  508 Adventure 212/Specialized
3 Denise Coppock   Green Bay, WI1:52:48.3 316486  514 Titletown Flyers
4 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:57:09.5 261947  589 Maplelag/Hollywood Cycles
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:02:11.1 223874  509 Team Pedal Moraine
6 Ridge Benedum   Bloomington, MN2:02:47.5 101389  591 Silver

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:49:10.9 226461  511 K9 Dynamics

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   Madison, WI1:12:56.0 350192  910 Magnus
2 Claire Cannon (1 - Cat1)   Madison, WI1:17:33.5 269897  902 Team WORS
3 Cyndi Ehrike (1 - Cat2)   Marathon, WI1:17:34.2 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
4 Cassey Lynn (2 - Cat2)   Madison, WI1:23:58.4 294376  905 Kuhl
5 Brenda Zimmermann Thorpe (2 - Cat1)   Wausau, WI1:25:19.6 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
DNF Rachel Horstman   0:00:00.0  907 

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi1:16:33.3 286164  3041 Junior Dropouts
2 Grace Prewitt   Black Creek, WI1:24:46.1 372796  3040 ATTITUDE SPORTS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Statz   1:15:17.2  3035 
2 Alyssa Thuftin   Madison, WI1:18:16.4 358147  3033 Magnus
3 Alison Reitter   1:19:22.0  3131 Magnus
4 Emily Osowski   1:20:21.6  3012 Element Mobile
5 Justina Smet   Tomah, WI1:24:58.4 344064  3032 Titletowm Flyers
6 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:27:17.8 366306  3028 Team All Spoked Up
7 Arin Lemke   1:28:05.0  3030 Team Pedal Moraine
8 Jane Stull   1:28:24.7  3126 
9 Sarah Richter   Greenville, SC1:32:36.5 288350  3016 
10 Jess Burdick   1:47:19.8  3132 
DNF Heather Marty   Plover, WI0:00:00.0 367716  3005 Safe Wheels MTB Racing Team

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Van Epps   1:14:17.6  3014 BikesLtd/ScenicConcepts
2 Jeanne Hornak   1:18:48.3  3034 
3 Rachel Blum   1:19:23.4  3038 Team 360ing
4 April Beard   Madison, WI1:20:51.4 334352  3125 Brazen Dropouts
5 Eve-Marie Walter   1:21:10.6  3127 Muddy Cup
6 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:23:47.6 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
7 Becky Rands   Westbend, WI1:26:09.8 310963  3004 Team Pedal Moraine
8 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:29:45.0 316500  3029 Safe Wheels MTB Race Team
9 Karen Taras   1:30:49.1  3009 Growler Grrrlz
10 Michelle Scanley   1:31:17.0  3129 Alterra Coffee
DNF Jennifer Clark   Milwaukee, WI0:00:00.0 310337  3008 2DSS
DNF Andrea Roberts   0:00:00.0  3026 Rib Mountain Cycles

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonni Klipp   1:18:49.0  3021 JVC / MichaelsCycles
2 Lynn Peterson   1:20:16.5  3130 Penn Cycle
3 Brittany Nigh   West Bend, WI1:21:44.9 197744  3015 Team Pedal Moriane
4 Lynne Senkerik   1:25:12.7  3006 Team Extreme
5 Sue Lundsten   1:33:06.0  3128 
6 Nina Fortune   Madison, WI1:37:33.2 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Christine Berry   0:00:00.0  3024 Bear Paw Growler Grrrlz

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Griesbach   Rockford, IL1:25:37.8 209601  3039 Point Pursuit
2 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI1:33:09.4 375161  3011 Element Mobile/Brings
3 Cheryl Post   Plover, WI1:34:28.4 205453  3027 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:53:41.0 350540  5005 Wheel and Sprocket
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton0:56:31.5 317238  5006 Fox Valley Youth Cycling Team
3 Ella Shively   La Crosse, WI0:59:29.7 380775  5025 Team 360/La Crosse Velo
4 Kennedy Bowes   1:08:32.2  5026 Titletown Flyers
5 Lydia McDowell   Sheboygan, WI0:19:15.6 379065  6046 
6 Hannah Stedl   Menasha, WI0:19:19.9 376208  6012 Scarlet Knights
7 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:21:09.0 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
8 Madelyn Anderson   0:21:15.5  6235 On The Rivet
9 Julia Whitedog   La Crosse0:21:17.1 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts
10 Ellie Kopp   0:22:02.1  6229 CORBA
11 Katy McDicken   Appleton, WI0:22:31.2 381393  6030 FCYCT Scarlet Knights
12 Hanna Mork   0:22:56.5  6060 Point Pursuit
13 Miette Gosse   Eau Claire, WI0:23:05.2 380297  6036 Team WORS
14 Maggie Froelich   0:23:22.2  6241 
15 Josie Reich   0:23:27.4  6238 
16 Sarah Croker   0:25:03.7  6223 
17 Kailey Ramaker   0:25:43.2  6250 All Spoked Up
18 Brooklyn Waldner   0:26:10.6  6222 
19 Aryana Knudson   0:26:55.9  6004 TitleTown Flyers
20 Elizabeth Barclay   0:27:51.7  6240 Bikes Ltd
21 Kaylee Drake   0:28:01.7  6243 Safewheels
22 Kylie Krayer   0:29:02.7  6245 Adventure 212
23 Alice Adams   0:29:45.9  6227 CORBA
24 Kaitlyn Kopp   0:29:51.1  6228 CORBA
25 Rachel Scarseth   0:30:07.0  6220 
26 Antonina Gengler   0:30:21.3  6064 
27 Ryder Walter   0:32:43.1  6237 
DNF Arianna Schafer   Barrington, IL0:00:00.0 338174  6002 
DNF Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  6020 SCARLET KNIGHTS
DNF Allison Pieper   Kohler, WI0:00:00.0 378653  6023 Just Drive

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Ostenso   1:02:04.6  5107 Ladysmith HighSchool

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hable   0:49:15.5  5097 
2 Donielle Norberg   0:55:49.9  5022 
3 Gina Gladwell   0:59:02.4  5100 
DNF Jennifer Barr   Madison0:00:00.0 290604  5016 Team WORS

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Olm   0:54:23.4  5007 GenXcycling
2 Erika Mennerick   Elburn Il0:54:50.3 379139  5027 
3 Marisa Anderson   0:58:02.9  5106 OTR
4 Amy Schilling   0:59:51.4  5104 
5 Mindee Kimbro   1:00:40.7  5102 Corba
6 April Knudson   1:04:37.8  5099 TitleTown Flyers
7 Chasity Gabrielson   1:09:59.5  5108 Baraboo Shakks
8 Marcy Madson   1:10:49.8  5103 
DNF Katharine Newman   0:00:00.0  5109 Strange Brew Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue McDonald   0:52:55.4  5098 CORBAion
2 Tania Riske   0:56:57.6  5101 
3 Laura Granger   1:09:37.7  5105 Heavy Pedal
DNF Melissa Kennedy   Oak Creek, WI0:00:00.0 367933  5004 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Kelly Speckien   0:00:00.0  5110 Strange Brew

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Zimmerman   Onalaska, WI1:17:03.5 378117  5011 Bikes Limited
DNF Amy Dykema   Evanston, IL0:00:00.0 10328  5050 Half Acre Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoBonk BreakerSpyCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee