Race Results for
Buck Hill Burch Bump - MNMBS #5
Burnsville, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:04:22 210366  24 Trek/Freewheel
2 Jesse Rients   Shakopee, MN1:06:51 147524  25 Penn Cycle
3 Paul Hanson   St Peter, MN1:07:50 118046  33 Nicolletbike.com
4 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:08:55 228026  26 Angry Catfish / Sweet and Salt
5 Devin Curran   Onalaska, WI1:09:13 211576  29 Hollywood Cylcles Team Twin Si
6 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:09:58 83047  20 KUHL/TREK/SKIHUT
7 David Olson   Sturgis, SD1:10:21 275854  57 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reece Oleson   Jordan, MN1:12:58 349404  375 Angry Catfish/ Sweet'n Salty
2 Andris Delins   Minneapolis, MN1:13:13 333848  332 Gopher Wheelmen

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN1:09:24 279039  319 Peace Coffee
2 Charlie Simacek   Minneapolis, MN1:10:07 230406  329 Freewheel Bike
3 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:10:44 210080  324 Maplelag
4 Josh Bauer   Minneapolis, MN1:12:39 377510  363 Hollywood
5 Seth Carlson   Casselton, ND1:15:03 279117  609 Continental
6 Tyler Heibel   Fountain, MN1:15:40 133268  384 Mona Himli Racing
7 Andrew Sullivan   Champlin, MN1:30:27 374566  603 University of Minnesota

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Thoele   Minneapolis, MN1:07:49 211174  386 Angry Catfish
2 Barry Tungseth   Stillwater, MN1:08:37 211935  358 Hollywood Cycles
3 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN1:09:20 149743  608 Kenwood
4 Brendan Bellew   New Prague, MN1:09:25 313010  370 Angry Catfish/Sweet 'N Salty
5 Sam Oftedahl   Shoreview, MN1:10:34 211093  368 Maplelag
6 Agustin Deltour   Burnsville, MN1:10:57 377504  306 Top Natchez Racing
7 Tim Stone   Minneapolis, MN1:11:52 200623  613 Kenwood/Longfello W Mafia
8 Joe Surla   Minneapolis, MN1:12:05 34681  330 Wannabee Racing
9 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN1:12:56 262606  303 Peace Coffee Racing
10 Mark Foslien   Saint Paul, MN1:14:05 297093  308 The Missing Link
11 Matthew O'Meara   Eau Claire, WI1:14:44 367964  323 On The Rivet
12 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:14:59 261138  302 conti
13 Josh Schwantes   Saint Paul, MN1:15:03 134220  618 Kenwood
14 Matt Zak   Eveleth, MN1:16:48 299300  604 Verdigris Phlogiston
15 Chris Burg   Lake Elmo, MN1:17:10 348946  607 Freewheel Bike
16 Alana Fritz   1:18:30  5094 
17 Grant Larvick   Burnsville, MN1:18:52 328058  316 Angry Catfish

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sandberg   Prior Lake, MN1:09:35 80064  372 Penn Cycle
2 Rick Erickson   Shoreview, MN1:12:37 275579  377 Peace Coffee
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:12:44 98534  379 Pedal Moraine
4 Pete Borgen   Bloomington, MN1:13:48 118036  606 29nSNGL*
5 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN1:14:34 147521  371 Kenwood Racing
6 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN1:14:48 117428  614 Kenwood Racing
7 Jeremy Ames   Minneapolis, MN1:14:59 285970  301 Angry Catfish
8 Daniel Strese   Bloomington, MN1:15:04 247774  617 Penn Mtb Tem
9 Mark Hartney   Afton Mn1:15:50 15314  616 StumpJumper/Specialized
10 Eric Guse   St Louis Park, MN1:17:01 211199  362 Penn Cycle
11 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:17:11 15779  615 Hollywood / Silver Cycles
12 Shane Kullman   St Paul, MN1:17:43 19986  314 Loon State Cyclists
13 Jon Friedell   Minnetonka, MN1:18:25 194324  619 Kenwood Racing
14 Chris Van Ert   Saint Paul, MN1:18:28 230802  331 Peace Coffee Racing
15 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI1:19:26 288396  326 FCCC/Penn Cycle
16 David Mainguy   Minneapolis, MN1:19:44 96244  318 Freewheel team

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Elson   1:10:33  2012 Hollywood/Silver Cycling

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Warrington   0:59:40  1093 SPH/Wheelhouse Cycles
2 Lucas Hieb   Andover, MN1:00:15 377131  1091 Feed My Starving Children
3 Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:05:32 322612  1047 Gopher Wheelmen
4 Zach Newton   1:06:10  2041 Angry Catfish/Sweet 'n Salty
5 Alex Darrington   1:08:32  2524 Bikes Limited
6 Ian Price   1:11:25  2140 
7 Sam Goblirsch   1:13:24  2018 Bicycle Sports
8 Max Ellingson   1:13:51  2162 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Clausen   1:00:15  1120 
2 Jakob Ellingson   1:01:54  2525 
3 Sean O'Donnell   Rochester, MN1:03:13 383076  2151 SHO- AIR MN
4 Liam Casey   1:06:43  2526 Bicycle Sports
5 Ian Fritz   1:17:16  2715 Maplelagr/Paramount
6 Calder Glowac   1:19:22  2511 Rochester Mountain Bike Team
7 Jack Harris   1:29:39  2714 Maplelag/Paramount

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Szymanski   Minneapolis, MN0:59:53 328180  1049 Freewheel Bike
2 Aaron Burroughs   1:02:53  1570 Freewheel Bike
3 Jake Bauer   Muncie, IN1:03:04 321770  1050 Hollywood
4 mark harvey   Coon Rapids, MN1:07:59 412858  2021 Ramsey Bicycle
5 Alex Price   Bloomington, MN1:11:08 184020  2099 
6 Cody Condon   1:18:40  2533 
7 Eric Lemke   St. Paul Mn1:30:06 367726  2513 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Talerico   Saint Paul, MN0:57:09 385899  5082 
2 Ian Nancekivell   0:57:34  1105 Behind-Bars/LGR
3 Max Severson   Minneapolis, MN0:58:41 376529  1128 Hub Cycling Team
4 David Jensen   Fergus Falls, MN0:58:44 378928  1107 FMSC Racing - FCA
5 Kevin Anderson   0:59:11  1101 
6 Tim Werts   Plymouth, MN0:59:30 388001  1127 Bent Crank Racing
7 Sean Noonan   Urbandale, IA1:00:57 206025  5080 Rasmussen Bike Shop
8 Rob Lutterman   1:02:16  1025 Wannabee Racing
9 Tim Bekke   1:03:54  1104 The Hub Cycling Team
10 Chris Harvey   1:06:39  1010 Podiumwear
11 Dan Deroma   Plymouth, MN1:10:14 344534  1114 Maplelag / Hollywood
12 Christopher Driscol   1:03:12  2010 Bicycle Sports
13 Jason Johnson   White Bear Lake, MN1:04:21 429693  2522 
14 Tim Stark   1:06:10  2092 Peace Coffee Racing
15 Mike Samson   1:06:33  2518 
16 Justin Barber   1:08:19  2550 
17 Benjamin Robetor   1:08:51  2045 Peace Coffee Racing
18 Daven Kokkila   Willmar, MN1:09:49 352304  2713 Saint Cloud State Cycling
19 Nik Oman   1:11:12  2514 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Brueggen   0:55:54  1084 29nSNGL
2 Ryan Fitzgerald   0:59:31  1086 LCR
3 Gregorio Ramirez   0:59:53  1574 Dominican Republic MTB / Bicyc
4 Chad Hancock   Saint Paul, MN1:00:10 381228  5086 29NSNGL
5 Tim Gut   Eagan, MN1:00:18 326968  1094 Angry Catfish/Sweet n Salty
6 Chris Fehr   Minneapolis, MN1:01:38 170602  1571 Angry Catfish
7 Rob Glieden   1:03:24  5091 
8 David Wimmer   1:04:56  1122 
9 Charles Lamb   Lexington, MA1:08:34 84100  5092 
10 David Lukaska   Edina, MN1:15:02 360600  5093 
11 Kevin Gonzales   1:05:22  2152 LCR
12 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:05:34 90485  2022 
13 Nathan Goltz   Saint Paul, MN1:05:58 316390  2530 Synergy
14 Patrick Tsai   Minneapolis, MN1:06:10 360135  2080 The Hub Cycling Team
15 Ryan Larson   Minneapolis, MN1:06:36 313780  2157 Birchwood
16 Andrew Urban   1:07:06  2058 
17 Thad Schulz   1:07:11  2048 Maplelag/Paramount
18 Mike Watercott   Minneapolis, MN1:10:09 367101  2059 Angry Catfish
19 Ken Chock   1:11:07  2717 Missing Link
20 Paul Dahlby   1:24:27  2507 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Jacobs   0:57:33  1016 FMSC/FCA
2 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:00:11 266342  1007 FMSC Racing
3 Ben Swenka   Hudson, WI1:00:31 329856  1035 Sho-Air MN
4 Matthew Horner   Savage, MN1:01:08 261909  1015 Maplelag/Paramount
5 Bruce Klehr   1:03:55  1020 MISSING LINK
6 Adam Rambow   Saint Paul, MN1:05:22 302222  1125 Birchwood
7 John Reinan   Lakeville, MN1:05:54 362137  1028 Feed My Starving Children Raci
8 Nathan Olson   1:07:00  1131 
9 Adam Emanoff   Eagan, MN1:17:53 102736  1005 Bent Crank Racing
10 John Knudson   Edina, MN1:03:19 122893  2032 jenny
11 Mike Hanzlik   1:04:38  2020 The Hub
12 Andrew Worth   1:04:55  2064 Angry Catfish
13 Jeff Peterson   1:05:59  2149 Omnium
14 Brandon Nelson   1:06:03  2519 
15 Zachary Blankenheim   1:06:28  2142 
16 Ben Ogren   1:06:34  2534 
17 Steve Sturman   1:08:34  2708 Missing Link
18 Nick Pettis   1:09:06  2138 Slilver Cycling
19 Per Nelson   St Paul, MN1:09:55 171395  2709 
20 Mark Nelson   1:12:40  2707 
21 Matt Prentice   1:14:00  2515 
22 Joel Beach   Bloominton, MN1:14:08 413504  2001 Peace coffee Racing
23 Chris Horsmann   1:15:05  2028 Peace Coffee Racing
24 Joshua Livingston   1:16:31  2492 
25 Ryan Perderson   1:17:30  2090 
26 Joel Benton   1:19:38  2003 Erin Tuyls
27 Gary Zifko   1:23:43  2711 Shoiar Mn
28 Tom Manella   1:24:12  2528 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mat Moore   Shoreview, MN0:58:36 24936  1118 
2 Mick Carlson   Apple Valley, MN0:59:00 297203  1002 Peace Coffee Racing
3 Jon Sigerud   0:59:15  1032 FMSC/FCA
4 Alan Eastlund   Edina, MN0:59:30 277974  1040 Peace Coffee
5 Justin Keough   0:59:31  1018 Feed My Starving Children/Fell
6 Jeff Colbert   Cambridge, MN1:00:18 116810  1133 larson cycle
7 Steve Johnson   1:00:54  5083 Larson Cycle Racing
8 Clint Swenson   Lakeville, MN1:01:07 376112  1036 Silver/Hollywood Cycles
9 David Hein   Kalilua Kona, HI1:03:41 174185  5084 
10 Patrick Sheedy   1:03:58  1031 Sh*tty Toad
11 Thomas Little   1:04:00  1089 
12 Rick Erickson   Shoreview, MN1:05:00 275579  1021 Bobs Auto Ranch
13 Randy Gibbs   Huntington, WV1:04:29 133326  2153 Podiumwear
14 Eric Lealos   Minneapolis, MN1:04:56 143309  2033 
15 Dan Wipper   1:05:05  2063 
16 Randy Smothers   Zumbrota, MN1:05:13 258876  2081 Bicycle Sports
17 Garrett Beck   1:05:20  2002 Feed My Starving Children
18 Matt Fisk   1:05:53  2156 Woolly Bike Club
19 Brent Porter   1:09:08  2520 
20 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:09:23 95633  2030 Freewheel Bike
21 Cal Collins   Eden Prairie, MN1:09:54 324062  2069 Wannabee Racing
22 Greg Henningsen   1:10:33  2023 
23 Janis Delins   1:17:27  2159 Sanita Kalnite
24 John Brennan   1:17:29  2529 
25 Paul Coe   1:19:34  2505 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Camp   0:59:37  1119 Freewheel
2 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:00:15 236794  1100 Freewheel
3 Charles Parsons   Minneapolis, MN1:02:05 242039  1026 Angry Catfish
4 Michael Solberg    1:02:20 345294  1095 SHO-AIR MN
5 Scott Lund   1:05:07  1024 Hollywood/SilverCycling
6 Thomas Hanegraaf   1:05:18  1009 
7 Dan Inderieden   Minneapolis, MN1:06:45 218333  1044 Bent Crank Racing
8 Tom Constenius   1:13:38  5081 
9 Dan Funke   1:04:49  2016 Cortland Funke
10 Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:05:19 174302  2039 PCR
11 Mike Binkowski   Savage, MN1:05:51 91959  2150 
12 Ted Siefkes   Burnsville, MN1:06:55 181584  2051 Silver Cycling / Hollywood
13 James Goblirsch   Rochester, MN1:08:27 110103  2017 bicycle sports
14 Craig Brown   1:10:30  2716 
15 Brett Hooton   Minnetonka, MN1:15:30 16693  2025 Peace Coffee Racing
16 Glenn Margolf   1:16:20  2036 Wannabee Racing
17 Robert Groshek   1:17:19  2719 
18 Paul Darrington   1:18:01  2523 Bikes Limited
19 Drake Ryman   1:18:40  2517 
20 Frank Bobick   Saint Paul, MN1:21:29 266526  2005 Peace Coffee
21 Gary Smith   1:31:44  2072 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Hieb   1:01:18  1012 Feed My Starving Children
2 Ray Osowski   1:02:36  1085 LCR
3 Todd Trembley   Faribault, MN1:05:29 217961  1090 Milltown Cycles
4 Mike Berkopec   Eagan, MN1:06:09 3460  5087 Silver Cycling
5 Steve Kapaun   Hudson, WI1:11:58 118725  2141 team extreme
6 Bruce Brown   Indianola, IA1:14:27 263804  2146 BikeIowa.com Cycling
7 Bob Mueller   Minneapolis, MN1:15:00 107262  2531 Insites
8 Jerry Washatka   1:17:01  2718 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Gross   Rochester, MN1:08:19 94734  2512 Penn cycle
2 William Stuber   Saint Paul, MN1:12:53 278724  2056 Loon State Cyclists
3 Tom Bengel   St Paul, MN1:15:38 200781  2147 none
4 Gerry Taylor   1:18:26  2057 
5 Denny Barry   1:19:36  2071 Maplelag / Paramount Sports

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Hermann   0:42:04  4015 Peace Coffee Racing
2 Devon Horner   0:43:55  4017 Maplelag/Paramount
3 Casey Porter   Okatie, SC0:46:45 305824  4339 Penn Cycle

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Johnston   Asheville, NC0:35:28 300402  4319 
2 Van Carlson   0:35:32  4003 Peace Coffee Racing
3 Zachary Smith   0:38:00  4085 Peace Coffee
4 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN0:38:23 361699  4084 Gopher Wheelmen
5 Max Fierek   0:39:01  4098 
6 Jack Ellingson   0:39:10  4008 
7 Liam Franken   0:39:37  4041 Penn Cycle Youth Team
8 Christopher Wilson   0:40:59  4332 Rockrstrr
9 Cobie Vagts   0:47:48  4037 Penn Cycle
10 Leo Weisbrod   0:55:42  4329 LCR

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Geschwind   0:32:53  4317 
2 Jordan Thiede   0:33:51  4333 Rochester Mountain Bike Team
3 Nathan Jacobson   Encinitas, CA0:36:01 125802  4318 Nathan Jacobson
4 Erik Binkowski   0:38:55  4335 
5 Benjamin Bergen   0:41:22  4314 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kj Abernathy   0:38:12  4311 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Nelson   Littleton, CO0:33:48 264516  4325 Penn Cycle
2 Alex Koppi-Kohn   0:34:50  4099 
3 Jesse Bartell   0:43:25  4327 
4 Jeff Torgerson   0:43:49  4326 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Gaffke   Owatonna, MN0:34:21 118057  4324 
2 Dale Gohman   0:38:39  4012 
3 Dan Ebneter   0:45:54  4005 Rebecca Brandt

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Balza   0:37:33  4313 
2 Reed Cosgrove   0:38:29  4338 
3 Eric Hawkinson   Shakopee, MN0:38:31 263364  4330 
4 Jake Anfang   0:41:26  4312 
5 Jammie Hummel   0:45:30  4039 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Lema   0:37:38  4337 
2 Brad Smith   0:38:30  4322 
3 Lloyd McIvor   0:39:08  4023 
4 Brian Stanley   Franklin, MA0:40:14 33819  4036 
5 Fred Vagts   0:42:50  4038 Bicycle Sports
6 Michael Laney   Minooka, IL0:51:20 267384  4320 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Spizman   0:35:04  4097 LCR
2 Tom Michal   0:38:19  4321 
3 Daniel O'Malley   Cedar Hill, MO0:40:15 202246  4089 Jennifer O'Mall
4 Jeff Robinson   0:41:57  4094 
5 Kent Furois   Falcon Heights, MN0:42:32 341008  4040 Gopher Wheelmen
6 Kevin Vander Velden   0:44:47  4323 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Eckman   0:34:43  4006 
2 Scott Guhl   0:35:34  4013 Bicycle Sports
3 Tim Gallagher   0:42:00  4010 
4 Jeff Thompson   0:44:01  4031 peace coffee racing

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Walsh   0:40:04  4083 
2 Mick Mohrlant   0:44:58  4600 
3 Steve Weisbrod   1:04:21  4032 LCR

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN0:59:45 199274  23 KUHL/TREK/SKIHUT

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI1:07:28 242097  366 Hollywood Cylcles Team Twin Si

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN1:04:49 281920  322 Peace Coffee
2 Kris Brazil   Faribault, MN1:12:47 238279  364 Milltown Cycles

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   1:13:44  2027 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Fisk   1:08:49  2154 Woolly Bike Club
2 Allison Deroma   Plymouth, MN1:12:24 198587  2508 Maplelag/Hollywood
3 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:14:19 316506  2062 The Missing Link

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Horner   Savage, MN1:10:50 294308  2026 Maplelag/Paramount
2 Pam Nielsen   Minnetonka, MN1:14:18 360190  2521 
3 Bev Carlson   1:15:03  2006 Peace Coffee Racing
4 Stephanie Leibke   1:18:22  2532 
5 Anna Rogowski   1:19:30  2046 Angry Catfish/Sweet n' Salty
6 Lisa Thompson   1:21:43  2547 
7 Leslie Hale   1:23:33  2527 Freewheel

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   0:40:01  4004 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha Marczak   0:40:12  4336 Feed My Starving Children
2 Jess Burdick   0:43:23  4331 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Bednarski   0:40:59  4334 
2 Laura Funke   0:43:24  4009 Dan Funke

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaCUOREUSACDFBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee