Race Results for
Old Pueblo Grand Prix
Tucson, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jame Carney   Tucson, AZ 45167   C.A.R.E. for Cycling
2 John Verheul (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 36612   JBV Coaching
3 Louie Amelburu (2 - Cat1)   Las Vegas, NV 65992   Harmony Homes.com racing
4 Walter Vaughan (3 - Cat1)   Vail, AZ 56619   broadway bicycles racing
5 Mike Inglis (1 - Cat2)   Lakewood, CO 17376   TEAM PARARESCUE
6 Stev.en Muhle (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper
7 matt muyres (3 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
8 Clayton Peck (4 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   NBoundZ Racing
9 matthew frye (1 - Cat4)   Tucson, AZ 216400   trisports/eclipse racing
10 James Woodburne (5 - Cat2)   Phoenix, AZ 236370   flemingwealthstrategies.com
11 keith brodhagen (6 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER performance center
12 KYLE AKIN (2 - Cat4)   Tucson, AZ 203522   TEAM RHINO
13 Peter Brown (7 - Cat2)   Tucson, AZ 46885   Team Rhino
14 David Reid (4 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
15 Mark Schaefer (8 - Cat2)   Ogden, UT 66592   HarmonyHomes.com
16 Timothy Carolan (5 - Cat1)   Tucson, AZ 55904   Landis/Trek
17 Steven Geerligs (9 - Cat2)   Vail, AZ 189184   Southwest Hand Cycling Team
18 Tyler Ford (1 - Cat3)   Tucson, AZ 59608   Team Rhino
19 shawn daly (10 - Cat2)   Tucson, AZ 205616   trisports cycling
20 David Julien (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 220722   Procon Cycling
21 Neil Becwar (3 - Cat3)   Tucson, AZ 178596   Team Rhino
22 Leo Masursky (4 - Cat3)   Tucson, AZ 208705   Aggress
23 Matthew Pobloske (11 - Cat2)   Tucson, AZ 288775   GST Racing
24 JERRY OPRIS (6 - Cat1)   Phoenix, AZ 129284   SWISS AMERICAN RACING
25 Jeff Homan (3 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
26 Mark Wolowiec   Davisburg, MI 41215   Flying Rhino Cycling Club
27 David Bixby (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 125651   Green Choice
28 Marty Giles (4 - Cat4)   Tucson, AZ 282141   Southwest Hand Cycling Team
29 John Woolf (6 - Cat3)   Tucson, AZ 55511   Southwest Hand Cycling Team
30 David Craw (7 - Cat3)   Mesa, AZ 271720   Faster Performance Center
31 Scott Claes (12 - Cat2)   W Bloomfield, MI 106137   Swami's
32 Paul kealey (8 - Cat3)   Tucson, AZ 151304   02 Modern Fitness
33 Rene Ortega (13 - Cat2)   Tucson, AZ 127318   Team Rhino / OVB
34 David Genovese (9 - Cat3)   Phoenix, AZ 176999   FASTER Performance Center
35 michael obrien (5 - Cat4)   Tenafly, NJ 281955   GS Park Ridge
36 Bill Pinckard (10 - Cat3)   Henderson, NV 291027   Harmony Homes.com racing
37 Stephen Banta (11 - Cat3)   Tempe, AZ 289487   NBoundZ Racing
38 steve donaldson (12 - Cat3)   Phoenix, AZ 248555   CVC Franco Racing California
39 David French (13 - Cat3)   Tucson, AZ 53871   Trisports Cycling/Eclipse Racing
DNS Joe Ebenroth (Cat2)   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
DNS Scott Biaggi (Cat2)   Tucson, AZ 140879   GST Racing
DNS James Silverman (Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
DNS jesus lamb (Cat3)   Tucson, AZ 191857   GST Racing
DNS Jesus Adrian (Cat5)   Tucson, AZ 303836   Southwest HandCycling
DNF Jon Roberts   Tucson, AZ 108768   Southwest Hand cycling team
DNF Kurt Kroese (Cat3)   Tucson, AZ 190256   GST racing
DNF dan whitehill (Cat3)   Phoenix, AZ 186418   Waste management masters
DNF brian lemke (Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis - Trek
DNF Roy Pickavance (Cat1)   Tucson, AZ 207334   
DNF craig orozco (Cat3)   Tucson, AZ 334188   summit velo
DNF KC Borden (Cat3)   Overland Park, KS 275615   SKC Racing

Men - masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Brown (1 - Cat2)   Tucson, AZ 46885   Team Rhino
2 keith brodhagen (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER performance center
3 brian lemke (1 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis - Trek
4 Mark Schaefer (3 - Cat2)   Ogden, UT 66592   HarmonyHomes.com
5 MArk Fosenburg (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
6 Lawrence Towner (4 - Cat2)   Boonton, NJ 35822   Liberty Cycle/ProPower Coaching
7 Bill Pinckard (2 - Cat3)   Henderson, NV 291027   Harmony Homes Racing Team
8 Scott Leonard (3 - Cat3)   Vail, AZ 107687   Team Rhino
9 Andrew Hosterman (4 - Cat3)   Tucson, AZ 48867   TriSports Cycling/Eclipse Racing
10 Scott Claes (5 - Cat2)   W Bloomfield, MI 106137   Swami's
11 mark ryan (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 298303   team pay 'n take
12 david bixby (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 125651   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
13 David French (6 - Cat3)   Tucson, AZ 53871   Trisports Cycling/Eclipse Racing
14 Joe Struttmann (2 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
15 Mark Wolowiec   Davisburg, MI 41215   Flying Rhino Cycling Club
16 Michael Gilb (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 49410   High Desert Bicycles
17 David Swain (4 - Cat4)   Tucson, AZ 271595   Team Broadway Bicycles
18 goldsmith chris      Le Scomparse
19 Jeffrey Ulbrich (5 - Cat4)   Tucson, AZ 206909   Southwest Hand Cycling Team
20 Gary Lawrence (6 - Cat4)   Green Valley, AZ 209843   Team RPM
21 J Kevin Carmichael (7 - Cat4)   Tucson, AZ 246511   Unattached
22 MICHEL LALONDE (1 - Cat5)   Benson, AZ 294799   AGGRES
23 Robert Burt (7 - Cat3)   Henderson, NV 145833   Chamois Butt'r Racing
24 Kiral Thompson (8 - Cat3)   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
25 Masato Okamoto (2 - Cat5)   Brooklyn, NY 332576   Unattached
26 Alex Garcia (8 - Cat4)   Marana, AZ 272960   Tolero Racing
27 Daniel Martin (9 - Cat4)   Tucson, AZ 204429   Arizona Cycling Racing Team Inc.
28 William Byatt (6 - Cat2)   Cedar Crest, NM 88960   Robson Forensic
29 joseph bombardier      Unattached
DNS Wayne Moore (Cat4)   Tucson, AZ 254383   Unattached
DNS John harris (Cat4)   Tucson, AZ 276156   Tolero Racing
DNS Alan Fischer (Cat3)   Tucson, AZ 45330   Jim Click Automotive Team/Arizona Cycling Racing Team Inc.

Men - masters - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 reg dowdall (1 - Cat4)   Tucson, AZ 54272   Team Colleen
2 Douglas Perry (2 - Cat4)   Tucson, AZ 280420   Aggress
3 John Walrath (3 - Cat4)   Tucson, AZ 333954   Summit Velo
4 David Linden   Yellow Springs, OH 190519   Team Dayton Fuji Cycling
5 Joe Puchi (4 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
6 Richard Ellwanger (5 - Cat4)   Tucson, AZ 272136   Aggress
7 Gaetan Boulanger      FADOQ
8 Joe 'Pancho' Rodriguez (6 - Cat4)   Tucson, AZ 60591   unattatched
9 Richard Taylor (1 - Cat5)   Tucson, AZ 319788   O2 Modern Fitness
10 Glenn Harris (7 - Cat4)   Tucson, AZ 180527   Summit Velo / Summit Velo
11 Dennis Kruse (8 - Cat4)   Tucson, AZ 288656   Summit Velo
12 Darrell Dunafon (2 - Cat5)   Tucson, AZ 178277   unattatched
13 RICHARD REYNOLDS (3 - Cat5)   Tempe, AZ 186922   SUMMIT VELO
14 Paul Domingue (9 - Cat4)   Cornwall On Hudson, NY 216715   Saguaro Velo
DNS Gary Sax (Cat4)   Tucson, AZ 127028   Summit Velo
DNS craig Liming (Cat3)   Hereford, AZ 113000   unattatched
DNF Norman Kibble (Cat2)   Tucson, AZ 45539   Team RPM

Men - cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Parkman   Tucson, AZ 359379   Southwest Hand Cycling Team
2 Michael Woodward   Flagstaff, AZ 367040   flagstaff cylcing
3 Jeremiah Parvin   Carrollton, VA 358857   TriSports Cycling/Eclipse Racing
4 Don Horner   Henderson, NV 365648   Chamois Butt'r Racing
5 Woody Marrouch    356779   unattached
6 travis glysson   Anthem, AZ 305194   AZ Devo
7 Noah Fay   Tucson, AZ 342314   Summit Velo
8 Langston Cavin   Glendale, AZ 367041   Northern Arizona University
9 Gilberto Melendez   Tucson, AZ 364702   02 Modern Fitness
10 RICHARD CASTRO   Phoenix, AZ 196932   Southwest Hand Cycling Team
11 Edgar Lewis   Estes Park Co 305897   Team Rhino
12 Karim Marrouch      unattached
13 Jesse Gilmer   Tucson, AZ 358648   El Grupo Youth Cycling Club
14 John Conyer   Marana, AZ 356288   AZ Cyclist
15 Lonnie Poarch   Sahuarita, AZ 366347   
16 Garrett Myers   Tucson, AZ 337674   University of Arizona
17 Masato Okamoto   Brooklyn, NY 332576   
18 JOHN BROWN      
19 joesph keeler   Tucson, AZ 374979   Craycroft Cycles
20 Robert Gregoire   Tucson, AZ 200323   Tachycardia thc
21 ERIC LARSON   Tucson, AZ 367835   
22 Kyle Van Renterghem   Tucson, AZ 366683   
23 Brian Lambert   Tucson, AZ 335066   Trisports Cycling/ Eclipse Racing
24 Hunter Babler   Tucson, AZ 356946   TriSports Cycling/Eclipse Racing
25 joseph bombardier      
26 Mike Dismuke      
27 Devin Yoder   Denver, CO 374772   Denver 38 Racing
28 Brett Stanton      WeKillPancakes
29 Zachary Brooks   Tucson, AZ 278313   Team O2
30 Michael Murphy      
31 Frank Mehay   Vail, AZ 365773   Tolero Racing
DNS Ralph Schnelle   Sahuarita, AZ 365157   
DNF Jarreau Jones   Pensacola, FL 297445   TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Alex Christensen   Tucson 358888   KLIMIT Coaching
DNF Ryan Hartman   Tucson, AZ 331710   TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Keith Berkshire   Mesa, AZ 111911   FASTER Performance Center
DNF SCOTT HANDLER   Tucson, AZ 342066   

Men - cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Davis   Tucson, AZ 305495   Tolero Racing
2 Thomas Collins   Tucson, AZ 55106   Bike Haus Racing
3 Shawn Mcnally   Scottsdale, AZ 296108   Green team
4 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Team O2/Maynards
5 Leroy Walters   Encinitas, CA 299611   Bicycle Haus Racing
6 Michael Pastore   Avon, CO 85683   Arizona Masters Racing
7 travis Samuel      Kallisto Sports
8 James Winebrenner   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus Racing
9 Jeff Homan (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
10 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
11 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
12 Aaron Einfrank (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334616   Bicycle Haus Racing
13 Kieran Sikdar   Tucson, AZ 187387   02 Modern Fitness
14 Drew Tyger   Bozeman 274934   Lancaster Regional Cycling
15 Rick Bucher   Carefree, AZ 5317   Bicycle Haus Racing
16 Kyle D'Auria   Tucson, AZ 206249   unattached
17 Parris Humphrey   Tucson, AZ 302241   Team O2/Maynards
18 Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST racing
19 Logan Boyd   Tucson, AZ 291078   El Grupo Youth Cycling Club
20 matthew frye (3 - Cat4)   Tucson, AZ 216400   trisports/eclipse racing
21 James Averill   Tucson, AZ 296012   Agress
22 Timothy Miller (4 - Cat4)   Sedona, AZ 357100   San Tan Racing
23 Keith Jankovsky (5 - Cat4)   Tempe, AZ 278383   Camelback
24 Jonathan Triplett   Tucson, AZ 306832   Team O2/Maynards
25 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   Aggress
26 James Davis   Chandler, AZ 60564   trisports/eclipse racing
27 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   FlemingWealthStrategies.com
28 Brien Gonzales   Phoenix, AZ 13607   unattached
29 Scott Kurban   Lone Tree, CO 362518   Giant Cycling World p/b RMSS
30 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   FASTER Performance Center
31 Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   NBoundZ Racing
32 Adam Sklar (6 - Cat4)   Tucson, AZ 297079   Trisports Cylcing/Eclipse Racing
33 Braden Sherwood (7 - Cat4)   Queen Creek, AZ 337534   Two Wheel Jones
34 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   Team 02/Maynards
35 Bill Harman (8 - Cat4)   Tucson, AZ 218198   Saguaro Velo
36 KEVIN HARSLEY   Tucson, AZ 107784   Trisports Cycling/Eclipse Racing
37 Luis Valdez (9 - Cat4)   Tucson, AZ 306778   Team O2/Maynards
38 Donovan Caputo   Tucson, AZ 296677   El Grupo Youth Cycling Club
39 Craig Honeker (10 - Cat4)   Tucson, AZ 335234   Trisports Cycling/ Eclipse Racing
40 Justin Bush (11 - Cat4)   Phoenix, AZ 233959   Team Upland p/b Sustainable Cycling
41 Joshua Smith   Erie, CO 215580   trisports/eclipse racing
42 Bobby Trujillo (12 - Cat4)   Silver City, NM 342400   unattached
43 mark ryan (13 - Cat4)   Phoenix, AZ 298303   team pay 'n take
44 Son Nguyen (14 - Cat4)   Oro Valley, AZ 333650   Tolero Racing
DNS Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   Flagstaff Cycling
DNS Larry Bennett (Cat4)   Tucson, AZ 331998   Summit Velo
DNS Peter Landgraff   Lone Tree, CO 363693   Giant Cycling World
DNF craig orozco   Tucson, AZ 334188   summit velo
DNF Ryan Begley   Scottsdale, AZ 266234   Ritte Racing
DNF Karl Fazio (Cat4)   Phoenix, AZ 258746   Curbside Cyclery
DNF alex strickland   Tucson, AZ 277660   El Grupo Youth Cycling
DNF Greg Khan (Cat4)   Scottsdale, AZ 343540   unattached
DNF Stephen Huey (Cat4)   Phoenix, AZ 365833   unattached
DNF Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Bicycle Haus Racing
DNF Colin Taira   Phoenix, AZ 304380   Bicycle Haus Racing
DNF Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   Faster Performance Center
DNF David Craw   Mesa, AZ 271720   Faster Performance Center
DNF trevor bailey   Mesa, AZ 290567   unattached

Men - cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Jetset Racing
2 Brian Ellis   Tucson, AZ 288591   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 john salskov   Tempe, AZ 113251   Primal P/B 1st Bank
4 Nate Davis (1 - Cat3)   Tucson, AZ 305495   Team Tolero
5 Stev.en Muhle   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper
6 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Tachycardia Racing
7 Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   TriSports Cycling/Eclipse Racing
8 Shawn Mcnally   Scottsdale, AZ 296108   Green team
9 Andre McNulty   Tucson, AZ 260527   Trisports.com cycling/Eclipse racing
10 Michael Pastore (2 - Cat3)   Avon, CO 85683   Arizona Masters Racing
11 Paul Warner   Boise, ID 349884   Bike Haus Racing
12 Benjamin Lair   Tucson, AZ 149788   Trisports Cycling / Eclipse Racing
13 michael castro   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch
14 David Welsh   Tucson, AZ 142434   TriSports Cycling/Eclipse Racing
15 Christian Maldonado   Vail, AZ 305869   TriSports Cycling/Eclipse Racing
16 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
17 Chris Ramsey (3 - Cat3)   Tucson, AZ 165364   Unattached
18 Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   NBoundZ Racing
19 Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   TachyCardia Racing
20 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Jetset Racing
21 Matthew Pobloske   Tucson, AZ 288775   GST Racing
22 Leroy Walters   Encinitas, CA 299611   Bicycle Haus Racing
23 matt muyres   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
24 Chris Schlabach   Silver City, NM 282599   Ziavelo
25 shawn daly   Tucson, AZ 205616   trisports cycling
26 Rick Bucher   Carefree, AZ 5317   Bicycle Haus Racing
27 Jake Spelman (4 - Cat3)   Gilbert, AZ 305505   Faster Performance Centre
28 Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   Team 02/Maynards
29 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Team O2/Maynards
30 Leo Masursky (5 - Cat3)   Tucson, AZ 208705   Aggress
31 KEVIN HARSLEY (6 - Cat3)   Tucson, AZ 107784   Trisports Cycling/Eclipse Racing
32 trevor bailey (7 - Cat3)   Mesa, AZ 290567   
33 dan whitehill (8 - Cat3)   Phoenix, AZ 186418   Waste management masters
34 Mike Inglis   Lakewood, CO 17376   TEAM PARARESCUE
DNS Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   Trisports Cycling/Eclipse Racing
DNS Elliot DuMont   Tucson, AZ 220038   O2 Modern Fitness
DNS Robert Krohn (Cat3)   Flagstaff, AZ 331074   Flagstaff Cycling
DNS Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   Bicycle Haus Racing
DNS Jeff Kluve   Phoenix, AZ 56497   Carlos O'Briens Racing
DNF Jason Boles (Cat3)   Tempe, AZ 84491   Bicycle Haus Racing
DNF Juan Cisneros   Chula Vista, CA 215808   Team Revolution
DNF Christopher Chase   Marquette, MI 241064   RACC p/b GG
DNF Ryan Begley   Scottsdale, AZ 266234   Ritte Racing
DNF Joseph Carpisassi   Winston Salem, NC 208605   Mockoracle Racing
DNF Dan Maher   Tucson, AZ 229834   White Mountain Road Club
DNF david julien (Cat3)   Phoenix, AZ 220722   Carlo Obriens p/b tribe
DNF steve donaldson (Cat3)   Phoenix, AZ 248555   CVC Franco Racing California
DNF Joshua Smith   Erie, CO 215580   TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Kurt Garbe (Cat3)   Tucson, AZ 261467   Aggress
DNF James Stout   Evesham (uk)  286392   team traveller
DNF michael misevch (Cat3)   Tucson, AZ 290204   Aggress
DNF Jon Lee Green   Mesa, AZ 295121   The Green Team
DNF Kyle D'Auria (Cat3)   Tucson, AZ 206249   Unattached

Men - pro/1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Issac Howe   Winooski, VT 201456   Kenda/5-Hour Energy Pro Cycling p/b Geargrinder
2 Rahsaan Bahati      Bahati Foundation
3 Luke Keough   Sandwich, MA 229135   Team Mountain Khakis/SmartStop
4 Euris R. Vidal      CRCA/Foundation
5 Mike Friedman   Golden, CO 135475   Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
6 luca damiani   Macedonia, OH 256765   Kenda/5-Hour Energy Pro Cycling p/b Geargrinder
7 Colin Jaskiewicz (1 - Cat1)   Montclair, NJ 218049   Champion System p/b Stan's NoTubes/CR?CA
8 Oscar Clark (2 - Cat1)   Athens, GA 221975   United Healthcare of Georgia p/b The 706 Project
9 Sterling Magnell (3 - Cat1)   Santa Rosa, CA 120588   Wonderful Pistachios Professional Cycling Team
10 Nicholaus Schreiber (4 - Cat1)   Tucson, AZ 93359   Landis - Trek
11 Lucas Binder (5 - Cat1)   San Diego, CA 262024   SPY-Swamis
12 Tony Hall (6 - Cat1)   Brooklyn, NY 257024   Champion System p/b Stan's NoTubes/CR?CA
13 Travis J. McCabe   Tucson, AZ 268330   Landis - Trek
14 David Fleischhauer (7 - Cat1)   Seattle, WA 176226   HAGENS BERMAN CYCLING
15 Danny Heeley (8 - Cat1)   Hermosa Beach, CA 247147   Hagens Berman Cycling
16 Gavriel Epstein (9 - Cat1)   Englewood, NJ 179451   Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA
17 anton varabei    356904   Jet Fuel Coffee
18 Alejandro Guzman   New York, NY 238008   Foundation
19 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Bicycle Haus Elite
20 Neil Bezdek   New York, NY 276693   Team Mountain Khakis
21 Colin Don (10 - Cat1)   Los Angeles, CA 256718   Landis - Trek
22 Clay Murfet      Team Mountain Khakis/SmartStop
23 Collin Samaan   Fair Oaks, CA 196233   UCI CT: Wonderful Pistachios Cycling
24 Luis Lemus      Jelly Belly Cycling
25 greg brandt   Winona 227165   Kenda/5hr Energy p/b Geargrinder
26 Craig Streit (11 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252   Carlos O'Brien's Racing
27 Derrek Ivey    400242   Kallisto/WheelsOfOakville
28 Ryan Mele   Washington, PA 158772   Stan's NoTubes/AXA Equitable
29 David A Glick (12 - Cat1)   Tucson, AZ 175967   Landis/Trek
30 Michael Dziedzic (13 - Cat1)   Scottsdale, AZ 253798   Landis - Trek
31 Brian Forbes (14 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Jetset Racing
32 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   Wonderful Pistachios Pro Cycling
33 Kyle Colavito (15 - Cat1)   Tucson, AZ 190677   Bicycle Haus Elite
34 Steve Fisher (16 - Cat1)   Seattle, WA 204225   Hagens Berman Cycling
35 Ian Moir   Long Beach, CA 218004   Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
36 Thomas Brown   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
37 james stemper   Wauwatosa, WI 230799   Kenda/5hr Energy p/b Geargrinder
38 David Forkner (17 - Cat1)   Pisgah Forest, NC 200885   Foundation
39 George W. Cyrus (18 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
40 Cody O'Reilly   Santa Barbara, CA 141922   Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
41 Adam Myerson   Dorchester, MA 52534   Team Mountain Khakis presented by SmartStop
42 Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739   Foundation
43 Jame Carney   Tucson, AZ 45167   C.A.R.E. for Cycling
44 brandon spencer   West Covina, CA 90413   Kallisto/Wheels of Oakville
DNF Scott Zwizanski   West Chester, PA 131248   Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Joe Susco (Cat1)   Mesa, AZ 222729   Jetset Racing
DNF patrick lemieux   Saint Paul, MN 210769   Kenda/5-Hour Energy Pro Cycling p/b Geargrinder
DNF Kevin Kirkwood (Cat1)   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Elite
DNF Ian Crane (Cat1)   Seattle, WA 184284   Hagens Berman Cycling
DNF Pat Collier   Green Valley, AZ 98972   Michelob Ultra - Big Shark Racing
DNF Juan Rivera      Norson
DNF Roy Pickavance (Cat1)   Tucson, AZ 207334   
DNF JERRY OPRIS (Cat1)   Phoenix, AZ 129284   SWISS AMERICAN RACING
DNF Spencer Crites (Cat1)   Mesa, AZ 284734   The Green Team
DNF Alexander Bremer (Cat1)   Menlo Park, CA 232069   Foundation
DNF Aurelien Passeron   La Verne, CA 375188   Wonderful pistachios pro cycling team
DNF Benjamin Zawacki   Greenville, SC 144633   Team Mountain Khakis
DNF Marcus Hayward (Cat1)   Mesa, AZ 241388   Jetset Racing
DNF John Verheul (Cat1)   Albuquerque, NM 36612   JBV Coaching
DNF Charles Matte      Ekoļ/Gaspesien
DNF max korus   Woodside, CA 290610   Kenda/5hr Energy p/b Geargrinder
DNF David Reid (Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
DNF Brian Rach (Cat1)   Chilton, WI 257820   ISCorp/Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Eugene Boronow (Cat1)   Tucson, AZ 57369   Team O2/Maynards
DNF Cody Hall (Cat1)   Scottsdale, AZ 58522   Carlos O'briens Racing
DNF Brian Cornelius (Cat1)   Tucson, AZ 178293   02 Modern Fitness/Maynard's

Men - junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Dudzik   Burlington, CT 283479   Kallisto/Wheels of Oakville
2 Logan Boyd   Tucson, AZ 291078   El Grupo Youth Cycling Club
3 John Bennett   Sahuarita, AZ 277888   Unattached
4 Daniel Yakushevich   Tucson, AZ 341116   El Grupo Youth Cycling Club
5 Cameron Modisett   Tucson, AZ 339374   El Grupo Youth Cycling Club
6 Connor Adkisson   Tucson, AZ 333592   El Grupo Youth Cycling Club
7 Christian Santa Cruz   Tucson 408609   El Grupo Youth Cycling Club
8 Keenan Duncan   Tucson, AZ 342600   El Grupo Youth Cycling Club
9 Ben Duncan   Tucson Az 342602   El Grupo Youth Cycling Club
10 Dale Ruth   Scottsdale, AZ 366593   McDowell Cycling
DNS Nicholas Harris   Tucson, AZ 361322   El Grupo Youth Cycling Club

Men - junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donovan Caputo   Tucson, AZ 296677   El Grupo Youth Cycling Club
2 Jesse Gilmer   Tucson, AZ 358648   El Grupo Youth Cycling Club
DNS Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   Flagstaff Cycling

Women - masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Leonard (1 - Cat4)   Vail, AZ 187601   Team Rhino
2 Rachel Gioannini (2 - Cat4)   Las Cruces, NM 202385   Summit Velo

Women - masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo Roberts (1 - Cat3)   Tucson, AZ 108769   Southwest Hand
2 Michelle Ruth (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 366076   McDowell Cycling
3 Rachel Hilgeford (2 - Cat4)   Tucson, AZ 249452   Summit Velo

Women - masters - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo Johnson (1 - Cat4)   Wilmington, DE 207376   Team TBB/Deep Blue

Women - cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Frisk   Virginia Beach, VA 277295   El Grupo Youth Cycling
2 Kate Van Roekel   Tucson, AZ 287987   O2/Maynards
3 Caitlin Laroche   Los Angeles, CA 366797   Unattached
4 Jo Roberts   Tucson, AZ 108769   Southwest Hand
5 Rachel Alter   Tucson, AZ 305291   RideClean/CARE
6 Reiley Pankratz (1 - Cat4)   Tempe, AZ 366517   Green Choice Solar
7 Laura Birdwell   Tempe, AZ 331584   Jobing.com AZ Women's Racing
8 Linnea Herbertson   Tucson, AZ 311466   Trisports cycling/ Eclipse racing
9 candace porter (2 - Cat4)   Tucson, AZ 334730   summit velo
10 jane berger   Tucson, AZ 164775   CARE 4 Cycling
11 Lizzy Caputo (3 - Cat4)   Tucson, AZ 305597   El Grupo Youth Cycling Club
12 heidi melendez   Clayton Ca 360643   Team Vitess/Octane
13 Simona Garbarino   Phoenix, AZ 364962   Two Wheel Jones Racing
14 Michele Bene (4 - Cat4)   Scottsdale, AZ 360561   Jobing.com Women's Racing
15 Besty Chernoff (5 - Cat4)   Tempe, AZ 366792   White Mountain Road Club
16 Andrea Gonzales (6 - Cat4)   Tucson, AZ 304625   Tolero Racing
DNS Diane Hartman (Cat4)   Tucson, AZ 365041   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - pro/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Kirchmann      Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
2 Erica Allar   Tucson, AZ 174914   RideClean/PatentIt.com
3 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Pure Energy Cycling - Proairhfa
4 Anna Lang (1 - Cat1)   La Jolla, CA 167107   Velo Club LanGrange
5 Debbie Milne (2 - Cat1)   Greenville, SC 84776   Absolute Racing/ MSMOC
6 Sabrina Forbes (3 - Cat1)   Mesa, AZ 272258   Two-Wheel Jones Racing
7 Stephanie Skoreyko   Slc, UT 287156   Kallisto/Wheels of Oakville
8 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   RideClean/PatentIt.com
9 Gwen Inglis   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
10 Greta Neimanas   Colorado Springs, CO 223804   Exergy TWENTY12
11 Tracey Perez (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 299436   TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Amity Elliot (4 - Cat1)   Boulder, CO 222471   Team Kenda presented by Geargrinder
13 Natalie Koch (2 - Cat2)   Syracuse, NY 287336   Landis/Trek
14 Melanie Colavito (5 - Cat1)   Flagstaff, AZ 196731   Landis/ Trek
15 Hanan Alves-Hyde   Albany, CA 234966   Rideclean/PatentIt.com
16 Michelle King (6 - Cat1)   Phoenix, AZ 238539   Colavita/Outback
17 Anna Barensfeld   Ellwood City Pa 234148   Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
18 Kristen Hetzel (3 - Cat2)   Tucson, AZ 239691   TriSports Cycling/Eclipse Racing
19 Judy Jenkins (4 - Cat2)   Tucson, AZ 263876   Landis/Trek
20 Chloe Black (7 - Cat1)   Tucson, AZ 239348   TriSports Cycling/Eclipse Racing
21 Heather Dunphy (5 - Cat2)   Mesa, AZ 127285   TriSports Cycling/Eclipse Racing
22 Kimberly Truitt (6 - Cat2)   Tucson, AZ 289865   TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF daniela garcia (Cat1)   Alhambra, CA 205934   Park Place Dealerships/sun & ski cycling team

Women - junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lizzy Caputo   Tucson, AZ 305597   El Grupo Youth Cycling Club
DNS Ani Schnelle   Sahuarita 366983   

Women - junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Franklin   Tucson, AZ 341504   El Grupo Youth Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFOSMOSpyCUORESierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee