Race Results for
The Luzerne Criterium
Luzerne, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/10/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Juniors - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcello Cesario   Downingtown, PA 305555  206 Young Medalists/ Team Rothrock
2 Alec Danielewicz   Bensalem, PA 377153  203 Bike King Racing
3 Spencer Sutliff   Shickshinny 368868  204 
4 Patrick Casselberry   Southampton, PA 349862  205 Bike King Racing

Men - Juniors - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Lukas   Courtdale, PA 205779  202 Upstate Velo
3 Erik Danielewicz   Bensalem, PA 346432  201 Bike King Racing
5 Will Schaeffer   Glenside, PA 357783  207 Bike King Racing

Men - Category5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Liparela   0:39:05  252 
2 Shannon Field   Odenton, MD 356681  257 Adventures for the Cure
3 Matthew Vinetti   Tunkhannock, PA 110811  253 
4 Joseph Bergen   Williamsport, PA 381948  258 Susquehanna Valley Velo Club
5 Jay Lloyd   Hummelstown, PA 264083  254 
6 Malcolm Norton   Berwick, PA 263777  260 
7 Chris Arnone   Wyoming, PA 318266  251 Hi-Tech
8 Douglas Powell   Bountiful, UT 278265  255 Bountiful Mazda Cycling Team
9 Wayne Nichol     261 
10 Andrew Wurster     256 

Men - Category1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Novak   Tunkhannock, PA1:43:09 268729  Pyramid Elite Racing
2 Matthew Waller (1 - Cat2)   Morgantown, PA 249208  13 Tri State Velo
3 Alexander Roberts (1 - Cat3)   Lancaster, PA 108416  Spinteck Cycling Team
4 Kyle Eckley (2 - Cat2)   Easton, PA 80336  15 
5 Josh Clingan (3 - Cat2)   York, PA 143547  Mason Dixon Velo
6 Andrew Johnson (4 - Cat2)   Parkesburg, PA 163272  Mason Dixon Velo
7 Matthew Randolph (2 - Cat3)   Lancaster, PA 197185  
8 Michael Miller   Morgantown, PA 57947  Chester County Cycling Foundation
9 Alan Fody (3 - Cat3)   Philadelphia, PA 291632  Tri State Velo
10 Drew Jubis (4 - Cat3)   Shickshinny, PA 51379  14 Upstate Velo
11 Josh Carter (5 - Cat3)   Pennsburg, PA 152410  10 Philadelphia Ciclismo
12 Christopher Peris (6 - Cat3)   Lancaster, PA 286654  11 Thru-It-All Body Shop Inc

Men - Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Price   Sterling Pa0:54:01 356058  408 Upstate Velo
2 jeremy hunter   Lancaster, PA 362003  401 Thru-It-All Body Shop Inc
3 John Wilson   King Of Prussia, PA 91489  407 
4 James Pitman   Milford 177242  412 Skylands Cycling
5 Aaron Miller   Lancaster, PA 351468  402 Thru-It-All Body Shop Inc
6 Brian Hazenski   Duryea, PA 341562  405 Upstate Velo
7 Daniel Wood   Lewisburg, PA 255010  415 
8 David Hansen   Elmira, NY 284362  403 Rogue Race Team-NY
9 Edward Ellard   Scranton 297744  404 
10 Leo Kolshorn   Hawley, PA 149053  413 Skylands Cycling
11 Alan Giadosh   Mertztown, PA 247279  406 GS Simmeria
12 Michael Bowman   Harrisburg, PA 297982  410 Blue Mountain Velo
13 Kirk Lenhart   Marietta, PA 292048  411 Mason Dixon Velo
14 Rick Babin   Fletcher, OK 308785  409 Richmond Velo Sport
15 John Loomis   Mehoopany, PA 317140  414 Hi-Tech

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Wareham (1 - Cat2)   Mount Joy, PA 174846  301 Thru-It-All Body Shop Inc
2 Michael Riley (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 89457  314 QCW Cycling
3 Bruce Donaghy (2 - Cat2)   Allentown, PA 115856  313 Morgan Stanley Cycling Team
4 Michael Zban (2 - Cat3)   Landisville, PA 81236  311 Thru-It-All Body Shop Inc
5 Kevin Saint Clair (3 - Cat3)   Philadelphia, PA 92253  304 Mainline Cycling
6 Jesse Guudish     316 
7 Darin Benson (3 - Cat2)   Lancaster, PA 45075  309 Thru-It-All Body Shop Inc
8 Robert Grimwood (4 - Cat2)   Lewisberry, PA 259837  310 Phenix Velo Club
9 Darren Hartman (1 - Cat4)   Lewisberry, PA 272204  305 Phenix Velo Club
10 Bill Fleming (2 - Cat4)   Morgantown, PA 301399  307 PA Masters RC
11 Michael Fink (3 - Cat4)   Allentown, PA 161624  302 Morgan Stanley Cycling Team
12 Gregory Danielewicz (4 - Cat3)   Bensalem, PA 55557  303 Bike King Racing
13 Paul Gross (4 - Cat4)   Hatboro, PA 268860  306 Bike King Racing
14 Michael Olex     315 

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Paull (1 - Cat3)   Hackettstown, NJ0:43:30 27456  126 Watchung Wheelmen
2 Sophia Lee (2 - Cat3)   Philadelphia, PA 238450  129 Team TATI
3 Sarah Grogan (3 - Cat3)   Philadelphia, PA 291416  128 Peanut Butter & Co. Human Zoom
4 Maria Dziembowska (1 - Cat4)   Swarthmore, PA 307018  131 Pallas Athene Women's Cycling
5 Elizabeth Tyrell (4 - Cat3)   Annandale, NJ 49047  130 Somerset Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREShimanoOSMOSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee